Šlaitinio stogo įrengimas
Atnaujinta: 2020-10-26

Šlaitinis stogas dažniausiai įrengiamas statant  privatų  namą ar kotedžą. Nors paskutiniu metu šlaitiniai stogai populiarėja ir daugiabučiuose.  Lyginant šlaitinį stogą su plokščiu, šlaitinis stogas turi daug privalumų. Jo eksploatacija paprastesnė ir jis ilgiau tarnauja be kapitalinio remonto. Taip pat daug kas po šlaitiniu stogu susigundo įrengti palėpę. Jeigu po stogu įrengiamos papildomos patalpos, apšiltinamas stogas, jei nešildomos - apšiltinama perdanga.

Svarstant apie  šlaitinio stogo įrengimą pirmiausia verta išsiaiškinti, kaip įrengti šiltą stogą, o jau tada rinktis stogo dangą. Stogo konstrukcija beveik vienoda visoms stogo dangoms, nes didžiausios apkrovos skaičiuojamos ne dėl dangos svorio, o dėl sniego apkrovų.

 

Šlaitinio stogo laikančioji konstrukcija

Šlaitiniu stogu laikomi stogai, kurių nuolydis daugiau kaip 7 laipsniai.  Skirtingoms stogo dangoms taikomi minimalaus nuolydžio reikalavimai. Mažiausią nuolydį gali turėti falcinė stogo danga. Didžiausias minimalus nuolydis reikalingas  tiesioms akmeninėms plokštelėms, čerpėms. Net ir gana nesudėtingo šlaitinio stogo projektavimą reikėtų patikėti profesionaliam projektuotojui. Daugiausiai stogo įrengimo klaidų susiję su neteisingais šlaitinio stogo skaičiavimais ir konstrukciniais sprendimais. Šlaitinio stogo konstrukcijai dažniausiai naudojama statybinė mediena. Taip pat gali būti naudojamos dvitėjės sijos. Gegnės pasirenkamos atsižvelgiant į norimus pasiekti energetinio efektyvumo parametrus. Dvitėjės sijos visada išlieka stabilios, prie jų geriau priglunda šiltinimo medžiaga, konstrukcija turi mažiau šilumos tiltelių. Tačiau ir su medinėmis gegnėmis galima pasiekti gerų rezultatų naudojant papildomus šiluminės izoliacijos sluoksnius iš vidaus.  Svarbiausia, kad mediena būtų gerai išdžiovinta, nes tinkamai neišdžiovinta gali sukelti deformacijas. Dvitėjės sijos būna iš sausos, klijuotos medienos  ir drėgmei atsparios plokštės. Tačiau panašias savybes turi ir džiovinta bei kalibruota mediena, medienos gegnės  lyginant su dvitėjėmis sijomis yra pigesnis variantas.

slaitinio-stogo-konstrukcija

1.Gegnės laiko visas apkrovas. Remiasi į murlotą ir kraiginę lentą; 2. Stygos kompensuoja dalį apkrovų į gegnes, neleidžia joms įlinkti; 3. Kraiginė lenta. Ji i dedama pirmiausia ir į ją remsis gegnės;

Stogo konstrukcija skaičiuojama atsižvelgiant į apkrovas ir  praktinius sumetimus.  Apkrovas skaičiuoja konstruktorius, stogas turi atlaikyti stogo dangos ir sniego apkrovas ( apie ¼ - ⅕ sudaro stogo danga, konstrukcijų svoris, šiltinimas, sniego ir kitų laikinų apkrovų svoris). Dažniausiai gegnių aukštis papildomai derinamas prie šiltinamojo sluoksnio storio. Aukštos energinės klasės stogo dangos storis siekia apie 25 - 30 centimetrų. Gegnės storis priklauso nuo jos ilgio. Pavyzdžiui, 8 metrų ilgio gegnei buvo paskaičiuotas 30 centimetrų pločio ir 10 centimetrų storio tašas.  Stogo danga, net sunkesnės molinės čerpės,  didelės įtakos neturi. Gegnių žingsnis yra  60 centimetrų - toks, koks yra populiariausias šiltinamosios medžiagos plotis.

Viena iš svarbiausių stogo konstrukcijos dalių yra murlotas. Tai tašas, montuojamas visu stogo perimetru. Ant jo remiasi apatinis gegnės galas ir ši jungtis yra atlaikanti daugiausia apkrovų.  Mūro konstruktyvui formuojamas gelžbetonio žiedas, medinėje karkasinėje konstrukcijoje medinis žiedas tuo pačiu tarnauja kaip murlotas. Mūro konstrukcijoje ant viršaus daromas gelžbetoninis monolitinis 15 - 20 centimetrų aukščio  žiedas. Ant jo kas 80 - 100 centimetrų tvirtinamas murlotas. Murlotą geriausiai tvirtinti ankerinėje masėje įtvirtintais strypeliais.

murloto-tvirtinimas

Murlotas pragrežiamas, įsigręžiama į betoną ir gerai išvaloma skylė. Cheminiai ankeriai yra dvikomponenčiai, įspausta  į sklylę masė sukietės. Prieš tai įdedamas strypelis.

Karkasinėje konstrukcijoje medinis murlotas tuo pačiu yra monolitinis žiedas. Murloto virtimą į išorę nuo gegnių apkrovų stabdo perdengimo sijos. Ypač svarbu patikimai pritvirtinti murloto vidurį.

gegniu-tvirtinimas-is-vidaus

Gegnė prie murloto tvirtinama specialiais kampučiais. Sijos atlieka papildomą murlotų laikymo funkciją. Sijos dedamos ant specialių laikiklių.

Ilgas gegnes į vidų lenkia stogo svoris. Lenkiamos gegnės spaudžia murlotą. Apkrovas paskirsto tašas tarp gegnių - styga.

gegniu-tvirtinimas-prie-kraigines-lentos

Stygos neleidžia stogui išsiskėsti ir įlinkti. Jos tvirtinamos kirpimo jėgai  atspariais medvaržčiais su sustiprinta galvute arba vinimis. Gegnės prie kraiginės lentos tvirtinamos specialiais kampučiais.

Stogo ir palėpės ploto skaičiavimas

Naudingą palėpės plotą mažina stogo nuolydis. Naudingas palėpės plotas skaičiuojamas iki aukštis nuo grindų iki skliauto yra 1.6 metro. Kuo stogo skliautai statmenesni, tuo daugiau turėsite naudingo ploto. Tačiau tuo pačiu padidėja stogo plotas, gegnių ilgis ir šiltinamosios medžiagos kiekis.

stogo-ploto-apskaiciavimas

palepes-prapletimas  

Naudingas palėpės plotas gali būti padidintas aukštinant murlotą.   Tačiau tokioje konstrukcijoje apkrovos pasiskirsto kitaip, todėl būtini būtini skaičiavimai.

Didėjant stogo statmenumui stogo dangos plotas skiriasi. Žinant stogo ilgį ir nuolydį galima nesunkiai paskaičiuoti stogo plotą. 

 

stogo-ploto-apskaiciavimas

A * L * „c“ +  B * L * „c“, kur A -palėpės plotis iki kraigo statmens, L - stogo ilgis (ilgesnioji dalis), B - palėpės plotis nuo kraigo statmens iki kito krašto. Formulėje įvedama reikšmė ( koeficientas) c, kuris priklauso nuo stogo nuolydžio kampo. Plokščiam stogui koeficientas c yra 1. Atitinkamai imama horizontalios kraštinės ilgis iki kur nuleidžiamas statmuo nuo kraigo ( A) . Jei tai taisyklingo trikampio stogas tai bus pusė sienos ilgio. 

A x B x C = stogo plotas.

Perkant stogo dangą reikia įvertinti, kad ji persidengia. Todėl visada pasitikslinkite,  koks yra dengiamas plotas. Suskaičiavus stogo dangą verta pridėti papildomai apie 10 procentų. Kiek daugiau dangos gali  prireikti, jei ant stogo yra  įvairių išsikišančių elementų.

Apytikslės „c" vertės

Stogo nuolydžio kampas, laipsniais

Vertė „c"

Mažiau kaip 9

1,012

10

1,015

12

1,022

14

1,031

15

1,035

16

1,040

18

1,051

20

1,064

25

1,103

30

1,155

35

1,221

40

1,305

45

1,414

50

1,556

lentele

Stogo konstrukcijos įrengimas

Stogo konstrukcija pradedama montuoti nuo murloto ir kraiginės lentos uždėjimo. Rąstiniuose namuose tai gali būti kraiginio rąsto uždėjimas. Yra keli stogo konstrukcijų tipai. Populiariausias, kai į kraiginę lentą remiamos gegnės. Įrengiant didelio ploto palėpę, kai  nesinori suskaidyti erdvės stygomis, naudojami purlinai - horizontalus tašai,  kurie remiasi į palėpės sienų kraštus. Ant jų iš karto dedamos lentos ir stogo danga arba dedamos gegnės ir kita tradicinė konstrukcija.

kraigines-lentos-uzdejimas

Kraiginė lenta uždedama ir išlyginama. Nuo jos priklausys gegnių sudėjimo lygumas. Nuo savo svorio gegnė išlinksta, todėl kas trejetą metrų verta padėti ramsčius.

Tradicinę stogo konstrukciją sudaro gegnės  ir grebėstai. Gana sudetinga atitaikyti gegnių viršutinį sujungimą.  Gegnės turi tiksliai priglusti prie kraiginės lentos, kad neliktų jokių tarpelių. Daroma tai pradžioje padarius šablonus ant kartono ir atitaikius perkeliama ant lentos gegnėms. Nors daug paprasčiau gegnes išpjauti gamykloje. Tai leidžia gerokai pagreitinti darbus. O jei gamykloje išpjaunamas visas karkasinis namas, darbai pagreitės kelis kartus. Tokie darbai atliekami kompleksiškai. Pradžioje pagal architektūrinį ar konstrukcinį projektą paruošiamas medinių konstrukcijų projektas. Kompiuterinė programa valdanti stakles išpjauna medieną milimetro tikslumu. Procese naudojama džiovinta ir kalibruota mediena, kuri labai mažai keičia parametrus.

gegniu-tvirtinimas

Gegnės įpjaunamos ir sujungiamos su murlotu. Labai praverčia tarpgegninė lenta,  ji leidžia labai tiksliai atiderinti tarpus ir atlieka papildomą tvirtinimo funkciją. Gegnes suvesti gana sudėtinga, reikia profesionalių įgūdžių. Montavimą palengvina gamykloje tiksliai išpjautos gegnės. Suprojektuoti ir supjauti gegnes galima S. Danieliaus firmoje SDKO.

Vertikalūs grebėstai dar vadinami ventiliacijos tašeliais,  dažniausiai naudojami 25x50 mm matmenų. Horizontalieji grebėstai, ant kurių tvirtinama stogo danga - 50 x 50 mm. Skardinei stogo dangai dažniausiai naudojami 25x100 mm grebėstai.

Atstumas tarp grebėstų priklauso nuo stogo dangos. Tiksliausias atstumas skaičiuojamas prancūziškai / marselio čerpei. Šios čerpės sukabinamos šonu ir apačia. Daniška čerpė lygi, sukabinama šonu, tačiau apačia lygi ir galima daugiau ar mažiau perdengti.

gegniu-pritvirtinimas

Tiksliausias atstumas tarp grebėstų reikalingas prancūziškai čerpei. Tikslų atstumą lengva išmatuoti tašeliu. Prikalti grebėstus geriausia nerūdijančiomis rievėtomis vinimis. Paprastas vinis ištrauks deformacijas patirianti mediena. Vinims įkalti išgręžiamos mažesnio skersmens skylutės.

 

Šlaitinio stogo šiltinimas

Pagal naujausius reikalavimus gyvenamasis namas turi pasiekti A+, o nuo 2021 metų - A++   energinio efektyvumo klasę. Stogo šiluminės savybės yra labai svarbios, nes pro jį gali būti prarandama daugiausia šilumos. Šiltinamojo sluoksnio storis turi atitikti gegnių aukštį. Taip pat iš vidaus dedamas papildomas 50 mm termoizoliacinės dangos sluoksnis uždengiantis gegnes ir eliminuojantis šilumos tiltelį. Šlaitinį stogą galima šiltinti  iš vidaus ir iš išorės. Abu šie būdai turi savo privalumų ir trūkumų. Stogininkai labiau mėgsta dengti stogus be šiluminės izoliacijos. Taip jiems paprasčiau, šiuos darbus vėliau atlieka kitos specializacijos darbuotojai. Tačiau jei stogą montuojate patys, šiltinimas iš išorės gerokai priimtinesnis. Kas klojo mineralinę vatą iš apačios, ilgai prisimins užgulusią nosį, perštinčias akis. Net klojant ekologiškomis vadinamas plokštes ir dirbant su kaukėmis. Šiltinimas iš išorės leidžia gerokai sumažinti kontaktą su šiltinimo plokštėmis. Vienas šiltinimo iš išorės trūkumas tai, kad jis negalimas jei lyja. Turint uždangą galima šiltinti iš išorės ir lietingu oru.

Iš vidaus prikalami tašai skersinėms vatos plokštėms, uždedama garo izoliacinė plėvelė. Galima palikti vien tašus, tačiau palikta atvira vata skleis dulkes.  Toliau stogas montuojamas įprastai, tik dar į vidų įdedamos vatos plokštės. Laiko tai užima labai nedaug.

stogo-siltinimas-is-isores

Įdedam pusantros  plokštės į apačią ir plokštę ant viršaus.  Taip jos persidengs uždengdamos tarpus. Gegnių gale tvirtinamas laštakis, prie kurio priklijuojamas apatinis stogo plėvelės galas. Klijuojama dvipuse butilo juosta, galima papildomai užtepti plėvelėms skirtų  klijų.  Sienos plėvelė taip pat suklijuojama su stogo plėvele. Nuotraukoje matoma mėlyna Soudal Vapuorseal klijų juostelė. Difuzinės stogo plėvelės itin stipriai įtempti nereikia, per vidurį turi šiek tiek įlinkti.

 

vertikaliu-grebestu-uzdejimas

Kalami vertikalūs grebėstai naudojant  vinių juostą, kuri izoliuos pradurtą per plėvelę skylutę. Ant viršaus bus kalami horizontalūs grebėstai.  Kitą tarpą galima pasiekti tik žengiant horizontaliaisiais grebėstais. Atsistojus ant vertikalaus grebėsto galima pernelyg išplatinti vinies padarytą skylutę.

 

Šlaitinio stogo sandarinimas

Siekiant pasiekti aukštą energinį efektyvumą ne mažiau svarbus sandarumo užtikrinimas. Net per nedidelę skylutę per parą gali pasišalinti dešimtys kubinių metrų šilto patalpos oro. Stogo sandarumą užtikrina iš vidaus dedama garo izoliacinė plėvelė, o iš viršaus - difuzinė plėvelė. Per abi plėveles praeina garai. Per garo izoliacinę plėvelę garai patenka į izoliacinį sluoksnį, per difuzinę plėvelę garai pasišalina į lauką. Difuzinė plėvelė taip pat saugo nuo kondensacinio vandens patekimo į šiltinamąjį sluoksnį.

Plėvelės juostos turi būti patikimai sujungiamos. Stogo plėvelė dažnai turi gamyklinį klijuojamąjį sluoksnį. Jei jo nėra, reikėtų klijuoti iš vidaus plėvelių klijais. Vidaus garo izoliacinė plėvelė perdengiama ir klijuojama lipnia juostele. Verta iš vidaus užtepti plėvelių klijų.   

tarpo-aplink-gegnes-sandarinimas

Vienas iš sudėtingiausių mazgų ir dažniausi sandarumo pažeidimai yra aplink gegnes. Izoliuoti šiuos mazgus užima beveik tiek pat laiko, kiek uždengti stogą.

Todėl dažnai meistrai izoliuodami plėvelę aplink gegnes “suchaltūrina”.  Sandarinimo laiką  sutrumpina stingstančios mastikos. Šone esantys plėvelės sparnai priklijuojami ir pritvirtinami kabėmis. Tada apačioje ir viršuje esančios skylės ištepamos Soudatight Hybrid mastika, mastika patikimai laiko plėvelę ir atspari net ultravioletiniams spinduliams.

slaitinio-stogo-sandarinimas

Visos plėvelės sandūros ir tarpusavio jungtys turi būti klijuojami klijais arba klijuojančia juostele.

siju-sandarinimas

Vienas iš sudėtingesnių stogo mazgų yra ties perdengimo sijomis. Prieš dedant siją po ja padedama garo izoliacinė plėvelė. Vėliau ji bus sujungiama su stogo garo izoliacine plėvele.

 

Tvirtinimo elementai šlaitiniam stogui

Modernus stogo konstrukcijoje naudojami tvirtinimo elementai gerokai palengvina darbus ir užtikrina patikimas jungtis. Jungiama su metalinėmis plokštelėmis, medvaržčiais, vinimis.  Yra specialių  medvaržčių su sustiprintomis galvomis, jie gerokai pagreitino stogo konstrukcijų montavimo darbus.

gegnes-tvirtinimas-prie-murloto

Gegnė prisukama prie murloto specialiu ilgu medvaržčiu su sustiprinta galva.

 

Šlaitinio stogo dengimas

Stogo dangos uždėjimas tampa maloniausia ir tikriausiai paprasčiausia stogo  montavimo dalis. Stogo konstrukcija skirtingoms dangoms  skiriasi gana nedaug. Itin tiksliai reikia paskaičiuoti tarpus tarp gegnių čerpėms, kurios susijungia spynomis ne tik vertikaliai, bet ir horizontaliai. Tai prancūziškos/marselio čerpės. Kitos čerpės su lygia apačia gali turėti skirtingą persidengimą. Metalinės stogo dangos dažniausiai tvirtinamos prie 25x100 mm grebėstų.

stogo-dangos-irengimas

Sudėtingiausias prancūziškų čerpių montavimas. Atstumas tarp grebėstų turi būti itin tikslus. Čerpės montuojamos  iš dešinės į kairę, jei ten yra apatinė sukabinimo spyna.

stogo--kraigo-montavimas

Stogo kraigas ruošiamas kraiginės juostos uždėjimui.

kraigines-juostos-uzdejimas

Kraiginė juosta apsaugo nuo vandens ir sniego patekimo per viršų. Iš šonų ji turi skardines juostas su klijuojančiu butilo paviršiumi. Skardelės lanksčios, susikabina su stogo danga.

kraigo-uzdejimas

Galiausiai uždedamas kraigas ir prisukamas prie kraiginio tašo.

 

Šlaitinio stogo skardinimo darbai

Daug laiko reikalauja įvairūs stogo skardinimo darbai. Tai jungtys su kaminais, sienomis, stoglangiais, skirtingų stogo plokštumų sandūros, sąlajos.

slaitinio-stogo-jungimas-prie-sienos

Šlaitinio stogo jungtis su  mūro siena. Sąlaja turi būti įgilinta į mūro siena, griovelį verta gruntuoti ir užklijuoti butilo juostele. Visos metalinės stogo detalės, kuriomis tekės vanduo, turi būti su falcu. Falco aukštis priklauso nuo prognozuojamo vandens kiekio.

lietaus--nuvedimo-sistema

Lietaus nuvedimo sistema dažniausiai pasiruošiama prieš dengiant stogą. Dengiant čerpių stogą, lietaus nuvedimo sistemą galima įrengti jau uždengus stogą.

 

Praėjimai šlaitiniame stoge

Šlaitiniame stoge dažnai įrengiami stoglangiai, kaminas. Jų įrengimas reikalauja žinių ir kruopštumo. Būtina aukščiau stoglangio ar kamino įrengti vandens nukreipimo lovelį.

kamino-jungimas-su-stogu

Kamino praėjimas apsaugomas dvigubai. Pradžioje lanksčia skardine juostele su klijuojančiu butilo sluoksniu padaromas vandens nukreipimas nuo kamino ant stogo dangos. Kaminamas skardinamas ir daroma papildoma skardinė nuolaja sauganti lanksčią juostą. Skardinis rėmas neturi būti prisukamas prie betoninio kamino rėmo.

stoglangiu-istatymas

Stoglangiai komplektuojami su vandens nutekėjimo elementais.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
benzininio_generatoriaus_nuoma_vilniuje Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
betono_maisykle_Altrad_nuoma Betono maišyklės nuoma Vilniuje Betono Maišyklė
betono-slifavimo-masinos-nuoma-vilniuje Betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo Mašina
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės
diskinio_pjuklo_nuoma_Vilniuje Diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinis Pjūklas
dregmes_surinkejo_nuoma_vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
murviniu_pistoleto_nuoma_vilniuje Dujinio mūrvinių kaliklio nuoma Vilniuje Dujinis Mūrvinių Kaliklis, Dujinė Viniašaudė, Mūrvinių Montavimo Pistoletas, Dujinės Mūrvinių šaudyklės Nuoma Vilniuje
dujinis_sildytuvas_Master_BLP Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinis šildytuvas
grunto_tankintuvo_nuoma Grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto Tankintuvas, Vibracinės Plokštės Nuoma
bugninio_slifuoklio_nuoma_vilniuje Juostinės parketo šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Juostinė Parketo šlifavimo Mašina, Būgninė Grindų šlifavimo Mašina, Būgninio šlifuoklio Nuoma Vilniuje

Vedantieji

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas, valdymo būdai bei sinergija su kitomis sistemomis

Sodybos statyba

Kaip pastatyti sodybą, sodybos renovacija, kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Vėdinimo sistemos įrengimas

Kaip įrengti modernų vėdinimą, vėdinimo sistemos projektavimas, ortakių pravedimas, rekuperatoriaus pasirinkimas ir įrengimas,

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas, valdymo būdai bei sinergija su kitomis sistemomis

Sodybos statyba

Kaip pastatyti sodybą, sodybos renovacija, kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Vėdinimo sistemos įrengimas

Kaip įrengti modernų vėdinimą, vėdinimo sistemos projektavimas, ortakių pravedimas, rekuperatoriaus pasirinkimas ir įrengimas,

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą

Karkasinės pirties statyba

Kaip pastatyti ir įrengti pirtį, pirties projektas, šiltinimas, pirties vėdinimas

Kaip išsirinkti sodybą

Kur ir kokią sodybą nusipirkti, geriausia vieta sodybai, kiek kainuoja sodyba, kokie darbai ir malonumai laukia nusipirkus sodybą

Sienų dažymas

Kaip dažyti sienas, kokie dažai tinkamiausi sienomis, dažymo instrukcija

Rekuperacinės sistemos įrengimas

Rekuperacinę sistemą sudaro projektas, kuriame teisingai apskaičiuoti oro srautai ir ortakių skersmuo bei išdėstymas,  reikiamos galios energiškai efektyvus rekuperatorius.

Šlaitinio stogo įrengimas

Stogo konstrukcija beveik vienoda visoms stogo dangoms, nes didžiausios apkrovos skaičiuojamos ne dėl dangos svorio, o dėl sniego apkrovų.