Top7 ką verta pamatyti Skuodo rajone
Sakoma, kad Lietuva prasideda nuo Skuodo. Nors ir kaip tai keistai ir pasipūtėliškai skambėtų, šiuose žodžiuose yra tiesos. Būtent Skuodo apylinkės, o tiksliau Apuolė - pirmoji istoriniuose šaltiniuose paminėta Lietuvos vietovė, menanti dar švedų vikingų laikus. Taigi, taip! Metaforiškai Lietuva prasidėjo būtent nuo Skuodo ir ne tik dėl to, jog ribojasi su Latvija ir yra labiausiai žemaičių kalbą ir kultūrą išsaugojęs kraštas, bet ir dėl savo istorinės praeities bei garsių asmenybių.
Nors šiame rajone infrastruktūra ir lankytinos vietos nėra labai gerai reklamuojamos ir ilgą laiką kultūrinių objektų aplinka nebuvo tvarkoma, tačiau kuo toliau, tuo padėtis gerėja ir Skuodas darosi vis patrauklesnis lankytojams. Ir nors vietų, kur mieste būtų galima tiesiog pailsėti ar ramiai atsigerti kavos vis dar trūksta, tačiau praleisti dieną ar pusdienį gamtoje puiki alternatyva. Žinoma, Skuodas turi nemažai vietovių, kuriomis gali didžiuotis, todėl jei kada ten lankysitės, šis TOP septintukas jums tikrai pravers!
1. BARSTYČIŲ (PUOKĖS) AKMUO
Jei manote, kad už Puntuką didesnių riedulių Lietuvoje nėra - klystate. Pats didžiausias, siekiantis 13,4 m ilgį, 7,5 m plotį ir 3,6 m aukštį, stūkso būtent Skuodo rajone Puokės kaime. Šis beveik 680 tonų sveriantis akmuo privers ne tik aikčioti iš nuostabos, bet ir primins gūdžius ledynmečio laikus, kada, kaip spėjama iš Švedijos, riedulys buvo atneštas į šiuos kraštus.
Dar iki 1957-ųjų metų apie šį riedulį niekas nežinojo, tačiau masiškai visoje Lietuvoje prasidėjus melioracijos darbams ši ledyno dovana buvo atrasta.
Tiesa, šis riedulys be abejonės apipintas legendomis ir padavimais. Vienas žymesnių, jog kadaise šioje vietoje stovėjusi pagonių šventykla, o amžinąją ugnį saugojusi vaidilutė. Jos neištikimybės užrūstintas pagonių dievas Perkūnas trenkęs į šventyklą su šventuoju akmeniu ir užvertęs ją žemėmis. Tačiau akmens būta tokio stipraus, jog ir iki šiol išlikęs, tik nuskaldytais šonais. Šiandien Barstyčių akmens teritorija pritaikyta lankytojams ir net suteikiama galimybė kopėtėlėmis užlipti ant riedulio, įrengti pėsčiųjų takai bei poilsiavietė.
Puokės akmens apžvalginė-poilsio aikštelė
Skuodo rajone - didžiausias Lietuvos riedulys
2. RESPUBLIKINIS V.INTO AKMENŲ MUZIEJUS
Lietuvoje muziejų yra gyva galybė, tačiau akmenų muziejų mūsų šalelė turi tik vieną. Mosėdis - 17km nuo Skuodo atitolęs miestelis slepiantis ypatingą turtą.
Šis - vieno žmogaus viso gyvenimo darbas. Daktaras Vaclovas Intas 1957 m. Mosėdyje paskirtas vadovauti ligoninei, tačiau jį domino ne tik darbas, bet ir visur esantys akmenys. Pirmą akmenį gydytojas parsigabeno turistiniu dviračiu, o muziejus įsteigtas 1979 m., atsižvelgiant į parko populiarumą, jo mokslinę, kultūrinę vertę. Muziejaus vidaus ekspozicija įkurta sename virš 200 metų amžiaus restauruotame vandens malūne. Joje pateikta uolienų nuotrupų klasifikacija, paleontologiniai radiniai – suakmenėjusios fosilijos bei kaip dovanos iš įvairių pasaulio šalių atvežti akmenys. Čia viena gausiausių Respublikoje smėlio pavyzdžių kolekcija, kurią surinko pats muziejaus direktorius Vaclovas Intas. Čia galima pamatyti net iš tulžies pūslės ir inkstų operacijų metu pašalintus akmenis.
Kita dalis ekspozicijos - Bartuvos slėnio terasoje 8 hektarų teritorijoje. Joje - 200 įvairiausių dydžių ir formų akmenų parkas.
Muziejaus lauko ekspozicijoje akmenys išdėstyti pagal kilmę. Tai nuoseklia geografine tvarka suguldyti Rytų, Vidurio ir Vakarų Suomijos, Suomių įlankos dugno, Alandų salyno, Botnijos įlankos dugno, pietų, vidurio, šiaurės Švedijos uolienų rieduliai, atkeliavę į Lietuvą maždaug prieš 700 000 – 13 000 metų. Pats daktaras domėjosi ir botanika todėl parke galima pamatyti ne tik akmenų, bet ir iš Altajos kraštų parvežtų retų augalų rūšių. Šis parkas puiki atgaiva gamtos ir ramybės ištroškusiems lankytojams - čia ypač gražu pavasario pabaigoje - vasaros pradžioje.
Šis V. Into palikimas ir iki šiol traukia žmones iš visos Lietuvos, o pats Mosėdis tituluojamas akmenų sostine.
V. Into įkurtas Akmenų muziejaus parkas
Viena labiausiai traukiančių Skuodo rajono vietų-Mosėdis
Puikus laisvalaikio praleidimo būdas-vakarinis pasivaikščiojimas naujuoju Mosėdžio pėsčiųjų tiltu
3. IZIDORIAUS NAVIDANSKO PARKAS
Šis gamtos kampelis, įsikūręs vos 4km nuo Latvijos sienos, Ylakių seniūnijoje, Kalnėnų kaime. Įspūdingo dydžio ir grožio parkas vėlgi vieno žmogaus viso gyvenimo darbas. Būdamas 16-os metų Izidorius Navidanskas pasodino pirmuosius medelius (berželius, liepaites, tujas), tačiau už tai tėvas jį išpeikęs, nes vertinęs tik naudą duodančius vaismedžius. Tėvui mirus, jaunasis Izidorius nepaleido savo svajonės ir toliau pradėjo plėsti savo parką. Dabar net 57 hektarų ploto parke auga apie 300 taksonų (rūšių, porūšių ir veislių) sumedėjusių augalų.
Parke taip pat yra 7 iškasti tvenkiniai, todėl ypač vasarą į Navidansko parką traukia tiek žvejai, tiek poilsiautojai.
Šiame parke lankytojai labiausiai žavisi įspūdingomis alėjomis. Į jas atvažiuoja fotografuotis linksmi vestuvininkai, apsilanko vaikų ekskursijos, nuo vasaros karščio ar lietaus slepiasi iškylautojai..
Be alėjų, senų ar retų medžių šiame parke yra ir kitų įdomių vietelių. Tai jaukios poilsiavietės, gėlynai, tilteliai, samanoti nameliai bei didelis vaismedžių sodas. Todėl bet kuriuo metų laiku parkas traukia visus ramybės ištroškusius lankytojus savo besikeičiančiomis spalvomis.
Įėjimas į parką nemokamas, taip pat suteikiama galimybė už minimalią kainą užsisakyti pavėsinę ir linksmai pavakaroti.
Vasaros poilsiavietė I. Navidansko parke
Parko alėjos kiekvienu metų laiku traukia lankytojus
Poilsis Navidansko parke traukia tiek žvejus, tiek pramogautojus
4.SIMONO DAUKANTO GIMTINĖ
Šią vietą privalo aplankyti visi, kurie bent kiek domisi istorija ir žino Simono Daukanto indėlį būtent į Lietuvos istoriją. Ir taip! Šis žymus žmogus yra kilęs iš Skuodo rajono. O tiksliau iš Kalvių kaimo šalia Lenkimų miestelio.
Šiame kaimelyje gimė istorikas, švietėjas, tautosakos rinkėjas, iš Skuodo pėsčiomis mokytis į sostinę išėjęs garsus šviesuolis.
Simonas Daukantas didele dalimi prisidėjo prie lietuvio kalbos tobulinimo, sukūrė daug naujų ir šiandien prigijusių žodžių bei pirmasis apibrėžė takoskyrą tarp tautos ir valstybės.
Gimtoji Daukanto klėtelė įrengta pagal to meto valstiečių gyvenimą ir buitį, todėl tai puiki galimybė pamatyti, kaip gyveno žmonės beveik prieš 200 metų.
Taip pat viename iš klėtelės kambarių įrengta ekspozicija, skirta istoriko bičiuliui, pirmajam lietuvių botanikui Jurgiui Pabrėžai atminti.
5. ŠAUKLIŲ TUNDRA
Taip! Tundra ne tik kažkur Sibire, bet ir Lietuvoje. (Dar artimiausia Latvijoje) Ir mes turime galimybę bent maža dalele pajausti ir pamatyti, ką reiškia būti tokioje vietoje. Šis gamtos draustinis ne tik primena atokų gamtos užkampį (Sibirą), tačiau ir yra nusėtas įvairiausių riedulių, bei slepia įvairiausių retų rūšių augalų.
Šiame gamtos prieglobstyje įrengtas 2 km pėsčiųjų takas su apžvalgos bokšteliu (beje dalis tako yra pritaikyta ir neįgaliesiems, tačiau reikia susisiekti su parko direkcija dėl vartų atrakinimo), tai taip pat vienas didžiausių riedulynų Lietuvoje.
Dalis riedulyno yra aptverta, nes ten ganosi muflonų banda, į šią teritoriją galima patekti per specialiai įrengtus laiptus.
Šiame gamtos prieglobstyje taip pat galima apžiūrėti ir didžiausią Lietuvoje kadagyną, o kadagiai kaip sakoma geriausiai išvalo orą. Tad ne tik pasigrožėsite tundros vaizdais, bet ir pakvėpuosite pačiu gryniausiu oru Skuodo rajone!
Pažintinis 2 km. Šauklių tundros pėsčiųjų takas
Iš apžvalgos bokšto matyti visa tundra
6. APUOLĖS PILIAKALNIS
Piliakalniai nėra itin turistų lankomos vietos, pripažinkim tai. Tačiau šį piliakalnį ir būtent vasarą - verta aplankyti. Ši istorinė kuršių žemė mena seniausius laikus, kai ši buvusi tvirtovė gynė baltus nuo vikingų. Pats garsiausias - Apuolės mūšis, aštuonias dienas tvirtai laikęsi protėviai, devintąją galiausiai pasidavė švedams.
Ši, pirmoji rašytiniuose šaltiniuose paminėta Lietuvos vieta, kasmet vis daugiau pritraukia lankytojų. Kiekvieną vasarą čia vyksta amatų ir karybos festivalis, arba paprasčiau vadinamasis Apuolės festivalis, kuriame suvažiuoja amatininkai iš visos Pabaltijos. Atvykęs į Apuolę, atrodo, persikeli laiku į senovę ir atsirandi autentiškame vietos miestelyje. Siekiant atkurti tuometinius mūšio įvykius festivalyje vyksta parodomieji kuršių-vikingų susirėmimai, karių kovų turnyrai. Šio festivalio metu lankytojai turi unikalią galimybę išmokti senovinių žaidimų, patiems šaudyti iš lanko bei mesti ietis, patyrinėti tuometinius ginklus, pajodinėti žirgais. Žinoma, autentiškumo suteikia ir genčių kostiumai, kuriais puošiasi visi festivalio amatininkai bei kariai. Ir kaip festivalis be muzikos. Tiesa, pop estrados žvaigždučių čia neišvysite, nes festivalyje karaliauja Folk muzika bei panašaus žanro atlikėjai.
Be abejonės, šį piliakalnį verta aplankyti ne tik vasarą. Kiekvieną metų laiką medžiai keičia savo spalvas, taip kviesdami pasimėgauti ramybe ir įspūdingais vaizdais, o lankytojams įrengti pėsčiųjų takai bei tiltai leis be vargo pasiekti įvairiausius kampelius.
Apuolė - pirmoji Lietuvos ir Skuodo krašto vietovė
Nuotraukų autorė Edita Barkienė- Narvydaitė
7. ŽEMDIRBIO MUZIEJUS
Turbūt ne kartą esate girdėję, jog žemaičiai labiausiai užsispyrę ir itin darbštūs žmonės. Ir šiandien svečiuojantis Žemaitijoje važiuojant automobiliu tikriausiai ne kartą ir ne du aplenkėte traktorių su dideliais padargais. Tiesa, senovėje tokių priemonių nebuvo, visi ūkio darbai buvo atliekami kur kas primityvesniais metodais. Ir ne tik ūkio - visa buitis, jos įrankiai, prietaisai, baldai, namų apyvokos priemonės - viskas eksponuojama šiame muziejuje.
Visas šis turtas eksponuojamas rąstiniuose nameliuose - klėtyse, todėl jau vien aplinka nukelia į praeitį. Šiame Aleksandrijos seniūnijoje, Truikinių kaime esančiame muziejuje net gi galima pasimokyti kalvininkystės amato!
Nuo girnų iki plūgų, nuo linamušių iki arklio pakinktų...
Taip pat kasmet gegužės mėnesį čia vyksta žemdirbio šventė, suburianti visus amatininkus ir miestelio svečius į Aleksandriją, kur visą dieną šurmuliuoja savo darbus pristatantys tautodailininkai, amatininkai bei muzikantai. Šio muziejaus savininkai suteikia galimybę išsinuomoti klėtelę kokiai nors progai ar šventei, arba užsisakyti ekskursiją, kurią praves pats muziejaus šeimininkas! (Dėl ekskursijų reikia susitarti iš anksto)
Parengė Jūratė Baltinaitė
Kategorijos straipsniai
Pėsčiųjų takai Lietuvoje
Geriausias pėsčiųjų takas Lietuvoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Aukštaitijoje, pėsčiųjų takai Labanore, pėsčiųjų takai Pajūryje, pėsčiųjų takai Žemaitijoje.
Panemunės kelias
Kur keliauti Lietuvoje, maršrutas Panemunės kelias žemėlapis, dienos kelionė Lietuvoje, Panemunės pilių kelias, savaitgalio kelionės Lietuvoje, Panemunės kelias iš Vilniaus, Panemunės kelias iš Kauno, Panemunės kelias iš Jurbarko, Panemunės kelias kur pavalgyti, kelionės po Lietuvą
Ką veikti pajūryje
Atostogos pajūryje, aktyvios veiklos pajūryje, lankytinos vietos pajūryje, ką veikti Palangoje, Švenojoje, Klaipėdoje, Kuršių nerijoje.
Kelionė į Veneciją
Ekskursijos venecijoje, kelionės į Veneciją organizavimas, Venecijos lankytinos vietos
Kelionė į Rumuniją automobiliu
Automobiliu po Rumuniją, lankytinos vietos Rumunijoje, ką veikti Rumunijoje, maršrutas automobiliu po Rumuniją
Kelionė į Italiją automobiliu
Automobiliu į Italija, kelionė automobiliu į šiaurės Italiją, Ką veikti Italijoje, Kelionė automobiliu į Italiją
Priemonės nuo uodų
Prevencija nuo uodų, kaip apsisaugot nuo uodų keliaujant, uodų sukeliamos ligos, priemonės atbaidančios uodus, purškalai nuo uodų, priemonės nuo uodų gyvūnams, priemonės po uodų įkandimo
Ką veikti Utenoje
Lankytinos vietos Utenoje, poilsis Utenoje, maršrutas automobiliu po Utenos rajoną
Ką pamatyti Širvintose
Ką pamatyti Širvintose bei Širvintų rajone, lankytinos vietos Širvintose, pažintiniai ir dviračių takai Širvintų rajone, Kernavė, ką pamatyti ir aplankyti Kernavėje.
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka