Ši cu veislės šunys
Atnaujinta: 2023-03-31

Ši cu (angl. shih tzu) veislės šunys yra kilę iš Tibeto, pekino ir lasos apso veislių mišrūnas. Ši cu pavadinimas buvo pasirinktas ne veltui - verčiant iš kinų kalbos reiškia “liūto šuo”, yra sakoma, kad ši veislė primena liūtą. Tibeto vienuoliai iš pradžių juos veisė kaip kompanionus ir sarginius šunis, vėliau tapo itin vertinami Mingų ir Čingų dinastijų laikais karališkosios šeimos atstovų. Dėl mažo dydžio ir gražaus kailio ši cu veislės šunys dažnai buvo dovanojami užsienio šalių aukštuomenės atstovams. 

Ši cu veislės šunys

Ši cu veislės šunys

Ši cu veislės šunys pasižymi ilgo plauko hipoalerginiu kailiu, draugišku charakteriu ir žaisminga natūra. Sakoma, kad ši veislė puikiai tinka šeimoms, kadangi puikiai sutaria su vaikais ir kitais gyvūnais. Kalbant apie ši cu šunų temperamentą, kartais jie gali būti užsispyrę, tačiau nuosekliai prižiūrimi bei auklėjami, mokinami komandų ir paklusnumo, gali būti nuostabūs šeimos nariai. 

Ši cu šunų išvaizda 

Ši cu veislės šunys dažniausiai būna 22-25 cm ūgio ir sveria nuo 9 iki 16 kilogramų. Turi trumpą, “suplotą” snukutį, apvalias akis ir ilgas ausis. Kailis gali būti įvairių spalvų: juodas, baltas, rudas, pilkas, auksinis arba maišytas tarp visų. Ši cu šunų kailis reikalauja daug priežiūros, kad išlaikyti prabangią išvaizdą bei sveiką, žvilgantį plauką. 

Ši cu šunų išvaizda

Ši cu veislės šunų išvaizda

Ši cu šunų ligos

Kaip ir visos šunų veislės, ši cu šunys yra linkę turėti tam tikras sveikatos problemas, tokias kaip: 

 • Brachicefalinis kvėpavimo takų sindromas. Ši liga dažnai pasitaiko šunims, turintiems trumpą snukutį. Brachicefalinis sindromas sukelia kvėpavimo sunkumų, kuriems pašalinti gali prireikti chirurginės intervencijos. 
 • Ši cu akių problemos. Ši cu veislės šunims būdinga katarakta, progresuojanti tinklainės atrofija, ragenos opos. 
 • Dantų problemos. Kadangi ši cu veislės šunys turi trumpus, suspaustus dantis, gali atsirasti dantų bei dantenų problemų, dantų ėduonis. 
 • Klubų sąnarių displazija. Tai dažniausiai įgimta šuns sąnarių būklė itin dažnai pasitaikanti ši cu veislės šunims, kuomet sąnarys susiformuoja netinkamai, todėl atsiranda skausmas, sunkumai vaikščioti. 
 • Ši cu kelio girnelės išnirimas. Tai būklė, kuomet kelio girnelė iššoka iš savo vietos ir sukelia skausmą bei šlubavimą. 
 • Alergijos. Ši cu veislės šunys yra linkę turėti įvairias odos alergijas, kurios gali sukelti niežtėjimą, odos paraudimą, diskomfortą. 
 • Ši cu ausų uždegimas. Kadangi šios veislės šunys turi ilgas, plaukuotas ausis, kurių viduje taip pat auga plaukai, kuriuos reikia reguliariai šalinti, gali išsivystyti uždegimas dėl netinkamos ausų priežiūros. Toks (ši cu šunų ausų) uždegimas sukelia itin nemalonų kvapą, ausies tinimą, ausies odos paraudimą, padidėjusį ausų sieros išsiskyrimą, niežtėjimą, diskomfortą. 

Svarbu paminėti, jog ne visiems ši cu veislės šunims gali išsivystyti šios ligos. Tačiau, žinant apie galimas ligas, įmanoma imtis aktyvių veiksmų, kad jų išvengti. Reguliarūs vizitai pas veterinarą, subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, tinkama higiena ir priežiūra - tai veiksniai, užtikrinantys šuns sveikatą ir gerovę. 

Ši cu šunų kailio priežiūra

Vienas iš skiriamųjų šios veislės bruožų yra ilgo plauko kailis. Šių šunų plauko struktūra yra labai panaši į žmogaus. Įdomu tai, kad šie šunys nesišeria ir sezoniškai nekeičia kailio, taip pat neturi šunims būdingo kvapo. Jų kailis yra dviejų sluoksnių - viršutinis pastoviai augantis, yra švelnus ir šilkinis, o apatinis yra minkštas ir purus, primenantis plunksnas. Ilgą laiką netrumpinamas kailis gali tapti sunkus, siekti žemę, besiveliantis. Tam, kad išlaikyti gražų kailį, reikia reguliariai jį šukuoti bei plauti. Rekomenduojama naudoti švelnų šunų šampūną ir kondicionierių, nors ir jų plaukas panašus į žmogaus, naudoti žmonių plaukų priežiūros priemones nerekomenduojama, nes jie gali būti savo sudėtimi per šiurkštūs šuns odai. Taip pat būtina kasdien valyti šių šuniukų akis - kadangi akis dengia taip pat greitai augantis kailis, ant jo gali atsirasti rusvų ašarų takelių, o nenuvalyti susikaupę nešvarumai (dulkės, smėlis, ašaros) gali dirginti odą. 

 Ši cu šunų kailio priežiūra

Ši cu šunų veislės kailis ir jo priežiūra

Ši cu šunų mityba 

Ši cu yra mažos veislės šunys, kuriems yra itin svarbi subalansuota mityba. Kaip ir visiems augintiniams, rekomenduojama rinktis aukštos kokybės maistą. Patartina ieškoti šunų ėdalo, kuriame būtų baltymų, sveikųjų riebalų, angliavandenių. Vengti šunų maisto, kuriame yra įvairių papildų, dirbtinių dažiklių ir konservantų. Kadangi šios veislės šunys turi mažus skrandžius, maitinti reikėtų mažomis porcijomis 2-3 kartus per dieną, panašiu laiku. Nerekomenduojama duoti žmonių maisto, vengti aštrių kaulų ar šunims neskirtų skanėstų, kadangi toks maistas gali būti žalingas augintiniui bei sukelti itin rimtų virškinimo problemų. Svarbu stebėti savo šuns svorį: ši cu šunys yra linkę į nutukimą, todėl reikia kontroliuoti mitybą, bei prireikus ją koreguoti. Patartina girdyti gėlu vandeniu, jokiais būdais neduoti gazuoto arba vandens su sintetiniais skoniais. Tam, kad palaikyti gerą šuns virškinimą ir bendrą sveikatą, vertėtų apsvarstyti papildus. Kaip ir žmonėms, kartais šunims gali trūkti medžiagų, kurių negauna iš maisto, todėl pasitarus su veterinaru, galima duoti omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų. 

Ši cu šunų mityba

Ši cu veislės šunų mityba

Ši cu šunų dresūra 

Ši cu šunys yra itin draugiški, paklusnūs ir meilūs kompanionai, kurie gali tapti nuostabiais augintiniais bei šeimos nariais. Kaip ir visus šunis, šiuos reikia mokinti komandų bei paklusnumo, skiepyti gerą elgesį nuo pat mažų dienų. Štai keletas dresūros patarimų: 

 • Pradėkite nuo paprastų ir nesudėtingų komandų, tokių kaip “sėdėk”, “lik”, “ateik”, “prie kojos”. Po kiekvieno atlikto veiksmo naudokite teigiamus sustiprinimo metodus, tokius kaip augintinio pagyrimas, apdovanojimas skanėstu. 
 • Socializuokite savo ši cu: supažindinkite jį su kitais šunimis, kitais žmonėmis. Apdovanokite juos skanėstais už gerą elgesį. 
 • Išmokykite reikalus atlikti tik lauke. Tokiai dresūrai labai svarbu nuoseklumas ir kantrybė. Susikurkite reguliarų maitinimo ir lauko reikalų grafiką. 
 • Ši cu šunys gali kartais būti užsispyrę, todėl reikia būti nuosekliems. Nuoseklumas yra labai svarbus treniruojant ši cu, todėl laikykitės rutinos ir kiekvieną kartą naudokite tas pačias komandas ir metodus. 
 • Neužtrukite su dresūra: ši cu šunys yra linkę išlaikyti dėmesį gana trumpai, todėl treniruotės turėtų būti trumpos ir linksmos. Kiekvieną dieną stenkitės treniruotis 10-15 minučių ir už pastangas apdovanoti augintinį skanėstais. 

Tiek dresiruojant, tiek vaikščiojant lauke, ši cu šunims yra labai svarbu parinkti tinkamą pavadėlį. Vietoj apykaklės, naudokite diržus, kurie augintinį juosia per krūtinę bei už priekinių kojų, palikite maždaug 2 pirštų tarpą tarp augintinio menčių ir diržų, kad nebūtų ribojami šuns judesiai. Ši cu šunų kaklas yra labai subtilus, taip pat jie yra linkę į kvėpavimo sutrikimus, todėl apykaklės gali sukelti šuniui diskomfortą.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Įmonės vakarėlio idėjos

Vakarėlio idėjos įmonei, kaip paruošti gerą renginį įmonėje

Geriausi fantastiniai serialai

30 geriausiai įvertintų fantastinių serialų. Sąrašas be jokio eiliškumo, o serialai įvertinti ir kritikų ir mėgėjų.

Priemonės nuo uodų

Prevencija nuo uodų, kaip apsisaugot nuo uodų keliaujant, uodų sukeliamos ligos, priemonės atbaidančios uodus, purškalai nuo uodų, priemonės nuo uodų gyvūnams, priemonės po uodų įkandimo

Skaniausios sriubos

Skaniausios sriubos, sriubų atsiradimo istorija, sriubų kategorijos, sriubos

Populiariausios šunų veislės

Top 10 populiariausių šunų veislių, draugiškiausi šunys, šunų gyvenimo trukmė, populiariausių šunų charakteristika, populiariausių šunų priežiūra.

Vakarų Škotijos baltasis terjeras

Vakarų Škotijos baltojo terjero auginimas, dresūra, Vakarų Škotijos baltojo terjero išvaizda ir charakteris, Vakarų Škotijos baltojo terjero mityba, priežiūra, ligos

Špicai

Špicų auginimas, Špicų kilmė ir priežiųra, Špicų ligos ir mityba, Špicų charakteris ir dresiravimas

Jorkšyro Terjeras

Jorkšyro terjero auginimas, Jorkšyro terjero ligos ir kaip jų išvengti, Jorkšyro terjero priežiūra ir charakteris

Sibiro haskis

Sibiro Haskio auginimas, išvaizda, charakteristika, Sibiro haskio ligos, priežiūra, mityba

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
lauko krosnelės kazanui Lauko krosnelė kazanui Lauko Krosnelės Kazanui , Lauko Krosnelė Kaune €80.00

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Geriausios video instrukcijos

Kelionė į Tenerifę

Kelionės į Tenerifę video reportažas, lankytinos vietos Tenerifėje, ką veikti Tenerifėje, aviabilietai į Tenerifę, viešbučiai Tenerifėje

Klaipėdos Jūros Šventė 2024

Klaipėdos Jūros Šventė 2024, Jūros šventės programa 2024, Jūros šventės koncertai ir atlikėjai

Visagino Country Festivalis 2024

Visagino Country festivalio programa 2022 , kokie bus atlikėjai Visagino Country festivalyje 2022

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: