Liofilizavimo įranga
Atnaujinta: 2024-04-21

Kiekvieno vaisių ar uogų augintojo galutinis tikslas yra ne tik didinti  produkcijos apimtis, jas išsaugoti, bet ir parduoti pačia palankiausia kaina. Todėl, nuėmus derlių, ypač svarbus uždavinys yra vaisių ir uogų perdirbimas. Ne mažiau svarbu - kuo ilgiau išsaugoti originalų produktų skonį ir kvapą. Tai didina  produkcijos konkurencingumą ir pelningumą.

liofilizavimo įranga

Yra daugybė būdų, kaip išsaugoti vaisių, uogų ir daržovių skonines savybes, iš kurių pagrindiniai yra šie: džiovinimas, užšaldymas ir laikymas šaldytuvuose. Tačiau šie laikymo būdai turi nemažai minusų, kadangi taip laikant vaisius ir daržoves suyra ir netenkama didelio kiekio vitaminų, kitų naudingų ir aromatinių medžiagų.

Tačiau yra vienas išskirtinis džiovinimo būdas - liofilizacija. Mokslininkai ši būdą vadina idealiu džiovinimo metodu, nes šio proceso metu išsaugomos beveik visos vertingos medžiagos. 

Tai pakankamai naujas metodas, kuris leidžia sutaupyti iki 95 proc. maistinių medžiagų, vitaminų, fermentų, biologiškai aktyvių medžiagų. Liofilizuoti produktai, užpilti vandeniu, savo pirmines skonines savybes atkuria per 2-3 minutes. Jie sveria beveik dešimt kartų mažiau nei švieži, nereikia specialių laikymo sąlygų, saugojimo laikotarpis ne aukštesnėje kaip +39° C temperatūroje yra ne trumpesnis kaip 2-5 metai.

Šiame straipsnyje toliau panagrinėsime, kas yra liofilizavimas, kaip šis procesas vyksta, kokios produkcijos panaudojimo perspektyvos.

 

Liofilizavimo technologija

Liofilizavimo technologija tarptautiniu mastu yra žinoma jau pakankamai seniai, tačiau šis metodas buvo naudojamas daugiau medicinoje, pavyzdžiui, liofilizuojant audinių dalis, kraujo plazmą, farmacijos srities produktus ir t.t. Maisto pramonėje pirmi šią technologiją pradėjo naudoti pienininkai gamindami pieno ar išrūgų miltus.

Liofilizavimas - tai maisto produktų užšaldymas bei išdžiovinimas šalčiu. Proceso metu produkte esantis vanduo vakuuminėje erdvėje yra paverčiamas dujomis. Šis būdas gali būti taikomas bet kokiam turinčiam vandens maisto produktui, tai yra ne tik uogoms, vaisiams ir daržovėms, bet ir grybams, mėsai, pieno produktams ir t.t. Liofilizavimui nenaudojamos jokios cheminės medžiagos. Tačiau šis būdas yra brangiai kainuojanti technologija, todėl ekonomiškai ji naudingesnė yra džiovinant didelę maistinę ar skoninę vertę turinčius produktus, gaminant Premium klasės maisto gaminius.

 

Kaip vyksta liofilizavimas

Liofilizuojant maisto produktus jie praeina kelis etapus, tai: pradinis šviežių produktų užšaldymas, užšaldytų produktų išdžiovinimas vakuumo kameroje ir vandens išgarinimas. Naujuosiuose Harvest Right liofilizatoriuose, kuriuos Lietuvos rinkai siūlo UAB „T Optimus", šio proceso metu maisto medžiagose esantis vanduo ledo pavidalu, nepavirsdamas skysčiu, pereina į garų fazę. Būtent dėl to po liofilizacijos uogos ir vaisiai nekeičia formos, tūrio, spalvos, išsaugomos jų aromatinės ir skoninės savybės. Džiovinti vaisiai, uogos specialioje vakuuminėje pakuotėje išlaiko kokybę mažiausiai trejus metus, tačiau turi būti apsaugoti nuo drėgmės, dienos šviesos ir oro patekimo į pakuotę.

Liofilizacijos procesas vyksta dideliame šaltyje, siekiančiame -45° C temperatūrą, o užšaldyti maisto produktai džiovinami vakuume. Produktų gedimo procesai ir biologiškai vertingų medžiagų suirimas vyksta daugiausia skystoje fazėje, bet liofilizuojant šios terpės paprasčiausiai nelieka. Taigi, nesant skystos terpės ir oro, džiovinant šaltyje yra išsaugomos biologiškai vertingos medžiagos, pavyzdžiui, liofilizuojant braškes vitaminas C yra išsaugomas 100 %, išlaikomas pirminės braškės tūris, neprarandama forma, vitaminai ir fermentai, išlieka natūrali spalva, kvapas, skonis, gaunama traški, puri struktūra. Tačiau pati uoga tampa net 10 kartų lengvesnė, nes joje nebelieka 98 proc. drėgmės.

Šis procesas iš esmės pašalina mikrobinę taršą, nes produktai, kuriuose nėra vandens, yra apsaugoti nuo nepageidaujamo poveikio ir kenksmingos bakterinės floros vystymosi.

 

Liofilizacijos įranga  

Džiovinimas šaltyje (angl. freezedrying) ir yra liofilizacija. Šis metodas susideda iš drėgmės pašalinimo iš užšaldytų žaliavų, perkeliant vandenį iš kietos būsenos  į dujinę būseną. Liofilizatoriai būna įvairių tipų, skirtų tyrimams, bandymams ir gamybai. UAB „T Optimus" Lietuvos rinkai siūlo laboratorinius, pilotinius, gamybinius ir mažuosius liofilizatorius.

Laboratoriniai liofilizatoriai VaCo serijos staliniai liofilizatoriai – tai pirmas liofilizavimo proceso žingsnis Jūsų laboratorijoje. Dėka modulinės konstrukcijos galima susikurti įrenginį, kuris puikiai atitiks Jūsų poreikius. Šie liofilizatoriai gaminami tiek su -50° C, tiek su -80° C kondensoriumi. Prietaisai pagaminti pagal naujo Europos sąjungos dujų reglamento reikalavimus EU F-GasesRegulation (EU) No. 517/2014.

Laboratoriniai liofilizatoriai
Laboratoriniai liofilizatoriai

 

Pilotiniai liofilizatoriai . Šie liofilizatoriai skirti didesnių apimčių laboratorijos poreikiams tenkinti, produktų kūrimui, nedidelio našumo gamybai. Pilotiniai liofilizatoriai statomi ant grindų. Kondensoriaus ledo talpa - nuo 5 iki 40 kg, užimamas grindų plotas - iki 2,7 m², priklausomai nuo dizaino. Su šiais liofilizatoriais galima susipažinti filmuotoje gamintojo medžiagoje: 

Pilotiniai liofilizatoriaiPilotiniai liofilizatoriai

 

Gamybiniai liofilizatoriai skirti maisto liofilizavmui. Galima kondensoriaus ledo talpa - iki 1,200 kg, priklausomai nuo modelio ir konstrukcijos. Užimamas - plotas iki 90 m².

Gamybinis liofilizatorius
Gamybinis liofilizatorius 50 EKS-R. Spauskite saugią aktyvią nuorodą gamybiniai liofilizatoriai ir konsultuokitės su T- Optimus specialistais.

 

Mažieji liofilizatoriai. Šie liofilizatoriai skirti mokslui ir gamybai. Juose galima džiovinti viską: uogas, vaisius, makaronus, mėsą, bulvių tyrę ir t. t.

mažieji liofilizatoriai
Mažieji liofilizatoriai skirti buitiniams vartotojams. Spauskite saugią aktyvią nuorodą buitiniai liofilizatoriai ir susisiekite su liofilizatorius parduodančia UAB T-Optimus.

 

Pagaminus paruoštukus iš sveikai augintų žaliavų juos greitai galima panaudoti skanių ir sveikų vaikų pusryčių ar užkandžių paruošimui. 6-8 l talpos liofilizatorius proceso, kuris trunka nuo vienos iki trijų parų, metu pagamina apie 0,7-1 kg produkcijos.

 

Mažųjų liofilizatorių panaudojimas 

Tikriausia sutiksite, kad gyvename konservuotų ir perdirbtų maisto produktų amžiuje. Tačiau tokių produktų maistinė vertė yra ženkliai sumažinta. Norint išlaikyti skonį ir prailginti laikymo trukmę jie yra prisotinami maisto priedais konservantais, ir etiketėje nekaltai užrašoma raidė E bei numeris. Net kepant duoną yra naudojama visa eilė nuo gedimo apsaugančių natūralių ar sintetinių cheminių medžiagų arba jų mišinių.

Dabar, dėka T Optimus siūlomų mažųjų liofilizatorių, net nedideliame šeimos ūkyje galima pasigaminti sveiką maistą - vaisius, daržoves ar mėsą, kurio galiojimo laikas bus tikrai ilgas. Šie liofilizatoriai yra puikus būdas pasiruošti sveiką maistą kelionėms ar maisto atsargų kaupimui.

Liofilizavimo produktai tinka bet kuriai dietai, todėl džiovindami šalčiu namuose pasigaminsite tik švarų, sveiką, šviežią maistą, kuris bus be konservantų ar kitokių maisto priedų. Toks maistas yra natūralus ir nesukelia alergijos.

vaisių liofilizavimas
Liofilizuoti vaisiai išlaiko savo apimtis, spalvą, daugelį naudingų elementų tik gerokai lengvesni. 

Mažuosius liofilizatorius rekomenduojame naudoti ūkininkams bei nedidelėms gamybos įmonėms. Ūkiuose, kurie specializuojasi vaisių ir daržovių auginime, net ir auginant pačių pažangiausių veislių augalus, naudojant moderniausias auginimo technologijas, susidaro daug nekondicinės produkcijos. Dažniausiai tokia produkcija parduodama mažesnėmis kainomis, nors galėtų būti liofilizuota ir vėliau realizuojama kaip premium produktas. Liofilizuota produkcija dėl transportavimo ir saugojimo sąlygų paprastumo tinka prekybai užsienio rinkose.

Restoranai ir kitos maisto įstaigos taip pat pradeda įtraukti į savo asortimentą liofilizuotus produktus. Ypač tai aktualu tiems restoranams, kurių išskirtinumas yra maisto kokybė.

Maisto produktų perdirbimo įmonėse liofilizatoriai galėtų būti naudojami aukštos klasės produkcijos gamyboje. Su šiais liofilizatoriais galite susipažinti reklaminėje filmuotoje medžiagoje: https://harvestright.com/videos/

 

Liofilizavimo verslas 

Jei auginate uogas, vaisius ar daržoves, tikrai susiduriate su nemažomis realizacijos problemomis. O gal ieškote naujo ar papildomo verslo idėjos? Galbūt jums tiks šių maisto produktų aukštos kokybės džiovinimo būdas - liofilizacija. Tokiu būdu džiovinti produktai naudojami gėrimų gamybai, kūdikių maistui, jogurtams gaminti, taip pat gali būti parduodami kaip džiovinti ir sveiki užkandžiai.

Lietuvos rinkoje yra žaliavų, o gatavo produkto naudingumas įtikina pradedančius verslininkus investuoti į vaisių ir daržovių džiovinimą ir pradėti iš to užsidirbti. Pažvelkime atidžiau į visus verslo niuansus. Kadangi liofilizavimas - maisto pramonės dalis, todėl dokumentų tvarkymas ir visų leidimų gavimas yra sudėtingesnis. Šiuolaikinėje maisto pramonėje maisto kokybė ir ypač produkto saugumas, t.y. nekenksmingas poveikis vartotojui, yra vienas iš pagrindinių šiuolaikinės maisto produktų ir gėrimų gamybos uždavinys. Todėl patalpos, su maistu besiliečianti maisto tvarkymo įranga, įrankiai ir pakavimo indai turi būti  skirti tik tam tikslui ir atitikti 2004 m. spalio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1935/2004 dėl žaliavų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, ir panaikinančio direktyvas 80/590/EEB ir 89/109/EEB, reikalavimus.

Dokumentaliai įkūrus įmonę, gamybai reikalingos žaliavos. Žaliavų pirkimas yra svarbus dalykas, nes galutinis rezultatas taip pat priklausys nuo žaliavos kokybės, tai yra, džiovintų produktų skonis ir išorinės savybės. Daugumą vaisių ir daržovių galima įsigyti iš vietinių ūkininkų ir pavienių sodininkų. Kadangi žaliavų pirkimas yra sezoninis, todėl sezono metu turėsite įsigyti, pavyzdžiui, obuolių, kad užtikrintumėte minimalią jūsų gaminamo produkto savikainą ir ateityje padidintumėte viso verslo pelningumą.

Žaliavų pirkimo etapas gali trukti nuo birželio pradžios (valgomasis sausmedis, braškės ir kt. uogos) iki rugsėjo. Vasarą galima džiovinti daržoves, spalio mėnesį - obuolius ir kriaušes arba džiovinti tuos, kurie buvo nuimti vasarą ir laikomi sandėlyje, palaikant tam tikrą patalpos temperatūrą ir drėgmę. Tačiau norint užgarantuoti nepertraukiamą gamybinį procesą, rekomenduojama įsigyti žemos temperatūros šaldiklius vaisiams ir daržovėms laikyti, kad būtų galima išvengti sezoniškumo. Sukauptus vaisius ir daržoves galėsite liofilizuoti Jums patogiu metu.

   žolelių liofilizavimas
Įvairios žolelės puikiai tinka liofilizavimui. Jos išlaiko savo formą, natūralias spalvas. Spauskite saugią aktyvią nuorodą liofilizatoriai žolėlėms ir susisiekite su T-Optimus. Įmonės specialistai pakonsultuos jei ruošiatės įsigyti liofilizatorių su Europine parama. 

 

Verslo finansavimas. Pradedantys verslininkai turi galimybę gauti Europos Sąjungos paramą arba lengvatinę verslo paskolą. Kaimo vietovėse yra galimybė pasinaudoti parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse. Be to, savarankiško užimtumo rėmimo priemonės subsidija gali būti skiriama asmenims, kurie pirmą kartą steigia darbo vietas sau jų įsteigtoje labai mažoje įmonėje.

 

Liofilizavimo produktų pakuotė

Liofilizavimo režimų nustatymas labai priklauso nuo pasirinktų produktų, gabalėlių dydžio ir kt. Labai sunkiai ir dažnai nekokybiškai išdžiovinamos uogos, turinčios tvirtą tamprią odelę, pavyzdžiui, raudonieji serbentai, spanguolės, aktinidijos, šermukšniai ir pan. Kad lengviau pasišalintų jose esantis vanduo, tokios uogos turi būti paruošiamos liofilizacijai pažeidžiant luobelę vienu ar kitu būdu.

Gali būti liofilizuojami visi produktai, kuriuose yra vandens, tačiau liofilizacijai netinkami labai saldūs arba labai riebūs produktai, pvz. medus, sviestas, aliejus ir pan.

gelių liofilizavimas
Liofilizavus gėles jos sunkiai atskiriamos nuo šviežių. Tokia gėlė galės laikytis nevystant, nekeičiant spalvos net kelerius metus. 

Pilnai liofilizuotas produktas yra traškus. Įdėjus į vandenį po kelių minučių jis grįžta į natūralią formą. Žinoma, daugeliui skaitytojų gali kilti klausimas, koks yra skonio skirtumas, kai kalbama apie liofilizuotus produktus. Pavyzdžiui, džiovinant vaisius ir daržoves, dėl šilumos, kuri naudojama drėgmei pašalinti, jie praranda dalį savo skonio, tačiau liofilizuoti nepraranda savo skonio ir kvapo, todėl įdėjus į vandenį po kelių minučių jie būna kaip švieži.

Pakuotė. Liofilizuoti vaisiai ir uogos specialioje pakuotėje išlaiko kokybę mažiausiai trejus metus, tačiau turi būti apsaugota nuo drėgmės, dienos šviesos ir oro patekimo į pakuotę. Pakuotė turi būti skirta tik tam tikslui ir atitikti Lietuvos higienos normos HN 16:2011 "Medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, specialieji sveikatos saugos reikalavimai" sąlygas.

daržovių liofilizavimo aparatai
Pati geriausia liofilizuotų produktų reklama yra jų vaizdas. Todėl liofilizuotai produkcijai geriausias yra skaidrus įpakavimas. Stiklainis itin tinkamas šiai gana briangiai produkcijai.

Liofilizavimo produkcija

Iš liofilizuotų vaisių ir uogų galima pasigaminti sodrios natūralių pigmentų spalvos ir nuostabaus skonio gėrimų, be to, jų galima dėti į arbatą. Liofilizuotos uogos ir vaisiai puikiai tinka ir kulinarinėms reikmėms - liofilizuotomis sveikomis uogomis, vaisių gabaliukais ar milteliais galima puošti patiekalus, kepinius, konditerijos gaminius. Taip paruošti traškūs vaisių gabalėliai yra puikus pusryčių dribsnių užpildas (šiems tikslams geriau tinka smulkūs gabalėliai ar visos uogos - mėlynės, serbentai, avietės ir kt.), o liofilizuotų vaisių ar uogų milteliais pabarstyti konditerijos gaminiai įgauna patrauklią natūralią spalvą ir aromatą.

vaisių liofilizavimas
Itin patraukliai atrodo džiovinti grybai. Jie po liofilizavimo išlieka beveik tokie pat, pasižymi puikiu skoniu ir kvapu. 

 

 

UAB „T Optimus" siūlo įvairių talpų bei automatizavimo lygio liofilizatorius. Tad skambinkite +370 656 47505, arba rašykite e paštu į info@toptimus.lt Visuomet lauksime.

 

Algis Mačiukas

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: