Rekuperacinės sistemos įrengimas
Atnaujinta: 2022-02-02

Rekuperacinę sistemą sudaro projektas, kuriame teisingai apskaičiuoti oro srautai ir ortakių skersmuo bei išdėstymas,  reikiamos galios energiškai efektyvus rekuperatorius.

rekuperacines_sistemos_irengimas

Lankstūs ortakiai.

Pirmas rekuperacijos įrengimo etapas – projektas

Vėdinimo sistemos projektas – tai ortakių pasirinkimas, kurie gali būti nelankstūs skardiniai arba lankstūs iš PVC, jų izoliacija ir išdėstymas, ortakių skersmuo, jungimas, alkūnės, oro paėmimo ir išleidimo angos, reikiamos galios rekuperatorius ir kiti teisingam sistemos sumontavimui reikalingi nurodymai.

Kadangi kiekviename bute ar name ortakių ilgis ir reikalingi oro kiekiai skirtingi, profesionalus rekuperacijos montuotojas arba pats parengia vėdinimo projektą, jei objektas nesudėtingas, arba toks projektas turi būti rengiamas specialistų – ŠVOK projektuotojų.  Individualaus namo  vėdinimo sistemos projektas paprastai būna parengtas, nes jis yra namo inžinerinių sistemų projekto dalis.

Dalis statytojų bei vartotojų ne iki galo suvokdami aerodinamikos dėsnius įsirengia rekuperacinę vėdinimo sistemą be jokių skaičiavimų ir projektų.  Dažniausiai tokia saviveikla baigiasi netolygiu ir nevisaverčiu vėdinimu dėl to, kad neteisingai nustatomi oro srautų kiekiai bei aerodinamika. Jiems apskaičiuoti naudojamos formulės, kompiuterinės programos ir tai yra mokslas. Nekreipiant dėmesio į oro srautų kiekius ir pasipriešinimą, jie gali būti per silpni arba per dideli, kad vėdinimas būtų visavertis. Gali būti nepakankama ortakių ar rekuperatoriaus izoliacija ir tuomet teks kęsti triukšmą. Tokiais atvejais vėdinimo sistemai išleisti pinigai neatneš laukiamos naudos.

Projektuotojai apskaičiuoja reikalingą tiekiamo oro kiekį ir ortakių pralaidumą atsižvelgdami į daugelį faktorių: paptalpų tūrį, žmonių kiekį, pastato padėtį, reikalingą drėgmės lygį ir kt., nustato optimalius ortakių ilgius, rekuperatoriaus našumą, triukšmo slopinimo priemones, atstumus tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei kitus parametrus.

vedinimo_sistemos_projekto_vizualizacija

Vėdinimo sistemos projekto vizualizacija.

 

Ortakiai ir jų skersmuo

Ortakiais vyksta iš patalpų ištraukiamo ir tiekiamo oro judėjimas,  jie sujungia kolektorių ir registrinę dėžutę, į kurią įmontuojamas difuzorius oro tiekimui arba ištraukimui.

Ortakių forma gali būti stačiakampė, apvali, ovali. Pagal medžiagą iš kurios gaminami, ortakiai būna nerūdijančio plieno - cinkuotos skardos arba lankstaus gofruoto poliuretano. Ir vieni, ir kiti turi privalumų ir trūkumų.

cinkuotos_skardos_ir_pvc_ortakiai                 

Cinkuotos skardos ir PVC ortakiai.

Cinkuotos skardos ortakių šilumos šilumos izoliacija ir yra prastesnė, reikia daugiau medžiagų nei poliuretano ortakiams, jie yra sunkesni, tačiau nedegūs, gali būti didelių skersmenų, apvalūs arba stačiakampiai. Dėl nedegumo, didelių skersmenų ir slėgio apkrovų cinkuotos skardos ortakiai dažniau montuojami dideliuose visuomeniniuose objektuose. Poliuretano ortakiai nepalaiko degimo, bet gaisro metu išskiria didelius dūmų kiekius, jų degumo klasė yra B - s3, d0.

lankstus_ortakiai_su_difuzoriaus_pajungimo_flansais

Lankstūs ortakiai su difuzoriaus pajungimo flanšais.

Individualių namų ir butų rekuperacijai dažniau naudojami lankstūs poliuretano ortakiai, kurių vidus gali būti lygus arba gofruotas, yra ortakių, kurių vidus padengtas aliuminio folija. Lygaus vidinio paviršiaus ortakiuose oro srautai juda lengviau. Aliuminio folija padengtas vidinis paviršius turi antistatinių ir antibakterinių savybių, todėl oras tekėdamas tokiais ortakiai neužsiteršia arba mažiau užsiteršia nuo ant sienelių nusėdančių nešvarumų.

Ortakių skersmuo ir pralaidumas apskaičiuojami rengiant vėdinimo projektą, atsižvelgiant į patalpų specifiką ir patalpose reikalingą oro apykaitą.

 

Oro kiekio projektinės reikšmės gyvenamosioms patalpoms

Kategorija

Šalinamo oro kiekis, l/s patalpai

Tiekiamo lauko oro kiekis, l/s 1 m2 grindų ploto

Virtuvė

Vonia, tualetas

Gyvenamosios patalpos

A

15

12

0,38

B

10

8

0,28

C

7

6

0,22

STR 2.09.02:2005

 

Žinant oro kiekius ir apykaitos greitį apskaičiuojamas reikalingas ortakių skersmuo. Vidutinis oro srauto greitis ortakiuose yra apie 2,5-3 m/s. Esant didesniam greičiui, ortakiai gali skleisti triukšmą, dėl šios priežasties didesnio srauto ortakiai yra izoliuojami  mineraline vata,  montuojami triukšmo slopintuvai, difuzuriuose irgi naudojami garso slopintuvai.

garso-slopintuvas

Garso slopintuvas.

Oro apykaitos greitis ortakyje priklauso ir nuo ortakio vidinių sienelių paviršiaus lygumo, ir alkūnių skaičiaus. Nelygaus vidinio paviršiaus ortakiuose, turinčiuose daug 90 laipsnių alkūnių, greitis būna mažesnis. Visa tai numato ir apskaičiuoja projektuotojas.

Vartotojams yra svarbiau, kur paslėpti ortakius. Ortakiai dažniausiai tvirtinami prie lubų, gali būti montuojami perdangų, sienų konstruktyve, prie grindų. Vieta parenkama atsižvelgiant į atstumus, namo konstruktyvą, alkūnių kiekį. Montuojant ortakius svarbiausia yra saugoti, kad konstrukcijos ar tolimesnė apdaila nepažeistų ortakių sandarumo. Metaliniai ortakiai kartais neslepiami ir paliekami atviri kaip dekoro elementas.

 

Rekuperatoriaus galia ir modelis

Daugelyje straipsnių apie priverstinį vėdinimą aprašomi rekuperatorių veikimo principai. Šįkart nevarginsime skaitytojų aiškinimais, kuo skiriasi plokšteliniai ir rotaciniai rekuperatoriai, nes gyvenamosioms patalpoms visgi dažniausiai pasirenkami rekuperatoriai turintys rotacinį šilumokaitį. Tokį pasirinkimą lemia paprastos priežastys: rotaciniai šilumokaičiai neužšąla, generuoja oro drėgmę, patalpų oras mažiau išsausėja, jie gana efektyvūs, nors plokštelinių rekuperatorių bent jau teorinis efektyvumas gali būti didesnis.  Dėl šių priežasčių gyvenamiesiems namams ir butams tinkančių rotacinių rekuperatorių asortimentas platesnis ir įvairesnis. Pavyzdžiui,  „Systemair“ rotacinių šilumokaičių gyvenamosioms patalpoms asortimente yra įvairios galios horizontalaus, vertikalaus pajungimo tipo rekuperatorių. Kadangi jie ganėtinai kompaktiški, neužima  daug vietos ir yra efektyvūs, populiarūs tarp gyvenamųjų namų ir butų statytojų.

i_kolektoriu_atvesti_ortakiai_logo

Į kolektorių atvesti ortakiai ir viršutinio pajungimo Systemair rekuperatorius.

Svarbiausia, teisingai nustatyti rekuperatoriaus galingumą. Rekuperatoriaus galia nustatoma vėdinimo sistemos projektuotojų, bet orientaciniai rekuperatoriaus galią galima nustatyti patalpų tūrio skaičių dauginant iš oro kaitos per valandą skaičiaus. Pavyzdžiui, 200 kvadratinių metrų namui vienkartiniam oro pasikeitimui reikės rekuperatoriaus, kurio galingumas yra 400-600 kubinių metrų/val. Pasirinkus tinkamą sistemą ir turint projektą, galima siųsti paklausimus  į vėdinimo sistemomis prekiaujančias įmones, daugelis jų turi atestuotus montuotojus.

kanalu_apsauga_nuo_uztersimo

Kruopštūs montuotojai darbo metu apsaugo kanalus nuo užteršimo.

„Systemair“  turi ne tik rotacinius SAVE VTR rekuperatorius, bet ir didesnio našumo ir didesniam patalpų plotui (iki 550 kv. m ploto) tinkamus plokštelinius priešpriešinių srautų rekuperatorius SAVE VTC. Iki -15 laipsnių C jie turi automatinę atirpinimo funkciją.  Papildomam oro pašildymui, pavyzdžiui, į  SAVE VTC rekuperatorius galima montuoti vidinį elektrinį oro šildytuvą.

Svarbus rekuperatoriaus pasirinkimo kriterijus yra rekuperatoriaus garso izoliacijos lygis. Jo nereiktų painioti su ortakių triukšmu, kuris priklauso nuo oro judėjimo greičio ir ortakių skersmens bei izoliacijos lygio. Rekuperatoriaus triukšmo lygis svarbus, jei jis montuojamas gyvenamosiose patalpose ar garaže, katilinėje. Veikiančio rekuperatoriaus keliamo triukšmo lygis priklauso nuo ventiliatorių ir korpuso izoliacijos.

„Systemair" rekuperatorių korpusai  gaminami iš dvisienio cinkuoto plieno lakštų, izoliuotų 50 mm storio mineralinės vatos sluoksniu. Ventiliatorių varikliai yra naujausios kartos, valdomi pagal optimalų greičio diapazoną, vadinamosios EC (angl. Electronically Commutated)  tipo technologijos, kuomet variklis visada veikia optimaliu režimu taupydamas elektros energiją. Ventiliatorių su EC varikliais skleidžiamas triukšmo lygis yra vos 20-30 dB (ne garsesnis nei šaldytuvas), o energijos taupymas lyginat su įprastiniais varikliais yra apie 30-40 proc.

Dar vienas aspektas „Systemair“ rekuperatorių naudai - paprastas ir aiškus valdymas, galimas rankinis valdymas ekrane, integruotame rekuperatoriaus korpuse arba kabinamame atskirai, ant sienos, arba automatinis valdymas, programuojamas  Systemair  progamėlėje  Home Solutions.

Rekuperatoriaus valdymo ekraną patogu pakabinti prieškambaryje, kambaryje arba namų mikroklimatą reguliuoti išmaniuoju telefonu. Naudotojas gali lengvai reguliuoti oro srautą, tiekiamo oro temperatūrą, veikimo laiką ar kitus oro kokybės parametrus. Taip pat galima pasirinkti skirtingus režimus, tokius kaip: „atostogos“ ar „svečiai“. Tai leidžia išgauti maksimalų komfortą naudojant minimalų kiekį elektros energijos.

ortakiai-palubeje 

Ortakiai palubėje. Oro padavimo ir ištraukimo ortakiai jungiami į atskirus kolektorius.

Prieš pasirenkant rekuperatorių reiktų įvertinti gamintojų pateikiamą informaciją apie rekuperatoriaus energijos suvartojimą. Energijos suvartojimo arba efektyvumo klasė nurodoma techninėje dokumentacijoje, taip pat kaip ir ir maksimalus oro srautas (rekuperatoriaus našumas) bei triukšmo lygis.  

Parengta pagal UAB „Systemair“ informaciją,  gamintojų nuotraukos 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?

Vidaus durys

Geriausios vidaus durys, vidaus durų pasirinkimas, vidaus durų dizainas,

Pirties įrengimas savarankiškai

Pirties garinės įrengimas, pirties grindų, gultų, apdailos įrengimas, pirties krosnelės pajungimas, pirties durų montavimas

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Vedantieji

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Stogo. sienų, pamatų šiltinimas poliuretano putomis, kuo skiriasi šiltinimui naudojamos poliuretano putos

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas, statybos užbaigimas

Lauko baseino įrengimas

Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nekilnojamo turto kaina 2024

Nekilnojamo turto kainų prognozės 2023, NT kainos 2023 Vilniuje ir Lietuvos regionuose, 2023 prognozės NT pardavėjams, pirkėjams, nuomotojams

Energijos taupymo sprendimai

Elektros, šilumos taupymo sprendimai, kaip sutaupyti energiją bute, senos ir naujos statybos name  

Arkiniai angarai

Arkinio angaro statyba, arkinio angaro konstrukcija, angaro šiltinimas

Angokraščių šiltinimas

Kaip apšiltinti lango ir durų angokraščius iš vidaus, angokraščių apdaila

Mini rekuperatoriai butui

Kompaktiškas rekuperatorius, kaip įrengti rekuperatorių remontuojamame bute

Pelėsio naikinimas

Pelėsio naikinimo priemonės, kaip naikinti pelėsį, kaip kovoti su pelėsiu. Kaip pelėsis namuose kenkia sveikatai

Medienos impregnavimas

Medienos impregnantai, kaip impregnuoti medieną nuo puvinio, degimo, medienos impregnavimo būdai

Akmeniniai virtuvės stalviršiai

Geriausi akmeniniai stalviršiai virtuvei, kaip išsirinkti akmeninį stalviršį virtuvei, valgomajam stalui, virtuvės apdaila akmeniu, natūralaus akmens, keramikos, porceliano keramikos stalviršiai

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: