Užgavėnių šventė
Atnaujinta: 2023-02-15

Užgavėnės šiandien yra viena iš populiariausių Lietuvos švenčių, kuri yra linksmas ir draugiškas šventimas, leidžiantis žmonėms susitikti, pasimėgauti tradiciniais patiekalais ir linksmai praleisti laiką. Užgavėnių šventė atėjusi dar iš pagonybės laikų, likę daug pagoniškų papročių, burtų, prietarų. Po krikščionybės įvedimo Lietuvoje, šventės prasmė pasikeitė, bet daugelis senovės tradicijų išliko. 

  Pati didžiausia Užgavėnių šventės prasmė tai, kad pavyko sulaukti pavasario. Senais laikais žiema buvo sunkus laikotarpis kai daugumai valstiečių tekdavo taupyti maisto atsargas. Per užgavėnes kai jau ženkliai pailgėja diena, kai pradedama jausti pirmuosius pavasario požymius galima buvo pajusti tą puikų jausmą, kad viskas, baigėsi baisi žiema, išgyvenom. Su šiuo jausmu Užgavėnės budavo švenčiamos su ypatingu siautuliu.

užgavėnių šventė

 Kaip švenčiamos Užgavėnės

Užgavėnių dalyviai persirengia baisiais personažais, dedasi kaukes. Pagrindiniai dalyviai Lašininis, Kanapinis ir Morė. Užgavėnėms valstiečiai būtinai išsivesdavo arklius, žirgus, kinkydavo roges ir vežiodavo švenčiančius. Baisiai apsirėdę švenčiantys belsdavosi į trobas, juokindavo ir gąsdindavo vienas kitą. Tradicija ir leistis nuo kano su rogutėmis. Šventei baigiantis sudegindavo Morės iškamšą taip atsisveikinant su žiema.

Užgavėnių burtai ir prietarai

Užgavėnės daug kam suprantami kaip nauji metai, šilto ir derlingo sezonos pradžia. Todėl taip kaip seksis per Užgavėnias, taip seksis ir visus metus. "Ką padarei užgavėnėse, tai turi vykti visus metus".

   Per užgavėnes reikia daug ir triukšmingai važinėti - tuo derlius bus geresnis.
   
   Laistydavosi vandeniu - kaip krikštyjant, kad greičiau ateitų pavasaris, greičiau pabustų gamta, būtų geresnis derlius. "Kas užgavėnės vandens nebarsto, tas visas pavasarį trošks"

  Per užgavėnes reikia daug ir riebiai valgyti, kad visi metai sotūs būtų. "Per užgavėnes dantys kaip girnos".

  Kaip linksmintis Užgavėnių vakarą

Kai kas teigia, kad Venecijos karnavalas paveikė maskaradinį Užgavėnių stilių. Tačiau greičiau atvirkščiai Užgavėnių tradicijos persidavė Venecijos karnavalui. Užgavėnės švenčiamos beveik visoje Europoje.

     Savo namuose galima kiek sušvelninti užgavėnes, suvenecijizuoti. Organizuokite šokių vakarą. Užgavėnių metu visada būna daug šokių, todėl galite surengti savo namuose užgavėnių šokių vakarą su muzika ir kostiumais.

   Dalyvaukite kituose užgavėnių renginiuose. Daugelis miestų ir miestelių organizuoja užgavėnių renginius, kuriuose galite dalyvauti. Pasidomėkite savo vietovės renginiais ir išbandykite ką naujo.

    Gaminkite tradicinius užgavėnių patiekalus, tokius kaip kugelis, šaltiena, virtiniai su spirgais, blynai su grybais ir tt. Be to, galite pasimėgauti ir kitais lietuviškais patiekalais.

   Kvieskite savo draugus ir šeimą. Tai puikus būdas linksmintis kartu ir tradicijas švęsti su kitais žmonėmis.

Svarbiausia atsiminti, kad užgavėnės yra laiminga šventė, kurią reikia švęsti su džiaugsmu ir geru nuotaiku. Sėkmingų švenčių!

Užgavėnių valgiai

  Užgavėnėms numatomi sotūs, riebaus maisto patiekalai. Tradicinė yra šiupininė, daug mėsos, daržovių, riebaus sultinio. Taip pat tradiciškai būdavo ruošiamas mėsos ir bulvių troškinys. Užgavėnėms puikiai tiks šaltiena.

  Tradicinis Užgavėnių patiekalas - blynai. Paspaudus šią saugią ir aktyvią nuorodą pateksite į rinkinį blynų receptų. Blynų receptai.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Užgavėnių šventė

Užgavėnių šventės tradicijos, užgavėnių burtai, prietarai ir valgiai

Straipsniai

Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka