Naminio vyno gamyba
Atnaujinta: 2024-03-12

Kaip pagaminti išties gerą naminį vyną kurį svečiai vadins ne dumblu, bet pagirs už puikų skonį?Suskaičiavus išlaidas žaliavai, įrangai ir darbui jis išeis netgi brangesnis nei gana geras pirktinis vynas. Pastaruoju metu natūralūs naminiai vynai tapo itin paklausūs. Natūraliame naminiame vyne išlieka daugybė mikroorganizmų -  probiotikų.   
    Laikantis instrukcijų gerą vyną galima pagaminti iš pirmo karto. Nors labai geram vynui pagaminti prireiks ne vienų metų ekperimentų. Gali prireikti dešimtmečių perprasti mielių, pieno rūgšties bakterijų veiklą, temperatūrinius režimus, žaliavos vynui niuansus.Prireiks ir daug įrangos naminiam vynui gaminti. Po kiek laiko atsiranda poreikis ir etiketėms, konkursams, bendraminčių susibūrimams.

Žaliava naminio vyno gamybai

Lietuvoje nėra daug uogų ir vaisių kurie sukauptų natūraliai tiek cukraus, kad pagaminti stipresnį vyną. Taip pat dauguma uogų turi labai didelį rūgštingumą.  Todėl prieš gaminant vyną turi būti sureguliuotas žaliavos rūgštingumas ir papildoma cukrumi. Vyno gamybos žaliavos rūgštingumas reguliuojamas papildant vandeniu. 

Natūraliai pakankamą kiekį cukraus sukaupia vynuogės. Tai naujos, šiauriniam klimatui pritaikytos veislės. Jos taip pat turi priimtiną rūgšties kiekį. Iš tokių  veislių kaip Solaris, Adalmina, Siegeriebe, Regent gaunami tarptautinio lygmens vynai.

Šioje lentelėje pateiktos uogos ir vaisiai iš kurių galima pagaminti naminį vyną.

Uogos ir vaisiai Gaunama sulčių iš 100 l Rūgščių ( proc.) Cukrus ( proc.)

Skiedžiama 1 l

Obuoliai 50-60 0,8-1,5 8-9 0,05
Raudonieji serbentai 70 2 5,2 1
Baltieji serbentai 70 2 6,2 1
Juodieji serbentai 60 2,7 3,9 1,8
Slyvos 60 0,6-1,5 2-7 0 - 0,5
Agrastai 60-63 2 6 1
Žemuogės 65 0,9-1,3 4,3 0-0,3
Kriaušės 60 0,3-0,6 8-10 0
Mėlynės 70 1,5 6,9 0,5
Bruknės 65 2 6,7 1
Vyšnios 60-70 1,5 9-10 0,5
Spanguolės 70 2,9 3,4 2
Šermukšniai 45-60 2,3 3,5 1,3
Girtuoklės 70 1,6 5 0,5

Gaunant sultis atliekami keli veiksmai. Tai uogų ir vaisių susmulkinimas, maceracija ir išspaudimas. Susmulkinama masė iš karto nespaudžiama. Palaikius su sultimis ir vandeniu iš odelių ir minkštimo išsiskiria  spalvos pigmentai, įvairios naudingos medžiagos, mineralai, taninai. Visa tai priduos papildomus skonius, spalvą ir yra svarbu  mielių vystymuisi. Tai vadinama maceracija ir tai gali trukti nuo vienos dienos iki trijų savaičių.  Gali būti laikoma ir ilgiau. Neturint patirties verta apsiriboti trumpu terminu laikant misą gana vėsiai. Gali prasidėti nekontroliuojami rūgimo procesai kurie sugadins vyną. 

Uogas dar galima sutraiškyti archainiu būdu mindant. Tačiau obuoliams ar kietesnėms uogoms jau prireiks smulkintuvo. Jo veikimo principas gana paparastas. Besisukantys peiliai supjausto uogas ir vaisius. Supjaustymo dydis taip pat svarbu, pernelyg smulkiai sutrynus tampa labai sunku švariai išspausti. Mindymas turi savo privalumų kadanti nesutraiškomos sėklos kurios priduoda vynui aštrumo. Mindymas yra puiki pramoga į kurią galima surinkti draugų kompaniją. Prieš tai įdarbinant uogų rinkėjais. Mindymui naudojami specialūs mediniai kubilai, nors pavyks išmindyti uogas ir plastikiniame kubile. 
   Vynuogėms prieš spaudžiant reikėtų atskirti kotelius nuo uogų.

uogų traiškytuvas
Uogų ir vaisių traiškytuvas gali būti padedamas ant bet kokio kubilo. Sudėjus uogas ir vaisius belieka kiek spūstelėti ir pasukti rankeną. Peiliai supjausto tokiais gabaliukais kokie lengviausiai išspaudžiami. Spauskite saugią aktyvią nuorodą  vaisių traiškytuvai ir įsigykite  vitis.lt parduotuvėje.   

Gauta vyno misa po maceracijos išspaudžiama. Didžioji dalis sulčių išbėga vos supylus į spaudimo maišus. Maišai turėtų būti tvirtos medžiagos, dažniausiai naudojamas poliesteris. Susiuvimas taip pat labai patikimas, nes vėliau prese maišo lauks didelės apkrovos. Spauskites saugią aktyvią nuorodą presavimo maišai sultims spausti ir įsigykite  vitis.lt parduotuvėje. Jie yra daugkartinio naudojimo ir pakaks dešimčiai spaudimų. Medžiaga speciali su mažomis apie 1 - 3 mm akutėmis. Galima įsigyti ir medžiagą iš kurios pasiūti spaudimo maišus.


Likusias sultis išspaudžiame naudojant presą. Tai greičiausias būdas išgauti maksimalų sulčių kiekį. 

   vyno sulčių presas spaudykle
Rankinis presas spausti sultis Pradžioje stipriai suspaudžiama ir palaukiama kol išbėgs sultys. Tada vėl pasukama kelis kartus ir vėl palaukiama kol išbėgs sultys. Taip padaroma dar keletą kartų kol išspaudos pasidarys sausos. Presų gali būti įvairių tipų. Tokie kaip aukščiau parodytas rankinis presas su sriegiu. Yra presai su nerudijančio plieno  grotelėmis kuriam net gali nereikėti spaudimo maišų. Taip pat vitis.lt parduotuvėje galima įsigyti ir didesnio našumo hidraulinių sulčių spaudyklių. Spauskite saugią aktyvią nuorodą presas sultims ir išsirinkite iš didelio asortimento vitis.lt parduotuvėje.

Vyno mielės

Natūraliai ant uogų ir vaisių yra daugybė laukinių mielių. Jos sunkiai kontroliuojamos ir pramoninėje vyndarystėje dažniausiai jas stengiamasi pašalinti arba sustabdyti jų veiklą. Vietoj jų dedamos konkrečių rūšių mielės kurių poveikis ir išgaunamas skonis žinomas. Patyrę vyndariai "augina" savo mieles kurios vynui suteikia tik jų laukui būdingus skonius, poskonius, kvapus. Kultivuojant "savo" mieles išspaudos pilamos po krūmais. 


Laukinių  mielių genčių ir rūšių dalyvaujančių procese yra daug. Jų dauginimosi sąlygos yra skirtingos, todėl cukringumo, temperatūros , oro proporcijos yra skirtos suteikti geriausias sąlygas naudingiausioms mielėms.  Laukinės mielės dauginasi iki 12 laipsnių, vėliau dalis žūna, dalis užmiega. Aktyviausios yra Saccharomyces genties mielės, kurios dažniausiai panaudojamos ir kultūrinėms mielėms. Jos gali daugintis ir didesnėje alkoholio koncentracijoje.


Jei primaišomos kultūrinės mielės jos pradžioje išmaišomos šiltame vyne, misoje ar vandenyje ir palaikoma apie valandą. Optimali maišymui temperatūra ( apie 35 laipsniai) yra rašoma konkrečių mielių naudojimo instrukcijoje. 

kultūrinės mielės vynui

Į mieles labai svarbu atkreipti dėmesį. Nuo jų priklausys ar vynas išlaikys žaliavo uogų aromatą. Daug priklausys nuo mielių ar vynas įgaus papildomų skonių, poskonių ir kvapų. yra mielių stipresniems vynams gaminti, galima naturaliai pasiekti portveino stiprumą ( 18 laipsnių). Nors dažniausiai tokie vynai naudojami distiliavimui. Spauskite saugią aktyvią nuorodą mielės vynui ir įsigykite vitis.lt parduotuvėje. 

Cukrus vynui

Natūraliai uogos ir vaisiai Lietuvoje sukaupia apie 5 - 12 procentų cukraus. Populiarioji vitis vinifera Solaris sukaupia net 30 brix cukraus. Brix priimtas cukraus skaičiavimo matas Lietuvoje. Perdirbusios cukrų mielės sukuria iš vieno brix apie  0,5 laipsnio alkoholio. Atitinkamai natūralios mielės gali sunaudoti apie 25 brix sultyse. Iš tiek bus padaryta apie 15 laipsnių alkoholio. 

Cukrų verta pilti palaipsniui, mėgstamiausia koncentracija mielėms yra apie 15 procentų. Tokia koncentracija turėtų būti sukurta pirmojo užpylimo metu. Tai yra 10 litrų sulčių įdedama 1,5 kg cukraus - ( minus) naturalus cukraus kiekis sultyse. 

Dar po kelis kartus įdedama po pusę kilogramo cukraus dešimčiai litrų vyno. Cukrus į vyną supilamas kaip sirupas išmaišius atskirame inde su vynu. 

Vyno fermentacijos talpos

Vyno gamybai prireikia gana daug fermentacijos indų. Pirmuoju išpilstymu indai pripildomi 2/3 arba 4/5 tūrio. Su kiekvienu fermentacijos etapu indas pripildomas. Todėl turi būti bent keli indai, kad būtų iš ko papildyti fermentacijos talpas. 

Anksčiau populiariausia vyno fermentacijai buvo stiklainiai. Tačiau stiklainiai trapūs, sunkūs ir tai brangiausia tara. Be to sunku išplauti ant sienelių susidarančias nuosėdas.

Šepečiai vyno fermentacijos stiklainiams

Vyno stiklainiams prireiks specialių šepečių. Jie lenkti, kad pasiektų lenktas stiklainio sieneles. Spauskite saugią aktyvią nuorodą butelių plovimo priemonės ir išsirinkite tinkamiausią variantą vitis.lt parduotuvėje. 

Daug paprasčiau vyną fermentuoti nerūdijančio plieno ar plastikinėje taroje. Vyno kokybė nesikeičia nuo fermentacijos plastikinėje ar nerūdijančio plieno taroje. Plastikiniai kibirai lengvi, lengvai plaunasi, yra gana pigūs. Tokie specialūs fermentacijos kibirai turi kranelį pro kurį galima išleisti vyna paliekant dugne nuosėdas. Specialus dangtis sandariai uždaro ir jame yra speciali skylė sifoniniam alsuokliui. 

 vyno fermentacijos talpos
Mėgėjiškiems kiekiams praktiškiausi plastikiniai kibirai. Pagaminus gerą vyną kyla noras kiekius didinti. Tam labai praverčia nerūdijančio plieno ar plastiko didesnės fermentacijos talpos. Spauskite saugią aktyvią nuorodą vyno fermentacijos talpos ir išsirinkite tinkamą vitis.lt parduotuvėje.

   Turbūt didžiausią postūmį vyndarystėje davė nerūdyjančio plieno statinės. Kuo talpa didesnė tuo mažeja kaina už litrą. Taip 200 litrų statinės litras kainuoja apie 2 eurus, 2150 litrų statinės litras kainuoja tik 0,9 euro. Plastikinio kibiro litras kainuoja apie 0,5 euro. Stiklainio litras kainuoja daugiau kaip 2 eurus. 

Nerūdijančio plieno statinių yra daug privalumų ir tipų. Tai lygaus ir konusinio dugno statinės. Būna kranelis pro kurį išleidžiamas vynas paliekant nuosėdas. Didelis privalumas yra plaukiojantis dangtis. Tai leidžia pilnai neužpildyti statinės ir nupylus vyną reguliuoti statinės aukštį.

Naminio vyno fermentacija

Misoje vyno mielės labai aktyviai dauginasi. Jos maitinasi cukrumi perdirbdami jį į alkoholį ir proceso metu išsiskiria daug anglies dvideginio. Anglies dvideginis sukuria inde slėgį ir jis išleidžiamas pro sifoninį alsuoklį. Sifoninis alsuoklis išleidžia anglies dvideginį ir neleidžia patekti deguoniui. Deguonis gali suaktyvinti neteisingą rūgimo procesą. 

Pirmuoju etapu pripildomas nepilnas indas. Pačioje pradžioje fermentacija būna labai aktyvi ir procesui reikia vietos. ( užpildoma vynu 70 - 80 procentų talpos). Indai laikomi 15 - 18 laipsnių temperatūroje. Vykstant fermentacijai kyla vyno temperatūra, jei pakyla aukščiau 35 laipssnių vyną reikia atšaldyti. 

Po kelių savaičių vynas nuskaidrėja ir iškrenta nuosėdos. Vynas nupilamas vamzdeliu nuo nuosėdų. Perpilama į atvirus indus, vynas maišomas kiek prisotinant deguonimi. Tačiau labai stipriai nereikia, nes gali suaktyvėti visai nepageidaujami mikroorganizmai. Nupylus drumzles supilamas pravėdintas vynas, butelis papildomas  paliekant mažiau tūrio su oru ( apie 15 - 20 procentų talpos) . Fermentacija susilpnėja ir išsiskiria mažiau anglies dvideginio, reikia saugoti nuo deguonies patekimo.

Jei fermentacija susilpnėja verta dar nupilti vyną ir prisotinti deguonimi. Laikymo temperatūra apie 15 laipsnių, vėliau kiek mažinant iki 12 laipsnių

Vyno išpilstymas

Vyną fermentacijos induose, pripildžius beveik pilną indą galima laikyti beveik metus iki kito sezono. Nors išpilstyti verta tada kai nustoja išsiskirti anglies dvideginis aukštesnėje temperatūroje. Patikrinti galima nupylus į butelį ir palaikant kambario temperatūroje. Jei vynas nesusidrumsčia, neatsiranda burbuliukų atidarius kamštį - galima pilstyti. Galima sustabdyti fermentacijos procesą naudojant įvairius būdus. Populiariausias būdas sustabdyti mielių veiklą yra sulfitai. Sulfitus, kitas skaidrinimo ir fermentacijos medžiagas galima nusipirkti paspaudus saugią aktyvią nuorodą sulfitai vynui

Vyno butelių uždarytuvas 

Rankinis vyno butelių uždarytuvas. Įdėjus kamštį jis stumiamas ir įspaudžiams į butelį. Butelius, kamštelius, ir kitokią vyno išpilstymo įrangą galima įsigyti vitis.lt parduotuvėje. 

Naminio vyno gamybos instrukcinis filmas  Naminio vyno gamyba

 

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Plovas

Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga

Velykų receptai

Skaniausi receptai Velykoms, desertų Velykoms receptai, karštųjų Velykinių patiekalų, užkandžių receptai Velykoms, tradicinių Velykinių patiekalų receptai

Velykų valgiai

Skaniausi valgiai Velykoms, karštieji Velykiniai valgiai, užkandžiai, saldieji valgiai Velykoms

Top 10 šventiniai patiekalai

Šventinio stalo patiekalai, karšti ir šalti šventiniai patiekalai, greitai paruošiami šventiniai patiekalai, šventinio stalo patiekalų idėjos su nuotraukomis

Skaniausi Kalėdiniai pyragai

Geriausi Kalėdinių pyragų, tortų, sausainių receptai, kaip pagaminti skanų Kalėdinį pyragą, tortą

Kaip išdarinėti silkę

Silkės dorojimas, silkės filė išpjovimas, silkės iškaulinimas

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Obuolių pyragas

Obuolių pyrago receptas, obuolių pyragas su kondensuotu pienu, drėgnas jogurtinis obuolių pyragas, prancūziškas obuolių pyragas

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Mėsos rūkykla Molėtuose Rūkyta mėsa Molėtuose Mėsos Rūkyklos Molėtuose, Prekyba Rūkyta Mėsa Molėtuose
Žuvies rūkykla Molėtų turguje Rūkyta žuvis Molėtuose šviežiai Rūkyta žuvis Molėtuose, Rūkyta Seliava, Stinta, Strimėlė
Šviežia mėsa Molėtuose Šviežia mėsa Molėtuose Aviena, Jautiena, Elniena Molėtuose, Prekyba šviežia Aviena, Brandinta Jautiena Ir Elniena Molėtuose
Šviežios daržovės Molėtuose Šviežios daržovės Molėtuose Prekyba šviežiomis Daržovėmis Molėtuose, Naminiai Pomidorai, šparagai, Svogūnai, Obuoliai Molėtuose

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Aštriai marinuoti agurkėliai žiemai

Aštrios saldžiarūgštės traškios agurkų mišrainės žiemai receptas

Vedantieji

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Plovas

Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga

Naminio vyno gamyba

Naminis vynas, vyno gamyba iš vynuogių, serbentų, obuolių, aviečių, vyno gaminimo procesas

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Moliūgų sriuba su salierais

Moliūgo sriubos su salierais receptas, moliūgų sriubos receptas.

Trinta moliūgų sriuba

Trintos moliūgo sriubos receptas, top 4 moliūgo sriubos, kaip teisingai paruošti trintą moliūgo sriubą

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Kaip paruošti vynuogines sraiges

Receptai su vynuoginėmis sraigėmis, kaip skaniai paruošti sraiges

Geriausi smidrų receptai

Kaip paruošti smidrus, smidrų receptas, smidrų patiekalai

Geriausios video instrukcijos

Naminio vyno gamybos filmas

Naminio vyno gaminimo instrukcinis filmas. video filmas apie vyno gamybos technologiją

Agurkų marinavimas

Agurkų marinavimo su česnakais ir garstyčiomis receptas ir pažingsninė instrukcija

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: