Morkų auginimas
Atnaujinta: 2023-02-26

Valgomosios morkos kilusios iš laukinių, kurios ir dabar auga Europoje ir Azijoje.

Morka yra dvimetis augalas, priklausantis skėtinių šeimai. Pirmaisiais metais išauga lapų skrotelė ir sultingas šakniavaisis, vartojamas maistui, o antraisiais - iš pasodinto šakniavaisio išauga žiedstiebiai, žiedai ir susiformuoja sėklos.

Valgomosios morkos yra labai vertingas maistas, jose ypač gausu karotino (provitamino A) ir kitų vitaminų bei mineralinių druskų. Raudonesnėse morkose karotino daugiausia.

Morkų auginimas

Geriausios morkų veislės

Morkų veislių yra šimtai ir Lietuvoje jų siūloma kelios dešimtys. Gana sudėtinga išsirinkti geriausią morkų veislę. Pageidautinos universalios morkų veislės. Norima, kad morkos kuo anksčiau užaugtų, derlius būtų gausus ir šakniavaisiai išsilaikytų per žiemą. Deja, to suderinti neįmanoma. Ankstyvos morkų veislės džiugina derliumi jau liepos mėnesį. Jos būna saldžios, traškios, sultingos, skanios tiek šviežios, tiek virtos, keptos ar troškintos. Tačiau tokios morkos dažniausiai neišauga didelės ir tinkamos tik trumpai sandėliuoti. Todėl norint ilgai turėti morkų, reikia sėti mažiausiai dvi skirtingas veisles. Pramoniniam morkų auginimui skirtos morkų veislės išaugina maždaug vienodo dydžio šakniavaisius, atsparios ligoms, jas galima sandėliuoti plautas. Žemiau pateikta keletas geriausių morkų veislių. Spauskite saugias aktyvias nuorodas ir galėsite įsigyti morkų sėklų Sėkluvos internetinėje parduotuvėje.

Ankstyvų veislių morkoms labai svarbios skoninės savybės. Šiems metams verta pasėti labai ankstyvą hibridą Jerada F1 arba ankstyvą veislę Tito. Subrendusios labai ankstyvos morkos būna didelės, išvaizda nesiskiria nuo vėlyvų. Jerada F1 šakniavaisiai iki 21 centimetro ilgio. Pirmąsias morkas galima ragauti po poros mėnesių nuo sėklų sudygimo. Visiškai subręsta  per 12 savaičių, bet gali ilgai būti lauke.

Labai ankstyvos morkos Jerada
Labai ankstyvos morkos Jerada F1. Sėklų galite įsigyti internetinėje parduotuvėje Sekluva.lt

 

Daug morkų konservuojama. Konservuoti geriausiai tinka subrendusios morkos. Jos turi daug sausųjų medžiagų ir cukraus. Natūralus morkų cukrus labai svarbus, nes suteikia konservuotiems produktams išskirtinį saldų skonį. Konservuoti labai tinkama Mercurio F1 hibridinė veislė. Morkos užauga didelės, apie 20 centimetrų ilgio, tinka ilgai sandėliuoti ir plauti.

Morkos konservavimui Mercurio
Morkos konservavimui  Mercurio F1. Sėklų galite įsigyti internetinėje parduotuvėje Sekluva.lt

 

Ilgai laikyti tinka vėlyvos morkų veislės. Komerciniuose ūkiuose auginamų morkų šakniavaisiai sandėliuojami plauti. Pramoniniu būdu auginamos morkų veislės atsparios šaknų ir lapų ligoms. UAB „Sėkluva" rekomenduoja auginti vidutiniškai vėlyvą hibridinę veislę Polydor F1. Morkos užauga vienodos, iki 20 centimetrų ilgio, lygia odele, ryškiai oranžinės. Jos turtingos cukraus, sausųjų medžiagų ir karotino, užauga per 120 dienų nuo sudygimo, duoda labai gausų derlių.

Morkos ilgam laikymui Polydor
Morkos ilgam laikymui Polydor F1. Sėklų galite įsigyti internetinėje parduotuvėje Sekluva.lt

 

Komerciniai ūkiai dažnai renkasi veisles, kurios tinka sultims spausti. Veislė turi duoti gausų derlių, kurį galima būtų imti mechanizuotai. Tam labai tinka hibridas Patzi F1, nes jo šakniavaisiai stambūs, saldūs, lygia odele ir tinkami plauti. Labai sultinga ir derlinga vidutiniškai vėlyva morkų veislė Morelia F1. Morkos labai skanios, užauga iki 22 centimetrų ilgio. Labai svarbu, kad ši morkų veislė atspari daugumai ligų.

Morkos sultims Patzi
Morkos sultims Patzi F1. Sėklų galite įsigyti internetinėje parduotuvėje Sekluva.lt

 

Vėlyvos veislės naudojamos perdirbti ir sandėliuoti. Svarbu, kad morkos ilgai išliktų sultingos ir skanios. Rekomenduotina Santorin F1 veislė. Morkos cilindrinės, vidutinio dydžio, iki 20 centimetrų ilgio, skanios, ryškiai oranžinės, ilgai gali būti lauke.

Velyvos morkos Santorin
Morkos perdirbimui ir sandėliavimui  Santorin F1. Sėklų galite įsigyti internetinėje parduotuvėje Sekluva.lt

 

Dirva morkoms

Morkos geriausiai auga lengvoje ir vidutiniškai sunkioje dirvoje. Tinkamiausia priesmėlio ar lengvo priemolio humusinga dirva. Sunkios molio, drėgnos, rūgščios dirvos morkoms netinka, nes išauga šakotos, mažos, blogai laikosi per žiemą. Dirva turi daug įtakos šaknų formai ir spalvai.

Morkų negalima sėti į šviežiu mėšlu tręštą dirvą, nes šakniavaisiai išauga labai šakoti, neskanūs. Dirva neturi būti rūgšti, nes morkos gerai auga tik neutralioje žemėje. Joms netinka ir šviežiai kalkinta dirva. Geriausia auginti praeitais metais kalkintoje dirvoje. Kalkinti būtina, kai dirvos pH mažesnis už 6,5.

Kad šakniavaisiai išaugtų ilgi, lygūs ir gražūs, dirvą reikia labai giliai įdirbti. Netinka morkoms ir akmeninga dirva. Čia šakniavaisiai, kaip ir negiliai įdirbtoje dirvoje, išauga negražios formos, išsikraipę ar šakoti.

 

Sėjomaina

Morkas patartina auginti po daržovių, kurios augo gausiai mėšlu patręštoje dirvoje ir, be to, rudenį anksti nuimtų (ankstyvųjų kopūstų, ankstyvųjų bulvių, agurkų, pomidorų ir žirnių). Į tą pačią vietą morkos sėjamos ne anksčiau kaip po 4-5 metų. Morkų šakniavaisiai užsikrečia įvairiomis ligomis, nes sukėlėjai dirvoje lieka su morkų lapais ir šakniavaisių likučiais.

 

Dirvos dirbimas morkoms

Morkų derliui lemiamą reikšmę turi dirvos paruošimas. Tinkamai įdirbus dirvą, pagerinama jos struktūra, išnaikinamos piktžolės, sutaupoma drėgmė ir sudaromos palankios sąlygos mikroorganizmams.

Nė vienai daržovei piktžolių išnaikinimas neturi tiek daug reikšmės, kaip morkoms. Pasėjus morkas į piktžolėtą, ypač varpučiais užkrėstą dirvą, negalima gauti gero derliaus. Todėl morkoms dirvą reikia pradėti ruošti iškart nuėmus priešsėlį.

 

Morkų tręšimas

Morkoms skirta dirva rudenį tręšiama komplesinėmis trąšomis morkoms. Rūgšti dirva rudenį kalkinama. Į vieną kvadratinį metrą beriama 60 g superfosfato ir 30 g kalio chlorido. Pavasarį prieš sėją beriama amonio salietros (30 g į 1 kv. m ). Nereikia morkų pertręšti azoto trąšomis, nes blogėja šakniavaisių skonis, jie blogiau išsilaiko per žiemą.

Papildomai morkos tręšiamos išretinus. Į 1 kv. m beriama 20 g azoto trąšų arba 30 g kompleksinių trąšų, skirtų morkoms. Trąšos beriamos per visą lysvę pakrikai. Išbėrus trąšas palaistoma.

Rudens ir žiemos vartojimui pasėtas morkas patartina liepos mėnesį kas savaitę tręšti kompleksinėmis trąšomis morkoms. Azoto trąšas galima naudoti tik labai saikingai. Reikalingiausias morkoms kalis. Todėl naudojama mažai azoto, bet daug kalio turintis mineralinių trąšų mišinys. Paruoštu 0,2 proc. trąšų tirpalu laistoma visa morkų lysvė. Po to augalai palaistomi švariu vandeniu.

 

Morkų sėja

Morkų sėklos smulkios ir negreitai dygsta. Paprastai sėjama teisiai į dirvą. Esant 11 laipsnių šilumos, sudygsta per 16 dienų, o kai temperatūra 8 šilumos - per 25 dienas.

Anksčiau pasėtos morkos duoda didesnį derlių.

Norint labai anksti (birželio pradžioje) turėti šviežių morkų, jų galima pasėti iš rudens. Spalio mėnesį paruošiama lysvė. Joje kas 20 cm padaromi 2-3 cm gylio grioveliai. Pašalus (lapkričio pabaigoje ar gruodžio pradžioje) pasėjamos morkos ir nestorai (1-1,5 cm) užberiama durpėmis morkoms. Anksti pavasarį, kai dirva sušyla iki 5-8 laipsnių, morkos sudygsta. Rudenį pasėtos morkos laikymui netinka.

Antrasis sėjos terminas - anksti pavasarį, pradžiūvus dirvai ir sužydėjus šalpusniams.

Žiemai laikomas geriausia sėti gegužės mėnesį.

Morkas reikia pasėti ne vėliau kaip jazminų žydėjimo pradžioje (birželio 7-8 d.), nes vėliau pasėtų morkų derlius būna mažas.

Morkos sėjamos į lysves 20 cm tarp eilučių, labai negiliai (0,5-1,5 cm gyliu). Pasėtos per giliai laibai ilgai ir nevienodai dygsta.

Likus parai iki sėjos morkų sėklas rekomenduojama mirktyti Blackjak koncentruotų huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensijos tirpale, kuris pagreitina sėklų dygymą, turi teigiamą poveikį augalo stiprumui ir vystymuisi.

Kad morkas būtų galima išsėti ne per tankiai, sėklos sumaišomas su 2-3 kartus didesniu kiekiu smulkaus sauso smėlio. Pasėjus žemė atvirkščiu grėbliu prispaudžiama, kad sėklos geriau priglustų prie žemės.

Sėjant morkas verta naudoti mikorizinius grybus augalų šaknims HIFAS. Jie savo grybienos hifais sudaro sąjungą su augalo šaknimis ir veikia tarsi didžiulis papildomas šaknų tinklas. Todėl augalai efektyviau aprūpinami vandeniu bei maisto medžiagomis, tampa atsparesni sausrai, stresui ir kai kurioms pašaknio problemoms. HIFAS ypač tinka, jei dirvožemis skurdus ir nederlingas.  

Morkos geriausiai auga purioje, nepiktžolėtoje dirvoje. Dygsta lėtai, todėl verta kartu su morkomis įsėti salotų ar ridikėlių. Jie greitai sudygsta ir pasėlį galima anksčiau ravėti ir purenti, be to, užauga papildomas ridikėlių derlius. Kad nenukentėtų morkos, salotas ar ridikėlius sėkite ne tankiau kaip kas 8 cm.

Iš pradžių morkų daigeliai auga labai lėtai, ir tik po 20-25 dienų po sėjos pradeda augti pirmasis tikrasis lapelis. Persodinti morkų nepavyks, o jei ir prigyja - šakniavaisiai išauga šakoti ir kreivi.

Morkų sėjimas

Morkų priežiūra

Recharge

Pasėtas morkas rekomenduojam palaistyti inovatyviu produktu Recharhe, į kurio sudėtį įeina Grybelis Metarhisium anisopliae var. anisopliae (šis grybelis natūraliai randamas dirvožemyje, visame pasaulyje).  

REcharge sudėtyje yra natūralūs gyvi mikroorganizmai, kurie gali augti ir daugintis dirvožemyje. Aktyvavus mikroorganizmus šaknų rizosferoje augalai tampa tvirtesni ir gali natūraliai priešintis kenksmingiems mikroorganizmams ir atlaiko nepalankias aplinkos sąlygas. Taip pat pagerinamas dirvožemyje esančių maisto medžiagų prieinamumas ir įsisavinimas. Augalai geriau apsirūpina vitaminais, mineralais, amino rūgštimis, aktyvuojama hormonų sintezė, atkuriama natūrali augalų imuninė sistema, dėl ko padidėja augalų produktyvumas.

Laistymą šiuo preparatu rekomenduojama pakartoti po mėnesio.

Morkoms sudygus reikia purenti tarpueilius, kad neįsigalėtų piktžolės. Labai svarbus darbas, kurį reikia atlikti kruopščiai, yra morkų retinimas. Retinama 2 kartus. Pirmą kartą pasirodžius tikriesiems lapeliams, paliekant tarp augalų 1,5-2 cm tarpus. Antrą kartą retinama morkoms paaugus tiek, kai jų šaknys yra 1-1,5 cm storio, paliekant tarp morkų 3 cm.

Morkos labai jautrios drėgmei. Pirmąjį mėnesį, kad augalai gerai pasisavintų trąšas ir galėtų normaliai augti, reikia daug drėgmės. Jei nėra lietaus, morkos laistomos. Laistyti reikia negausiai, bet dažnai. Kai morkų šaknys užauga iki 1,5-2 cm skersmens, drėgmės reikia mažiau, tačiau, jei itin sausa, šakniavaisiai sutrūkinėja. Norint apsaugoti nuo grybelinių ligų, morkas geriausia laistyti anksti ryte.

Esant nepalankioms gamtinėms sąlygoms, tokioms kaip šalnos ir sausra, ar po kenkėjų antplūdžio, po pesticidų ar mechaninių pažeidimų augalus galima gaivinti papildomai maitinant amino rūgščių ir mikroelementų preparatu Terra Sorb Foliar. Sudėtyje esančios L-a - amonorūgštys skatina šaknų ir smulkių šakelių augimą, skatina greitesnį vaisių susidarymą, cukraus susidarymo procesus, stabdo vytymą ir senėjimą. Nuo sausros gelbėja skatindamos žiotelių užsidarymą. 

Augimo sutrikimai gali būti sumažinami ar pašalinami naudojant mikroelementų purškimą per lapus. Tai greičiausias kelias augalui įsisavinti trūkstamus mikroelementus. Atsiradus ant augalo tam tikriems kalcio, magnio, geležies, boro, mangano ar cinko trūkumo požymiams, purškiamas mikroelementų preparatas Microdoctor papildys augalo mitybą. Kadangi priemonė prisotinta prolinu, ji taip pat padės augalui atsigauti po karščio ir šalčio, užmirkimo, kenkėjų ir ligų pažeidimų, pesticidų poveikio.

Morkų priežiūra

Morkų derliaus nuėmimas

Kuo vėliau kasami morkų šakniavaisiai, tuo daugiau sukaupia cukraus ir karotino, geriau laikosi žiemą. Derlių reikia nuimti iki šalnų. Geriausia - spalio viduryje, sausą dieną. Morkos kasamos šakėmis, rūšiuojamos. Pažeisti šakniavaisiai laikyti netinka, nes greitai pradeda pūti ir užkrečia kitus. Lapai nepjaunami, bet nusukami. Pjaunant lapus galima pažeisti šakniavaisio galvutę.

 

Morkų ligos ir kenkėjai

Morkų ligos

Morkos vegetacijos metu labiausiai kenčia nuo fomozės. Ligą sukelia Rostrupo vingiagrybis (Phoma rostrupii Sacc). Liga pasireiškia antroje vasaros pusėje. Ant sergančių lapų gyslų ir lapkočių atsirangą pailgų, pilkšvai rusvų dėmių. Lapai džiūsta, lapalakštis ligos pažeistoje vietoje nulūžta. Morkos šakniavaisio galvutė ir žemiau esanti dalis pūva tamsiai rudu puviniu. Ligos sukėlėjas žiemoja susirgusių augalų liekanose, šakniavaisiuose ir su sėkla. Didesnę žalą ši liga daro lietingą vasarą.

Kitos ligos - sklerotinis puvinys, juodasis puvinys ir rizoktoniozė morkoms žalingesnės laikymo vietose.

FizimiteStiprinti ir apsaugoti augalus verta natūraliomis priemonėmis. Unikalus produktas yra FIZIMITE – tai koncentruotas, maitinantis, augalus apsaugantis mikroelementų derinys. Juo purškiant augalai sustiprinami, patikimai didinamas jų produktyvumas. FIZIMITE efektyviai nuplauna augalų paviršių nuo kenksmingų organizmų ir natūraliu būdu pagerina augalų gynybos sistemą. Dėl to augalai gali patys apsiginti nuo kenkėjų ir ligų. FIZIMITE padeda apsisaugoti nuo lapų susisukimo, deformacijų, apnašų, dėl pažeidimų atsirandančių gelsvų dėmelių abiejose lapų pusėse, voratinklių susidarymo tarp lapų, lapų kritimo, baltų apnašų susidarymo.

Morkų kenkėjai

Iš polifaginių kenkėjų morkoms labiausiai kenkia paprastieji kurkliai, spragšių ir grambuolių lervos, gaminių pelėdgalvių vikšrai, dirviniai šliužai ir peliniai graužikai. Iš specifinių kenkėjų pavojingiausia morkinė muselė.

Morkinė musė - 4-5 mm ilgio juodas, blizgantis dvisparnis vabzdys. Morkoms kenkia lervos - 6-8 mm ilgio, cilindriškos, be galvų ir be kojų, gelsvos spalvos, blizgančios. Jos graužia takus šakniavaisiuose. Dėl to šie deformuojasi, atrodo lyg persmaukti, išoriniai audiniai skersai sutrūkinėja, dažniausia supūva. Pažeistų morkų lapai įgauna violetinį atspalvį, vėliau gelsta ir džiūsta.

Musės pradeda skraidyti gegužės antroje pusėje - žydint obelims ir šermukšniams. Jos mėgsta pavėsį. Kiaušinius deda vakarais ant drėgnos dirvos, šalia daigų, turinčių 2-3 tikruosius lapus. Lervos kenkia 27-30 dienų, po to dirvoje virsta lėliukėmis. Per metus išsivysto dvi kartos. Antrosios kartos lervos kenkia rugpjūčio-spalio mėnesiais, iki dėliaus nuėmimo.

Morkinių musių gaudymui virš morkų lysvių kabinkite gaudykles su feromonu. Feromonas morkinei musei privilioja vabzdžių patinėlius į gaudykles, todėl patelės lieka neapvaisintos, tokiu būdu mažėja kenkėjų populiacija. Feromonai nekenksmingi aplinkai, žmonėms, gyvūnams, paukščiams, bitėms. Skirti tik tam tikrai kenkėjų rūšiai.

Morkinė blakutė - 2 mm ilgio šviesiai žalis vabzdys. Blakutės ir jų lervos čiulpia lapų ir lapkočių sultis. Lapai lieka žali, bet nustoja augti, susigarbanoja. Šakniavaisiai būna smulkūs, kieti ir neskanūs.

Šakniniai amarai. Morkinių amarų (Semiaphis dauci F.) pažeidimai labai panašūs į blakučių. Neretai šie kenkėjai aptinkami kartu. Pakenkti lapai deformuojasi, susigarbanoja. Kenkėjai laikosi kolonijomis šaknies kaklelio, stiebelio ir lapų pamatų srityse. Morkiniai amarai yra apie 1,5-1,7 mm ilgio. Besparniai amarai yra šviesiai žali, su ruda galva, sparnuotųjų galva ir krūtinė juodos, pilvelio viršutinė dalis - žalia. Jie masiškai pradeda kenkti atvėsus orams.

Kova su morkų kenkėjais ir ligomis.

  1. Nepažeisti agrotechnikos reikalavimų, ypač sėjomainos.
  2. Morkas sėti sausesnėse, saulėtose vietose.
  3. Mokas sėti kuo anksčiau.
  4. Naikinti piktžoles, purenti, laiku retinti.
  5. Nuo amarų gelbsti pelenai.
  6. Morkines muses atbaido naftalinas.
  7. Nuėmus derlių dirva kuo giliau sukasti.
  8. Sandėliavimui atrinkti tik sveikus šakniavaisius.
  9. Kovoti su kenkėjais padeda ir šalia augantys augalai. Jų eterinių aliejų kvapas atbaido kenkėjus:
    • vaistinis šalavijas atbaido morkines muses, dirvinius šliužus;
    • siauralapė levanda - blakutes;
    • svogūnai - morkines muses;
    • gelteklė - morkines muses;
    • garstyčios - pelinius graužikus.

Natūraliu būdu augalų kenkėjus padės išnaikinti naudingieji vabzdžiai. Juos į daržą pritrauksite naudodami MagiPal vabzdžių vilioklį. Tyrimais nustatyta, kad naudojant MagiPal naudingieji vabzdžiai kenkėjų skaičių sumažina net 40-80%. 

Padidinti natūralų augalų atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams galima naudojant žalios linijos produktus su skirtingais augaliniais ekstraktais ir mikroelementais - Matrifruit, Matrinal B, Mimox Zn, Altozan B/Zn, Alsupre S, Drekkar, Copfort.

Efektyviai augalų kenkėjus naikina bioinsekticidas NeemAzal. Tai Indijoje augančio medžio Azadirachta indica A.Juss ekstraktas, išskirtas iš šio medžio sėklų. Nupurškus šiuo bioinsekticidu prieskonines ar kitas daržoves ir vaisius, juos galima skinti ir vartoti greičiau nei apdorojus augalą bet kokiu kitu insekticidu.

Daugiau apie priemones nuo morkų ligų ir kenkėjų rasite paspaudę šią nuorodą 

 

Morkų veislės

 

Morkų sėklų galite įsigyti interneru

Sėkluva logo

 

 

Veislė

Anksty-vumas

Forma

Vidutinis ilgis (cm)

Aprašymas

Morkos Crofton F1

Morkos Crofton

 

Crofton F1

VV

Cilindro

18-22

Olandiškas hibridas gerai auga sunkesniuose dirvožemiuose. Šakniavaisiai buku galu, ryškiai oranžiniai, 100-200 g svorio, skanūs, turtingi cukraus, tinkami plauti, užauga per 130-140 dienų nuo sudygimo. Tinkami ilgai sandėliuoti.

Morkos Match F1

Morkos Match

Match F1

VV

Cilindro

18-20

Nanto tipo hibridas, atsparus ligoms. Užauga per 135 d. nuo sudygimo. Šakniavaisiai tamsiai oranžiniai, netrūkinėja ir nelūžta. Tinka plauti, ilgai laikyti.

Morkos Mercurio F1

Morkos Mercurio

Mercurio F1

VA

Cilindro

18-20

Hibridas užauga per 95-100 dienų nuo sudygimo. Šakniavaisiai lygia odele, gali ilgai būti lauke, nelinkę trūkinėti, nepažaliuoja. Tinka sandėliuoti.

Morkos Morelia F1

Morkos Morelia

Morelia F1

VV

Cilindro

18-22

Nanto tipo hibridas, labai atsparus grybinėms ligoms. Šakniavaisiai buku galu, užauga per 115-120 dienų nuo sudygimo. Tinkami perdirbti ir ilgai sandėliuoti.

Morkos Patzi F1

Morkos Patzi

Patzi F1

VV

Kūgio

24-26

Itin derlingas hibridas. Šakniavaisiai Berlikum tipo, stambūs, turtingi sausųjų medžiagų, cukraus ir karotino. Užauga per 120 dienų nuo sudygimo. Tinka ilgai sandėliuoti ir perdirbti

Morkos Polydor F1

Morkos Polydor

Polydor F1

V

Cilindro

18-20

Nantes tipo hibridas. Šakniavaisiai cilindriški, lygia odele, tamsiai oranžiniai, skanūs. Užauga per 120-125 dienas nuo sudygimo. Tinka plauti ir ilgai sandėliuoti. Derlių galima imti mechanizuotai.

Morkos Santorin F1

Morkos Santorin

Santorin F1

VV

Cilindro

18-20

Vidutiniškai vėlyvas hibridas, labai derlingas ir atsparus ligoms. Užauga per 130 d. nuo sudygimo. Šakniavaisiai dailūs, tamsiai oranžiniai, lygia odele. Tinka plauti, ilgai laikyti.

Morkos Tito

Morkos Tito

Tito

A

Cilindro

 

Nanto tipo veislė. Užauga per 95 dienas nuo sudygimo. Šakniavaisiai cilindriški, tamsiai oranžiniai, lygia odele, nelinkę trūkinėti. Puikiai dera net sunkesniuose dirvožemiuose. Tinka plauti, sandėliuoti. Derlių galima imti mechanizuotai.

Morkos Jerada_F1

Morkos Jerada

Jerada F1

LA

Cilindro

18-21

Šakniavaisiai laibi, cilindro formos, vienodo ilgio, skersmens ir formos, greitai įgauna spalvą. Subrendusios morkos gali ilgai būti lauke (šakniavaisiai netrūkinėja ir nepraranda formos).

Morkos Galaxy

 

Galaxy

VA

Cilindro

18-20

Šakniavaisiai užauga per 105–110 dienų nuo sudygimo. Šakniavaisiai vienodo dydžio, buku galu, nepažaliuoja. Tinka sandėliuoti per žiemą

Morkos Marion F1

 

Marion F1

LA

Cilindro

15-19

Augalai užauga per 90-95 dienas nuo sėjos. Šakniavaisiai cilindriški, buku galu, lygia odele, gražios spalvos.

Morkos Karotina F1

 

Karotina 

VV

Cilindro

18-20

Užauga per 125-130 dienų nuo sėjos. Šakniavaisiai turtingi karotino, todėl yra ryškiai oranžinės spalvos, labai skanūs. Tinka perdirbti ir ilgai laikyti

Morkos Naomi

 

Naomi

A

Cilindro

16-18

Veislė augintina po dangomis ir lauke. Šakniavaisiai labai lygia odele, nepažaliuoja. Užauga per 95-100 dienų nuo sudygimo.

Morkos Nantes 3

 

Nantes 3 (Tip Top)

VA

Cilindro

16-20

Derlinga veislė vasaros ir rudens derliui. Šakniavaisiai ryškiai oranžinės spalvos, lygia odele. Šerdis maža, beveik neišsiskiria. Tinka vartoti šviežius, perdirbti ir neilgai sandėliuoti.

Morkos Nantes 5

 

Nantes 5

A

Cilindro

16-18

Augalai užauga per 115-125 dienas nuo sudygimo. Šakniavaisiai lygia odele. Tinka auginti ankstyvam derliui ir sandėliuoti iki žiemos vidurio.

Morkos  Darina

 

Darina

V

Cilindro

20-24

Berlicum tipo veislė. Subręsta per 120-130 d. po sudygimo. Vidus tamsiai oranžinis, skanus. Šerdis beveik nesiskiria nuo minkštimo. Tinka vartoti šviežias ir ilgai saugoti.

Morkos Karlena

 

Karlena

V

Cilindro

19-21

Labai derlinga vokiška veislė. Šakniavaisiai stambūs, ryškios raudonai oranžinės spalvos, turtingi karotino, skanūs. Tinka konservuoti, gaminti sultis ir laikyti iki vasario mėnesio.

 

 


Receptai

Morkų rožytės

2 morkos;
0,5 kepimo miltelių;
2 lašai vanilės esencijos;
6 šaukštai cukraus;
1 šaukštas grietinės;
5 šaukštais miltų;
3 šaukštais pieno;
1 šaukštas aliejaus.

Morku_rozytes

Morkas sutarkuoti smulkia tarka. Išplakti kiaušinį ir sumaišyti su cukrumi ir morkomis. Miltus išsijoti, sumaišyti su kepimo milteliais ir pilti į kiaušinio plakinį. Tuomet į tešlą įmaišyti grietinę, pieną ir aliejų. Įlašinti vanilės esencijos. Viską gerai išmaišyti, tešla turi būti skystoka. Tešlą pilstyti į formeles ir kepti apie 15 minučių (laikas priklauso nuo to, kokio dydžio formelėse kepsite) 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai pagels. Skanaus.  Ramintos Plečkaitienės receptas

Morkų pyragas
Morkų rožytės
Pyragas su moliūgais ir morkomis
Morkų kisielius
Morkų saldainiai
Apelsinų ir morkų uogienė
Grikių apkepas su sūriu ir morkomis
Jautiena su brokoliais ir morkomis
Kalakutiena ir morkomis įdaryta cukinija
Morkų-vištienos kreminė sriuba su brendžiu
Silkė su morkomis ir džiovintomis slyvomis
Sprandinės kepsnys su morkomis

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Laistymo Sistema Klaipėdoje, Laistymo įrengimas Klaipėda, Vejos Laistymo įranga Klaipėda, Automatinio Laistymo Sistemos Dalys Klaipėda, Purkštukai Klaipeda, Daržo Laistymo Sistemos įrengimas Kliapėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: