Kaukazo aviganis
Atnaujinta: 2025-05-08

Kaukazo aviganis yra rimta sarginė veislė, kurios negalima vertinti lengvabūdiškai. Šie šunys yra drąsūs, bebaimiai, pasitikintys savimi ir aršūs esant grėsmei, tačiau šeimos nariams, įskaitant kitus augintinius, jie yra švelnūs, atsidavę, geri ir meilūs. Kaukazo aviganiai šimtmečius buvo naudojami apsaugoti nuosavybę nuo įsibrovėlių, saugoti gyvulius nuo didelių ir mažų plėšrūnų, tokių kaip vilkai ar kojotai, bei atlikti įvairias kitas užduotis. Šiais laikais, ypač Vakaruose, jie dažniausiai laikomi kaip šeimos draugai ir sargai.

Yra daugybė šios veislės variacijų, priklausomai nuo jų kilmės regiono. Beveik šimtmetį egzistuoja du pagrindiniai veislės tipai ir standartai: kalnų tipas, turintis ilgesnį kailį ir sunkesnį kūno sudėjimą, bei stepės tipas – trumpesnio kailio ir lengvesnio sudėjimo šuo.

Kaukazo aviganio istorija

Kaukazo aviganis kilo iš regioninių gyvulių sargybinių šunų, gyvenusių Kaukazo regione, kuris apima Azerbaidžaną, Gruziją, Armėniją ir dalį Rusijos.

Tiksli šios veislės kilmė nežinoma, tačiau daugiausia pastangų formuojant šiuolaikinį Kaukazo aviganį buvo įdėta Sovietų Sąjungoje XX a. 3-iajame dešimtmetyje. Nors tuo metu siekta suvienodinti veislės standartus, Kaukazo aviganiai išsaugojo prisitaikymą prie savo gimtųjų vietovių, todėl pasižymi skirtingomis savybėmis.

Pavyzdžiui:

  • Gruzijoje gyvenantys Kaukazo aviganiai – labai dideli, ilgo kailio ir stambaus kaulų sudėjimo.

  • Azerbaidžane – aukšti, bet lengvesnio kūno sudėjimo.

  • Dagestane – mažesni, labiau kvadratinio kūno proporcijų.

Nepaisant šių regioninių skirtumų, visi Kaukazo aviganiai nuo seno buvo naudojami kaip gyvulių sargai, saugantys bandas nuo plėšrūnų ir vagių visame Kaukazo regione.

Kaukazo aviganio išvaizda

Kadangi Kaukazo aviganiai paplitę visame Kaukazo regione, kuris yra gana didelis, jų kailio spalvos gali labai skirtis. Dažniausiai pasitaikančios spalvos yra gelsvai ruda (smėlinė), kreminė, sabalo ir pilka. Rečiau pasitaiko raudona, margai dryžuota ir balta spalvos. Taip pat Kaukazo aviganiai gali turėti rainą raštą ar baltas dėmes įvairiose kūno vietose.

Kaukazo aviganio dydis

Kaukazo aviganiai yra dideli šunys, turintys tvirtą kūno sudėjimą. Jie gali siekti 66–71 cm ūgio, o jų svoris svyruoja nuo 45 iki 77 kg. Kaip jau minėta, Gruzijoje auginami Kaukazo aviganiai dažniausiai būna didesni, o kilę iš Azerbaidžano ir Dagestano – mažesnio ūgio ir lengvesnio sudėjimo.

Kaukazo aviganio kailis

Kaukazo aviganio kailio tipas ir ilgis gali šiek tiek skirtis, tačiau paprastai šios veislės šunys turi trumpą, tiesų ir gana šiurkštų kailį. Nors kai kurių šunų kailis būna ilgesnis, jis nėra toks kaip pudelio ar Berno zenenhundo – ilgą viršutinį kailį laiko tankus pavilnis, todėl plaukai šiek tiek atsikiša nuo kūno.

Dėl tokio kailio tipo Kaukazo aviganiai gana stipriai šeriasi. Vis dėlto būtent tankus pavilnis leidžia šiai veislei ištverti atšiaurias Kaukazo žiemas, kai ypač naktimis temperatūra dažnai nukrenta žemiau nulio.

Trumpaplaukius Kaukazo aviganius reikia šukuoti kelis kartus per savaitę, o šėrimosi metu – dažniau. Ilgaplaukiams šunims reikia kasdienės priežiūros.

Šunims su ilgu kailiu taip pat gali prireikti žirklių tvarkant tam tikras vietas, bet niekada nereikėtų kirpti su kirpimo mašinėlėmis.

Nors šie šunys didžiąją metų dalį šeriasi vidutiniškai, sezono metu plaukų slinkimas tampa ypač intensyvus. Šiuo laikotarpiu būtina kasdien šukuoti, kad pašalintumėte negyvus plaukus.

Dėl šio bruožo jie nėra tinkami žmonėms, turintiems alergiją gyvūnų plaukams.

Kaukazo aviganio charakteris

Kaukazo aviganiai yra nepriklausomi šunys, pasižymintys stipriais apsauginiais instinktais. Jie pasitikintys savimi, turi budrias akis ir nuolat stebi aplinką, ieškodami galimų grėsmių savo šeimai ar bandai. Nors tai reiškia, kad ši veislė gali būti linkusi į agresiją, Kaukazo aviganiai paprastai yra mylintys ir labai atsidavę savo šeimininkams.

Dėl šių savybių Kaukazo aviganis nėra tinkamas pasirinkimas pirmą kartą šunį įsigyjančiam žmogui. Jie reikalauja daug ankstyvos socializacijos, kad apsauginiai instinktai būtų tinkamai suvaldyti.

Jie judės tik tuomet, kai reikės, ir dažnai ilsėsis didžiąją dienos dalį. Kaip aviganiai, jie neskirti ilgiems pasivaikščiojimams – jų kasdienės užduotys pakankamai juos apkrauna.

Kaip augintiniai, jiems pakanka maždaug 30 minučių pasivaikščiojimo per dieną. Kadangi šie šunys yra protingi, jiems naudinga įtraukti protinio lavinimo veiklų, pvz., uoslės žaidimų, kramtomųjų žaislų ar naujų pasivaikščiojimo maršrutų.

Ar Kaukazo aviganiai gerai sutaria su vaikais?

Kadangi Kaukazo aviganiai labai atsidavę savo šeimai, jie dažnai turi „minkštą vietą“ vaikams ir esant reikalui juos gina bet kokia kaina. Jie gerai sutaria su vaikais, jei šie juos gerbia ir elgiasi atsakingai.

Tačiau dėl didelio šuns dydžio būtina nuolatinė suaugusiojo priežiūra. Net jei Kaukazo aviganiai yra gana ramūs, žaisdami su vaikais jie gali pernelyg įsiaudrinti – ir netyčia pargriauti vaiką, kas prilygtų automobiliui atsitrenkusiam į suaugusį žmogų.

Ar Kaukazo aviganiai draugiški kitiems gyvūnams?

Kaukazo aviganiai dažniausiai sutaria su kitais gyvūnais – tiek naminiais, tiek ūkio gyvuliais. Jei jie nuo mažens auginami kartu su kitais gyvūnais, problemų neturėtų kilti. Jie labai prisiriša prie šeimos ir visus joje esančius laiko savo dalimi.

Be to, šie šunys neturi stipraus medžioklės instinkto – jie retai vejasi mažus gyvūnus, tokius kaip jūrų kiaulytės ar triušiai. Visgi dėl jų dydžio verta saugoti mažesnius gyvūnus ir neleisti jiems būti kartu be priežiūros – geriausia laikyti juos atskirai.

Ar kaukazo aviganiai agresyvūs

Kaukazo aviganiai turi polinkį į agresiją – tai natūralus paveldėtas instinktas, naudotas saugant teritoriją ir gyvulius. Kaip sargybiniams šunims, ši savybė naudinga, tačiau kaip naminiams gyvūnams – ją reikia tinkamai kontroliuoti.

Tinkamai socializuoti Kaukazo aviganiai tampa švelniais, mielais šunimis, kurie gali būti labai draugiški. Socializacija taip pat padeda suvaldyti kitus instinktus, tokius kaip maisto saugojimas ar teritorinis elgesys. Nepakankamai socializuoti šunys gali tapti rimtu iššūkiu, kuriam suvaldyti gali prireikti patyrusio kinologo pagalbos.

Kaukazo aviganio dieta

ie šunys turi gauti visavertį ir aukštos kokybės pašarą, atitinkantį jų dydį, amžių ir fizinį aktyvumą. Taip pat galima juos šerti natūralia žalia mityba, tačiau tokia mityba turi būti kruopščiai subalansuota ir suderinta su veterinarijos gydytoju.

Kiek pašaro reikia – priklauso nuo šuns svorio. Paprastai rekomenduojama duoti nuo 4 iki 7 puodelių sauso pašaro per dieną. Jei šuo šeriamas žalia mityba, kasdienis pašaro kiekis turėtų sudaryti apie 2–5 % jo kūno svorio.

Kaukazo aviganio gyvenimo trukmė

Vidutinė gyvenimo trukmė – nuo 10 iki 12 metų. Tai priklauso nuo priežiūros, aplinkos, mitybos ir netgi darbo pobūdžio – kaip bandos sargai jie gali patirti sužeidimų, kurie trumpina gyvenimą.

Kaukazo aviganio dresūra

Dėl savo nepriklausomo charakterio Kaukazo aviganiai nėra linkę paklusti vien dėl to, kad taip liepta. Tačiau jie labai motyvuojami maistu, todėl pagrindinė paklusnumo dresūra neturėtų kelti didelių sunkumų.

Sudėtingesnė dresūra (pvz., sekimo ar elgesio formavimas suaugusiems) gali reikalauti profesionalaus dresuotojo pagalbos. Pagrindines komandas išmokyti nesunku, tačiau pažangus mokymas yra iššūkis.

Kaukazo aviganio kaina

Kaukazo aviganio kaina gali labai varijuoti priklausomai nuo veisimo kokybės, šuns kilmės, tėvų sveikatos istorijos ir kitų veiksnių. Vidutiniškai, Kaukazo aviganis gali kainuoti nuo 500 iki 2 000 eurų, tačiau ypač aukštos kokybės šuniukai, turintys išskirtinę kilmę arba dalyvaujantys parodose, gali kainuoti ir daugiau nei 3 000 eurų.

Kategorijos straipsniai

Salomėja Ruseckaitė - pirmoji LDK gydytoja patyrusi kupiną nuotykių gyvenimą

Prekyba vergais, darbas turkų sultono ir Krymo chano gareme, aistringos ir nuviliančios meilės

Vienišas teisybės ieškotojas dėl kurio sudužo Sapiegų galybė

Didikų puikybė ir arogancija kurios pasekmėje kilo pilietinis karas pasibaigęs krašto okupacija svetimšaliais

Konfliktas dėl moters, po kurio ATR prarado ketvirtadalį teritorijos

Kaip nesprendžiant mažų problemų susidarė labai didelės problemos, pabaigusios ATR "Aukso Amžių"

Bona Sforza, atstumta reformatorė.

Kaip vieniša reformatorė neatpažįstamai pakeitė Lenkijos ir Lietuvos istoriją. Ir ką ji galėjo padaryti jei jai nesipriešintų, o padėtų vystyti reformas.