Kopūstų auginimas
Atnaujinta: 2023-03-13

Kopūstų vartojimas yra labai naudingas mūsų sveikatai – juose gausu jodo, taip reikalingo smegenų ir nervų sistemos veiklai. Taip pat jie kupini įvairių mikroelementų: kalio, natrio, magnio, geležies, vitaminų A, B1, B6, K, C, P, U ir druskų.

Kopūstai priklauso kryžmažiedžių (Brassicaceae) šeimai, kuriai taip pat priklauso ridikėliai, ropės, ridikai, aliejiniai – rapsas, garstukas, iš prieskoninių – krienas bei vaistiniai, medingi, dekoratyviniai augalai, daug laukų ir daržo piktžolių. Mokslinių tyrimų duomenimis, kryžmažiedžiuose augaluose esantys sulfurofanas, ascorbigenas, diindolylmethanas (LDS) ir indol-3carbinolas (I3C) stimuliuoja fermentų gamybą, kurie sunaikina kancerogenus, kol jie dar neturi galimybės pažeisti sveikų ląstelių DNR. Kopūstus naudinga vartoti sergant vidurių užkietėjimu, skrandžio opa, odos ligomis, egzema, gelta, reumatu, artritu, podagra, kai kuriomis širdies ligomis, regėjimo sutrikimais. Kopūstų vartojimas gali sulėtinti senėjimo procesus, padėti sumažinti antsvorį ir Alzheimerio ligos riziką.

Mūsų daržuose auginamos šios kopūstų rūšys: gūžinis kopūstas, brokolis, žiedinis kopūstas (kalafioras), Briuselio kopūstas, Savojos kopūstas, ropinis kopūstas (kaliaropė), garbanotasis lapinis opūstas ir kt. Tačiau dažniausiai auginami gūžiniai kopūstai, todėl susipažinsime su pagrindiniais jų auginimo ypatumais: mėgstamas dirvožemis, žemės įdirbimas, auginimo vieta, daigų auginimu, sodinimo laiku priežiūra, tręšimu, ligomis ir kenkėjais.

 

Kopūstų daigų auginimas 

Mišinio parinkimas. Norėdami užauginti stiprius kopūstų daigus, turite tinkamai paruošti maistingą dirvožemio mišinį. Idealiu atveju dirva kopūstų daigams būtų specialus mišinys – kopūstų daigų auginimui paruoštas substratas, kurio pH 6,5 - 6,7. Tai durpių mišinys su trąšomis, tačiau tokį mišinį galite pasiruošti ir patys. Paimkite vieną dalį perpuvusio komposto, įpilkite šiek tiek pelenų (10 šaukštų 10 kg dirvožemio), šiam kiekiui pridėkite 10 g superfosfato ir gerai sumaišykite. Pelenai bus ne tik mikro ir makroelementų šaltinis, bet ir puikus antiseptikas, kuris gali užkirsti kelią juodosios kojelės atsiradimui ant kopūstų daigų.

seklu-daigykla
Substratu užpildyta plastikinė sėklų daigykla

Žinoma, galite paruošti bet kokį kitą maistingą dirvožemio mišinį, kad ir iš neutralizuotų durpių. Svarbiausia, kad paruoštas dirvožemis būtų kvėpuojantis ir derlingas. Be to, ruošdami dirvožemio mišinį kopūstų daigams, niekada nenaudokite sodo dirvos, kurioje anksčiau buvo auginami kryžmažiedžiai augalai, jame tikrai bus kopūstams būdingų infekcijų sukėlėjų, todėl tikimybė susirgti daigų ligomis žymiai padidėja. Prieš sėdami, pasiruoštu substratu ar mišiniu, pripildykite sėjai paruoštus daiginimo indus ar vienkartinius indelius ir suliekite drungnu vandeniu.

Sėjos laiko parinkimas. Kiekvienas daržininkas žino tiesą, kad nėra prasmės kopūstų daigams sėklą sėti sausio mėnesį, nes per anksti, ar gegužės pabaigoje, kada jau tikrai per vėlu. Tačiau, nors mes žinome apytiksles sėklų sėjos datas, kartais gali būti gana sunku nustatyti konkrečią datą. Kopūstų sėjos daigams laikas priklauso nuo veislės vegetacijos laikotarpio. Pagal vegetacijos trukmę kopūstai skirstomi į: ankstyvuosius – 91-110 dienų, vidutinio ankstyvumo – 111-150 dienų, vėlyvuosius –171-90 ir daugiau dienų.Ankstyvųjų veislių kopūstus sėkite nuo kovo vidurio, vidutinių veislių – balandžio viduryje, vėlyvųjų veislių – balandžio pradžioje.

Tai, žinoma, sąlyginiai terminai, jie labai priklauso nuo gamtos sąlygų ir kitų veiksnių. Palankią sėjos datą lengva apskaičiuoti patiems. Pavyzdžiui, nuo sėjos iki kopūstų sėklų sudygimo praeina apie 10 dienų (±2 dienos). Nuo sudygimo iki kopūstų daigų sodinimo į dirvą praeina dar 50-55 dienos.Taigi, sėti kopūstus daigams būtina 60-65 dienos iki numatomo sodinimo į pastovią jų augimo vietą.

Sėja. Prieš sėją padidinkite kopūstų daigų atsparumą įvairioms grybinėms ligoms. Tam galima naudoti labai paprastą, bet patikimą sėklų apdorojimo būdą:prieš sėją apie 20 minučių sėklas pamirkykite karštame 50°C temperatūros vandenyje.Yra ir kitas sėklos apdorojimo būdas: palaikyti 15 minučių 45-50°C laipsnių vandenyje, po to 1 minutei įdėti maišelį su sėklomis į šaltą vandenį. Vėliau 12 valandų palaikoma maistingame tirpale (1 l vandens 10 g nitrofoskos arba specialių augimo stimuliatorių pagal instrukciją). Sėklos perplaunamos ir 1 parą grūdinamos 1-2°C temperatūroje. Tai padidina daigumą ir atsparumą šalnoms. Po grūdinimo sėklos padžiovinamos, kad neliptų prie pirštų, ir sėjamos.

Likus parai iki sėjos kopūstų sėklas rekomenduojama mirktyti Blackjak koncentruotų huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensijos tirpale, kuris pagreitina sėklų dygimą, turi teigiamą poveikį augalo stiprumui ir vystymuisi.

Sėklos sėjamos 1 cm gyliu, kas 1 cm, atstumai tarp vagelių 3 cm. Daigai turėtų pasirodyti po 4-5 dienų, optimali daigų auginimo temperatūra 15-18 °C. Aukštesnėje temperatūroje, ypač jei didesnė drėgmė, daigai gali susirgti juodąja kojele.Apdorotos sėklos sėjamos į palaistytą  mišinį ar substratą ir, kol pasirodys daigai, daugiau nedrėkinate.

Norint, kad kopūstų daigai augtų stiprūs ir stambūs, nepakanka teisingai juos pasodinti. Augant daigams jiems reikalinga dienos šviesa 12-15 valandų per parą. Todėl jeigu nepakanka patalpoje šviesos - įrenkite papildomą apšvietimą.

Pikavimas. Pikavimui daigai auginami 10-15 dienų. Pasirodžius pirmajam tikrajam lapeliui daigai pikuojami į 7x7 cm dydžio indelius, pripildytus tos pačios sudėties mišinio, kuriame ir augo. Daigas įdedamas iki sėklaskilčių. Indeliai laikomi šviesoje, pirmas 2-3 dienas reikalinga 16-18°C temperatūra, kai daigai prigyja , temperatūra patalpoje sumažinama iki 13-14°C dieną, ir 10-12°C naktį.

Jei neturite noro ir laiko pikiuoti daigų, tuomet geriau iš pat pradžių juos sėti į atskirus vazonus. Kai ateis laikas daigus persodinti į nuolatinę vietą, jų šaknų sistema bus didesnio tūrio ir naujoje vietoje greičiau adaptuosis.

Papildomas tręšimas. Pirmąjį papildomą tręšimą darykite, kai daigai turi tikruosius 2 lapelius. Jei į dirvožemio mišinį įdėjote pakankamai pelenų, beveik nebereikia naudoti trąšų. Pelenuose yra visi būtini augalui prieinamos formos elementai, išskyrus azotą. Azotu papildomai galite patręšti tokiu santykiu: 30 g karbamido vienam kibirui vandens. Tačiau tirpalo nepilkite tiesiai ant lapų. Jei dirvožemio nepraturtinote pelenais, galite naudoti trąšas, turinčias azoto, fosforo, kalio ir mikroelementų. Daigams paaugus iki 3- 4 lapelių stadijos galite antrą kartą papildomai pamaitinti, tačiau šį kartą naudokite jau visų reikalingų mineralinių trąšų tirpalą.

Sustiprinti natūralų augalo atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant sisteminio veikimo priemonę chitozano pagrindu Altosan B/Zn. Rekomenduojama apdoroti augalus spalvos pakitimo, deformacijų, dėmių, lapų kritimo, džiūvimo, juodavimo, baltųjų ir pilkųjų apnašų  susidarymo prevencijai.

kopusto-daigas
Šioje stadijoje kopūstų daigai papildomai maitinami

Daigų grūdinimas. Atėjus šiltam orui, kuo dažniau daigus išneškite į gryną orą. Jei įmanoma, išneškite į šiltnamį, uždarą balkoną ar panašiai. Likus savaitei iki persodinimo daigus galite perkelti į šiltnamį ar kitą saulėtą vietą. Be to, prieš sodinimą į pastovią augimo vietą, tai yra likus 5-7 dienoms, laistymas turi būti sumažinamas nuo kasdienio iki 1 karto per 2-3 dienas, o diena prieš sodinimą visai nelaistoma (kad daigai nelūžtų išimant iš daigų augimo vietos). Jeigu sodinate ankstyvuosius, o naktimis dar pasitaiko šalnų, vidutiniškai prieš 10 dienų iki persodinimo padidinkite augalų atsparumą šalčiui, papildomai patręšdami kalio trąšomis (4-6 g kalio sulfato 1 litre vandens).

 

Vietos kopūstams parinkimas ir dirvos paruošimas

Renkantis vietą kopūstų auginimui reikia nepamiršti sėjomainos ir ją parinkti tokią, kurį būtų pati optimaliausia kopūstams. Jie gerai auga po agurkų, svogūnų, pomidorų, morkų, bulvių, daugiamečių žolių. Kopūstai į tą patį lauką sodinami ne anksčiau kaip praėjus 4-5 metams. Gūžiniams kopūstams reikia daug šviesos, todėl vietą parinkite atvirą su derlinga, laidžia ir drėgmę palaikančią dirva. Pagrindinis dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį: gūžiniams kopūstams turi užtekti visų pagrindinių maisto medžiagų, o formuojantis galvoms– pakakti azoto.

Kopūstai nėra labai reiklūs dirvožemiui ir jo struktūrai, tačiau jie mėgsta humusingas, lengvo priemolio ar priesmėlio dirvas, o geriau auga dirvožemyje, kurio pH didesnis kaip 6. Rūgščiose dirvose kopūstai serga šaknų gumbu. Kopūstų auginimui dirvą reikia ruošti iš rudens, todėl prieš dirvos sukasimą ar suarimą ją praturtinkite kompostu arba perpuvusiu mėšlu, kurio į 1m² reikia apie pusę kibiro. Be to, dirvai pagerinti tinka ne tik įvairių rūšių mėšlas ar kompostas, bet ir srutos, durpės, šiaudai bei pjuvenos. Iš rudens įterptos šios medžiagos gerina dirvos struktūrą ir padidina maistinių medžiagų kiekį dirvožemyje. Svarbu žemę perkasti arba suarti, kol ji dar pakankamai sausa. Be to, 1 m² dirvos galite praturtinti 2 šaukštais superfosfato arba nitrofoskos bei 2 puodeliais medžio pelenų. Tik jokiu būdu nenaudokite akmens anglių pelenų.

Jei šių dirvos paruošimo darbų neatlikote rudenį, tai galite padaryti ir pavasarį. Reikia nepamiršti, kad jei į dirvą terpsite mėšlą, jis turi būti gerai perpuvęs, nes neperpuvęs mėšlas apdegins jaunų kopūstų daigų šaknis.

 

Kopūstų persodinimas 

Senolių teigimu, kopūstai į pastovią augimo vietą sodinami nuo balandžio pabaigos. Patartina sodinti ryte arba vakare, kai nėra tiesioginių saulės spindulių. Tobulas oras – apsiniaukęs dangus arba lengvas lietus. Atstumai tarp eilių – 50-70 cm, tarp augalų 30-50 cm. Vėlyvieji kopūstai išsodinami gegužės antroje pusėje, bitželio pradžioje, atstumai tarp eilių 60-70 cm, o tarp daigų 40-60 cm.

kopustu-sodinimas
Kopūstų daigų sodinimas į atvirą gruntą

Persodinamų augalų stresą sumažina ir šaknų vystymąsi stimuliuoja ekologiškas natūralių jūros dumblių ekstraktas Kelpak. Kelpak stiprina augalų aklimatizaciją karščiui, šalčiui, skatina augalų augimą, didina derlių ir jo išsilaikymą po nuėmimo.

Sodinant augalus verta naudoti mikorizinius grybus augalų šaknims HIFAS. Jie savo grybienos hifais sudaro sąjungą su augalo šaknimis ir veikia tarsi didžiulis papildomas šaknų tinklas.

Todėl padidėja persodinamų augalų prigyjimas, augalai efektyviau aprūpinami vandeniu bei maisto medžiagomis, tampa atsparesni sausrai, stresui ir kai kurioms pašaknio problemoms. HIFAS ypač tinka, jei dirvožemis skurdus ir nederlingas.  

Pasodinus daigus gausiai juos paliekite,vidutiniškai  3-5 l/m². Jeigu naktimis vis dar būna šalnos, denkite augalus agroplėvele. Be to, ši plėvelė apsaugo dirvą nuo išdžiūvimo ir neleidžia augalų užpulti kenkėjams. Kopūstai atidengiami dieną, kai dienos temperatūra pakyla iki +18-20 °C.

 

Kasdieninė kopūstų priežiūra

Pagrindinis rūpestis auginant šias daržoves yra laistymas, papildomas tręšimas ir paviršinis dirvos purenimas. Tik tinkamai ir laiku atlikdami šiuos darbus, galite gauti kokybišką ir gerą derlių.

Recharge

Pasodintus kopūstus rekomenduojam palaistyti inovatyviu produktu Recharhe, į kurio sudėtį įeina Grybelis Metarhisium anisopliae var. anisopliae (šis grybelis natūraliai randamas dirvožemyje, visame pasaulyje).  

REcharge sudėtyje yra natūralūs gyvi mikroorganizmai, kurie gali augti ir daugintis dirvožemyje. Aktyvavus mikroorganizmus šaknų rizosferoje augalai tampa tvirtesni ir gali natūraliai priešintis kenksmingiems mikroorganizmams ir atlaiko nepalankias aplinkos sąlygas. Taip pat pagerinamas dirvožemyje esančių maisto medžiagų prieinamumas ir įsisavinimas. Augalai geriau apsirūpina vitaminais, mineralais, amino rūgštimis, aktyvuojama hormonų sintezė, atkuriama natūrali augalų imuninė sistema, dėl ko padidėja augalų produktyvumas.

Laistymą šiuo preparatu rekomenduojama pakartoti po mėnesio.

Laistymas. Geriausia būtų įsigyti ir susimontuoti laistymo sistemą, kuri purkšdama tolygiai paskirstys vandenį visame kopūstų augimo plote. Jeigu tokios sistemos neturite, teks laistyti  rankiniu būdu. Kaip jau ir minėjau po kopūstų pasodinimo jie buvo gausiai palieti. Toliau laistome vieną kartą į savaitę, tačiau vandens kiekis turėtų būti vidutiniškai 8-10 l/m². Kopūstams augant vandens kiekį palaipsniui padidinkite iki 10-15 l/m². Laistyti geriausia anksti ryte arba vakare, laistymui reikianaudoti vandenį, kurio temperatūra ne mažesnė kaip 18 °C.

kopustu-laistymo-sistema
Pasodintų kopūstų laistymas laistymo sistemos pagalba

 

Papildomas tręšimas. Pirmą kartą papildomai tręšiama, kai daigai prigyja (200 g amonio salietros į 10 m² 10 cm atstumu nuo kopūsto), antrą kartą – po 30 dienų (200 g amonio salietros į 10 m²; beriama į tarpueilius). Trąšos įterpiamos kauptuku.

Esant nepalankioms gamtinėms sąlygoms, tokioms kaip šalnos ir sausra, ar po kenkėjų antplūdžio, po pesticidų ar mechaninių pažeidimų augalus galima gaivinti papildomai maitinant amino rūgščių ir mikroelementų preparatu Terra Sorb Foliar. Sudėtyje esančios L-a - amonorūgštys skatina šaknų ir smulkių šakelių augimą, skatina greitesnį vaisių susidarymą, cukraus susidarymo procesus, stabdo vytymą ir senėjimą. Nuo sausros gelbėja skatindamos žiotelių užsidarymą. 

Augimo sutrikimai gali būti sumažinami ar pašalinami naudojant mikroelementų purškimą per lapus. Tai greičiausias kelias augalui įsisavinti trūkstamus mikroelementus. Atsiradus ant augalo tam tikriems kalcio, magnio, geležies, boro, mangano ar cinko trūkumo požymiams, purškiamas mikroelementų preparatas Microdoctor papildys augalo mitybą. Kadangi priemonė prisotinta prolinu, ji taip pat padės augalui atsigauti po karščio ir šalčio, užmirkimo, kenkėjų ir ligų pažeidimų, pesticidų poveikio.

Paviršinis dirvos purenimas. Kopūstai reikalauja ypatingo dėmesio, todėl auginant atvirame grunte svarbu tinkamai juos prižiūrėti. Po lietaus ar eilinio laistymo dirvos paviršių supurenkite iki 5-8 cm gylio, tačiau prie pat šaknų giliai purenti nereikia, o tik suardyti supuolusį paviršių. Ši procedūra skatina šoninių šaknų formavimąsi. Kad išleistų papildomas šaknis ir greičiau augtų, užaugę neišvirstų, paaugusius kopūstų daigus reikia ne tik purenti, bet ir apie šaknis apkaupti iki pat apatinių lapų.  Be to, purenant dirvos paviršių yra išdraskomos dykstančių piktžolių šaknys.

kopustu-kaupimas
Augantys kopūstai po kaupimo

 

Derliaus nuėmimas. Ankstyvųjų veislių kopūstų gūžės iki birželio vidurio užauga iki 1 kg ir naudojamos greitam suvartojimui.Tuo tarpu vėlyvųjų veislių kopūstus galima išlaikyti per žiemą. Kopūstų gūžes žiemai reikia rauti su šaknimis ir prikastas drėgna žeme arba smėliu laikyti rūsyje. Galima jas laikyti rūsyje ir be šaknų, sudėjus 2-3 eilėmis ant lentynų arba ant grotelių, 10 cm pakeltų nuo grindų. Nupjaunant gūžes, reikia palikti 2-3 cm ilgio kotus ir gūžę dengiančius žalius lapus. Temperatūra rūsyje turi būti ne aukštesnė kaip 2-3°C.

 

Kopūstų ligos ir kenkėjai

Juodoji kopūstų kojelė (diegavertis). Šia liga serga kopūstų, agurkų, pomidorų ir kitų daržovių daigai. Didžiausią žalą ši liga padaro šiltadaržiuose. Lauke augalai ja suserga labai retai.

Kopūstų šaknų gumbas. Šia grybine liga serga ne tiktai kopūstai, bet ir kitos jiems giminingos daržovės: ropės, ridikai, skėtiniai. Be čia paminėtų daržovių, šaknų gumbu serga ir kai kurios piktžolės: svėrės, garstukai ir kt.

Fizimite

Kopūstų juodligė. Tai bakterinė kopūstų liga. Ja užsikrečiama nuo užkrėstos dirvos, tačiau bakterija plinta ir su sėkla. Palankios ligai plisti sąlygos – šiltas ir drėgnas oras.

Pilkasis pelėsis. Jis puola įvairias daržoves augimo metu, lauke, o ypač šia liga serga į rūsius sukrauti kopūstai.

Stiprinti ir apsaugoti augalus verta natūraliomis priemonėmis. Unikalus produktas yra FIZIMITE – tai koncentruotas, maitinantis, augalus apsaugantis mikroelementų derinys. Juo purškiant augalai sustiprinami, patikimai didinamas jų produktyvumas. FIZIMITE efektyviai nuplauna augalų paviršių nuo kenksmingų organizmų ir natūraliu būdu pagerina augalų gynybos sistemą. Dėl to augalai gali patys apsiginti nuo kenkėjų ir ligų. 

 

Kopūstų kenkėjai. Kopūstus puola specifiniai kenkėjai: kryžmažiedės spragės, kopūstiniai stiebiniai paslėptastraubliai, kopūstinės musės, kopūstiniai amarai, drugių būrio kenkėjai ir visaėdžiai –podūros, sprakšių ir grambuolių lervos, maitėdžių vabalai ir lervos, kurkliai, dirviniai šliužai.

kopustiniai-amarai
Kopūstiniai amarai

Kopūstinių kandžių gaudymui virš augalų kabinkite gaudykles su feromonu. Feromonas kopūstinėms kandims  privilioja vabzdžių patinėlius į gaudykles, todėl patelės lieka neapvaisintos, tokiu būdu mažėja kenkėjų populiacija. Feromonai nekenksmingi aplinkai, žmonėms, gyvūnams, paukščiams, bitėms. Skirti tik tam tikrai kenkėjų rūšiai.

Siekiant produktyviai užauginti kopūstus, juos reikia apsaugoti nuo ligų ir nuo kenkėjų. Svarbu laikytis sėjomainos, nesodinti kopūstų šalia kitų šios šeimos augalų, naikinti kryžmažiedes piktžoles. Šalia kopūstų ar tarpueiliuose pravartu pasodinti nektaringų augalų, tokių kaip medetkos, krapai, grikiai ir kt. Auginant nedidelį gūžinių kopūstų plotą nuo kenkėjų galima apsaugoti ir nenaudojant chemikalų. Jeigu kenkėjų nedaug, padės insekticidinių augalų: kiaulpienių, pomidorų, bulvių, didžiųjų ugniažolių, paprastųjų kraujažolių nuovirai. Šie augalai renkami prieš žydėjimą ar žydintys. Tuomet jų insekticidinės savybės yra stipriausios. Nuovirui naudojami susmulkinti augalai. Paruoštu nuoviru kopūstus reikia apšlakstyti arba apipurkšti rankiniu purkštuvu, tačiau paruoštą nuovirą reikėtų sunaudoti tą pačią dieną.

Natūraliu būdu augalų kenkėjus padės išnaikinti naudingieji vabzdžiai. Juos į daržą pritrauksite naudodami MagiPal vabzdžių vilioklį. Tyrimais nustatyta, kad naudojant MagiPal naudingieji vabzdžiai kenkėjų skaičių sumažina net 40-80%. 

Padidinti natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant žalios linijos produktus su skirtingais augaliniais ekstraktais ir mikroelementais - Matrifruit, Matrinal B, Mimox Zn, Altozan B/Zn, Alsupre S, Drekkar, Copfort.

Efektyviai augalų kenkėjus naikina bioinsekticidas NeemAzal. Tai Indijoje augančio medžio Azadirachta indica A.Juss ekstraktas, išskirtas iš šio medžio sėklų. Nupurškus šiuo bioinsekticidu prieskonines ar kitas daržoves ir vaisius, juos galima skinti ir vartoti greičiau nei apdorojus augalą bet kokiu kitu insekticidu.

Daugiau apie priemones nuo kopūstų ligų ir kenkėjų rasite paspaudę šią nuorodą 

 

Kopūstų veislės

Kopūstų sėklų galite įsigyti internetu

logo

Constable F1

Kopūstai Constable F1

Ankstyvieji kopūstai Constable

 

Vienas iš ankstyviausių prancūziškų hibridų, tinkamas auginti lauke ir po priedangomis. Užauga per 53-60 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės stambios, kokybiškos, gali ilgiau būti lauke, vartojamos šviežios.

Jetma F1

Kopūstai Jetma F1

Kopūstai Jetma

Vienas ankstyviausių hibridų iš Olandijos. Užauga per 50-55 d. nuo daigų pasodinimo. Gūžės apvalios, gelsvos, nestambios, 1-2 kg svorio, standžiai susisukusios.

Bravo F1

Kopūstai Bravo F1

Kopūstai Bravo

Puikus hibridas vasaros pabaigos ir rudens derliui. Užauga per 80-85 dienas nuo daigų pasodinimo. Gūžės plokščiai apvalios, 4,5 - 5 kg svorio, ilgai netrūkinėja. Tinka raugti ir trumpai laikyti.

Brigadier F1

Kopūstai Brigadier F1

Derlingi kopūstai Brigadier

Labai derlingas prancūziškas hibridas. Subręsta per 120-130 d. nuo daigų pasodinimo. Gūžės šviesiai žalsvos, plokščiai apvalios, 4-6 kg svorio. Geromis sąlygomis išauga iki 8 kg. Dėl didelio cukraus ir vitaminų kiekio labai tinka raugti.

Callaway F1

Kopūstai Callaway F1

Kopūstai Callaway

Hibridas augintinas visą sezoną. Užauga per 80 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės standžios, labai plokščios, apie 12-15 cm aukščio ir 30 cm pločio. Lapai traškūs, skanūs. Gūžes tinka raugti nepjaustytas.

Ancoma F1

Kopūstai Ancoma F1

Kopūstai sandėliavimui Ancome

Labai derlingas, atsparus šaknų ligoms olandiškas hibridas. Užauga per 130-140 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės apvalios, šiek tiek plokščios, 2-4,5 kg svorio, šviesios. Tinka raugti, laikyti, salotoms ir balandėliams gaminti. Ilgai sandėliuojant išlieka puikios kokybės.

Dutchman F1

Kopūstai Dutchman F1

Skanūs kopūstai Dutchman

Hibridas augintinas visą sezoną. Užauga per 70-75 dienas nuo daigų pasodinimo. Gūžės siauro kūgio formos, standžios, iki 1,5 kg svorio. Lapai ploni, labai skanūs. Tinka sandėliuoti 2-3 mėnesius.

Legion F1

Kopūstai Legion F1

Vėlyvieji Kopūstai Legion

Vėlyvas hibridas, užauga per 125-150 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės apvalios, 5,5-6,5 kg svorio, puikios vidinės struktūros. Labai tinka raugti žiemai, sandėliuoti iki kovo mėnesio ir ilgiau.

Newton F1

Kopūstai Newton F1

Vidutinio vėlyvumo kopūstai Newton

Vidutiniškai vėlyvas hibridas. Užauga per 115-125 dienas nuo daigų pasodinimo. Šaknų sistema stipri. Gūžės plokščiai apvalios, 5-8 kg svorio. Lapai ploni, balti. Tinkami raugti ir salotoms gaminti.

Rozera F1

Kopūstai Rozera F1

Kopūstai ilgam laikymui Rozera

Vidutiniškai vėlyvas hibridas. Užauga per 130 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės ovalios, 2-3 kg svorio. Lapai padengti storu vaškiniu sluoksniu. Tinka ilgai sandėliuoti ir raugti.

Moderat F1

Kopūstai Moderat F1

 

Vidutiniškai vėlyvas hibridas. Užauga per 115-125 dienas nuo daigų pasodinimo. Gūžės 2-2,5 kg svorio, standžiai susisukusios, neišvirsta, netrūkinėja net ir ilgiau stovėdamos lauke. Tinka raugti

Kalibos

Kopūstai Kalibos

 

Vidutiniškai vėlyva veislė.  Užauga per 105-115 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės pailgos, standžios. Tinka trumpai laikyti, dėl gero skonio ir didelio cukraus kiekio - raugti.

Express

Kopūstai Express

 

Labai ankstyva veislė. Užauga per 60-65 dienas nuo daigų pasodinimo. Gūžės kūgiškos, standžiai susisukusios, 1-1,2 kg svorio.

Brunswick

Kopūstai Brunswick

 

Vidutiniškai vėlyva vokiška veislė. Užauga per 85-90 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės plokščiai apvalios, žalsvos, 2,5-3,5 kg svorio. Tinka raugti.

Kamienna Glowa

Kopūstai Kamienna Glowa

 

Derlinga vėlyva veislė. Užauga per 150-160 dienų nuo sudygimo. Gūžės rutuliškos, stambios, kietos,  nelinkusios trūkinėti, 3-4 kg svorio. Tinka raugti ir ilgai laikyti.

Langedijker Dauer

Kopūstai Langedijker Dauer

 

Vėlyva veislė. Užauga per 150-160 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės plokščiai apvalios, standžios, 2-3,5 kg svorio. Tinka raugti, laikyti per žiemą.

Pourovo Polopozdni

Kopūstai Pourovo Polopozdni

 

Vidutiniškai vėlyva veislė. Užauga per 110-120 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės šviesiai žalios, plokščiai apvalios, didelės, 4-6 kg svorio. Tinka raugti.

Golden Acre

Kopūstai Golden Acre

 

Labai ankstyva veislė. Užauga per 65-68 dienas nuo daigų pasodinimo. Gūžės apvalios, apie 17 cm skersmens ir 1,4 kg svorio, nelinkusios trūkinėti, subręsta vienu laiku.

Entira F1

Kopūstai Entira F1

 

Labai ankstyvas savojinių kopūstų hibridas iš Čekijos, skirtas auginti lauke. Užauga per 75-80 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės nedidelės, gerai apgaubtos lapų. Tinka salotoms, sriuboms ir balandėliams gaminti.

Carrera F1

Kopūstai Carrera F1

 

Labai ankstyvas hibridas, augintinas po priedangomis ir lauke. Gūžės 1,2-1,4 kg svorio, puikios prekinės išvaizdos, auga ant aukštesnio koto, todėl mažiau serga puviniais.

Marcello F1

Kopūstai Marcello F1

 

Vidutiniškai vėlyvas hibridas. Užauga per 80-100 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės apvalios, 1,5-3 kg svorio. Tinka vartoti šviežius, raugti ir trumpai laikyti.

Taurus F1

Kopūstai Taurus F1

 

Augalai puikiai auga esant tiek aukštesnei, tiek žemesnei temperatūrai. Užauga per 100-110 dienų nuo daigų pasodinimo. Gūžės apvalios ar plokščiai apvalios, standžiai susisukusios, 3-6 kg svorio, auga ant aukštesnio koto, nelinkusios trūkinėti.

 

 

Algis Mačiukas

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Laistymo Sistema Klaipėdoje, Laistymo įrengimas Klaipėda, Vejos Laistymo įranga Klaipėda, Automatinio Laistymo Sistemos Dalys Klaipėda, Purkštukai Klaipeda, Daržo Laistymo Sistemos įrengimas Kliapėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: