Gipso kartono profilių montavimas
Atnaujinta: 2022-12-07

Vidaus apdaila gipso kartonu - tai greitas darbas ir lygios sienos be ilgo džiūvimo laiko. Sienų, pertvarų ir lubų profiliai bei montavimo ypatumai.

Gipso kartono profilių montavimas

Vidaus apdaila gipso kartonu - tai sausa apdaila, kuriai nereikalingas ilgas džiūvimo laikas, taupomas patalpų plotas ir sukuriamas komfortiškas mikroklimatas.

Nepriklausomai nuo to, ar vidaus apdaila atliekama naujos statybos pastate, ar renovuojamame, sienų „apsiuvimas" gipskartoniu, gipso pertvaros ir pakabinamos lubos reiškia, kad darbas švarus, be drėgnų procesų, pertvaros plonos ir taupančios plotą ir izoliuojančios garsą. Sienose ir pakabinamose lubose galima slėpti komunikacijas, apšvietimą, sumontuoti kelis kelis lubų lygius ir karnizus. Visiems šiems darbams atlikti pirmiausia reikalingas stabilus ir tvirtas profilių karkasas. Profilių karkasas gali būti formuojamas iš medienos arba plieno profilių. Medienos naudojimas yra problematiškas dėl medienos kokybės, galimų deformacijų, „vaikščiojanti" mediena gali tapti įtrūkių gipse priežastimi. Be to, medienos statramsčiai turi būti sausi, ne didesnio kaip 10-12 proc. drėgnumo. Patikimesnis yra plieno skardos profilių karkasas.

Montuojant apdailą ar pertvaras iš Knauf gipskartonio plokščių, rekomenduojama naudoti Knauf profilius.

Sieniniai ir lubiniai gipso kartono profiliai

Knauf profiliai yra skirstomi į sieninius-pertvarinius ir lubinius. Jie gaminami iš pakankamai storos 0,6 mm cinkuoto plieno skardos, kai kuriais atvejais, jei numatomos didesnės apkrovos, naudojami 2 mm storio profiliai. Parduotuvėse galima rasti ir kitų gamintojų pigesnių profilių, bet jie dažniausiai būna plonesni. Pasirinkus galbūt pigesnius, bet plonesnius profilius yra rizika, kad jie išlinks tvirtinant, juose nesilaikys savisriegiai, o tai reiškia nuostolius. Tad, kaip sako statybininkai, geriau sumokėti ir būti tikriems, kad pinigai ir darbas nenueis veltui. Knauf profiliai apsaugoti nuo korozijos, jų forma ir storis parinkti tokie, kad konstrukcija būtų tvirta ir stabili. Tai svarbiausias reikalavimas karkasui.

Metaliniai sienų ir lubų Knauf profiliai padengti antikorozine danga, kurios klasė žymima C1 arba C2. Standartiniai cinkuoti profiliai atitinka C2 antikorozinę klasę, yra ir aukštesnės antikorozinės klasės (C3 ir C5M) profilių, kuriuos galima montuoti labai drėgnose patalpose.

C1 tinka naudoti sausose, šildomose patalpose, kurioje vyrauja normalus drėgmės lygis be vandens kondensavimosi, pvz., gyvenamosiose patalpose, biurų pastatuose, mokyklose ir pan.

C2 naudojami tokiose patalpose, kur gali būti laikina vandens kondensacija (nešildomose patalpose be teršalų), pvz., sandėliuose.

Sieniniai Knauf profiliai žymimi CW arba UW raidėmis. C arba U raidė rodo profilio konfigūraciją, o W - nuoroda, kad jie skirti sienoms (vokiškai Wand - siena).

Gipso kartono profiliai
Knauf profilių plieno storis, forma ir standumo briaunos garantuoja konstrukcijos stabilumą.

CW profilių nugarėlėje kas 50 cm yra „H" formos perforuotos linijos, kurias atlenkus atsiveria anga, per kurią patogu prakišti vamzdžius, kabelius, laidus.

Instaliacijos montavimas gipso kartono profiliuose
Anga laidams.

Durų angų, santechnikos kabinimo rėmams montuoti naudojami sustiprinti 2 mm storio Knauf UA profiliaiarba, jei durų varčios svoris nedidelis, gali būti naudojami sieniniai UW profiliai. UA profilių nugarėlėje yra viena arba dvi eilės perforuotų kiaurymių, per kurias tvirtinamos mūrvinės, o viršutiniuose kampuose yra specialios angos elektros instaliacijos laidams. UA profiliai prailginami perdengiant papildomu UW profiliu. Persidengimas turėtų būti ne mažesnis kaip 200 mm, o sudūrimai konstrukcijoje turi būti perstumti taip, kad nebūtų vienoje linijoje.

SVARBU

Visų profilių sudūrimai turi būti perstumti taip, kad nebūtų vienoje linijoje su greta esančių profilių sudūrimais. Durų angos profilių sandūros turi būti išdėstytos taip, kad nesutaptų su pertvaros profilių sudūrimais.

Pakabinamų lubų karkasui naudojami lubiniai UD arba CD profiliai, U ir C - profilių forma, D - lubos (vokiškai lubos -Decke).

Metalinių profilių plotis gali būti nuo 50 iki 150 mm, ilgis - nuo 2,6 iki 4 m. Profilių pločio pasirinkimas priklauso nuo numatomų statinių apkrovų ir/ar garso izoliacijos reikalavimų, kuomet į profilių vidų dedama mineralinė vata.

Gipso kartono profilių matmenys
Sienų ir lubų profilių konfigūracija ir matmenys.

CW ir UW profiliai kerpami skardos žirklėmis, storesni UD ir CD - kampiniu šlifuokliu. Kerpant profilius pirmiausia įkerpamos šoninės profilio sienelės, tada profilis nulenkiamas stačiu kampu ir nukerpamas.

 

Gipso kartono profilių ilginimas

Tarpusavyje du karkaso profilius galima jungti keturiais būdais:

●       Suleidžiant vieną į kitą;

●       CW profilius suduriant galais ir sujungiant CW profiliu;

●       Suduriant CW arba UA profilių galus ir sutvirtinant jungtį UW profiliu;

●       UA profiliai sustumiami vienas į kitą ir jungiami UA profilio atkarpa;

Užlaidos plote profiliai sujungiami specialiomis žnyplėmis ar replėmis - kniedikliu.

Gipskartonio profilių montavimas

Prie betono sienos ar perdangos profiliai tvirtinami mūrvinėmis. Vertikalūs ir horizontalūs profiliai vieni su kitais tvirtinami kniedėmis, naudojant specialias žnyples.

Gipso kartono profilių jungimas
Perimetrinių profilių tvirtinimui prie sienų, grindų, lubų rekomenduojama naudoti Knauf Drehstiftdubel mūrvines su nailonine įvore. Vertikalūs ir horizontalus profiliai vieni su kitais tvirtinami kniedėmis.

UA profiliai prie perdangų (grindų ir lubų) tvirtinami naudojant specialius UA kampuočius, kuriuose yra ertmės elektros laidams. UA profiliai ir UA kampuočiai tarpusavyje savisriegiais nejungiami, o tik įstatomi į „ausytes". Kartu su pertvaros UW profiliu pritvirtinamas apatinis laikantysis kampuotis. Šoninis UA kampuotis įsistato į specialų laikiklį ir taip papildomai apsaugomas nuo deformacijų. Pritvirtinti reikia mažiausiai 2 varžtais. Rekomenduojama naudoti 8x60 mm mūrvines.

Gipsokartono profilių kampuočių tvirtinimas

CW ir UA profilių kampuočiai ir tvirtinimas prie perdangos.

Sienų „apsiuvimas" gipso kartonu

Gipskartonio plokštės vidaus sienų apdailai gali būti klijuojamos arba montuojamos ant profilių. Klijavimui reikia, kad sienos būtų idealiai lygios, o montuojant ant profilių karkaso galima išlyginti nelygias, trupančias sienas, ertmes galima panaudoti komunikacijų pravedimui, taip pat pagerinti garso ir šilumos izoliaciją, padidinti konstrukcijos atsparumą ugniai. Tad sienų apkala ant profilių karkaso yra sprendimas, kai keliami garso izoliacijos, gaisrinio saugumo, atsparumo drėgmei (sienos drėgnose patalpose) reikalavimai. Visiems šiems reikalavimams išpildyti Knauf turi atitinkamas gipskartonio plokštes ir konstrukcinius sprendimus.

Gipskartonio profilių sienoms montavimas

Iš kairės į dešinę: viengubas karkasas su vienguba plokščių apkala, dvigubas karkasas su dviguba plokščių apkala ir pertvara iš dvigubo karkaso su dviguba plokščių apkala.

Kas svarbiausia montuojant gipso kartoninį karkasą

● Glaudžiant profilius prie besiribojančių konstrukcijų, profiliai izoliuojami sandarinančia juosta Knauf Dichtungsband arba akustiniu hermetiku Knauf Trennwandkitt.

● Jeigu reikalinga garso izoliacija ir gaisrinio saugumo klasė, reikia naudoti akustinį hermetiką Knauf Trennwandkitt. Tokiu atveju porėtos sandarinimo juostos netinka.

●  Kai numatomas lubų įlinkis siekia ≥ 10 mm, reikia įrengti deformacinę jungtį.

● Perimetriniai profilių tvirtinimo taškų atstumai prie besiribojančių konstrukcijų parenkami pagal atitinkamų sistemų lenteles.

● Būtina naudoti tinkamus tvirtinimo elementus. Į mūrą - Knauf Drehstiftdübel, į betoną - Knauf Deckennagel. Lengvoms besiribojančioms konstrukcijoms: Knauf Universalschraube FN - į medinius pagrindus ir kitas gipskartonio plokščių konstrukcijas.

Aptarsime tiesiogiai prie sienos montuojamą profilių karkasą, reikalingą viengubai ar dvigubai gipso apkalai.

Gipso kartono profilių rėmo montavimas
Tiesioginio karkaso montavimas gipso apkalai.

Montuojant prie sienos prigludusį karkasą, jis tiesiogiai tvirtinamas prie sienos, o gipso plokštės sukamos iš vienos pusės. Tokia konstrukcija tinkama iki 10 metrų aukščio sienoms „apsiūti". Tiesioginis montavimas mažiausiai storina sieną, tuo pačiu gali padidinti garso izoliaciją, gaisrinės saugos lygį, sukuria ertmę komunikacijoms pravesti.

Profilių plotis parenkamas pagal apkalos aukštį, gipskartonio sluoksnių skaičių ir plokščių tipą. Profilių tvirtinimo elementus rinkitės pagal pagrindo medžiagą: monolitui tinka betonvinės, mūrui - mūrvinės. Pagrindiniai darbų etapai yra:

1. Pažymime perimetrinę profilio liniją ir ant perimetrinio UW grindų ir lubų profilio nugarėlės priklijuojame lipnią Knauf Dichtugsband juostą.

2. Kai patalpos aukštis ne didesnis kaip 3 m, prie lubų ir grindų perimetriniai profiliai - UW gulekšniai kas 80-100 cm tvirtinami mūrvinėmis arba metalinėmis betonvinėmis (priklausomai nuo pagrindo). Kai pertvaros aukštis > 3 m, atstumas mažinamas iki 50 cm. Prie medinio pagrindo gulekšniai tvirtinami savisriegiais, tinkamais metalo tvirtinimui į medieną, pvz., Knauf Universalschraube FN.

3. Jeigu patalpos aukštis ne didesnis kaip 3 m, vertikalius CW profilius įstatome 60 cm žingsniais, išlyginame, jei reikia, su gulekšniais juos sujungiame kniedėmis naudodami specialias žnyples. Negalima tvirtinti skardvaržčiais!

Gipso kartono jungimo žnyples
CW statramsčio sujungimas su UW perimetriniu profiliu naudojant specialų kniediklį - žnyples.

Prie tiesioginio tvirtinimo karkaso gali būti sukamos įvairios paskirties gipskartonio plokštės:

Knauf White - svoris apie 8,5 kg/m2 - standartinis ir ekonomiškas pasirinkimas, kai reikalinga pagerinti garso izoliaciją;
Knauf Red - svoris apie 10,0 kg/m2 - ženkliai pagerina garso izoliaciją ir padidina priešgaisrinę apsaugą;
Knauf Blue - svoris apie 12,8 kg/m2 - turi labai gerą garso izoliaciją ir pasižymi dideliu atsparumu smūgiams;
●  Knauf Silentboard - svoris apie 17,5 kg/m2 - aukšto lygio garso izoliacija;

Jeigu reikia itin geros garso izoliacijos, žinotina, kad didėjant gipso plokštės tankiui arba masei, gerėja konstrukcijos garso izoliavimo savybės. Ypač gerų rezultatų pasiekiama naudojant specialias Knauf Blue arba Knauf Silentboard plokštes. Šių plokščių gipsiniai branduoliai yra optimalūs garso izoliacijos požiūriu.

Daugelis remontuodami butus ar namus ir tvirtindami gipso plokštes prie išorinių sienų pageidauja pagerinti termoizoliacines sienų savybes. Tai įmanoma ir rekomenduojama, tačiau tokiu atveju tai jau bus sienų apšiltinimas iš vidaus ir naudojama kitokia konstrukcija. Šiuo atveju labai svarbu, kad būtų užkirstas kelias drėgmės patekimui į konstrukciją ir tam tikslui yra išbandyta ir sertifikuota Knauf TecTem® Insulation Board Indoor sistema. Bet tai atskira sistema ir atskira tema.

Gipso kartono pertvaros karkaso montavimas

Prieš pertvaros montavimą pasižymime jos kontūrą ant grindų ir lubų, storį, durų angos vietą. Perimetrui suformuoti naudojami reikiamo pločio UW profiliai, statramsčiams - CW profiliai. Prie perimetrinių profilių nugarėlių klijuojame sandarinimo juostą Dichtungsband. Jeigu reikia geresnės garso izoliacijos, horizontalių profilių nugarėles galima padengti akustiniu hermetiku Knauf Trennwandkitt. Prie perdangų profilius tvirtiname betono mūrvinėmis arba medienos savisriegiais. Kai pertvaros aukštis iki 3 m, perimetrinius profilius-gulekšnius tvirtinkite ne didesniais kaip 100 cm atstumais, o jei pertvaros aukštis didesnis nei 3 m - tvirtinimo taškai turi būti kas 50 cm.

Pertvaros kampe nepamirškime palikti tarpo, į kurį turi tilpti gipso plokštė ar plokštės.

Gipskartonio pertvaros karkaso montavimas
Pertvaros kampuose tarp perimetrinių profilių paliekamas tarpas vienai, dviem arba trims gipskartonio plokštėms.

Pertvaroje atstumas tarp statramsčių profilių ašių, vadinamasis žingsnis, priklauso nuo pertvaros aukščio. Kuo pertvara aukštesnė, tuo profiliai montuojami tankiau ir/arba platesni. Žodžiu, pertvaros aukštis lemia profilių žingsnį ir plotį.

Jeigu pertvarai nekeliami didesni reikalavimai, t.y., ji reikalinga tik erdvei vizualiai atskirti, o jos aukštis ne didesnis nei 3 m, CW arba UW statramsčiai montuojami standartiniu 60 cm žingsniu, apdailai užtenka vieno sluoksnio gipskartonio plokščių. Dviejų gipskartonio sluoksnių pertvara turi geresnes garso izoliacijos savybes.

Gipso kartono statramsciu tvirtinimas
Matuojamos ir pažymimos statramsčių tvirtinimo vietos.

Visos montuojamų statramsčių nugarėlės turi būti orientuotos ta pačia kryptimi. Elektros instaliacijai profiliuose paliktos kiaurymės turėtų būti vienoje eilėje. Patikrinamas statramsčių lygumas ir vertikalūs statramsčiai įtvirtinami specialiu kniedikliu. Vertikalių statramsčių gulekšniuose negalima tvirtinti skardvaržčiais. Statramsčiai gulekšniuose turi stovėti laisvai, be įvaržos. Rekomenduojama viršuje tarp statramsčio ir gulekšnio dugno palikti 5-10 mm tarpą. Jei ilginami gretimi profiliai, ilginimo sandūros turi būti persislinkusios viena kitos atžvilgiu.

Kabamųjų lubų karkaso montavimas

Luboms montuoti naudojami CD ir UD profiliai ir pagalbinės detalės, priklausomai nuo lubų apkrovos, atsparumo ugniai klasės, garso izoliacijos reikalavimų ir kitų parametrų. Lubose montuojami pagrindiniai - laikantieji profiliai ir montavimo profiliai, prie kurių tvirtinamos plokštės.

Išsamią karkaso ir gipskartonio plokščių lubų montavimo eigą rasite čia: http://lt.lt.allconstructions.com/portal/categories/243/1/0/1/article/17903/gipskartonio-lubu-montavimas

Lubinių profilių žingsnis irgi priklauso nuo apkalos sluoksnių svorio, o šis savo ruožtu - nuo naudojamų gipso plokščių.

Lubinių perimetro profilių jungimas sudėtingesnis, nes jie turi perimti apkrovas, bet jungimo principas tas pats - kai nereikia perimti apkrovų profiliai suleidžiami vienas į kitą su ne mažesne kaip 20 mm užlaida. UD profilių tvirtinimo taškai - maždaug kas 100 cm. Į laikymui įtvirtintus UD profilius su ne mažesne kaip 20 mm užlaida įstumiami pagrindiniai ir (arba) laikantieji profiliai, tvirtinimo taškai - ne rečiau kaip kas 60 cm.

Dviejų lygių lubų karkaso montavimui naudojamos papildomos detalės - pakabos, profilių susikirtimo jungčių detalės, specialios CD ir UD profilių prailginimo detalės.

Gipso kartono lubinių profilių montavimas
Lubiniai profiliai dviejų lygių karkase.

Durų angos montavimas

Durų angos formavimui naudojami standartiniai metaliniai pertvarų statramsčiai, t.y., CW profiliai arba, jeigu durų varčia didesnė ir sunkesnė, stipresni UA profiliai.

Durų angos profilių, t.y., CW ar UA, pasirinkimą apsprendžia durų varčios fizinės savybės. Kai pertvaros aukštis ≤ 2,60 m, durų plotis ≤ 0,9 m, o durų varčios svoris ≤ 25 kg, tai galima naudoti CW profilius. Bet, jei nors viena sąlyga nėra tenkinama, reiktų rinktis storesniu UA profilius. Durų varčios plotis, ir ypač svoris, lemia ir pertvaros profilių storio pasirinkimą, pvz., 1 m pločio ir 100 kg svorio durų varčiai būtinas 100 mm pločio pertvarinis profilis.

Gipskartonio profilių montavimo schema

išsamią durų angos rėmo montavimo darbų eigą rasite gamintojo puslapyje ir čia:

http://lt.lt.allconstructions.com/portal/categories/43/1/0/1/article/17874/duru-angos-montavimas-gipskartonio-pertvaroje

 

Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf" specialistus telefonu +370 5 213 2222

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?