Priemonės nuo uodų
Atnaujinta: 2023-06-05

     Uodai, įkyrūs vabzdžiai, kurie žinomi dėl savo erzinančių įkandimų, yra įprastas reiškinys daugelyje pasaulio šalių, įskaitant ir Lietuvą. Uodai ne tik kelia diskomfortą, bet ir didelį pavojų sveikatai dėl platinamų ligų.

Prevencija nuo uodų

     Nuvažiavę į gamtą labai dažnai susiduriame su uodų spiečiais. Uodai ženkliai sumažina malonumą būti gamtoje. Ypač daug uodų būna prie vandens telkinių, tankios augmenijos, aukštos žolės. Lietuvoje žinomos kelios uodų rūšys: paprastasis uodas (Culex pipiens), potvyninis uodas (Aedes vexans) bei šiaurinis naminis uodas (Culex torrentium). Kanda tik uodų patelės, kurioms kraujas reikalingas dėl kiaušinėlių subrandinimo. 

Prevencija nuo uodųLietuvoje paplitusios Culex pipiens, Aedes vexans, Culex torrentium ir Anopheles maculipennis uodų rūšys

     Uodų aktyvumas Lietuvoje labiausiai pasireiškia šiltuoju metų laiku, paprastai nuo vėlyvo pavasario iki ankstyvo rudens. Drėgnas klimatas ir gausūs krituliai sudaro idealias sąlygas uodams daugintis. Net nedideliuose vandens telkiniuose greitai išsirita naujos uodų vados. Todėl jei pastoviai prižiūrėti  teritoriją galima sumažinti uodų kiekį. Išpilame užsistovėjusį vandenį iš kibirų, padangų, nelaikom ilgai vandens lietaus statinėse. Taip pat gali kiek padėti pastovus žolės pjovimas. Trumpoje vejoje būna mažiau uodų. Nors suaugęs uodas gali nuskristi ar nunešamas vėjo kelias dešimtis kilometrų.

     Nuo uodų įkandimų gelbėja priemonės atbaidančios uodus. Repelentas BIOZIP PLUS veiksmingai atbaido uodus net iki 6 valandų, jis taip pat apsaugo ir nuo erkių bei mašalų. Priemonė saugi naudoti ir vaikams nuo 3 metų, su citrinkvapio aliejaus veikliąja medžiaga, kuri veiksmingai atbaido uodus dėl sudėtyje esančio natūralaus junginio, vadinamo PMD (para-mentano-3,8-diolio). PMD veikia maskuodamas žmogaus kvapus, kurie traukia uodus, todėl jiems sunku surasti ir įkąsti žmogui. Skirtingai nei kai kurie kiti uodus atbaidantys preparatai, citrinų eukalipto repelentai turi malonų ir gaivų kvapą, panašų į citrinos su eukalipto prieskoniu. BIOZIP PLUS gali būti purškiama tiesiogiai ant odos ir ant drabužių bei avalynės. Norint apsaugoti ir veidą, priemonės tiesiogiai nepurkšti, užpurkšti priemonės ant delno ir juo pasitepti veidą, vengiant burnos ir akių zonos, po naudojimo – kruopščiai nusiplauti rankas vandeniu ir muilu. Biocidinius produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą.

Apsauga nuo uodųApsisaugoti nuo uodų galima su uodus atbaidančiomis priemonėmis

Kodėl uodai kanda ne visus

     Dažniau būnantys gamtoje yra pastebėję, kad vienus uodai kanda kaip pasiutę, kitus tarsi nepastebi. Mokslininkai turi tam paaiškinimų.

  • Patrauklumas: uodus traukia įvairūs veiksniai, įskaitant kūno šilumą, anglies dioksidą ir tam tikras chemines medžiagas, esančias prakaite. Žmonės, kurie išskiria daugiau kūno šilumos ar anglies dioksido arba kurių odoje yra didesnė šių cheminių medžiagų koncentracija, dažniau tampa uodų taikiniais;
  • Kvapas ir cheminės medžiagos: tam tikri junginiai, pavyzdžiui, pieno rūgštis, šlapimo rūgštis ir amoniakas, gali pritraukti uodus. Žmonės, kurių odoje ar prakaite yra didesnė šių junginių koncentracija, gali būti patrauklesni uodams ir dažniau būti įkandami;
  • Kraujo grupė: kai kurie tyrimai rodo, kad uodus gali labiau traukti tam tikrų kraujo grupių asmenys. Pavyzdžiui, manoma, kad O kraujo grupę turintys žmonės uodams yra patrauklesni nei A ar B kraujo grupę turintys asmenys.

Kodėl uodai kanda ne visusKai kuriuos žmones uodai labiau kanda dėl išskiriamos šilumos, cheminių medžiagų bei kraujo grupės

Kaip apsisaugot nuo uodų keliaujant

     Uodai paplitę daugumoje pasaulio šalių, tačiau vienose yra mažiau reikšmingesni nei kitose. Keliaujant verta įsidėti priemonių nuo uodų.

  • Turkijoje uodų yra visoje šalyje, ypač tose vietose, kur yra stovinčio vandens. Labiausiai paplitusi uodų rūšis Turkijoje yra Culex uodai, kurie pasižymi erzinančiais įkandimais. Turkijoje uodų platinamų ligų rizika yra palyginti nedidelė;
  • Ispanijoje uodai aptinkami įvairiuose regionuose, ypač drėgnose vietovėse ir prie vandens telkinių. Viduržemio jūros klimatas Ispanijoje sudaro palankias sąlygas uodams veistis. Ispanijoje uodų platinamų ligų paplitimas yra palyginti nedidelis;
  • Italijoje, kuri pasižymi kraštovaizdžio ir klimato įvairove, taip pat yra nemažai uodų. Italijoje uodų platinamų ligų rizika paprastai yra nedidelė, tačiau ji gali skirtis priklausomai nuo konkretaus regiono. Anopheles uodai, pernešantys maliariją, veisiasi tam tikrose vietose, ypač Vidurio ir Pietų Italijos kaimo vietovėse, tačiau maliarijos atvejai yra reti ir dažniausiai įvežami iš kitų šalių;
  • Egipte uodai kelia didesnę grėsmę dėl uodų platinamų ligų. Šalyje gyvena įvairios uodų rūšys, įskaitant Aedes uodus, kurie gali pernešti tokias ligas kaip Dengė karštligė, čikungunija ir Zikos virusas;
  • Bulgarijoje, Graikijoje ir Kipre uodų platinamos ligos yra palyginti retos, tačiau kai kuriose vietovėse retkarčiais pasitaiko Vakarų Nilo viruso infekcijos atvejų;
  • Tokiose šalyse, kaip Pietryčių Azija, Afrika į pietus nuo Sacharos ir dalis Pietų Amerikos, taip pat Brazilija, Indonezija ir Nigerija, dėl palankių aplinkos sąlygų uodams veistis yra šalys, pasižyminčios didele uodų populiacija.

     Keliaujant į bet kurią šalį rekomenduojama su savimi turėti priemones nuo uodų ir po uodų įkandimo. Puikus Lietuvoje pagamintų priemonių derinys – su ciklinio hidratuoto citrinkvapio eukalipto aliejaus veikliąja medžiaga – repelentas nuo uodų BIOZIP PLUS bei raminamasis odos gelis su augaliniais ekstraktais ir eteriniais aliejais – CALMA GEL. Šios priemonės yra patogioje ir kelionėms pritaikytose pakuotėse, todėl tai puikus palydovas kelionėse prie ežero ar miško.

Uodų platinamos ligos

     Uodų platinamos ligos - tai infekcinės ligos, kuriomis žmonės ir gyvūnai užsikrečia įkandus infekuotiems uodams. Šios ligos gali sukelti įvairius simptomus ir pasekmes  - nuo lengvo diskomforto iki sunkios būklės, o kai kuriais atvejais gali būti ir mirtinos. Uodų platinamos ligos paplitusios daugelyje pasaulio šalių, ypač regionuose, kuriuose vyrauja šiltas klimatas ir gausi uodų populiacija. Pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių uodų platinamų ligų:

  • Maliarija: gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia Plasmodium parazitas. Ji perduodama žmonėms įkandus užsikrėtusioms Anopheles uodų patelėms. Simptomai paprastai yra karščiavimas, šaltkrėtis, galvos ir raumenų skausmas. Nesiimant greito ir veiksmingo gydymo, maliarija gali sukelti sunkių komplikacijų, o kai kuriais atvejais ir mirtį. Nors Lietuvoje maliarija pasitaiko retai, ji išlieka rimta problema daugelyje atogrąžų regionų.
  • Dengė karštligė: šią karštligę sukelia Dengė virusas, o ją perneša Aedes uodai, daugiausia Aedes aegypti. Ji plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose pasaulio regionuose. Dengė karštligės simptomai: aukšta temperatūra, stiprus galvos skausmas, sąnarių ir raumenų skausmas, bėrimas, galimos pasekmės - hemoraginė karštligė arba Dengė šoko sindromas, kuris gali būti pavojingas gyvybei.
  • Zikos virusas: virusą daugiausia perneša Aedes uodai, ypač Aedes aegypti ir Aedes albopictus. Pastaraisiais metais šis virusas sulaukė tarptautinio dėmesio dėl to, kad jis siejamas su įgimtais apsigimimais, ypač mikrocefalija, kūdikiams, gimusiems motinoms, užsikrėtusioms šiuo virusu nėštumo metu. Kiti Zikos viruso infekcijos simptomai: karščiavimas, bėrimas, sąnarių skausmas ir konjunktyvitas.
  • Čikungunija: tai virusinė liga, kurią, panašiai kaip Dengė ir Zikos virusai, žmonėms perduoda Aedes uodai. Ji sukelia tokius simptomus kaip aukšta temperatūra, stiprus sąnarių skausmas, galvos, raumenų skausmas, bėrimas ir nuovargis. Nors ši liga retai būna mirtina, su čikungunija susijęs sąnarių skausmas gali būti alinantis ir išlikti kelis mėnesius ar net metus.
  • Vakarų Nilo karštligė: karštligę sukelia Vakarų Nilo virusas, kuris perduodamas žmonėms įkandus infekuotiems uodams, daugiausia Culex uodams. Daugumai virusu užsikrėtusių žmonių nepasireiškia jokie simptomai, tačiau kai kuriems gali pasireikšti karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis, kūno skausmai, pykinimas, taip pat retais atvejais pasireiškia tokios pasekmės kaip sunkios neurologinės komplikacijos.
  • Geltonoji karštligė: dar kitaip geltonasis drugys, tai virusinė liga, kurią perneša užsikrėtę Aedes uodai tropiniuose ir subtropiniuose Afrikos ir Pietų Amerikos regionuose. Ji gali sukelti simptomus panašius į sergant gripu – karščiavimas, nuovargis bei tokias pasekmes kaip sunkus organų nepakankamumas ar mirtis. Nuo geltonojo drugio galima apsisaugoti skiepais, kurie yra privalomi keliaujant į tam tikras šalis.

Priemonės nuo uodų

     Rinkoje yra kelių rūšių uodus atbaidančių priemonių, kuriomis galima apsisaugoti nuo uodų įkandimų. Priemonių sudėtyje yra veikliosios medžiagos, kurios atbaido uodus. Dažniausiai priemonėse sutinkamos medžiagos:

  • DEET pagrindo repelentai: DEET (N,N-dietil-meta-toluamidas) yra plačiai naudojama ir veiksminga uodus atbaidanti priemonė. Jo koncentracija gali būti įvairi, paprastai nuo 5% iki 30%. DEET pagrindu pagaminti repelentai užtikrina ilgalaikę apsaugą ir veiksmingai apsaugo nuo įvairių uodų ir kitų kandančių vabzdžių. Suaugusiesiems ir vaikams nuo 12 metų paprastai rekomenduojama maždaug 20 - 30% koncentracija., o 2 – 12 metų vaikams skirtuose produktuose paprastai būna apie 10% ar mažesnė koncentracija. DEET pagrindu pagamintų repelentų apsaugos trukmė gali skirtis priklausomai nuo jų koncentracijos ir kitų veiksnių, tačiau repelentus rekomenduojama pakartotinai naudoti kas 4 - 8 valandas
  • Pikaridinas: pikaridinas yra DEET alternatyva, kuri pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo. Jis veiksmingai apsaugo nuo uodų ir kitų geliančių vabzdžių. Pikaridino pagrindu pagamintų repelentų yra įvairios koncentracijos, paprastai nuo 10% iki 20%. Suaugusiems ir vaikams vyresniems nei 12 metų rekomenduojama 10 – 20 % koncentracija, o vaikams nuo 2 iki 12 metų – 10%. Šiuos repelentus taip patrekomenduojama pakartotinai tepti kas 4 - 8 valandas.
  • Citrinų eukaliptų aliejus: citrinų eukaliptų aliejus (OLE) yra augalinės kilmės repelentas, gaunamas iš citrinmedžio eukalipto. Veiklioji OLE medžiaga vadinama PMD (para-mentanas-3,8-diolis), kuri apsaugo nuo uodų. OLE pagrindu pagaminti repelentai gali būti veiksminga ir natūrali cheminių repelentų alternatyva. Siekiant tinkamo uodus atbaidančio veiksmingumo, suagusiems rekomenduojama 30% ar didesnė koncentracija ir rekomenduojama aliejų pakartotinai tepti kas 2 - 4 valandas. Citrinų eukaliptų aliejaus negalima naudoti jaunesniems nei 3 metų vaikams, o vaikams iki 12 metų reikia atsižvelgti į gamintojo pateiktas rekomendacijas. Augalinės kilmės repelento BIOZIP PLUS veiklioji medžiaga - ciklinis hidratuotas citrinkvapio eukalipto aliejus, tai puiki alternatyva asmenis, kurie ieško repelentų be dirbtinų veikliųjų medžiagų ir siekia puikios apsaugos nuo uodų.
  • IR3535: tai dar vienas sintetinis uodus atbaidantis repelentas, apsaugantis nuo įvairių vabzdžių. Jis pasižymi nedideliu toksiškumu ir yra įvairių sudėčių, pavyzdžiui, losjonų, purškiklių ir kremų. IR3535 pagrindu pagamintus repelentus dažnai naudoja asmenys, kurie nepageidauja DEET priemonių. Suaugusiems ir vaikams nuo 2 metų rekomenduojama 10 – 20% koncentracija ir priemones pakartotinai naudoti kas 4 – 8 valandas.

Priemonės nuo uodųPriemonės nuo uodų sudėtyje turi veikliųjų medžiagų, kurios efektyviai atbaido uodus

Priemonės nuo uodų žmonėms

     Uodus atbaidančių priemonių būna įvairių formų ir rūšių, kad jos atitiktų skirtingus žmonių poreikius.

  • Purškalai ir losjonai: tai dažniausiai ir plačiausiai naudojamos uodus atbaidančios priemonės. Šie repelentai tepami arba purškiami tiesiai ant odos ir laikinai apsaugo nuo uodų įkandimų. Purškalai gali būti ir aerozoliniai, kaip pavyzdys – biocidinis purškiamas repelentas REPELENT PLUS. Repelent plus priemonė veiksmingai atbaido uodus, erkes ir mašalus. Priemonės veikimo trukmė prieš uodus – mažiausiai 4 valandas, nuo mašalų 5 valandas bei nuo erkių – 30 minučių. Priemonė REPELENT PLUS tinkama naudoti nuo 2 metų. Repelentas gali būti purškiamas tiesiogiai ant odos arba drabužių, priemonė nekenkia vilnai, medvilnei ar nailonui. Biocidinius produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą.

Purškalai nuo uodųDažniausiai naudojama apsauga nuo uodų – purškiami repelentai

  • Elektriniai uodus atbaidantys prietaisai: į kištukinį lizdą jungiami prietaisai arba elektriniai difuzoriai, kurie naudoja šilumą arba elektrinius mechanizmus, kad į orą paskleistų atbaidančias medžiagas. Juose dažnai būna skystų arba kietų repelentų užpildų, pavyzdžiui, kilimėlių arba skystų kasečių. Šiuos prietaisus galima naudoti ir patalpose, ir atvirose ar didelėse erdvėse, tačiau čia jų veiksmingumas gali būti ribotas;
  • Smilkalų ritės: spiralės pavidalo smilkalai, kurie uždegti skleidžia smilkstančius dūmus. Paprastai jų sudėtyje yra tokių ingredientų kaip piretroidai arba natūralios medžiagos, atbaidančios uodus. Uodų spiralės dažnai naudojamos lauke ir gali apsaugoti tam tikroje teritorijoje;
  • Žvakės: žvakės su citronelos aliejumi, kuris skleidžia uodus atbaidantį kvapą. Šias žvakes galima naudoti lauke, pavyzdžiui, terasose ar pavėsinėse, kad sukurtumėte uodus atbaidančią atmosferą. Tačiau jų veiksmingumas atbaidant uodus gali būti ribotas, ypač tose vietovėse, kur uodų populiacija didelė arba pučia vėjas;
  • Tinkleliai nuo uodų: fiziniai barjerai, naudojami apsisaugoti miegant. Jie ypač naudingi tose vietovėse, kur paplitusios uodų platinamos ligos. Tinkleliai nuo uodų paprastai gaminami iš plono tinklelio audinio ir gali būti kabinami virš lovų ar langų, kad sudarytų apsauginį barjerą.

     Naudojant bet kokį uodus atbaidantį produktą svarbu laikytis gamintojo pateiktų instrukcijų ir atsižvelgti į konkrečius poreikius bei aplinkos sąlygas. Be to, verta paminėti, kad veiksmingumas gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip uodų rūšis, naudojimo būdas, veikliųjų medžiagų koncentracija, aplinka ir apsaugos trukmė.

Uodus atbaidančios priemonėsPoilsiaujant gamtoje pravartu iš anksto pasirūpinti priemonėmis, kurios atbaido uodus

Kodėl po įkandimo niežti odą

    Uodams įkandus, jie ištraukia kraują ir įšvirkščia šiek tiek savo seilių, kuriose yra antikoagulianto (medžiagos mažinančios kraujo krešėjimą) ir baltymų. Baltymai yra svetimkūniai, sužadinantys organizmo imuninę sistemą. Kovai su svetimkūniais organizmo imuninė sistema išskiria histaminą - junginį, kuris padeda baltiesiems kraujo kūneliams patekti į pažeistą vietą. Būtent histaminas sukelia niežulį, uždegimą ir patinimą. Jei žmogui įkando pirmą kartą, histaminas ne visada išsiskiria, taip yra todėl, kad jų organizmas nėra suformavęs atsako į svetimkūnį. Laikui bėgant gali susiformuoti tolerancija.

     Net ir naudojant priemones nuo uodų, ne visuomet pavyksta išvengti uodų įkandimų. Įkandus uodui venkite kasytis, nes kasymasis gali sukelti tolesnį dirginimą, uždegimą ir galimą infekciją. Uodų įkandimo vietą švelniai nuplaukite švelniu muilu ir vandeniu, kad išvalytumėte vietą ir sumažintumėte infekcijos riziką. Uodų įkandimus puikiai nuramina gelis CALMA GEL. Gelio sudėtyje esantis saldymedis, jonažolė, levandos, eukaliptas ir hamamelis pasižymi priešuždegiminėmis savybės, medetkos antibakteriniu poveikiu, o ramunėlės, alavijas, mentolis ir avižos ramina odą. Šių eterinių aliejų kombinacija ne tik sumažina niežulį, bet ir mažina patinimą.

     Jei po uodų įkandimo pasireiškia sunkūs simptomai, tokie kaip aukšta temperatūra, galvos, raumenų skausmas ar kiti neįprasti simptomai, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Šie simptomai gali rodyti uodų platinamą ligą, todėl labai svarbu anksti diagnozuoti ir gydyti.

Priemonės po uodų įkandimoRamunėlių, saldymedžio, medetkų, alavijų, hamamelio, levandų, jonažolių, eukaliptų eteriniai aliejai ramina odą ir mažina uodų įkandimo sukeltą niežulį

Priemonės nuo uodų augintiniams ir gyvuliams

     Svarbu apsaugoti augintinius ir gyvulius nuo uodų, nes uodai gali pernešti ligas ne tik žmonėms. Yra daug priemonių kaip apsaugoti gyvulius ir naminius gyvūnus nuo uodų:

  • Augintiniams skirtos uodus atbaidančios priemonės: Yra specialių uodus atbaidančių priemonių, skirtų naminiams gyvūnams. Šie repelentai sukurti taip, kad būtų saugūs gyvūnams ir apsaugotų nuo uodų ir kitų kandančių vabzdžių. Venkite naudoti žmonėms skirtus repelentus gyvūnams, nes kai kurios sudedamosios dalys gali būti jiems toksiškos. Vienas iš priemonių pavyzdžių yra 3 BIO ACTIVE skystis su eteriniais aliejais. Ši priemonė maskuoja gyvūno kvapą ir tokiu būdu apsaugo jį nuo uodų, produkto sudėtyje yra pelargonijų, citrinžolės ir gvazdikėlių eterinis aliejus. Priemonė skirta karvėms, jaučiams, veršeliams, arkliams, avims ir šunims. Prieš naudojimą priemonę reikia suplakti ir purkšti išoriškai, po savaitės, efektyvumui sustiprinti, išpurkšti gyvūną pakartotinai. Nepurkšti ant karvės tešmenio ir avims, prieš vilnos kirpimą. Biocidinius produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą.

Priemonės gyvūnams nuo uodųUodai gali būti pavojingi ne tik žmonėms, bet ir augintiniams ar gyvuliams

  • Antkakliai nuo parazitų: kai kurių gamintojų antkakliai nuo parazitų yra ir su uodus atbaidančiomis cheminėmis medžiagomis. Šie antkakliai veikia skleisdami atbaidantį kvapą aplink augintinio kaklą. Paprastai antkaklių veikimo laikotarpis yra 6 – 8 mėnesiai.
  • Prevenciniai vaistai: gali būti geriamieji ir vietiniai (lašiukai) preparatai šunims bei katėms, kurie gali atbaidyti arba naikinti uodus ir kitus parazitus. Šie vaistai dažnai suteikia platesnę apsaugą nuo įvairių kenkėjų, įskaitant blusas, erkes ir kirmėles. Vietinių preparatai dažniausiai būna lašiukų pavidalo, juos reikia užlašinti ant gyvūno kaklo, o jų veikimo laikotarpis apie 1 mėnesį.

Natūralūs kvapai atbaidantys uodus

     Natūralūs uodus atbaidantys preparatai yra sintetinių repelentų alternatyva, todėl juos dažnai renkasi asmenys, ieškantys aplinkai draugiškesnių variantų, arba tie, kurie yra jautrūs tam tikroms cheminėms medžiagoms. Nors natūralūs repelentai gali užtikrinti tam tikrą apsaugą, svarbu atkreipti dėmesį, kad jų veiksmingumas ir veikimo trukmė gali skirtis.

  • Kvapioji citrinžolė: aliejus gaunamas iš citrinžolės (Cymbopogon nardus) lapų. Jis turi stiprų kvapą, kuris maskuoja žmogaus kvapą. Nors jis gali veiksmingai atbaidyti uodus, jo apsauga, palyginti su sintetiniais repelentais, paprastai trunka trumpiau;
  • Eteriniai aliejai: citrinų eukaliptų aliejus (sudėtyje yra PMD (p-mentanas-3,8-diolis) junginio, kuris veiksmingai atbaido uodus), pipirmėčių, levandų, cinamono, čiobrelių, graikinių mėtų, sojų pupelių, arbatmedžio aliejus.
  • Česnakai: moksliniais tyrimais įrodyta, kad česnakas turi tam tikrų repelentinių savybių, jo veiksmingumas gali skirtis, o kvapas gali būti patrauklus ne visiems;
  • Obuolių sidro actas: manoma, kad atskiesto obuolių acto tepimas ant uodų įkandimų mažina niežulį ir uždegimą. Sumaišykite lygiomis dalimis obuolių acto ir vandens ir užtepkite ant pažeistos vietos naudodami vatos gabalėlį;
  • Alavijas: alavijo gelio vėsinamosios ir raminamosios savybės gali padėti nuo uodų įkandimų. Tepkite šviežio alavijo gelio tiesiai ant įkandimo, kad sumažintumėte niežulį ir uždegimą;
  • Geriamosios sodos pasta: sumaišius valgomąją sodą su nedideliu kiekiu vandens ir užtepus ant uodų įkandimo, galima sumažinti niežulį. Prieš nuplaudami pastą, palikite ją kelias minutes;
  • Baziliko lapai: sutrinkite šviežius baziliko lapus, kad išsiskirtų natūralūs aliejai, ir įtrinkite juos į odą, kad veiktų kaip natūralus repelentas;
  • Citrinos arba laimo sultys: manoma, kad citrinos arba laimo sulčių trynimas į odą natūraliai atbaido uodus. Citrusinių vaisių kvapas ir rūgštumas gali atbaidyti uodus, tačiau nepamirškite, kad citrusinių vaisių sultys gali padidinti odos jautrumą saulės spinduliams, todėl po tepimo geriausia vengti tiesioginio buvimo saulėje.
Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Pėsčiųjų takai Lietuvoje

Geriausias pėsčiųjų takas Lietuvoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Aukštaitijoje, pėsčiųjų takai Labanore, pėsčiųjų takai Pajūryje, pėsčiųjų takai Žemaitijoje.

Panemunės kelias

Kur keliauti Lietuvoje, maršrutas Panemunės kelias žemėlapis, dienos kelionė Lietuvoje, Panemunės pilių kelias, savaitgalio kelionės Lietuvoje, Panemunės kelias iš Vilniaus, Panemunės kelias iš Kauno, Panemunės kelias iš Jurbarko, Panemunės kelias kur pavalgyti, kelionės po Lietuvą

Ką veikti pajūryje

Atostogos pajūryje, aktyvios veiklos pajūryje, lankytinos vietos pajūryje, ką veikti Palangoje, Švenojoje, Klaipėdoje, Kuršių nerijoje.

Kelionė į Veneciją

Ekskursijos venecijoje, kelionės į Veneciją organizavimas, Venecijos lankytinos vietos

Kelionė į Rumuniją automobiliu

Automobiliu po Rumuniją, lankytinos vietos Rumunijoje, ką veikti Rumunijoje, maršrutas automobiliu po Rumuniją

Kelionė į Italiją automobiliu

Automobiliu į Italija, kelionė automobiliu į šiaurės Italiją, Ką veikti Italijoje, Kelionė automobiliu į Italiją

Priemonės nuo uodų

Prevencija nuo uodų, kaip apsisaugot nuo uodų keliaujant, uodų sukeliamos ligos, priemonės atbaidančios uodus, purškalai nuo uodų, priemonės nuo uodų gyvūnams, priemonės po uodų įkandimo

Ką veikti Utenoje

Lankytinos vietos Utenoje, poilsis Utenoje, maršrutas automobiliu po Utenos rajoną

Ką pamatyti Širvintose

Ką pamatyti Širvintose bei Širvintų rajone, lankytinos vietos Širvintose, pažintiniai ir dviračių takai Širvintų rajone, Kernavė, ką pamatyti ir aplankyti Kernavėje.