Populiariausios kambarinės gėlės
Atnaujinta: 2022-01-31
  • kambariniai augalai
  • echeveria
  • Opuncija
  • sukulentu auginimas
  • Echeveria
  • Aloe vera
  • tribriaune karpažole
  • Pileja
  • ficus lyrata
  • Kalatejos auginimas
  • monstera
  • dracena
  • dipsis
  • Cikas
  • alokazija
  • alokazija
  • lyralapis fikusas
  • tradeskante

Pavasaris- metas persodinti kambarinius augalus ir pasidairyti naujų, nes būtent šiuo metu jie lengviausiai prisitaiko prie naujų augimo sąlygų.  Kambariniai augalai yra puikus interjero akcentas. Neišleidžiant daug pinigų ir laiko kambariniais augalais galima papuošti ir pagyvinti interjerą . Be to jie prisotina namus deguonimi ir sukuria malonų mikroklimatą. Augalų yra daugybė rūšių: žydintys augalai, lapuočiai, palmių šeimos atstovai, oro augalai- tilandsijos, kurioms nereikia vazono, daug priežiūros nereikalaujantys kaktusai ir sukulentai. Kuriuos rinkti fantazijos reikalas. Tačiau svarbu atsižvelgti į keletą faktorių prieš perkant. Pirmiausia saulės kiekį namuose, ar yra daug tiesioginės šviesos, ar kaip tik kambariai šiaurinėje pusėje, kur jos trūksta. Tiesioginę šviesą mėgsta kaktusai, sukulentai, fikusai. Tamsiuose kambariuose puikiai auga sansevjeros ar zamiokulkai. Taip pat daug įtakos, kaip jausis augalai jūsų namuose turi oro drėgmė. Tai ypatingai svarbu žiemą, kai dėl šildymo daugelyje namų oras išsausėja. Sausas oras puikiai tiks dykumų ir savanų  augalams. Jei norite auginti tropikų augalą, reikės kartas nuo karto purkšti lapus, pasirūpinti papildomu oro drėkinimu, įsigyti oro drėkintuvą. Dar vienas svarbus faktorius renkantis naująjį namų gyventoją yra augalo nuodingumas. Jei namuose turite potencialių  augalų skanautojų- kačių, šunų, ar mažų vaikų, būtinai prieš perkant pasidomėkite, ar augalas yra nenuodingas, nealergizuojantis. Nes dauguma kambarinių, mums įprastų augalų pasižymi nuodingomis savybėmis. Nuodingi augalai yra monstera, dracena, zamiokulkas, difenbachija ir daugelis kitų. Saugūs- chlorofitai, paparčiai, palmės.

Pateikiame keletą nuostabių augalų, belieka tik išsirinkti labiausiai patinkančius.

   Sukulentų auginimas   

     galler_thumbnail

Sukulentai šiuo metu labai populiarūs augalai, dėl savo grožio ir paprastos priežiūros. Jų nebūti reguliariai laistyti, gali pakęsti sausą orą. Jie neužima daug vietos. Iš skirtingų rūšių sukulentų, kurių yra begalė formų ir spalvų, galima formuoti įdomias kompozicijas. Sukulentiniai augalai- daugeliui šeimų ir genčių priklausantys augalai, sugebandys kaupti vandens atsargas. Tokia savybė jiems padeda išgyventi sausrą dykumoje. Auginant sukulentus būtina sukurti tokias sąlygas, kokiomis jie auga natūraliai gamtoje- saulė, šiluma, reti krituliai ir skurdus, gerai drenuotas dirvožemis.

     Sukulentai skirstomi į tris rūšis:                                               

  • Lapiniai sukulentai (alijošius, agava, storalapis ir kiti)
  • Stiebiniai sukulentai (kaktusai ir kiti)
  • Šakniniai sukulentai (karpažolė)

     galler_thumbnail   

     galler_thumbnail

     galler_thumbnail

 

        Aloe vera

Puikiai visiems žinomas vaistinis augalas. Šis amžinai žaliuojantis augalas yra kilęs iš Arabijos pusiasalio, tačiau auga laukiniame atogrąžų, pusiau tropinio ir sausringo klimato kraštuose visame pasaulyje. Plačiai auginamas medicininiais tikslais. Aloe vera lapų minštimas yra natūralus antibiotikas. Šio augalo pagalba gydomos įvairios odos ir viso organizmo ligos, stiprinamas imunitetas, valomas organizmas. Jame ypač gausu įvairių organizmui naudingų medžiagų: fermentų, vitaminų, mineralų. Aloe vera reikalauja mažai priežiūros, laistyti retai, kai žemė visiškai išdžiūvusi. Alijošiams drėgmė antraeilis faktorius, nes jie prisitaikę kaupti drėgmę savyje, savo sultinguose lapuose , sustorėjusiuose stiebuose ir šaknyse. Būtinas geras drenažas. Šis augalas puikiai jaučiasi šviesioje saulėtoje vietoje. Būtent saulės dėka augalas išlaiko savo gražią formą, neištįsta.

    galler_thumbnail

 

       Opuncija

Šis augalas natūraliai auga JAV vakarinėje ir pietvakarinėje dalyse, didesnėje Meksikos dalyje. Opuncija priklauso kaktusinių šeimos augalų genčiai, kurioje yra apie 250 rūšių. Auginant namuose daugelis rūšių opuncijų nepražysta, nes žydėjimas prasideda tik augalui pasiekus tam tikrą dydį, ko namų sąlygomis pasiekti neįmanoma, arba labai sunku. Yra keletas opuncijų rūšių, kurių vaisiai valgomi. Viena tokių ypač populiari- figavaisė opuncija. Vaisiai gaivaus ir saldoko skonio, kurį daugelis lygina su arbūzo skoniu. Opuncijų augintojai šviežius vaisius prieš vartojimą palaiko keletą valandų šaldytuve, kad geriau atsiskleistų skonis. Namuose vargu, ar pavyks užsiauginti vaisių, nes augalas auga iki 5 metrų aukščio ir panašaus pločio. Norint namuose auginti opunciją, reikia pasirūpinti, kad augalas gautų daug saulės šviesos. Trūkstant šviesos augalas ištįsta ir praranda savo dekoratyvinį grožį. Šis dykumų augalas yra atsparus sausam orui, tačiau kartais tikrai nepakenks apipurkšti šiltu vandeniu. Nuo pavasario iki vasaros vidurio augalas laistomas vidutiniškai. Žiemą laikoma sausai, laistyti reikėtų itin retai.

   galler_thumbnail

 

      Karpažolė

Karpažolinių šeimoje yra apie 2000 rūšių augalų. Lietuvoje gerai žinomos- puošnioji karpažolė, dar vadinama puansetija arba  Kalėdų žvaigžde, raudonžiedė dygliuotoji karpažolė, kuri liaudiškai vadinama ,,Kristaus kančia“, baltagyslė karpažolė, tribriaunė karpažolė. Šį kartą pakalbėsime apie tribriaunę karpažolę, kurią daugelis vadina kaktusu, nors kaktusams ji nepriklauso. Tribriaune vadinama todėl, kad stiebas turi tris lakštingas briaunas ant kurių auga trumpi aštrūs spygliai ir lapai. Priežiūra labai nesudėtinga, lengvai galima auginti ir neturint žinių apie augalus, svarbu saulėkaita ir negausus laistymas. Vasarą reikia laistyti vidutiniškai, žiemą retai. Ir netruksite pastebėti, kaip augalas užaugs į 2 metrų ir didesnį milžiną. Tokiu atveju augalą galima padauginti, nupjovus ūglius prie pat jų pamato. Nuplaukite išsiskyrusias sultis nuo augalų, palikite apdžiūti keletą dienų ir sodinkite į vidutiniškai drėgną, šiltą žemę. Tik reikia saugotis pieningų sulčių, kad nepatektų į akis, ar ant odos, nes sultys yra nuodingos, gali sudirginti odą.

     galler_thumbnail

 

        Dipsio auginimas

Dipsis- elegantiška palmė, kuri tinka kiekviename interjere. Išsiskiria tankiai suaugusiais, ilgais ir laibais plunksnas primenančiais lapais. Šis augalas kilęs iš Madagaskaro, todėl ir namuose reikėtų sukurti tinkamas augimo sąlygas, nes nukritusios temperatūros netoleruoja. Dipsis garsėja, kaip augalas puikiai sugeriantis kenksmingas medžiagas ir valantis orą, dėl to yra vienas naudingiausių kambarinių augalų. Dėl šios priežasties ir savo patrauklios išvaizdos šis augalas yra itin populiarus namų ar biuro akcentas. Geriausiai ši palmė auga labai šviesioje aplinkoje, bet nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Žemė vazone turi išlikti kuo tolygiau drėgna, todėl būtina reguliariai laistyti, tačiau niekad nepilkite šalto vandens tiesiai iš čiaupo, nes tai augalui sukelia šoką. Dipsiams labiausiai tinka šilta bei drėgna aplinka. Daug priežiūros nereikalauja, svarbiausia augalo neperlaistyti bei neleisti kauptis vandeniui ties šaknimis.

     galler_thumbnail

 

         Pilėjos auginimas

Šis augalas priklauso dilgėlinių šeimos augalų genčiai. Paplitusi tropinio, subtropinio drėgno klimato kraštuose. Dauguma genties augalų – sukulentinės žolės ir krūmai. Yra apie 600-715 rūšių, iš kurių trečdalis menkai ištirtos. Augalas mėgsta išsklaidytą šviesą, tačiau gali augti ir daliniame pavėsyje. Laistyti reguliariai, žiemą – rečiau. Patariama nuolat drėkinti per lapus, mėgsta labai drėgną orą. Vanduo turi būti minkštas. Ramybės laikotarpis: žiema, tada laistoma rečiau. Apatiniai pilėjos lapai stiebui augant periodiškai pagelsta ir nukrenta arba reikia nulaužti, tai normalu, augalas nemiršta. Be to ant lapų matyti taškeliai, kuriuos pradedantys augintojai gali palaikyti kenkėjais, tai irgi normalu, jie yra augalo dalis.

      galler_thumbnail  

 

          Dracenos auginimas

Draceną daugelis painioja su palme, bet ji priklauso agavinių šeimos augalų grupei. Priskaičiuojama 10  šio augalo šeimų ir apie 450 rūšių. Visžalių dracenos medžių ir krūmų tėvynė yra Azijos ir Afrikos atogrąžų sritys. Dracena yra labai populiarus augalas, kuriuo daugelis puošia biurus bei erdvius namų kambarius. Dracenos mėgsta šilumą ir šviesą, bet neperneša tiesioginių saulės spindulių, taip pat blogai auga arba tiesiog vegetuoja pavėsyje. Gerai auga ne žemesnėje kaip 18-20° C temperatūroje. Ypač jautrios žemai temperatūrai. Vasarą dracenos gausiai laistomos, dažnai nupurškiamos. Žiemą laistomos saikingai, nuo drėgmės pertekliaus gali pradėti pūti šaknys. Dracenoms sausas oras nekenkia. Senesnius augalus kartas nuo karto reikia nuplauti po dušu arba lapus nuvalyti drėgna šluoste, jaunus purkšti vandeniu.

       galler_thumbnail

 

 

         Ciko auginimas

Cikas yra vienas iš seniausių dabar žemėje augančių medžių. Jis mena dinozaurus, nes dabartinės Kinijos ir Japonijos teritorijoje augo jau prieš 200 milijonus metų. Dėl plunksniškų lapų kartais vadinamas sago palme. Bet tai tik išvaizdos panašumas, nes žydintys augalai  tame tarpe ir palmės yra beveik 100 milijonų metų jaunesni už jį. Cikas priklauso cikinių šeimos plikasėklių augalų rūšiai. Paplitęs pietų Japonijoje. Tai simetriškas, krūminis, palmės lają primenantis augalas. Turi trumpą, drūtą kamieną. Jaunų individų kamienas beveik visas po žeme, o labai senų gali siekti 6-7 m. Jaunų cikų stiebas primena ananaso vaisių – yra pailgas, padengtas sudžiūvusiomis nukirptų lapų liekanomis. Auga labai lėtai. 2–3 metrų aukštį ir 20 centimetrų storį pasiekia tik per kelis šimtus metų. Todėl ciką galima palikti, kaip palikimą, kurį augins kelios kartos. Cikas nėra paprastai prižiūrimas augalas. Cikas auga molingame su rupaus smėlio priemaiša substrate. Nemėgsta durpių, bet teigiamai reaguoja į substratą pridėtus kelis granito akmenėlius. Laistomas reguliariai – žemė turi būti drėgna, bet ne šlapia. Purenti reikia labai atsargiai, nes substrato viršutiniame sluoksnyje (kartais net matosi paviršiuje) susiformuoja gumbeliai, kuriuose apsigyvenę mikroorganizmai iš oro parūpina cikui azoto. Vasarą geriausia yra jį pastatyti lauke.          

    galler_thumbnail

 

          Monsteros auginimas

Monsteros Lietuvoje auginamos jau seniai, šiuo metu šis augalas išgyvena tikrą renesansą. Monsteras auginti geidžia visi. Šis stambus augalas iš tiesų yra liana, natūraliai auganti tropikų miškuose, didelėmis orinėmis šaknimis prisitvirtinusi prie medžių kamienų, auga kopdamos jais į viršų. Monsteros priskiriamas aroninių (Araceae) šeimos augalų genčiai. Gentis apima apie 50 augalų rūšių. Jos paplitusios Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Monsteros nebijo tamsesnių kambarių, auga esant mažai šviesos. Bet nesvarbu, kad monsteros gali augti pavėsyje, joms taip pat reikia išskaidytos, netiesioginės saulės šviesos. Vasarą laistoma gausiai, retkarčiais patariama nupurkšti. Žiemą laistoma saikingai, būtina saugoti nuo skersvėjų. Laistoma kambario temperatūros vandeniu. Geriausiai auga 15-20 °C temperatūroje. Žiemą jai reikia vėsesnės patalpos. Monsteros yra nuodingos. Šis augalas auga labai sparčiai, todėl tinka didesnėms erdvėms.

    galler_thumbnail

 

 

         Tradeskančių auginimas

Tradeskantės dar vienas labai populiarus iš naujo atrandamas ir iš laiptinių susigrąžinamas augalas. Tai ypač lengvai auginamas vijoklinis augalas. Joms tinka pačiomis įvairiausiomis sąlygos, gerai auga įvairiuose substratuose, prie įvairaus laistymo režimo. Tradeskančių gentyje yra apytiksliai 71 rūšis. Tai daugiamečiai žoliniai komelininių šeimos augalai, paplitę Naujajame Pasaulyje nuo pietinės Kanados iki šiaurinės Argentinos. Ypač daug rūšių auga Amerikos atogrąžose. Dauguma rūšių gali būti tik kambariniai augalai, ir tik viena auginama soduose ir puikiai ištveria mūsų žiemas. Tradeskančių yra daugybės spalvų, nuo žalių iki rožinių. Gražiausias spalvas tradeskančių lapai įgauna ryškioje išsklaidytoje šviesoje. Tiesioginiai saulės spinduliai rytą ir vakare nepavojingi, bet vidurdienį kai kurioms rūšims gali pakenkti. Su tamsesnėmis augimo sąlygomis susitaiko žalialapės tradeskantės, o tiesioginę saulės šviesą pakelia purpurinė tradeskantė.

  galler_thumbnail

 

 

        Alokazijos auginimas

Alokazija  priklauso aroninių šeimos augalų grupei. Šios gėlės tėvynė – Azijos atogrąžų regionai. Savaime auga Azijos tropikuose apie 60 rūšių. Alokazija dažnai vadinama arumu. Alokazijos atrodo įspūdingai dėl savo didelių, arba margų lapų. Alokazijos  gerai auga 18-20°C, pakankamai šviesioje vietoje, tačiau ne ant tiesioginių saulės spindulių, pakenčia šešėlį ir sausą orą. Žiemą geriau laikyti vėsesnėje šviesioje patalpoje. Augalui reikalinga pakankamai didelė oro drėgmė 80-85 procentai. Į vazoną su gėle reikia įdėti drėgnų durpių arba keramzito.

   galler_thumbnail        galler_thumbnail

 

 

          Kalatėjos auginimas

Kalatėja- nuostabus tropinis augalas, atrodantis lyg dirbtinis, dėl savo įspūdingų lapų. Augalo pavadinimas kilęs iš senovės graikų kalbos, kalathoa reiškia krepšį, nes iš lapų buvo pinami krepšiai. Šie daugiamečiai žoliniai augalai nuo 30 cm iki 60 -90 centimetrų aukščio. Natūraliomis sąlygomis auga drėgnuose atogrąžų miškuose Pietų Amerikoje Brazilijoje ir Peru, todėl namuose reikėtų sukurti panašias sąlygas, sausuose kambariuose ilgai neišgyvena. Kaltėją reikėtų laikyti šviesoje, tačiau netiesioginėje arba kambaryje, pereinančiame iš šviesos į šešėlį ir atvirkščiai. Nestatyti tiesioginėje, vidurdienio saulės šviesoje, kurioje gali išblankti lapų spalvos.

   galler_thumbnail

 

 

        Lyralapio fikuso auginimas

Fikusai yra vienas populiariausių augalų interjeruose, jų auginama daugybė rūšių. Lyralapis fikusas iš jų išsiskiria stambiais, stilingai ir dekoratyviai atrodančiais lapais.Lyralapis fikusas, paprastai žinomas, kaip smuikinių lapų figa, yra žydinčių augalų rūšis šilkmedžio ir figmedžių  šeimoje. Jo gimtinė yra Vakarų Afrika, nuo Kamerūno į vakarus iki Siera Leonės, kur auga žemumų atogrąžų miškuose. Jis gali užaugti iki 12–15 m aukščio. Augalas atsparus sausam kambario orui ir nepalankioms biuro ar namų sąlygoms. Yra nereiklus ir nereikalauja kažkokios išskirtinės priežiūros. Vertinamas dėl savybės valyti patalpų orą.

    galler_thumbnail    galler_thumbnail

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Pėsčiųjų takai Lietuvoje

Geriausias pėsčiųjų takas Lietuvoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Aukštaitijoje, pėsčiųjų takai Labanore, pėsčiųjų takai Pajūryje, pėsčiųjų takai Žemaitijoje.

Įmonės vakarėlio idėjos

Vakarėlio idėjos įmonei, kaip paruošti gerą renginį įmonėje

Geriausi fantastiniai serialai

30 geriausiai įvertintų fantastinių serialų. Sąrašas be jokio eiliškumo, o serialai įvertinti ir kritikų ir mėgėjų.

Priemonės nuo uodų

Prevencija nuo uodų, kaip apsisaugot nuo uodų keliaujant, uodų sukeliamos ligos, priemonės atbaidančios uodus, purškalai nuo uodų, priemonės nuo uodų gyvūnams, priemonės po uodų įkandimo

Skaniausios sriubos

Skaniausios sriubos, sriubų atsiradimo istorija, sriubų kategorijos, sriubos

Populiariausios šunų veislės

Top 10 populiariausių šunų veislių, draugiškiausi šunys, šunų gyvenimo trukmė, populiariausių šunų charakteristika, populiariausių šunų priežiūra.

Vakarų Škotijos baltasis terjeras

Vakarų Škotijos baltojo terjero auginimas, dresūra, Vakarų Škotijos baltojo terjero išvaizda ir charakteris, Vakarų Škotijos baltojo terjero mityba, priežiūra, ligos

Špicai

Špicų auginimas, Špicų kilmė ir priežiųra, Špicų ligos ir mityba, Špicų charakteris ir dresiravimas

Jorkšyro Terjeras

Jorkšyro terjero auginimas, Jorkšyro terjero ligos ir kaip jų išvengti, Jorkšyro terjero priežiūra ir charakteris

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Geriausios video instrukcijos