Pirties statyboje galima naudoti įvairias medžiagas. Dažniausiai pirtys statomos iš rastų arba karkasinės konstrukcijos. Šiluminių sąvybių pirčiai daug nereikia, todėl naudojami netgi plonesni apvalūs ar profiliuoti rąstai, kuriuos greičiau galima pavadinti profiliuotomis lentomis. Tačiau jei pirtis bus naudojama ir kaip gyvenamasis pastatas, šiluminių sąvybių reikės daugiau. Pasiekti geresnes šilumines sąvybes daug lengviau naudojant karkasinę konstrukciją. Bandant rąstiniame name pasiekti aukštesnes šilumos izoliacines savybes rąstai tampa itin brangia išorės apdailine dailylente.
Pirties projektavimas
Klasikinė pirtis nebūna didelė. Nedidelis prieangis kuriame persirengia ir patogiai vėsta 2 - 4 žmonės. Pereinamasis kambarys kuriame dažniausiai vyksta apsiprausimas, įrengiamas dušas. Svarbiausia teisingai suplanuoti pagrindinę kaitinimosi patalpą. Ji turi būti pakankamai didelė, kad užpylus ant akmenų karštis pasiskirtytų ir būtų malonus. Ir ne per maža, kad būtų patogu kaitintis ir vanotis keliems žmonėms.
Palėpėje galima suprojektuoti nedidelį miegamąjį. Pirties plotis būna dažniausiai nedidelis todėl stogo aukštis tik per patį vidurį bus kiek aukštesnis nei žmogaus ūgis.
Optimalūs šeimyninės pirties išmatavimai 7x4 metrai. Apie 3,5 metro verta skirti kaitinimosi patalpai. Tiek pat skiriama kitoms patalpoms. Krosnelės pakurą verta padaryti persirengimo patalpoje. Taip greitai įkaitinama patalpa ir lieka švari kaitinimosi patalpa.
Pirties pamatai
ažniausiai pirčiai daromi poliniai pamatai per visą pirties plotą. Atatumai tarp polių yra apie 70 80 centimetrų priklausomai nuo naudojamų lagių ir grindų lentų. Taip paruošiami iš karto ir pamatai grindims.
Tačiau jei ruošiama pirtis su gyvenamąja paskirtimi tai reikės juostinių pamatų. Pamatai gali būti negilūs, konstrukcijų svoris nedidelis. Kaitinimosi patalpoje nėra svarbu daryti pamatų šiluminę izoliaciją. Tačiau persirengimo ir prausimosi patalpose verta per pamatų perimetrą suklijuoti putų polistirolį. Galima klijuoti vidinėje pusėje, iki 50 mm putų polistirolio. Ant grunto taip pat verta sudėti iki 100 mm putų polistirolio ir jį suklijuoti. Ant viršaus galima betonuoti, dėti plokštes ar lages ant kurių bus montuojamos medinės grindys.
Juostiniai karkasinės pirties pamatai. Tolimesnioji sekcija 3,5 x 3 skirta kaitinimosi patalpai. Prieš montuojant medinę konstrukciją pirties pamatų viršus hidroizoliuojamas. Efektyviausias variantas užtepti bitumine mastika ir prie jos priklijuoti juostinę hidroizoliaciją.
Pirties karkaso įrengimas
Pirties korpuso surinkimas nėra sudėtingas darbas. Jei naudojami profiliuoti tašai pirtis sudedama gana greitai. Jie supjaunami gamykloje. Gamykloje taip pat galima supjauti ir karkasinės konstrukcijos tašus. Tada pirties konstrukcijos sumontavimas užims tik kelias dienas.
Kuo toliau tuo vis labiau rangsta darbo jėga. Supjauta džiovinta ir kalibruota mediena brangesnė nei masyvo mediena, bet labai išauga darbo našumas. Rezultate naudojant brangesnę tiksliai supjautą medieną pastatoma pigiau.
Pirties karkasas per dieną surenkamas ant žemės. Belieka tik pakelti surinktas medines sienas ir uždėti frontoną.
Ant frontono dedama kraiginė lenta ir prie jos bus montuojamos gegnės. Gegnių montavimas taip pat imlus darbui. Todėl supjautos gamykloje gegnės darbus pagreitina kelis kartus. Tikslumas taupys laiką ir vėliau kai nereikės papildomų matavimų, pritaikymų. Pavyzdžiui tokioje konstrukcijoje langų rėmai idealiai horizontalūs ir nereikia papildomų lyginimų.
Atsakingiausia vieta yra gegnės jungimas su murlotu. Čia visas stogo svoris skečia pastatą. Daug apkrovos kompensuoja perdangų sijos kurios gali būti jungiamos su gegnėmis arba murlotu. Visų mazgų, jungimų ir tvirtinimo elementų apžvalgą galima surasti straipsnyje " Medienos tvirtinimo elementai".
Tvirtinimo elementai medienai
Karkasiniame name itin daug medienos konstrukcijų ir jų jungčių. Medinių konstrukcijų erdvinis standumas ir stabilumas užtikrinamas įrengiant horizontalius ir vertikalius ryšius. Nuo tašų sujungimo tvirtumo iš esmės priklauso karkasinio rėmo stabilumas, todėl karkasinėje statyboje labai svarbios tvirtinimo detalės, neverta rinktis nežinomų ir ne europinių gamintojų tvirtinimo elementų.
Švedijos ESSVE kompanijos asortimente tarp medienos tvirtinimo elementų yra grupė medienos jungčių ir karkasinių sraigtų, kurie pritaikyti karkasinio rėmo surinkimui. Tai medsraigčiai su įvairių tipų galvutėmis, sraigtai, kampai, plokštelės. Kur kokios tvirtinimo detalės konkrečiai naudojamos, techniniame projekte turi pažymėti konstruktorius, atlikęs statikos skaičiavimus.
Pavyzdžiui, ankeriniai sraigtai su pluoštiniu sraigtuku naudojami statramsčių, gegnių montavimui prie medinio pagrindo.
ESSVE ankeriniai sraigtai gaminami iš grūdinto plieno, paviršius apdorojamas CorrSeal technologija, tinka kietesnei medienai.
Viena iš nesenų ESSVE naujienų – patobulinti ESSDRIVE medsraigčiai, kurie yra unikalūs tuo, kad labai lengvai įsukami – lyginant su kitais medsraigčiais jiems įsukti reikia tris kartus mažesnio spaudimo. Tai mažina montuotojų nuovargį, o darbas greitas ir malonus.
ESSDRIVE medsraigčio galvutė yra patentuota, rinkoje nėra taip lengvai ir greitai įsisukančių medsraigčių, visas sraigtas pagamintas iš atsparaus specialaus lydinio.
Dėl šiuose medsraigčiuose po galvute esančių frezinių griovelių mažėja atplaišų susidarymas, sraigtas įsisuka lygiai sulig medienos paviršiumi.
ESSDRIVE medsraigčiai universalūs, jais galima jungti masyvo medieną su MDF ir kitomis medienos plokštėmis, su klijuota mediena, plastiku. Pagaminti iš grūdinto plieno, paviršius apdorotas CorrSeal technologija, su cinku ir epoksidais.
Visus karkasiniam namui reikalingus tvirtinimus rasite fizinėse ESSVE parduotuvėse Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje arba internetinėje parduotuvėje.
Pirties medienos apsauga
Medinės karkasinės pirties tašus, statramsčius, gegnes būtina impregnuoti, kad jie nepamėlynuotų, nepradėtų pūti dėl drėgmės poveikio. Nors statramsčiai yra konstrukcijos viduje, tačiau atsarga nepakenks – tiek iš išorės, tiek iš vidaus veikia drėgmė. Galima impregnuoti nesurinktus tašus arba sumontuotą karkasą. Tam tikslui tiks Remmers IG-10-Imprägniergrund IT prevencinis impregnantas, kuris apsaugo medieną nuo puvinio, mėlynavimo, vabzdžių.
Prevencinis medienos impregnantas Remmers IG-10-Imprägniergrund IT giliai įsigeria į medieną ir saugo nuo vabzdžių, puvinio, mėlynavimo.
Kai kas taupydami vidaus konstrukcijų medienos neimpregnuoja, tačiau tai visgi yra apsauga jeigu kur nors patektų drėgmė, nes bet koks medienos pažeidimas turi tendenciją plėstis. Lauko medienai skirtas impregnantas reguliuoja drėgmę, neleisdamas jai įsigerti į medieną, produktas gana ekonomiškas sąnaudos siekia apie 150 ml/m².
O štai išorines medienos dailylentes siūlyčiau du kartus nudažyti Remmers HK-Lasur 3in1 lazūra, kai kas lazuras vadina dažyvėmis. Šis Remmers produktas yra impregnantas, gruntas ir dažai viename. Naudojant šią dažyvę lauko medienos nebūtina impregnuoti, gruntuoti, dažyti. Užtenka du kartus nutepti lazūra. Taupomas laikas ir pinigai, medienai suteikiama visapusiška ilgalaikė apsauga nuo drėgmės, UV spindulių, mėlynavimo, vapsvų. Norint palikti natūralią spalvą galima rinktis skaidrią dažyvę, o norint suteikti atspalvį - iš 15-os spalvų.
Labai svarbu, kad neliktų nepadengti medienos pjūviai, kampai.
Man argumentas naudoti šią dažyvę buvo jos universalumas – tai, kad nereikia trijų produktų ir trijų darbo etapų, po pirmo dažymo praėjus 12-ai valandų medieną galima dažyti antrą kartą. Kitas argumentas tas, kad ilgainiui pablukusią fasado medieną galima nudažyti ta pačia spalva ir pirtis vėl atrodys kaip nauja – nereikia sienų šveisti, šlifuoti.
Vidaus medienos apsauga
Priepirčio medienos vidaus dailylentes siūlau apsaugoti irgi to paties (Remmers) gamintojo Wohnraum-Lasur dažyve. Man įspūdį padarė tai, jog ši dažyvė labai stipriai išryškina medienos raštus – rieves, šakas. Atrodo, lyg medienos raštas būtų nupieštas. Savaime aišku, ilgainiui paviršiai pabluks, bet visvien sienos ilgai išliks dekoratyvios.
Kai pasigilinau, paaiškėjo, jog šios vandens pagrindo dažyvės 80 procentų yra natūralios medžiagos: bičių vaškas, linų sėmenų aliejus, natūralios dervos. Manau, kad tokia dažyve nuteptos sienos neskleis chemikalų kvapo.
Dailylentėms, mediniams baldams dažyvė suteikia aksominį matinį, ypač natūraliai atrodantį ir vandenį atstumiantį paviršių.
Ekologiški vidaus medienos dažai. Galimos aštuonios standartinės spalvos ir specialios spalvos pagal užsakymą.
Garinėje susidaro ypatingos sąlygos – drėgmė, karštis, todėl pirtininkai siūlo nenaudoti jokių dirbtinių priemonių, kurios gali skleisti kvapus. Kaitinimosi patalpos apdailinę medieną jie siūlo nutepti natūraliu linų sėmenų aliejumi.
Pirties šiltinimas ir sandarinimas
Naudojant 15 centimetrų konstrukcinius tašus ir 5 centimetrų išorinius skersinius tašus gaunamas 20 centimetrų šiltinimo sluoksnis. Užtikrinus sandarumą nesunkiai gaunamas B kategorijos pastatas. Pirčiai, net su gyvenamąja paskirtimi tai net kiek perteklinis sprendimas. O jei uždėti skersinius tašus viduje ir apšiltinti tarpus bus gautas net A klasės pastatas.
Skersiniai tašai užtikrina konstrukcijos stabilumą, taip pat tarp jų dedama šiltinimo plokštės. Atitinkamai tarpas tarp tašų toks koks plokštės plotis. Šis šiltinimas uždengia pagrindinę konstrukcinę medieną pašalindamas šilumos tiltelius. Pagrindinį šiltinimo sluoksnį bus galima įrengti vėliau.
Ne mažiau svarbus yra sandarumo užtikrinimas. Sandarumui užtikrinti pirtyje naudojamos 4 skirtingos plėvelės. Išorinė pirties siena dengiama vėjo izoliacine plėvele. Ji dedama pirmiausia, tam, kad ant jos priklijuoti difuzinę stogo plėvelę. Difuzinė stogo plėvelė yra laidi garams, tačiau nepraleidžia vandens. Vanduo laša kondensuodamasis ant stogo dangos, patenka kaip sniegas ar lietaus purslai pro čerpių tarpelius.
Karkasinė pirtis paruošta stogo plėvelės dengimui. Atsakingiausia vieta yra vėjo izoliacinės plėvelės sandarinimas aplink gegnes. Šioje vietoje vėjo izoliacinė plėvelė prakerpama, priklaijuojama prie gegnių ir patogiausia užtepti likusias skyles Soudatigh Hybrid. Ši mastika sukietėja padarydama patikimą apsauginę plėvelę.
Stogą šiltinti galima iš vidaus ir iš išorės. Iš išorės šiltinti paprasčiau, bus mažiau dulkių patenkančių ant veido ir į kvėpavimo takus. Klojama sluoksnis po sluoksnio, kaip ir montuojant stogo plėvelę. Išsamiau apie pirties stogo įrengimą galima paskaityti straipsnyje " šlaitinio stogo įrengimas".
Montuojamas laštakis prie kurio bus tvirtinamas apatinis difuzinės plėvelės kraštas. Plėvelė išvyniojama, išlyginama ir prikalami ventiliaciniais tašeliai ( vertikalieji grebėstai). Paliekamas laisvas plėvelės kraštas, kad pritvirtinti sekantį sluoksnį. Ventiliacinės lentelės turi būtinai turėti vinių juostelę. Kalami horizontalieji grebėstai ir taip judama į viršų. Stogo dangos sumontavimas lieka maloniausias darbas.
Persirengimo ir prausimosi patalpose montuojama garo izoliacinė plėvelė. Vienas iš sunkesnių mazgų yra apėjimas aplink perdangos sijas. Patogiausia pradžioje uždėti plėvelę ir vėliau tvirtinti gegnių laikiklius.
Kaitinimosi patalpoje garo izoliacijai naudojamas Alu popierius. Tarpusavyje plėvelė turi būti patikimai sujungta. Iš vidaus plėvelė gali būti klijuojama ar tvirtinama ant dvipusio lipnumo juostos kaip paveikslėlyje. Iš išorės plėvelės sujungiamos specialia panašios sudėties klijuojančia juosta.
Prieš dedant plėvelę į konstrukcijos tarpus sudedama šilinančioji medžiaga. Dedama dviem sluoksniais perdengiant sluoksnių jungimus.
Ties langais ir durimis išorinė ir vidinė plėvelės sujungiamos. Verta iš vidaus suklijuoti plėvelių klijais kaip Vapuor Seal . Išorė sandarinama lipnia juosta.
Didžiausias karkasinės konstrukcijos priešas yra pelės, paukščiai ir vabzdžiai. Patekę į vidų jie sudrasko plėvelę, patekę į šiltinamąjį sluoksnį pridaro takų. Visos skylės turėtų būti kruopščiai apsaugomos pritvirtinant tinklelį. Tinklelis dedamas vėdinamo fasado apačioje, kampuose, prie langų ir stogo apačioje.
Visi konstrukcijų, laidų, vamzdžių praėjimai turi būti kruopščiai užsandarinti. Vėdinimo vamzdžiui kuris eina pro plėveles iškerpama žvaigždinė skylė, kad įkirptą plėvelę priklijuoti prie vamzdžio. Geriausiai šiose vietose pasiteisina dvipusės butilo juostelės. Papildomai užvyniojama klijuojančia juosta.
Pirties vėdinimo įrengimas
Pirtyje be teisingo vėdinimo nesijausite komfortiškai. Kaitinimosi patalpoje ten esant žmonėms oras turėtų pasikeisti apie 10 kartų per valandą. Turi būti įrengiamas tiek oro šalinimas, tiek jo padavimas. Ventiliacijos sistema gali būti su priverstiniu oro šalinimu naudojant kanalinį ventiliatorių. Dažniausiai didesnio tūrio pirtyse naudojama natūrali ventiliacija.
Teisingiausia ventiliacija kai oro padavimas įrengiamas prie krosnelės. Oro ištraukimas įrengiamas priešingoje pusėje. Oro ištraukimas priešingoje pusėje įrengiamas per dvi angas. Viena anga būna aukščiausiai ir veikia kaip greitas oro ištraukėjas. Kita anga būna ties apatiniu gultu ir ištraukia atvėsusį orą, pasyviai vėdint patalpą.
Oro padavimas į pirtį 100 mm skersmens vamzdžiais. Viena atšaka eina prie pakuros esančios persirengimo patalpoje ir tieks orą krosnelės degimui. Antroji atšaka išvesta kaitinimosi patalpoje po krosnele ir įbetonuota į pamatą. Vamzdžiai išeina į išorę.
Pirties vėdinimas sumontuojamas iš skardinių detalių. Apačioje anga kuri bus po žemutiniu gultu ir bus naudojama kai pirtyje kaitinamasi. Viršuje pagrindinės traukos anga naudojama pravėdinti pirčiai tarp kaitinimosi. Jei į išėjimo ortakį įstatyti kanalinį ventiliatorių būtų įrengta priverstinė ventiliacija. Galvojant apie tai reikia iš karto atvesti elektros maitinimo ir valdymo laidus.
Pirties vėdinimo įrengimas kitame nei krosnelė kampe įstrižai patalpos. Taip nuo krosnelės iki vėdinimo angų susidaro ilgiausias kelias.
Pirties krosnelė ir kaminas
Pirtyje naudojamos elektrinės ir malkinės krosnelės. elektrinė krosnelė švariau, tačiau ir tuo pačiu brangesnė eksploatacija. Didesnei patalpai verta naudoti malkines krosneles su daug akmenų. Karštis ir garai nuo akmenų yra malonios pirties pagrindas.
Vytauto Puroklio įmonėje Kaišiadoryse gaminamos įvairių modifikacijų krosnelės. Turima patirtis leidžia pagaminti tinkamiausią krosnelę. Madingos didelės pakuros su stiklu taip dar gaunant persirengimo patalpoje židinį.
Greičiausias ir paprasčiausias būdas įrengti modulinį keraminį kaminą. Detalės dėliojasi kaip lego, paruošti visi mazgai ir medžiagos.
Pirties fasado apdaila
Tikriausiai daugelis matę pristatymo paveikslėlį pagalvojo, kad suklysta ir rodoma rąstinė pirtis. Net natūroje priėjus prie tokios pirties sunku atskirti ar tai rąstas, ar lentos.
Karkasinė pirtis apdailinta rąsto imitacijos lentomis. Kiek imlus laikui darbas, nes tokių lentų nėra masinėje gamyboje. Kiekvieną lentą reikėjo pjauti rankiniu būdu, vėliau šlifuoti ir dažyti. Pjauta iš 25 ir 30 mm viengubo pjovimo lentų. Optimalesnis storesnis variantas. Toks apdailos būdas būdingas Tatrų kalnų statyboje, galima daug pamatyti Zakopanėje. Tik ten naudojamos dar storesnės lentos ir kampuose sujungiamos. Jos naudojamos ne tiek kaip apdaila, bet kaip išorinė siena iš karto į tarpą dedant šiltinančias medžiagas.
Daug paprasčiau pirkti ir montuoti rąsto imitacijos dailylentes.
Vėdinamas fasadas daromas iš kelių sluoksnių. Ant vėjo izoliacinės plėvelės kalami ventiliacinai tašeliai. Tvirčiau bus prisukant medvažčiais. Apačioje paliekamas atviras tarpas, kad patektų oras. Tarpas apsaugomas nuo pelių pritvirtinant tinklelį.
Rąsto imitacijos lenta prijungiama prie tarpinės lentos kuri neleis šviesti tarpams tarp fasadinių lentų.
Nuo dažų pirties fasadui labai priklausys pastato išvaizda. Medžiui dengti naudojamos dažyvės, ši dažyvė patikrinta daugybėje projektų ir itin ilgai neblunka, neskilinėja. Net medžiui skilus dažyvė apgaubia skilusius kraštus. Geriau apdailines lentas dažyti prieš montuojant. Išdažius sumontavus medžiui keičiant parametrus gali atsidengti neuždažyti krašteliai. Fasadinė medienos dažyvė pirkta įmonėje Tikrasis dažas
Tai nauja technologija kai vandenyje ištirpdytas aliejus. Turi būti naudojamas aukštesnėje nei 10 laipsnių temperatūroje. Pasižymi hidrofobiškumu kai patekęs vanduo nubėga neįsigerdamas. Tačiau tuo pačiu neuždaromos poros ir medis "kvėpuoja".
Pirties langų ir durų montavimas
Langai ir durys pirčiai gali būti naudojami plastikiniai ir mediniai. Svarbus kruopštus tarpo tarp lango, durų ir fasado izoliavimas. Sandarinimo putos turi būti patikimai apsaugotos nuo išorės poveikio. Labai padeda naujos technologijos kai sandarinimo putų apsaugai naudojamos kietėjančios mastikos.
Sukomplektuotos durys užtikrina greitą darbą. E-durys įsigytos lauko durys. Durys išlyginamos , įtvirtinamos iš šonų kaladėlėmis. Viršus netvirtinamas. Stakta prisukama medvaržčiais. Po to į tarpą purškiamos montavimo putos, tinkamiausios Soudal Flexifoam. Medis keičiantis temperatūrai ir drėgmei keičia parametrus. Standžios putos su laiku ima byrėti, elastingos Flexifoam be problemų atlaiko daugybę paarmetrų keitimo ciklų.
Visas putas būtina izoliuoti nuo išorinės ir vidinės drėgmės. Dabar labai patogu naudoti Soudatight Hybrid polimerinę pastą kuri sukietėjusi tampa vandeniui nelaidžia membrana. Ji laidi garams ir medis nešus, taip pat gana ilgą laiką atspari ultravioletiniams spinduliams. Nors apdailą reikia uždėti kaip galima greičiau.
Langai pradžioje įtvirtinami kaladėlėmis iš šonų, prisukami medvaržčiais. Tada purškiamos montavimo putos, neužmirškite prieš tai sudrėkinti paviršių. Montavimo putos dengiamos apsauginiu sluoksniu, kuris gali būti ir iš apsauginės juostos. Priėjimas prie lango apsaugoimas tinkleliu nuo pelių.
Įmonės produktai
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
![]() |
Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje | Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma | |
![]() |
Braškių daigai Molėtuose | Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose | |
|
Dailylentės pirčiai Vilniuje | Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius | |
![]() |
Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje | Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas | |
|
Karkasinio namo statyba Kaune | Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas | |
|
Karkasinio namo statyba Klaipėdoje | Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas | |
|
Karkasinio namo statyba Marijampolėje | Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje | |
|
Karkasinio namo statyba Panevėžyje | Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje | |
|
Karkasinio namo statyba Šiauliuose | Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas | |
|
Lauko krosnelė kazanui Kaune | Lauko Krosnelės Kazanui, Kazanas, Lauko Krosnelė Kaune |
Receptai
Obuolių vyno gamyba
Naminis obuolių vynas, gaminimo receptas ir pažingsninė vyno gamybos technologija, mielės, cukraus kiekis
Vedantieji
Namo statyba iš polistireno blokelių
Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas
Karkasinio namo statyba
Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas
Žirnių auginimas
Kaip auginti daržo žirnius, dirvožemis žirniams, žirnių sėjimas, priežiūra, tręšimas, kenkėjai
Svogūnų auginimas
Svogūnų panaudojimas ir veislės, jų auginimas iš sodinukų. Koks dirvožemis, vieta, sodinimo laikas, priežiūra, tręšimas reikalingas. Kokios ligos ir kenkėjai puola svogūnus.
Ūkis
Vaismedžių genėjimas ir formavimas
Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias
Vaismedžių skiepijimas
Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija
Vaismedžių sodinimas
Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra
Triušių auginimas
Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės
Namo statyba iš polistireno blokelių
Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas
Arkiniai angarai
Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas
Rožių auginimas
Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai
Plačiakaktis
Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais
Skruzdėlių naikinimas
Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui
Slyvų auginimas
Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės
Aviečių auginimas
Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės
Vyšnių auginimas
Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės
Abrikosų auginimas
Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai