Karkasinio namo statyba
Atnaujinta: 2024-03-20

Karkasinio namo statyba yra vienas iš lengviausių būdų pasistatyti aukšto energetinio efektyvumo namą. Šią statybą vis dar persekioja daugybė mitų, kurie didele dalimi kilę dėl nekokybiško statybininkų darbo. Taip pat nesėkmingą patirtį turės naudoję nekokybiškas ar netinkamas medžiagas. Dažniausiai sutaupymas medžiagose ir specialistams baigiasi dideliu nusivylimu įsikėlus į pastatytą objektą. 

 

Karkasinio namo privalumai ir trūkumai

Karkasinis namas išlieka universaliausias statybos būdas kaimiškoje vietovėje ir priemiesčiuose. Kaimiškoje vietovėje karkasinis namas konkuruoja su rąstiniais namais. Jei tai paprastas vasarnamis dauguma atvejų paprasčiau statyti rąstinį namą. Tačiau jei namas bus naudojamas šaltuoju periodu neabejotinai geresnis pasirinkimas - karkasininis namas. Karkasinį namą reikės gerokai mažiau šildyti, jame net būtų galima pastoviai palaikyti šildymą. Su karkasine statyba gana nesunkiai pasiekiama B, dažnai be didelių pastangų A klasė. Tokioje sodyboje pakaks elektrinio šildymo ir sąnaudos bus itin nedidelės. Rąstiniam namui jau gana sudėtinga pasiekti B klasę, nekalbant apie A klases. Tokį namą tektų papildomai šiltinti ir tada rąstai tampa labai brangia apdaila, arba brangiu ir neefektyviu šiltinimo sluoksniu. 

Kiek mitologizuojamas rąstinio namo kvėpavimas, kai kurie statybininkai net ima kalbėti apie tai kaip apie vėdinimą. "Kvėpavimas" tai sąvybė praleisti vandens garus, palaikant patalpoje tinkamesnį mikroklimatą. Tačiau tos pačios modernios garo izoliacinės plėvelės turi tas pačias "kvėpavimo" savybes. O vėdinimą ir mikroklimatą moderniame, netgi sodybiniame name turi palaikyti vėdinimo ir rekuperacijos sistema. 

Dar gąsdinama dėl pelių naikinamo šiltinamojo sluoksnio. Pelės iš ties yra labai pavojingas karkasinio namo statytojo priešininkas. Ypač laipioti mokančios geltonkaklės pelės. Apsaugai nuo pelių tenka ruoštis kruopščiai, užtaisant tinkleliais visas patekimo skyles. 

fasado apdaila rąsto imitacijos lentomis
Karkasinio namo apdaila rąsto imitacijos lentomis. Labai paplitęs variantas Tatrų, Karpatų, Serbijos  kalnuose. Vizualiai tik iš arti gali suprasti, kad tai ne rąstas. Tai realus gamtinių išteklių tausojimas ir tuo pačiu geresnis sprendimas nei siena iš rąstų. 


Mūrinis namas daugumos suvokiamas kaip patikimesnis. Tačiau stebint namų deformacijas pagrindinės problemos kamuoja tiek mūrinius, tiek karkasinius namus. Dažniausia ir pavojingiausia problema namo deformacija išsiplečiant  murlotui nuo šlaitinio stogo svorio. Ši problema išsprendžiama abiem atvejais įrengiant patikimą murlotą. Kitos karkasinio namo deformacijos atsiranda dėl naudojamos nekokybiškos medienos ir /ar prastų tvirtinimo sprendimų.

Gaisras įsipliekti gali tiek mūriniame, tiek karkasiniame name, nes dega dažniausiai apdaila, interjero elementai ir baldai. Gaisro pasekmės netgi mūriniam namui būna panašios. Atstatyti pažeistą šiltinimą ir apdailą kainuoja tiek pat kiek perstatyti naujai.

Atsižvelgiant į praktiškųjų amerikiečių patirtį karkasinis namas yra puikus ilgaamžio namo pasirinkimas.  

Geras filmas apie karkasinio namo statybą. Karkaso susinkimo pažingsninė instrukcija. 

 

 

Karkasinių namų tipai

Labiausiai paplitusi - rėminė konstrukcija su perdengimais, kartais vadinama kanadietišku karkasinių namų tipu, kadangi dažniausiai taip statoma Kanadoje ir Šiaurės Amerikoje. Šioje konstrukcijoje kiekvienas sluoksnis turi platformos arba pado formą. Karkasas statomas iš apačios į viršų. Pirmiausia montuojamas apatinis apvadas (rostverkas), kuris uždedamas ant pamato. Ant apvado dedamos pirmojo aukšto  perdengimo lagės, kurios sujungiamos pagalbinėmis lagėmis. 

Tašai - statramsčiai atlieka laikančiąją funkciją. Apačioje jie tvirtinami prie rostverko, viršuje tampa murloto pagrindu. Antro aukšto įrengimas toks pat, kaip ir pirmojo.

karkasinio namo statyba

Ši konstrukcija surinkta per savaitgalį suaugusio ir paauglio neturinčių profesionalios statybos patirties. Kelių papildomų vyrų reikėjo pusvalandžiui pakelti ant žemės surinktas konstrukcijas. Labai palengvina darbus tiksliai supjauta mediena karkasiniam namui. Džiovinta ir kalibruota mediena supjauta lentpjūvėje netoli Kauno. 

Tradicinė rėminė konstrukcija:

  • Apatinis apvadas (rostverkas);
  • Tarpiniai karkaso stovai;
  • Kampinis karkaso stovas - statramstis;
  • Rėmo skersinis (rygelis);
  • Viršutinis apvadas;
  • Apatinis antro aukšto apvadas;
  • Medinė antro aukšto perdengimo sija (balkis);
  • Gegnės;

Laikantieji karkaso elementai užtikrina karkasinio namo erdvinį standumą. Siekiant tolygiai perduoti apkrovas tarp sienų, perdengimų ir gegnių nešančiųjų konstrukcijų elementų, atstumai tarp statramsčių, perdengimų balkių ir gegnių turi būti vienodi. Tarp laikančiųjų karkasinio namo konstrukcijų (statramsčių) atstumas būna nuo 0,5 iki 1 metro. Atstumai tarp statramsčių skaičiuojami atsižvelgiant į apkrovas, jų pačių storį, šiltinamosios ir apdailinių medžiagų pločius.

 

Karkasinio namo projektavimas

Karkasinio namo projektas ruošiamas pagal gyventojų poreikius ir specifiką. Jis mažai skirsis nuo mūrinio namo projekto. Nors karkasinis namas turi gerokai daugiau galimybių architektūriniams sprendimams nei mūrinis ar juolab rąstinis namas. 

Namui reikėtų iš karto suprojektuoti elektros ir inžinierinių komunikacijų, instaliacijos, vėdinimo projektines dalis. Turi būti atlikti grunto tyrimai ir paskaičiuoti pamatai.

Naujovė karkasinių namų projektavime tai konstrukcinė dalis kuriame tiksliai paskaičiuojama mediena. Šis projektas naudojamas išpjauti tikslių matmenų medieną.

karkasinio namo konstrukcijų projektavimas

Pagal pateiktą architektūrinį projektą paverčiama konstrukcijų projektu. Vėliau kompiuterinės staklės išpjaus medieną milimetro tikslumu. 

 

Mediena karkasiniam namui

Karkasinio namo pagrindas yra kokybiška mediena. Mediena turi būti gerai išdžiovinta, pageidautina kalibruota. Dažniausiai  kokybiškai statybai naudojama C 24 klasės mediena. Tokia mediena yra tikslių matmenų, kalibruota, graduota ir iš visų pusių apipjauta. Mediena labai mažai kraiposi, išlaiko parametrus. 

medienos karkasui supjovimas

Iš C24 klasės medienos išpjauti ruošiniai karkasui. Jungimo vietose padarytos įpjovos. Toks medienos supjovimas leidžia itin tiksliai ir paprastai surinkti karkasinio namo konstrukciją. Rostverko detalė susidedanti iš dviejų tašų. Apatinis tašas išdėstomas palei pamatų perimetrą ir sužymi namo rėmą. Prie viršutinio pritvirtinami statramsčiai ir padaromas rėmas. Rėmą pakėlus rostverko tašai sujungiami. 

Statybai dažnai taupoma naudojant C16 ( tik kalibruota) ar iš viso pačių paruoštą ir natūraliai išdžiovintą medieną. Natūraliai džiovinta mediena dažnai turi įsimetusių patogenų ir su laiku jie vystosi ir ardo medį. Taip pat atsiranda konstrukcinės deformacijos kurios vėliau sukels sunkumų sandarinime, apdailoje bei tolimesnėje karkasinio namo eksploatacijoje. Medienos impregnavimas nėra būtinas. 

medienos karkasiniam namui išpjovimas

Lentpjūvėje mediena pjaunama su penkių krypčių frezavimo galvomis. Tai leidžia padaryti itin sudėtingus įpjovimus ir išgauti didelį tikslumą. Kol kas daugiau konstrukcinės medienos karkasiniams namams užsako skandinavai. Jie suprato, kad keliomis dešimtimis procentų brangesnė mediena labai greitai atperka sumažėjusius darbo kaštus. Karkasinį namą su tiksliai išpjauta mediena gali surinkti net žemos kvalifikacijos darbininkai. Be to surinkimo laikas sumažėja perpus ar net daugiau. Objekte nebereikia jokių pjaustymų, matavimų ir nelieka medienos atliekų. 

medienos karkasiniam namui atvežimas

Supjauta ir išdžiovinta mediena gana kompaktiškai susipakuoja ir gali būti atvežama pigesniu krovininiu transportu. Taip pat iškeliama iš sunkvežimio paprastų manipuliatorių pagalba. Mediena karkasinei pirčiai buvo vežama 200+ kilometrų ir tai kainavo apie 300 eurų.

 

Įrankiai karkasinio namo statybai

Karkasinio namo statybos našumą ir atliekamų darbų kokybę labai įtakoja turimi įrankiai. Daugybę darbų galima atlikti patiems. Ypač kai dabar nemažai detalių yra  lengvai montuojamos. Dalį nedidelių įrankių verta turėti pačiam: akumuliatorinis suktukas, elektrinis gręžtuvas, siaurapjūklis. Tačiau daug rečiau naudojamų ir brangesnių įrankių verta nuomotis.

Jei neturite asmeninio suktuvo jį visada galima išsinuomoti. Suktuvas ir gręžtuvas bene dažniausiai karkasinio namo statyboje naudojami įrankiai. Suktuvo ar gręžtuvo nuoma Vilniuje ir Kaune.

Vienas iš dažniausiai nuomojamų įrankių yra automobilinė priekaba. Automobilio priekabos būna vienaašės ir dviašės. Nuo to priklauso priekabos keliamoji galia. Savo priekabos neapsimoka pirkti karkasinio namo statybai. Jų prireikia skirtingų. Ilgoms lentoms, dailylentėms, grindlentėms vežti reikia ilgesnės priekabos. Blokeliams, cementui, plytoms prireikia nedidelės, bet didelės keliamosios galios automobilio priekabos. Automobilio priekabos nuoma Vilniuje. Tai galima padaryti Gotas nuomos punktuose Vilniuje ir Kaune.

Jei patys surenkate karkasą, labai pravers viniakalė. Darbai pagreitėja kelis kartus. Dažniausiai naudojamos dujinės viniakalės. Vieno dujų balionėlio pakanka apie 1000 vinių įkalti. Tokį kiekį vinių su įprastu plaktuku tektų kalti trejetą dienų. Viniakalės nuoma. Viniakales galima išsinuomoti Gotas nuomos punktuose Vilniuje ir Kaune. 

Karkasinio namo statyboje būna daug epizodinių betonavimo darbų. Tenka betonuoti pagrindinius ar terasinius polius, juostinius pamatus iš klojinių arba liktinių klojinių iš betoninių / putplasčio blokelių. Daugeliui darbų neapsimoka vežti paruošto betono, per dideli kiekiai. Darbus palengvins betono maišyklė ir betono vibratorius. Betono vibratorius betoną sugrūda į visas ertmes. Betono maišyklės ir betono vibratoriaus nuoma. Išsinuomoti galima Gotas nuomos punkte Vilniuje ir Kaune.

statybiniu_irankiu_nuoma__1_

Darbus taip pat pagreitina matavimo prietaisai. Montuojant skersinius reikia didelio tikslumo nes vėliau turės tilpti akmens vata. Labai pagreitina lazerinio linijinio nivelyro naudojimas. Lazerinio nivelyro nuoma Gotas nuomos punktuose.

Darbams įpusėjus, prieš pradedant apdailą, verta atlikti sandarumo tyrimą. Reikia patikrinti visus mazgus su termovizoriumi. Esant netgi gana nedideliam temperatūrų skirtumui tarp lauko ir vidaus matomos sandarumo ar šiltinimo problemos. Termovizoriaus nuoma Gotas nuomos punktuose

Karkasinio namo statyboje bus daug medienos pjaustymo. Verta tam turėti elektrinį siaurapjūklį ir diskinį pjūklą. Sudėtingesniems darbams, kai reikia pjauti durų apvadus, dailylentes, kampinius sujungimus, prireikia diskinio medžio pjoviklio ar medžio staklių. Diskinio pjoviklio nuoma Gotas nuomos punktuose

Išorės ir vidaus darbams beveik visada prireikia pastolių, bokštelių ir stelažų. Nedideliame aukštyje galima panaudoti kopėčias, tačiau dažniausiai paprastos kopėčios nebus saugios. Pastolių tokiems darbams tikrai neverta pirkti, daug paprasčiau darbų laikui išsinuomoti. Pastolių, bokštelių ir stelažų nuoma Vilniuje ir Kaune

 

Karkasinio namo pamatai

Karkasinio pastato konstrukcijos svoris nėra didelis, apkrovos į pamatus taip pat, todėl galima panaudoti GKG3  pamatinius blokelius.  Pirmiausia jei reikia įrengiamas reikalingas kiekis gręžtinių polių su armatūra (apkrovas ir reikalingą armatūros kiekį apskaičiuoja konstruktorius), po to pamatų perimetru ant grunto klojamos 10 cm storio polistireninio putplasčio plokštės ir surenkami GKG3 pamatiniai blokeliai su armatūra, kurie, užpilti betonu, tarnauja kaip liktiniai klojiniai.

Naudojams C 20/25 stiprumo klasės betonas, tokio visiškai pakanka karkasinio namo gniuždymo jėgai atlaikyti.

Šis pamatų įrengimo būdas turi nemažai privalumų:

  • Mažiau žemės darbų ir išlaidų (lyginant su juostiniais pamatais žemės darbų sumažėja apie 80 proc.);
  • Mažiau reikia betono;
  • Nereikia nuomotis ir montuoti klojinių;
  • Nereikalinga sunki kėlimo technika;
  • Pamatai vidiniu perimetru apšiltinami klijuojant 10 cm polistireninio putplasčio plokštes, išoriniu ir vidiniu perimetru bei horizontaliai įrengiama teptinė arba ritininė hidroizoliacija.

Kadangi pamatų blokeliai turi šiurkštų paviršių, apdailinant tinku gerai su juo sukimba.  Blokelius galima ne tik tinkuoti, bet ir apklijuoti apdailinėmis plytelėmis ar akmens imitacijos plokštėmis.

pamatu-irengimas
Pamatai iš betoninių pamatų blokelių

Karkasiniam namui puikiai tiks  plokštiniai ir juostiniai su klojiniais išliejami pamatai.

pamatai karkasiniam namui

Juostiniai betoniniai išlieti pamatai. 

pamatų hidroizoliacija

Pamatai nuo medienos turi būti atskiriami tepama hidroizoliacija arba hidroizoliuojančia juosta. Tepama hidroizoliacija  nepasislinks kai ant jos bus dedama medinė konstrukcija.  Tačiau tenka laukti kol ji išdžius. Geriau tepti plonesniais sluoksniais kelis kartus. 

 

Karkasinio namo karkaso surinkimas

Renkant karkasą iš supjautos medienos tai labai supanašėja su Lego dėlione. Kiekvienas medienos ruošinys yra sužymėtas ir jo vieta pažymėta projekte. Belieka tik sudėti ir sutvirtinti tvirtinimo elementais. Tai bus visiškai nesudėtingas ir greitai atliekamas darbas. Jį gali padaryti netgi žemos kvalifikacijos darbininkai. 

Tuo tarpu dirbant su natūraliai džiovinta ir nesupjauta mediena reikės itin aukštos klasės darbininkų. Kiekvienas ruošinys matuojamas, pjaunamas. Tai smarkiai išaugina statybos savikainą. Dirbant tokiu būdu per 3 dienas sumontuotas  namas iš supjautų ruošinių gali būti montuojamas 7 - 10 dienų.

 karkasinio namo surinkimas 

Karkasinio namo sienos surenkamos horizontaliai, ant žemės. Pradžioje surenkama pirmoji rostverko eilė, vėliau renkami rėmai. Darbus pagreitina viniakalė. Vertikalieji karkaso statramsčiai prišaudomi per rostverką. Dirbama su Essve dujine viniakale ir vinimis. Viniakalės vinys yra itin kietos ir plonos, su gerai medyje įtvirtinančiomis užkarpėlėmis. 

karkasinio namo statymas

Surinktos sienų konstrukcijos statomos ir paremiamos. Tarpusavyje jos bus sujungiamos išmatavus su gulsčiuku visomis kryptimis. Ramsčiai naudojami kaip įtvirtinimai suradus tinkamą horizontalumą. Pakalant ar atleidžiant išgaunamas aukštas tikslumas. Sujungus pritvirtinamos laikinos įstrižos laikančiosios , kad konstrukcija neišsikraipytų. Didelių namų konstrukcijoje gali būti naudojamos stacionarios įstrižosios, tai ypač paplitę amerikietiškų karkasinių namų statyboje. Laikinos įstrižainės dedamos vidinėje pusėje, nes greitai bus dedamos skersiniai tašai, tarp kurių dedamas konstrukciją dengiantis šiltinimo sluoksnis. Todėl atstumai ( apie 60 cm) daromi pagal šiltinančiosios medžiagos storį. Tokiu atveju vatos plotis bus 61 centimetras.

šlaitinio stogo įrengimas

Sienos sutvirtinamos įrengiant perdengimo sijas ir ant jų vaikštant bus nesudėtinga įrengti gegnes. Labai darbus sutrumpino gamykloje  pagamintos šlaitinio stogo gegnės su visais įpjovimais. Gegnių žingsnis ( tame tarpe ir praplatintas kaminui) buvo patogiai sužymėtas tarpgegninėmis lentomis. Taip pat tiksliai jungėsi su kraigine lenta. Ilga kraginė lenta buvo sujungtra iš kelių trumpesnių ruošinių metalinės plokštelės pagalba. Nuo kraštinių gegnių ir kraiginės lentos uždėjimo prasideda šlaitinio stogo montavimas.

karkasinio namo garo izoliacija
Dedant sijas iš karto dedama garo izoliacijos plėvelė. Tai gerokai palengvins plėvelės montavimą ir užtikrins aukštą sandarumą. Šioje karkasinio pastato statyboje garo izoliacine plėvele  buvo dengiamas visas šlaitinio stogo vidus nes šiltinimas vyko iš išorės. Kas dėjo akmens vatą  iš apačios supras tokio šiltinimo privalumus. 

 

Karkasinio namo sandarinimas

Apšiltinimo sluoksnio storis nėra tiek lemiantis energetinę klasę kiek sandarumas. Namo sandarumo lygis -  esminis skirtumas tarp B ir A klasės pastatų. Namų statyboje jau įprasta praktika yra atlikti du sandarumo testus - iki ir po apdailos.  Atlikus pirmąjį, papildomai užsandarinamos paliktos nesandarios vietos.

Net mažiausia skylutė ar palikta neužklijuota sandūros dalis turi įtakos sandarumui. Sandarumui užtikrinti nereikia itin daug papildomų medžiagų, daugiau reikia kruopštumo. Įsigaliojus sandarumo poreikiui, rinkoje atsirado ir jo užtikrinimą palengvinančių sprendimų. Elektros ir kitai instaliacijai naudoja specialias gumines dėžutes, per kurių sieneles prakišus laidus ar vamzdžius, jos savaime užsisandarina. Naudojamos mastikos kurios išdžiuvusios tarnauja kaip izoliacinė juosta, tačiau gali kompaktiškai padengti sunkiai prieinamas vietas, sandūras.

karkasinio namo konstrukcijos_sandarinimas

Karkasinio namo konstrukcijos sandarinimas naudojant hibridinę polimerinę mastiką Soudatight Hybrid skirtą fasadams. Užtepus ji sukietėja pavirsdama plėvele ir apsaugo konstrukciją nuo vandens patekimo, tačiau leidžia pasišalinti garams. Soudatight Hybrid atspari ultravioletiniams spinduliams, todėl galima naudoti lauko sąlygoms. Atsparumas laikinas, reikėtų uždengti fasadine apdaila. ją taip pat bus galima panaudoti po gegnėmis kur dažniausiai kyla problemų su vėjo izoliacinės plėvelės sandarinimu, prie langų ir durų. 

Taip pat naudojamos  lipnios sandarinimo juostos, kurias vėlgi reikia pasirinkti kokybiškas ir žinomų gamintojų.

Iš išorės karkasas gali būti apkalamas apkalamas priešvėjinėmis medžio plaušo plokštėmis arba specialiomis fasadinėmis gipsokartonio plokštėmis. Geriausia rinktis tokias, kurios turi difuzinių savybių, t.y. laidžios oro drėgmei ir viršutinis jų sluoksnis yra nelaidus vėjui.  Ant tokių plokščių galima įrengti vėdinamo fasado sistemą. Jei ketinama sienas apdailinti tinku, naudojamos specialios medienos plaušo plokštės, tinkamos tinkui. Praktika rodo, kad, pasirinkus tam tikrą tinką,   tinkuojamas fasadas yra laidus oro garams, t.y. „kvėpuoja" ir karkase drėgmė nesilaiko.

Labiau paplitusi praktika naudoti vėjo izoliacines plėveles. Jos paprasčiau montuojamos, patikimos. Kaina labai priklauso nuo sąvybių. Kuo brangesnė vėjo izoliacinė sienos plėvelė, tuo ji dažniausiai būna atsparesnė ultravioleto poveikiui. Tokių reikia jei pro fasadinės apdailos tarpus skverbsis saulės spinduliai.

karkasinio namo  vėjo izoliacijos_irengimas

Sunkiausioji dalis yra vėjo izoliacijos įrengimas tarp gegnių. Vėjo izoliacinė plėvelė turės patikimai susijungti su stogo plėvele. Daromi įkirpimai su praplatinimu. 

Plėvelės prie gegnių sandarinimas

Prie gegnių plėvelė klijuojama ( puikiai tinka specialiai plėvelei naudojami  Soudal Vapourseal klijai) ir pritvirtinama kabėmis. Virš ir po gegnėmis lieka skylės, jas patogiausia uždengti su stingstančia membrana Soudatight Hybrid. Kai kurie meistrai šias vietas užpurškia montavimo putomis. Tai neteisingas sprendimas kadangi putos bus veikiamos drėgmės ir praras savo savybes. Nebent putas padengti tuo pačiu Soudatight Hybrid.

Stogo ir sienos plėvelių jungimas

Stogo ir sienos plėvelės turi būti sandariai sujungiamos. Priešingu atveju čia bus stipriai pažeidžiamas sandarumas. tarpusavyje plėvelės klijuojamos Soudal Vapuorseal klijuojančiu hermetiku. Šiame mazge taip pat verta įdėti tinklelį nuo pelių. 

 

Karkasinio namo tvirtinimo elementai

Karkasinio namo tvirtinime taip pat gana daug naujovių kurios palengvina surinkimą ir užtikrina patikimesnius konstrukcijos sujungimus.  Tvirtinimo elementams negalima taupyti. Dažnai pasirenkami pigūs tvirtinimo elementai, kurie atrodo visiškai taip pat kaip brangesni, žinomų firmų. Neįvertinama, kad pigesni dažnai yra iš antrinių žaliavų, nevienodos kokybės ir prasčiau laikantys. Daugiau apie tai kaip pasirinkti tvirtinimo elementus, naujausius tvirtinimo elementus galima perskaityti straipsnyje " Medienos tvirtinimo elementai".  Dauguma meistrų tikrai savo asmeninei statybai pasirinktų Essve medienos tvirtinimo elementus

Tvirtinimo elementus geriausia pirkti kompleksiškai. Projektuotojas paskaičiuoja visus mazgus ir pagal tai sudaromas reikalingų tvirtinimo elementų kiekis ir samata. Tvirtinimo elementų kiekis susidaro įspūdingas ir įdomus visoms tvirtinimo elementų parduotuvėms. Šiame straipsnyje parodyti tvirtinimo elementai įsigyti iš Essve atstovų parduotuvės Savanorių pr 191. 

tvirtinimo elementai karkasiniam namui

Gegnių tvirtinimo elementai. Metaliniai gegnių tvirtinimai būna kairiniai ir dešininiai. Yra kelių tipų gegnių tvirtinimai. Centre klasikiniai gegnių tvirtinimai, tvirtinama karkaso išorėje. Kairėje pusėje gegnių tvirtinimas iš vidaus. Metalo elementai prie medienos turi būti tvirtiniami inkarinėmis rievėtomis vinimis su specialia sustiprinta galvute. Gana neseniai atsirado darbus palengvinantys specialūs Essve inkariniai medvaržčiai. Jie pritaikyti atlaikyti dideles kirpimo apkrovas. 

karkasinio namo sijų  ir gegnių tvirtinimas

Sijų laikiklis ir vidinis gegnių laikiklis. Reikalingą medvaržčių ar vinių kiekį paskaičiuoja konstruktorius. Dažniausiai tai būna 8 - 12 vinių vienai detalės pusei

gegnių tvirtinimas prie karkaso

Ilgieji Essve medvaržčiai su sustiprinta galvute. Labai supaprastina gegnių tvirtinimus. S. Danieliaus firmoje buvo paruoštos netgi šios skylės medvaržčiams. Mediena turi sąvybę vaikščioti, todėl darbams verta pasiruošti keletą skirtingų ilgių spaustukų. 

Cheminiai ankeriai

Karkasinio namo rostverkas pritvirtinamas prie pamato strypeliais. Strypeliai į pamatą įtvirtinami nadojant dviejų komponentų Essve cheminę ankerinę masę. Betone išgrežiama keliais milimetrais didesnio diametro nei strypelis skylė, švariai išvaloma.  

Detaliau galima panagrinėti straipsniuose: "Medienos tvirtinimo elementai"

 

Karkasinio namo šiltinimas mineraline vata

Nuo karkasinės konstrukcijos apšiltinimo priklauso namo energinė klasė, šilumos sąnaudos eksploatacijos metu, net ir šilumos šaltinio pasirinkimas. Daugelis neteisingai įsivaizduoja, kad kuo storesnis izoliacinės medžiagos sluoksnis dengs konstruktyvą, tuo pastatas bus šiltesnis. Iš tiesų šiltinimo sėkmė didžiąja dalimi priklauso nuo izoliacijos kokybės ir sandarumo.

Kokia izoliacija geriausiai tinka karkaso šiltinimui? Tiek stogo, tiek sienų šiltinimui geriausia rinktis minkštą izoliaciją, kuri gerai priglunda ir užpildo visas ertmes, nepalikdama šilumos tiltelių ir kuri neuždaro drėgmės ir yra laidi garams. Mineralinė stiklo vata - viena iš tokių medžiagų.

Karkasinio namo šiltinimas
Dėl daugybės privalumų natūrali URSA mineralinė stiklo vata tampa vis populiaresniu termoizoliacijos sprendimu tarp gyventojų ir investuotojų.

Argumentai už stiklo vatos pasirinkimą karkasui šiltinti:

● mineralinė stiklo vata labai paslanki ir elastinga, tampriai užpildo visus tarpus, gerai priglunda prie medienos statramsčių;

● turi vienus iš geriausių šiluminių parametrų tarp izoliacinių medžiagų;

● laidi garams ir išgarina drėgmę;

● pasižymi gera garso izoliacija;

● nesukrenta, išlaiko stabilius parametrus visą eksploatacijos laiką, šiluminės savybės nekinta laikui einant;

● nedegi;

● nemėgstama graužikų;

●lengvai ir paprastai montuojama, dėl vatos paslankumo nesunku apšiltinti sunkiai pasiekiamas vietas;

Koks turi būti šiltinimo sluoksnio storis?

Optimalus mineralinės stiklo vatos izoliacijos storis priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip pastato tipas, jo vieta ir energinio efektyvumo reikalavimai. Dažniausiai naudojamas optimalus stiklo vatos izoliacijos storis yra nuo 25 iki 30 cm.

Praktikoje dažniausiai naudojami du izoliacijos sluoksniai, kurių kiekvieno storis ne mažesnis kaip 15 cm, arba vienas 10 cm storio sluoksnis ir kitas sluoksnis, kurio storis 15 cm. Taip sukuriama tinkama šilumos izoliacija, kuri leidžia pasiekti aukštą energinį efektyvumą ir palaikyti pastovią temperatūrą patalpose ištisus metus. Reikia nepamiršti ir patalpų prikaitimo vasarą, o mineralinė stiklo vata efektyviai sulaiko šilumą tiek iš vidaus, tiek iš išorės.

Karkasinės sienos konstrukcijų būna įvairių: vieni naudoja kanadietišką, kiti skandinavišką, dar kiti daro savaip. Tačiau svarbiausias termoizoliacinio sluoksnio principas lieka toks pat: garų barjeras iš vidaus ir priešvėjinė užtvara ir lauko pusės.

Karkasinio namo šiltinimo schema

Vienas iš galimų ventiliuojamos karkasinės lauko sienos konstruktyvo variantų.

Prie pagrindinių karkasinės konstrukcijos reikalavimų reikia pridėti ir termoizoliacinio sluoksnio šiltumą bei sandarumą, kuriam pasiekti mineralinė stiklo vata dėl paslankumo ir gerų šiluminių parametrų yra vienas iš optimaliausių pasirinkimų.

Techninius mineralinės stiklo vatos rodiklius nesunkiai rasite www.ursa-lt.com puslapyje, norėtume atkreipti dėmesį į darbo su mineraline stiklo vata ypatumus:

● išpakavus pakuotę, palaukite kelias minutes, kol vata išsiplės iki pradinių matmenų, švelnus papurtymas gali pagreitinti plėtimąsi;

● vatos juostos ar plokštės plotis turi būti lygiai toks, koks yra atstumas tarp konstrukcijos statramsčių ar profilių;

Karkasinio namo siltinimas mineraline vata
Mineralinės stiklo vatos juostos ar plokščių plotis turi būti lygiai toks, koks yra atstumas tarp statramsčių ar profilių.

●  vata turi būti nupjauta taip, kad ji sandariai užpildytų tarpą (nebūtų tuščių ertmių tarp vatos ir profilių bei tarpų tarp atskirų vatos plokščių);

● montuojant vidines pertvaras (beje, pertvaros su mineraline stiklo vata gerai izoliuoja garsą), tarpas tarp gipso kartono plokščių turi būti užpildytas 100 proc.

● naudokite akustines juostas, pvz., URSA TRS, konstrukcijos sandūroje su plytų siena, grindimis ir lubomis;

Mineralinės vatos šiluminiai parametrai

Stiklo vatos pagrindinė žaliava yra smėlis ir stiklo duženos, kurie kaitinami aukštoje temperatūroje išsiskaido į pluoštinę medžiagą. Plaušo plaukeliai yra minkšti ir ilgi, vata tarsi pūkinė antklodė užkloja šiltinamą paviršių. Tuo pačiu tai tvari ir natūrali medžiaga.

URSA stiklo vata yra didžiausios Europoje mineralinės vatos ir ekstruzinio polistireno gamintojos - „Etex" grupės vienas iš produktų, kuris gaminamas pasitelkiant inovatyvias technologijas ir aukščiausio lygio ekspertus. Visi gaminiai turi reikiamus kokybės sertifikatus, užtikrinančius saugumą ir geriausias technines charakteristikas, inovatyvūs sprendimai dera su ES aplinkosaugos politika.

URSA stiklo vatos gaminių yra įvairių parametrų, atskiri gaminiai pritaikyti skirtingų konstrukcijų šiltinimui. Stogams geriausiai tinka ruloninė vata, lauko sienoms ir pertvaroms - stiklo vatos lakštai - plokštės.

Rinkdamiesi izoliaciją, atkreipkite dėmesį į medžiagos šilumos laidumo koeficientą lambda (λD) apibūdinantį, kiek šilumos energijos praleidžia medžiaga. Kuo mažesnė λ vertė ir kuo didesnis medžiagos storis, tuo geresnės izoliacinės savybės.

Šlaitinio stogo šiltinimui tinka URSA Platinum 32, kurio λD yra 0,032 (W/m*K ), URSA Amber 33 - 0,033, URSA Premium 35 - 0,035 (W/m*K ). URSA Platinum 32 šilumos laidumas yra vienas mažiausių, tai reiškia, kad geriems šiluminiams rodikliams pasiekti reikės plonesnio vatos sluoksnio.

Karkasinėms išorės sienoms rekomenduojama rinktis itin gerų šiluminių parametrų plokštes URSA Thermo Ultra 33 (0,033 W/mK) ir URSA Thermo 35 (0,035 W/mK).

Papildomas stiklo vatos pranašumas yra gera garso izoliacija ir nedegumas. Gera garso izoliacija itin naudinga dengiant stogą skarda, medžiagos gebėjimas sumažinti gaisro pavojų naudingas bet kurioje konstrukcijoje. Stiklo vatos nemėgsta graužikai, ji atspari grybeliams ir pelėsiams. Stiklo vata vėdinamoje konstrukcijoje išlieka sausa, iš esmės jos neveikia drėgmė, jos struktūra nekinta dešimtmečiais. Lietuvoje URSA stiklo vatos gaminiais prekiauja visi didieji statybinių medžiagų centrai.

 

SIP namo statyba – karkasinio ir skydinio namo hibridas

Vieni iš karkasinės statybos privalumų – statybos greitis, mažesnė namo kaina. Tačiau statybos trukmė priklauso nuo to, kiek yra darbo rankų, nes rankinio darbo karkasinėje statyboje gana daug.  Vien karkaso rėmų montavimas, tvirtinimas, sienų šiltinimas, plėvelių dengimas ir sandarinimas užima daug laiko. Nekalbant apie stogo konstrukciją ir būtinas palankias oro sąlygas. Klasikinio karkasinio namo statybos kaina galbūt ir mažesnė, bet ji iš esmės priklauso nuo darbo jėgos kainos, o ši per ilgą laiką, deja, nemažėja. Be to, rankų darbas neapdraustas nuo klaidų.

Greitesnė ir kokybiškesnė yra karkasinio namo statyba iš gamykloje paruoštų, apšiltintų SIP plokščių arba skydų. Neseniai  kauniečiai pradėjo gaminti SIP ShellBau skydus, kurių konstrukcijoje naudojami vos du elementai: gamykloje apšiltintos dvitėjinės sijos (I Beam), kurios montuojamos vertikaliai ir atlieka laikančiojo karkaso funkciją ir gamykloje apšiltintos SIP plokštės. Inovatyvią ShellBau plokštę sudaro dvi cemento drožlių plokštės, tarp kurių presuojant įklijuota termoizoliacija. 
 SIP namo statyba
Dvitėjinė sija ir apšiltintos sijos fragmentas.

Sijos ir skydai surenkami kaip Lego kaladėlės, sujungiant vieną su kitu. SIP skydais juos vadinti gal ne visai tikslu, nes ShellBau matmenys yra nestandartiniai:  600x3000 mm, o storis gali būti įvairus, priklausomai nuo termoizoliacijos storio. Paprastai standartinių SIP skydų plotis  yra 1,25  m, storis  nuo 12 iki 22 cm, termoizoliacija dengiama OSB plokštėmis. Tuo tarpu ShellBau skydų storis gali būti iki 40 cm. Tai reiškia, kad nereikia papildomo apšiltinimo, yra apskaičiuota, kad A++ energinei klasei pasiekti užtenka 30 cm storio ShellBau plokštės su neoporu. Konstrukcijų jungtys, kuomet visą namo apvalkalą sudaro nepertraukiama termoizoliacija, leidžia išvengti šilumos tiltelių, ShellBau namas yra sandarus ir šiltas.

Ilgos ir siauros ShellBau plokštės dengiamos cemento drožlių plokštėmis (galima ir OSB), bet ShellBau gamintojai rekomenduoja būtent cementines plokštes dėl sijų medienos apsaugos nuo drėgmės, cementinių plokščių atsparumo vandeniui ir ugniai (degumo klasė B s1,d0).  Be to, tvirtesnės cementinės plokštės suteikia konstrukcijai daugiau stabilumo.

SIP plokščių šilumos izoliacija
ShellBau SIP plokštė: plotis - 600 mm, aukštis – 3000 mm, storis – pagal termoizoliacijos storį gali būti nuo 20 iki 40 cm. Termoizoliacija gali būti iš neoporo arba baltojo polistireninio putplasčio.

Dvitėjinės sijos ir skydai lengvi (3 m aukščio skydo svoris apie 50-60 kg), abu elementai surenkami kaip Lego kaladėlės, paeiliui glaudžiant vieną prie kito, pusę sijos įstumiant į skydą. Atskirai gaminami sustiprinti kampiniai skydai, kad statybietėje nereiktų jungti plokščių kampais. Apskritai ShellBau namo montavimas supaprastintas iki minimumo, montavimas greitas, jį gali susimontuoti net statybose ne itin patyrę žmonės 

SIP plokščių jungimas
SIP plokštės tarpusavyje sujungiamos per dvitėjines sijas.

 

Sudūrimai tarp jungiamųjų sijų ir plokščių užsandarinami poliuretano putomis, o siūlės tarp cementinių plokščių sandarinamos hermetiku.

Apšiltintos dvitėjinės sijos leidžia išvengti šilumos tiltelių,  dėl savo formos dvitėjinės sijos atlaiko dideles apkrovas,  apkrovos pasiskirsto tolygiai.

Fasado apdailą galima rinktis iš visų įmanomų variantų – struktūrinį tinką, dailylentes, plokštes, apdailines plyteles. Nors sienų konstruktyvas lengvas, bet fasadą galima apdailinti klinkeriu, o stogą uždengti keraminėmis čerpėmis.

SIP plokščių apdaila
Išorinei apdailai paruošti ShellBau plokščių namo fasadai. 

Pamatai SIP ShellBau namui gali būti juostiniai, poliniai, plokšti, pastarieji naudingi tuo, jog namą galima statyti nestabilaus dirvožemio sklype, kur tradicinei statybai reiktų gilių ir brangiai kainuojančių polių.

ShellBau dvitėjinių sijų ir skydų gamyba vyksta ceche, uždarose patalpose, pagal parengtą projektą. SIP plokštės neriboja namo architektūros, namo kaina priklauso tik nuo plokščių kiekio.

 

Karkasinio namo stogo įrengimas

Karkasinis namas dažniausiai daromas su šlaitiniu stogu. Stogo danga įrengiama anksčiau nei fasadas, kad apsaugoti konstrukciją nuo lietaus. 

Stogo plėvelei neverta taupyti, taip kaip ji pagrindinė stogo apsauga nuo drėgmės patekimo. Plėvelės kaina priklauso ne nuo jos storio, bet nuo funkcinio sluoksnio storio. Funkcinis sluoksnis neleidžia į vidų patekti vandeniui, bet praleidžia garus. Reikėtų rinktis plėvelę kurios funkcinis sluoksnis ne mažesnis kaip 60 g / m2 . Stogo plėvelė turi būti sujungiama tarpusavyje . Kai kurios plėvelės turi specialų lipnų sluoksnį, tačiau verta dar užtepti juostą plėvelės klijų. 

karkasinio namo stogo dengimas

Pirmiausia sumontuojamas laštakis kuris bus sujungtas su stogo plėvele. Stogo plėvelė dedama sluoksnis po sluoksnio. Padarius vieną sluoksnį kalami išilginiai grebėstai ( 25x50 mm). Jie formuos oro tarpą pro kurį vėdinsis stogo danga ir pasišalins kondensatas. Šis oro tarpas yra būtinas šlaitinio stogo konstrukcijoje. Ant išilginio grebėsto kalamas skersinis grebėstas prie kurio tvirtinama stogo danga. Grebėsto matmenys ir tarpai priklauso nuo naudojamos stogo dangos. Šiuo atveju bus naudojama čerpinė stogo danga, kalami 50x50 tašai/grebėstai kas 280 mm. Tarpas gali skirtis priklausomai nuo čerpės tipo.

Vinys grebėstų tvirtinimui

Vertikalius grebėstus ( ventiliavimo tašelius) ir pagrindinius grebėstus verta prikalti nerūdijančio plieno vinimis. Essve siūlo nerūdijančio plieno vinis su rievėtu galu. Grebėstai turi būti būtinai prikalami rievėtomis vinimis, lygias vinis mediena ištraukia. Taip vanduo patenka po tašu ir skverbiasi pro vinies skylutę. Dėl to itin svarbi vinių juosta po ventiliaciniai tašeliais.

 

stogo dangos klojimas

Prancūziškos (Marselio) čerpės iš Palemono čerpių gamyklos. Klojamos čerpės iš dešinės į kairę, tiek kiek patogu pasiekti nuo kopėčių. Modernių čerpių klojimo principas tas pats, tik derinti reikia gerokai mažiau. 

kraigas šlaitiniam stogui 

Čerpės sujungiamos specialia kraigine sandarinimo juosta. Ji praleidžia garus iš konstrukcijos ir apsaugo nuo vandens ir dulkių patekimo.  Prie čerpių priglunda metalizuota danga ir priklijuoja butilas. Juostos kaina daug priklauso nuo butilo sluoksnio pločio. Viršuje uždedamas kraigas. 

 

Karkasinio namo fasado įrengimas

Laikoma, kad vėdinamas fasadas karkasiniam namui yra tinkamesnis variantas, nes drėgmė, patekusi į apšiltinimą, išgarinama per oro tarpą. Kokie yra tinkuotos apdailos ir vėdinamo fasado su oro tarpu privalumai ir trūkumai būtent karkasiniam pastatui?

Tinkuotas fasadas gal ne taip greitai išgarina drėgmę, bet, viduje sumontavus tinkamą garo izoliaciją, jos nepažeidus, galima nesijaudinti dėl drėgmės karkase. Juk žiemą net ir ventiliuojamas fasadas vistiek neišgarina visos drėgmės į lauką, nes lauke yra pakankamai drėgna, žinant mūsų klimatą, tai būna gana dažnai. Todėl reikia kruopščiai rinktis vidaus garo izoliaciją ir jai netaupyti, nes tik tada būsime garantuoti, kad išvengsime drėgmės karkase, nesvarbu, koks būtų fasadas - vėdinamas ar tinkuotas.

Jei karkasiniame name yra projektuojami platūs vitrininiai langai, jų tarpatramio sijoms patariama naudoti klijuotos medienos tašus - apsidraudimui nuo medienos ir langų išsiklaipymo.

 

Elektros instaliacija karkasiniame name

Elektra karkasiniame name vedama šiltinant sienų konstrukciją, nes laidai ir kabeliai slepiami  sienose. Tam tikslui naudojami lygūs arba gofruoti instaliaciniai vamzdžiai ir atitinkamo skerspjūvio laidai, nurodyti elektros instaliacijos schemoje.

Taip pat elektros plane nurodomos elektros taškų vietos. Reikia turėti omenyje, kad labai patogu įsirengti atskirus USB lizdus arba kištukinius lizdus, turinčius USB įkroviklio jungtis. Juk namuose dažnai kraunamas ne vienas telefonas ir dažnai tenka ieškoti laisvos rozetės.

usb-lizdas

USB lizdas, rozetės, jungikliai gali būti montuojami iškilę virš sienos arba lygiai su sienos paviršiumi. Gamintojas – JUNG.

Jeigu įrengiama rekuperacinė vėdinimo sistema, nepamirškite, kad iki jos valdymo bloko turi būti atvestas elektros laidas.

elektros-jungikliai-karkasiniam-namui_logo

Elektros instaliacija dažniausiai montuojama gipso kartonio plokštėse. Viršuje instaliacinė dėžutė su įtvirtinančiais sparneliais. Į ją dedamas mechanizmas. Kairėje apačioje jungiklio mechanizmas. dešinėje šviesos reguliavimo mechanizmas. 

Elektrotechnikos prietaisų gamintojo JUNG asortimente yra tūkstančiai jungiklių, perjungėjų, daviklių, kištukinių lizdų ir net dūmų detektorių. Visą instaliacijos įrangą verta rinktis iš vieno tiekėjo tam, kad būtų išlaikytas vieningas stilius, spalvos, formos. Antra, JUNG instaliaciniai prietaisai pasižymi aukšta vokiška kokybe, patogiu, iki smulkmenų apgalvotu montavimu. Kadangi karkasinio namo sienos gali šiek tiek deformuotis, labai naudinga, kad šio gamintojo instaliacinės dėžutės turi patikimą įtvirtinimą su prispaudžiamų sparnelių pagalba.

elektros-jungiklis-jung

JUNG mechanizmai pasižymi patikimumu. Paprasti ir patikimi laidų griebikliai. Ilgai tarnaujantis jungiklio mechanizmas. 

 

Karkasinio namo vėdinimas

Statant A ir aukštesnės klasės namus būtina įrengti priverstinį vėdinimą su rekuperacija. Priešingu atveju visos investicijos į apšiltinimą tampa beprasmėmis. Namas pasidaro itin sandarus ir greitai pritrūktų šviežio oro pritekėjimo. Atsidarius langus būtų prarandama šiluma. Optimalus komfortiškas režimas kai per valandą patalpoje kurioje yra žmonių oras pasikeičia kelis kartus.

Panaudotas šiltas oras ortakiais patenka į rekuperatorių. Dau kam atrodo, kad rekuperatoriuje sėdi nykštukas kuris stuksena burtų lazdele ir šiluma iš panaudoto oro pereina į naujai atitekantį. Viskas paprasčiau - šalinamas šiltas oras šildo plokšteles ir įtraukiamas šaltas oras praeidamas pro šiltas plokšteles pasiima šilumą.  Rekuperatorius leidžia sugražinti apie 80 procentų šilumos atgal į pastatą. 

Vėdinimo projektas daromas projektuojant inžinierines sistemas ir konstrukcijas. Dabar dažniausiai vėdinimui  naudojami lankstūs 70 milimetrų ortakiai. Jie lengvai priderinami prie konstrukcijų ir gali būti sumontuoti po vidine apdaila. Dažniausiai vėdinimo ortakiai pravedami po pakabinamomis lubomis. 


Rekuperatoriui verta skirti atskirą vietą, patogiausia netoli oro paėmimo kaminėlio. Nors jei yra galimybės izoliuoti oro paėmimo vamzdį jis geriau, kad būtų toliau nuo rekuperatoriaus. Itin šaltas oras sutrikdo rekuperatorių darbą. 

Vėdinimas gali būti reguliuojamas kiekvienam kambariui atskirai. Tačiau tai padidina savikainą nes kainą didina reguliuojančios sklendės. Pigiau visus vamzdžius suvesti į vieną kolektorių. Kaip įrengti rekuperatorių galima perskaityti straipsnyje "rekuperacinės sistemos įrengimas". 

 

Vėdinimas karkasiniame name

Individualiame name rekomenduojama lauko oro įsiurbimo angą įrengti  šiauriniame arba rytiniame pastato fasade, toliau nuo šalinamo oro angos.  Idealiu atveju šalinamą orą geriausia išleisti per stogą, atokiau nuo lauko oro įsiurbimo angos, langų.

Vėdinimas karkasiniame name

Išleidžiamo ir tiekiamo oro angos nurodomos vėdinimo sistemos projekte, jame taip pat nurodomas ortakių izoliacijos lygis. Kad nesusidarytų kondensatas, šaltose patalpose ortakius būtina izoliuoti.

Ortakių pasirinkimą karkasiniame name dažniausiai lemia galimybė juos slėpti sienų konstrukcijoje. Tokiu atveju patogesni yra lankstūs PVC ortakiai, kurių maksimalus skersmuo yra 90 mm. Ortakių skersmuo parenkamas pagal reikalingą oro srautą. Jeigu lubų aukštis pakankamas, galima rinktis cinkuotos skardos ortakius, maksimalus jų skersmuo – 125 mm.

ortakiai_karkasiniame_name

Sumontuotiems ortakiams kol ant jų galų bus uždėti difuzoriai ir atlikta galutinė apdaila,  turi būti užsandarinti, kad į juos nepatektų dulkių.

Renkantis rekuperatorių A++ klasės namui, reikėtų atkreipti dėmesį į rekuperatoriaus efektyvumą ir ventiliatorių elektros sąnaudas. Pagal STR reikalavimus A++ klasės pastatuose rekuperatoriaus efektyvumas negali būti mažesnis kaip 75 proc., o ventiliatorių elektros sąnaudos 1 kub.m oro cirkuliacijai turi būti ne didesnės nei 0,45 Wh/kub.m. 

Karkasiniame name, kurio patalpų plotas yra iki 240 kv. metrų, galima rinktis Švedijos gamintojo „Systemair“ SAVE VTR 250 arba SAVE VTR 300 rotorinius rekuperatorius, kurių elektros ventiliatoriaus sąnaudos tesiekia vos 0,333 Wh/kub.m, garso lygis –50-60 dB. Tai vieni kompaktiškiausių rekuperatorių rinkoje, be to, rotaciniai rekuperatoriai turi drėgmės grąžinimo funkciją, o tai neleidžia išsausėti patalpų orui, tai, savo ruožtu, yra svarbu sveiko mikroklimato palaikymui. 

rekuperatorius_karkasiniame_name

Systemair SAVE VTR serijoje yra palubiniai, šoninio ir viršutinio pajungimo rekuperatoriai, o tai patogu išsirinkti pagal numatytą montavimo vietą, ventiliatoriai pritaikyti apvaliems ir stačiakampiams ortakiams.

Patogus ir šio gamintojo rekuperatorių valdymas - galima prijungti valdiklį Systemair HMI, kuris yra montuojamas patogioje  vietoje ant sienos arba ant pačio įrenginio arba valdyti įrenginį mobiliojo įrenginio aplikacijoje. Gali būti keičiama tiekiamo oro temperatūra, oro srautas, galima rinktis automatinį arba rankinį valdymo režimus. Rotoriaus sukimosi greitis yra reguliuojamas pagal temperatūrą ir drėgmės kiekį, kurio kiekis yra fiksuojamas grąžinamo oro sraute. Užsakius valdymo pultą Systemair HMI  galėsite valdyti pagrindines rekuperatoriaus funkcijas iš jums patogiausios patalpos vietos.

 nuotolinio-valdymo-aplikacija 

Systemair nuotolinio valdymo aplikacija ir pagrindinės funkcijos.

Karkasinio namo šildymo sistema 

Pastačius sandarų ir gerai apšiltintą karkasinį namą bus gerokai sutaupoma šildymui reikalingos energijos. Nemažai žmonių įsirengia šilumos siurblius - oras-vanduo arba oras-oras. Vis didėjant pastatųjų naudingo veikimo koeficientams ir mažėjant itin šaltų dienų, tai gana racionalus pasirinkimas, elektros sąnaudos nėra itin didelės. 

Šildymas vamzdynais padidina namo įrengimo kainą. Paprasčiau pastatyti elektrinius radiatorius.

Name labai patraukliai atrodo židinys. Jei židinys tinkamai įrengtas tai bus vieta kur rinksis šeimos nariai. Tik A ir aukštesnės klasės name reikėtų suderinti visų inžinierinių sistemų veikimą.  Numatomas oro padavimas kuris turėtų būti tiesiogiai jungiamas su židinio pakura. Židinys neturėtų imti oro iš patalpos, nes tai sutrikdo ir vėdinimo sistemos veiklą. Nuo židinio galima įrengti šildymo ortakius į kitas patalpas. 

 

Vidaus apdaila ir plytelių ant karkasinių sienų klijavimas

Karkasinių namų vidaus apdailoje vyrauja gipskartonis. Pasirinkus šią apdailą, atkrenta vadinamieji šlapi darbai – sienų tinkavimas, betonavimas. Karkasiniam namui tai į naudą, nes kuo mažiau statybinės drėgmės, tuo mažiau reikia laiko jam išdžiūti, neeikvojama papildoma energija, greitėja atliekami darbai, nes nėra būtinų ilgų technologinių pauzių džiūvimui. Juk karkasinis namas - tai visų pirma greitai pastatomas, šiltas ir ekologiškas būstas, kuris su drėgme „nedraugauja".

Gipskartonio pertvarų ir sienų apkalos montavimas išsamiai aprašyti straipsniuose „Vidaus pertvaros“, „Gipskartonio profilių montavimas“, „Sienų iš gipskartonio montavimas“.

Šį kartą plačiau aptarsime, kaip ant karkasinio konstruktyvo patikimai užklijuoti plyteles, kuriomis dažniausiai apdailinamos vonios kambario sienos ir grindys, virtuvės, koridoriaus, holo grindys.

Medinio karkaso statramsčių stabilumas priklauso anuo aplinkos temperatūros ir drėgmės, mediena yra „gyva“, ji plečiasi ir traukiasi. Dėl šių priežasčių sienose gali atsirasti įtrūkių, o plytelės neretai atsiklijuoja. Kad taip neatsitiktų, naudojamas paprastas sprendimas – stabilus atskiriamasis sluoksnis, suformuotas iš tam tikslui sukurtos ritininės dangos Knauf Entkopplungs und Abdichtungsbahn.

Atskiriamasis sluoksnis Lietuvoje dar mažai naudojamas, tačiau išbandytas ir gerai užsirekomendavęs Vokietijoje, Austrijoje. Iš specialios dangos įrengiamas sluoksnis perima pagrindo įražas ir neišjudina plytelių. Tuo pačiu šis sluoksnis atlieka hidroizoliacinę funkciją, todėl apdailinant vonios kambario sienas, grindis, nebereikia hidroizoliacinės mastikos.

Ritininę hidroizoliacinę dangą Knauf Entkopplungs und Abdichtungsbahn rekomenduojama naudoti:

  • ant OSB, Cetris, MDP plokščių, ant stabilių medinių lentų ar statybinių plokščių, kurių sudėtyje yra medienos;
  • ant suskilusio ar mišrių medžiagų pagrindo, danga izoliuoja nedidelius iki 1,5 mm pločio plyšius;
  • ant kalkinių, kalkių ir cemento tinkų, betono, akytbetonio; Tiesa, šiems pagrindams tinka ir paprastesnė teptinė hidroizoliacija.
  • klijuojant didelio formato ir jautrias skilimui ar lūžimui plyteles arba plokštes.

Sluoksnis iš Knauf Entkopplungs und Abdichtungsbahn dangos yra atsparus plyšimui ir apsaugo plyteles nuo pagrindo deformacijų bei „vaikščiojimo" padarinių, neleidžia įražoms iš pagrindo patekti į paviršių ir papildomai patikimai atlieka hidroizoliacinę funkciją.

plytelių klijavimas ant karkasinių sienų
Plona, lanksti, atspari vandeniui, plyšius uždengianti Abdichtungs- & Entkopplungsbahn atskiriamoji ir hidroizoliacinė danga gaminama polietileno pagrindu su dvipuse apsauga iš polipropileno. 

Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn ritininė danga yra atspari plyšimams, nelaidumas vandeniui garantuoja saugią hidroizoliaciją. Danga puikiai sukimba su cementiniais plono ir vidutinio sluoksnio klijais, papildomos hidroizoliacijos nereikia.

Rinkoje yra panašių plėvelių, kurios nėra hidroizoliacinės ir todėl jas būtina dengti teptinėmis hidroizoliacijomis. Jų tikslas – stiprinti hidroizoliacinius sluoksnius dengiamus ant kritinių pagrindų. Svarbu tai žinoti ir nepainioti produktų!

Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn dangos montavimas nesudėtingas, pagrindas plytelių klijavimui paruošiamas greitai.

Darbo eiga: pagrindas gruntuojamas giluminiu gruntu Knauf Tiefengrund arba Spezialhaftgrund, dengiamas K6 plytelių klijais ir užklojamas Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn danga.

plytelių ant nestabilaus pagrindo-klijavimas
Knauf Tiefengrund arba Spezialhaftgrund gruntas, K6 klijai ir Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn ritininė danga – greitas darbas ir dvigubas sluoksnio funkcionalumas: hidroizoliacija ir patikimai ant nestabilaus pagrindo priklijuotos plytelės.

Ritininė hidroizoliacija Abdichtungs und Entkopplungsbahn įplukdoma į klijų sluoksnį ir tvirtai prispaudžiama lyginant rankomis ir mentele. Klijų reikia tepti tiek, kad būtų galima greitai, kol nesusidarė plėvelė, uždėti ritininę dangą. Danga lyginama nuo vidurio, kad neliktų oro pūslių. Dangos ritinio plotis - 1 m (ilgis 5 m), todėl suduriant juostas reikalingos kraštų užlaidos. Užlaidos plotis – 6 cm, yra pažymėtas ant dangos. Ant šios paženklintos zonos reikia užtepti Knauf Power-Elast hermetiko ir paskirstyti 2 mm dantytąja mentele. Šis hermetikas patikimai suklijuoja dvi plėvelės juostas ir užtikrina sandarumą bei nelaidumą vandeniui.

hidroizoliacinė plėvelė po plytelėmis karkasiniame name
Hidroizoliacinės ir atskiriamosios, įražas perimančios plėvelės klijavimas. 

Ant užlaidos dedama kita ritininės hidroizoliacijos juosta, sandūros zoną reikia nestipriai paspausti ranka. Po to tvirtai prispausti ir perbraukti plastikine mentele arba buku metaliniu glaistikliu.

Galima juostas klijuoti ir vieną greta kitos, nedarant dvigubos sandūros. Tokiu atveju ant sudūrimo vietos reikia užtepti Knauf Power-Elast hermetiko ir užklijuoti elastingą hidroizoliacinę Knauf Flächendichtband juostą.

hidroizoliacinės plėvelės jungimas
Suglaudžiant Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn dangos kraštus be užlaidų, ant siūlės reikia užtepti Knauf Power-Elast hermetiko ir užklijuoti Knauf Flächendichtband juostą. Plytelės ant dangos klijuojamos įprastu būdu.

Kampams, trapams (taškiniams ir linijiniams) hidroizoliuoti bei vamzdžių įvadams sandarinti naudojamos papildomos medžiagos: kampinėms siūlėms - hidroizoliacinės juostos, trapams – lipnūs butiliniai manžetai, vamzdžių įvadams – vamzdžių sandarinimo manžetai.

 

Kaip gauti pažymą apie nebaigtą statybą ir deklaraciją apie statybos užbaigimą

Pagal nuo 2022 metų gegužės 1-os dienos nustatytą tvarką, deklaraciją apie statybos užbaigimą ir pažymą apie nebaigtą statybą tvirtina nebe Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), bet atestuoti ir su VTPSI sutartis sudarę privačių ekspertizės įmonių ekspertai. Tai reiškia, kad norint gauti pažymą ar pateikti deklaraciją, pirmiausia iš VTPSI aprobuotų ekspertizės įmonių (jos oficialiai vadinamos ekspertizės rangovais), reikia pasirinkti jums tinkamą. Tuo pačiu tai reiškia, kad paslaugos kaina nėra fiksuota, rinkoje vyksta konkurencija ir dėl kainos galima derėtis.

Kaip pasirinkti ekspertizės įmonę ar ekspertizės rangovą?

VTPSI sąraše skelbiami tik sausi ekspertizės įmonių duomenys - pavadinimai, įmonių kodai, ekspertų atestatų numeriai, kontaktai.

Verta pasidomėti ekspertizės įmonės amžiumi, patirtimi, reputacija, darbuotojų skaičiumi, ekspertuojamų objektų tipais. Viešai prieinami yra duomenys apie vidutinį darbuotojų atlyginimą. Jeigu jie adekvatūs, galima manyti, jog darbuotojai yra kvalifikuoti ir jų kaita nėra didelė, vadinasi, turi sukaupę patirties. Savaime suprantama, tai netiesioginiai duomenys, bet jie rodo, jog yra didesnė garantija, kad darbas bus atliktas greitai ir kvalifikuotai.

Kai jau pasirinkome įmonę, galima pradėti pildyti atitinkamą prašymo formą. Abi šios formos - tiek pažyma apie nebaigtą statybą, tiek deklaracija apie statybos užbaigimą yra informacinėje sistemoje Infostatyba/Teritorijų planavimo ir statybos vartai/ Statau kataloge. Galima eiti tiesiai į planuojustatu.lt puslapį ir jame iš kairėje esančio paslaugų katalogo pasirinkti Statau ir reikiamą formą.  Joje reikia įrašyti reikalaujamą informaciją (tarp jų ir pasirinktą ekspertizės įmonę) ir pateikti reikalaujamus dokumentus (jeigu statybos leidimas buvo gautas per Infostatyba, iš ten ir galima paimti, taip pat ir kitus dokumentus).

Pasirinktos įmonės ekspertas Infostatyba sistemoje mato statytojo/užsakovo pasirinkimą ir patikrina užsakovo ar jo įgalioto asmens pateiktus dokumentus. Ekspertas privalo vadovautis teisės aktais ir jų reikalavimais, jis atsakingas, kad jie atitiktų statybos leidimą, projektą ir kt. Tuo atveju, jeigu  Statybos įstatymo 28 straipsnio 8 dalyje ir STR 1.05.01:2017 nurodyti reikalavimai bus neįvykdyti, pažymos arba deklaracijos ekspertas netvirtins nurodydamas priežastis savo pastabose, o jeigu minėti reikalavimai bus įvykdyti - patvirtins pažymą ar deklaraciją pasirašydamas ją kvalifikuotu elektroniniu parašu. Patvirtinta pažyma ar deklaracija automatiškai įregistruojama informacinėje sistemoje Infostatyba.

 

Viskas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

 

Labai aiškiai parodyta filme kaip surinkti karkasinio namo medinę konstrukciją. Karkasinio namo statyba instrukcinis filmas.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininio Generatoriaus Nuoma Vilniuje, Buitinio Elektros Generatoriaus Nuoma
Braškių daigai Molėtuose Braškių daigai Molėtuose Parduodami Gerų Veislių Elitiniai Braškių Daigai Molėtuose
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas Nuoma Vilnius, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas Nuoma Vilniuje, Oro Sausintuvo Nuoma Vilnius
Mediena karkasiniam namui Kaune Karkasinio namo statyba Kaune Karkasinių Namų Statytojai Kaune, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
karkasinio namo irengimas klaipedoje Karkasinio namo statyba Klaipėdoje Karkasinių Namų Statytojai Klaipėdoje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Karkasinio namo įrengimas Marijampolėje Karkasinio namo statyba Marijampolėje Karkasinių Namų Statytojai Marijampolėje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Marijampolėje
Karkasinio namo įrengimas Panevėžyje Karkasinio namo statyba Panevėžyje Karkasinių Namų Statytojai Panevėžyje, Karkaso Surinkimas, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas Panevėžyje
mediena karkasiniam namui_siauliuose Karkasinio namo statyba Šiauliuose Karkasinių Namų Statymas šiauliuose, Karkasinių Namų Statytojai šiauliuose, Karkaso Montavimo Darbai, Karkasinio Namo įrengimas
Laistymo įrengimas Klaipėda Laistymo sistemos Klaipėda Automatinio Laistymo Sistemos Klaipėda

Vedantieji

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių sėjimas, auginimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, geriausios ridikėlių veislės

Ūkis

Vaismedžių genėjimas ir formavimas

Kaip genėti obelis, kriaušes, slyvas ir vyšnias

Vaismedžių skiepijimas

Kaip skiepyti vaismedžius, skiepo parinkimas, įrankiai skiepijimui, medžių skiepijimo instrukcija

Vaismedžių sodinimas

Kaip sodinti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, abrikosus. Duobės dydis, žemės mišinys, sodinimo gylis, priežiūra

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Rožių auginimas

Rožių sodinukų paruošimas ir sodinimas. Rožių priežiūra: laistymas, tręšimas, genėjimas. Rožių veislės, ligos ir kenkėjai

Plačiakaktis

Plačiakakčių auginimas tvenkiniuose, plačiakakčių mityba, plačiakakčių mailius, prekyba plačiakakčiais

Skruzdėlių naikinimas

Skruzdėlių naikinimo būdai, biologinės ir cheminės priemonės skruzdžių naikinimui

Slyvų auginimas

Kaip auginti slyvas. Slyvų sodinimas ir priežiūra, slyvų ligos ir kenkėjai. Slyvų veislės

Aviečių auginimas

Aviečių sodinimas ir priežiūra. Aviečių ligos ir kenkėjai. Aviečių veislės: remontantinės ir vasarinės

Vyšnių auginimas

Kaip auginti vyšnias, vyšnių sodinimas, priežiūra, ligos ir kenkėjai, vyšnių veislės

Abrikosų auginimas

Kaip sodinti abrikosą. Abrikosų veislės, priežiūra, ligos ir kenkėjai

Geriausios video instrukcijos

Česnakų auginimas

Kaip auginti česnakus, česnakų sodinimas ir dirvožemis česnakams, filmas apie česnakų auginimą, česnakų tręšimas

SEO straipsniai

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: