Statyti ar renovuoti sodybą
Atnaujinta: 2021-03-14

Renkantis sodybą itin dažnai svarstoma ar renovuoti seną sodybą ar statyti naują. Tenka susidurti,kad daugelyje atvejų susigundoma renovuoti seną sodybą. Dažnai neįvertinus visų niuansų. Nors sodybos pasirinkimas labai priklauso ir nuo jos naudojimo planų. Kaip taisyklė pradžioje sodyba planuojama naudoti šiltuoju metų laiku. Tačiau atsižvelgiant į patirtį galiausiai sodybą norima naudoti ištisus metus. O jau paruoštą vasariniam poilsiui sodybą  sudėtinga perdaryti į demisezoninę.

Sodybos vertinimas

Didžioji dalis parduodamų sodybų yra rąstinės, gana prastame stovyje.  Apie energinio efektyvumo klasę net neverta kalbėti. Tokios trobos kiauros kaip rėtis ir žiemą jose sunaudojama kubai malkų.

    Vertinimas prasideda nuo pamatų. Dažnos sodybos pastatytos ant akmenų kampuose. Vėliau perimetrų sudėti papildomi akmenys ir sumūryti. Tai beveik beviltiškas variantas apšiltinimui. Tektų nukasti, pagilinti pamatus, išlyginti ir tik tada apklijuoti šiltinančiomis plokštėmis.  Antroje dvidešimto amžiaus pusėje sodybose imti kasti gilūs pamatai per visą sodybą. Tai patrauklus variantas taip kaip sodyboje gilus rusys tampa puikia vieta saugoti daržo, sodo gėrybes, konservus. Tačiau ir jį reikės apšiltinti bent 1,5 metro gyliu. Pamatus reikia atidžiai apžiūrėti, trūkiai rodo, kad jie nekokybiškai padaryti ar nepritaikyti konstrukcijos svoriui. Ypač pavojingi trūkiai ties kampais, greičiausiai nebuvo dėta armatūra. Jei pamatas ant šlaito ir yra tokie įtrūkimai pamatas nenaudotinas.

Sodybos pamatų renovavimas

Senos sodybos pamatai sudėti iš didelių ir mažesnių akmenų. Dažnai ant jų padėti rąstai be hidroizoliacijos. Apšiltinti beveik neįmanoma.

  Vertingas modernus juostinis ir apšiltintas pamatas. Tik su tokiais pamatais bus sodybos nuo apie 2010 mėtų statybos. Tačiau didele dalimi šie namai bus iš rąstų. Pamatų įrengimas tai apie 5 - 10 procentų namo statybos sąmatos.

Prieškarinės ir didele dalimi pokarinės statybos namai iš gana plonų rąstų. Dažniausiai jie neturi estetinės išvaizdos, neturi ir šilumos izoliacinių savybių. Norint gauti pakankamai geras šilumos izoliacines savybes reikės šiltinti iš išorės. Tokia siena neturi jokios praktinės vertės. Ją paprasčiau išgriauti ir  pastatyti naują karkasą. 

Senos sodybos sienų renovacija

Dauguma sodybų yra iš apie 15 - 20 centimetrų storio rąstų. Papildomai nešiltinant tai d arba  e energinio efektyvumo klasė.

 

Tačiau kartais pasitaiko tikri rąstinės statybos perliukai, senovinės sodybos iš storų, didelių rąstų. Rąstų paviršių galima atnaujinti naudojant smėliasrovę. Tokią sodybą geriau palikti kaip vasaros rezidenciją, kiek atnaujinus. Sienos konstrukcija tai apie 20 procentų namo sąmatos. 

 

Tinkamas ir teisingai izoliuotas stogas pasitaikys mažiau nei 1 procente sodybų. Vargu ar įmanoma tikėtis senoje sodyboje difuzinės plėvelės. Senesniuose namuose po šiferiu buvo dedamas ruberoidas. Aišku tarpusavyje nesuklijuotas. Dauguma sodybų bus su apvaliomis, nevienodų išmatavimų gegnėmis. Todėl daugumoje atvejų teks keisti stogą. 

Senų gegnių keitimas

Senos sodybos gegnės. Dideli tarpai, neužtikrinamas viršutinio sluoksnio sandarumas, neįmanoma įdėto šiltinamo sluoksnio apsaugoti nuo pelių, paukščių, vabzdžių.

Tinkamai įrengti stogai nuo apie 2014 - 15 metų. Nors taip pat tik dalis. Šlaitinio stogo įrengimas su apšiltinimu apie 25 - 30 procentų namo sąmatos.

 

  Grindys be pamato apšiltinimo iš vidaus taip pat bus šaltos. Renovuoti senas grindis gražu, bet reikalauja daug darbo ir kainuoja brangiau nei sudėti naujas grindis.

etnografinio stiliaus grindys

Nušlifuotos ir lakuotos senos sodybos pušinės grindys. Raštai ir spalvos daro įspūdį. Renovavimo sąnaudos didesnės nei naujų grindų įrengimas.

  Durys ir langai gali būti jau naujesnės kartos.  Tačiau abejotina ar izoliavimas bus teisingas. Dažniausiai montavimo putos nėra uždengtos izoliacine plėvele. Permontuoti nebeapsimoka, naujesnis langai ir durys turi geresnes izoliacines savybes. Teks keisti viską. 

  Visumoje seno naujo renovacija kainuos brangiau nei naujos sodybos statyba. Deja sodybos pardavėjas galvoja kitaip ir parduoda sodybos pastatą kaip vertingą namą. Todėl geriausia pirkti visai sukežusią sodybą, o dar geriau sklypą. Nors galimi ir kitokie variantai. Pats geriausias variantas palikti seną sodybą kaip vasaros rezidenciją, o tvartą nugriauti ir jo vietoje pastatyti naują namą. Nedidelį, aukšto energetinio efektyvumo, puikiai tinkantį žiemojimui. 

Sodybos statyba

   Atrodytų labai paprasta - nugrioviau ir pasistačiau naują žiemojimo sodybą. Tačiau bus kiek problemų saugomose teritorijose. Vadovaujant Rūtai Baškytei prikurpta visokių įstatymų ir pataisų  kurios sunkiai suvokiamos sveiku protu. Didelę problemą kels Saugomų teritorijų įstatymo 9 straipsnio 2 punktas kuris leidžia tik vieno gyvenamojo namo statybą. Tai gana ženkliai gali stabdyti statybas sodyboje ir naujo gyvenamojo įrengimą. Dažniausiai antras gyvenamas namas deklaruojamas kaip svečių namelis. Ar tai bus patvirtinta priklausys nuo vietinio teritorijų specialisto požiūrio ir neduok dieve kokio valdininko iš Vilniaus noro pasirodyti. 

 Statybos prasideda nuo didelės malkinės statybos. Į ją sueis nesupuvusi  mediena iš išrinkto pastato, puikiai tiks vėliau kūrenti.
   Taip pat verta padaryti laikiną stoginę vertingesnei medienai. Rąstų sienojai nuo pastovaus saulės poveikio įgauna nepakartojamą spalvą, atspalvius. Jie idealiai tiks vidaus apdailai, įrengiant garsui mažai laidžias vidines pertvaras. Dažnai ir perdangos rąstai būna gana gerame stovyje ir nušlifavus bus puiki lubų dekoracija,  o gal net ir laikanti konstrukcija. Grindinės lentos per laiką įgauna įdomias spalvas ir tvirtumą. 
Aišku tokie interjero elementai gražūs, originalūs, bet imlūs darbui. 

 Pastato išrinkimas ir utilizavimas nėra itin paprasta procedūra. Didžioji dalis sodybų turi šiferio stogą. Teks palakstyti norint šiferį priduoti į sąvartyną.

 

  Sodyboje labai praverčia rūsys. Jį nebūtina daryti po visu namu. Rūsys kiek pabrangina statybas, tačiau kas turi labai jį rekomenduoja.   Sodybos namą žiemai  verta daryti karkasinį, nesunku pasiekti A klasę. Tokiame name su komfortu bus leidžiamos žiemos dienos. 

    Rąstinis namas geriausiu atveju pasieks B energinio efektyvumo klasę. Tačiau jei nebus papildomai apšildomas tai gereiausiu atveju  pasieks  C klasę. O apšiltinus rąstinį namą prarandama rąsto panaudojimo prasmė. Jei norima gražaus natūralaus rąsto vaizdo fasadą  galima padengti rąsto imitacijos lentomis.

Pažingsninę sodybos statybos instrukciją  galima surasti straipsnyje “ karkasinio namo statyba”. 

Sekantis sodybos statinys - pirtis ir įrankių sandėlys. Apie pirties statybą, planavimą galima gauti daugiau informacijos " karkasinės pirties statyba". 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Lauko krosnelė Lauko krosnelė kazanui Kaune Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune
Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė pirties krosnelė Kaune Malkinė Krosnelė Pirčiai Kaune, Prekyba Malkinėmis Pirties Krosnelėmis Kaune Ir Kauno Rajone, Kaišiadoryse
Beržinės malkos Molėtuose Malkos rąsteliais ir kaladėlėmis Molėtuose Prekyba Kaladėlėmis, Rąsteliais Molėtuose Ir Molėtų Rajone, Atvežimas į Vietą
Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė pavėsinės grilinė Kaune Metalinė Lauko Krosnelė Pavėsinei Kaune Ir Kauno Rajone, Lauko Krosnelių Gamyba Kaišiadoryse
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Skaldytos malkos Molėtuosee Skaldytos malkos Molėtuose Prekyba Skaldytomis Beržinėmis, Pušinėmis, Sausomis Malkomis Molėtuose
statybinė mediena molėtuose Statybinė mediena Molėtuose Prekyba Statybine Mediena Molėtuose, Pigi Statybinė Mediena, Statybinė Mediena Gera Kaina
trinkeliu-tarpu-uzpildymas Trinkelių siūlių užpildas Trinkelių Tarpai Be Piktžolių
šparagų daigai Molėtuose Šparagų daigai Molėtuose Parduodami Smidrų (šparagų) Daigai Molėtuose

Receptai

Obuolių vyno gamyba

Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis

Vedantieji

Vaismedžių purškimas pavasarį

Pavasarinis vaismedžių purškimas, vario sulfato naudojimas, purškimas nuo grybelių, puvinio, kenkėjų, amarų

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Morkų auginimas

Kaip auginti morkas, morkų sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, dirvos morkoms paruošimas ir tręšimas

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Vaismedžių purškimas pavasarį

Pavasarinis vaismedžių purškimas, vario sulfato naudojimas, purškimas nuo grybelių, puvinio, kenkėjų, amarų

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Morkų auginimas

Kaip auginti morkas, morkų sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, dirvos morkoms paruošimas ir tręšimas

Burokėlių auginimas

Kaip auginti burokėlius, burokėlių sodinimas, priežiūra, tręšimas. Burokėlių ligos

Cukinijų auginimas

Kaip auginti cukinijas

Moliūgų auginimas

Kaip auginti moliūgus. Moliūgų daigų auginimas. Moliūgų priežiūra ir ligos.

Obelų auginimas

Kaip auginti obelis, obelų sodinimas, obelų priežiūra nuo ligų, obelų tręšimas, genėjimas ir skiepijimas

Kopūstų auginimas

Pagrindiniai kopūstų auginimo ypatumai: mėgstamas dirvožemis, žemės įdirbimas, auginimo vieta, daigų auginimu, sodinimo laiku priežiūra, tręšimu, ligomis ir kenkėjais.

Statyti ar renovuoti sodybą

Kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Lauko terasos įrengimas

Kaip įrengti lauko terasą, iš ko statyti lauko terasą