Agurkų auginimas
Atnaujinta: 2020-10-19
  • agurku_auginimas

          Agurkai – tai viena iš nedaugelio daržovių, kurios valgomos nesubrendusios, kuo žalesni ir mažiau užaugę, tuo skanesni. Agurkus kultivuoti  žmonės pradėjo maždaug prieš šešis tūkstančius metų. Istoriniuose daržininkystės žinynuose yra nurodoma, kad graikai ir romėnai agurkus mokėjo auginti  šiltnamiuose, o romėnai  pirmieji juos raugė  maistui. Kada ir iš kur agurkai atkeliavo į Lietuvą nėra tiksliai žinoma. Vieni istorijos šaltiniai teigia, kad atkeliavo iš Graikijos, kiti – kad  su vokiečių ordinu, arba – XVI a. iš Italijos. Šio straipsnio tikslas yra ne ieškoti, kada ir kas pirmieji pradėjo juos auginti, tačiau prisiminti, kad agurkai pas mus yra karštųjų kraštų emigrantai ir paanalizuoti, kokias auginimo sąlygas mėgsta ši daržovė. 

 

Auginimas

          Kas nežino ir nemėgsta agurkų! Šiltnamiuose ar lauke, išpuoselėtose sodybose ar balkone – tinkamai prižiūrimi jie sėkmingai auga ir užauga. Ilgavaisiai ar trumpi, o gal karnišonų tipo agurkėliai –  be jų tiesiog neįsivaizduojamas mūsų stalas. Nors jie yra auginami įvairiausiose vietose, tačiau agurkai – gana išranki daržovė. Visos agurkų auginimo manipuliacijos yra gana paprastos, tačiau nukrypimas nuo kai kurių taisyklių gali kainuoti viso sezono derliaus nuostoliais. Todėl besiruošiant auginti agurkus atminkite pagrindinius tris dalykus, kurių nemėgsta agurkai ir kurių nepamirškite vengti: 

  • šaltos dirvos sodinant;
  • šalto oro augant;
  • šalto vandens laistant. 

        Tik apsaugodami agurkus nuo šių trijų "š" neigiamų veiksnių ir prisilaikydami jų auginimo taisyklių netgi pradedantysis daržininkai gali drąsiai imtis agurkų auginimo bei turėti pakankamai gerą derlių. 

         Agurkai pradedami auginti dviem būdais – daigais ir sėklomis. Todėl sėjant sėklomis ar sodinant daigais reikia nepamiršti, kad agurkai itin jautrūs šaltai dirvai, todėl geras sėklų daigumas priklauso nuo dirvožemio temperatūros, kuri turėtų būti ne mažesnė kaip +14 °C. Nebus blogai, jeigu sodinsite ir į didesnės temperatūros gruntą, pvz. +20 °C. Sodinant į žemesnės temperatūros dirvą sėklos nesudygs, o išbrinkusios supelės dirvoje. Netgi jeigu sėsite ir sudaigintas sėklas, daigai nustos augę ir žus. Geriausiai agurkai auga ir dera, kai vidutinė paros temperatūra būna +24 ºC.

          Auginant agurkus daigais yra sutaupomos sėklos, gaunama ankstyvesnė produkcija ir prailginamas jų derėjimo laikas. Nors agurkai pakankamai lepūs, tačiau sėkmingai auga įvairaus tipo dirvose. Tačiau palankiausia – lengvas priesmėlis, pakankamai patręšta organinėmis trąšomis, humusinga dirva. Be to, agurkų augimo metu reikalingas savalaikis ir reguliarus papildomas tręšimas įvairiomis maisto medžiagomis. 

 

Auginimas daigais

          Agurkų auginimas daigais leidžia pagreitinti produkcijos gavimą. Taigi, netgi auginant ne šiltnamyje, o atvirame grunte, pirmas agurkų derlius yra gaunamas dviem savaitėm anksčiau negu auginant įprastu būdu - sėjant į gruntą.  Daigų sodinimo metu jie turi turėti 4 - 5 tikrus lapus, tai yra būti 3 - 4 savaičių amžiaus. Agurkų auginimui daigais būtina:

1. Agurkus sėti priklausomai nuo daigų sodinimo laiko, augimo sąlygų ir veislės savybių. Jų daigai užauga greitai, per 25 - 30 dienų, todėl žinant, kad palankios sąlygos augalams sodinti šiltnamyje bus gegužės pradžioje, juos reikia sėti balandžio pradžioje. Jei norite agurkus sodinti į atvirą gruntą gegužės pabaigoje, sėkite balandžio paskutinį dešimtadienį.

2. Norint išauginti stiprius agurkų daigus, netaupykite substratui. Tinkamiausias substratas – jau paruoštas nerūgščių (pH 6,2 - 6,8) durpių mišinys su trąšomis. Agurkų daigams sėklas geriausia sėti tiesiai į plastikinius ar durpinius vazonėlius. Agurkai netoleruoja persodinimo, todėl paruoštos sėklos sėjamos tiesiai į polimerines kasetes (daigyklas), polimerinius vazonėlius, vienkartinius durpinius vazonėlius arba iš storos plėvelės be dugno 8-10 cm skersmens ir tokio paties aukščio, 0,5 - 0,8 l tūrio pačių pasigamintus vienkartinius indelius. Substratas supilamas į šiuos indelius taip, kad liktų 1 cm iki indelio viršaus, ir sėjama.

daigyklos_agurkams
Daigyklos agurkams

3. Prieš agurkų sėją šiltu vandeniu substratas yra suliejamas ir centre padaroma 1,5 - 2,0 cm duobelė, į kurią gulsčiai pasėjama 1 - 2 sausos ar mirkytos sėklos, kurios užberiamos substratu. Kai temperatūra 24 - 26°C, sėklos sudygsta per 2 - 3 dienas. Optimali sėklų dygimo temperatūra yra 27 – 28°C. Daigus reikia laistyti retai, bet gausiai, šiltu 22 - 25°C vandeniu. Jei durpių substratas tinkamai parinktas, papildomai tręšti nereikia.

4. Tačiau jei matote, kad agurkai sparčiai auga labai plonu stiebu,jų augimą galite greitai jų pristabdyti, jei daigus paliesite superfosfato tirpalu: 10 litrų vandens ištirpinkite 2 šaukštus superfosfato. Be to, spartesnis augimas gali būti dėl per aukštos temperatūros, todėl ją sumažinkite patalpą papildomai ventiliuodami. Taip pat daigai gali būti ištįsę, jei jų auginimo metu trūksta šviesos, arba – kai jie auginami per tankiai.

agurku_daigai
Agurkų daigai

5. Jei agurkų daigai auga pernelyg lėtai, juos paliekite azoto, fosforo ir kalio trąšų tirpalu.Daigų kokybė priklauso nuo tinkamo azoto ir kalio santykio. Labai svarbu nepertręšti daigų azoto trąšomis, nes tuomet jų šaknų sistema bus silpnai išvystyta, o antžeminė dalis vešli. Be to, tokie augalai greičiau susirgs šaknų puviniu.Todėl, jeigu tik turite tokią galimybęefektyviausia praktikų išbandyta trąšabūtų 10 litrų vandens išmaišyta1 stiklinė tiršto karvių ar paukščių mėšlo.

6. Tinkami sodinti agurkų daigai turi būti 20 - 25 cm aukščio, turintys 4 - 5 tikrus lapus. Svarbu agurkų daigų neperauginti. Jei daigai užaugo iki tinkamo dydžio atėjo laikas išsodinti juos į pastovią auginimo vietą. Geriau sodinti mažesnius, nei peraugusius daigus.  Persodinant peraugusius, tai yra  40-60 dienų agurkus, jie sunkiau prigis, vėliau pradės derėti ir duos žymiai mažesnį derlių.

 

Agurkų auginimas šiltnamyje

          Prieš agurkų sodinimą reikia tinkamai paruošti dirvą. Agurkai gerai auga lengvoje, derlingoje, turtingoje organinėmis medžiagomis, dirvoje. Jeigu iš rudens nebuvo tręšta organinėmis trąšomis (kompostu, perpuvusiu mėšlu),tai galite atlikti pavasarį. Prieš dirvos dirbimą agurkų sodinimui įterpkite apie 10 - 15 kg/m² komposto ar perpuvusio mėšlo. Organinės trąšos agurkams yra naudingos ne tik kaip trąša, bet ir kaip aeracijos priemonė, pagerinanti dirvos poringumą. 

          Jeigu neturite galimybės pagerinti dirvos organinėmis trąšomis, naudokite kompleksines trąšas, turinčias magnio ir mikroelementų. Fosforo trąšomis dirvą geriausia tręšti iš rudens, tačiau anksti pavasarį, pirmą kartą įdirbant dirvą, taip pat dar ne vėlu.

          Sodinimas. Sodinti agurkus reikia ne per tankai, kad jie mažiau konkuruotų vienas su kitu ir sparčiau augtų. Be to, per tankus sodinimas yra dažniausia pasitaikančių ligų priežastis. Šiltnamyje augalai sodinami 1,5- 2,5 augalo/m² tankiu, paliekant 0,7 -1,0 m pločio praėjimo takus, tačiau auginant agurkus dideliuose šiltnamiuose pagrindinis praėjimo takas gali būti net iki 2 - 3 m ir net didesnio pločio. Kuo platesnis yra pagrindinis praėjimo takas, tuo palankesnės sąlygos nuskinto derliaus transportavimui. 

          Rišimas. Auginant agurkus nemažą reikšmę derliaus gausumui turi jų sugebėjimas lipti, todėl šiai augalo savybei turime padėti. Dažniausiai praktikoje naudojama vertikalios augalo lipimo krypties formavimo sistema. Pavyzdžiui, ant 2 m aukščio atramų horizontaliai ištempiamos dvi vielos: viena – 2 m aukštyje, kita – 25 cm virš grunto. Praėjus savaitei po pasodinimo agurkų daigai pririšami špagatu prie ištemptų vielų. Taip pririšti augalai gauna daugiau šviesos. Svarbu ne per daug įtempti špagatą. Viršuje geriau rišti slenkančiąja kilpa, nes slūgstanti dirva gali nutraukti augalų šaknis.Augalui praaugus viršutinę vielą, žemyn paleidžiamos 2 - 3 atžalos (formavimas „skėčiu“). 

agurku_risimas
Agurkų rišimas

          Genėjimas. Norint gauti kuo didesnį derlių, reikia formuoti augalą, mažinant stiebo ir lapų augimą bei padedant  jam nukreipti maksimalias jėgas į vaisių formavimą. Kad susiformuotų pilnavertis su stipria šaknų sistema augalas, nuo pagrindinio stiebo reikia nuskinti iki 50 - 60 cm aukščio visas atžalas, žiedus ir vaisių užuomazgas. Kai agurkų pagrindinis stiebas per 3-4 savaites pasiekia virš eilės ištemptą vielą, viršūnė nulenkiama, apsukama aplink vielą ir pririšama.Agurkams augant ant pagrindinio stiebo iki 1 m aukščio paliekamos visos užuomazgos, o šoninės atžalos patrumpinamos, paliekamas tik vienas lapas su užuomazga. Toliau virš 1 m aukščio stiebo šoninės atžalos patrumpinamos paliekant 2, o aukščiau 3 lapus bei 2 - 3 užuomazgas. Ant pagrindinio stiebo užuomazgų skaičius neribojamas. Sudžiūvę ir ligoti augalo lapai taip pat pašalinami. Labai svarbu laiku, t. y. kuo anksčiau pašalinti visus nebūdingos veislei formos vaisius. Nereikia palikti ant augalo peraugusių agurkų, nes dėl to mažėja derlius.

         Temperatūros palaikymas. Šiltnamį reikia nuolat vėdinti, kad apie augalus laisvai judėtų oras. Agurkų augimo metu maksimali temperatūra neturėtų būti aukštesnė kaip +32 °C, minimali naktį 16 -18 °C. Nedideliuose plėvele dengtuose šiltnamiuose saulėtomis dienomis oro temperatūra labai greitai pakyla aukščiau leistinos ribos, dėl to nukenčia augalo lapai, agurkai nustoja augti. Todėl saulėtomis dienomis, atsižvelgiant į oro temperatūrą, šiltnamius būtina gerai vėdinti. Kai labai karšta, vėdinimo angos atidaromos nuo pat ankstaus ryto, kad stiklu ar plėvele dengtame šiltnamyje oras galėtų atvėsti. 

          Laistymas. Agurkai šiltnamyje turėtų būti laistomi tik šiltu (20 - 22 °C) vandeniu arba vandeniu, kurio temperatūra yra artima dirvos temperatūrai, nes šaltą vandenį (vėsesnį kaip 18°C) šaknys lėčiau siurbia, ir jis gali sukelti įvairias šaknų sistemos ligas, tokias kaip šaknų puvinys ir kt. Laistant augalus, reikia stengtis nesuplakti dirvos paviršiaus, negalima laistyti agurkų „ant šaknų“, nes dėl netinkamo laistymo gali būti pažeistos augalų šaknys, smarkiai sumažėti vaisių kiekis ir kokybė. Jei dėl neatsargaus elgesio agurkų šaknys yra išplaunamos iki plikumo, būtina nedelsiant šaknis apipilti žemėmis iš viršaus ir sulieti vandeniu.

           Nuo daigų pasodinimo iki žydėjimo pradžios, agurkų laistymas turėtų būti saikingas: 4-5 litrai vandens/m². Tuo metu agurkai neaugina per daug lapų, bet aktyviau suformuoja ūglius. Tačiau jeigu agurkai „auga į lapus“, augimą galima pristabdyti laistant retai. Didesnis vandens poreikis agurkams atsiranda, kada jie pradeda žydėti ir „megzti“ bei aktyvaus derėjimo metu. Todėl atsižvelgiant į tai, agurkus reikia laistyti nuo žydėjimo pradžios iki pabaigos kas 2 - 3 dienas po 9- 12 litrų vandens/ m². Tuo atveju, jei agurkų lapai nuo drėgmės trūkumo pradeda „išblukti“, juos reikia skubiai laistyti.

          Pastaruoju metu vis daugiau daržininkų mėgėjų, kurie turi šiltnamius kolektyviniuose soduose, sodybose ar sklypuose toli nuo miesto, o į sodybas atvyksta tik savaitgaliais, darbo dienomis palaistyti agurkų šiltnamiuose neturi galimybių, turi įsirengę lašelines laistymo sistemas. Tokios sistemos jau seniai naudojamos pramoniniuose šiltnamių ūkiuose ir žemės ūkio bendrovėse, tačiau privačiuose šiltnamiuose jos dar nėra labai paplitusios.

          Verta paminėti, kad lašelinis agurkų laistymas šiltnamyje yra geriausias šios rūšies augalų laistymo būdas. Todėl nusprendus įsirengti lašelinę laistymo sistemą nesunkiai ją įsigysite bet kuriame didesnio prekybos centro daržininkystei skirtame skyriuje. Šiandien gamintojai siūlo daugybę mažų sistemų, skirtų šiltnamiams nuo 50 augalų ir daugiau.

          Tręšimas. Ar dažnai pagalvojate, kodėl mes valgome tris kartus per dieną? Teisingai, nes tokiu būdu kūnas gauna pakankamą kiekį maisto ir gali normaliai funkcionuoti. Tas pats yra ir su mūsų auginamais augalais. Taigi dažnai daržininkai daro rimtą klaidą, kai agurkus tręšia tik ruošdami dirvą, t. y.prieš sodinimą, ir galvoja, kad agurkams pilnai užteks maisto medžiagų iki jų vegetacijos pabaigos.Toks mąstymas yra klaidingas.

          Praėjus 14 dienų nuo daigų pasodinimo jau galima agurkus pirmą kartą pamaitinti. Rekomenduojamas mineralinių trąšų santykis: 10 l vandens ištirpinti 15 - 20 g kalio sulfido, 10 - 15 g amonio salietros, 20 - 25 g dvigubo superfosfato. Laistoma apie šaknis, tačiau šis trąšų mišinys neturėtų liesti lapų. Be to, prieš bet kokį papildomą maitinimą agurkai turi būti paliejami. Sekantis maitinimas reikalingas žydėjimo laikotarpiu. Kokių trąšų šiuo metu reikia agurkams šiltnamyje? Žydėjimo metu augalams reikia fosforo, todėl rekomenduojama 10 l vandens ištirpinti 30 g dvigubo superfosfato ar diamonio fosfato, arba 25 g amofoso. 

         Prasidėjus derėjimui ir masinio vaisių derėjimo metu ypač veiksmingas agurkų tręšimas  karbamidu: 10 l vandens ištirpinti 10-15 g karbamido, juo patręšus gaunamas didesnis agurkų derlius. Kas 7 - 10 dienų kiekvienam augalui duodama po 1 l tirpalo, tačiau geriausiai šią trukmę galima nustatyti pagal lapų spalvą. Pirmas požymis, kad agurkai gauna nepakankamai maisto medžiagų, yra pašviesėję jauni augalo lapai. Kad agurkai gautų visas reikalingas maisto medžiagas, iš jų ir mikroelementus, vieną du kartus patręšus azoto trąšomis, patartina vartoti mineralinių trąšų mišinį. Tačiau papildomai maitinant agurkus mineralinėmis trąšomis nepamirškite, kad agurkai tręšiami tik bechlorėmis trąšomis.

         Papildomai ir savalaikiai tręšiant agurkus nuo pat daigų pasodinimo, jie augs tvirti, gausiai žydės, negeltonuos lapai  ir derės iki vėlyvo rudens. Nepamirškite, kad mineralines trąšas sėkmingai galima pakeisti trąšomis, kurios nieko nekainuoja, arba kainuoja labai nedaug, tačiau jų nauda labai ženkli. 

          Natūralios organinės trąšos. Paskutiniu metu tapo populiaru tręšti agurkus organinėmis trąšomis, kurios nieko nekainuoja, bet turi daug kalio, kalcio, magnio, vitaminų A, B, E, K, organinių rūgščių, taninų, fitoncidų. Papildomai tręšiant šiomis trąšomis agurkų išvaizda keičiasi dienomislapai įgauna tamsiai žalią atspalvį, daugėja žiedų ir jie gausiau mezga. Tokias trąšas galite pasigaminti ir jūs. Šioms trąšoms reikia nupjautos žolės (geriausia tinka smulkinta į rinktuvą), kurią kelioms paroms reikia sukišti į polietileninį juodą maišą, užrišti, lengvai paslėgti ir palikti šiltoje vietoje (gali būti tiesiogiai saulės atokaitoje, geriausia šiltnamyje). Tinka bet kokia jauna žolė, kuri nėra subrandinusi sėklų, tame tarpe ir piktžolės. Per tą laiką žolė pradeda fermentuotis, įgauna savotišką kvapą ir pakeičia spalvą.

          Po fermentacijos žolės masę reikia praskiesti drungnu vandeniu, t. y. į plastikinę talpą iš maišo perkrauti žolės masę ir praskiesti dvigubu žolės masei vandens kiekiu. Praėjus 1 - 2 valandoms trąša paruošta papildomam agurkų maitinimui. Tiesiog nupilkite nuo žolės vandenį ir juo papildomai, vidutiniškai po vieną litrą vienam augalui, patręškite.  Likusią po išlaistymo žolės masę galite dar kartą praskiesti vandeniu ir juo vėl papildomai patręšti agurkus.

          Papildomas tręšimas mielėmis. Šis papildomo maitinimo būdas daržininkų naudojamas ne taip jau ir seniai, tačiau kas šį nebrangų būdą naudojo, pastebėjo, kad padidėjo daigų atsparumas nepalankioms sąlygoms ir ligoms, jie mažiau išsitempia, o papildomai tręšiant net daug geriau toleruojamas vaisių skynimas. Mielių veikime nėra jokios paslapties, paprasčiausiai mielių bakterijos suaktyvina šaknų sistemos augimą ir padidina derlingumą, todėl tai, ką patręšite, augs „kaip ant mielių“. 

          Jeigu norite pačių paprasčiausių ir greitai naudojamų trąšų, reikės du nedidelius pakelius presuotų mielių užpilti litru vandens, palikti valandą ar dvi šilumoje, paskui gautą koncentratą supilti į dešimties litrų kibirą vandens. Tokio tirpalo kiekio užteks dešimčiai agurkų sodinukų patręšti. Jeigu norite maistingesnių trąšų, nedidelį pakelį mielių (100 g) užpilkite penkiais litrais prieš tai nurodyto nupjautos žolės tos pačios dienos užpilo. Dar galite įdėti 100-150 g ruginės duonos, tada palikite trims paroms pastovėti. 

          Taip paruoštas trąšas prieš laistymą būtina atskiesti vandeniu 1:5 santykiu. Jeigu neturite laiko ilgai ruošti mielių užpilą, galima pasinaudoti skubiu šių trąšų paruošimo variantu: paimkite 15 g sausų mielių (2 standartiniai pakeliai po 7-8 g) ir 3 valgomuosius šaukštus cukraus, suberkite šiuos ingredientus į 10 l talpos kibirą su vandeniu ir palikite šilumoje valandai. Po to gautu tirpalu galite laistyti augalus.

          Agurkų skynimas. Agurkai turėtų būti skinami tada, kai jie pasiekia reikiamą (atsižvelgiant į jų veislę ir pritaikymą) dydį. Kai derėjimas yra aktyvus, rekomenduojama juos skinti kas 2- 3 dienas, o vėliau kas antrą dieną. Tačiau skynimus atlikti tokiais dienų tarpais, kad agurkai neperaugtų, nepagelstų ir būtų tinkami realizacijai ar tiesioginiam perdirbimui. Be to, nenuskinti dideli agurkai pristabdo šoninių atžalų augimą, dėl ko žūsta daug užuomazgų. Negalima ant stiebų palikti netaisyklingos formos vaisių. Jie irgi nuskinami, kad netrukdytų formuotis kitoms užuomazgoms bei nealintų augalo. 

agurku_auginimas
Derantys agurkai

                   Dar vienas patarimas auginant agurkus šiltnamyje. Dažno mėgėjo šiltnamyje kartu auga agurkai ir pomidorai, tačiau, deja, šios dvi kultūros nesutaria, todėl norint maksimalaus šių abiejų daržovių derlingumo jų auginti viename šiltnamyje nerekomenduojama. Didelė drėgmė, šiluma ir kondensaciniai lašai, kurie naudingi agurkams, gali būti tiesiog pražūtingi pomidorams. Todėl jeigu šiltnamyje sudarysite pačias palankiausias sąlygas pomidorams, tai yra dažnas vėdinimas, skersvėjis, kuo sausesnis oras, laukiamo agurkų derliaus nebus, arba atvirkščiai. 

          Kaip jau buvo minėta, agurkai pas mus yra šiltųjų kraštų emigrantai, todėl tiesioginiai saulės spinduliai ir drėgmė turi būti pagrindu pasirenkant jų auginimo vietą. Tarp kitko, tiesioginiai saulės spinduliai yra pagrindinis energijos šaltinis, kurį augalai naudoja sintetinti anglies turinčius junginius. Šis procesas yra gerai žinomas daugeliui tai fotosintezė, kuri vaidina didelį vaidmenį augalų gyvenime. Tačiau tiesioginių saulės spindulių reikia tik lapams, o vaisiai, priešingai,mėgsta pasislėpti šešėlyje. 

          Pasirenkant sklypą kitiems metams jį rinkitės toje vietoje, kur augo kopūstai, šakninės ir ankštinės daržovės, svogūnai, pomidorai, paprikos. Augdami agurkai „draugauja“ su žirniais, kopūstais, tačiau nemėgsta bulvių kaimynystės. Sodinti toje pačioje vietoje rekomenduojama po 2-3 metų.

          Dirvos paruošimas rudenį. Geriausia dirva agurkams yra dideli kiekiai supuvusios organikos. Jeigu neturite mėšlo, tiks seni lapai, žolė, šiaudai. Galite net sukrauti kažką panašaus į pakeltą lysvę sukasant ir sumaišant dirvą su mėšlu, lapais, žole, šiaudais, kompostu, neutraliomis durpėmis ir paliekant žiemai. Jeigu neturite jokių organinių trąšų ruošiant dirvą rudenį, galite ją patręšti tokiu santykiu: 40 - 50 g/m² dvigubo superfosfato, 20 - 30 g/m² kalio sulfato ir 20 - 25 cm gyliu perkaskite. Parenkant ir ruošiant dirvą atminkite, kad agurkai mėgsta lengvo priemolio, derlingą, turtingą humusu dirvą. Agurkų šaknų sistema yra silpna, todėl auginant sunkesnėje dirvoje juos reiks kartą per savaitę prie šaknų atsargiai papurenti, kad žemė gerai drenuotųsi ir aeruotųsi.

          Dirvos paruošimas pavasarį. Kadangi agurkai sodinami ne taip giliai, gegužės pradžioje pradėkite ruošti dirvą ją patręšdami 40 - 50 g/m² superfosfato. Be fosforo, agurkai labai mėgsta kalį, nuo kurio agurkų vaisiai būna taisyklingesnės formos, kietesni, todėl ruošiant dirvą kartu su superfosfatu įterpkite porą saujų dolomitinių miltų ar medžio pelenų ir negiliai perkaskite. Jeigu agurkai bus sodinami lysvėse, galite vienu metu jas sukasti vidutiniškai 15 - 20 cm aukščio. Per laiką iki sodinimo dirva greičiau išils ir bus labiau tinkama agurkų sodinimui. Be to, pakeltos lysvės užtikrina maksimalų vandens laidumą po kiekvieno laistymo. 

          Agurkų daigų sodinimas arba sėja. Visų pirma noriu priminti, kad konkrečią agurkų sodinimo datą išsirinkti gali padėti mėnulio kalendorius. Mėnulis veikia vandenynų vandenis, sulčių kiekį augalo viduje, taigi, palankiausias laikotarpis sėti agurkus – augantis mėnulis. Kuo arčiau pilnaties įvyks sėja, tuo gausesnio derliaus galima tikėtis. 

          Agurkų daigų sodinimas yra labai atsakingas momentas, nes, kaip minėjau, jie nemėgsta persodinimo. Be to, jaunų augalų šaknys yra labai trapios. Prieš sodinimą dirvos paviršiuje yra paruošiamos duobelės jų įsodinimui ir priliejamos drungnu vandeniu. Jei daigai auga vienkartiniuose polimeriniuose vazonėliuose, tada vazonėlį reikiaviena ranka apversti, o kita ranka prilaikyti, kad daigas neiškristų. Jeigu daigas laisvai neatitrūksta nuo sieneliųšvelniai bakstelėkite į dugną, laikydami sodinuką kita ranka. Tai leis jums ištraukti augalą su žeme ir įsodinti į paruoštą duobelę. Jeigu daigai auga vienkartiniuose durpių vazonėliuose, juos galite drąsiai sodinti tiesiai į paruoštą duobelę neišimant daigų iš vazonėlio. Įsodinus daigą į dirvą paviršių rankomis apspausti ir sulyginti su dirvožemio paviršiumi. 

          Agurkų sėja tiesiai į gruntą. Agurkų sėjai reikia pradėti ruoštis prieš kelias dienas. Iš anksto patikrinkite įsigytas sėklas. Yra vienas paprastas „močiutės“ būdas – į indą su vandeniu suberti sėklas ir sekti jų plūdrumą. Sėklos, kurių daigumas geras, leisis į dugną, o tuščios, nedaigios–plūduriuos paviršiuje. Nugraibius plūduriuojančias sėklas nusėdusias į dugną galite sudaiginti sekančiu būdu. Išimtos nusėdusios sėklos yra išdėliojamas ant sudrėkinto audeklo, marlės ar popierinio rankšluoščio ir pridengiamos. Parinkus šiltą vietą užklotos sėklos paliekamos keletai dienų. Esant palankiai 14 - 20 °C temperatūrai šios sėklos turi sudygti per 3 - 5 dienas. Visos sėklos, kurios duos derlių, greitai sudygs, o likusios yra bevertės, jų net nesodinkite. 

          Kadangi taip auginamiems agurkams nebereiks persodinimo, o dirva yra paruošta, prieš sėdami lysvėje kapliuku padarykite 5 - 7 cm gylio vagutes. Atstumas tarp šių išbrauktų vagų turėtų būti 20 - 60 cm. Atstumas taip pat priklauso nuo sodinamos veislės augimo ypatumų. Pats optimaliausias variantas yra 40 cm. Į padarytas vagutes galite pripilti perpuvusio ir su kompostu sumaišyto mėšlo. Kas 15 - 20 cm į vidutiniškai 2 - 3 cm gylį įspaudžiame sudaigintą sėklą, o susidariusią duobelę užlyginame aplink iškilusiu gruntu.  Manoma, kad taip pasėtos agurkų sėklos leis augalams optimaliai vystytis. 

          Pasėtų sėklų laistymas. Išsėjus visas sėklas verta palaistyti. Tačiau neliekite stipria vandens srove, nes išplausite pasėtas sėklas. Idealiausia yra naudoti laistytuvą su difuzoriumi ar žarną su panašiu antgaliu, tada laistymas bus tolygus, nedideliu slėgiu ir imituojantis lietų.

          Agurkų dengimas. Dažniausiai pavasarį orai būna dar nenusistovėję, todėl geriausia būtų pasodintus ar pasėtus agurkus dengti. Kaip jau rašiau straipsnio pradžioje, agurkai mėgsta šilumą, todėl, kol dygsta agurkai,agurkų lysves reikėtų laikyti uždengtas agroplėvele. 

          Agurkų priežiūra. Agurkų priežiūra auginant juos lauke susideda iš tokių operacijų kaip dirvos purenimas, daigų retinimas, piktžolių ravėjimas, ūglių skynimas, reguliarus laistymas ir papildomas tręšimas. Pirmą kartą dirvą purenti reikia, kai agurkų sėklos sudygsta ir yra matomos eilės. Tolesnis dirvos viršutinio sluoksnio purenimas gali būti atliekamas kartu su piktžolių ravėjimu. Norint išvengti žalos šaknų sistemai, apie agurkų daigus ravėkite kauptukais purentuvais su dantimis, tačiau apie agurko daigą purenkite labai atsargiai, kad jo nepažeistumėte ir stenkitė nedaryti jokių pašalinių judesių į šonus.

          Kai agurkai pradeda formuoti pirmąjį tikrąjį lapą laikas retinti paliekant tik optimalų daigų skaičių. Be to, agurkų auginimo vietoje turi būti reguliariai atliekamas ravėjimas, kad būtų galima kontroliuoti piktžoles. 

          Genėjimas. Norint, kad įdėtos pastangos būtų apdovanotos gausiu derliumi, būtina atlikti agurkų genėjimą, kuris prisidės prie vaisinių šoninių ūglių augimo. Kada ant pirmos eilės šakų šalia žiedų susiformuoja antros eilės šakos, arčiau pagrindo paliekame 1 arba 2 žiedų užuomazgas. Vėliau nugnybiamos ūglių viršūnės ir retinama. Sudžiūvę ir ligoti augalo lapai pašalinami. Be to, labai svarbu laiku, t. y. kuo anksčiau pašalinti visus nebūdingos veislei formos vaisius.

          Laistymas.  Kai prasideda vaisių mezgimas pagrindinė agurkų priežiūra yra dažnas laistymas. Jei dirvožemyje yra mažai drėgmės, tai neigiamai paveiks augimą, todėl vaisiai bus kartūs. Agurkai turėtų būti laistomi vakare, naudojant saulėje įšilusį ir nusistovėjusį vandenį, kuris padės išvengti augalų šaknų hipotermijos. Tačiau tuo pat metu nereikia pamiršti, kad drėgmės perteklius ne mažiau kenksmingas agurkams, kaip ir drėgmės trūkumas. Per daug laistant sudaromos palankios sąlygos puviniui ir kitoms agurko ligoms vystytis, taip pat kenkėjams, pvz. voratinklinei erkutei atsirasti.

          Agurkų auginimas atvirame lauke pasižymi tuo, kad esant palankioms oro sąlygoms agurkai pražysta per pusantro mėnesio po sėjos. Lauke augančius agurkus apdulkina vabzdžiai, todėl pirmųjų agurkų vaisių išvaizda pirmiausia priklauso nuo jų aktyvumo. Šiuo metu reikia dažniau laistyti, ypač jei oras yra karštas, o laistymo darbai atliekami vakare.

          Papildomas tręšimas. Augalams pasiekus vaisiaus fazę, laikas papildomai tręšti. Agurkų „apetitas“ atskiroms maisto medžiagoms priklauso nuo vegetacijos periodo. Vystymosi pradžioje agurkams reikia daugiau fosforo, o mažiau azoto ir kalio. Šių cheminių elementų poreikis padidėja užsimezgus vaisiams.

          Pirmas požymis, kad agurkai gauna nepakankamai maisto medžiagų, yra pašviesėję jauni augalo lapai. Dažniausiai agurkams neužtenka azoto, todėl juos patartina tręšti 0,3% azoto trąšų tirpalu. Kas savaitę kiekvienam augalui išpilama po 1 - 2 l tirpalo. Kad agurkai gautų visas reikalingas maisto medžiagas, iš jų ir mikroelementus, 1 - 2 kartus patręšus azoto trąšomis, patartina vartoti mineralinių trąšų mišinį.Pavyzdžiui, pradėjus gelsti agurkų lapamsgalite paruošti  tirpalą, kuriam naudokite vieną iš šių trąšųkarbamidą, amofoską, kalio arba amonio nitratą, įpilant 10 g medžiagos į kibirą vandens. Šiuo mišiniu reikia tręšti agurkus per lapus, tačiau papildomai tręškite tik vakare, kai sumažėja oro temperatūra. 

 

Agurkų veislės

         Ko gero, nerasime nė vieno individualaus žemės sklypo, kuriame nebūtų auginami agurkai. Kiekvienas, kuris juos augina jau daug metų, paprastai turi savo mėgstamiausias veisles. Bet vis tiek norisi išbandyti ką nors naujo, ir čia dažniausiai kyla klausimas, kaip išsirinkti tinkamą iš didžiulės veislių gausos ir nepadaryti klaidos. Agurkų sėklų pardavėjai visas veisles apibūdina, kaip skaniausias, vaisingiausias ir patikimiausias. Todėl iš pradžių verta nuspręsti, kam mums reikalingi agurkai. 

          Tradiciškai agurkai yra skirstomi į ankstyvo, vidutinio ir vėlyvo prinokimo, atsižvelgiant į laiką, kuris praeina nuo pirmųjų ūglių atsiradimo iki derliaus formavimo. Ir tradiciškai geriausias sprendimas būtų pasodinti kelias veisles su skirtingu nokimo periodu tada ant savo stalo turėsime šviežių agurkų nuo birželio iki pat rudens. 

 

Syngenta agurkų sėklų pasiūla

Spino H Spino H  Šiltnamiuose 
Pasalimo H Pasalimo H  Šiltnamiuose
Ekol H Ekol H  Šiltnamiuose
Octopus H Octopus H  lauke
Pasamonte H Pasamonte H  Šiltnamiuose
Maxwell H Maxwell H  Ypač   ankstyvas

 

 

Algis Mačiukas

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune
Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė Krosnelė Pirčiai Kaune, Prekyba Malkinėmis Pirties Krosnelėmis Kaune Ir Kauno Rajone, Kaišiadoryse
Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė Lauko Krosnelė Pavėsinei Kaune Ir Kauno Rajone, Lauko Krosnelių Gamyba Kaišiadoryse
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
statybinė mediena molėtuose Statybinė mediena Molėtuose Prekyba Statybine Mediena Molėtuose, Pigi Statybinė Mediena, Statybinė Mediena Gera Kaina
trinkeliu-tarpu-uzpildymas Trinkelių siūlių užpildas Trinkelių Tarpai Be Piktžolių
šparagų daigai Molėtuose Šparagų daigai Molėtuose Parduodami Smidrų (šparagų) Daigai Molėtuose

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą

Karkasinės pirties statyba

Kaip pastatyti ir įrengti pirtį, pirties projektas, šiltinimas, pirties vėdinimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Žirnių auginimas

Kaip auginti daržo žirnius, kokį dirvožemį jie mėgsta, truputį apie dirvos paruošimą, sėjos vietą ir laiką, priežiūrą, tręšimą ir kenkėjus.

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą

Karkasinės pirties statyba

Kaip pastatyti ir įrengti pirtį, pirties projektas, šiltinimas, pirties vėdinimas

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Žirnių auginimas

Kaip auginti daržo žirnius, kokį dirvožemį jie mėgsta, truputį apie dirvos paruošimą, sėjos vietą ir laiką, priežiūrą, tręšimą ir kenkėjus.

Svogūnų auginimas

Svogūnų panaudojimas ir veislės, jų auginimas iš sodinukų. Koks dirvožemis, vieta, sodinimo laikas, priežiūra, tręšimas reikalingas. Kokios ligos ir kenkėjai puola svogūnus.

Bulvių auginimas

Kaip savo sklype užsiauginti skanias ir gausiai derančias bulves, kokį jos mėgsta dirvožemį, kaip įdirbti žemę, kokioje vietoje ir kokiu metu sodinti, tręšti, kaip prižiūrėti bei apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

Smidrų auginimas

Kaip sodinti smidrus - šparagus, smidrų daigai, smidrų auginimas, smidrų priežiūra

Paprikų auginimas

Kaip užsiauginti paprikų daigų, kokį dirvožemį jos mėgsta, kokioje vietoje ir kokiu laiku sodinti paprikas, kaip prižiūrėti, tręšti ir saugoti nuo kenkėjų.

Pomidorų auginimas

Kaip užauginti pomidorų daigus, kokį dirvožemį jie mėgsta, kaip paruošti auginimo vietą, pasirinkti tinkamą sodinimo laiką, priežiūrą, tręšimą bei kokios yra pagrindinės pomidorų ligos ir kenkėjai.

Agurkų auginimas

Kaip auginti agurkus, agurkų veislės, agurkų sėjimo laikas, dirvožemis, agurkų auginimas lauke ir šiltnamyje, agurkų ligos ir kenkėjai, agurkų tręšimas