Čerpinis stogas
Atnaujinta: 2023-09-13

Čerpiniai stogai, čerpinio stogo įrengimas, čerpių kaina, čerpių montavimas, betoninės ar molinės čerpės

Čerpinis stogas

Dažnas namo statytojas pirmiausia skaičiuoja stogo dangos kainą. Stogdengiai sako, kad pirmiausia reiktų galvoti apie stogo formą, konstrukciją ir tik tada skaičiuoti dangos ir viso stogo kainą. Betoninės čerpės: praktiška, pigesnė ir ilgaamžė keraminių čerpių alternatyva.

Individualaus namo stogo formą dažniausiai parenka namą projektuojantis architektas, atsižvelgdamas į namo stilių, architektūrinę išraišką, aplinką, naudojamas medžiagas. „Kadangi stogas iš esmės apsprendžia namo vizualinę ir architektūrinę išraišką, kartais užsakovai turi savo stogo viziją. Jeigu žmogui gražus laužytų formų stogas, negaliu griauti jo ilgai puoselėtos svajonės turėti namą būtent su tokiu stogu. Tuomet stengiuosi tą viziją racionaliai integruoti, suderinti architektūrą ir stogo formą. Namas yra architektūrinių, konstrukcinių, inžinerinių sprendinių visuma, kuri darniai funkcionuoja tik tuomet, kai visos dalys dera tarpusavyje", - sako architektas Lauras Paulauskas, per dvi dešimtis darbo metų suprojektavęs apie tūkstantį individualių namų.

Šlaitinis ar plokščias stogas

Patyrę statybininkai sako, kad Lietuvos klimato sąlygoms geriausiai pritaikyti yra dvišlaičiai ir keturšlaičiai stogai. Dėl labai paprastos priežasties - dėl gero vandens nubėgimo. Nors populiarėja sutapdinti plokšti stogai, bet reiktų žinoti, kad, ant tokio stogo atsiradus menkiausiam nesandarumui ar pažeidimui, vanduo, suradęs sau lengviausią nubėgimo kelią, skverbsis į stogo konstrukciją. Tokiu atveju vanduo skverbiasi ilgą laiką ir pakeliui paveikia visas stogo „sumuštinio" medžiagas, tik tuomet defektas pasimato iš vidaus. Surasti nesandarią vietą labai sudėtinga. Galima tikėtis, kad plokščias stogas bus sumontuotas idealiai, tačiau ar visada taip būna? Nors ant šlaitų irgi galimi nesandarumai, bet vanduo nuo jų nubėga daug greičiau, vadinasi, ir skverbiasi lėčiau, patenka jo mažiau, ir žala mažesnė.

Stogdengiai tvirtina, kad keturšlaitis stogas vandens nubėgimo požiūriu yra geriausia stogo forma. Jį sudaro du trikampiai ir dvi trapecijos. Jei tokiame stoge ir atsiranda nesandarumų, vanduo neturi kur kauptis, nesirenka vienoje vietoje ir nuo keturių šlaitų visomis kryptimis nubėga labai greitai. Be to, keturšlaičio stogo šlaito karnizai gali dengti visas sienas.

 Keturšlaičiai čerpiniai stogai_
Keturšlaičio stogo forma.

Nebūna trūkumų be privalumų. Statybos darbų rangovai yra suskaičiavę, kad plokščias stogas pigesnis, nes pigesnė ruloninė danga, greičiau sumontuojama. Be to, plokščio stogo plotas mažesnis, lengviau pasiekti aukštesnę energinę klasę. Nors plokščio stogo įrengimo iš kokybiškų medžiagų kaina, lyginant su šlaitiniu stogu, tiek pačias medžiagas, tiek darbo kainas, gali būti labai panašios. Jei projektas parengtas kokybiškai, uždengti plokščią stogą nėra sudėtinga, yra ne viena medžiaga ir ne vienas sprendimas. Plokšti stogai jau nėra tokie problematiški kaip būdavo anksčiau. Bet dėl minėtos nesandarumo rizikos plokščiam stogui turi būti gerai apskaičiuotas nuolydis ir tinkamai organizuotas vandens nuvedimas, tai gana sudėtingi darbai. Visgi, nors plokščias stogas iš pirmo žvilgsnio atrodo paprastesnis, taip nėra, jo konstruktyve irgi naudojama daug sluoksnių ir, pasikartosime, svarbiausia yra tinkamas nuolydis ir užtikrintas vandens nubėgimas.

Plokščio stogo konstrukcija

Pagrindiniai plokščio sutapdinto stogo konstruktyvo elementai.

Be to, reiktų nepamiršti, kad plokščias stogas yra nevėdinama konstrukcija, o šlaitinis - vėdinama. Dėl šios priežasties likutinės drėgmės rizika šlaitiniame stoge yra žymiai mažesnė.

Šlaitiniam stogui montuojama gegnių konstrukcija, tai darbui imlus procesas. Dabar dažnai yra naudojamos stogo konstrukcinės santvaros, kai stogo konstruktyvas yra atvežamas jau paruoštas gamykloje, konstrukcinės dalys užkeliamos kranu ir per kelias dienas sumontuojamos. Kokybiškai apšiltinti šlaitinį stogą sudėtingiau, o apšiltinus tik perdangą nelieka galimybės ateityje greitai įrengti palėpės patalpas.

Tad, nepaisant įvairių technologinių skirtumų, iš esmės individualaus namo stogo formą apsprendžia architektūrinis stilius, šeimininkų skonis, ankstesnė patirtis ir, žinoma, biudžetas. Biudžeto požiūriu taisyklė paprasta: kuo paprastesnė stogo forma, tuo pigiau ją įrengti. Pats ekonomiškiausias stogo formos variantas yra vienšlaitis stogas, brangiausias - laužytų formų arba daugiašlaitis stogas.

Čerpinio stogo kaina

Skaičiuodami stogo kainą statytojai dažnai daro klaidą neįvertindami visų sudedamųjų stogo dalių kainos. Visą stogo kainą sudaro keletas dalių:

●       Stogo konstruktyvo kaina;
●       Įvairių plėvelių kaina;
●       Darbo jėgos sąnaudos ir mechanizacijos lygis stogo dangai sumontuoti;
●       Komplektuojamųjų detalių (tvirtinimo elementai, stogo saugos elementai, vandens nuvedimo sistema, stogo kraštų užbaigimo detalės) kaina;
●       Pačios stogo dangos (sukomplektuotos) kaina;
●       Stogo dangos atliekų kiekis;

Šlaitinio stogo nuolydis

Šlaitinis stogas - tai stogas, kurio šlaitų nuolydis didesnis kaip 7°. Kartais stogo nuolydžio laipsniai nurodomi procentais.

Stogo nuolydžio kampų laipsnių perskaičiavimas į nuolydį procentais

Eil. Nr.

Stogo nuolydis

Stogo nuolydis

1.

Laipsniais

Procentais

Laipsniais

Procentais

2.

0,7

1,25

21

38,39

3.

1

1,75

22

40,40

4.

1,4

2,5

23

42,54

5.

1,5

2,62

24

44,52

6.

2

3,49

25

46,63

7.

2,5

4,37

26

48,77

8.

2,9

5,00

27

50,95

9.

3

5,24

28

53,17

10.

4

6,99

29

55,43

11.

5

8,75

30

57,74

12.

6

10,51

31

60,09

13.

7

12,28

32

62,49

14.

8

14,05

33

64,94

15.

9

15,84

34

67,45

16.

10

17,63

35

70,02

17.

11

19,44

36

72,65

18.

12

21,26

37

75,36

19.

13

23,09

38

78,13

20.

14

24,93

39

80,98

21.

15

26,80

40

83,91

22.

16

28,68

41

86,93

23.

17

30,57

42

90,04

24.

18

32,49

43

93,25

25.

19

34,43

44

96,57

26.

20

36,40

45

100,00

Stogo nuolydį parenka ir nurodo architektas, atsižvelgdamas į numatytą dangą, apkrovas ir reikalingus laikančiojo karkaso matmenis skaičiuoja konstruktorius. Todėl renkantis stogo dangą svarbu atkreipti dėmesį į vienai ar kitai dangai reikalingą nuolydį, nes nuo jo daug kas priklauso. Žinotina, kad skirtingoms stogo dangoms, rekomenduojamas skirtingas minimalus šlaitinio stogo nuolydis.

Stogo danga

Minimalus nuolydis, laipsniais

Bituminės čerpės

10°

Plieninė valcuota skarda*

Plieninė trapecinio profilio skarda

Plieninė čerpinio profilio skarda

14°

Banguoti plaušacemenčio lakštai (šiferis)

Lygaus pluoštinio cemento lakštai

25°

Betoninės lygios čerpės

19°

Betoninės banguotos čerpės

14°, jei gamintojas nenurodo kitaip

Keraminės čerpės

16-18°

Čerpinio stogo nuolydis ir čerpių tvirtinimas turi atitikti gamintojo montavimo instrukcijų reikalavimus. Kai stogo nuolydis didesnis kaip 50°, turi būti tvirtinamos visos čerpės. Visas čerpes taip pat rekomenduojama tvirtinti tose vietovėse, kur yra didelės vėjo apkrovos, pavyzdžiui, Lietuvos pajūrio rajonuose.

Stogų dangai leidžiama naudoti tik statybos produktų rinkinius (komplektus), turinčius ETĮ (Europos techninį įvertinimą) ir paženklintus CE ženklu, arba statybos produktų rinkinius (komplektus), turinčius NTĮ (nacionalinį techninį įvertinimą) pagal STR 1.01.04:2015, arba pažymėtus CE ženklu. Šlaitinių stogų dangų įrengimui naudojamų statybos produktų atsparumas šalčiui turi būti ne mažesnis kaip 150 atsparumo šalčiui bandymų ciklų.

Šlaitinio stogo gegnės ir murlotas

Medienos konstrukcijų šlaitinio stogo gegnėms atremti reikalingas mūrtašis arba murlotas - išorės sienų perimetru montuojamas viršutinis tašas, kuris perima ir suvienodina stogo konstrukcijos apkrovas. Ant mūro sienų pirmiausia formuojamas monolitinis betoninis žiedas, į kurį įbetonuojami ankeriai, laikantys murlotą. Murlotui paprastai naudojami spygliuočių medienos tašai, ne mažesnių kaip 10x10 cm matmenų. Monolitinio žiedo ir murloto sandūrą būtina hidroizoliuoti specialia membrana ar hermetiku, anksčiau šiam tikslui buvo naudojamas vienas arba du ruberoido sluoksniai.

Šlaitinių stogų konstrukcijoms įrengti naudojamų medinių statybos produktų, gegnių drėgnis turi būti ne didesnis kaip 20 proc. ir ne mažesnis kaip 8 proc.

Stogo gegnės yra pagrindiniai laikantieji stogo elementai. Jos gali būti remtinės ir kabančiosios. Remtinėmis vadinama įprasta gegnių konstrukcija, kuomet jų galai remiasi į murlotą, kuriam perduoda pagrindinę stogo skėtimo jėgą bei turi tarpinių atramų - skersines, statramsčius.

Šlaitinio stogo konstrukcija

Kabančioji konstrukcija - kai gegnių galai atremiami į namo sienas ir turi tik tuos du atramos taškus. Gegnių galai besiremiantys į kraštines jungiami skersine arba styga. Viršuje gegnių poros remiasi viena į kitą. Tokia konstrukcija sukurią labai didelį horizontalų (verčiantįjį) slėgį. Sumažinant apkrovas į sienas, būtinas monolitinis vainikas - žiedas, kuris perima verčiančiąją jėgą ir sieną veikia tik konstrukcijos svoris.

Kaip minėjome, gegnių konstrukcijos apkrovas apskaičiuoja konstruktorius. Konstruktoriai įvertina visos stogo konstrukcijos svorį ir apkrovas - dangos svorį, vėjo apkrovas ir sniego svorį, kuris turi didžiausią įtaką stogo konstrukcijai. Sniego apkrova skaičiuojama nuo 160 kg/kv.m. Pavyzdžiui, 200 kv.m ploto stogui skaičiuojama sniego apkrova bus 32 tonos.

Gegnių aukštis parenkamas atsižvelgiant į apkrovas, termoizoliacijos sluoksnio storį. Aukštos energinės klasės namams dėl storo šiltinimo sluoksnio reikalingas didelis gegnių aukštis.

Sunkias masyvo gegnes montuoti nėra paprasta, reikalinga kėlimo technika. Dėl šių priežasčių pastaruoju metu vietoj masyvios medienos gegnių vis dažniau naudojamos dvitėjės sijos, kurios yra lengvesnės ir kurių aukštis gali būti iki 50 cm.

Dėl montavimo greičio ir patogumo taip pat naudojamos santvarinės stogo konstrukcijos, kurios surenkamos ceche, objekte jos tik pritvirtinamos prie murloto.

Santvarinis šlaitinis stogas

Principinė šlaitinio stogo įrengimo schema: ant gegnių klojama izoliacinė plėvelė. Jei stogas šiltinamas, naudojama difuzinė plėvelė, jei ne - priešvėjinė. Difuzinės plėvelės paskirtis - iš šiltinimo sluoksnio išleisti vidaus patalpų garus, jie, patekę į vėdinamą oro tarpą yra išgarinami. Po to ant gegnių tvirtinami ventiliaciniai išilginiai tašeliai, statybininkų vadinami „makaronais", jie prispaudžia plėvelę. Labai svarbu, kad tarp ventiliacinio tašelio ir plėvelės neliktų oro tarpo, kur kauptųsi drėgmė, Tam tikslui geriausia naudoti stogo dangų gamintojų rekomenduojamas medžiagas. „BMI Monier" - keraminių ir betoninių čerpių gamintojai turi specialias Monier Divoroll putas, kurios stingdamos putoja ir vandeniui nelaidžiu sluoksniu padengia tašelio ir plėvelės sandūrą, užsandarina vinių įkalimo vietas.

Grebėstai montuojami skersai gegnių, jų žingsnis priklauso nuo stogo nuolydžio ir pasirinktos dangos.

Šlaitinio stogo Įrengimo schema

Čerpėms (tiek betoninėms, tiek keraminėms) tvirtinti montuojami 50x50 mm grebėstai. Kartais neteisingai įsivaizduojama, kad čerpėms reikalinga tvirtesnė ar stipresnė stogo konstrukcija, nes jos sunkios. Lyginant su kitomis dangomis, čerpės sveria daugiau, tačiau stogo konstrukcijos funkcija - pirmiausia atlaikyti vėjo ir sniego apkrovas, o šios kur kas didesnės nei čerpių dangos svoris. Kaip minėjome, 200 kv.m ploto stogui skaičiuojama sniego apkrova yra apie 32 tonas, o tokio ploto stogui čerpės sveria apie 8 tonas. Didesnis stogo dangos svoris yra privalumas vėtrų metu, ypač karkasiniams, lengvų konstrukcijų namams. Lietuvos draudimas kasmet fiksuoja didėjančius draudiminių įvykių skaičius, kuomet vėjas nuplėšia lengvas stogo dangas, šylant klimatui audrų turbūt nesumažės.

Betoninės čerpės

Keraminės čerpės laikomos stogo dangų karalienėmis, jų kaina irgi atitinkama. Betoninių čerpių kaina mažesnė nei keraminių, o techninėmis savybėmis ir vizualiai iš esmės nuo keraminių nesiskiria. „BMI Monier" visoms savo čerpėms suteikia 30-ies metų garantiją. Jeigu stogas komplektuojamas su visomis gamintojo rekomenduojamomis montavimo medžiagomis bei priedais ir uždengiamas laikantis gamintojo nurodymų, „BMI Monier" vieninteliai Lietuvos rinkoje tiek betoninių, tiek keraminių čerpių stogams suteikia dar ir 15-os metų sandarumo garantiją.

Šiandien šio gamintojo betono čerpių asortimente yra ne tik tradicinės banguotos čerpės, bet ir visiškai lygios, kurios idealiai tinka moderniems vienšlaičiams, dvišlaičiams stogams, modernios architektūros pastatams, tinka montuoti ant fasadų.

Atskirą betoninių čerpių grupę sudaro inovatyvios trisluoksnio betono Cisar technologijos čerpės. Lyginant su kitomis betoninėmis čerpėmis jų paviršius lygesnis, neįgeria vandens, jos greičiau išdžiūna.

Betonines čerpės
„BMI Monier" betoninės čerpės gaminamos naudojant unikalią trisluoksnio betono technologiją Cisar. Čerpių paviršius yra didelio tankio ir idealaus lygumo, dėl paviršiaus slidumo stogo danga nusiplauna, ant čerpių neužsilaiko dulkės, augalų sporos ir neauga samanos.

Trisluoksnio betono čerpių viršutinis sluoksnis turi blizgesio, kas irgi prisideda prie savaiminio nusiplovimo.

Tradicinių betoninių čerpių asortimente yra 5-ių skirtingų spalvų betoninės čerpės - molio raudonumo (raudonos), sendintos (antikinės), tamsiai pilkos, juodos ir rudos. Tarp Cisar betoninių čerpių šiuo metu populiariausios yra tamsiai pilkos ir juodos.

Lygios betoninės čerpės
Lygių Teviva betoninių čerpių stogas - moderni ir kartu paprasta, praktiška bei ilgaamžė stogo danga.

Lygus Teviva čerpių paviršius ir čerpių forma pabrėžia modernų šiuolaikinės architektūros stilių. Dėl spalvų ir formos tokie stogai tinka tiek urbanizuotoje, tiek gamtos aplinkoje, naujai statomiems ir renovuojamiems pastatams. Spalvos atitinka platų šiuo metu pastatų fasadams naudojamų spalvų spektrą.

Betoninių čerpių spalvos
Madingos lygių Teviva betoninių čerpių spalvos - nuo juodos iki šviesiai pilkos.

„BMI Monier" betoninių čerpių asortimente yra Vokietijoje gaminamos Protegon technologijos čerpės, kurias galima pavadinti čerpėmis, vėsinančiomis palėpių po stogais patalpas. Šių čerpių paviršiaus dengiamas specialiu pigmentu, atspindinčiu infraraudonuosius spindulius. Čerpės nuo saulės įkaista mažiau ir patalpose po tokių čerpių stogo danga oro temperatūra karštą dieną būna apie 12 laipsnių mažesnė lyginant su tradicinėmis čerpėmis. Tai ypač naudinga, jei palėpėje įrengiami miegamieji kambariai. Kaip parodė vasaros metu Švedijoje atlikti bandymai, jei stogas apšiltintas 20-30 cm akmens vatos sluoksniu, tai patalpoje po Tegalit Protegon technologijos čerpėmis oro temperatūra buvo 1,9-3,6 laipsnių mažesnė. Tad galima sakyti, kad betoninės Protegon technologijos čerpės išsprendė vasarą prikaistančių patalpų problemą. Šią problemą labai gerai žino palėpių po skardiniais stogais gyventojai.

Čerpinio stogo privalumai
„BMI Monier" Protegon technologijos čerpės atspindi infraraudonuosius spindulius, po jų stogu patalpos vasarą išlieka maloniai vėsios.

Tad estetika ir fizinėmis savybėmis betoninės čerpės kone prilygsta keraminėms, o papildomų taškų šiai stogo dangai prideda patraukli kaina, komplektuojami priedai, didelis garantinis gaminių laikas.

 

10 betoninių čerpių privalumų

● Atsparumas taršai, savaiminis nusiplovimas;
●Betonas yra inertiška medžiaga, ji sugeria saulės šilumą, mažiau jos išspinduliuoja į stogo konstrukciją;
● Atsparumas temperatūrinėms deformacijoms, UV spinduliams;
● Spalvos stabilumas;
● Ilgaamžiškumas, ilgas 30-ies metų garantinis laikas, realus betoninių čerpių tarnavimo laikas - apie 100 metų;
● Dėl mažo porėtumo ir didelio tankio atsparumas dideliam karščiui ir šalčiui - medžiaga išlieka stabili -60 - +200 laipsnių C temperatūros ribose;
● Gera garso izoliacija, betoninių čerpių stogo danga slopina triukšmą;
● Aukšta gaisrinio saugumo klasė;
● Natūralių medžiagų ekologiškumas;
● Nesudėtinga pakeisti atskiras čerpes;
● Lyginant su keraminėmis čerpėmis mažesnė kaina, dėl didesnių matmenų greitesnis montavimas;

 

Straipsnis parengtas remiantis „BMI Monier" informacija, gamintojų ir ASA.LT nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Čerpinis stogas

Čerpiniai stogai, čerpinio stogo įrengimas, čerpių kaina, čerpių montavimas, betoninės ar molinės čerpės

Lietaus kanalizacija

Lietaus kanalizacijos įrengimas, lietaus vandens infiltravimo sistema

Plokščiojo stogo įrengimas

Kaip įrengti naują plokščiąjį stogą, plokščiojo stogo šiltinimas polistireniniu putplasčiu, plokščiojo stogo schemos ir montavimo instrukcija

Šlaitinio stogo įrengimas

Stogo konstrukcija beveik vienoda visoms stogo dangoms, nes didžiausios apkrovos skaičiuojamos ne dėl dangos svorio, o dėl sniego apkrovų.

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą