Agurkų auginimas
Atnaujinta: 2024-03-07

Agurkai – tai viena iš nedaugelio daržovių, kurios valgomos nesubrendusios, kuo žalesni ir mažiau užaugę, tuo skanesni. Agurkus kultivuoti  žmonės pradėjo maždaug prieš šešis tūkstančius metų. Istoriniuose daržininkystės žinynuose yra nurodoma, kad graikai ir romėnai agurkus mokėjo auginti  šiltnamiuose, o romėnai  pirmieji juos raugė  maistui. Kada ir iš kur agurkai atkeliavo į Lietuvą nėra tiksliai žinoma. Vieni istorijos šaltiniai teigia, kad atkeliavo iš Graikijos, kiti – kad  su vokiečių ordinu, arba – XVI a. iš Italijos. Šio straipsnio tikslas yra ne ieškoti, kada ir kas pirmieji pradėjo juos auginti, tačiau prisiminti, kad agurkai pas mus yra karštųjų kraštų emigrantai ir paanalizuoti, kokias auginimo sąlygas mėgsta ši daržovė. 

 

Geriausios agurkų veislės

Lietuvos rinkoje siūloma labai daug agurkų veislių. Derlingiausios ir atspariausios ligoms yra hibridinės agurkų veislės.

Agurkų hibridai yra partenokarpiniai (liaudyje dažnai juos vadina savidulkiais) ir lauko. Partenokarpinių hibridų vaisiams užsimegzti nereikia bičių, todėl jie puikiai dera šiltnamiuose ir lauke bet kokią vasarą. Įprastai partenokarpinių veislių vaisiai neapkarsta, bet pasitaiko išimčių.

Lauko hibridų vaisiams užsimegzti reikia bičių, todėl jie geriau dera saulėtą vasarą, kai intensyviai skraido bitės.

Galima išskirti daugiavaisius partenokarpinius hibridus. Tai Zizel F1 , Ninja F1, Solon F1 Kybria F1, Romara F1 , Cantara F1, Ilonara F1. Palankiomis sąlygomis šių augalų viename mazge užsimezga 2 ar 3 vaisiai.

Daugiau agurkų veislių su aprašymais straipsnio apačioje.  

Salotoniai_agurkai_KalimeroKalimero F1 partenokarpinė salotinių agurkų veislė, tinkama auginti šiltnamiuose. Vaisiai užauga tik 10-14 cm ilgio, odelė be kauburėlių. Gausiai dera, agurkai skanūs, saldūs.

siltnamyje_auginami_agurkai__Kitto

 

Agurkai šiltnamiams Kitto F1 derlūs, vienu metu užauga daug vaisių. Tinka raugti, marinuoti, karnišonams auginti.

 

Derlingi_agurkai_siltnamiui_NinjaĮ juos panašūs Ninja F1 vaisiai. Esant palankioms sąlygoms viename mazge jų užauga 2 ar 3.

lauko_agurkai_PicklebushNaujas hibridas auginti lauke  Picklebush F1  derlingas, atsparus ligoms, nebijo vėsių orų. Jo ūgliai trumpi, tik iki 60 cm ilgio. Vaisiai išsiskiria šviesiai žalia spalva, apie 11 cm ilgio ir didesni. Agurkus tinka raugti ir marinuoti. Itin skanūs švieži.

lauke_auginami_agurkai_Cross_CountryCross Country F1 vidutiniškai ankstyvas ilgai derantis agurkų hibridas laukui. Derlingas, atsparus ligoms, vaisiai nedideli, tinka raugti ir marinuoti. Daugiau agurkų veislių su aprašymais straipsnio apačioje.  

 

Auginimas

Kas nežino ir nemėgsta agurkų! Šiltnamiuose ar lauke, išpuoselėtose sodybose ar balkone – tinkamai prižiūrimi jie sėkmingai auga ir užauga. Ilgavaisiai ar trumpi, o gal karnišonų tipo agurkėliai –  be jų tiesiog neįsivaizduojamas mūsų stalas. Nors jie yra auginami įvairiausiose vietose, tačiau agurkai – gana išranki daržovė. Visos agurkų auginimo manipuliacijos yra gana paprastos, tačiau nukrypimas nuo kai kurių taisyklių gali kainuoti viso sezono derliaus nuostoliais. Todėl besiruošiant auginti agurkus atminkite pagrindinius tris dalykus, kurių nemėgsta agurkai ir kurių nepamirškite vengti: 

  • šaltos dirvos sodinant;
  • šalto oro augant;
  • šalto vandens laistant. 

Tik apsaugodami agurkus nuo šių trijų "š" neigiamų veiksnių ir prisilaikydami jų auginimo taisyklių netgi pradedantysis daržininkai gali drąsiai imtis agurkų auginimo bei turėti pakankamai gerą derlių. 

Agurkai pradedami auginti dviem būdais – daigais ir sėklomis. Todėl sėjant sėklomis ar sodinant daigais reikia nepamiršti, kad agurkai itin jautrūs šaltai dirvai, todėl geras sėklų daigumas priklauso nuo dirvožemio temperatūros, kuri turėtų būti ne mažesnė kaip +14 °C. Nebus blogai, jeigu sodinsite ir į didesnės temperatūros gruntą, pvz. +20 °C. Sodinant į žemesnės temperatūros dirvą sėklos nesudygs, o išbrinkusios supelės dirvoje. Netgi jeigu sėsite ir sudaigintas sėklas, daigai nustos augę ir žus. Geriausiai agurkai auga ir dera, kai vidutinė paros temperatūra būna +24 ºC.

Auginant agurkus daigais yra sutaupomos sėklos, gaunama ankstyvesnė produkcija ir prailginamas jų derėjimo laikas. Nors agurkai pakankamai lepūs, tačiau sėkmingai auga įvairaus tipo dirvose. Tačiau palankiausia – lengvas priesmėlis, pakankamai patręšta organinėmis trąšomis, humusinga dirva. Be to, agurkų augimo metu reikalingas savalaikis ir reguliarus papildomas tręšimas įvairiomis maisto medžiagomis. 

 

Auginimas daigais

Agurkų auginimas daigais leidžia pagreitinti produkcijos gavimą. Taigi, netgi auginant ne šiltnamyje, o atvirame grunte, pirmas agurkų derlius yra gaunamas dviem savaitėm anksčiau negu auginant įprastu būdu - sėjant į gruntą.  Daigų sodinimo metu jie turi turėti 4 - 5 tikrus lapus, tai yra būti 3 - 4 savaičių amžiaus. Agurkų auginimui daigais būtina:

1. Agurkus sėti priklausomai nuo daigų sodinimo laiko, augimo sąlygų ir veislės savybių. Jų daigai užauga greitai, per 25 - 30 dienų, todėl žinant, kad palankios sąlygos augalams sodinti šiltnamyje bus gegužės pradžioje, juos reikia sėti balandžio pradžioje. Jei norite agurkus sodinti į atvirą gruntą gegužės pabaigoje, sėkite balandžio paskutinį dešimtadienį.

Likus parai iki sėjos agurkų sėklas rekomenduojama mirktyti Blackjak koncentruotų huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensijos tirpale, kuris pagreitina sėklų dygymą, turi teigiamą poveikį augalo stiprumui ir vystymuisi.

Vėliau Blackjack tręšiant augalus per šaknis ir lapus, gerėja šaknų vystymasis, skatinamas augalų augimas, didėja, gerėja cukraus ir krakmolo susidarymas.

2. Norint išauginti stiprius agurkų daigus, netaupykite substratui. Tinkamiausias substratas – jau paruoštas nerūgščių (pH 6,2 - 6,8) durpių mišinys su trąšomis. Agurkų daigams sėklas geriausia sėti tiesiai į plastikinius ar durpinius vazonėlius. Agurkai netoleruoja persodinimo, todėl paruoštos sėklos sėjamos tiesiai į polimerines kasetes (daigyklas), polimerinius vazonėlius, vienkartinius durpinius vazonėlius arba iš storos plėvelės be dugno 8-10 cm skersmens ir tokio paties aukščio, 0,5 - 0,8 l tūrio pačių pasigamintus vienkartinius indelius. Substratas supilamas į šiuos indelius taip, kad liktų 1 cm iki indelio viršaus, ir sėjama.

daigyklos_agurkams
Daigyklos agurkams

3. Prieš agurkų sėją šiltu vandeniu substratas yra suliejamas ir centre padaroma 1,5 - 2,0 cm duobelė, į kurią gulsčiai pasėjama 1 - 2 sausos ar mirkytos sėklos, kurios užberiamos substratu. Kai temperatūra 24 - 26°C, sėklos sudygsta per 2 - 3 dienas. Optimali sėklų dygimo temperatūra yra 27 – 28°C. Daigus reikia laistyti retai, bet gausiai, šiltu 22 - 25°C vandeniu. Jei durpių substratas tinkamai parinktas, papildomai tręšti nereikia.

4. Tačiau jei matote, kad agurkai sparčiai auga labai plonu stiebu, jų augimą galite greitai jų pristabdyti, jei daigus paliesite superfosfato tirpalu: 10 litrų vandens ištirpinkite 2 šaukštus superfosfato. Be to, spartesnis augimas gali būti dėl per aukštos temperatūros, todėl ją sumažinkite patalpą papildomai ventiliuodami. Taip pat daigai gali būti ištįsę, jei jų auginimo metu trūksta šviesos, arba – kai jie auginami per tankiai.

agurku_daigai
Agurkų daigai

5. Jei agurkų daigai auga pernelyg lėtai, juos paliekite azoto, fosforo ir kalio trąšų tirpalu.Daigų kokybė priklauso nuo tinkamo azoto ir kalio santykio. Labai svarbu nepertręšti daigų azoto trąšomis, nes tuomet jų šaknų sistema bus silpnai išvystyta, o antžeminė dalis vešli. Be to, tokie augalai greičiau susirgs šaknų puviniu.Todėl, jeigu tik turite tokią galimybęefektyviausia praktikų išbandyta trąšabūtų 10 litrų vandens išmaišyta1 stiklinė tiršto karvių ar paukščių mėšlo.

6. Tinkami sodinti agurkų daigai turi būti 20 - 25 cm aukščio, turintys 4 - 5 tikrus lapus. Svarbu agurkų daigų neperauginti. Jei daigai užaugo iki tinkamo dydžio atėjo laikas išsodinti juos į pastovią auginimo vietą. Geriau sodinti mažesnius, nei peraugusius daigus.  Persodinant peraugusius, tai yra  40-60 dienų agurkus, jie sunkiau prigis, vėliau pradės derėti ir duos žymiai mažesnį derlių.

Sustiprinti natūralų augalo atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant sisteminio veikimo priemonę chitozano pagrindu Altosan B/Zn. Rekomenduojama apdoroti augalus spalvos pakitimo, deformacijų, dėmių, lapų kritimo, džiūvimo, juodavimo, baltųjų ir pilkųjų apnašų  susidarymo prevencijai.

 

Agurkų auginimas šiltnamyje

Prieš agurkų sodinimą reikia tinkamai paruošti dirvą. Agurkai gerai auga lengvoje, derlingoje, turtingoje organinėmis medžiagomis, dirvoje. Jeigu iš rudens nebuvo tręšta organinėmis trąšomis (kompostu, perpuvusiu mėšlu),tai galite atlikti pavasarį. Prieš dirvos dirbimą agurkų sodinimui įterpkite apie 10 - 15 kg/m² komposto ar perpuvusio mėšlo. Organinės trąšos agurkams yra naudingos ne tik kaip trąša, bet ir kaip aeracijos priemonė, pagerinanti dirvos poringumą. 

Jeigu neturite galimybės pagerinti dirvos organinėmis trąšomis, naudokite kompleksines trąšas, turinčias magnio ir mikroelementų. Fosforo trąšomis dirvą geriausia tręšti iš rudens, tačiau anksti pavasarį, pirmą kartą įdirbant dirvą, taip pat dar ne vėlu.

Sodinimas. Sodinti agurkus reikia ne per tankai, kad jie mažiau konkuruotų vienas su kitu ir sparčiau augtų. Be to, per tankus sodinimas yra dažniausia pasitaikančių ligų priežastis. Šiltnamyje augalai sodinami 1,5- 2,5 augalo/m² tankiu, paliekant 0,7 -1,0 m pločio praėjimo takus, tačiau auginant agurkus dideliuose šiltnamiuose pagrindinis praėjimo takas gali būti net iki 2 - 3 m ir net didesnio pločio. Kuo platesnis yra pagrindinis praėjimo takas, tuo palankesnės sąlygos nuskinto derliaus transportavimui. 

Persodinamų augalų stresą sumažina ir šaknų vystymąsi stimuliuoja ekologiškas natūralių jūros dumblių ekstraktas Kelpak. Kelpak stiprina augalų aklimatizaciją karščiui, šalčiui, skatina augalų augimą, didina derlių ir jo išsilaikymą po nuėmimo.

Sodinant augalus verta naudoti mikorizinius grybus augalų šaknims HIFAS. Jie savo grybienos hifais sudaro sąjungą su augalo šaknimis ir veikia tarsi didžiulis papildomas šaknų tinklas.

Todėl padidėja persodinamų augalų prigyjimas, augalai efektyviau aprūpinami vandeniu bei maisto medžiagomis, tampa atsparesni sausrai, stresui ir kai kurioms pašaknio problemoms. HIFAS ypač tinka, jei dirvožemis skurdus ir nederlingas.

Recharge

Pasodintus agurkus rekomenduojam palaistyti inovatyviu produktu Recharhe, į kurio sudėtį įeina Grybelis Metarhisium anisopliae var. anisopliae (šis grybelis natūraliai randamas dirvožemyje, visame pasaulyje).  

REcharge sudėtyje yra natūralūs gyvi mikroorganizmai, kurie gali augti ir daugintis dirvožemyje. Aktyvavus mikroorganizmus šaknų rizosferoje augalai tampa tvirtesni ir gali natūraliai priešintis kenksmingiems mikroorganizmams ir atlaiko nepalankias aplinkos sąlygas. Taip pat pagerinamas dirvožemyje esančių maisto medžiagų prieinamumas ir įsisavinimas. Augalai geriau apsirūpina vitaminais, mineralais, amino rūgštimis, aktyvuojama hormonų sintezė, atkuriama natūrali augalų imuninė sistema, dėl ko padidėja augalų produktyvumas.

Laistymą šiuo preparatu rekomenduojama pakartoti po mėnesio.

Daugiau apie priemones agurkų sodinimui rasite paspaudę šią nuorodą

 

Rišimas. Auginant agurkus nemažą reikšmę derliaus gausumui turi jų sugebėjimas lipti, todėl šiai augalo savybei turime padėti. Dažniausiai praktikoje naudojama vertikalios augalo lipimo krypties formavimo sistema. Pavyzdžiui, ant 2 m aukščio atramų horizontaliai ištempiamos dvi vielos: viena – 2 m aukštyje, kita – 25 cm virš grunto. Praėjus savaitei po pasodinimo agurkų daigai pririšami špagatu prie ištemptų vielų. Taip pririšti augalai gauna daugiau šviesos. Svarbu ne per daug įtempti špagatą. Viršuje geriau rišti slenkančiąja kilpa, nes slūgstanti dirva gali nutraukti augalų šaknis.Augalui praaugus viršutinę vielą, žemyn paleidžiamos 2 - 3 atžalos (formavimas „skėčiu“). 

agurku_risimas
Agurkų rišimas

Genėjimas. Norint gauti kuo didesnį derlių, reikia formuoti augalą, mažinant stiebo ir lapų augimą bei padedant  jam nukreipti maksimalias jėgas į vaisių formavimą. Kad susiformuotų pilnavertis su stipria šaknų sistema augalas, nuo pagrindinio stiebo reikia nuskinti iki 50 - 60 cm aukščio visas atžalas, žiedus ir vaisių užuomazgas. Kai agurkų pagrindinis stiebas per 3-4 savaites pasiekia virš eilės ištemptą vielą, viršūnė nulenkiama, apsukama aplink vielą ir pririšama.Agurkams augant ant pagrindinio stiebo iki 1 m aukščio paliekamos visos užuomazgos, o šoninės atžalos patrumpinamos, paliekamas tik vienas lapas su užuomazga. Toliau virš 1 m aukščio stiebo šoninės atžalos patrumpinamos paliekant 2, o aukščiau 3 lapus bei 2 - 3 užuomazgas. Ant pagrindinio stiebo užuomazgų skaičius neribojamas. Sudžiūvę ir ligoti augalo lapai taip pat pašalinami. Labai svarbu laiku, t. y. kuo anksčiau pašalinti visus nebūdingos veislei formos vaisius. Nereikia palikti ant augalo peraugusių agurkų, nes dėl to mažėja derlius.

Temperatūros palaikymas. Šiltnamį reikia nuolat vėdinti, kad apie augalus laisvai judėtų oras. Agurkų augimo metu maksimali temperatūra neturėtų būti aukštesnė kaip +32 °C, minimali naktį 16 -18 °C. Nedideliuose plėvele dengtuose šiltnamiuose saulėtomis dienomis oro temperatūra labai greitai pakyla aukščiau leistinos ribos, dėl to nukenčia augalo lapai, agurkai nustoja augti. Todėl saulėtomis dienomis, atsižvelgiant į oro temperatūrą, šiltnamius būtina gerai vėdinti. Kai labai karšta, vėdinimo angos atidaromos nuo pat ankstaus ryto, kad stiklu ar plėvele dengtame šiltnamyje oras galėtų atvėsti. 

Laistymas. Agurkai šiltnamyje turėtų būti laistomi tik šiltu (20 - 22 °C) vandeniu arba vandeniu, kurio temperatūra yra artima dirvos temperatūrai, nes šaltą vandenį (vėsesnį kaip 18°C) šaknys lėčiau siurbia, ir jis gali sukelti įvairias šaknų sistemos ligas, tokias kaip šaknų puvinys ir kt. Laistant augalus, reikia stengtis nesuplakti dirvos paviršiaus, negalima laistyti agurkų „ant šaknų“, nes dėl netinkamo laistymo gali būti pažeistos augalų šaknys, smarkiai sumažėti vaisių kiekis ir kokybė. Jei dėl neatsargaus elgesio agurkų šaknys yra išplaunamos iki plikumo, būtina nedelsiant šaknis apipilti žemėmis iš viršaus ir sulieti vandeniu.

Nuo daigų pasodinimo iki žydėjimo pradžios, agurkų laistymas turėtų būti saikingas: 4-5 litrai vandens/m². Tuo metu agurkai neaugina per daug lapų, bet aktyviau suformuoja ūglius. Tačiau jeigu agurkai „auga į lapus“, augimą galima pristabdyti laistant retai. Didesnis vandens poreikis agurkams atsiranda, kada jie pradeda žydėti ir „megzti“ bei aktyvaus derėjimo metu. Todėl atsižvelgiant į tai, agurkus reikia laistyti nuo žydėjimo pradžios iki pabaigos kas 2 - 3 dienas po 9- 12 litrų vandens/ m². Tuo atveju, jei agurkų lapai nuo drėgmės trūkumo pradeda „išblukti“, juos reikia skubiai laistyti.

Pastaruoju metu vis daugiau daržininkų mėgėjų, kurie turi šiltnamius kolektyviniuose soduose, sodybose ar sklypuose toli nuo miesto, o į sodybas atvyksta tik savaitgaliais, darbo dienomis palaistyti agurkų šiltnamiuose neturi galimybių, turi įsirengę lašelines laistymo sistemas. Tokios sistemos jau seniai naudojamos pramoniniuose šiltnamių ūkiuose ir žemės ūkio bendrovėse, tačiau privačiuose šiltnamiuose jos dar nėra labai paplitusios.

Verta paminėti, kad lašelinis agurkų laistymas šiltnamyje yra geriausias šios rūšies augalų laistymo būdas. Todėl nusprendus įsirengti lašelinę laistymo sistemą nesunkiai ją įsigysite bet kuriame didesnio prekybos centro daržininkystei skirtame skyriuje. Šiandien gamintojai siūlo daugybę mažų sistemų, skirtų šiltnamiams nuo 50 augalų ir daugiau.

Tręšimas. Ar dažnai pagalvojate, kodėl mes valgome tris kartus per dieną? Teisingai, nes tokiu būdu kūnas gauna pakankamą kiekį maisto ir gali normaliai funkcionuoti. Tas pats yra ir su mūsų auginamais augalais. Taigi dažnai daržininkai daro rimtą klaidą, kai agurkus tręšia tik ruošdami dirvą, t. y.prieš sodinimą, ir galvoja, kad agurkams pilnai užteks maisto medžiagų iki jų vegetacijos pabaigos.Toks mąstymas yra klaidingas.

Praėjus 14 dienų nuo daigų pasodinimo jau galima agurkus pirmą kartą pamaitinti. Rekomenduojamas mineralinių trąšų santykis: 10 l vandens ištirpinti 15 - 20 g kalio sulfido, 10 - 15 g amonio salietros, 20 - 25 g dvigubo superfosfato. Laistoma apie šaknis, tačiau šis trąšų mišinys neturėtų liesti lapų. Be to, prieš bet kokį papildomą maitinimą agurkai turi būti paliejami. Sekantis maitinimas reikalingas žydėjimo laikotarpiu. Kokių trąšų šiuo metu reikia agurkams šiltnamyje? Žydėjimo metu augalams reikia fosforo, todėl rekomenduojama 10 l vandens ištirpinti 30 g dvigubo superfosfato ar diamonio fosfato, arba 25 g amofoso. 

Prasidėjus derėjimui ir masinio vaisių derėjimo metu ypač veiksmingas agurkų tręšimas  karbamidu: 10 l vandens ištirpinti 10-15 g karbamido, juo patręšus gaunamas didesnis agurkų derlius. Kas 7 - 10 dienų kiekvienam augalui duodama po 1 l tirpalo, tačiau geriausiai šią trukmę galima nustatyti pagal lapų spalvą. Pirmas požymis, kad agurkai gauna nepakankamai maisto medžiagų, yra pašviesėję jauni augalo lapai. Kad agurkai gautų visas reikalingas maisto medžiagas, iš jų ir mikroelementus, vieną du kartus patręšus azoto trąšomis, patartina vartoti mineralinių trąšų mišinį. Tačiau papildomai maitinant agurkus mineralinėmis trąšomis nepamirškite, kad agurkai tręšiami tik bechlorėmis trąšomis.

Papildomai ir savalaikiai tręšiant agurkus nuo pat daigų pasodinimo, jie augs tvirti, gausiai žydės, negeltonuos lapai  ir derės iki vėlyvo rudens. Nepamirškite, kad mineralines trąšas sėkmingai galima pakeisti trąšomis, kurios nieko nekainuoja, arba kainuoja labai nedaug, tačiau jų nauda labai ženkli. 

Natūralios organinės trąšos. Paskutiniu metu tapo populiaru tręšti agurkus organinėmis trąšomis, kurios nieko nekainuoja, bet turi daug kalio, kalcio, magnio, vitaminų A, B, E, K, organinių rūgščių, taninų, fitoncidų. Papildomai tręšiant šiomis trąšomis agurkų išvaizda keičiasi dienomislapai įgauna tamsiai žalią atspalvį, daugėja žiedų ir jie gausiau mezga. Tokias trąšas galite pasigaminti ir jūs. Šioms trąšoms reikia nupjautos žolės (geriausia tinka smulkinta į rinktuvą), kurią kelioms paroms reikia sukišti į polietileninį juodą maišą, užrišti, lengvai paslėgti ir palikti šiltoje vietoje (gali būti tiesiogiai saulės atokaitoje, geriausia šiltnamyje). Tinka bet kokia jauna žolė, kuri nėra subrandinusi sėklų, tame tarpe ir piktžolės. Per tą laiką žolė pradeda fermentuotis, įgauna savotišką kvapą ir pakeičia spalvą.

Po fermentacijos žolės masę reikia praskiesti drungnu vandeniu, t. y. į plastikinę talpą iš maišo perkrauti žolės masę ir praskiesti dvigubu žolės masei vandens kiekiu. Praėjus 1 - 2 valandoms trąša paruošta papildomam agurkų maitinimui. Tiesiog nupilkite nuo žolės vandenį ir juo papildomai, vidutiniškai po vieną litrą vienam augalui, patręškite.  Likusią po išlaistymo žolės masę galite dar kartą praskiesti vandeniu ir juo vėl papildomai patręšti agurkus.

Papildomas tręšimas mielėmis. Šis papildomo maitinimo būdas daržininkų naudojamas ne taip jau ir seniai, tačiau kas šį nebrangų būdą naudojo, pastebėjo, kad padidėjo daigų atsparumas nepalankioms sąlygoms ir ligoms, jie mažiau išsitempia, o papildomai tręšiant net daug geriau toleruojamas vaisių skynimas. Mielių veikime nėra jokios paslapties, paprasčiausiai mielių bakterijos suaktyvina šaknų sistemos augimą ir padidina derlingumą, todėl tai, ką patręšite, augs „kaip ant mielių“. 

Jeigu norite pačių paprasčiausių ir greitai naudojamų trąšų, reikės du nedidelius pakelius presuotų mielių užpilti litru vandens, palikti valandą ar dvi šilumoje, paskui gautą koncentratą supilti į dešimties litrų kibirą vandens. Tokio tirpalo kiekio užteks dešimčiai agurkų sodinukų patręšti. Jeigu norite maistingesnių trąšų, nedidelį pakelį mielių (100 g) užpilkite penkiais litrais prieš tai nurodyto nupjautos žolės tos pačios dienos užpilo. Dar galite įdėti 100-150 g ruginės duonos, tada palikite trims paroms pastovėti. 

Taip paruoštas trąšas prieš laistymą būtina atskiesti vandeniu 1:5 santykiu. Jeigu neturite laiko ilgai ruošti mielių užpilą, galima pasinaudoti skubiu šių trąšų paruošimo variantu: paimkite 15 g sausų mielių (2 standartiniai pakeliai po 7-8 g) ir 3 valgomuosius šaukštus cukraus, suberkite šiuos ingredientus į 10 l talpos kibirą su vandeniu ir palikite šilumoje valandai. Po to gautu tirpalu galite laistyti augalus.

Stiprinti ir apsaugoti augalus verta natūraliomis priemonėmis. Unikalus produktas yra FIZIMITE - tai koncentruotas, maitinantis, augalus apsaugantis mikroelementų derinys. Juo purškiant augalai sustiprinami, patikimai didinamas jų produktyvumas. FIZIMITE efektyviai nuplauna augalų paviršių nuo kenksmingų organizmų ir natūraliu būdu pagerina augalų gynybos sistemą. Dėl to augalai gali patys apsiginti nuo kenkėjų ir ligų. FIZIMITE padeda apsisaugoti nuo lapų susisukimo, deformacijų, apnašų, dėl pažeidimų atsirandančių gelsvų dėmelių abiejose lapų pusėse, voratinklių susidarymo tarp lapų, lapų kritimo, baltų apnašų susidarymo.

Agurkų intensyvios vegetacijos metu rekomenduojame purkšti arba laistyti Alsupre (sieros junginiais), kuris pagerina augalų baltyminę struktūrą ir suaktyvina augalo augimą, įgyjamas imunitetas nuo galimų nepalankių išorės veiksnių. 

Agurkų skynimas. Agurkai turėtų būti skinami tada, kai jie pasiekia reikiamą (atsižvelgiant į jų veislę ir pritaikymą) dydį. Kai derėjimas yra aktyvus, rekomenduojama juos skinti kas 2- 3 dienas, o vėliau kas antrą dieną. Tačiau skynimus atlikti tokiais dienų tarpais, kad agurkai neperaugtų, nepagelstų ir būtų tinkami realizacijai ar tiesioginiam perdirbimui. Be to, nenuskinti dideli agurkai pristabdo šoninių atžalų augimą, dėl ko žūsta daug užuomazgų. Negalima ant stiebų palikti netaisyklingos formos vaisių. Jie irgi nuskinami, kad netrukdytų formuotis kitoms užuomazgoms bei nealintų augalo. 

agurku_auginimas
Derantys agurkai

Dar vienas patarimas auginant agurkus šiltnamyje. Dažno mėgėjo šiltnamyje kartu auga agurkai ir pomidorai, tačiau, deja, šios dvi kultūros nesutaria, todėl norint maksimalaus šių abiejų daržovių derlingumo jų auginti viename šiltnamyje nerekomenduojama. Didelė drėgmė, šiluma ir kondensaciniai lašai, kurie naudingi agurkams, gali būti tiesiog pražūtingi pomidorams. Todėl jeigu šiltnamyje sudarysite pačias palankiausias sąlygas pomidorams, tai yra dažnas vėdinimas, skersvėjis, kuo sausesnis oras, laukiamo agurkų derliaus nebus, arba atvirkščiai. 

Smog Garlic dūminė šaškė - augalų priežiūros priemonė, skirta naudoti šiltnamiuose. Apsaugo augalus nuo nepalankių aplinkos veiksnių. Tai natūralus česnako pagrindo produktas be pesticidų.

Agurkų auginimas lauke

Kaip jau buvo minėta, agurkai pas mus yra šiltųjų kraštų emigrantai, todėl tiesioginiai saulės spinduliai ir drėgmė turi būti pagrindu pasirenkant jų auginimo vietą. Tarp kitko, tiesioginiai saulės spinduliai yra pagrindinis energijos šaltinis, kurį augalai naudoja sintetinti anglies turinčius junginius. Šis procesas yra gerai žinomas daugeliui tai fotosintezė, kuri vaidina didelį vaidmenį augalų gyvenime. Tačiau tiesioginių saulės spindulių reikia tik lapams, o vaisiai, priešingai,mėgsta pasislėpti šešėlyje. 

Pasirenkant sklypą kitiems metams jį rinkitės toje vietoje, kur augo kopūstai, šakninės ir ankštinės daržovės, svogūnai, pomidorai, paprikos. Augdami agurkai „draugauja“ su žirniais, kopūstais, tačiau nemėgsta bulvių kaimynystės. Sodinti toje pačioje vietoje rekomenduojama po 2-3 metų.

Dirvos paruošimas rudenį. Geriausia dirva agurkams yra dideli kiekiai supuvusios organikos. Jeigu neturite mėšlo, tiks seni lapai, žolė, šiaudai. Galite net sukrauti kažką panašaus į pakeltą lysvę sukasant ir sumaišant dirvą su mėšlu, lapais, žole, šiaudais, kompostu, neutraliomis durpėmis ir paliekant žiemai. Jeigu neturite jokių organinių trąšų ruošiant dirvą rudenį, galite ją patręšti tokiu santykiu: 40 - 50 g/m² dvigubo superfosfato, 20 - 30 g/m² kalio sulfato ir 20 - 25 cm gyliu perkaskite. Parenkant ir ruošiant dirvą atminkite, kad agurkai mėgsta lengvo priemolio, derlingą, turtingą humusu dirvą. Agurkų šaknų sistema yra silpna, todėl auginant sunkesnėje dirvoje juos reiks kartą per savaitę prie šaknų atsargiai papurenti, kad žemė gerai drenuotųsi ir aeruotųsi.

Dirvos paruošimas pavasarį. Kadangi agurkai sodinami ne taip giliai, gegužės pradžioje pradėkite ruošti dirvą ją patręšdami 40 - 50 g/m² superfosfato. Be fosforo, agurkai labai mėgsta kalį, nuo kurio agurkų vaisiai būna taisyklingesnės formos, kietesni, todėl ruošiant dirvą kartu su superfosfatu įterpkite porą saujų dolomitinių miltų ar medžio pelenų ir negiliai perkaskite. Jeigu agurkai bus sodinami lysvėse, galite vienu metu jas sukasti vidutiniškai 15 - 20 cm aukščio. Per laiką iki sodinimo dirva greičiau išils ir bus labiau tinkama agurkų sodinimui. Be to, pakeltos lysvės užtikrina maksimalų vandens laidumą po kiekvieno laistymo. 

Agurkų daigų sodinimas arba sėja. Visų pirma noriu priminti, kad konkrečią agurkų sodinimo datą išsirinkti gali padėti mėnulio kalendorius. Mėnulis veikia vandenynų vandenis, sulčių kiekį augalo viduje, taigi, palankiausias laikotarpis sėti agurkus – augantis mėnulis. Kuo arčiau pilnaties įvyks sėja, tuo gausesnio derliaus galima tikėtis. 

Agurkų daigų sodinimas yra labai atsakingas momentas, nes, kaip minėjau, jie nemėgsta persodinimo. Be to, jaunų augalų šaknys yra labai trapios. Prieš sodinimą dirvos paviršiuje yra paruošiamos duobelės jų įsodinimui ir priliejamos drungnu vandeniu. Jei daigai auga vienkartiniuose polimeriniuose vazonėliuose, tada vazonėlį reikiaviena ranka apversti, o kita ranka prilaikyti, kad daigas neiškristų. Jeigu daigas laisvai neatitrūksta nuo sieneliųšvelniai bakstelėkite į dugną, laikydami sodinuką kita ranka. Tai leis jums ištraukti augalą su žeme ir įsodinti į paruoštą duobelę. Jeigu daigai auga vienkartiniuose durpių vazonėliuose, juos galite drąsiai sodinti tiesiai į paruoštą duobelę neišimant daigų iš vazonėlio. Įsodinus daigą į dirvą paviršių rankomis apspausti ir sulyginti su dirvožemio paviršiumi. 

Agurkų sėja tiesiai į gruntą. Agurkų sėjai reikia pradėti ruoštis prieš kelias dienas. Iš anksto patikrinkite įsigytas sėklas. Yra vienas paprastas „močiutės“ būdas – į indą su vandeniu suberti sėklas ir sekti jų plūdrumą. Sėklos, kurių daigumas geras, leisis į dugną, o tuščios, nedaigios–plūduriuos paviršiuje. Nugraibius plūduriuojančias sėklas nusėdusias į dugną galite sudaiginti sekančiu būdu. Išimtos nusėdusios sėklos yra išdėliojamas ant sudrėkinto audeklo, marlės ar popierinio rankšluoščio ir pridengiamos. Parinkus šiltą vietą užklotos sėklos paliekamos keletai dienų. Esant palankiai 14 - 20 °C temperatūrai šios sėklos turi sudygti per 3 - 5 dienas. Visos sėklos, kurios duos derlių, greitai sudygs, o likusios yra bevertės, jų net nesodinkite. 

Likus parai iki sėjos agurkų sėklas rekomenduojama mirktyti Blackjak koncentruotų huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensijos tirpale, kuris pagreitina sėklų dygymą, turi teigiamą poveikį augalo stiprumui ir vystymuisi.

Vėliau Blackjack tręšiant augalus per šaknis ir lapus, gerėja šaknų vystymasis, skatinamas augalų augimas, didėja, gerėja cukraus ir krakmolo susidarymas

Kadangi taip auginamiems agurkams nebereiks persodinimo, o dirva yra paruošta, prieš sėdami lysvėje kapliuku padarykite 5 - 7 cm gylio vagutes. Atstumas tarp šių išbrauktų vagų turėtų būti 20 - 60 cm. Atstumas taip pat priklauso nuo sodinamos veislės augimo ypatumų. Pats optimaliausias variantas yra 40 cm. Į padarytas vagutes galite pripilti perpuvusio ir su kompostu sumaišyto mėšlo. Kas 15 - 20 cm į vidutiniškai 2 - 3 cm gylį įspaudžiame sudaigintą sėklą, o susidariusią duobelę užlyginame aplink iškilusiu gruntu. Manoma, kad taip pasėtos agurkų sėklos leis augalams optimaliai vystytis. 

Pasėtų sėklų laistymas. Išsėjus visas sėklas verta palaistyti. Tačiau neliekite stipria vandens srove, nes išplausite pasėtas sėklas. Idealiausia yra naudoti laistytuvą su difuzoriumi ar žarną su panašiu antgaliu, tada laistymas bus tolygus, nedideliu slėgiu ir imituojantis lietų.

Agurkų dengimas. Dažniausiai pavasarį orai būna dar nenusistovėję, todėl geriausia būtų pasodintus ar pasėtus agurkus dengti. Kaip jau rašiau straipsnio pradžioje, agurkai mėgsta šilumą, todėl, kol dygsta agurkai,agurkų lysves reikėtų laikyti uždengtas agroplėvele. 

Agurkų priežiūra. Agurkų priežiūra auginant juos lauke susideda iš tokių operacijų kaip dirvos purenimas, daigų retinimas, piktžolių ravėjimas, ūglių skynimas, reguliarus laistymas ir papildomas tręšimas. Pirmą kartą dirvą purenti reikia, kai agurkų sėklos sudygsta ir yra matomos eilės. Tolesnis dirvos viršutinio sluoksnio purenimas gali būti atliekamas kartu su piktžolių ravėjimu. Norint išvengti žalos šaknų sistemai, apie agurkų daigus ravėkite kauptukais purentuvais su dantimis, tačiau apie agurko daigą purenkite labai atsargiai, kad jo nepažeistumėte ir stenkitė nedaryti jokių pašalinių judesių į šonus.

Kai agurkai pradeda formuoti pirmąjį tikrąjį lapą laikas retinti paliekant tik optimalų daigų skaičių. Be to, agurkų auginimo vietoje turi būti reguliariai atliekamas ravėjimas, kad būtų galima kontroliuoti piktžoles. 

Esant nepalankioms gamtinėms sąlygoms, tokioms kaip šalnos ir sausra, ar po kenkėjų antplūdžio, po pesticidų ar mechaninių pažeidimų augalus galima gaivinti papildomai maitinant amino rūgščių ir mikroelementų preparatu Terra Sorb Foliar. Sudėtyje esančios L-a - amonorūgštys skatina šaknų ir smulkių šakelių augimą, skatina greitesnį vaisių susidarymą, cukraus susidarymo procesus, stabdo vytymą ir senėjimą. Nuo sausros gelbėja skatindamos žiotelių užsidarymą.

Natūraliu būdu augalų kenkėjus padės išnaikinti naudingieji vabzdžiai. Juos į daržą pritrauksite naudodami MagiPal vabzdžių vilioklį. Tyrimais nustatyta, kad naudojant MagiPal naudingieji vabzdžiai kenkėjų skaičių sumažina net 40-80%. 

Padidinti natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant žalios linijos produktus su skirtingais augaliniais ekstraktais ir mikroelementais - Matrifruit, Matrinal B, Mimox Zn, Altozan B/Zn, Alsupre S, Drekkar, Copfort.

Efektyviai augalų kenkėjus naikina bioinsekticidas NeemAzal. Tai Indijoje augančio medžio Azadirachta indica A.Juss ekstraktas, išskirtas iš šio medžio sėklų. Nupurškus šiuo bioinsekticidu prieskonines ar kitas daržoves ir vaisius, juos galima skinti ir vartoti greičiau nei apdorojus augalą bet kokiu kitu insekticidu.

Genėjimas. Norint, kad įdėtos pastangos būtų apdovanotos gausiu derliumi, būtina atlikti agurkų genėjimą, kuris prisidės prie vaisinių šoninių ūglių augimo. Kada ant pirmos eilės šakų šalia žiedų susiformuoja antros eilės šakos, arčiau pagrindo paliekame 1 arba 2 žiedų užuomazgas. Vėliau nugnybiamos ūglių viršūnės ir retinama. Sudžiūvę ir ligoti augalo lapai pašalinami. Be to, labai svarbu laiku, t. y. kuo anksčiau pašalinti visus nebūdingos veislei formos vaisius.

Laistymas.  Kai prasideda vaisių mezgimas pagrindinė agurkų priežiūra yra dažnas laistymas. Jei dirvožemyje yra mažai drėgmės, tai neigiamai paveiks augimą, todėl vaisiai bus kartūs. Agurkai turėtų būti laistomi vakare, naudojant saulėje įšilusį ir nusistovėjusį vandenį, kuris padės išvengti augalų šaknų hipotermijos. Tačiau tuo pat metu nereikia pamiršti, kad drėgmės perteklius ne mažiau kenksmingas agurkams, kaip ir drėgmės trūkumas. Per daug laistant sudaromos palankios sąlygos puviniui ir kitoms agurko ligoms vystytis, taip pat kenkėjams, pvz. voratinklinei erkutei atsirasti.

Agurkų auginimas atvirame lauke pasižymi tuo, kad esant palankioms oro sąlygoms agurkai pražysta per pusantro mėnesio po sėjos. Lauke augančius agurkus apdulkina vabzdžiai, todėl pirmųjų agurkų vaisių išvaizda pirmiausia priklauso nuo jų aktyvumo. Šiuo metu reikia dažniau laistyti, ypač jei oras yra karštas, o laistymo darbai atliekami vakare.

Papildomas tręšimas. Augalams pasiekus vaisiaus fazę, laikas papildomai tręšti. Agurkų „apetitas“ atskiroms maisto medžiagoms priklauso nuo vegetacijos periodo. Vystymosi pradžioje agurkams reikia daugiau fosforo, o mažiau azoto ir kalio. Šių cheminių elementų poreikis padidėja užsimezgus vaisiams.

Pirmas požymis, kad agurkai gauna nepakankamai maisto medžiagų, yra pašviesėję jauni augalo lapai. Dažniausiai agurkams neužtenka azoto, todėl juos patartina tręšti 0,3% azoto trąšų tirpalu. Kas savaitę kiekvienam augalui išpilama po 1 - 2 l tirpalo. Kad agurkai gautų visas reikalingas maisto medžiagas, iš jų ir mikroelementus, 1 - 2 kartus patręšus azoto trąšomis, patartina vartoti mineralinių trąšų mišinį.Pavyzdžiui, pradėjus gelsti agurkų lapamsgalite paruošti  tirpalą, kuriam naudokite vieną iš šių trąšųkarbamidą, amofoską, kalio arba amonio nitratą, įpilant 10 g medžiagos į kibirą vandens. Šiuo mišiniu reikia tręšti agurkus per lapus, tačiau papildomai tręškite tik vakare, kai sumažėja oro temperatūra. 

Augimo sutrikimai gali būti sumažinami ar pašalinami naudojant mikroelementų purškimą per lapus. Tai greičiausias kelias augalui įsisavinti trūkstamus mikroelementus. Atsiradus ant augalo tam tikriems kalcio, magnio, geležies, boro, mangano ar cinko trūkumo požymiams, purškiamas mikroelementų preparatas Microdoctor papildys augalo mitybą. Kadangi priemonė prisotinta prolinu, ji taip pat padės augalui atsigauti po karščio ir šalčio, užmirkimo, kenkėjų ir ligų pažeidimų, pesticidų poveikio.

FizimiteStiprinti ir apsaugoti augalus verta natūraliomis priemonėmis. Unikalus produktas yra FIZIMITE - tai koncentruotas, maitinantis, augalus apsaugantis mikroelementų derinys. Juo purškiant augalai sustiprinami, patikimai didinamas jų produktyvumas. FIZIMITE efektyviai nuplauna augalų paviršių nuo kenksmingų organizmų ir natūraliu būdu pagerina augalų gynybos sistemą. Dėl to augalai gali patys apsiginti nuo kenkėjų ir ligų. FIZIMITE padeda apsisaugoti nuo lapų susisukimo, deformacijų, apnašų, dėl pažeidimų atsirandančių gelsvų dėmelių abiejose lapų pusėse, voratinklių susidarymo tarp lapų, lapų kritimo, baltų apnašų susidarymo.

 

Agurkų veislės

Ko gero, nerasime nė vieno individualaus žemės sklypo, kuriame nebūtų auginami agurkai. Kiekvienas, kuris juos augina jau daug metų, paprastai turi savo mėgstamiausias veisles. Bet vis tiek norisi išbandyti ką nors naujo, ir čia dažniausiai kyla klausimas, kaip išsirinkti tinkamą iš didžiulės veislių gausos ir nepadaryti klaidos. Agurkų sėklų pardavėjai visas veisles apibūdina, kaip skaniausias, vaisingiausias ir patikimiausias. Todėl iš pradžių verta nuspręsti, kam mums reikalingi agurkai. 

Tradiciškai agurkai yra skirstomi į ankstyvo, vidutinio ir vėlyvo prinokimo, atsižvelgiant į laiką, kuris praeina nuo pirmųjų ūglių atsiradimo iki derliaus formavimo. Ir tradiciškai geriausias sprendimas būtų pasodinti kelias veisles su skirtingu nokimo periodu tada ant savo stalo turėsime šviežių agurkų nuo birželio iki pat rudens. 

Agurkų sėklų įsigykite internetu

logo

Partenokarpiniai agurkų hibridai šiltnamiams ir laukui

Hibridas

 

 

Ankstyvumas

Kauburėliai

Aprašymas

Adam F1

Agurkai Adam_F1

 

LA

Smulkūs

Partenokarpinis hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Augalai atsparūs ligoms, greitai auga, todėl tinka auginti šiltnamiuose antroje vasaros pusėje, tolygiai dera. Vaisiai tamsiai žali, cilindriški, su smulkiais kauburėliais. Tinka marinuoti.

Berlioz F1

Agurkai Berlioz_F1

Agurkai_Berlioz

LA

Stambūs

Partenokarpinis hibridas, augintinas lauke. Augalų lapai maži, todėl patogu rinkti derlių. Vaisių odelė tvirta, su stambiais kauburėliais. Vidus skanus, traškus, su mažomis sėklinėmis. Tinka marinuoti ir raugti.

Burpless Tasty  GreenF1

Agurkai Burpless Tasty GreenF1

Agurkai Burpless tasty green

A

Stambūs

Japoniškas hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Augalai gerai pakelia aukštą temperatūrą ir drėgmės perteklių. Vaisiai 20-24 cm ilgio ir 3,5-4 cm skersmens, tamsiai žali, traškiu vidumi.

 

Cantara F1

Agurkai Cantara_F1

Agurkai_Cantara

A

Stambūs

Partenokarpinis hibridas. Išaugina mažai trumpų šoninių ūglių. Vaisiai ryškiai žali, su retais stambiais kauburėliais, tvirti, mažomis sėklinėmis, ilgai neperauga. Vienoje vietoje išauga po kelis agurkus.

Chaikovskiy F1

Agurkai Chaikovskiy_F1

Agurkai_Chaikovskiy

A

Stambūs

Partenokarpinis hibridas, augintinas visų tipų šiltnamiuose, tinkamas ir vėlyvesniam derliui gauti. Augalai išaugina trumpus šoninius ūglius, turi labai stiprią šaknų sistemą, gausiai dera visos vegetacijos metu. Vaisiai trumpi, puikios vidinės struktūros, labai skanūs.

Dirigent F1

Agurkai Dirigent_F1

Agurkai_Dirigent

A

Smulkūs

Partenokarpinis hibridas. Augalai pradeda derėti anksti ir labai gausiai. Vaisiai tamsiai žali, smulkūs, skanūs. Odelė plona, vidus kietas ir traškus, neapkarsta. Tinka marinuoti.

Edmar F1

Agurkai Edmar_F1

Agurkai_Edmar

VA

Stambūs

Partenokarpinis hibridas, tinkamas auginti šiltnamiuose ir lauke. Vaisiai apie 12 cm ilgio, su stambiais kauburėliais, gražios formos, neapkarsta. Vidus traškus, su mažomis sėklinėmis. Odelė su trumpomis šviesiomis juostelėmis. Tinka marinuoti ir raugti.

Gershwin F1

Agurkai Gershwin_F1

Agurkai_Gershwin

VA

Stambūs

Partenokarpinis hibridas, ypač tinkantis auginti lauke. Šoniniai ūgliai trumpi, dera itin gausiai. Vaisiai tamsiai žali, stambiais retais kauburėliais. Labai tinka raugti.

Ilonara F1

Naujiena!

Agurkai Ilonara

Agurkai Ilonara

A

Stambūs

Partenokarpinis hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Augalų tarpubambliai ir šoniniai ūgliai trumpi, šaknų sistema stipri. Vaisiai užauga vienodi, 12–14 cm ilgio, mažomis sėklinėmis, traškūs ir labai skanūs, neapkarsta. Lapų pažastyse užsimezga po 1–2 agurkus. Peraugdami agurkai nestorėja, o tįsta. Vaisiai tinkami marinuoti ir raugti.

Kalimero F1

Agurkai_Kalimero_

 

A

 

Vaisiai tinka salotoms gaminti, tamsiai žali, 10-14 cm ilgio, neapkarsta, tvirti. Odelė lygi, be kauburėlių.

Karaoke F1

Agurkai Karaoke_F1

Agurkai_Karaoke

A

Stambūs

Labai gausiai derantis partenokarpinis hibridas. Vaisiai labai gražūs, ryškiai žali, stambiais kauburėliais, vienodi. Tinka marinuoti ir raugti.

Karavan F1

Agurkai Karavan_F1

Agurkai_Karavan

A

Stambūs

Partenokarpinis hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Augalai atsparūs ligoms, ypač gerai pakelia nepalankias aplinkos sąlygas. Vaisiai tamsiai žali, stambiais kauburėliais, kokybiški. Tinka marinuoti ir raugti.

Kitto F1

Agurkai_Kitto_

Agurkai_Kitto

VA

Stambūs

Vaisiai 11–13 cm ilgio, nuskinti ilgai nepraranda išvaizdos ir skonio, tinkami pervežti

Kybria F1

Agurkai Kybria_F1

Agurkai_Kybria

LA

Stambūs

Daugiavaisis partenokarpinis hibridas, atsparus virusinėms ligoms, išauginantis ribotą šoninių ūglių skaičių. Išsiskiria idealia tiek mažų, tiek didesnių vaisių forma. Gerai auga ir vystosi esant silpnesniam apšvietimui, todėl sodintinas visą sezoną. Tinka marinuoti ir raugti.

Lenara F1

Agurkai Lenara_F1

Agurkai_Lenara

A

Stambūs

Partenokarpinis hibridas, augintinas įvairių tipų šiltnamiuose, tinkamas ir vėlyvesniam derliui gauti. Augalai išaugina mažai šoninių ūglių, labai atsparūs ligoms, derėti pradeda anksti ir vienu metu, išsiskiria ypač gausiu pirmu derliumi. Puikiai mezga  iki pat vegetacijos pabaigos. Vaisiai cilindriški, tamsiai žali, odelė su stambiais kauburėliais, 8-10 cm ilgio, puikios vidinės struktūros, nestorėja. Tinka marinuoti, raugti, kornišonams auginti.

Liszt F1

Agurkai Liszt_F1

Agurkai_Liszt

A

Stambūs

Derėti pradeda anksti ir gausiai. Išsiskiria labai didele ankstyvo ir bendro derliaus išeiga. Augalai atsparūs ligoms, nevešlūs, mažais lapais, todėl patogu rinkti derlių. Vaisiai stambiais kauburėliais, neapkarsta, traškūs.

Majestosa F1

Agurkai Majestosa_F1

Agurkai_Majestosa

A

Smulkūs

Partenokarpinis hibridas, augintinas šiltnamiuose ir lauke. Ūglių tarpubambliai trumpi, lapai maži. Vaisiai su smulkiais kauburėliais, tvirti. Marinuojant ir trumpai raugiant išlieka puikios kokybės.

Mirabelle F1

Agurkai Mirabelle_F1

Agurkai_Mirabelle

LA

Stambūs

Labai derlingas, atsparus ligoms partenokarpinis hibridas. Vaisiai smulkūs, gražios formos, mažomis sėklinėmis, neapkarsta. Tinka raugti ir marinuoti.

Merengue F1

Agurkai Merengue_F1

Agurkai_Merengue

LA

Stambūs

Partenokarpinis hibridas. Augalai augintini šiltnamiuose ir lauke, atsparūs netikrajai miltligei. Vaisiai su stambiais kauburėliais, labai vienodi, tamsiai žali, neapkarsta, labai skanūs. Tinka marinuoti ir raugti.

Nikifor F1

Agurkai Nikifor_F1

Agurkai_Nikifor

A

 

Ilgos vegetacijos hibridas, augintinas šiltnamiuose, pakantus staigiems temperatūrų svyravimams. Augalai išaugina mažai šoninių ūglių, bet duoda gausų derlių. Vaisiai be kauburėlių, 20-23 cm ilgio, auga po 1-2, labai saldūs ir skanūs.

Ninja F1

Agurkai_Ninja

Agurkai_Ninja

A

 

Partenokarpinis hibridas. Augalai išaugina trumpus šoninius ūglius, puikiai dera šiltnamiuose net jei trūksta šviesos. Vaisiai su stambiais kauburėliais, traškūs, auga po 1–2, ilgai neperauga. Tinka marinuoti ir raugti.

Romara F1

Agurkai Romara_F1

Agurkai_Romara

A

 

Partenokarpinis hibridas. Augalai išaugina trumpus šoninius ūglius, puikiai dera šiltnamiuose net jei trūksta šviesos. Vaisiai su stambiais kauburėliais, traškūs, auga po 1–2, ilgai neperauga. Tinka marinuoti ir raugti.

Solon F1

Naujiena!

Agurkai Solon F

Agurkai Solon

A

Stambūs

Daugiavaisis partenokarpinis hibridas. Puikiai dera nešildomuose šiltnamiuose. Dar didesnį derlių duoda auginant lauke. Augalai atsparūs ligoms. Vaisiai taisyklingos cilindro formos, užauga vienodi, labai traškūs ir tvirti, neapkarsta, lapų pažastyse auga po 1–3. Tinka marinuoti ir raugti 

Venera F1

Naujiena!

Agurkai_Venera

Agurkai_Venera

A

Stambūs

Vaisiai su mažais spygliukais ir retais kauburėliais, traškūs, 10–12 cm ilgio, 80–90 g svorio

Zizel F1

Agurkai Zizel_F1

Agurkai_Zizel

A

 

Partenokarpinis hibridas, augintinas visų tipų šiltnamiuose ir lauke. Augalai labai ilgai dera. Vaisiai 12-14 cm ilgio, stambiais kauburėliais, viename mazge auga po 2-3, nepaprastai skanūs.

Lauko hibridai

Faster F1

Agurkai Faster_F1

Agurkai_Faster

A

Stambūs

Labai derlingas lauko hibridas. Augalai nevešlūs, todėl patogu rinkti vaisius, labai atsparūs ligoms, puikiai pakelia žemesnę temperatūrą. Vaisiai smulkūs, retais stambiais kauburėliais, taisyklingos cilindro formos, šviesiai žali, neapkarsta.

Sonate F1

Agurkai Sonate_F1

Agurkai_Sonate

VA

Stambūs

Atsparus ligoms, gausiai derantis ilgos vegetacijos lauko hibridas. Vaisiai šviesiai žali, kietu vidumi, skanūs. Tinka raugti ir marinuoti.

Cross Country F1

Agurkai Cross country_F1

Agurkai_Cross_Country

VA

Stambūs

Hibridas iš Prancūzijos, atsparus ligoms. Gerai dera ir nepalankią vasarą. Vaisiai smulkūs, vienodi, pailgi, šviesiai žali, skanūs. Tinka raugti ir marinuoti.

Regal F1

Agurkai Regal_F1

Agurkai_Regal

VA

Stambūs

Atsparus ligoms, labai derlingas lauko hibridas, derantis ir nepalankią vasarą. Vaisiai vienodi, gražios formos, smulkūs, tinka kornišonams auginti.

Edyp F1

Agurkai Edyp F

 

VA

Stambūs

Augalai išsiskiria ilgu vegetacijos periodu. Vaisiai nelinkę  storėti, labai skanūs, traškūs. Tinka auginti ekologiniuose ūkiuose

Fantasy F1

Agurkai Fantasy_F1

 

A

Stambūs

Lauko hibridas. Augalai labai atsparūs netikrajai miltligei. Vaisiai smulkūs, 9-10 cm ilgio. Tinka raugti ir marinuoti.

Algis Mačiukas

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: