Kandidatai į Vilniaus merus ir savivaldybės tarybą 2019
Sukurtas: 2019-01-12

Dėl Vilniaus mero posto vyks pati aršiausia kova Lietuvoje. Ekonomiškai ir politiškai stipriausias Lietuvos miestas. Ar gausime nepriklausomą merą ar eilinį kokios nors interesų grupės pomidorą? O gal nėra taip jau blogai jei miestą valdo kokia nors interesų grupė? Iš ko rinksimės per 2019 merų rinkimus.

  Interesų grupės

Labai įdomūs faktai atsiskleidė liberalų lyderio Eligijaus Masiulio alkoholio dėžučių byloje. O viso procesų interpretacijų dar 10x. Kaip įvardinti tas mūsų politikus ir pomidorus valdančias interesų grupes. Klanais sunku įvardinti, Škotijos klanai turi aiškų vadą ir klano nariai prisiekia ištikimybę. Pas mus kartais sunku įvardinti aiškų grupuotės lyderį. Tokia kaip abiejų tautų respublikos laikais bajorų demokratija. Kuris lyderis įdomesnis, turtingesnis, įtakingesnis prie to bajorai ir šliejasi. Nors ištikimųjų grupė labai didelė. Mafija taip pat nepavadinsi, pasitraukusiųjų neužkasa kur nors miškelyje. Gal įprastu Lietuvai konfederacijos pavadinimu? 
  Bendrai labai skųstis kriminalo įtaka mūsų intersų grupėms neverta. Nors aišku be to neapsieita. Dauguma mūsų interesų grupių valdomi intelektualių žmonių suburusių aplink save ne mažiau intelektualių žmonių ratą. Nepriklausomybės pradžioje dar dažniausiai būdavo žmogus ar žmonės  kuris turėdavo žinių, patirties, ryšių atsilaikyti prieš kriminalo ar valdžios spaudimą. 

   Kuriasi ir naujos interesų grupės, ypač susijusios su ES pinigų įsisavinimu. Nors kažkodėl labai į Vilniaus valdžią pomidorų jos nekelia.

Pokyčiai  Vilniuje per paskutinę Mero kadenciją

 Turėjome aktyvų kalbomis ir dar labiau aktyviai mėgstantį pasipiarinti merą. Nors tai jau įeina į normą tarp jaunosios kartos politikų. Kiek sprando turima atkovoti gerus savo tarnautojus kelia abejonių.

   Jau į užmarštį eina Vilniaus regioninio parko direktorės Vidos Petiukonienės atleidimo istorija. O ją tikrai neverta užmiršti. Vienas iš pirmųjų naujo stiliaus pavyzdžių kaip naudojant žiniakslaidą galima susidoroti su neparankiu žmogumi. Nereikia labai atidžiai nagrinėti, kad pamatyti, kad Vilniaus regioninis parkas tvarkosi geriausiai tarp visų Lietuvos parkų. Įrengti dviračių ir pėsčiųjų takai, visuomenei skirti renginiai. Tačiau tai regioninis parkas nepriklausantis saugomų teritorijų tarnybai. Parkas su  tokiomis galimybėmis įtakoti politinį ir verslo jelitą per statybos leidimus. Aišku Rūta Baškytė tokio karūnos brangakmenio negalėtų praleisti. 
   Skandalą nuo žiežirbėlės iki gaisro greitai įžiebė žiniasklaida. Jos priklausomybę nuo AM ir VSTT dotacijų puikiai galima buvo matyti po žygio Labanoro giriai gelbėti. Nė viena komercinė žiniasklaida neįdėjo informacijos apie šį žygį į vedančias pozicijas. Nors nevyriausybinė protesto pilietinė akcija kurioje susirinktų daugiau kaip pusantro tūkstančio Lietuvoje senokai jau nebuvo. 
  Buvo rašomi visiški vėjai, pagrindiniai kaltinimai net ne regioniniam parkui turėjo būti skirti, bet pačiai saugomų teritorijų tarnybai. Daugybę leidimų statybai suteikė jų pačių parengtas tvarkymo planas. Pasekoje buvo rasti "baisūs" pažeidimai: pirtelė, pora pavėsinių, pasodinti invaziniai augalai. Net napalyginsi su tuo kiekiu užstatymų ir pažeidimų kuriuos protegavo didžioji kovotoja už gamtą  Rūta Baškytė vien tik Aiseto kraštovaizdžio draustinio užstatymo procese. 
   Meras to nežinojo? Tai reiškia arba nesigaudo situacijoje, arba nenori gaudytis. Tarp susipažinusių su situacija sklando kalbos, kad kaip tik su V. Petiukoniene susidorojo gerų sklypų užstatymui savininkai. Neoficialiai bendraujant su architektais kurie dirba Vilniaus regioniniame parke neteko susidurti su tokiais kurie kaltintų buvusią parko vadove kyšininkavimu. Tai klausimas dėl ko buvo paaukota Vida Petiukonienė?

verkiu regioninis parkas kova_del_postu

Daugelio specialistų nuomone Pavilnių ir Verkių regioninių parkuos etvarkomasi geriausiai Lietuvoje. Jie geriausiai pritaikyti eilinio piliečio poilsiui, vyko įdomūs renginiai. Taip pat parkas geriausiais išsaugotas nuo užstatymų gražiausiose vietose. Praktiškai visi aplinką darkančių užstatymų leidimai buvo gauti teisminiu keliu.

 

   Konfliktinių situacijų  užstatymuose pačiame Vilniaus mieste dar daugiau. Labai pozityvi tendencija, kad susikūrė bendruomenė išdrįsusi pasipriešinti chaotiškam užstatymui. Buvo imtasi labai progresyvių veiksmų jiems kompromituoti. Be jau tų tipinių klišių kaip radikalai, rėksniai net visą konferenciją nepatingėta surengti. Kaip visuomenininkai kaišioja pagalius "darnioje" Vilniaus plėtroje. 

naujos statybos butai vilniaus centre

Galima drąsiai teigti, kad socialiai aktyvūs žmonės sukūrė didžiulį patrauklumą Vilniaus Užupio rajonui. Deja tai atsisuko prieš juos kai į patrauklų rajoną plūstelėjo užstatytojai. Nors jei užstatytojai būtų laikęsi nustatytų užstatymo normų greičiausiai konflikto net nekiltų. 

 

   Verta pasižiūrėti į Mero veiklos ataskaitą  labai įdomu, skamba labai gražiai. Aišku kai ko nutylėjimas tikrai yra ne melas. 

  Pavyzdžiui  teiginys, kad šildymo kainos sumažėjo 27 procentus. Taip tai teisybė, tačiau pamiršta paminėti, kad beveik visoje Lietuvoje šildymo kaina mažėjo. Vilnius nėra pačių mažiausių šildymo kainų miestas - mažesnės kainos Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose. Taip pat ir keliuose mažesniuose miestuose kuriuose dažniausiai kaip tik sunkiau išlaikyti mažesnę kainą dėl mažesnio gyventojų tankumo ir gyventojų skaičiaus mažėjimo. 

   Į darželius patenka visi Vilniečių vaikai. Tik nepasakoma kiek naujų darželių pastatyta. Didžiausias vietų padaugėjimas dėl rekonstrukcijų. Tik ar tai išties didelis mero nuopelnas. Valstybinės įstaigos visoje Lietuvoje gana sėkmingai renovuojamos. O va tiek vilčių teikusios modulinių darželių statybos kiek nuvylė. Nutraukta sutartis su 4 darželių statytoju, nesugebėjusiu jų pastatyti. Problemos su patikimų partnerių parinkimu?

  Nors negalima sakyti, kad Vilnius sustojo vietoje. Jis keičiasi, gražėja, sutvarkyta pakrantė. Gražėja ir kiti Lietuvos miestai - jaučiasi ES paramos pagalba. Kiek čia merų nuopelnai - sunku būtų išskirti jų dalį. Tačiau prisiimti nuopelnus taip pat niekas neuždraus.

  Strateginių pokyčių Vilniuje nesimato. Toliau centriniuose rajonuose kuriasi prekybos centrai. Jie tarsi bombos, pastačius sunaikiną visą smulkesnį maisto verslą aplink. Norėtusi, kad kaip ir daugumoje kitų Europos sostinių gatvelėse būtų daug kepyklėlių, mėsinių, kitų žemės ūkio produktų gamintojų parduotuvėlių. Sunku jau tikėtis,kad bus griaunami prekybos centrai, bet galėtų būti sukurta lengvatų politika kuri leistų išsilaikyti mažiesiems verslininkams ir sudaryti jiems sąlygas konkuruoti su prekybos centrais. 

   Pozityviu žingsniu būtų galima pavadinti gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalį " Turgus 2.0". Nors apie festivalį daugiau sužinota iš gausių aplinkinių namų gyventojų skundų socialiniuose tinkluose, tačiau tai pirmas blynas. Būtent tokie festivaliai puošia Italijos, Prancūzijos ir kitų Europos šalių miestus. Jei tai Remigijaus Šimašiaus iniciatyva tai gal rimčiausia jo kadencijos iniciatyva, festivalis kurio norėtusi tęsinio ir ateityje. 

 

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Savaitės vedantieji

Bona Sforza, atstumta reformatorė

Kaip vieniša reformatorė neatpažįstamai pakeitė Lenkijos ir Lietuvos istoriją. Ir ką ji galėjo padaryti jei jai nesipriešintų, o padėtų vystyti reformas.

Konfliktas dėl moters, po kurio ATR prarado ketvirtadalį teritorijos

Kaip nesprendžiant mažų problemų susidarė labai didelės problemos, pabaigusios ATR "Aukso Amžių"

Vienišas teisybės ieškotojas dėl kurio sudužo Sapiegų galybė

Didikų puikybė ir arogancija kurios pasekmėje kilo pilietinis karas pasibaigęs krašto okupacija svetimšaliais

bandymas