Rekuperacinės sistemos įrengimas
Atnaujinta: 2020-10-28

Rekuperacinę sistemą sudaro projektas, kuriame teisingai apskaičiuoti oro srautai ir ortakių skersmuo bei išdėstymas,  reikiamos galios energiškai efektyvus rekuperatorius.

rekuperacines_sistemos_irengimas

Lankstūs ortakiai.

Pirmas rekuperacijos įrengimo etapas – projektas

Vėdinimo sistemos projektas – tai ortakių pasirinkimas, kurie gali būti nelankstūs skardiniai arba lankstūs iš PVC, jų izoliacija ir išdėstymas, ortakių skersmuo, jungimas, alkūnės, oro paėmimo ir išleidimo angos, reikiamos galios rekuperatorius ir kiti teisingam sistemos sumontavimui reikalingi nurodymai.

Kadangi kiekviename bute ar name ortakių ilgis ir reikalingi oro kiekiai skirtingi, profesionalus rekuperacijos montuotojas arba pats parengia vėdinimo projektą, jei objektas nesudėtingas, arba toks projektas turi būti rengiamas specialistų – ŠVOK projektuotojų.  Individualaus namo  vėdinimo sistemos projektas paprastai būna parengtas, nes jis yra namo inžinerinių sistemų projekto dalis.

Dalis statytojų bei vartotojų ne iki galo suvokdami aerodinamikos dėsnius įsirengia rekuperacinę vėdinimo sistemą be jokių skaičiavimų ir projektų.  Dažniausiai tokia saviveikla baigiasi netolygiu ir nevisaverčiu vėdinimu dėl to, kad neteisingai nustatomi oro srautų kiekiai bei aerodinamika. Jiems apskaičiuoti naudojamos formulės, kompiuterinės programos ir tai yra mokslas. Nekreipiant dėmesio į oro srautų kiekius ir pasipriešinimą, jie gali būti per silpni arba per dideli, kad vėdinimas būtų visavertis. Gali būti nepakankama ortakių ar rekuperatoriaus izoliacija ir tuomet teks kęsti triukšmą. Tokiais atvejais vėdinimo sistemai išleisti pinigai neatneš laukiamos naudos.

Projektuotojai apskaičiuoja reikalingą tiekiamo oro kiekį ir ortakių pralaidumą atsižvelgdami į daugelį faktorių: paptalpų tūrį, žmonių kiekį, pastato padėtį, reikalingą drėgmės lygį ir kt., nustato optimalius ortakių ilgius, rekuperatoriaus našumą, triukšmo slopinimo priemones, atstumus tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei kitus parametrus.

vedinimo_sistemos_projekto_vizualizacija

Vėdinimo sistemos projekto vizualizacija.

 

Ortakiai ir jų skersmuo

Ortakiais vyksta iš patalpų ištraukiamo ir tiekiamo oro judėjimas,  jie sujungia kolektorių ir registrinę dėžutę, į kurią įmontuojamas difuzorius oro tiekimui arba ištraukimui.

Ortakių forma gali būti stačiakampė, apvali, ovali. Pagal medžiagą iš kurios gaminami, ortakiai būna nerūdijančio plieno - cinkuotos skardos arba lankstaus gofruoto poliuretano. Ir vieni, ir kiti turi privalumų ir trūkumų.

cinkuotos_skardos_ir_pvc_ortakiai                 

Cinkuotos skardos ir PVC ortakiai.

Cinkuotos skardos ortakių šilumos šilumos izoliacija ir yra prastesnė, reikia daugiau medžiagų nei poliuretano ortakiams, jie yra sunkesni, tačiau nedegūs, gali būti didelių skersmenų, apvalūs arba stačiakampiai. Dėl nedegumo, didelių skersmenų ir slėgio apkrovų cinkuotos skardos ortakiai dažniau montuojami dideliuose visuomeniniuose objektuose. Poliuretano ortakiai nepalaiko degimo, bet gaisro metu išskiria didelius dūmų kiekius, jų degumo klasė yra B - s3, d0.

lankstus_ortakiai_su_difuzoriaus_pajungimo_flansais

Lankstūs ortakiai su difuzoriaus pajungimo flanšais.

Individualių namų ir butų rekuperacijai dažniau naudojami lankstūs poliuretano ortakiai, kurių vidus gali būti lygus arba gofruotas, yra ortakių, kurių vidus padengtas aliuminio folija. Lygaus vidinio paviršiaus ortakiuose oro srautai juda lengviau. Aliuminio folija padengtas vidinis paviršius turi antistatinių ir antibakterinių savybių, todėl oras tekėdamas tokiais ortakiai neužsiteršia arba mažiau užsiteršia nuo ant sienelių nusėdančių nešvarumų.

Ortakių skersmuo ir pralaidumas apskaičiuojami rengiant vėdinimo projektą, atsižvelgiant į patalpų specifiką ir patalpose reikalingą oro apykaitą.

 

Oro kiekio projektinės reikšmės gyvenamosioms patalpoms

Kategorija

Šalinamo oro kiekis, l/s patalpai

Tiekiamo lauko oro kiekis, l/s 1 m2 grindų ploto

Virtuvė

Vonia, tualetas

Gyvenamosios patalpos

A

15

12

0,38

B

10

8

0,28

C

7

6

0,22

STR 2.09.02:2005

 

Žinant oro kiekius ir apykaitos greitį apskaičiuojamas reikalingas ortakių skersmuo. Vidutinis oro srauto greitis ortakiuose yra apie 2,5-3 m/s. Esant didesniam greičiui, ortakiai gali skleisti triukšmą, dėl šios priežasties didesnio srauto ortakiai yra izoliuojami  mineraline vata,  montuojami triukšmo slopintuvai, difuzuriuose irgi naudojami garso slopintuvai.

garso-slopintuvas

Garso slopintuvas.

Oro apykaitos greitis ortakyje priklauso ir nuo ortakio vidinių sienelių paviršiaus lygumo, ir alkūnių skaičiaus. Nelygaus vidinio paviršiaus ortakiuose, turinčiuose daug 90 laipsnių alkūnių, greitis būna mažesnis. Visa tai numato ir apskaičiuoja projektuotojas.

Vartotojams yra svarbiau, kur paslėpti ortakius. Ortakiai dažniausiai tvirtinami prie lubų, gali būti montuojami perdangų, sienų konstruktyve, prie grindų. Vieta parenkama atsižvelgiant į atstumus, namo konstruktyvą, alkūnių kiekį. Montuojant ortakius svarbiausia yra saugoti, kad konstrukcijos ar tolimesnė apdaila nepažeistų ortakių sandarumo. Metaliniai ortakiai kartais neslepiami ir paliekami atviri kaip dekoro elementas.

 

Rekuperatoriaus galia ir modelis

Daugelyje straipsnių apie priverstinį vėdinimą aprašomi rekuperatorių veikimo principai. Šįkart nevarginsime skaitytojų aiškinimais, kuo skiriasi plokšteliniai ir rotaciniai rekuperatoriai, nes gyvenamosioms patalpoms visgi dažniausiai pasirenkami rekuperatoriai turintys rotacinį šilumokaitį. Tokį pasirinkimą lemia paprastos priežastys: rotaciniai šilumokaičiai neužšąla, generuoja oro drėgmę, patalpų oras mažiau išsausėja, jie gana efektyvūs, nors plokštelinių rekuperatorių bent jau teorinis efektyvumas gali būti didesnis.  Dėl šių priežasčių gyvenamiesiems namams ir butams tinkančių rotacinių rekuperatorių asortimentas platesnis ir įvairesnis. Pavyzdžiui,  „Systemair“ rotacinių šilumokaičių gyvenamosioms patalpoms asortimente yra įvairios galios horizontalaus, vertikalaus pajungimo tipo rekuperatorių. Kadangi jie ganėtinai kompaktiški, neužima  daug vietos ir yra efektyvūs, populiarūs tarp gyvenamųjų namų ir butų statytojų.

i_kolektoriu_atvesti_ortakiai_logo

Į kolektorių atvesti ortakiai ir viršutinio pajungimo Systemair rekuperatorius.

Svarbiausia, teisingai nustatyti rekuperatoriaus galingumą. Rekuperatoriaus galia nustatoma vėdinimo sistemos projektuotojų, bet orientaciniai rekuperatoriaus galią galima nustatyti patalpų tūrio skaičių dauginant iš oro kaitos per valandą skaičiaus. Pavyzdžiui, 200 kvadratinių metrų namui vienkartiniam oro pasikeitimui reikės rekuperatoriaus, kurio galingumas yra 400-600 kubinių metrų/val. Pasirinkus tinkamą sistemą ir turint projektą, galima siųsti paklausimus  į vėdinimo sistemomis prekiaujančias įmones, daugelis jų turi atestuotus montuotojus.

kanalu_apsauga_nuo_uztersimo

Kruopštūs montuotojai darbo metu apsaugo kanalus nuo užteršimo.

„Systemair“  turi ne tik rotacinius SAVE VTR rekuperatorius, bet ir didesnio našumo ir didesniam patalpų plotui (iki 550 kv. m ploto) tinkamus plokštelinius priešpriešinių srautų rekuperatorius SAVE VTC. Iki -15 laipsnių C jie turi automatinę atirpinimo funkciją.  Papildomam oro pašildymui, pavyzdžiui, į  SAVE VTC rekuperatorius galima montuoti vidinį elektrinį oro šildytuvą.

Svarbus rekuperatoriaus pasirinkimo kriterijus yra rekuperatoriaus garso izoliacijos lygis. Jo nereiktų painioti su ortakių triukšmu, kuris priklauso nuo oro judėjimo greičio ir ortakių skersmens bei izoliacijos lygio. Rekuperatoriaus triukšmo lygis svarbus, jei jis montuojamas gyvenamosiose patalpose ar garaže, katilinėje. Veikiančio rekuperatoriaus keliamo triukšmo lygis priklauso nuo ventiliatorių ir korpuso izoliacijos.

„Systemair" rekuperatorių korpusai  gaminami iš dvisienio cinkuoto plieno lakštų, izoliuotų 50 mm storio mineralinės vatos sluoksniu. Ventiliatorių varikliai yra naujausios kartos, valdomi pagal optimalų greičio diapazoną, vadinamosios EC (angl. Electronically Commutated)  tipo technologijos, kuomet variklis visada veikia optimaliu režimu taupydamas elektros energiją. Ventiliatorių su EC varikliais skleidžiamas triukšmo lygis yra vos 20-30 dB (ne garsesnis nei šaldytuvas), o energijos taupymas lyginat su įprastiniais varikliais yra apie 30-40 proc.

Dar vienas aspektas „Systemair“ rekuperatorių naudai - paprastas ir aiškus valdymas, galimas rankinis valdymas ekrane, integruotame rekuperatoriaus korpuse arba kabinamame atskirai, ant sienos, arba automatinis valdymas, programuojamas  Systemair  progamėlėje  Home Solutions.

Rekuperatoriaus valdymo ekraną patogu pakabinti prieškambaryje, kambaryje arba namų mikroklimatą reguliuoti išmaniuoju telefonu. Naudotojas gali lengvai reguliuoti oro srautą, tiekiamo oro temperatūrą, veikimo laiką ar kitus oro kokybės parametrus. Taip pat galima pasirinkti skirtingus režimus, tokius kaip: „atostogos“ ar „svečiai“. Tai leidžia išgauti maksimalų komfortą naudojant minimalų kiekį elektros energijos.

ortakiai-palubeje 

Ortakiai palubėje. Oro padavimo ir ištraukimo ortakiai jungiami į atskirus kolektorius.

Prieš pasirenkant rekuperatorių reiktų įvertinti gamintojų pateikiamą informaciją apie rekuperatoriaus energijos suvartojimą. Energijos suvartojimo arba efektyvumo klasė nurodoma techninėje dokumentacijoje, taip pat kaip ir ir maksimalus oro srautas (rekuperatoriaus našumas) bei triukšmo lygis.  

Parengta pagal UAB „Systemair“ informaciją,  gamintojų nuotraukos 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
betono maišyklė Altrad nuoma Betono maišyklės nuoma Vilniuje Betono Maišyklė
betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo Mašina
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinis Pjūklas
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
mūrvinių pistoleto nuoma Vilniuje Dujinio mūrvinių kaliklio nuoma Vilniuje Dujinis Mūrvinių Kaliklis, Dujinė Viniašaudė, Mūrvinių Montavimo Pistoletas, Dujinės Mūrvinių šaudyklės Nuoma Vilniuje
Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinis šildytuvas
grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto Tankintuvas, Vibracinės Plokštės Nuoma
Būgninio šlifuoklio nuoma Vilniuje Juostinės parketo šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Juostinė Parketo šlifavimo Mašina, Būgninė Grindų šlifavimo Mašina, Būgninio šlifuoklio Nuoma Vilniuje

Vedantieji

Pakabinamų lubų montavimas

Gipskartonio lubų montavimas

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Pamatų įrengimas

Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Pakabinamų lubų montavimas

Gipskartonio lubų montavimas

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Pamatų įrengimas

Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Vidaus apdaila

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų.

Virtuvės plautuvės

Virtuvės kriauklių medžiagos ir priedai. Plautuvių montavimo būdai. Sifonas, taupantis vietą po kriaukle.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas, valdymo būdai bei sinergija su kitomis sistemomis

Sodybos statyba

Kaip pastatyti sodybą, sodybos renovacija, kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Vėdinimo sistemos įrengimas

Kaip įrengti modernų vėdinimą, vėdinimo sistemos projektavimas, ortakių pravedimas, rekuperatoriaus pasirinkimas ir įrengimas,