Vinilinės grindys
Atnaujinta: 2022-05-15

Vinilo lentelių grindys gali atrodyti kaip medinės, bet yra kietesnės už kietmedį, gali atrodyti kaip akmens masės plytelės, bet yra šiltos kaip mediena...  Jeigu klojamos Click tipo vinilinių lentelių grindys, sudėti jas paprasta,  o esant reikalui galima išmontuoti ir perkelti į kitą  patalpą.  Kokių dar savybių turi vinilinių lentelių grindys?

Vinilinių grindų privalumai

„Kadangi svetainę buvome iškloję alyvuotomis parketlentėmis, tokias pat grindis sudėjome ir virtuvės zonoje. Jei būčiau žinojusi, kad ant alyvuotų parketlenčių lieka dėmės nuo nukritusio blyno, maisto trupinių, būčiau iš karto rinkusis kitą dangą", - pasakoja namo savininkė.  Ji sako, kad po kurio laiko virtuvės zonoje pakeitė grindis vinilo lentelėmis ir dabar jokių rūpesčių - po valgio gaminimo nubraukus grindis drėgnu skuduru, visada švaru.

Pasirodo, ant vinilinių grindų nelieka nei riebalų, nei vandens ar purvo žymių, dėl kietumo jų neįveikia augintinių nagai, neįsispaudžia baldų kojelės.

Grindinis šildymas vinilo dangai yra idealus variantas, nes medžiaga labai greitai įšyla ir gerai atiduoda šilumą.  Ir svarbiausia - vinilas neįgeria vandens ir spalvotų skysčių, ant jo nelieka dėmių, o priežiūra  - paprasčiausias valymas drėgnu skuduru. Vinilo grindys visada atrodo švarios, nes paprastai valomos, jos stabilios, nes nereaguoja į temperatūros pokyčius ir neišsiklaipo.

Kone visi, kas turi vinilo dangos grindis, tvirtina, kad nežinantys neatspėja, kokios medžiagos tai danga. Vinilo grindys gali imituoti daugelį medienos ir akmens rūšių, akmens masę, betoną, gali būti vientisos spalvos arba turėti kelių spalvų paviršių.

 

Vinilo grindys ar PVC grindys

Rinkoje yra šiokia tokia painiava dėl terminų: vinilo grindys vadinamos PVC, LVT danga, vinilo lentelėmis ar plytelėmis. Visa painiava kilo dėl kelių angliško termino Luxury Vinyl Tiles vertimų: vieni, kad vartotojams būtų suprantamiau, Luxury Vinyl Tiles vadina PVC lentelėmis, kiti - vinilo plytelėmis, treti palieka LVT pavadinimą. Iš tiesų tai viena ir ta pati medžiaga, tik skirtingų pavidalų: ji gali būti ruloninė, plytelių ar lentelių formos.

XX amžiaus viduryje vinilinė danga buvo plačiau žinoma kaip linoleumas, dabar linoleumu dažniau vadinama ruloninė grindų danga, jungiama per siūles. Atsiradus šildomoms grindims, gamintojai pasiūlė naujos technologijos plytelių ir lentelių dangas ir pavadino  Luxury Vinyl Tiles - pažodžiui būtų „prabangios vinilo plytelės".

Pas mus ši danga pagal formą dažniausiai vadinama vinilinėmis lentelėmis ir plytelėmis.

 

Vinilinės plytelės

Polivinilchloridas (žinomas kaip vinilas arba PVC) - pagrindinė vinilinių grindų dangų žaliava. Vinilinė grindų danga gaminama iš kelių PVC sluoksnių su kompozitiniu stiklo pluoštu ir priedais.

Vinilinės dangos kokybė ir savybės labai daug priklauso nuo gamybos technologijos ir tik didžiausi gamintojai pajėgūs naudoti pažangiausiais technologijas ir nekenksmingas medžiagas bei priedus.

 


Dėl atsparumo trinčiai ir dėvėjimuisi labai dažnai visuomeniniuose objektuose grindų dangai naudojamos natūraliai atrodančios vinilo lentelės.

 

Dėl higienos ir lengvo valymo vaikų darželiuose grindų dangai daugiausia naudojamas linoleumas.
Dėl higienos ir lengvo valymo vaikų darželiuose grindų dangai daugiausia naudojama ritininė vinilinė danga.

Vinilinių grindų dizainas

Vinilinių grindų dangų praktiškumas ir unikalumas slypi medžiagos savybių ir dizaino derinyje: paviršius gali atrodyti kaip mediena, akmuo, keramika, betonas ar metalas, bet neturi nepageidautinų tų medžiagų savybių: vinilinė danga neįgeria vandens ir skysčių, paviršius kietas ir tvirtas, yra šilta ir plastiška medžiaga, vaikščiojant gerai sugeria garsą, yra netgi specialių garsą izoliuojančių vinilo dangų.

Pastaruoju metu pasaulyje ir pas mus vis dažniau interjeruose naudojamos vinilo lentelės, kurių išvaizdą  kolekcijose galima rinktis iš 30-ies ir daugiau rūšių, jas galima derinti tarpusavyje ir susimontuoti įdomias grindis iš kelių raštų ar spalvų.

 Kelios vinilinių lentelių kolekcijos  turi užrakto sistemą, dėl kurios grindis galima sudėti nenaudojant klijų, tiesiog suneriant lenteles vieną su kita.  Skirtingos kainos vinilinės lentelės dažniausiai skiriasi atsparumo klase ir dėvimojo sluoksnio storiu kuris būna nuo  0,3 mm iki apie  0,55 mm.

Vinilinės lentelės gali imituoti  klasikines natūralias medines grindis, kurių beveik neįmanoma atskirti nuo alyvuotų parketlenčių, balinto ąžuolo parketo, kitų plačiai paplitusių natūralių medinių lentų ar parketlenčių.

vinilo lentelės Starfloor

Starfloor Click kolekcija sukurta imituojant gamtos spalvas.

Vinilo grindys interjere

"Gertos grindys"  puslapyje  visos grindų dangos suskirstytos pagal patalpų paskirtį, spalvų gamą, galima netgi pačiam „padirbėti" dizaineriu, nes vizualizacijos programa leidžia pagal baldų ar sienų spalvą parinkti grindų spalvą ir pažiūrėti, kaip tai atrodys.

„Tarkett“ patalpų vizualizacijos programoje keisdami baldų ir sienų spalvą pritaikysite grindų spalvą.
„Tarkett" patalpų vizualizacijos programoje keisdami baldų ir sienų spalvą pritaikysite grindų spalvą.

Vizualiazcijos programa padeda apsispręsti dėl grindų spalvos ir lentelių klojimo būdo.
Vizualiazcijos programa padeda apsispręsti dėl grindų spalvos ir lentelių klojimo būdo.

PVC lentelių grindys pasižymi ne tik natūraliomis spalvomis, jos malonios ir šiltos vaikštant basomis.
PVC lentelių grindys pasižymi ne tik natūraliomis spalvomis, jos malonios ir šiltos vaikštant basomis.

Vinilo lentelių grindys tinka visoms namų erdvėms: dėl atsparumo ir lengvo valymo vinilinės lentelės nepakeičiamos koridoriuje, dėl vandens ir kitų skysčių atstūmimo tai praktiškiausia grindų danga virtuvėje ir vonioje, dėl šilumos - svetainėje ir miegamajame. Žodžių, visoms patalpoms.

Vinilinių lentelių Click užrakto sistema

Vinilinės lentelės gali būti klijuojamos arba surakinamos Click užrakto sistema. Klijuoti ar kloti plaukiojančiu būdu - pasirinkimo reikalas, svarbu žinoti, kad abiem atvejais reikalingas idealiai lygus pagrindas. Dangą galima kloti ant visų lygių paviršių: betono, medienos drožlių plokščių, net ant senų plytelių.

Click tipo grindims sumontuoti galima labai greitai, nėra šlapių darbų, nereikalingi klijai ir tą gali padaryti kiekvienas. Click tipo grindis galima išardyti ir vėl panaudoti, kambaryje, pavyzdžiui, pakeitus sienų spalvą, nesudėtinga pakeisti ir grindis.

Vinilo lentelės struktūra
Vinilo lentelės struktūra: 1 - ilgaamžis ir lengvai valomas kietas apsauginis sluoksnis, saugantis dangą nuo purvo, dėmių ir įbrėžimų;  2- skaidrus sluoksnis, suteikiantis paviršiui reljefiškumą ir tekstūrą; 3- 0,30 arba 0,55 mm dėvimasis sluoksnis; 4- dekoro piešinys; 5- stiklo pluoštu sutvirtintas konstrukcinis sluoksnis; 6- papildomas stabilizuojantis sluoksnis: šis sluoksnis yra labai tankus stiklo pluoštas, suteikiantis vinilo grindų plytelėms ir lentoms papildomą matmenų stabilumą;  7 - Click užrakto sistema.

Click vinilo grindų kaina priklauso nuo gamintojo bei platintojo, bet, apibendrinant, galima pasakyti, kad  vinilinės grindys kainuoja mažiau nei parketas, bet daugiau nei laminatas.  Tačiau reikia turėti omenyje, kad Clikc tipo grindis nesudėtinga pasikloti pačiam, tad įskaičiavus darbo kaštus grindų kaina tikrai bus nedidelė. O jei dar pridėti vinilinių natūralią lentelių išvaizdą, antistatines savybes, atsparumą bei paprastą valymą, aišku, kodėl šios grindų dangos tokios populiaros JAV ir Vakarų Europoje.

Ritininės vinilo dangos

Naujos technologijos homogeninė ritininė vinilo grindų danga praktiškumu nurungia daugelį dangų, o dėl dizaino galimybių konkurentų ji praktiškai neturi.

Vinilinė grindų danga poliklinikoje ir Viniline grindų danga vaiku darzelyje

Kartais šiuolaikinė ritininė PVC danga dėl klojimo būdo panašumo neteisingai pavadinama linoleumu, tad yra šiek tiek painiavos terminuose. Tikrasis linoleumas yra gaminamas ne iš PVC (polivinilchlorido), bet iš natūralių medžiagų - iš medienos miltų, spygliuočių sakų bei kitų komponentų, šiuolaikinė PVC danga turėtų būti vadinama rulonine arba ritinine vinilo arba PVC danga.

Šiuolaikinė PVC arba vinilinė danga panaši į senąjį „linoleumą", kurio neremontuotose pastatuose dar galima pamatyti, tik tiek, kiek rašomoji mašinėlė panaši į kompiuterį - abiem galima rašyti tekstus, bet... kai kurių parametrų neverta nė lyginti.

Kas yra PVC arba vinilinė danga, aptarėme pirmojoje straipsnio dalyje kalbėdami apie PVC grindų lenteles:

Tiek PVC lentelių, tiek klojamos ritininės dangos gamyba iš esmės tokia pat, skiriasi PVC kiekiai, kai kurie priedai, technologiniai niuansai, kietumas. PVC ruloninė danga gali būti homogenine ir heterogeninė.

Homogeninė - tai vienalytė danga, kurios struktūra ir spalva vienoda visoje medžiagoje, bet kuriame taške, t.y., medžiagos sudėtis, spalva ir kiti parametrai visiškai tokie pat ir paviršiuje, ir dangos viduje, ir apačioje.  Dėl šios savybės homogeninė grindų danga yra nepakeičiama tokiose patalpose, kur lankosi daug žmonių, kur vyksta intensyvus judėjimas - dėl homogeninės struktūros grindų nusidėvėjimo visiškai nesimato.

Heterogeninės dangos struktūra per storį nėra tokia pat, todėl danga labiau tinkama būstuose, įvairiose nekomercinėse patalpose, ten, kur danga mažiau dėvisi.

Vinilinės dangos klijavimas

 

Pasaulyje daugiausia parduodama PVC dangų

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog pastatuose grindys daugiausia dengiamos  parketlentėmis ar keraminėmis plytelėmis, tačiau  daugiausia pasaulyje parduodama ruloninių PVC dangų. Viena žinomiausių gamintojų -  „Tarket", PVC dangas gamina nuo 1947 metų ir pardavė jų apie 300 mln. kv.m. Asortimente vyrauja nuo 1984 metų gaminama IQ dangų linija. Daugiau kaip 60 mln. kv m šios dangos dengia biurų, mokyklų, vaikų darželių, ligoninių, parduotuvių, viešbučių, restoranų, bibliotekų, butų ir namų, įvairios paskirties objektų grindis visame pasaulyje.

Kurdami šią dangą, „Tarkett grupės" specialistai buvo išsikėlę tikslą sukurti grindų dangą, kuri turėtų geriausias eksploatacines savybes, bet kainuotų tiek, kad galėtų įpirkti visi. Ir tai jiems pavyko, iš visų „Tarkett" dangų IQ linijos dangos yra populiariausios, jos jau tapo klasika.

Klojama ritininė „Tarkett“ PVC danga dėl eksploatacinių savybių ir dizaino galimybių jau tapo klasika.
Klojama ritininė „Tarkett" PVC danga dėl eksploatacinių savybių ir dizaino galimybių jau tapo klasika.

Per 34-is gamybos metus ši PVC danga buvo ne kartą tobulinta, papildytas spalvų asortimentas. Dabar PVC ruloninės dangos gamyboje naudojamos specialios, aukštos kokybės PVC granulės, 3-ios kartos PUR sustiprinimas, „Tarkett" visiškai atsisakė ftalatų, minimizuotas lakiųjų organinių junginių kiekis, spalvų paletė išplėsta nuo 30 iki 64, danga pasižymi itin lengvu valymu - visa tai ir lemia, kad ši danga pasaulyje yra Nr.1.

PVC dangas gamina ne viena įmonė ir iš pažiūros jos visos atrodo panašios, bet „Tarkett" dangos išsiskiria ilgaamžiškumu, homogeninė IQ struktūra sąlygoja, kad gamintojas gali dangai suteikti net  25 metų garantiją. Tai, kad IQ linijos dangos gaminamos daugiau kaip 30 metų, rodo, kad kokybė tikrai aukšta ir nenuvilia vartotojų, antraip gaminys rinkoje tikrai tiek laiko neišsilaikytų - juk žinios apie kokybę sklinda greitai, ypač šiame socialinių tinklų amžiuje.

Po visomis PVC homogeninėmis dangomis galimas grindinis šildymas, jei jo temperatūra neviršija 27 laipsnių C.

IQ Optima ir IQ Granit

„Tarkett" homogeninių dangų linijoje yra 15 kolekcijų. Tiek profesionalai dizaineriai ir architektai, tiek eiliniai vartotojai patys planuojantys savo namų interjerą, gamintojo puslapyje paspaudę „Profesionalios grindų dangos"  gali apžiūrėti kolekcijas, sprendimus, rinktis dangą pagal patalpų paskirtį ir netgi susikurti kambario ar patalpos vizualizaciją iš baldų spalvų ir grindų spalvos.

Lietuvoje iš IQ linijos populiariausios yra IQ Optima ir IQ Granit dangos, jos šiek tiek skiriasi spalvų palete ir PVC kiekiu - kuo dangoje daugiau PVC, tuo ji atsparesnė.

IQ Optima - 2 mm bendro ir tuo pačiu dėvimojo sluoksnio storio danga, kurią galima rinktis iš 64 spalvų paletės. Danga dėl higieniškumo, atsparumo dėmėms, chemikalams, paprasto valymo, nenaudojant poliruoklių ir vaško, itin tinka švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigoms.

Skirtingos grindų zonos iš IQ Optima dangos
Skirtingos grindų zonos iš IQ Optima dangos.

Kadangi IQ Optima spalvų ir paviršių paletė itin didelė, iš šios dangos vienoje patalpoje galima sukurti skirtingas grindų zonas, kurios gali skirtis spalva, paviršiaus reljefu, bet turi vienodas eksploatacines savybes. Pavyzdžiui, naujas linijinio modelio Mono dizainas tiks ten, kur reikia santūrių žemės spalvų linijų.

Įvairių natūralių medžiagų imitacijos ir galimas lenktas skirtingų spalvų dangos jungimas – stiprioji PVC grindų dangos pusė.
Įvairių natūralių medžiagų imitacijos ir galimas lenktas skirtingų spalvų dangos jungimas - stiprioji PVC grindų dangos pusė.

IQ Optima spalvos gali imituoti medieną, betoną, varį ir dar daugybę medžiagų, nekalbant apie tūkstančius galimų jų tarpusavio derinių. Pavyzdžiui, IQ Optima Essence spalvų gamos savybė - reljefiniai ir struktūriniai lentų dizaino paviršiai, taip pat ir unikalus lentų su nuožulniais kraštais formatas. Taip sukuriamas tikro medžio pojūtis ir išvaizda, o tuo pačiu išlaikomos visos PVC eksploatacinės savybės - įskaitant sauso valymo galimybę.

IQ Optima Essence spalvų gamos savybė – reljefiniai ir struktūriniai paviršiai.
IQ Optima Essence spalvų gamos savybė - reljefiniai ir struktūriniai paviršiai.

IQ Megalit dizaino danga turi reljefinį paviršių su perlamutro efektu, tuo pačiu danga itin atspari nusitrynimui.

Ritininė PVC danga IQ Optima Granit idealiai tinka „sunkiajam eismui" - t.y. patalpoms, kuriose judėjimas labai intensyvus: mokyklose, vaikų darželiuose, ligininėse, viešbučiuose, restoranuose, įvairiose visuomeninėse ir komercinėse įstaigose. Spalvų paletė irgi gausi - 62 spalvos, šioje linijoje yra dangų, kurių apačioje yra specialus akustinis paklotas, o tai didina garso izoliaciją (15 dB).

PVC danga su garso izoliacijos paklotu labai naudinga ligoninėse, kur reikalinga tyla, bet judėjimas vyksta.
PVC danga su garso izoliacijos paklotu labai naudinga ligoninėse, kur reikalinga tyla, bet judėjimas vyksta.

IQ tinka daugeliui komercinių ir visuomeninių objektų grindims, nes yra dangų ne tik su padidinta garso izoliacija, bet ir neslystančiais paviršiais, pritaikytų dušų patalpoms, sporto salėms, nepraleidžiančių statinio krūvio, atsparių šunų ir kačių nagams ir pan.

Šunų ir kačių nagams atspari danga
PVC grindų dangos nesugadina augintinių nagai.

Nors, atrodytų, kad dirbtinė medžiaga yra šalta, PVC danga dėl medžiagos struktūros yra šilta, o jei po jomis yra šildymo sistema - grindys visada bus šiltos. Suprantama, reikia laikytis gamintojų nurodymų - šildymo sistemoje temperatūros negalima kelti daugiau kaip 27 laipsniai C, ant PVC grindų negalima statyti karštų puodų, žymę jose paliks ir iš židinio iškritusi žarija.

Ritininės PVC grindų dangos klojimas

Prieš grindų padengimą PVC rulonine danga, turi būti paruoštas pagrindas: jis turi būti lygus, švarus, pagrindo medžiaga nesvarbu: tai gali būti betonas, juodgrindės, senos grindys. Svarbiausia - lygumas ir švara.

Jeigu patalpos grindys klojamos iš kelių ritinių, jie turi turėti tą patį gamybos serijos numerį, kad idealiai atitiktų spalva. Prieš klijavimą ritinius reikia palaikyti patalpoje, kad medžiaga aklimatizuotųsi.

Danga klijuojama, kai patalpos temperatūra yra nuo 18 iki 26 laipsnių šilumos, patalpos drėgmė - nuo 30 iki 60 proc., o pagrindo temperatūra - ne žemesnė kaip 15 laipsnių C. Klijavimui naudojami specialūs „Tarkett" gamintojo homogeninei dangai rekomenduojami klijai, kurie yra išbandyti gamintojo, todėl dėl patikimumo rekomenduojama būtent tokius ir naudoti. Klijų padengimo storį ir kitas sąlygas nurodo klijų gamintojas.

PVC danga klijuojama užleidžiant ant sienų apie 10 cm užlaidą, kuri dengiama grindjuoste. Dangos ir sienos siūlę rekomenduojama  užglaistyti hidroizoliaciniu glaistu, kuris užkirs kelią vandens patekimui po danga.

Dangos siūlės suvirinamos karšto oro pistoletu, naudojant specialų antgalį, statybininkų vadinamą „gulbės kaklu". Kaip gražiai sutvarkyti kampus, apėjimus palei vamzdžius ir kitas sudėtingesnes vietas, „Tarkett" pateikia PVC dangos klojimo instrukcijoje, esant neaiškumams, visada pataria įmonės specialistai.

Priklijuotą dangą rekomenduojama 72 valandas laikyti tokiose pat oro drėgmės ir temperatūros sąlygose, kokios buvo darbo metu.

Parengta pagal „Tarkett" informaciją, gamintojų nuotraukos

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vienišas teisybės ieškotojas dėl kurio sudužo Sapiegų galybė

Didikų puikybė ir arogancija kurios pasekmėje kilo pilietinis karas pasibaigęs krašto okupacija svetimšaliais

Konfliktas dėl moters, po kurio ATR prarado ketvirtadalį teritorijos

Kaip nesprendžiant mažų problemų susidarė labai didelės problemos, pabaigusios ATR "Aukso Amžių"