Kandidatai į Molėtų merus ir tarybą 2019
Sukurtas: 2019-01-10

Molėtai ir Molėtų rajonas galėtų būti ramus provincijos rajonas su gamtinio kurorto statusu. Gyventojai gyvena gana įdomų gyvenimą vasarą ir žiemą dirbdami su aktyvaus turizmo mėgėjais. Visai tikėtina tokio grožio ežeryne ir girioje su džiaugsmu lankytusi ir gausybė užsienio turistų. Juk turtingoje Europoje ar Azijoje jau beveik neliko tokių nuostabių parkų ir industrijos nepaliestų vandens telkinių. O dar tas Vilniaus artumas. Atstumas kiek per didelis atvažiuoti ir pagirtuokliauti marozų iš Vilniaus kampanijoms. Tačiau labai nedidelis pasiturinčiai auditorijai iš Vilniaus. Tai gana stiprios prielaidos miestui ir rajonui būti vienui sėkmingiausių ir ekonomiškai stiprių Lietuvos regionų.

   Keista, tačiau jau keleri metai Molėtai užima ne itin garbingą 53, priešpaskutinę vietą tarp Lietuvos savivaldybių. Tiesiog neįtikėtina, kaip sugebama "pralenkti" toli nuo centro, ekonominių ar turistinių privalumų neturinčių savivaldybių. Kur gi tokios apgailėtinos situacijos priežastys?

   Interesų kova kaip Santa Barbaroje

     Kokį įpatumą turi aukštos turistinės paklausos ir patrauklūs regionai? Tai kova dėl įtakos skirstant statybos leidimus. Atitinkamai tokiuose regionuose į valdžią veržiasi ne ūkininkai kurie  rūpinasi rajono ekonomika, o intrigantai kuriems svarbu asmeninis pasipelnymas ir įtaka. Juk taip smagu jausti kai nuo tavo sprendimo priklauso kokio pastoviai žiniasklaidos linksniuojamo politiko ar magnatėlio sklypo likimas. O kai jis ar jo patikėtinis  tave gražiai pakalbina ar net   pagira tai net nugarplaukiai iš malonumo  atsistoja. Taip malonu prisišlieti, kad tiesiog pats pasijunti Vilniaus jelito dalimi. 
  Šita situacija susiklosčiusi ir Molėtuose. Kiek molėtiškiai įdomūs renkamiems į merus, tarybą ir seimą nariams? Tiek kiek suteiks balsų išrenkant į savo poziciją. O daugiau - lagaminas, autobusų stotis ir atia. Ypač tiems kam dar nesinori prisitaikyti prie to kas vyksta. Pramonės ir verslo beveik nėra ir viskas valstybinėse įstaigose vyksta vertikale priklausomai nuo vietinių karaliukų. Ir pats verslas ar žiniasklaida labai jau priklauso nuo valdžios malonės. Taip ir turime Molėtuose Gogolio "Revizoriaus" situaciją.
  Molėtiškai tai jaučia. Pernai Molėtų rajone gyventojų sumažėjo daugiau kaip 500 šimtais. Arba beveik 3 procentai rajono gyventojų. Šį kartą pagal emigracijos mastą 1000 gyventojų Molėtai pirmauja Lietuvoje kiek pakonkuruodami su Pagėgiais, Pakruoju ir Pasvaliu. 

VSTT ir savivaldybės santykiai

  Nėra viskas taip paprasta Molėtų abatijoje. Ilgus metus dalį Molėtų savivaldybėje vyksta dvivaldystė. Dalį rajono valdo nusaugotų teritorijų valdininkai.  Ilgametė vadovė Rūta Baškytė saugojo paežeres, kad neapsėstų eiliniai turistai. Dabar eiliniam turistui vietos pasistatyti palapinei beveik neliko. O išsaugotose pakrantėse su jos protekcija  jau dygsta politikų ir įtakingų verslininkų vilos. Rajone nė vienos saugomų teritorijų  patraukliai sutvarkytos pėsčiųjų ar dviratininkų turistinės trasos. Tai ko norėti iš savivaldybės valdžios?

   Nors būtent Molėtų valdžia  pirmoji pasigriebė gražiausių pakrančių užstatymo idėją. O dabar iniciatyvą perėjo būten pas juos.  Kol kas statybos dar ne visur vyksta, tačiau tai laiko klausimas kai gražiausios pakrantės pasipuoš naujomis vilomis ir tvoromis.
   Visame rajone vieninteliai vidurinį pirštą tokiam pakrančių užstatymui parodė Šnieriškių gyventojai. Šiame kaime buvo numatyta iš visų pusių apstatyti kaimą ir dar užstatyti didžiulį gabalą atviros pakrantės Aiseto kraštovaizdžio draustinyje. Labai puikiai pasimatė visi tie Molėtų politikai kurie Molėtų savivaldybės  ikonomiką gelbėja užstatant pakrantes. O kokie gražūs argumentai sklandė:

  Mes atgaivinsime kaimą ir sugražinsime ūkininkus. Tada jų paklausta. O ką tie nauji 40 ūkininkų darys 100 ha nederlingos žemės? Ar iš pašalpų gyvens? Molėtų savivaldybėje maža dirvonuojančios žemės? Būtinai reikia ūkininkams kurtis visai visuomenei skirtame Aiseto kraštovaizdžio draustinyje. 

  Aišku dabartiniai Šnieriškių gyventojai buvo apkaltinti pavydu ir nesugebėjimu susitarti su naujakuriais. Jus susėskite prie bendro stalo, išgerkite čierką ir susitarkite. Tik užmiršta, kad džinas jau išleistas iš butelio, sklypai statybai jau sužymėti. Tai tikriausiai reikėtų tartis "Petrai, tu gal nesistatyk, prarask tuos tūkstančius kuriuos tau sukūrė sklypui leidimus davusi Baškytė ar vėliau detalųjį planą patvirtinęs Saulius Jauneika.

rinkimai į Molėtų merus ir savivaldybės tarybą

2018 metai pasižymėjo aktyviomis gamtosauginėmis akcijomis. Auga ir stiprėja nevyriausybinis judėjimas už gamtos ir pakrančių išsaugojimą. Šnieriškių kaimo gyventojai prie Alnio ežero žygyje už miškus. 

 Konservatorių rinkiminė programa

Įdomūs konservatoriai Molėtuose. Turbūt nė viename rajone nebuvo, kad pabėgtų grupė konservatorių. Netgi meras kuriam laikui iš partijos pašalinamas. Aiški žinia, kad tikrasis Molėtų konservatorių vadovas Saulius Jauneika, 2019 metų Molėtų savivaldybės rinkimuose kandidatas į merus. Praėjusios kadencijos procesuose matoma, kad jis buvo tas pilkasis kardinolas kuris realiai tvarkė Molėtų reikalus. 

Trumpai konservatorių rinkiminę programą galima pasižiūrėti jų rinkiminiame filmuke. Būtinai pasižiūrėkite, tiesiog idealus pažadukinės demagogijos pavyzdys. Jokių naujų idėjų, tik piariniai pažadai.

 

 

   Saulius Jauneika žada permainas, gerovę Molėtiškiams. Tik labai keista o kodėl tos gerovės nepadaryta praėjusioje kadencijoje? Tai ko norėdavo tą taryba ir patvirtindavo. Sumąstė išsinuomoti naujus automobilius seniūnijoms, patvirtinta. Kas ten Suginčiuose seniūnė, Nijolė Jauneikienė? 

 Dar žadama padaryti Molėtų savivaldybę  klestinčių turizmo kraštu. O kas draudė tai šioje kadencijoje daryti? Na įdomus projektas buvo padarytas su aplinkos viceministru Linu Jonausku. "Žvejybos rojus" fantastiškas projektas jei nebūtų piarinis, skirtas rinkimams į seimą. Kiek juokingai atrodė kai praėjus metams žiniasklaida džiaugėsi kaip staigiai šis projektas priaugino žuvies. Pasižiūri į Molėtų info puslapį ir supranti kokio lygmens  projektas - trys valčių nuleidimo vietos :)))), dar šiek tiek enciklopedinių žinių apie žuvis. Zvejybosrojus.lt - dar kiek informacijos apie ežerus ir batimetriniai žemėlapiai. Apgailėtina.

moletu_zvejybos_rojus

Molėtų žvejybos rojus turėtų įeiti į klasiką panašiai kaip Potiomkino kaimeliai. Jei ne nacionaliniu, tai bent rajono mastu. Bene didžiausias pasiekimas "rojų" reklamuojantys plakatai. 

Nors žuvies iš tiesų kiek padaugėjo, bet dėl uždraustos verslinės žvejybos. Ko norėt jei ežerai tiesiog šluojami buvo. Buvo labai sunku suprasti kai Stasys Žvinys pateikė pasiūlymą atnaujinti verslinę žuvininkystę rajone. Kaip, kad ir Molėtų - Širvintų apygardoje išrinkto seimūno Petro Čimbaro veikla proteguojant verslinę žvejybą. Gal tai kerštas molėtiškiams, kad ne jį pasirinko per seimo rinkimus? Tik širvintiškių balsų dėka pavyko laimėti vienmandatėje.
  Staigiai Žvejybos rojaus projektas " priaugino" žuvies? Ar šviežios žuvytės pasiilgta? Kažkaip neskaniai nuskambėjo argumentas, kad žvejai aprūpindavo gyventojus šviežia žuvimi. Gal Molėtų jielitą aprūpindavo? 

  Tikrai yra gerokai daugiau turistų traukos šaltinių nei mistinės šviežios žuvys. Pakanka tų pačių šviežių žuvų užaugintų tvenkiniuose. Molėtai skurdžių žemių kraštas, daug iš grūdinių kultūrų negausi. Taip gyvulininkystei paramos gauta, nežinia kiek su savivaldybės pagalba. Tik kiek iš to naudos? Priauginus avių prasidėjo problemos su jų pardavimu, kainos kritusios vos ne per pusę lyginant su pernai. Gal vertėjo pasukti smegenis ir surasti aukštesnę pridėtinę vertę kuriančių žemės ūkio produktų?

Jei jau pakanka drąsos pasiūlyti sugrąžinti verslinę žvejybą, tai kodėl nepaprašius pavyzdžiui kalvadoso gamybos leidimo. Visame civilizuotame pasaulyje ( gal išskyrus Skandinaviją) didžiulę pridėtinę vertę kaimiškuose rajonuose kuria šeimyninių prekinių ženklų alkoholio gamyba. Tai tikrai neskatina alkoholizmo tarp vietinių, dažniausiai gaminami ir vertingą  prekinį ženklą turintys gerokai brangesni alkoholiniai gėrimai. Molėtuose masė prieškaryje sodintų sodų su menkaverčiais lyginant su šiuolaikinėmis veislėmis obuolių. Tačiau tai obuoliai idealiai tinkantys sidro ir vėliau kalvadoso ( obuolių brendžio) gamybai. Gero produkto pagaminimo patirtis ateina su laiku, tačiau tai dažnai būna vienas iš turistų traukos šaltinių. Kaip ir kokybiški pieno, mėsos, uogų produktai. Neteko pastebėti savivaldybės dėmesio aukštos vertės žemės ūkio produktų perdirbimo populiarinime.

kalvadoso_gamyba

Jei jau Molėtų politikai tokie drąsūs siūlyti sugražinti verslinę žvejybą, tai kodėl neparodžius drąsos įteisinti distiliatų gamybą? Tai ne šiaip gėralo gamyba. Į procesą įtraukiami žaliavos gamintojai, įrangos gamintojai  ir prižiūrėtojai, patalpų įrengimas. Kaip taisyklė kokybiška produkcija tampa traukos centru keliautojams degustatoriams. Alkanų degustatorių negali palikti, todėl įtraukiami maisto gamintojai. Išgėręs keliautojas nevažiuos, todėl atsiranda darbo ir viešbučiams.  Tai rajonui itin naudinga industrija. Deja jau kuris laikas,  greičiausiai dėl alkoholio importuotojų interesų, stabdomas  reikalingų įstatymų priėmimas. O Molėtų krašto seimūnai labiau rūpinasi šūnų skleidžiamu garsu ir versline žvejyba.

  Populiarinti  kraštą labaiu įprasta suderinant su asmeniniais malonumais. Kaip pavyzdžiui nusiųsti TIC komandą Molėtų rajoną pareklamuoti į Klaipėdos jūrų šventę. Kiek naudos gali duoti toks darbas šventėje tai sukelia šypseną, bet ko nepradžiuginti turizmo informacijos centro darbuotojų. Tikriausiai už savo pinigus būtų gana brangu įsigyti viešbutį pikinio sezono metu.

  Bet matyt pailsėti tikrai reikia, ypač pasižiūrėjus į Molėtų turizmo informacijos tinklapį. Puikiai iliustruoja krašto grožybes. Taip supranti, kad dirbama, kad nepersidirbti. Su tokiu pristatymu keista tikėtis ką nors sužavėti. O kas? Keliautojai netrukdys  "dirbant" centre. 

  Panašu, kad daugiau privati iniciatyva Molėtų rajoną populiarinti padeda. Nors keletas dviračių maršrutų prie Obuolių salos yra. Ar Žalvario parkas. O kur savivaldybės iniciatyva įrengti turistiniai objektai ir maršrutai? Nors kokią infrastruktūrą galėtų įrengti. Nėra, matyt ir nereikia, kad nepersidirbti ir kiekvienais metais pažadėti plėsti turistinę infrastruktūrą. 

  Konservatoriams reikėtų suprasti, kad ne patvarkyta betonkė privilioja keliautojus. Kaip tik jei remontuos betonkę tai jei bus įmanoma, remonto metu bus važiuojama kitais keliais. Kas nori stovėti kamščiuose?

  Į rajoną ir žvyrkeliu atvažiuos jei čia bus patogūs dviračių ir pėščiųjų takai, įdomiai įrengti pramogų objektai.  Nuo infrastruktūros ir maršrutų atsietas apžvalgos bokštas neišgelbės situacijos. Tai 30 minučių iš dieninės ar savaitgalio programos. 
   Juk dar ne visas pakrantes išdalinot ir jos ne visos užtvertos. Tikrai dar galima rasti įdomių praėjimų, pravažiuoti greideriu ir suplūkti gruntą. Ar manot, kad dviratininkai  ir per medžių šaknis pavažinės? Įprastai pėščiųjų ar dviračių maršrutai pradedami pramogų centruose ( viešbučiuose, restoranuose) su saugiomis aikštelėmis automobiliams. Jei dar nesupratot bažnyčios, akmenys, griuvėsiai ir net skurdūs muziejai nelabai domina turistų. Kai už poros šimtų kilometrų Lenkijos Mozūruose daugybė atrakcionų, fantastiško maisto restoranų, turtingų ekspozicijų ir gerai įrengtų muziejų, kempingų, viešbučių reikia pateikti konkurencingus pasiūlymus. Ypač kai Lenkijoje kainos vos ne dvigubai mažesnės. Abejotina ar "specialistai" betonkės atnaujinimą pateikiantys kaip esminį turistinio Molėtų suklestėjimo variantą sugebės sukurti patrauklią turistinę infrastruktūrą.

  Ponai Jauneikos konservatoriai, jei bus  pakankamai tokių kurie išrinktų į Jūs į merus ir tarybą žinokit, kad Jūsų pakrančių užstatymo politika vasarnamiais yra peilis turizmo infrastruktūrai Molėtų krašte. Kai urbanizuojami net kraštovaizdžio draustiniai ką rodysite turistams? Lojančius bulterjero veislės šunis už tvoros? Nevažiuos čia turistai jei maršrutai bus per bruzgynus, o gražiausios vietos bus aptvertos. 

uzstatomos pakrantės molėtų rajone

Taip šiuo metu suprojektuotas Šnieriškių kaimo ir Aiseto kraštovaizdžio draustinio užstatymas. Molėtų savivaldybė sugebėjo rasti pinigų paruošti detalųjį planą kurio pagrindinis tikslas kelių naujų sklypų pakrantėje įteisinimas. Pinigų pakaktų neprasto dviračių tako įrengimui. Bet Sauliui Jauneikai ir jo  administracijai prioritetai susidėliojo kiek kitaip. 

P8093105_snieriskiu_kaimas_ir_aiseto_ezeras

 Taip Šnieriškių kaimas ir Aiseto kraštovaizdžio draustinis atrodė 2014 metais. 

Naujas visuomeninis judėjimas Molėtai kartu

 Naujais visuomeninis judėjimas kiek keistokas. Šis pavadinimas visuose rajonuose  išplito kaip ugnis sausame miške. Pirmą kartą šį pavadinimą išgirdau iš Vilniaus Užupiečių. Sutinku, kad labai pelnytai. Grupė visuomenininkų susibūrė apsaugoti Užupį nuo chaotiškų statybų. Tapo tikra opozicija susirėmę su Vilniaus konjunktūra  kurie proteguoja NKT vystytojų interesus. Vėliau jų veikla apėmė ir kitus probleminius Vilniaus rajonus ir objektus. 

 Keista kai visuomeninio judėjimo pavadinimą paima dominuojančios rajone jėgos atstovai. Nelabai ką gero kadencijos metu darę tai visuomenei, ar gynę jos interesus.  Aišku Molėtuose situacija kiek kitokia, pasivadino visuomeniniu judėjimu atskilėliai nuo ilgus metus valdžiusios konservatorių partijos. Judėjime galima matyti aktyvius žmones mylinčius Molėtus ir nedirbusius valdžios ar biudžetinėse struktūrose. Labai imponuoja, kas Mindaugas Kildišius yra KASP atsargos karininkas. Pagrinde tenka susidurti, kad šiose struktūrose dirba tikri patriotai. Nors tai nėra taisyklė. 

  Gana įdomus projektas "Keisdamiesi keičiame" kuriame vienas iš dalyvių Mindaugas Kildišius. Vandens ir beletristikos projekte labai daug, labai jau panašu į eilinį ES pinigų įsisavinimą. Nors ES valdininkėliams be šito neįmanoma. Tačiau matoma ta kryptis kuri galėtų pakeisti Molėtų kraštą. Švieži dalyviai projekte, nepastebėti dalyvaujantys tų pagrindinių įsisavintojų grupuotėje. Kurios prirašo gražiai, bet isisavina dar gražiau, o naudos visuomenei trupiniai. Nors iš šios VVG atlikti projektai kaip pavyzdžiui  dviračių maršrutas Švenčionėliai - Ukmergė labai daug kelia abejonių dėl lėšų panaudojimo tikslingumo ir projekto gyvybingumo. 

es_poaramos_isisavinimai_moletuose

 

Matyt M.Kildišiaus pareiga dalyvauti ir kitų ES pinigų įsisavintojų projektuose. Kaip ir aktyviai Molėtų rajone paramą įsisavinančios  Vilkauda veikloje. Šios įsisavintojų įmonės darbuotojai tiesiogiai susiję su sklypais Aiseto kraštovaizdžio draustinyje kurių įteisinimą taip proteguoja Molėtų savivaldybė. 

 Molėtai kartu veiklos  programos kol kas nematyti internete, sunku komentuoti jų žinias ir pasiruošimą perimti valdžią Molėtuose. Nors nauja jėga galėtų būti impulsas pokyčiams Molėtuose. Tikėtina gerokai didesnių nei su Jauneikos konservatoriais.

Už ką balsuoti Molėtų mero rinkimuose

Balsuokim už tuos kas turi gerų idėjų ir yra atkaklūs idėjų įgyvendintojai. Dabartinė valdžia panašu neturi nei vieno, nei kito. Neblykstelėjo net priešrinkiminiais pažadais. 

Ko reikia Molėtams:

1. Žemės ūkio strategijos. Marketingo mokymų ūkininkams kaip ne tik užauginti produkciją, bet ir ją perdirbti bei parduoti brangiau. Tik ne su tais ES konsultantais kuriems kursai yra galimybė įsisavinti pinigus. Turi būti kviečiami sėkmingi ūkininkai iš užsienio kurie dirba panašiomis sąlygomis, patirtį turintys marketingo ir reklamos specialistai. 

2. Nėra ko bijoti ir užsieniečių kurie įsigytų ūkius, ypač modernius. Lietuvos istorijos klestėjimo laikotarpiai labai susiję su intelekto ir darbščių rankų pritraukimu iš užsienio. Kad ir Bonos Sforza valdymo laikotarpiu

3. Realios pagalbos aukštą vertę kuriantiems ir galintiems kurti ūkiams. Klasterių formavimas, pagalba su technika, įranga,  pardavimais. Ir ne tik tiems kurie sugeba paramos projektus gražiai parašyti.

4. Reikia sustabdysiančių  leidimų dalinimą  statybai gražiausiose pakrantėse, draustiniuose, kenkiant ir nesitariant su vietos bendruomenėmis. Kuo daugiau leidimų gražiausiose vietose, tuo mažiau investicijų į mažiau patrauklias zonas. Yra daugybė paežerių, sklypų netgi su pamatais kur galima įsikurti. Tik kiek reikėtų įdėti į infrastruktūros ir teritorijos vystymą. Tai būtų papildomas postūmis Molėtų rajonui. Lengviausia įkišti rankas kur jau kiti sukūrė patrauklią aplinką ir sociumą. Kaip pavyzdžiui į Šnieriškių kaimą. O tokiose vietose užsidaro pakrantės, nutrūksta poilsio takai ir privatininkai nelabai nori vystyti poilsinę infrastruktūrą visiems.  Pirmiausia turi būti atsižvelgiama į čia gyvenančių žmonių interesus. Kaip pavyzdžiui šnieriškiečiai taip pat pasirengę priimti naujakurius, ir siūlė kompromisinius variantus. Tačiau politinės valios Sauliaus Jauneikos administracija neturėjo išspręsti šį klausimą surasti kompromią tarp pusių. 

5. Tų kas turi turizmo vystymo strategiją. O ne ruošiasi ją kurti valdymo laikotarpiu. Laikas realiais darbais tapti patraukliais turizmo rinkoje. Reikia dviračių ir pėsčiųjų, vandens turizmo takų su mase pramogų pakeliui. Pakanka biudžetus išleidinėti bukletukų kūrybai ir panašiems lėšų švaistymams. O puikus pavyzdys sutvarkyto baidarių maršruto yra plaukimas  Nemunėlio upe. Deja tik iš latvių pusės. 

4. Reali miesto sutvarkymo vizija ir ryžtas. Pavyzdžiui įsisavinti ES pinigai sutvarkant ežerėlius.  Gražiai sutvarkyta pakrantė , bet realiu visuomenės traukos centru paežerės netapo. Gal per mažai noro ir politinės valios, kad zonoje atsirastų daugiau komercinių pramogų? Negi taip jau ir nubaustų Molėtus  pilnai įrengus poilsio zonas? Kodėl Zarasai gali? Kaip yra interesas, valios dangstyti pažeidimus nors vežimu vežk.  

5. Gerų tradicinių švenčių kurios garsintų kraštą, pritrauktų turistų ir sudarytų galimybes vystyti ūkininkų ar vietinio verslo prekinius ženklus. Puiki tradicija tapo Mindūnų žvejybos šventė. Čia jau atvažiuoja daygybė žmonių ne tik iš šito krašto. 
  O ko būtų galima tikėtis iš Molėtaifest jei toks būtų sukurtas? Suvažiuoja ūkininkai su savo produkcija, žemės ūkio ir miško gėrybėmis, pagaminta produkcija. Projektas ne vienadienis, tačiau toks kuris galėtų stumtelti krašto reklamą geriau nei TIC pasivažinėjimai į Klaipėdos jūrų šventę. 

Pildoma...

 

Konstantinas Bžostkovskis

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti