Garso izoliacija
Atnaujinta: 2022-12-07

Kaip patikrinti, ar garso izoliacija naujos statybos bute atitinka deklaruojamą? Tarpbutinių gipso ir mūro pertvarų garso izoliacijos pagerinimas.

Garso izoliacija

Akustinis komfortas yra vienas iš gyvybiškai svarbių bet kurio būsto ar biuro patalpų komforto sąlygų. Jeigu nuolat girdisi, kaip kaimynas už sienos kalba telefonu, tai erzinantis ir diskomfortą keliantis faktorius. Kaip rodo praktika, norint jausti tikrą akustinį komfortą, realios atitvarų garso izoliacinės savybės turėtų būti: perdangoms ir sienoms tarp butų - ne mažiau kaip 60 dB, pertvaroms tarp kambarių - ne mažiau 50 dB. Tai viršija šiuo metu nustatytus reikalavimus, ne veltui naujų daugiabučių statytojai, pasiekę aukštesnius garso izoliacijos rodiklius, tai pateikia kaip prabangos klasę ir didina butų kainas.

Garso izoliacija yra sudėtingas mokslas, sprendimų yra daug, nes triukšmo šaltiniai gali būti įvairūs ir jie pasiekia mus įvairiais keliais: tai oru sklindantys, smūgių garsai, aidėjimo trukmės, aplinkos triukšmas. Šį kartą panagrinėsime dažniausiai pasitaikantį triukšmo šaltinį ir galimybes jį sumažinti - tai biuruose ir daugiabučiuose per pertvaras oru sklindantis triukšmas.

 

Garso izoliacijos reikalavimai

Naujos statybos butuose privaloma minimali C garso klasė, bet toli gražu ne visi perkantys būstus supranta, kaip galima tą patikrinti ir įsitikinti, ar realiai taip ir yra. Tam nebūtina eiti į gretimą butą ir garsiai šūkauti, pakanka paprašyti statytojo pateikti pastato garso klasifikavimo protokolą. Jis yra privalomas pripažįstant pastatą tinkamu naudoti. Jeigu protokole nurodyta C ar net aukštesnė garso klasė, viskas tvarkoje. Tačiau, jei apsigyvenus bute kyla įtarimų, kad reali garso izoliacija nesiekia C klasės, reiktų pasigilinti į šios klasės charakteristiką. Jeigu manote, kad realiai pertvaros neslopina garso tiek, kiek turėtų, garantiniu laikotarpiu reiktų kreiptis į statytoją, kad šis garso izoliaciją pagerintų. Jei nesutinka - kreiptis į akustinius matavimus atliekančią įmonę, gauti tyrimo išvadas, ir, jei jose garso klasės rodiklis žemesnis nei privalomas, žygiuoti į teismą, kuris privers statytoją ištaisyti defektus.

Pagal STR  2.01.07:2003 "Pastatų vidaus ir išorės aplinkos apsauga nuo triukšmo",  akustinis komfortas apibūdinamas A, B, C, D ir E klasių sistema. Šioms garso klasėms nustatyti yra naudojamos ore sklindančio garso izoliavimo, smūgio garso izoliavimo, aidėjimo trukmės ir aplinkos triukšmo rodiklių natūrinės vertės. Tarpbutinėms pertvaroms svarbiausia yra oru sklindančio garso izoliacija. Ji būna teorinė arba natūrinė, pastaroji gali būti šiek tiek (nuo 5 iki 10 dB) mažesnė nei apskaičiuota teoriškai, nes labai daug priklauso nuo konstrukcijos sumontavimo kokybės, besiribojančių konstrukcijų garso izoliacinių verčių. Natūrinė garso izoliacija dokumentuose žymima R raide su apostrofu (brūkšneliu) viršuje R'w ir L'n,w , laboratorinė - Rw ir Ln,w, matavimo vienetas - decibelai.

Minėtame STR'e pateikiamos penkios garso izoliacijos klasės ir jų charakteristika:

●       A garso klasė - ypač gero akustinio komforto sąlygų klasė;
●       B garso klasė - pagerinto akustinio komforto sąlygų klasė;
●       C garso klasė - priimtino akustinio komforto sąlygų klasė;
●       D garso klasė - nepakankamo akustinio komforto sąlygų klasė;
●       E garso klasė - ribinio akustinio komforto sąlygų klasė.

 

Gyvenamųjų pastatų vidinių atitvarų ore sklindančio garso izoliavimo reikšmės, dB

 

Vidinių atitvarų garso klasė

 

A

 

B

 

C

 

D

 

E

 

 

Rodiklis

Erdvės tipas

R'w

R'w

R'w

R'w

R'w

Kambariai nuo negyvenamosios paskirties patalpų arba bendrojo garažo

68

63

60

55

52

Kambariai nuo šalia esančių kitų šio pastato patalpų (butų arba bendrojo naudojimo patalpų) *

63

58

55

52

48

Įėjimo į butą durys (durų garso izoliavimo klasės nustatomos atskirai)

40 (A)

35 (B)

30 (C)

25 (D)

20 (E)

Bent vienas miegamasis (poilsio kambarys) nuo to paties buto kitų patalpų**

48

44

●        nereglamentuojama

-

-

*Mažiems prieškambariams bei įėjimams šie reikalavimai netaikomi, kai juose užtikrintas pakankamai geras sienų ir durų kombinacijos garso izoliavimas, pvz., C garso klasės butuose turi būti naudojamos C garso izoliavimo klasės durys.

** C garso klasėje taip pat rekomenduojama taikyti šį reikalavimą daugiau kaip trijų kambarių butams, tada ribinė vertė yra 41 dB.

 

Langų ir durų garso izoliavimo klases deklaruoja gamintojai.

Iš lentelės matyti, kad už tarpbutinės pertvaros oru sklindančio triukšmo lygis iki 55 dB neturi girdėtis, t.y., izoliacija turi siekti mažiausiai 55 dB. Įprastinio kalbėjimo garso lygis yra apie 50 dB, tad jeigu kaimynas nešaukia, jo kalbėjimo už sienos neturi girdėtis. Jeigu girdisi - vadinasi, garso izoliacija yra nepakankama ir greičiausiai nesiekia C garso klasės.

Tiesa, ne visi vienodai suvokiame garsą. Garso klasių sistema yra pagrįsta sociologinėmis apklausomis. C klasės lygis imtas toks, kad 50-čiai procentų gyventojų akustinis komfortas yra geras, 30 procentų akustiniu komfortu yra nepatenkinti. B klasė (pagerinto akustinio komforto sąlygų klasė) - 70-80 proc. gyventojų komfortą vertina kaip gerą, 10 proc. - nepatenkinti. Todėl itin jautrių žmonių garso izoliacija gali ir netenkinti, net jeigu ji atitinka norminę. Bet visada yra galimybė ją pagerinti.

GarsasAkustinis komfortas suvokiamas individualiai, tačiau egzistuoja objektyvūs natūriniai triukšmo lygio matavimai.

Daugiabučiuose dažniausiai pasitaiko dviejų tipų tarpbutinės pertvaros - mūro, jos vyrauja tiek senos, tiek naujos statybos daugiabučiuose ir lengvų konstrukcijų, t.y., kuomet metalinis karkasas apkalamas gipskartonio plokštėmis. Abiejų tipų pertvaroms taikomi tokie pat garso izoliacijos reikalavimai, sprendimai garso izoliacijai pagerinti šiek tiek skiriasi.

 

Sienų garso izoliacijos didinimas

Šiandien, norint savo būste užsitikrinti tylą, nebūtinas storas mūras. Garso izoliacijai gerinti naudojamos daugiasluoksnės konstrukcijos, kurios veikia pagal principą masė - spyruoklė - masė. Sausojoje statyboje tai konstrukcija, kurioje iš abiejų pusių montuojamos gipskartonio plokštės, veikiančios kaip masė, o tarpas su užpildu tarp jų - kaip spyruoklė. Nuosekliai taikant spyruoklės - masės principą, šiuolaikinės sausosios statybos konstrukcijos gali gerokai sumažinti oro sklindantį garsą. Geriausi rodikliai pasiekiami naudojant padidintos masės Knauf Blue ir Knauf Silentboard gipskartonio plokštes.

Savaime suprantama, patalpos plotas įrengiant sienos apkalą sumažėja, bet šiuo atveju tenka rinktis vieną iš dviejų blogybių - triukšmą iš kaimyninio buto ar mažesnį kambario plotą.

Nepriklausomai nuo to, ar tarpbutinė pertvara yra mūrinė ar lengva karkasinė, galimos dviejų tipų esamų sienų apkalos: tiesioginio tvirtinimo arba laisvai stovinti sienos apkala.

 

Gipskartonio pertvarų garso izoliacijos didinimas

Vienas paprasčiausių būdų garso izoliacijai pagerinti - ant lengvos gipskartonio konstrukcijos pertvaros tiesiogiai prisukti, pavyzdžiui, Knauf Silentboard didelės masės gipskartonio plokštes, toks sprendimas, priklausomai nuo pasirinktų plokščių, garso izoliaciją pagerina apie 6-13 dB.

Kitas variantas - prie esamos pertvaros iš vienos arba abiejų pusių įrengti tiesiogiai pritvirtintas arba laisvai stovinčias apkalas. Tiesiogiai pritvirtintoms apkaloms naudojami omega tipo arba CD tipo profiliai, laisvai stovinčioms apkaloms naudojami CW tipo profiliai. Taip garso izoliaciją galima pagerinti nuo 10 -25 dB.

Garso izoliacijos gerinimas
Laisvai stovinti apkala su užpildu ir vienu gipskartonio sluoksniu.

Garso izoliacijos pagerinimas priklauso nuo pasirinktos gipskartonio plokštės rūšies ir visos apkalos storio. Profiliai prie sienos tvirtinami naudojant tiesioginio tvirtinimo detalę su gumine tarpine Knauf Direktschwingabhanger. Ertmė užpildoma izoliacine medžiaga, kurios reikalinga savitoji orinė varža turi būti ≥ 5 kPa • s/m² (pvz., įprasta stiklo vata, pavyzdžiui, Knauf Insulation TP 115 , kurios tūrinis tankis yra apie 15 kg/m²).

Garsą izoliuojančios pakabos
Akustiškai atsietos pakabos iš lakštinio plieno su garsą izoliuojančia tarpine, skirtos pakabinamų lubų ir sienų apdailos konstrukcijoms tvirtinti.

Kad mineralinė vata nesukristų, jos plotis turi būti 5-10 mm didesnis nei atstumas tarp profilių. Dvigubos gipskartonio plokštės prisukamos taip, kad nesutaptų siūlės, glaistomos visų sluoksnių siūlės. Svarbu užtikrinti apkalos sandarumą, sandūros tarp naujosios sienos ir greta esančių sienų, grindų ir lubų užsandarinamos jas užglaistant. Papildomai sandarinami jungiklių ir rozečių lizdai.

Kaip minėjome, didžiausią garso izoliacijos efektą duoda daugiasluoksnė didelės masės gipskartonio plokščių apkala.

Norint pasiekti kuo geresnius garso izoliacijos rezultatus geriau rinktis laisvai stovinčias apkalas. Tiesiogiai pritvirtintas apkalas geriausia rinktis, kai planuojamas apkalos aukštis bus daugiau nei 5 metrai.

Garso izoliacija gipso kartonu
Tiesiogiai pritvirtinta apkala.

Garso izoliacijos sprendimai

Laisvai stovinti apkala.

Įrengiant laisvai stovinčias apkalas labai svarbu, kad statoma konstrukcija nesiliestų su esama siena. Konstrukcija turi būti apie 10 mm atitraukta nuo skiriančios pertvaros ir sujungta su lubomis ir grindimis per minkštas tarpines. Karkaso plotis gali būti 50-100 mm. Kuo daugiau atitraukiame apkalą nuo esamos sienos, tuo geresnė bus garso izoliacija.

Apkala turi būti sumuontuota nuo grindų iki lubų. Jeigu prieš tai buvo sumontuotos gipso kartono lubos, tai dalį jų ties izoliuojama siena reikia pašalinti tam, kad būtų galima įrengti apkalą per visą izoliuojamos pertvaros aukštį. To nepadarius per virš lubų esantį neizoliuotą plotą galimi garso nuostoliai.

Lubų garso izoliacija
Apkalos ir lubų jungtis.

Kai apkalos montuojamos priešais atskiras ir besiribojančias konstrukcines dalis, pirmiausia reikia jas montuoti prie atskirų konstrukcinių dalių, pavyzdžiui, priešais viena kitą esančių sienų, o tada prie besiribojančių konstrukcinių elementų, t.y., sienos, prie kurios prijungtos viena priešais kitą esančios sienos.

Atitvarų garso izoliacija
Apkalos prie atskiros atitvaros su besiribojančiomis konstrukcinėmis dalimis.

Jeigu patalpoje jau yra įrengtos apdailinės grindys, pagal galimybes jas reikia išardyti iki juodgrindžių, kad apkala visiškai, iki galo dengtų izoliuojančią sieną. Jeigu to padaryti negalima, būtina esamas dangas atskirti nuo esamos izoliuojamos sienos įrengiant kelių centimetrų plyšį, kuris užpildomas kieta mineraline vara. Jei grindų konstrukcijoje buvo naudojamas polistireninis putplastis (EPS), jį taip pat reikia atskirti nuo esamos sienos. Jeigu apkaloje bus įrengiamos rozetes ir jungiklių lizdai, juos rekomenduojama papildomai izoliuoti arba naudoti specialias garsą izoliuojančia dėžutes.

Reiktų pastebėti, kad geriausia naudoti vieno gamintojo medžiagas - tam tikrą sistemą, nes tokią konstrukciją gamintojas yra išbandęs ir nustatęs jos efektyvumą.

Dažniausiai pasitaikanti klaida - standus karkaso primontavimas prie esamos sienos. Standžiose jungtyse būtini minkšti atskiriantys sluoksniai arba reikia palikti tarpus tarp profilių ir sienos.

Kita daroma klaida - garso izoliacijai naudojamos polistireninio putplasčio plokštės. Jos labiau tinka šiluminei, bet ne garso izoliacijai. Garso izoliacijai tai per standi medžiaga. Kartais naudojant mineralinę vatą pertvaroje ji per smarkiai suspaudžiama. Suspausta vata sąlygoja prastesnius garso izoliacijos rodiklius. Jei naudojami CD profiliai, reikia naudoti tiesioginio tvirtinimo pakabas su guminėmis tarpinėmis.

 

Gipskartonio plokštės garso izoliacijai

Skirtingų 12,5 mm storio gipskartonio plokščių masė ir garso izoliacija:

●  Knauf White/Green apie 8,5 kg/kv.m  - geras pasirinkimas, kai reikalavimai garso izoliacijai nedideli;
●   Knauf Red apie 10,0 kg/kv.m  - gera garso izoliacija ir padidinta gaisrinė sauga;
●  Knauf Blue apie 12,8 kg/kv.m - ypač gera garso izoliacija ir didelis atsparumas smūgiams bei gaisrinė sauga ir plokštė dar papildomai impregnuota, tad galima naudoti drėgnose patalpose;
●   Knauf Silentboard apie 17,5 kg/kv.m - aukšto lygio garso izoliacija;

Didėjant plokštės tankiui arba masei, gerėja garso izoliavimo savybės. Ypač gerų rezultatų pasiekiama naudojant specialias Knauf Blue ir Knauf Silentboard garsą izoliuojančias plokštes. Šių plokščių gipsiniai branduoliai yra optimalūs garso izoliacijos požiūriu.

Jeigu tarpbutinei pertvarai nereikia papildomo mechaninio stiprio, geresni garso izoliavimo rezultatai pasiekiami padidinus užpildančios medžiagos storį. Tam puikiai tinka minkšta mineralinė vata, kurios pluoštai absorbuoja garso bangas. Užpildas turi būti paskirstytas tolygiai, nesuspaustas.

Kad vatos sluoksnis būtų tinkamai pasiskirstęs ir ilgainiui nesukristų, rekomenduojama kad jos plotis būtų 5-10 mm platesnis nei atstumas tarp statramsčių. Sluoksnio storis pasirenkamas pagal profilio plotį.

Apkalos garso izoliacinėms savybėms kenkia plyšiai tarp besiribojančių sienų, lubų, pralaidos komunikacijoms, kištukų ir jungiklių lizdai. Visus juos reikia kaip įmanoma geriau izoliuoti ir hermetizuoti. Laikoma, kad gerinant atitvaros orinio garso izoliacines savybes, blogas rezultatas būtų 1-5 dB pagerinimas, normalus - 5-10 dB, puikus - 10-20 dB.

Bet kuriuo atveju rengiantis patiems pastorinti pertvarą dėl geresnės garso izoliacijos ar ją užsakyti meistrams, verta pasikonsultuoti su UAB „Knauf" profesionalais - jie tikrai pagal esamą situaciją ras geriausią sprendimą.

Knauf

Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf" specialistus telefonu +370 5 213 2222

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Interjero dizainas

Interjero dekoravimo idėjos, interjero apdailos medžiagos, interjero apšvietimas ir jo valdymas

Sienų tinkavimas

Tinkas vidaus apdailai. Tinko rūšys, sluoksnio storis ir svarbios detalės: kaip tinkuoti kampus, skirtingų medžiagų sandūras, angokraščius ir kt.

Garso izoliacija

Garso izoliacijos tyrimai, kaip pagerinti garso izoliaciją, garsą izoliuojančios medžiagos, garsą izoliuojančios gipskartonio plokštės

Liejamos grindys

Liejamų grindų įrengimas. Cementinės dekoratyvinės, mikrocementinės grindys. Privalumai, trūkumai, dizaino galimybės.

Pakabinamų lubų montavimas

Gipskartonio lubų montavimas

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Sienų dažymas

Dažai sienoms, kaip dažyti sienas, spalvų parinkimas sienoms, kaip dažyti sienas, kokie dažai tinkamiausi sienomis, dažymo instrukcija

Sienų tinkavimas gipsiniu tinku

Kaip tinkuoti sienas, pagrindo paruošimas, mašininis tinkavimas, tinkavimo instrukcija, gipsinio tinko paviršiaus išlyginimas ir glaistymas