Šermukšnių auginimas
Atnaujinta: 2022-05-16

Šermukšniai mums įprastas augalas. Tačiau soduose vis dar mažai kultūrinių šermukšnių. Kultūriniai šermukšniai išvesti iš kelių protėvių. Tai Nevežinskio ir Moravijos šermukšniai. Abu šermukšniai buvo rasti atsitiktinai, platinti ir su laiku išvestos kultūrinės veislės. Kultūriniai neturi laukiniams šermukšniams būdingo kartumo. Todėl puikiai tinka valgyti švieži, gaminti sultis, uogienes. Yra uogų artėjančių dydžiu prie vyšnios. Šermukšniai yra labai perspektyvus vaismedis pramoninėms plantacijoms. 

šermukšnių veisles

Šermukšnių veislių yra pakankamai daug ir Lietuvoje. Mažiau kartumo, daugiau saldumo tinkamiausios veislės valgymui ir konservavimui. 

Šermuksnio sodinukai

    Šermukšnių selekcija vystoma mažinant kartumą, didinant vaisių ( šermukšnių yra ne uogos, bet vaisiai) dydį. Atsparumas šalčiui ir ligoms pas šermukšnius išlikęs aukštas iš jų laukinių giminaičių. 
 
    Vieta šermukšniui parenkama saulėtoje vietoje. Augs šermukšnis ir pavėsyje, tačiau saulėtoje vietoje derės gausiau. Geriausiai tiks sunkesni dirvožemiai nes šermukšnių šaknys išsidėsto gana sekliai. 

Pakeisti ir pagerinti nepalankaus dirvos tipo struktūrą bei pakoreguoti pH lygį galima, naudojant preparato Blackjak suspensiją, kurioje visą darbą atlieka naudingos gamtinės rūgštys – huminė, ulminė, fulvinė. Dirvos pH subalansavimu ir derlingumo padidinimu užsiima ir biologinė tręšimo priemonė Yokosan, išskirdama į dirvą derlingo sliekų biohumuso ekstrakto medžiagas.

Sutaupyti sodinukams galima skiepijant. Pasodinus laukinį šermukšnį, kitais metais jam prigijus galima įskiepyti stiprią veislę. Skiepai renkami vasario mėnesį po šalčių, iki skiepijimo gegužės mėnesį laikomi šaltame rūsyje arba šaldytuve. Skiepijama apie savaitę anksčiau nei obelis, kai žievė lengvai lupasi nuo stiebo. 

Žaizdeles, likusias po perskiepijimo, greitai užgydo specialus sodo tepalas BEE FORT su natūraliu bičių vašku. Vaško sluoksnis neleidžia infekcijai ir drėgmei patekti per pjūvį į atvirą žaizdą. Svarbu užtepti, kol mediena dar yra sausa ir nesušlapo. BEE FORT gali būti naudojamas genėjimo skerspjūviams užtepti bei įtrūkusiai ar apgraužtai žievei gydyti. 

Šermukšnių  genėjimas 

Šermukšniai gana nesunkiai skiepijasi. Į laukinio šermukšnio stiebą įskiepyta kultūrinė veislė. Puikiai prigyja skiepijant sudūrimu ir požieviniu skiepijimu. Geriausiai prigyja skiepui naudojant viršutinę šakos dalį su 3 - 4 pumpurais, būtinai paliekant viršutinį. 
  Medelis auga saulėtoje aikštelėje su daug rytinės - pietinės saulės. Apatinės šakos gana aukštai, kad būtų patogu tvarkyti žolę su vejos traktoriuku. Paliekami tarpai tarp šakų po pusmetrį. Šakos leidžiamos maksimaliai horizontaliai. 

Šermukšnių sodinukų šaknis prieš sodinimą labai praverčia pamirkyti dezinfekuojančiame Vario sulfato tirpale. Labai svarbu nepersistengti su koncentracijos stiprumu, kad neapdeginti sodinuko šaknų. Šermukšniams ruošiamas 1 %-inis Vario sulfato tirpalas, besilaikant griežtų proporcijų – 100 g : 10 l vandens.

O norint pagerinti sodinuko šaknų aklimatizaciją dirvinėje terpėje ir stimuliuoti jų sveiką augimą rekomenduojama 5 minutes pamirkyti jas ekologiško Kelpak ekstrakto tirpale. Mirkymui šis tirpalas ruošiamas santykiu 10 ml : 1 l vandens. Kelpak sudėtyje yra labai naudingų auksino ir citokinino hormonų, atsakingų už tokį teigiamą poveikį augalams.

Šermukšnių sodinimas

Šermukšniams paruošiama apie 70 - 100 centimetrų diametro ir 50 - 70 centimetrų gylio duobė. Galima daryti gilesnę duobę ir į jos dugną suversti viršutinį velėnos sluoksnį . Derlingo mišinio pakaks 50 centimetrų. 

šermuksnių sodinimas

Padaryta 80 centimetrų duobė į kurios dugną sumesta velėna. Karutis skurdžios žemės išvežtas. Į jo vietą sugražinta komposto ir durpių. 

Mišinys daromas iš trečdalio neutralių durpių, komposto ir dirvožemio. Iš trašų galima įdėti kiek kalio ir forforo  trašų jei kompostas ir dirvožemis skurdesnis. Azoto nededama, ypač rudenėjant. 

Sudėjus į duobę žemių mišinį supilamas kibiras vandens. Kai vanduo susigers dedamas šermukšnis tokiu gyliu kokiu jis ir buvo pasodintas prieš tai. Užpilama kiek žemės mišiniu, jį palaipsniui spaudžiant.

Šermukšnio sodinimas

Įkalami kuoliukai iš dviejų pusių. Pririšama, kad vėjas nejudintų šaknų. 

Šermukšnio sodinukas geriau prigis ir greičiau įsišaknys, jei šaknis iš kart po pasodinimo palaistyti Blackjak tirpalu iš huminių, fulvo, ulmo rūgščių, esančių dirvožemių sudėtyje.

Sodinukų šaknų prigijimą dirvoje ženkliai palengvina naudingų mikorizinių grybų Hifas mišinio mikroorganizmai. Mikorizinės grybienos hifai, aktyvizavus dirvoje, sudaro naudingą aljansą su pasodintų šermukšnių sodinukų šaknimis. Hifams ir sodinukams bendradarbiaujant vyksta papildomos šaknų sistemos susiformavimas, ko dėka šermukšnis pasisavins daugiau maistinių medžiagų ir vandens iš dirvos. Hifas suspensija pilama į sodinimo duobes tiesiai prieš sodinukų sodinimą.

mikoriziniai grybai hifas

Be to, Hifas mikoriziniai grybai padidina skurdžių dirvų derlingumą. Svarbu tik žinoti, kad Hifas grybienai taikomi tam tikri apribojimai – kartu su hifais negalima naudoti fungicidų, kurie gali neutralizuoti visą naudingą Hifas poveikį.

Lauke pasodintiems šermukšniams gali grėsti negatyvūs aplinkos faktoriai: naktinės šalnos, kruša, sausra ir vidurvasario karštis. Saugiai ir sveikai išgyventi šiuos nemalonumus padeda preparatas Terra Sorb Foliar, kurio sudėtyje esančios amino rūgštys atgaivina sodinuką po patirto streso ir greičiau grąžina jį į normalią būklę. Terra Sorb Foliar ypatingai pagelbsti per sausrą, kadangi jo dėka augalo žiotelės užsidaro, išsaugodamos daugiau drėgmės viduje.

Šermukšnių auginimas

   Pirmaisiais metais po pasodinimo šermukšnį reikėtų laistyti, kad šaknys neperdžiūtų. Prasidėjus vegetacijai laistymui naudokite Blackjak naudingų rūgščių suspensiją, ištirpdant ją santykiu 25 ml : 10 l vandens kiekvienam medeliui. Tai paskatins geresnį sodinuko augimą ir įsišaknijimą.

Organinė skystą trąša Yokosan taip yra fosforo, kalcio, kalio ir magnio tiekėjas, stimuliuojantis šermukšnių vystymąsi ir atsparumą, subalansuojantis dirvos pH.

Šermukšnių purškimui per lapus ir laistymui verta naudoti vandeniu praskiestą ekologinę skystą trąšą Copfort, prisodrintą vario. Copfort kompensuoja vario stoką ir rekomenduojamas sekančių simptomų prevencijai: rudų, baltų ir pilkų apnašų, chlorozės (kai pasikeičia lapų būdinga spalva), dėmių, lapų kritimo, šakelių sudžiūvimo ir deformacijos, audinių mirimo (nekrozės - augalo dalių mirties, lydymos pajuodavimo). 

šermuksnių tręšimas per lapus

Fungicidinį ir baktericidinį efektą turi tirpūs milteliai KYTOS, aktyvuojantys natūralius šermukšnių apsaugos procesus. KYTOS sudėtį sudaro gryna chitozano hidrochlorido medžiaga, veikianti kaip induktorius. 

Azoto deficitui malšinti verta imtis stabilizuoto karbamido trąšų KARBAMID STRONG. Jų pagalba galima kontroliuoti ir azoto perteklių. Šio produkto azoto granulės turi apvalkalą iš stabilizuojančios medžiagos, leidžiančios 15 procentų sumažinti trąšų išeigą. KARBAMID STRONG naudojamas tręšimui pavasarį iki pumpurų brinkimo ir rudenį, kai krenta lapai.

Padidinti šermukšnių atsparumą ir atkurti trūkstamų elementų balansą padeda trąšų poveikį turintys preparatai DrekkarMimox ZnAlsupre SCopfort, Matrifuit, Matrinal B.

šermukšnių tręšimas

Genėti šermukšnio pirmaisiais ir antraisiais metais neverta. Taip pat verta nuskinti žiedus, kad stiprėtų stiebai ir šaknys. 

   Ir vėliau keletą metų šermukšniai nelabai mėgsta genėjimo. Reikėtų iš karto numatyti perspektyvias šakas šalinant vainiką tankinančias šakeles.

Genėjimo žaizdoms užgydyti verta rinktis purškiamą sodo tepalą Fort. Sodininkų palankumą jis nusipelnė tuo, kad juo patogu naudotis, purškiant iš balionėlio, o užpurkštas sluoksnis yra atsparus saulės spinduliams, nesutrūkinėja ir atrodo nepastebimas. Fort galima naudoti ir kitų mechaninių žievės ir šakų pažeidimų gydymui.

Šermukšnių ligos

Pagrindinės ligos, kurios puola šermukšnius - moniliozė, šermukšnių rūdys, septoriozė. 

Tokiems atvejams verta laistyti plotus po medžiais pavasarį-rudenį inovatyviu produktu REcharge, norint apsisaugoti nuo žemėje žiemojančių kenkėjų ar ligų sukėlėjų. REcharge ne tik stiprina šermukšnių atsparumą, bet ir pagerina dirvą naudingais gamtiniais mikroorganizmais. Šio produkto sudėtį sudaro naudingas dirvožemio grybelis, todėl negalima maišyti REcharge su fungicidais. 

Moniliozės prevencijai praverčia preparatai Matrinal B, Mimox Zn ir Copfort

Profilaktikai nuo nepalankių aplinkos faktorių sukeliamų ligų galima naudoti tirpią priemonę Cephyro (aktyvus varis), ypač kai krenta lapai iki žydėjimo. Nerekomenduojama naudoti Cephyro žydėjimo ir nokimo laikotarpiais bei atviroje saulėje. 

O apsaugos priemonių prilipimą prie lapų ir žiedlapių paviršiaus užtikrina priemonė Lip Top Gold, kurios dėka medžiagos nenusiplauna ir ilgai laikosi.

Šermuknių uogos ir konservavimas

Šermukšnius galima naudoti šviežius, juos galima džiovinti, šaldyti. Iš kultūrinių šermukšnių išeina puikios uogienės. Jei laukiniams šermukšniams dedama daugiau cukraus nei uogų, tai kultūriniams pakanka kiek daugiau nei pusės cukraus kiekio. 
  

  
  

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Laistymo Sistema Klaipėdoje, Laistymo įrengimas Klaipėda, Vejos Laistymo įranga Klaipėda, Automatinio Laistymo Sistemos Dalys Klaipėda, Purkštukai Klaipeda, Daržo Laistymo Sistemos įrengimas Kliapėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: