Plekšnių žvejyba
Atnaujinta: 2024-05-06

Baltijos iūroje pagaunamos upinės ir jūrinės plekšnės. Jos kiek skiriasi, geriausia atpažinti pagal nugaros piešinį ir jūrinės plekšnės oda mažiau šiurkšti nei upinės. Kimba plekšnės agresyviai, gana stipriai priešinasi, dėl to plekšnių žvejyba labai įdomus užsiėmimas. Baltijos pakrantėje plekšnės žvejojamos kai yra šaltas vanduo, nuo panašiai spalio iki birželio. Sušilus vandeniui plekšnės pasitraukia giliau. 

plekšnių žvejyba
Greičiausiai upinė plekšnė, kiek šiurkštesnė oda. Labai gerai išsilaiko kibire su įdėklu neleidžiant sušilti vandeniui. 

 

 Plekšnių žvejybos vietos

Plekšnės gaudomos smėlėtose pakrantėse nuo Nidos ir yra gana daug važiuojančių į Latviją. Dėl jūros srovių, audros metu keičiamo dugno pastovių plekšnių žvejybos vietų nėra. Plekšnių žvejybos vietą pasirenkama pagal dugną. Geriausios vietos plekšnių žvejybai yra priekrantės duobės. Banguojant duobę galima aptikti pagal tai, kad virš jos bangos nelūžta. Tačiau geriausia žvejybos vietą surasti naudojant droną. Tamsios duobės iš karto matomos tarp smėlio seklumų.
  Taip pat gera plekšnių žvejyba bus jei nuo kranto yra tik viena smėlio sekluma. Daugelyje vietų po pirmos smėlio seklumos būna pagilėjimas ir vėl kita ar net trečia smėlio sekluma. Tokioje vietoje kibs tik smulkios plekšnės. 

kur žvejoti plekšnes
Google maps žemėlapis. Raudona matosi platus priekrantinis sėklius ir už jo nebėra sėkliaus, prasideda gyliai.  Juoda antrasis sėklius, už jo užmesti nelabai pavyks. Žalia geriausia vieta už antro sėkliaus į kurią galima užmesti nuo raudona rodykle pažymėto sėkliaus. Čia daugiausia ir buvo pagauta. Dronas rodė panašų vaizdą, gal kiek sumažėjo juoda rodykle pažymėto antro sėkliaus ( pasislinko link Lietuvos) 


  Daugiausiai plekšnių aptinkama keli metrai nuo seklumos šlaito, apie 2 - 3,5 metro gylyje. Toks gylis daugelyje vietų yra apie 100 metrų nuo kranto prie seklumų ir 50 - 60 metrų duobėse. Duobėse taip pat verta gaudyti prie šoninės seklumos šlaito.
  Kiek giliau ir siauresnės seklumos yra už Šventosios, Papėje. 

plekšnių žvejybos vietos
Vienos iš geriausių vietų plekšnių žvejybai yra Papė. Kiek toliau kempingas nuo kurio iki jūros apie 200 metrų. 2022 metais dugno reljefas buvo idealus, viena gana ilga smėlio sekluma, iš karto pagilėjimas iki 2,5 - 3 metrų. Šiais metais matosi antra smėlio juosta. Žvejota priešais Papes Rogas ten iš drono matėsi duobė. Namukus ar kambarius galima išsinuomoti booking arba airbnb. Spauskite saugią aktyvią nuorodą nameliai Papėje, Latvija ir susiraskite kas tuo metu laisva. Nuoroda į Papes Rogas, toliau lengva pasižiūrėti laisvas vietas atsidarius žemėlapį. 

 

Plekšnių žvejybos laikas

   Dažniausiai plekšnės kimba visą dieną. Vakare plekšnės priplaukia arčiau kranto medžioti smėlio seklumose gyvenančių krevečių. Dieną plekšnės laikosi kiek už sėkliaus, giliau greičiausiai gaudydamos nuo sėkliaus išplaunamą įvairų maistą. 

 Plekšnės gana jautrios orų permainoms. Geriausiai plekšnės kibs nusistovėjus orams, kai aprimsta vėjas. Prieš orų pokyčius, numatomus staigius atšalimus, vėją plekšnės gali kibti vangiai. Nors priklauso ir nuo vandens temperatūros, vėjo krypties, srovių. Pastebėta, kad prasčiau kimba prie rytinio vėjo. 

  Plekšnių žvejyboje daugiau taikomasi ne prie datų, bet prie ramaus oro periodų. Jei vėjuota gana sunku bus žvejoti plekšnes ypač nežinant duobių ir staigiai gilėjančių vietų. Dronas taip pat vėjuotą ir banguotą dieną abejotina ar parodys kur duobės. Galima tyrinėti google maps žemėlapius, tačiau neaišku kokio jie senumo ir ar nepasikeitė dugno reljefas. 

Rudenį atplaukiančios plekšnės riebesnės, atsiganiusios jūroje. Taip pat rudenį dažniausiai sukimba didžiosios plekšnės. Link pavasario, po neršto plekšnės mažiau riebios ir didesnė užkimba taip pat gerokai rečiau nei rudenį - žiemą. 

Labai išrankiam plekšnių žvejybos laikui neišeina būti. Baltijoje orai labai nepastovūs, nusimato geresni orai, griebi meškeres, rezervuoji namelį ir važiuoji. Dažnai tenka susiplanuoti nuo 0 prieš kelias dienas. Kadangi plekšnės žvejojamos nesezono metu susirasti namelį nėra sudėtinga. Dažnai už itin gerą kainą galima susirasti namelį keturiems prie pat jūros už 60 - 100 eurų. Saulėtą dieną į plekšnių žvejybą bus visai linksma atvažiuoti ir nežvejojantiems šeimos nariams ar draugams. 

Meškerės plekšnių žvejybai

  Kai plekšnės godžiai kimba geriausia surfinė meškerė. Ilga, tvirta, su žiedeliais nebijančiais smėlio surf gana nesunkiai švystelės sistemėlę 60- 70 metrų. Didelis Surf privalumas dideli viršutiniai žiedeliai kurie neužsikemša nuo ant valo užsikabinančių žolių. Tai ypač pasijaučia kai kiek daugiau bangavimo ir srovės neša žoles ir dumblius išilgai kranto. 
  Plekšnės kibdamos purto stipriai, puikiai matosi net ant storos viršūnėlės. Greičiausiai plekšnės kimba atsargiai, purtymąsis kai plekšnė pajunta kabliuką ir bando jį išspjauti. Nors tą tipinį plekšnės gilų įrijimą net sunku būtų pavadinti išspjauti. Net didelis kabliukas įsiurbiamas per keletą centimetrų. 

surf meškerė
Surf meškerė ir puskietis dėklas. Surf meškerė gali būti teleskopinė ir sudedama. Spauskite saugią aktyvią nuorodą surf meškerės ir susisiekite su Arlivas žvejybos parduotuve. Išties didžiulis meškerių pasirinkimas už adekvačią kainą. Patars, padės išsirinkti ir greitai atsiųs. Kiek pirkau, gaudavau jau kitą dieną. 

rite jūrinei žvejybai
5000 ritė kuri puikiai tiks tolimiems 4 uncijų metimams. Kai toks ramus oras pakanka 2 uncijų švino svarelio. Pakilus bangoms ir jei vėjas šoninis verta didinti iki 3 uncijų. Esant didesniam bangavimui ir vėjui verta naudoti 4 uncijų svarelį. Spauskite saugią aktyvią nuorodą ritės meškerėms ir išsirinkite Arlivas internetinėje žvejybos parduotuvėje. 

  Tačiau pavasarį kai plekšnės kimba vangiai surfas gerokai sumažina plekšnių pagavimą. Plekšnės baksteli, paleidžia, išspjauna matyt giliai neįrydamos. Daug daugiau pavyksta pagauti naudojant sunkiuosius feederius. Kai kerti matydamas prisilietimą gali pagauti kelis kartus daugiau nei su surfu. Nekibadieniais plekšnės iš viso įryja nesipurtydamos, kabo ant meškerės ir pagal surfo viršūnėlę negali suprasti. 

Plekšnių žvejybos sistemėlės

Kokią išsirinkti plekšnių žvejybos sistemėlę labai priklauso nuo saulėtumo, dienos laiko, vandens drumstumo, kibimo aktyvumo. Dažniausiai naudojamos pirktinės plekšnių sistemėlės su metaliniais atvadais. Tokie atvadai neleidžia pavadėliams apsisukti aplink pagrindinį valą. 

  Kabliukai labai priklauso nuo sezono ir tuo metu kimbančių plekšnių dydžio. Plekšnių sistemėlės su didesniais kabliukais geriau tinka rudeniniam - žiemos sezonui. Pavasario  sezonui geriau naudoti mežesnius kabliukus. 

  Tikriausiai daugiausiai diskusijų sukelia kokius karoliukus naudoti. Pastebėjau, kad net karoliukų spalva turi įtakos. Tai gana nesunku suprasti kai šalia kelios meškerės ir su žaliu rutuliukų kimba tik užmetus, su raudonu kaip šulinyje. Kiek teko žvejoti raudoni rutuliukai geriau veikia dieną, žali geresni vakare ir naktį.

 

plekšnių žvejybos sistemelės

  Visai pasiteisino ilgos rutuliukų girliandos. Dieną puikiai veikė perlamutrinių rutuliukų girlianda. Naktį žalių, raudonų fosforinių rutuliukų girlianda. Takart su girliandomis pavyko pagauti daugiau nei su pavieniais rutuliukais.

 Masalai plekšnių žvejybai

Dažniausiai plekšnės gaudomos ant virtų krevečių. Geriausiai tinka virtos su kiautais nedidelės krevetės. Jos turi stipriausią kvapą. Taip pat kai kuriomis dienomis plekšnės geriau pasigauna naudojant žuvies gabaliukus. Tinka karpis, ta pati plekšnė. Žuvies gabaliuką geriau pjauti pailgą, panašiai kaip krevetė.

  Masalo dydis priklauso nuo kibimo. Kai gerai kimba didžiosios plekšnės geriau dėti visą krevetę ir panašaus dydžio ir formos žuvies gabaliuką. Toks masalas bus sunkiai praryjamas mažosioms plekšnėms. Nors kartais ir jos nustebina.

  Kai dauguma pagaunamų plekšnių mažesnės, geriau masalą mažinti. Jei bus didžiųjų jos nepraleis mažojo gabaliuko. Tačiau didelis gabalas mažins mažųjų plekšnių pagavimą. 

masalai plekšnėms
Pusė krevetės ant mažo kabliuko. Nekibadienio norma. Spauskite saugią aktyvią nuorodą sistemėlės plekšnėms ir išsirinkite iš labai gausaus sistemėlių plekšnėms asortimento. Rekomenduoju užsukti į Arlivas parduotuvę Kaune, netoli magistralės, lengvai randami, didelė aikštelė automobiliams. Fizinėje parduotuvėje radome didesnį asortimentą nei internetinėje. 
 
  Ypatingais nekibadieniais reikėtų eksperimentuoti. Vaikščiojimas daugeliu atvejų nepadės jei vietą išsirinkta teisingai, dronas parodė pavyzdžiui duobę. Plekšnės čia yra, bet jos pasidariusios išrankios. 

  Tokiais nekibadieniais pasiteisino krevečių ar žuvies maišymas su česnakais. Žuvies laikymas jos kraujyje - tada reikia pirkti gyvą žuvį. Yra krevečių kvapo purškalai. Galima bandyti kitokių kvapų purškalus.  Tas pasakymas visada taip kibo dažniausiai nėra teisingas. Plekšnės įnoringėja, reikia ieškoti kas jas labiau patraukia.

 Plekšnių žvejybos įranga

 Kartu su meškerėmis prie pakrantės atkeliauja daug papildomos įrangos. Meškeres geriausia laikyti kietuose dėkluose, net surfo viršūnėlė gali neatlaikyti jei bus minkštame įdėkle. 
 Meškerės laikikliai svarbus atributas. Gali būti naudojami smeigiami vamzdiniai  laikikliai, naudojami savadarbiai laikikliai su strypu ir privirintu vamazdžiu. Taip pat gali būti naudojami didesni trikojai kelioms meškerėms. Jie patogūs tuo, kad paprasčiau pakeisti meškerės kryptį jei pavyzdžiui dideja vėjas, bangavimas. Nors dažniausiai meškerės laikomos beveik statmenai su nedideliu polinkiu į jūra. Taip mažiau valo būna paviršiuje ir mažiau būna jo judinimo dėl bangų. Nors daugeliu atvejų pakaks lazdos su išsišakojimu iš pakrantės krūmynų.

  Mano nuomone daug svarbiau patogus krėslas. Labiau patinka sustumiami, o ne sulankstomi krėslai. Sustumiami krėslai universalesni, juos galima naudoti ir kelionės metu. Sulankstomas krėslas dažniausiai dedamas į apačią, jį bus sunku ištraukti nenukrausčius daiktų kur nors sustojus papietauti. Sustumiamo krėslo ryšulys gali būti daiktų viršuje.

 

plekšnių žvejybos įranga
Klasikinis plekšnių žvejybos įrangos komplektas. Surfas ir du sunkieji feederiai. Tvirtasis Mistrall krėslas, kuris per 7 metus apkeliavo pusę Europos, pabuvojo daugybėje paplūdimių, smėliukų, dumblų ir vis dar kaip naujas. Kiek sunkokas, bet patogumas atperka viską. Spauskite saugią aktyvią nuorodą krėslas žvejybai ir nusipirkite Arlivas. Mažoji žvejo kėdė taip pat iš Arlivas. Guminės bridkelnės iš Arlivas, labai adekvati kaina. Sulankstomas staliukas. Kibiras su įdėklu žuviai. Labai patogu keisti vandenį. Įrangą greitai susirinksite sukomplektavę ją specialiai atskiro tipo žvejybai.  Dėžutė plekšnėms, karšių, stintų žvejybai. Belieka tik palaikyti komplektaciją ir važiuojant įsimesti. 

 Staliukas taip pat svarbus atributas. Ne tik maistui pasidėti, bet ir tvarkyti masalus. Neužmirškite pjaustymo lentelės ir aštraus peilio. Gal bus noro išdoroti ir išsikepti plekšnes tiesiog pliaže.

 Plekšnėms išsikepti gali prireikti dujinio primuso ir keptuvės. Šviežiai plekšnei pakanka druskos ir juodujų pipirų. Reikės aliejaus.

 Įbrendama su bridkelnėmis. Plekšnių žvejybai pilnai tiks guminės bridkelnės. Vanduo viso plekšnių žvejybos sezono metu šaltas, nespėsit labai prakaituoti. Minkštosios neopreninės, poliesterio ir kitokių medžiagų bridkelnės labiau praleidžia garus ir nešuntama. Jos tiks jei šiltesni orai.

  Plekšnių kibimas

Plekšnė įpratusi greitai griebti masalą. Gaudydama krevetes ji jas įsiurbia. Taip ir su masalu pamačiusi priplaukia ir griebia įsiurbdama. Viršūnėlė įsiurbimo momentą labai mažai parodo. Nekibadieniais dažnas pakirtimas tik kiek suvirpėjus viršūnėlei gerokai padidina laimikių kiekį. 

  Agresyvus purtymąsis greičiausiai kai plekšnė pajunta kažką negero ir bando išpurtyti įsiurbtą masalą. Tada dar galima kiek pakirsti, nes dažnai ištraukiama ir kabliukas būna neįsisegęs į plekšnę. Kirtimas įsegs kabliuką nes plekšnė retai būna galva į krantą, kad išlupti kabliuką. Kirtimas iš šono įtvirtins kabliuką.

plekšnių kibimas
Meškeres palikom per naktį. Plekšnė surijo du kabliukus

Plekšnių žvejyba naktį

Visai smagu plekšnes gaudyti naktį. Bristi nereikia, plekšnės priplaukia arčiau kranto. Dažnai ir pakliūna stambesnės. 

naktinė plekšnių žvejyba
Naktinei plekšnių žvejybai reikės teritoriją apšviečiančio prožektoriaus. Praverčia galvinis prožektorius keisti masalus, nukabinti plekšnes. Ant meškerių galiukų kabinamos  fosforinės švieselės. Atkreipkit dėmesį į laikiklius, surf meškerės galiukas didesnio diametro reikia didesnio diametro laikiklių. 

 

Receptai iš plekšnės

 Šviežia plekšnė nuostabi. Žvejai mato kai pjausto plekšnę jos skaidrią mėsą. Po kurio laiko mėsos struktūra keisis, prasidės mėsos keitimosi procesas. Vizualiai mėsa pasidaro balta. O skaidrios mėsos plekšnė minkštutė, tiesiog tirpsta. 

  Plekšnei galima palikti galvą, bet reikėtų išimti žiaunas. Vidurius taip pat nesudėtinga ištraukti. Odos lupti nereikia, ji lengvai nusiims kepimo metu.

  Pilame negailėdami aliejaus skirto kepimui. Įkaitinam, kad pasirodytų dūmai, dedam išdorotą ir nusausintą plekšnę. Kepti ant gerai įkaitinto aliejaus pakanka 60 - 90 sekundžių kiekvienai pusei. Laikas priklauso nuo plekšnės dydžio. Gerai įkaitinus aliejų jis į plekšnę neįsigers. Druską ir pipirus pabarstom po pirmo apvertimo. Iškepę iš karto išimam iš aliejaus, vėstant jis įsigeria į plekšnę. Dėl to plekšnę geriau padėti ant servetėlės, kad būtų kur sugerti aliejui.

receptai su plekšne
Jei pliaže didesnis vėjas iškepti galima padarius užuovėją. Tai gali būti stalas, kėdė, galima iškasti duobę. Kepta plekšnė puikiai dera su baltais vynais. Šį kartą sardiniškas vermentino. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Plekšnių žvejyba

Kaip žvejojamos plekšnės, plekšnių žvejybos vietos ir laikas, masalai plekšnėms, plekšnių žvejybos įranga ir sistemėlės plekšnėms

Ungurių žvejyba

Kaip žvejoti ungurius, įranga ungurių žvejybai, masalai žvejybai

Žiobrių žvejyba

Kaip ir kur žvejoti žiobrius, masalai, pašarai žiobriams, meškerės ir sistemėlės žiobrių žvejybai

Karšių žvejyba žiemą

Karšių žvejyba nuo ledo, žieminė karšių žvejyba

Ešerių žvejyba žiemą

Žieminė ešerių žvejyba iš po ledo, pirmojo ledo ešeriai, žvejyba blizgute ir avizėle, stambių ešerių žvejyba su pašėrimu

Karšių žvejyba

Karšių žvejybos būdai, karšių žvejyba Nemune, karšių žvejyba dugnine ir plūdine meškerėmis, karšių žvejybos įranga

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Boloninė meškerė Kaune Boloninė meškerė Kaune Prekyba Boloninėmis Meškerėmis Kaune, Kaip Išsirinkti Gerą Boloninę Meškerę, Boloninės Meškerės Gera Kaina, Internetu
Dėklas meškerėms Kaune Dėklas meškerei Kaune Meškerių Dėklai Kaune, Meškerės Dėklas Internetu
Dugninės feeder meškerės Kaune Feeder dugninė meškerė Kaune Prekyba Fyder Meškerėmis Kaune, Feeder Meškerės Internetu
Ritė meškerei Kaune Ritė meškerei Kaune Meškerės Ritė Kaune, Ritės Plūdinėms Meškerėms, Ritė Dugninei Meškerei, Ritė Spiningui, Jūrinės Ritės Kaune Ir Internetu
Surf meškerė Kaune Surf meškerė Kaune Prekyba Surf Meškerėmis Kaune, Meškerė Plekšnių žvejybai Internetu

Vedantieji

Plekšnių žvejyba

Kaip žvejojamos plekšnės, plekšnių žvejybos vietos ir laikas, masalai plekšnėms, plekšnių žvejybos įranga ir sistemėlės plekšnėms

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Žiobrių žvejyba

Kaip ir kur žvejoti žiobrius, masalai, pašarai žiobriams, meškerės ir sistemėlės žiobrių žvejybai

Karšių žvejyba žiemą

Karšių žvejyba nuo ledo, žieminė karšių žvejyba

Ešerių žvejyba žiemą

Žieminė ešerių žvejyba iš po ledo, pirmojo ledo ešeriai, žvejyba blizgute ir avizėle, stambių ešerių žvejyba su pašėrimu

Karšių žvejyba

Karšių žvejybos būdai, karšių žvejyba Nemune, karšių žvejyba dugnine ir plūdine meškerėmis, karšių žvejybos įranga

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: