Kandidatai į Vilniaus merus ir savivaldybės tarybą 2019
Atnaujinta: 2020-03-09

Tai nėra politinė reklama ar kokio nors kandidato, interesų grupės apmokėta nuomonė. 

Dėl Vilniaus mero posto vyks pati aršiausia kova Lietuvoje. Ekonomiškai ir politiškai stipriausias Lietuvos miestas. Ar gausime nepriklausomą merą ar eilinį kokios nors interesų grupės „pomidorą“? O gal nėra taip jau blogai jei miestą valdo kokia nors interesų grupė? Nors šie rinkimai ir gal sekanti kadencija gali pateikti staigmenų - Vilniuje pagaliau susibūrė visuomenininkų grupė kuri pasipriešino chaotiškam Vilniaus užstatymui.

Interesų grupės Vilniuje

Labai įdomūs faktai atsiskleidė liberalų lyderio Eligijaus Masiulio alkoholio dėžučių byloje. O viso procesų interpretacijų dar 10x. Kaip įvardinti tas mūsų politikus ir „pomidorus“ valdančias interesų grupes. Klanais sunku įvardinti, Škotijos klanai turi aiškų vadą ir klano nariai prisiekia ištikimybę. Pas mus kartais sunku įvardinti aiškų grupuotės lyderį. Tokia kaip Abiejų tautų respublikos laikais bajorų demokratija. Kuris lyderis įdomesnis, turtingesnis, įtakingesnis prie to bajorai ir šliejasi. Nors ištikimųjų grupė labai didelė. Mafija taip pat nepavadinsi, pasitraukusiųjų neužkasa kur nors miškelyje. Gal įprastu Lietuvai konfederacijos pavadinimu? 

Bendrai labai skųstis kriminalo įtaka mūsų intersų grupėms neverta. Nors aišku be to neapsieita. Dauguma mūsų interesų grupių valdomi intelektualių žmonių, subūrusių aplink save ne mažiau intelektualių žmonių ratą. Nepriklausomybės pradžioje dar dažniausiai būdavo žmogus ar žmonės kuris turėdavo žinių, patirties, ryšių atsilaikyti prieš kriminalo ar valdžios spaudimą. 

Kuriasi ir naujos interesų grupės, ypač susijusios su ES pinigų įsisavinimu. 

Pokyčiai  Vilniuje per paskutinę Mero kadenciją

Turėjome aktyvų kalbomis ir dar labiau aktyviai mėgstantį pasipiarinti merą. Nors tai jau tampa normąa tarp jaunosios kartos politikų. Kiek sprando turima atkovoti gerus savo tarnautojus kelia abejonių.

Jau į užmarštį eina Pavilnių ir Verkių regioninio parko direktorės Vidos Petiukonienės atleidimo istorija. O jos tikrai neverta užmiršti. Vienas iš pirmųjų naujo stiliaus pavyzdžių, kaip naudojant žiniakslaidą galima susidoroti su neparankiu žmogumi. Nereikia labai atidžiai nagrinėti, norint pamatyti, kad Vilniaus regioninis parkas tvarkosi geriausiai tarp visų Lietuvos parkų. Įrengti dviračių ir pėsčiųjų takai, organizuojami visuomenei skirti renginiai. Tačiau tai regioninis parkas nepriklausantis Saugomų teritorijų tarnybai. Parkas su  tokiomis galimybėmis įtakoti politinį ir verslo elitą per statybos leidimus. Aišku Rūta Baškytė tokio karūnos brangakmenio negalėtų praleisti. 

Skandalą nuo žiežirbėlės iki gaisro greitai įžiebė žiniasklaida. Žiniaskliados priklausomybę nuo Aplinkos ministerijos ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos dotacijų puikiai galima buvo matyti po žygio Labanoro giriai gelbėti. Nė viena komercinė žiniasklaida neįdėjo informacijos apie šį žygį į vedančias pozicijas. Nors nevyriausybinės protesto pilietinės akcijos, kurioje susirinktų daugiau kaip pusantro tūkstančio žmonių, Lietuvoje senokai jau nebuvo. 

Apie Verkių regioninį parką ir jo direktorę buvo rašomi visiški vėjai. Pagrindiniai kaltinimai turėjo būti skirti net ne regioniniam parkui, bet pačiai Saugomų teritorijų tarnybai. Daugybę leidimų statybai suteikė VSTT parengtas tvarkymo planas. Pasekoje buvo rasti "baisūs" pažeidimai: pirtelė, pora pavėsinių, pasodinti invaziniai augalai. Net nepalyginsi su tuo kiekiu užstatymų ir pažeidimų kuriuos protegavo didžioji kovotoja už gamtą Rūta Baškytė vien tik Aiseto kraštovaizdžio draustinio užstatymo procese. 

Meras to nežinojo? Tai reiškia arba nesigaudo situacijoje, arba nenori gaudytis. Tarp susipažinusių su situacija sklando kalbos, kad kaip tik su V. Petiukoniene susidorojo gerų sklypų užstatymui savininkai. Neoficialiai bendraujant su architektais kurie dirba Vilniaus regioniniame parke neteko susidurti su tokiais, kurie kaltintų buvusią parko vadovę kyšininkavimu. Tai klausimas, dėl ko buvo paaukota Vida Petiukonienė?

verkiu regioninis parkas kova_del_postu

Daugelio specialistų nuomone Pavilnių ir Verkių regioninių parkuose tvarkomasi geriausiai Lietuvoje. Jie geriausiai pritaikyti eilinio piliečio poilsiui, vyko įdomūs renginiai. Taip pat parkas geriausiais išsaugotas nuo užstatymų gražiausiose vietose. Praktiškai visi aplinką darkančių užstatymų leidimai buvo gauti teisminiu keliu.

Konfliktinių situacijų užstatymuose pačiame Vilniaus mieste dar daugiau. Labai pozityvi tendencija, kad susikūrė bendruomenė, išdrįsusi pasipriešinti chaotiškam užstatymui. Buvo imtasi labai progresyvių veiksmų jiems kompromituoti. Be jau tų tipinių klišių kaip radikalai, rėksniai net visą konferenciją nepatingėta surengti. Kaip visuomenininkai kaišioja pagalius "darnioje" Vilniaus plėtroje. 

naujos statybos butai vilniaus centre
Galima drąsiai teigti, kad socialiai aktyvūs žmonės sukūrė didžiulį patrauklumą Vilniaus Užupio rajonui. Deja, tai atsisuko prieš juos, kai į patrauklų rajoną plūstelėjo užstatytojai. Nors jei užstatytojai būtų laikęsi nustatytų užstatymo normų, greičiausiai konflikto net nekiltų. 

 

Verta pasižiūrėti į Mero veiklos ataskaitą.  Labai įdomu, skamba labai gražiai. Aišku, kai ko nutylėjimas tikrai yra ne melas. 

Pavyzdžiui teiginys, kad šildymo kainos sumažėjo 27 procentus. Taip tai teisybė, tačiau pamiršta paminėti, kad beveik visoje Lietuvoje šildymo kaina mažėjo. Vilnius nėra pačių mažiausių šildymo kainų miestas - mažesnės kainos Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose. Taip pat ir keliuose mažesniuose miestuose, kuriuose dažniausiai kaip tik sunkiau išlaikyti mažesnę kainą dėl mažesnio gyventojų tankumo ir gyventojų skaičiaus mažėjimo. 

Į darželius patenka visi Vilniečių vaikai. Tik nepasakoma kiek naujų darželių pastatyta. Didžiausias vietų padaugėjimas dėl rekonstrukcijų. Tik ar tai išties didelis mero nuopelnas. Valstybinės įstaigos visoje Lietuvoje gana sėkmingai renovuojamos. O va tiek vilčių teikusios modulinių darželių statybos kiek nuvylė. Keturi darželiai nepastatyti, nes nesugebėta privesti komunikacijų. Kas kaltas? 

Nors negalima sakyti, kad Vilnius sustojo vietoje. Jis keičiasi, gražėja, sutvarkyta pakrantė. Gražėja ir kiti Lietuvos miestai - jaučiasi ES paramos pagalba. Kiek čia merų nuopelnai - sunku būtų išskirti jų dalį. Tačiau prisiimti nuopelnus taip pat niekas neuždraus.

Strateginių pokyčių Vilniuje nesimato. Toliau centriniuose rajonuose kuriasi prekybos centrai. Jie tarsi bombos, pastačius sunaikina visą smulkesnį maisto verslą aplink. Norėtųsi, kad kaip ir daugumoje kitų Europos sostinių, gatvelėse būtų daug kepyklėlių, mėsinių, kitų žemės ūkio produktų gamintojų parduotuvėlių. Sunku jau tikėtis, kad bus griaunami prekybos centrai, bet galėtų būti sukurta lengvatų politika, kuri leistų išsilaikyti mažiesiems verslininkams ir sudaryti jiems sąlygas konkuruoti su prekybos centrais. 

Pozityviu žingsniu būtų galima pavadinti gastronomijos ir bendruomeniškumo festivalį {Turgus 2.0“. Nors apie festivalį daugiau sužinota iš gausių aplinkinių namų gyventojų skundų socialiniuose tinkluose, tačiau tai pirmas blynas. Būtent tokie festivaliai puošia Italijos, Prancūzijos ir kitų Europos šalių miestus. Jei tai Remigijaus Šimašiaus iniciatyva, tai gal rimčiausia jo kadencijos iniciatyva. Festivalis, kurio tęsinio norėtusi  ir ateityje. 

 

Ką rinksime į savivaldybės tarybą ir merus Vilniuje 

Per šiuos mero ir savivaldybių tarybų rinkimus tiesiog įvairių visuomeninių ir bendruomeninių komitetų bumas. O ten, panagrinėjus, tie patys jau ilgus metus matyti veidai veideliai. Vis dėl to vieną visuomeninį komitetą galima išskirti - tai Bendruomeniškas Vilnius (Nr 14  - atsiminkite šį numerį). Šiame sąraše esančius žmones galima buvo pastebėti realiai priešinantis chaotiškam Vilniaus užstatymui. Galima paminėti ir valdžioje norėtųsi matyti Sakalą Gorodeckį, Gintautą Tiškų. Pati programa išsiskiria paprastumu - jokio nemokamo visuomeninio transporto, 500 eurų per mėnesį jaunoms šeimoms naujam būstui ir kitų panašių kitų kandidatų „Vasiukų“.

Norisi tikėti, kad šiems žmonėms pakaks valios imti planingai tvarkyti Vilnių. Suderinti tiek plėtros, tiek ir vilniečių interesus. Iki šiol merai daugiau  rūpinasi naujakurių (NKT plėtotojų) geru įsitaisymu geriausiose vietose.

Užupio istorija suteikia vilčių, kad Vilnius sulauks teigiamų įvaizdžio pokyčių. Labai praverstų užupiečių kūrybiškumas, kad Vilnius taptų žinomas ne tik dėl G taško. Nors kai kurių šio judėjimo  narių vieši pasvarstymai apie Vilniaus turistinį vystymąsi sukelia šypseną.

Kandidatas į merus Liutauras Stoškus prie šio judėjimo  prisijungė kiek pavėluotai. Deja, nekelia pasitikėjimo žmonės iš Aplinkos miniterijos ir dar „Baltijos aplinkos forumo“. Čia ta pati kontora, kur dirbo ir buvęs ministras Kęstutis Navickas. Kontora, kuri labai sėkmingai įsisavina ES pinigus įvairiems aplinkosaugos projektams. Nors kartais vaikų edukacines programas labai sunku pavadinti naudingas aplinkosaugai. 

Įkūrimo pradžioje judėjimas susidarė iš Vilniaus miesto rajonų aktyviausių žmonių. Deja, į rinkiminį sąrašą prilindo neaišku kokių tikslų turinčių žmonių. Kaip pavyzdys -  Rūta Baškytė, buvusi oficiali, dabar pusiau oficiali VSTT vadovė. Kur tik pasisukanti, kelianti chaosą. Įsipykusi Neringos gyventojams su draudimais vystyti savo gyvenvietes. Nors pasižiūrėjus kas statosi Nidoje, matosi, kad patricijams ten didesnių problemų nekyla. Kyla problemos tik žmonėms ir verslui, nesusietam su sistema. Dvigubus standartus rodo ir paminti gamtosauginiai „principai“ Labanoro regioniniame parke, kur su jos iniciatyva jau net draustinių paežerėse prisikūrė patricijų vilų. Labai nesinorėtų, kad tokie tipažai atsidurtų miesto valdžioje.

Kitas nesisteminis judėjimas galintis atgaivinti Vilnių yra Naglis Puteikis. Tai ir visai puikus kandidatas į merus. Konjunktūrinė žiniasklaida ilgai kūrė jo kaip rėksnio vos ne marginalo įvaizdį. Yra galimybių, kad išrinkus meru  juo gali manipuliuoti susidariusi konjunktūra. Tačiau tik gudrumu. Norisi tikėti, kad Naglis Puteikis su laiku išsiaiškins kas prie ko. Tai bene atspariausias 2019 mero rinkimuose korupcijai, sisteminei konjunktūrai kandidatas į merus.  Kartu jo komandoje Lietuvos centro partija (Sąrašas Nr. 18 ) labai derėtų Kristupas Krivickas ir  Rasa Kalinauskaitė. Šiai visuomeninkei Orkela pateikė 50 000 eurų ieškinį už pasisakymus dėl Šv Pilypo ir Jokūbo bažnyčios užstatymo. Reikia pripažinti, Rasa labai pasiaukojančiai, atkakliai ir protingai gynė visų vilniečių interesus. Tokių žmonių labai reikia Vilniaus taryboje. 

Artūras Zuokas nėra toks jau prastas kandidatas į merus. Istorija su laiku sustato viską į savo vietas. Kažkiek išgirdome apie liberalų partijos niuansus per Mineralinių vandenų istoriją. Turbūt tai kandidatas, sukeliantis daugiausiai emocijų. Komanda "Laimingas Vilnius" einana į rinkimus didelė ir įvairialypė. 

Viktorui Uspaskih nepakako Kėdainių gelbėtojo vardo. Reika ir Vilnių išgelbėti. Prie Viktoro Vilnius taps saugiausias, švariausias su nemokamu viešuoju transportu (kas įdomu už tai mokės, gal iš savo kišenės?). Dažniausiai tas „nemokamas“ eilinį kartą krenta ir taip ant užmokestintos vidutinės klasės. Na ir panašiai, panašiai, panašiai. Gal net pavadinimą pakeisti Vilniukai, Vilsiukai, Vasiukai. 

Vilius Navickas ir „Vilnius gali“ - turėsim 500 eurų kompensaciją, kai jaunos šeimos pirks naują būstą ar nuomosis. Tikriausiai visą Lietuvą sukviesim. Vat tik kaip dabar atskirti, kurioms jaunoms šeimoms duoti kompensaciją, o kurios jaunos šeimos mokės mokesčius už kitas jaunas šeimas. Vasiukai pusiniai, nes tik studentams ir pensininkams nemokamas transportas. Tačiau po 2- 3 metų pasiruošime nemokamam visuomeniniam transportui. Čia idėjų trūkumas, kad nemokamas visuomeninis transportas tampa rinkimų arkliuku. 

Dainius Kreivys iškeltas konservatorių. Jau pabuvojęs svarbiose pozicijose. Kandidatas viską žinantis ir sutvarkantis. Kai buvo Ūkio ministru, parengė šaunų, deklaracijų pilną planą. Didelio efekto nelabai buvo matyti. Priskiria sau nuopelnus atvedant Barclay į Lietuvą. Šauniai pakilo programuotojų atlyginimai Lietuvoje. Lietuvių programavimo kompanijoms po to pasidarė itin sudėtinga dirbti rentabiliai su tokiais atlygiais. O Barclay'jui ir dotacijas skyrė, gražų Vilnius gavo pastatą su automatiškai valdomomis žaliuzėmis. 2011 metais  mokyklų renovacijos istorijoje buvo apkaltintas interesų supainiojimu. Grybauskaitei pareiškus nepasitikėjimą, atsistatydino iš Ūkio ministro pareigų. 

Sutvarkys spūstis mieste, visi miegamųjų gyventojai už Dainių Kreivį. Bus pastatyti net 59 sporto objektai, (kodėl ne 60 - čia kaip „Moki veži“ reikia 1 centu sumažinti kainą?). Turėsime net 5 baseinus. 

Kam gi kils abejonių, kad statybos prie šio mero Vilniuje klestės. Patirties kandidatas į merus Vilniuje  šioje srityje turi. Verslo pradžia gal kiek sunkoka, įdomi istorija su Baldeniu ir Žeimių baldais. Šeima kažkada privatizavo dalį Silikato, dabar SKV.

Arūnas Degutis kandidatas nuo visuomeninio rinkimų komiteto "Gedimino miestas". Ekonomistas, matosi techninis mąstymas - keliai, transporto infrastruktūros vystymasis, Vilniaus Metro. Įdomios mintys apie tiesioginius seniūnų rinkimus.

Raimund Klonovski, visuomeninis rinkimų komitetas „Vilniečių "Lokys". 

Remigijus Lapinskas iškeltas Lietuvos žaliųjų partijos. Vienas iš Rubikon įkūrėjų. Šiuo metu  Pasaulio biomasės energetikos asociacijos prezidentas. Programa nykoka, nors gerų ir originalių minčių yra. Kaip, kad išnaudoti Neries potencialą. 

Inga Laurušonė iškelta komiteto „Judėk, Vilniau“. 

Virginijus Sinkevičius, ūkio ministras. Iškeltas dabartinių valdančiųjų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos. Lyg ir protingas vyras, tačiau vėl programoje nemokamas viešasis transportas. Kitkas labai jau standartiška. 

Remigijus Žemaitaitis, „Tarkos ir teisingumo“ kandidatas. Įdomi programa - modernizuosim daugiabučius, nemokamai statant ant jų antstatus. Ir nėra ko bijoti, kad prie daugiabučių pritrūks vietų automobiliams. Programoje numatyta naujos parkavimo vietos. Įdomu kaip čia prie daugiabučių surasti daugiau vietos. Dar kiek vietos vaikų žaidimų aikštelėms yra. Jei bus padaryti anstatai tai ir ten neperkelsi vaikų žaidimų aikštelių. 5 savarankiškos savivaldybės Vilniuje su merais ir tarybomis, o biurokratų netgi sumažėja. Neįtikėtina, tiesiog naujasis Ozo miestas ir jo burtininkas. O svarbiausia išnaikinsime utėles mokyklose. Čia nemokami šampūniukai bus dalinami ar šukos, ar prie durų bus sukurtas utėlėtų plaukų priežiūros aparatas ar etatas. 

 

konstantinas_bžostovskis

Konstantinas Bžostovskis

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vienišas teisybės ieškotojas dėl kurio sudužo Sapiegų galybė

Didikų puikybė ir arogancija kurios pasekmėje kilo pilietinis karas pasibaigęs krašto okupacija svetimšaliais

Konfliktas dėl moters, po kurio ATR prarado ketvirtadalį teritorijos

Kaip nesprendžiant mažų problemų susidarė labai didelės problemos, pabaigusios ATR "Aukso Amžių"

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: