Smidrų auginimas
Atnaujinta: 2022-01-31

   Smidrai arba šparagai yra viena iš populiariausių daržovių Vakaruose. Yra regionai kurių ekonomiką stipriai įtakoja smidrų auginimas. Pavyzdžiui Vokietijos Heide regione yra netgi šparagų kelias kuriame daugybė turistų kasmet apie mėnesį dalyvauja kuo tikriausiame šparagų festivalyje. Užsipildo viešbučiai, ošia restoranai, pėsčiųjų ir dviratininkų pilnos apylinkės. Jie keliauja nuo ūkio iki ūkio, miestelio, užeigos kuriuose ragauja įvairiais būdais paruoštus šparagus.
    Smidrų auginimui puikiai tinka Lietuvos klimatas ir dirvožemis. Smidrai  nereiklūs, pasodinti gali derėti dešimtmečiais. Tai labai perspektyvus augalas tiek asmeniniame, tiek pramoniniame darže.

 

 

Smidrų daigai

Viena iš šparagų taisyklių yra valgyti kaip galima mažiau laikytą po skynimo. Net praėjus kelioms valandoms nuo nupjovimo šparagas ima prarasti skonines sąvybes. Dėl to verta šparagus auginti patiems. Sočiai pavalgyti ir kiek pavaišinti draugus pakaktų apie 15 krūmų keturių asmenų šeimai. 
   Šparagus galima išsiauginti iš sėklų, tačiau daug paprasčiau nusipirkti brandžius smidrų daigus. Juos galima atsisiųsti internetu. 

  smidrų dauginimas iš sėklų

Pirmamečiai smidrų daigai gauti iš sėklų. Derlių bus galima ragauti tik po trijų metų. Daiginant reikėtų puresnės žemės.

smidrų daigai

Daug paprasčiau pasodinti brandžius smidrų daigus. Smidrai sodinami gegužės mėnesį, daigus galima užsisakyti ir atsisiųsti internetu. Šie daigai buvo atsisiųsti iš Vilmanto Dilkos ūkio kuris prekiauja veisliniais daigais iš Olandijos. Yra keletas skirtingų veislių, žalieji ir baltieji šparagai. Veisliniai smidrai storesni, geresnio skonio ir duoda gausesnį derlių. Pilnavertis  derliaus nuėmimas galimas kitais metais. 

 Smidrų sodinimas

 Šparagai mėgsta derlingą ir purų dirvožemį. Augs jie beveik visuose dirvožemiuose, tačiau sunkiuose ir skurdžiuose dirvožemiuose turėsite skurdų derlių. 

Smidrų sodinimas

Skurdžiame ir sunkiame dirvožemyje verta pakeisti visą dirvožemio sluoksnį. Idealus mišinys kuris užtikrins derlių dešimtmečiais bus iš trečdalio drupių, trečdalio komposto ir trečdalio derlingo dirvožemio. Durpes reikėtų neutralizuoti dolomito miltais, verta mišinį kiek praturtinti fosforo ( superfosfatas) ir kalio ( kalio magnezija) trašomis. Vilmanto Dilkos ūkyje galima užsisakyti specialiai smidrams atitaikytų kompleksinių trašų
  Kasama apie 50 centimetrų gylio duobė kuri 2/3  užpildoma trąšomis praturtintu žemės mišiniu. Kaip aukščiau parodyta, kas 30 - 40 centimetrų išdėliojami smidrų daigai. Smidro daigo šaknys turi būti išskleistos kaip aštuonkojo čiuptuvai. Daigas užpilamas apie 5 centimetrų storio žemės mišiniu. Kai smidrai išdygs užpilamas dar 5 centimetrų dirvožemio sluoksnis. Duobė liks pilnai neužpildyta, ją palaipsniui užpildysite kasmet daigui užpildami po 0,5 - 1  kibirą žemės mišinio. Tai bus pastovus humuso papildymas ir veiks kaip mulčiavimas. 

  Šparagams geriau parinkti saulėtą vietą, nors jie augs ir nedideliame pavėsyje. Didelis saulės kiekis užtikrins stiprų žaliosios masės augimą, kas labai stipriai įtakoja kitų metų krūmo stiprumą ir daigų kiekį. 

  Ruošiant smidrus auginti pramoniniu būdu tranšėjų kasimas būtų per sudėtingas darbas. Reikėtų įvertinti pramoninio daržo dirvožemio sunkumą, humuso kiekį ir rudenį giliai suarus įterpti durpių, komposto, perpuvusio mėšlo. Tinkamai paruoštoje ar natūraliai derlingoje ir purioje žemėje smidrų daigai dedami į 15- 20 centimetrų gylio vagas. Vagos daromos kas 1,2 - 1,5 metro įvertinant ir turimą kultivavimo techniką. 

 Smidrų auginimas

Kitais metais po pasodinimo smidras sustiprėja ir leidžia daigus kuriuos galima skinti valgymui. Pirmaisiais derliaus metais rekomenduotina sezoną kiek trumpinti, skinti apie 20 dienų. Skinami visi stiebai, palikus peraugusį stiebą jis stabdys naujų stiebų augimą. Sekančiais metais sezonas ilginamas iki 40 dienų. 

  Smidro daigas pjaunamas kiek žemiau ar ties dirvos paviršiumi stengiantis nepažeisti šalia augančių, bet dar į paviršių neišlindusių stiebų. 
  Ankstyvą pavasarį, pasitraukus įšalui verta lysves giliai išpurenti pašalinant visas piktžolių šaknis ir ir dirvą paruošiant lengvam stiebų praėjimui. Baltieji šparagai apkaupaimi arba užpilamas papildomas purios žemės sluoksnis, kuris derliui pasibaigus išlyginamas. Šparagai bus skanesni ir turės ilgesnį minkštą stiebą jei bus dengimi plėvele. Plėvelė apsaugos ir nuo nušalimo, kas dažnai įvyksta pirmiesiems daigams.

Smidrų auginimas

Smidrų stiebai, kairėje buvo pridengtas žole. Jis bus baltas ir minkštesnis.


  Augdami smidrai sunaudoja daug vandens, todėl juos reikia laistyti. Žemė ties šaknimis turėtų būti drėgna, tačiau ir užmirkusios žemės smidrai nemėgsta. 

Smidrų priežiūra

Smidrai nereikalauja įpatingos priežiūros, dažniausiai nukonkuruoja piktžoles. Pakanka kelis kartus per metus iš šonų apipjauti žolę. Ją galima panaudoti kaip mulčių po smidrais. Tai mažins piktžolių augimą po smidrais ir neleis garuoti drėgmei. 

 Smidrų tręšimas


  Pasibaigus derliaus nuėmimui smidrai patręšiami. Naudojamos NPK trąšos, geriausia naudoti specialų trąšų mišinį smidrams kurį galima įsigyti Vilmanto Dilkos ūkyje. Jis paruoštas pagal Olandų specialistų rekomendacijas, tačiau galimi ir individualūs variantai. Pramoniniame ūkyje geriau naudoti individualias trašų proporcijas ištiriant dirvožemį ir įvertinant trukstančius mineralinių medžiagų kiekius. 
   Pavasarį NPK optimalus apie 15- 6-15, svarbus didelis ( apie 5 proc) Magnio kiekis ir kiek Mangano.

Smidrų priežiūra, ligos

Smidrai natūraliai gana atsparūs ligoms ir neturi daug kenkėjų. Tačiau itin tankiai susodinus smidrus įmanomos grybelinės ligos. 

smidrų ligos

Grybelinei ligai pažeidus smidrą reikia pašalinti pažeistus stiebus. Smidro krūmą ir aplinkinius krūmus nupurkšti vario sulfato tirpalu. 

 

 

 

Smidrų paruošimas

Smidrai labai plačiai naudojami kulinarijoje. Jie labai skanūs termiškai neapdororoti, primena švelnų lazdyno riešutų skonį. Smidro skonį puikiai išryškina sviestas, grietinėlė, kiaušiniai. Puikus skonių derinys su voveraitėmis, briedžiukais, sūriu. Sušvelnina ir suteikia kontarstingumo rūkytai mėsai, žuviai, paukštienai. 

Smidrų paruošimas

Pats paprasčiausias smidrų paruošims yra trumpai pavirti. Galima apie minutę virti pasūdytame vandenyje ( dedama jau į verdantį vandenį). Arba porą minučių palaikyti virš karštų garų. Galima dar papildomai pavolioti keptuvėje svieste, ar minutę pakepinti šviežius įkaitintame svieste. Termiškai apdorojant aliejus nenaudojamas nes ištraukia smidro skonį.  Išvirti smidrai gali būti padedami ant sviesto, apibarstomi sūriu. Valgoma mirkant sviesto - sūrio padaže.

Apkepas su smidrais

Kulinarinii eksperimentai laukia gaminant apkepus ir pyragus su smidrais. Jie ruošiami keptuvėje arba orkaitėje. Naudojant kiaušinius, miltus, grietinėle gausis purus ir sultingas pyragas kuris patiks ir išrankiam valgytojui. Skaniausi pyragai su šviežiomis voveraitėmis arba briedžiukais. Kuo mažiau terminio apdorojimo tuo turtingesni skoniai.

4 kiaušiniai,
400 g. smidrų,
30 g. kalendos Confetti,
3 šaukštai miltų,
100 g kieto sūrio drožlių,
200 ml. pieno,
50 g. sviesto,

Sumaišome ir išplakame kiaušinius, miltus, peiną arba giretinėlę. Keptuvėje pakaitiname sviestą ir sudedame smidrus, voveraites. Supilame kiaušinių mišinį ir pabarstome sūrio drožlėmis. Sūris pasiskirstys po visą apkepą. Uždengiame dangčiu ir po 10 minučių ( priklusomai nuo apkepo storio) patiekiam ant stalo. Orkaitėje laikom iki 20 minučių apie 180 laipsnių temperatūroje. 

Dar daugiau gerų smidrų receptų " Receptai su smidrais".

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Laistymo Sistema Klaipėdoje, Laistymo įrengimas Klaipėda, Vejos Laistymo įranga Klaipėda, Automatinio Laistymo Sistemos Dalys Klaipėda, Purkštukai Klaipeda, Daržo Laistymo Sistemos įrengimas Kliapėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: