Kelionė į Italiją automobiliu
Atnaujinta: 2023-10-23

    Svajingoji Italija, uolėti paplūdimiai, fantastiškos picos ir vyno gurmanų kraštas - tobulų atostogų receptas! Į šiaurinę Italiją galima vykti ne tik pigių oro linijų skrydžiais ar ilgomis turistinėmis kelionėmis autobusu, bet ir nuosavu automobiliu. Toks kelionės būdas leis pamatyti visai kitokią Italiją, mėgautis laisve išklysti iš magistralių, prasilėkti pro vynuogynų keliukus ar aplankyti tik vietiniams pasiekiamą laukinį paplūdimį. Kelionė ne iš lengvųjų, tačiau tinkamai susideliojus maršrutą turiningas laikas ir geri įspūdžiai garantuoti.

   Kelionę į Italiją galima padaryti teminę. Italija tai kraštas į kurį vykdavo Lietuvos didikai ir pirkliai. Kelionė užimdavo mėnesius ir net metus. Neskubant pati kelionė iki Italijos gali tapti nepamištama. Mūsų siūloma kelionė trims savaitėms, užsukant į įdomius objektus ne tik italijoje, bet ir pakeliui į ją. Pasijuskime kaip senovės keliautojai, pasimėgaukime vaizdais, potyriais ir pramogomis. 

 

kelionė į  Italiją automobiliu
Vakarinė Italijos pakrantė, Cinque Terre miestelis Roimagiorre vienas iš toliniausių maršruto taškų. Labai jaukus miestelis į kurį norėsis grįžti.

  Nakvynė pilyje? Kodėl ne? Atsipalaidavimas terminiuose baseinuose - taip. Pietūs su vaizdu į kalnus - taip? Puikių vynų degustacija ir kelių dėžių atsigabenimas į savo "vyno rūsį" - būtinai. Rytinė kava viešbučio balkone su vaizdu į kalnus? Parinksime ir tokių viešbučių. Žiūrėkite žemėlapyje lankomas, vietas, terminius baseinus, viešbučius su išskirtiniais vaizdais.

 

 

 

Jei tik turite galimybę išklyskite iš maršruto, užsukite į mažus miestelius ar net kaimelius. Italija svetingai priima įvairaus plauko turistus - tiek gastronomijos fanatikus ar kalnų žygių mėgėjus, tuos, kurie atostogų neįsivaizduoja be gulėjimo paplūdimyje ar negali gyventi be meno ir galerijų. Tad kelionę galite lengvai koreguoti pagal savo norus ir poreikius.

 

Automobilio nuoma į Italiją

   Prieš išvykdami pasirūpinkite automobiliu - įsitikinkite, kad stabdžių kaladėlės nesudylusios, tvarkingų stabdžių kalnų keliuose prireiks kaip niekada anksčiau. Apsišarvuokite kantrybe, pasiruoškite užkandžius, kelionių mašina žaidimus, apsitarkite su bendražygiais kas kiek kilometrų keisitės ir pirmyn į kelią!

 Visgi jei jūsų automobilis nėra pakankamai tvarkingas ir patikimas tokiai ilgai kelionei, rekomenduočiau išsinuomoti naujesnį automobilį, kuris bus talpesnis ir, veikiausiai, taupesnis. O jei keliaujate didesne kompanija pravartu išsinuomoti mikroautobusą, tikrai smagesnis ir ekonomiškesnis variantas nei vykti dviem mašinom. Pastarąsias kelias keliones automobilį nuomavomės iš Litcarrent ir nenusivylėme. Gaudavome tvarkingą, vos metų senumo Renault Traffic, į kurį galėjome prisidėti tiek daiktų, kiek tik reikia mūsų komfortui ir dar parsivežti šimtinę  itališko, austriško, vengriško vyno. Automobilį jums gali pristatyti į jūsų pasirinktą vietą arba galite jį pasiimti patys Vilniuje, Kaune bei Marijampolėje. 

Automobiliu_i_Italija
Ilgai kelionei geriausia nuomotis pailgintą mikroautobusą. 5-6 žmonėms tai itin komfortiškas variantas. Pavargus vienas galės pamiegoti ant sėdynių. Į tokį mikroautobusą tilps didelė palapinė, dujinė viryklė, stalas, kėdės, šaldytuvas, asmeniniai daiktai. Nežiūrint į gabaritus toks mikroautobusas nesunkiai telpa į lengvojo automobilio vietą parkinge. Kelių mokestis taip pat mikroautobusui skaičiuojamas kaip lengvąjam automobiliui. Spauskite saugią aktyvią nuorodą Kelioninio mikroautobuso nuoma ir išsirinkite tinkamą automobilį iš Litcarrent. Litcarrent taip pat nuomoja ir lengvuosius automobilius kelionėms. 

Automobiliu iki Italijos

Kelionę rekomenduočiau pradėti sekmadienį vos išaušus, taip didesnė tikimybė, kad prašoksite Lenkijos kamščius, išvengsite fūrų eismo ir galėsite sau leisti ilgesnę pietų pertrauką, daugiau sustojimų kojoms pramankštinti. 

Pirmoji diena viena sunkesnių, teks įveikti apie 1000 km. Žinoma, atstumas ne mažas, tačiau per pirmąją dieną prašokti visą Lenkiją - didelis privalumas laiko atžvilgiu. Kitomis dienomis kilometražas bus gerokai mažesnis. Pirmoji nakvynės stotelė - Brno (Čekija). Brno būsite tamsoje ir vėlai, abejotina ar bus laiko ir jėgų nueiti iki miesto centro. Geriau nakvynės ieškoti netoli trasos.
   Jei keliaujate su mažais vaikais ar esate mažiau patyrę vairuotojai, galima sustoti Lenkijos pakraštyje, Katowica mieste (atstumas: ~ 800 km). Abiem variantas rasite nebrangią nakvynę. Didelė rekomendacija imti nakvynę su pusryčiais, dažniausiai kainos skirtumas labai nedidelis, o švediškas stalas ryte tikrai gerai nuteikia. Galima apsistoti Čenstakove, keliautojai mėgsta aplankyti Jasna Goros vienuolyną. Čia sukaupta daug meno vertybių, piligrimai atvyksta pasimelsti prie pasaulyje garsaus Juodosios Madonos paveikslo.  Vienuolynas yra vienas iš penkių populiariausių piligrimystės centrų. 

  Nors Pietinę Lenkiją geriau aplankyti su atskira kelione. Kelionės maršrutą surasite paspaudę saugią aktyvią nuorodą " Kelionė į Pietinę Lenkiją". 

  Antrąją dieną, gerai papusryčiavę ir išsimiegoję, nuo Brno pasukite vairą link Vienos. Patarimas: nepamirškite užsipilti pilną kuro baką išvažiuodami iš Čekijos - čia kainos gerokai žemesnės nei Austrijoje ar Italijoje. Iki Vienos visai nedaug apie 130 kilometrų. Viena puikus objektas aplankymui. Apžvalginė ekskursija pėsčiomis: Ringstrasse gatvė - istorinis centras turtingas architektūros ansambliais, tarp jų baroko pilimis ir sodais, apstatyta didingais pastatais, monumentais ir parkais, gotikos šedevras - Šv. Stepono katedra, Hofburgas - buvusi Habsburgų dinastijos žiemos rezidencija, Marijos Terezos aikštė, Vienos opera, Rotušė, Vienos Burgtheater. Vienoje verta apsistoti ir miestą aplankyti vakarėjant ar naktį.
Tas pusdienis kuris bus tarp Brno ir Vienos gali būti skirtas vienos ar kelių vyninių aplankymui. Iki Vienos jų pakankamai daug šalia trasos.

 

Geriausios Austrijos vyninės

Austrijoje daug vynuogynų. Pagrindinė Austrijos vynuogė yra Gruner Veltliner auginama apie trečdalyje vynuogynų ploto. Vynuogės protėvis traminer vynuogė. Priklausomai nuo auginimo vietos vynas gali būti minerališkas kalvotose vietovėse. Citrina, greipfurtas, pipirai jausis lygumose auginamuose gruner veltliner vynuose. 

 Žemėlapyje atrinktos tarptautinio vynų čempionato AWC laimėtojai. Pateikta daug gerų traminer, rislingo ir kitų vynų gamintojų. Tas pusdienis kuris bus tarp Brno ir Vienos gali būti skirtas vienos ar kelių vyninių aplankymui. Vyninėse nusipirktas vynas gerokai skiriasi nuo supermarketų asortimento. Jis nėra pigus, tačiau jei pirkti iš laimėtojų vyninių jis bus gerokai išraiškingesnis.  
   Dažniausiai ne itin išmarketintos provincijos vyninės, netgi turinčios daug laimėjimų, parduoda vyną gana pigiai. Laimėtojai gali kainuoti 10 - 15 eurų. Ne visos vyninės turi degustacines sales. Kartais jų net nereikia, atvažiuoji ir nusiperki vyną. Nors į pirmą vyninę užvažiuoti degustacijai verta. Supažindinama su vietiniais vynais, supranti kas yra geras vynas, paplepejus vyndarys dažnai ištraukia ir kokį raritetą. Padaro ekskursiją į vyno rūsį. Savaitgaliais dažniausiai degustacijų nebūna, reikėtų užsisakyti degustaciją, o kartais ir vyno pirkimą iš anksto. 
  Gerų vyninių yra visai netoli trasos ir už Vienos. Taip pat bus galima užsukti į vynines keliaujant atgal. Įdomus vyndarystės regionas yra prie Neusiedler ežero netoli Apelton miestelio. Čia gaminami vėlyvojo derliaus saldieji vynai gavę daugiausiai laimėjimų AWC čempionate. Neusiedler lygumų ežeras aplink kurį daug dviračių takų. Po lygumų imame važiuoti šiaurinėmis Alpių prieškalnėmis. Pakeliui ne tik vyninės, bet ir sūrinės.

Geriausios Austrijos sūrinės

Pačios žymiausios sūrinės gaunančios tarptautinius apdovanojimus už savo sūrius bus visai pakeliui. Visai šalia Zel Am See yra Pinzgau sūrinė gavusi World Cheese Awards 2022 superauksinį medalį už Almsenner Glocknergold. Žemėlapyje bus įdėta daugiau sūrinių kurios gavo auksinius apdovanojimus. Dažniausiai tai didelės sūrinės kuriose dirba šimtai darbuotojų ir pieną gali tiekti šimtai pienininkų. Sūrių skonis dažniausiai išaikomas panašus. Todėl ragaudami auksinius sūrius žinosite, kad jais taip pat mėgavosi tituluoti sūrių žinovai.

 Šioje vietovėje daug ir nedidelių šeimos sūrinių. Dėl jų sūrių dažnai važiuojama šimtai kilometrų. Tačiau jas bus sunkiau surasti. Sūrių skoniai kai kuriais atvejais itin išraiškingi, nors gali būti ir neįprastas. Jei didelės sūrinės taikosi prie tarptautinių skonių standartų, tai mažosios sūrinės taikosi prie savo klientų. O jų skoniai gali būti labai įdomūs. 

   Sekanti nakvynė po Vienos nuvažiavus iki šiaurinių Alpių šlaitų Kaprun - Zel Am See. Tai vienas iš gražiausių Austrijos vietovių kuriose populiarūs pėsčiųjų žygiai vasarą ir slidinėjimas žiemą. Nuo čia prasideda vienas gražiausių pasaulio kelių Grossglockner.

Kelionė Grossglockner keliu

  Tarp Zell Am See ir jau kitoje Alpių pusėje esančio  Lienco ( Lienz) mažiau kaip 100 kilometrų. Tačiau šiai atkarpai verta skirti pusdienį, o gal ir dieną. Populiariausias Groosglockner punktas - Heiligenblut miestelis. Apsistokite viename iš daugelio kalnų namelių, būtinai pasimėgaukite Austrišku šniceliu ir pinta alaus. Porą kilometrų nuo Heiligenblut rasite 80 m aukščio Gößnitz krioklį, kurio lankymas nemokamas, o nuo stovėjimo aikštelės jį pasieksite vos pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimu.

Čia yra ir daugiau įvairios trukmės pėsčiųjų maršrutų. Verta pavažiuoti kiek aukščiau, iki Kaisers Franz Josefs namelio kalnuose. Nameliu sunku pavadinti, čia viešbutis ( apie 60 eur dvivietis su vaizdu į Glosklocknerį), restoranas su terasa ir vaizdu. Nuo čia eina kiek sudėtingesni maršrutai kuriuose gai reikėti kalnų įrangos. Norintys gali užsisakyti maršrutą, 6 žmonių grupei kainuos apie 600 eurų. Tiems kas mažai buvo kalnuose įspūdžiai garantuoti. Bet kokiu atveju į kelionę pasiimkite kokybiškus kalnų batus.
   Iki čia ateina itin paprastas maršrutas Alpių slėniu, grįžti galima kitu maršrutu. Atstumas nuo Heiligenblut apie 14 kilometrų apie 1 kilometro peraukštėjimas, einama apie 5 valandas į vieną pusę. Yra ir daugiau panašių kalnų namelių kur dažniausiai pasiūlys pavalgyti ir atsiras vieta nakvynei. Jei dar nenakvojote virš debesų ši vieta tinkama išbandyti tokią patirtį. 

   Heiligenblut taip pat labai patrauklus miestelis. Jei liksite čia, užmeskite akį į liekną gotikinę Šventojo Vincento bažnyčią, už kurios stūkso didingosios Alpės. 

Prieš įvažiavimą į Heilingenblut susimokėkite kelio mokestį 40 eurų + 14,5 eurų už antrąją dieną. Priklausomai nuo to, kada ten atsidursite, galite prasivažiuoti vakariniu Grossglockner keliu arba pasilikti šį malonumą rytui. Čia tikrai prireiks pradžioje minėtų tvarkingų stabdžių ir neblogų vairavimo įgūdžių. Didelė rekomendacija, išvykti kuo anksčiau, ar net pasitikti saulėtekį šiame kelyje! Kelio ilgis -  48 kilometrai, be kamščių jį pravažiuoti galima per  1,5 valandos, visgi turėkite omenyje, kad tikrai norėsite sustoti ir pasigrožėti vaizdais, prasieiti ar užkasti, tad kelio įveikimui geriausia planuoti bent 4 valandas. Šis kelias buvo sukurtas išskirtinai turistams, tad jo infrastruktūra puikiai tinka dienos išvykoms - čia rasite daug sustojimo „kišenių”, skirtų pasigrožėti kalnų masyvais, kavinukių, suvenyrų parduotuvių ar žygių maršrutų. 

Kelionė Grossglockner keliu

Vaizdas prie Kaiser Franz Josefs

Gražiausios vietos prie Alpių kalnų

Kelias toliau eina Alpių pietinėmis prieškalnėmis. Čia yra vienas iš gražiausių regionų pasaulyje Pietinis Tirolis. Šiaurėje kyla pagrindinis Alpių kalnagūbris, pietuose ne mažiau gražios Dolomitinės Alpės.

Kalvotame slėnyje tarp šių kalnų grandinių tarpsta geriausi Italijos vynuogynai. Didele dalimi geriausi čia yra baltieji vynai. Daugybė šio regiono vyninių pastoviai laimi apdovanojimus tokiuose vynų čempionatuose kaip Decanter. Vynines įdėjome į žemėlapį. Kelios platininės Decanterio vyninės prie Bolcano miesto. Nuo Heiligenblut iki Bolcano apie 185 kilometrai ir apie 3 valandos kelio.

  Tikras perlas yra slėnis link Vernago ežero. Istoriniai Alpių namai su vaizdu į visus metus snieguotas Alpių viršūnes. Čia žemėlapyje pažymėjome nedidelę sūrinę gavusią auksą Paryžiaus sūrių apdovanojimuose.

  Gausūs įvairaus sudėtingumo pėsčiųjų takai. Senovinių pilių griuvėsiai, nuostabūs vaizdai privers čia pasilikti bent kelioms dienoms. Labai gražios ir Caldaro ežero apylinkės. Bus sunku net pasirinkti vietą kur apsistoti.

Nuo Bolcano  iki Certosa ( Vernago ežero apylinkės) 60 kilometrų ir apie valanda kelio. 

   Iki soties pasimėgavę Alpių panoramomis pajudėkite link Gardos ežero. Atstumas nuo Bolcano iki Gardos apie 100 km ir valanda kelio. Galima alternatyvai pasirinkti Komo ežerą iki kurio 240 kilometrų ir 4 valandos kelio. 

 

Gražiausi Italijos ežerai

Metas poilsiui nuo automobilio! Garda - vienas gražiausių ežerų Europoje. Tai pailgas ežeras įsiterpęs į Itališkasias Alpes pasižymintis amą atimančiomis pakrantėmis, kuriose galėsite išsimaudyti, pailsinti kūną ir sielą pasimėgaudami Itališkais užkandžiais ir be proto žaviais paplūdymiais. Jei esate pasiruošę nedideliam žygiui, čia rasite keliasdešimt skirtingo sudėtingumo maršrutų. Tarkime šis trumpas  4 km maršrutas.

Aplink Gardos ežerą, įsikūrę daug mažų jaukių miestukų, tad pasimėgauti šiuo šiaurės Italijos perlu galėsite iš kiekvieno iš jų. Rekomenduočiau Riva del Garda, Limone Sul Garda, Torbole ar Gargnano dėl turistams tinkamos infrastruktūros, paplūdimių, trasų žygiams prieinamumo. Pasižvalgyti daugiau aplink Gardos pakrantes ir jos miestelius galite automobiliu arba keltais, kurie kursuoja nuo vienos pakrantės iki kitos iš kelių skirtingų miestų. Čia galite rasti ir Hop - on Hop - off tipo keltus, kurie leis jums su vienu bilietu plaukioti visą dieną, išlipti ir įlipti bet kuriuose pasirinktuose miesteliuose. 

Jei keliaujate su vaikais ar mėgstate atrakcionų parkus, šalia Gardos pietinės pakrantės yra įsikūręs Gardaland atrakcionų parkas. Puikus laikas garantuotas tiek mažiesiems, tiek ekstremalius amerikietiškus kalnelius mėgstantiems suaugusiems. Patarimas: pirkitei vakarinį bilietą (nuo 18h), jis pigesnis, išvengsite eilių ir karščio. 

Pavažiavę kiek aukščiau nuo ežero rasite Itališkus kaimukus, kuriuose galėsite pasimėgauti Itališka autentika - vyno, sūrio degustacijomis ar tiesiog skania vakariene už „ne turistines” kainas. 

Kiek daugiau nei 150 km į šiaurės vakarus nuo Gardos ežero yra nutolęs kitas, taip pat be galo įspūdingas ir turistų pamėgtas bei gausiai lankomas Como ežeras. Tai yra trečias pagal dydį Italijos ežeras, esantis Lombardijos regione. Visai kaip Gardos ežeras, Como yra apsuptas kalnų, kuriais galima žygiuoti nuo vieno prie ežero įsikūrusio miestelio iki kito.

Palei Como ežerą yra įsikūrusių daug miestelių, iš kurių kiekvienas žavi savo išskirtine gamta, architektūra bei paplūdimiais. Norint aplankyti juos visus reikėtų bent savaitės, todėl verta nuvykti į didžiausius ir žymiausius prie šio ežero esančius miestelius, kurie puikiai atspindi visų miestelių kultūrą. Važiuojant nuo Gardos ežero pirmiausia užsukite į miestelį tokiu pačiu pavadinimu kaip ir ežeras - Como. Šiame miestelyje yra daug vietų, nuo kurių atsiveria pasakiško grožio vaizdas. Nuo čia galite keliauti iki Lenno miestelio, kuriame yra žymioji Villa del Balbianello. Norint užeiti į pačią vilą, bilietas kainuoja 23 eurus, tačiau pasivaikščiojimas gražiaisiais vilos sodais, nuo kurių taip pat atsiveria nuotabus vaizdas, galite nemokamai. Prieš vykstant į šią vilą būtinai pasižiūrėkite jos darbo laiką - pirmadieniais ir trečiadieniais ji būna uždaryta. Nuo Lenno galite keltu keltis iki Varenna miestelio, kuris yra vienas labiausiai turistų pamėgtų. Čia verta pakilti iki Castello di Vezio. Nors kelias pėščiomis iki jo nėra iš lengviausių, nuo šios pilies atsiveriantys vaizdai yra verti šios kelionės. Nuo Varenna taip pat galima keltu nusikelti iki Bellagio. Čia siūlau keltis be mašinos, kadangi miestelis yra mažas ir lengvai apeinamas, todėl mašinos čia neprireiks. Grįžus iš Bellagio miestielio mašina toliau galite važiuoti link Lecco. Kaip ir visuose anksčiau minėtuose miestuose, Lecco yra be galo graži gamta, kurioje tikrai verta pasivaikščioti. Čia, palyginus su kitais minėtais miestais, yra daugiau prekybcentrių, todėl galima ir apsipirkti. Ši kelionė aplink Como ežerą trūktų bent 2-3 dienas, tačiau jeigu norite ne tik aplankyti bet ir pasimėgauti šio ežero miesteliais, verta juose pabūti ir ilgiau.

Kelionė po Šiaurės Italiją

Nuo Gardos ežero važiuojama prie Viduržemio jūros. Pakeliui Milanas ir Bergamas. Miestai gražūs, bet juos paprasčiau aplankyti atskridus lėktuvu. Iki jūros gali būti keli maršrutai. Galima nulėkti magistrale iki Genujos. Galima vingiuotais keliukais pasiekti Viduržemio jūrą per Parmos regioną.  Gyvenimo neužteks, kad pravažiuoti visais įmanomais keliukais. Kiek išsamiau apie maršrutą per Šiaurės Italija straipsnyje " Kelionė po Šiaurės Italiją automobiliu".

Kas nebuvo Genujoje verta ten užvažiuoti dienai. Miestas dar mena Kristoforą Kolumbą ( jo namas), Marko Polo ( kalėjimas kur jį kiek palaikė). Miestas nors didelis, bet gana jaukus. Mūsų vizito metu vyko pačiame mieste daug įvairių mugių kurios  Italijoje neatskiriamos nuo muzikos ir linksmybių. 

Galima važiuoti tiesiai link Cinque Tere. Pabuvus Italijoje neaplankyti šios nuostabios vietovės negalima. O dar geriau kuriame nors miestelyje prie pat jūros išsinuomoti apartamentus. mes turėjome dar pilnesnę programą, kai užsipirkom Specijoje jūros gėrybių ir žuvies, pasidarėm tikrą Buolibaise. Gavom apartamentus pačiame Romagiore uostelyje, boulibaise, geras vynas, vaizdas į jūrą ir besileidžiančią saulę. Labai stiprūs potyriai. Labai smagu praeiti per miestelį vakare, kai išvyksta turistai. Iš namų išeina vietiniai ir daro savo kasdienes veiklas. Pasijunti kaip viduramžiais, gerąja prasme, gal renesanso epochoje.

Į Cingue Terre galima pravažiuoti itin vaizdingais maršrutais per Emilia Romagna regioną. Važiuojam nuo Gardos ežero pro Regio Emilia. Iki čia apie 140 kilometrų ir pusantros valandos kelio. Trejetą valandų būtų galima skirti šiam gražiam miestui. Toliau važiuoti iki Terre di Matilde gražių landšaftų krašto. Matyt čia gaminami geriausi Italijos kietieji sūriai, nes iš šio regiono net trys sūrinės gavusios Paryžiaus sūrių parodos auksą. Siūlome čia apsistoti nakvynei, surasta įdomi vila su vaizdu į apylinkes ir gražiu saulėtekiu. Nuo šios vilos  terasos  matosi Cannosa uola su pilimi. Anksti keltis ir saulėtekį pasitikti verta nes diena nusimato labai aktyvi ir reikia suspėti iki pietų į Spezia. Nors nuo čia tik 120 kilometrų tačiau vien kelio 2-3 valandoms, o dar tikrai norėsis aplankyti pakeliui esančius miestelius. 

kelionė po šiaures italiją automobiliu
Tipinis Emilia Romagna regiono vaizdas. Pilis ant kalvos su vaizdu į apylinkes. 

Skaniausias maistas Italijoje

 Restoranuose maitinantis kelionė labai išbrangtų. Juolab, kad gerą maistą restorane taip pat gana sudėtinga surasti. Jei restoranas dirba turistams tai ir maistas būna gana lėkštas. Tačiau žaliava maisto gaminimui Italijoje labai gera. Kokybiška mėsa ir laukinė žuvis yra gana brangūs, bet jei paskaičiuoti, kad kilogramos mėsos kainuos kaip porcija restorane tai svarstyklės už savarankišką gaminimą. Keliaujant mikroautobusu nesunkiai tilps kelioninis šaldytuvas, keptuvės, puodai, lėkštės, stalas ir kėdės. Turint gerą žaliavą sustoji kaip paskanins pietus dar šaldytuve atvėsintas butelis balto traminero iš auksinės vyninės. 

  Šviežios mėsos, vietinių sūrių, rūkytos ir vytintos mėsos nesunkiai surasite net supermarketuose. Nors specializuotose parduotuvėse dažniausiai būna kokybiškesnė produkcija. Labai dažnai vyksta įvairios mugės kuriuose prekiaujama vietine produkcija. Sūrių bus visur. Nors norisi užvažiuoti į auksinius medalius laimėjusią sūrinę, kad palavinti skonį tarptautinių ekspertų pripažintais sūriais. 

Į Spezia skubam iki pietų, kad užsukti į jų pagrindinį turgų. Čia labai turtingas žuvies ir jūros gėrybių skyrius. Vėl ta pati motyvacija - kilogramas žuvies turguje  kaip porcija restorane. Tradiciškai imu aštuonkojį. Gaminti jį mokiausi tikriausiai keturiose kelionėse, kol supratau, kad kai kurių kulinarų receptai nieko verti. Aštuonkojį reikia pradžioje išvirti vandenyje be jokių priedų. Jau kai suminkštėja galima dėti druską, prieskonius, rūgščius skysčius. O jau tada galima kepti ant keptuvės ar grilio.
   Paprasčiausias ir tikrai labai įspūdingas pateikalas yra pranzūziška žuvies sriuba bojabes ( bouillabaisse). Spauskite saugią aktyvią nuorodą Prancūziška žuvies sriuba bouillabaise ir pasigaminkite patys. Išsamiausias straipsnis apie turguose parduodamas žuvis ir jūros gėrybes paspaudus saugią aktyvią nuorodą jūrinės žuvys. Šis straipsnis padės kiek orientuotis žuvų gausoje, nors ne visos parduodamos žuvys aprašytos. Tačiau vis bus mažiau klaidingų eksperimentų. Kaip pavyzdžiui pigiai nusipirkti labai į tuną panašią pelamidę. 

skaniausias maistas italijoje

Spezia turguje pirmą kartą supratau, kad normalu paprašyti pardavėjo išmušti aštuonkojį ar išdoroti žuvį. Už simbolinę kainą jūros gėrybės ar žuvis paruošiama gaminimui. Pastarosiose kelionėse atradau tikrą žvejų suši. Vargšai žvejai nevalgydavo pagautų tunų ar kitos prabangios žuvies. Ant gabaliuko branginamų ryžių jie dėjo pigią priegaudą, tačiau labai šviežią. Kiek paskanindavo krienu ir pasūdydavo sojų padažu. Idealus suši receptas, mažai ryžių ir didelis gabaliukas pačios šviežiausios ir mažakaulės žuvies. Pardavėjai gali išpjaustyti filė ir nieko nereikės daryti. Tik pasiruošti ryžių, krienų ir sojos padažo. Tik vietoj sakės taurė vėsaus traminer ar kiek grapos. 

  Po pietų pasieksite netoli esančius Romagiore ar Vernazza. Parkingai gana brangūs, virš 25 eur parai. Tačiau apsistoti čia tikrai verta. Ypač patiks vakare leidžiantis saulei kai miesteliuose lieka tik gyventojai ir keli nakvojantys turistai. Rekomenduoju pamedžioti apartamentus uosteliuose. Abiejuose šiuose miestuose yra daugiaaukščiai spalvoti namai prie pat jūros. Romagiore pro langą galėsite lydėti saulę.

Gražiausios vietos Italijos pajūryje

   Jei nenorite važiuoti automobiliu ar jaudintis dėl parkavimo vietos, kas gali būti didelis iššūkis Italijoje, iš Genujos ar Spezia Činkve Terės parką galite pasiekti traukiniu. Sėskite į traukinį pajudantį iš Genova Brignole ir važiuokite iki Monterosso, keliolika minučių pėsčiomis ir pasieksite Monterosso kaimelio centrą - prižadu pasijusite lyg sename Itališkame filme. Iš čia traukiniu per keliolika minučių galite pasiekti ir kitus Činkve Terre parko kaimelius - Vernazza, Corniglia, Manarola ar Riomaggiore. Vienos kelionės bilietas kainuoja 4 eurus, tad pravartu nusipirkti visos dienos bilietą už 16 eurų. Arba galite pasinaudoti keltais, kurie nusipirkus dienos bilietą, leis aplankyti visus miestelius ir pasigrožėti uolėta pakrante, spalvotais namais, alyvmedžiais ir tviskančia Ligūrijos jūra.

Veikiausiai esate girdėję žymiąją Dalidos baladę Love in Portofino”. Nepraleiskite progos aplankyti šį romantika ir itališka dvasia pulsuojantį rivjeros miestelį. Iš Genujos šį rojaus kampelį galite pasiekti traukiniu iš Genova Brignole su persėdimu S.Margherita Ligure į 782 autobusą. Visa kelionė užtruks vos valandą.

Apsilankymas Činkvė Terre ir Portofino
Pėstute po nenuturistintas vakarinį Riomaggiore. Pagrindinė gatvė kuri nusileidžia iki pat uostelio. Kairiau takelis iki laukinio pliažo. Viršutiniai aukšati su terasomis su vaizdu į besileidžiančią saulę. Keli miesto restoranai. Būna ir žuvies turgelis, atvažiuoja nedidelis šaldytuvas. tačiau labai greitai išperkamas restoranų ir vietinių. Čia norisi sugrįžti.

 

Poilsis Genujoje

Alternatyvus maršrutas gali būti į Genują. Magistrale nuo Gardos iki Genujos apie 300 kilometrų kelio ir apie 3 valandos. Genuja - Ligurijos perlas. Galima apsistoti  čia keletai dienų, pajauskite Itališkosios pakrantės žavesį. Viešuoju transportu nesunku nuvykti į Portofino miestą ir Činkve Terės nacionalinį parką. neapsistojus pačiuose Činkve Terės miesteliuose ten labai daug problemų su parkingu ir kai kur keliai draudžiami ne vietiniams.  Genujoje rasite paplūdimius lengvai pasiekiamus miesto autobusais, o kiek pavažiavę automobiliu galėsite pasimėgauti laukinių paplūdimių magija.

Poilsis Genujoje

Genuja negaili gražių lokacijų, tokių kaip Porto Antico, Lanterna, Boccadasse, Via Garibaldi ar Spianata Castelletto. Tad vakariniai pasivaikščiojimai senamiesčiu po dienos maudynių taps puikiu priedu prie turiningos dienos. 

Kelionė po Toskaną

Viena iš populiariausių Italijos vizitinių kortelių yra Toskanos regionas. Žavingi miesteliai tvirtovės apsupti vynuogynų. Gerai paieškojus galima surasti viduramžius menantį miestuką ir čia užsisakyti nakvynę. Regionas tiesiog skirtas romantikai. Vilos glampingai su nuostabniais kalvotų Toskanos vynuogynų vaizdais, vakarai su gurmanišku maistu, nuostabūs Toskanos vynai. 

Pamatyti pasvirusįjį Pizos bokšta - pareiga keliaujant šiaurės Italijoje. Visgi visos dienos Pizoje neprireiks, tai gana mažas miestas, tačiau skirti valandėlę pasivaikščioti po Pizos katedrą tikrai verta. 

Apsilankymas Pizos mieste

Pasistenkite Pizoje atsidurti kuo anksčiau ryte, taip išvengsite spūsčių ir karščio. Penkiolika minučių pėsčiomis nuo centro rasite nemokamų automobilių stovėjimo aikštelių.

  Tolimiausias kelionės taškas galėtų būti San Gimignano miestelis. Tai viduramžių architektūros miestas tvirtovė. Iš toli matosi ant kalvos pastatyto  miestelio bokštų kuorai. Bokštai kaimynų konkurencijos rezultatas, kuris aukštesnį pastatys. teko net apriboti statymo aukščius. Buvo pasiektas neįtikėtinas provincijos miestukui 70 metrų aukštis. 
   Siauros miestelio gatvelės, nesudarkytos elektros laidais erdvės. Šiame mieste gaminamas garsus Vernaccia di San Gimingano baltasis vynas. Vernaccia vynuogė yra viena iš vyninių vynuogių protėvių minėta jau prieš 1000 metų. Vyninių kurios gamina šį vyną gana daug, ten vyksta degustacijos. Panizzi, Cesani, Il Palagione, Mormoraia, Il Colombaio di Santa Chiara, Tenuta Le Calcinaie,
Montenidoli, Falchini. 
  Atrinkom keletą įdomių nakvynės variantų San Gimingano mietelyje ir keletą įdomių vilų. Nuo Riomaggiore  iki San Gimignano 170 kilometrų ir apie dvi su puse valandos kelio. Pora valandų Pizoje, kelios valandos gedustacijai vyninei ir vakaras San Gimingano. Vakare miestelis aptuštėja, dieniniai turistai išvažinėja ir miestelyje pasijusite vietiniais. Vakarą galima praleristi kur nors su panoraminiu vaizdu. 

Diena Florencijoje

Iš Pizos pajudėkite link Florencijos. Florencijoje nepraleiskite progos aplankyti Uffizi galeriją, čia rasite Botičelio Veneros gimimą”, Da Vinčio, Rafaelio, Mikelandželo darbų ir kitus Itališkosios dailės šedevrus. Būtina pasižvalgyti po katedrą, užkilti į Piazzale Michelangelo iš kurios atsivers miesto panorama, aplankyti Boboli sodus ir dar visą krūvą bažnyčių, aikščių, turgaviečių ir fontanų, kuriuos siūlo šis miestas, tarsi muziejus po atviru dangumi. 

Diena Florencijoje

Pietų užkandžiui rekomenduoju užsukti į All’ antico Vinaio paninių kioskelį, čia rasite nusidriekusią eilę, tačiau nesijaudinkite - ji greitai juda, o paniniai tikrai verti tų keliolikos minučių laukimo. 

Raudonoji Bolonija

Italijos širdyje tarp Florencijos ir Venecijos yra įsikūrusi Bolonija, Emilijos-Romanijos regiono sostinė ir didžiausias šio regiono miestas. Gerai išlikęs viduramžių miesto centras yra vienas didžiausių ir gražiausių ne tik Italijoje, bet ir visoje Europoje. Keturiasdešimt du kilometrai portikų, kuriuos 2021 metais UNESCO pripažino pasaulio paveldo objektu, išskirtiniai raudonų plytų pastatai, dėl kurių šis miestas dažnai vadinamas "raudonuoju", ir didingi viduramžių bokštai ir bažnyčios suteikia Bolonijai unikalumo. Mieste yra įsikūręs seniausias Vakarų pasaulio universitetas, įkurtas 1088 m. ir tapo pirmuoju universitetu Italijoje, kuris įsteigė meno, muzikos ir scenos menų studijas, ir šiuo metu siūlo meno, kino, muzikos ir teatro kursus. Bolonija gali pasigirti aktyviu kultūriniu gyvenimu ir kylančia kūrybine ekonomika. Įvairialypę kultūros sceną palaiko vietos institucijos ir daugybė kultūros asociacijų. Šlovingoje miesto praeityje įsišaknijusi muzika šiandien Bolonijoje ypač aktuali ir čia veikia tokios svarbios institucijos kaip operos teatras Teatro Comunale, tarptautinė muzikos biblioteka ir muziejus, Tėvui Martiniui dedikuota konservatorija. Miestas išsiskiria plačiai propaguojamu muzikos sektoriumi, kurį garsina daugybė garsių tarptautinių festivalių. Be to, puikūs klasikinės muzikos sezonai, šiuolaikinės muzikos ir džiazo muzikos programa, iniciatyvos, skirtos vaikams, taip pat į miestą atvykstantys dainų autoriai, roko grupės ir kiti muzikantai - visa tai prisideda prie to, kad Bolonija tampa išties unikaliu muzikos centru. Dėl savo kultūrinio gyvenimo, miestas pritraukia be galo daug jaunų keliautojų, todėl nors miestui yra daugiau nei 3000 metų, jis išlaiko linksmą jaunatvišką dvasią.

Lankantis Bolonijoje, verta aplankyti pagrindinę miesto aikštę Piazza Maggiore, kurioje yra keletas žymiausių objektų – San Petronio bazilika, Palazzo dei Banchi ir Palazzo del Podestà. San Petronio bazilika yra viena didžiausių bažnyčių Europoje. Ji turi unikalų fasadą, kuriame dera gotikos ir renesanso stiliai.

Kiek toliau nuo aikštės rasite Santuario di Santo Stefano baziliką – per šimtmečius pastatytų koplyčių, kriptų ir skliautų kompleksas, kuriame eksponuojamos viduramžių freskų liekanos. Pagrindinė bazilika skirta šventajam Steponui ir yra viena seniausių miesto bažnyčių.

Netoli šio bažnyčių komplekso stūkso du žymūs Le Due Torri bokštai, kurie yra vieni iš labiausiai atpažįstamų Bolonijos simbolių. Aukštesnysis bokštas, Torre degli Asinell, yra 97 m aukščio ir nuo jo atsiveria miesto panorama.

Šiek tiek toliau nuo miesto centro, už miesto ribų, ant kalvos stovi barokinė Romos katalikų bažnyčia Santuario di Madonna di San Luca. Ji žinoma dėl savo ilgo portiko, kuris tęsiasi 3,8 km, turi 666 arkas ir tai yra ilgiausias portikas (dengtas takas) pasaulyje. Nors bažnyčia yra už miesto ribų, pasiekti ją nėra sudėtinga. Galima važiuoti su San Luca express traukiniu, kurio kaina yra 6 eurai į vieną pusę. Kelionė trūks nuo 20 iki 40 minučių, priklausomai nuo eismo. Tačiau jeigu mėgstate žygius, bažnyčią galima pasiekti ir pėsčiomis. Užtrūksite apie 2 valandas, bet turėsite galimybę eiti žymiuoju portiku ir galėsite žavėtis gražiais vaizdais, kurie vis labiau atsivers kylant į bažnyčią.

Be žymių vietų aplankymo, yra būtina tiesiog pasivaikščioti po seną ir labai gražų viduramžių senamiestį, istorinėmis miesto gatvėmis, tarp istorinių pastatų ir įspūdingų meno galerijų, saugančių svarbų miesto kultūrinį palikimą.

Bolonija taip pat garsėja turtinga ir įvairiapusiška virtuve, kuri laikoma viena geriausių Italijoje. Miesto kulinarinės tradicijos siekia viduramžius, kai miestas buvo prekybos ir komercijos centras. Vieni garsiausių Bolonijos patiekalų yra tagliatelle al ragù (makaronai su mėsos padažu), lasagne alla bolognese (lazanija su mėsos padažu) ir tortellini in brodo (torteliniai sultinyje). Bolonijoje taip pat yra kilusi mortadella –dešra, gaminama iš smulkiai sumaltos kiaulienos ir pagardinta prieskoniais. Ji dažnai patiekiama kaip antipasto (užkandis) arba sumuštinių įdaras. Bolonijoje populiarios crescentine fritte – nedidelės keptos duonos riekelės, kurios taip pat dažnai patiekiamos kaip antipasto. Jos paprastai patiekiamos su vytinta mėsa ir sūriais.

Tai tik keli pavyzdžiai iš daugybės skanių Bolonijos patiekalų. Lankantis šiame mieste, turite būtinai paragauti šių ir kitų vietinių patiekalų!

Ekskursijos Italijoje

Organizuojant keliones dažnai reikia daug dėmesio skirti detalėms, todėl kartais dėl kelionių organizavimo krūvio galima nespėti susižiūrėti ir susiplanuoti lankomų vietų planą bei supirkti visus reikalingus bilietus. O lankantis bet kokioje naujoje šalyje, kiekvienas norime pamatyti kuo daugiau ir nepraleisti svarbiausių ar žymiausių lankytinų vietų. Vienas iš paprasčiausių ir populiariausių būdų aplankyti žymias miesto vietas neskiriant daug laiko planavimui – ekskursijos su gidu. Ekskursijas reikėtų planuotis ir pirkti iš anksto, kadangi paskutinę dieną vietų retai kada būna. Yra keli būdai, kur galima susiorganizuoti ir įsigyti norimas ekskursijas. Jeigu keliausite su kelionių agentūros suorganizuota kelione, dėl ekskursijų dažniausiai nereikia sukti galvos – jos jau būna suplanuotos ir užsakytos kelionės organizatorių, jums tereikia jose dalyvauti. Retais atvejais ekskursijos nebūna įskaičiuotos į organizuojamą kelionę, todėl jas reikia arba užsakinėti iš kelionių organizatoriaus papildomai, arba planuotis patiems. Šiuo atveju, keliaujant automobiliu, ekskursijas reikės planuotis patiems, tačiau tai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti. Patarčiau gidą rinktis vietinį, kadangi jie apie savo miestą žino kur kas daugiau nei su kelionių organizatorių siūlomi arba kiti nevietiniai gidai. Jie nuves jus į vietas, apie kurias jūs nesate girdėję, atsakys į visus jūsų klausimus ir papasakos apie geriausias vietas, kuriose galima pavalgyti.

Venecija ir Florencija yra vieni iš gražiausių Italijos miestų, kiekvienas iš jų pasižymi savitu žavesiu. Abu šie miestai turi be galo turtingą istoriją, kultūrą ir meną, todėl ekskursijos su gidu – puikus būdas atrasti viską (arba didžiąją dalį), ką šie miestai gali pasiūlyti.

Ekskursijos Venecijoje

Venecija yra ypatingas miestas, kurį reikia pamatyti nors kartą gyvenime. Kadangi čia yra be galo daug ką pamatyti ir nuveikti, pirmą kartą atvykusieji gali būti kiek priblokšti ir pasimetę. Todėl ekskursijos su gidu yra puikus būdas pradėti kelionę po miestą, nes jos leidžia susipažinti su bendra vietovės struktūra ir kultūra. Galėsite apžiūrėti ne tik labiausiai žinomas ir gausiausiai turistų lankomas, bet ir mažiau žinomas vietas – nedideles bažnyčias, muziejus, sodus. Kai kurios iš ekskursijų suteikia specialias galimybes patekti į vietas, kurios dažniausiai nėra prieinamos visiems. Esant Venecijoje, būtina aplankyti žymiausią šio miesto vietą – Šv. Morkaus aikštę, kurioje yra du pagrindiniai miesto statiniai Šv. Morkaus bazilika ir Dožų rūmai. Ekskursijos metu sužinosite apie šių didingų pastatų istoriją ir reikšmę miestui. Kiekvienas gidas turi vis kitokią ekskursijos programą, todėl nesunkiai galima rasti jums patinkančią. Taip pat vertėtų apsilankyti prie seniausio iš keturių per Didįjį kanalą besidriekiančių tiltų – Rialto tilto. Šis tiltas turi be galo įdomią istoriją, kurios didelė dalis apsilankančių turistų net nežino. Verta aplankyti ir visai netoli esančias, taip pat labai turistų pamėgtas, Murano ir Burano salas, kurios yra žinomos dėl išlikusių tradicinių amatų. Murano sala garsėja nuo senų laikų išlikusia ir vis dar pagrindiniu amatu laikoma stiklo pūtimo tradicija, o Burano galima rasti vis dar veikiančias tradicines nėrinių gamybos dirbtuves.

Galite rinktis ir suplanuotas ekskursijas po Šv. Morkaus baziliką ir Dožų rūmus, ekskursiją į Murano ir Burano salas.

Ekskursijos Florencijoje

Florencija - tai miestas, turtingas savo istorija ir kultūra, kurį galima pažinti įvairiais būdais. Puikus būdas sužinoti apie miesto praeitį ir dabartį bei pamatyti žymiausius jo objektus be abejonės yra ekskursijos. Mieste, garsėjančiame menu, architektūra ir Toskanos skoniais, apsilankymai garsiosiose Akademijos ir Uficių galerijose, pasivažinėjimas su „Vespa“ ir vyno degustacijos yra būtinos. Viena populiariausių visame pasaulyje galerijų yra Florencijos Akademijos galerija, kurioje saugoma svarbiausia ir žymiausia Mikelandželo skulptūra „Dovydas“. Be šios skulptūros, galerijoje yra be galo daug žymių dailininkų darbų, kuriuos, jei esate meno mėgėjas, tikrai verta pamatyti. Taip pat verta aplankyti ir Uficių galeriją, kur galima pasigrožėti Leonardo, Botičelio, Mikelandželo ir kitų autorių šedevrais. Be galerijų lankymo, svarbu susipažinti su žymiąja Florencijos Katedra bei jos istorija ir aplankyti svarbiausią miesto aikštę Piazza della Signoria. Keliaujant į Florenciją neaplankyti Toskanos kaimelių ir vynuogynų yra nuodėmė. Be to, Toskanos regionas yra vienas gražiausių Italijoje, todėl nors kartą gyvenime verta jame apsilankyti.  Vieni labiausiai lankomų ir netoli nuo Florencijos esantys yra Sienos ir San Gimignano miesteliai, kuriuose galima aplankyti vynuogynus bei vyno daryklas, juose papietauti ir padegustuoti vietinio vyno. Pasivažinėjimas „Vespa“ motoroleriu taip pat yra viena populiariausių pramogų lankantis Florencijoje. Motoroleriu galima apžiūrėti ne tik miestą, bet ir nuvykti kiek toliau, už jo ribų. Motoroleriais verta aplankyti San Miniato al Monte bažnyčią, mažiau lankomą romėniškąjį perlą, nuo kurio atsiveria nuostabi Florencijos panorama. Važiuodami grožėsitės Toskanos vynuogynais ir aguonų laukais. Taip pat verta sustoti Mikelandželo aikštėje, nuo kurios matosi didingoji Florencijos Katedra ir Arno upė.

Galima rinktis ir jau suplanuotas ekskursijas po žymiąsias Akademijos ir Uficių galerijas, išvyką į Toskanos miestelius ir ekskursijas „Vespa“ motoroleriais.

Ką veikti Venecijoje

Jei esate taupus keliautojas didelė rekomendacija apsistoti ne pačioje Venecijoje o viename iš kempingų šalia jos. Dauguma jų turi puikų susisiekimą su Venecija viešuoju transportu, tad ne tik nereikės nerimauti dėl mašinos parkavimo (kas Venecijoje yra itin sudėtinga), bet ir sutaupysite daug pinigų. Kempinguose rasite švarius ir jaukius namukus, dažniausiai net su bendru baseinu.

Apie Venecijos išskirtinumą ir grožį galima kalbėti ilgai, tačiau tikrąją miesto dvasią suprasite tik pasiklydę vienoje iš tūkstančio siaurų gatvelių arba suvalgę porciją Gelato San Marco aikštėje. Nusipirkę popierinį žemėlapį jame rasite pažymėtus visus lankytinus objektus. Jei esate meno mėgėjas nepražiopsokite Gallerie dell’Accademia, Da Vinčio muziejaus ar modernaus meno muziejaus Palazzo Venier dei Leoni. pakilkite į San Marco aikštės bokštą pasigrožėti miesto panorama, bilieto kaina -  10 eurų.

Ka_veikti_Venecijoje

Miesto panorama galite psimėgauti nemokamai nuo T Fondaco terasos, viskas ką jums reikia padaryti - užsirezervuoti vietą trim savaitėm į priekį (nuoroda rezervacijai).

Esant Venecijoje pravartu pasižvalgyti ir po artimiausias salas, tokias kaip Murano, garsėjančią stiklo gamyba, Burano ir jo spalvotuosius namelius bei Torcello. Kiekvieną iš salų galite aplankyti savarankiškai vandens autobusais arba užsisakyti turą. Turo trukmė vidutiniškai 5-6 valandos, o kaina prasideda nuo 25 eurų. 

Jei dar turite jėgų pavažiavę valandą nuo Venecijos traukiniu arba automobiliu rasite romantiškąją Veroną. Pats miestas nėra kažkuo labai ypatingas, ypač lyginant su Venencija ar Florencija, tačiau pamatyti Džiuljetos balkoną ar Veronos amfiteatrą tikrai verta. 

Ką paragauti Italijoje

Norėdami paragauti autentiškos itališkos picos nesidairykite į prašmatnius restoranus, dažniausiai jie skirti tik turistams privilioti - ypač tokiuose miestuose kaip Genuja ar Florencija. Italai picą valgo tikrai dažniau nei mes cepelinus, tad ir paprastos kavinukės jums iškeps gardžiausią picą. Panaši taisyklė galioja ir vyno barams - tikri italai dėl gero vyno užmerkia akis į interjerą. 

Ka_paragauti_Italijoje

Būdami Genujoje išbandykite Farinata - avinžirnių blyną, taip pat Genujos fokačiją (Focaccia Genovese), Pansoti - į raviolius panašų patiekalą su šiam regionui būdingu graikinių riešutų ar pesto padažu. Smaližiams itin rekomenduoju klasikinį Ligurijos regiono desertą  baci di riviera arba Rivjeros Bučinys. Tai vieno kasnio kakaviniai sausainiai su riešutų įdaru - gardumėlis!

Florencija taip pat turi išskirtinių, dėmesio vertų patiekalų. Į autentiškų patiekalų sąrašą patenka Bistecca alla Fiorentina (Florencijos steikas), Ribollita sriuba, Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo (pasta su porcini grybais ir trumais). Jei esate gastronomijos ekstremalas, sudominti gali Pappardelle al Cinghiale - pasta su šerniena arba Lampredotto sumuštinis su karvės skrandžio mėsa. Skamba ne kaip, tačiau įdomumo dėlei paragauti verta. O prie kavos pasiimkite Budino di riso arba Schiacciata al Uva pyragaitį.

Na ir žinoma, bet kuriame Italijos mieste paragaukite itališka klasika tapusius Carbonara, Cannelloni, Gnocchi, Brioche su pistacijų įdaru ir Tiramisù!

Kava Italijoje

Italai turi atskirą kavos ir vyno gėrimo kultūra, su savomis įmantrybėmis ir taisyklėmis. Vidutiniškai Italas išgeria keturis kavos puodelius per dieną, kartoti tokios rutinos nerekomenduoju, tačiau puodelis Espresso siauroje gatvelėje tikrai padės pasijusti vietiniu. 

Kava_Italijoje

Tam, kad į jus nežiūrėtų kaip į keistuolį pravartu prisiminti kelias taisykles. Kava su pienu - išskirtinai ryto gėrimas, kurio nevalia gerti pavalgius. Jei esate Latte kavos megėjas, Itališkoje kavinėje pasakę tik šį žodį veikiausiai gausite keistą žvilgsnį arba tiesiog puodelį pieno. Itališkai Latte” - pienas, tad pridėkite žodelį caffe ir gausite tą Caffe Latte, kurios tikėjotės. Užsisakius Caffe jums pateiks espresso, Caffe lungo - filtrinės kavos puodelį. Rekomenduoju išbandyti Caffe Freddo arba Cappuccino Freddo - atšaldyta juoda kava su cukrumi, Caffe Macchiato - espresso su šlakeliu pieno putos ir Crema Di Caffè -  espresso pagrindo gėrimas su grietinėle. 

Vynas Italijoje

In vino Veritas arba tiesa yra vyne! Italai į vyną žiūri labai rimtai, tai ne tik gėrimas, bet ir socialinio gyvenimo aspektas, kasdienybės dalis. Tad net ir užsisakę kavinės namų vyno, veikiausiai, gausite paragauti neblogo vyno.

Vynas_Italijoje

Šiai kelionei parinkome vynines kurios laimėjo aukščiausius apdovanojimus Decanter tarptautiniame vyno čempionate. Laimėtojai nebūtinai bus stebuklingai skanūs. Vyno žinovų skonis gali labai skirtis nuo to ką dažniausiai perkame parduotuvėje. Pavadinkim susipažinimą su ekspertų atrinktais vynais savo skonio lavinimu. 

  Šiaurinėje Italijoje geriausiai dera baltieji vynai. Čia daug puikių Traminer, Risling ir kitų baltų vynuogių veislių. Baltieji vynai labaiu mėgsta vėsaus klimato žemes. Patys geriausi laukai yra pietinėse Alpių prieškalnėse ir dar pietuose yra Dolomitų kalnai. Labai įdomios klimatinės sąlygos. 
  Tuo tarpu Toskanoje daugiau laimėtojų tarp raudonų veislių vynuogių. Klimatas karštas, tačiau pakankamai švelnus. 
  San Gimignano apylinkės garsėja etnografinėmis Versacca vynuogėmis. 

Suprantama, kad supermarketuose bus galimybių įsigyti vyno gana nebrangiai. 4 - 5 eurai už gana gero vyno butelį. Tačiau jei norėsite nusipirkti laimėtoją jis kainuos apie 15 - 20 eurų. Senesni dar daugiau. 

Festivaliai Italijoje

Italija visame pasaulyje garsėja savo turtinga kultūra, istorija, tradicijomis ir be galo įspūdinga gamta. Vienas iš įdomiausių ir smagiausių būdų susipažinti su šios šalies kultūra, istorija ir vietinėmis tradicijomis – sudalyvauti bent keliose iš daugelio Italijos festivalių. Festivaliai ir kitos panašaus pobūdžio šventės yra neatsiejama Italijos kultūros dalis ir vietiniai jas švenčia su dideliu entuziazmu ištisus metus. Savaitgaliais italai dažnai švenčia maistą, gėles, vyną, meną ar religiją, dažniausiai derindami kai kuriuos ar visus šiuos elementus ir šventę užbaigdami fejerverkais. Dauguma festivalių yra pagrįsti istoriniais įvykiais, todėl juose dažnai vyksta procesijos, kuriose dalyvauja senoviniais kostiumais apsirengę žmonės, rengiamos miesto rajonų varžybos, vėliavų mėtymas bei, aišku, patiekiama begalė maisto. Nuo visame pasaulyje žinomo Venecijos Karnavalo iki vietinių, mažai žinomų švenčių – yra daugybė festivalių, kuriuose pristatomas unikalus šalies paveldas. Vasarą festivalių sezonas yra pačiame įkarštyje, todėl jei keliaudami po Italiją norite sudalyvauti festivalyje, ieškokite plakatų, reklamuojančių festa ar sagra.

Kaip jau minėjau, garsiausias Italijoje vykstantis festivalis yra Venecijos Karnavalas, kasmet pritraukiantis daugiau kaip 3 milijonus lankytojų. Festivalis švenčiamas vasario mėnesį, tačiau tiksli data kiekvienais metai skiriasi. Šventė tęsiasi net 18 dienų ir baigiasi antradienį, dieną prieš pelenų trečiadienį – Gavėnios pradžią. Žymiausias šio karnavalo simbolis – Venecijos kaukė. Festivalio metu vyksta gražiausios kaukės konkursas la maschera più bella (liet. gražiausia kaukė), kurį vertina tarptautinių kostiumų ir mados dizainerių komisija. Be šio konkurso, šventės metu galima dalyvauti įvairiuose renginiuose - paraduose, kaukių baliuose ir gatvės pasirodymuose. Vyksta ir daug kitų atskirų renginių – gatvės vakarėliai, maskaradiniai pokyliai ir koncertai. Venecijos Karnavalas švenčiamas siekiant paminėti istorinę pergalę ir parodyti Venecijos kultūrą, pasitelkiant tradicinius ir sudėtingus kostiumus bei kaukes. Tai metas, kai žmonės iš viso pasaulio gali susirinkti kartu švęsti gyvenimą.

Du kartus per metus, liepos 2 ir rugpjūčio 16 dienomis, netoli Florencijos esančiame Sienos miestelyje yra rengiamas taip pat gan populiarus festivalis – il Palio di Siena – vienas laukiamiausių Toskanos vasaros renginių. Festivalio metu vyksta žirgų lenktynės, kurių metu dešimt žirgų ir raitelių, apsirengusių atitinkamomis spalvomis, atstovauja dešimčiai iš septyniolikos miesto apygardų. Liepos 2 d. vykstančios Palio lenktynės pavadintos Palio di Provenzano, skirtos Provenzano Madonos garbei. Rugpjūčio 16 d. vykstantis Palio vadinamas Palio dell'Assunta, skirtas Marijos Ėmimo į dangų garbei. Ši istorinė tradicija atsirado 1633 m. ir yra garsiausios žirgų lenktynės Italijoje. Il Palio di Siena ištakos nėra iki galo aiškios, tačiau manoma, kad viduramžiais varžybos buvo pradėtos rengti kaip karinės pratybos. Laikui bėgant jos virto viešu spektakliu, kuriuo buvo švenčiama miesto istorija ir tradicijos. Šiandien Il Palio di Siena yra vienas garsiausių Italijos festivalių, pritraukiantis lankytojus iš viso pasaulio.

Florencija taip pat gali didžiuotis populiariu ir vienu išskirtiniausių festivalių - Scoppio del Carro, kitaip vadinamu „vežimo sprogimu“. Šis renginys yra miesto liaudies tradicija, kasmet vykstanti Velykų sekmadienį ir rengiama daugiau kaip 350 metų. Renginio metu uždegamas fejerverkų ir kitų pirotechnikos priemonių pripildytas, 1622 m. pastatytas sudėtingas dviejų-trijų aukštų, vežimas. Velykų sekmadienio rytą 9 metrų aukščio senovinis vežimas, iš Porta al Prato aikštės pajuda į Katedros aikštę. Vežimą, traukiamą baltų jaučių, apkaišytų pirmųjų pavasario gėlių ir žolynų girliandomis, lydi būgnininkai, vėliavų mėtytojai ir istoriniais kostiumais apsirengusios figūros, taip pat miesto pareigūnai ir dvasininkų atstovai. Baltųjų jaučių naudojimo tradicija siekia senovės laikus, kai daugelyje kultūrų jaučiai buvo laikomi šventais gyvuliais. Manoma, kad Florencijoje balti jaučiai simbolizuoja taiką ir klestėjimą. Vežimui atvykus iki katedros, arkivyskupas ugnimi įžiebia balandžio formos raketą (vadinamą Colombina ir simbolizuojančią Šventąją Dvasią), kurią laidu paleidžia į bažnyčios išorę, kur ji susiduria su aikštėje stovinčiu vežimu, sukeldama įspūdingą fejerverkų šou, po kurio įvyksta vežimo sprogimas. Jei sudėtingas ritualas vyksta sklandžiai ir visi fejerverkai sprogsta, užtikrinama sėkmė, kad šiais metais mieto gyventojus lydės sėkmė ir bus geras derlius. Šis įspūdingas renginys sulaukia tūkstančių lankytojų iš viso pasaulio.

Italija taip pat yra labai gerai žinoma dėl joje gaminamo vyno, kuris yra paplitęs visame pasaulyje. Vyno gamyba jau daugelį amžių yra šalies paveldo dalis. Italijoje yra keletas garsiausių pasaulyje vyno regionų, tokių kaip, Toskanos, Pjemonto ir Veneto. Vyno šventės yra svarbi Italijos kultūros dalis, jos rengiamos ištisus metus įvairiuose šalies regionuose. Šiuose festivaliuose vyno entuziastai gali paragauti geriausių Italijos vyndarių vynų ir susipažinti su Italijos vyndarystės istorija bei tradicijomis.

Tarptautinis vyno konkursas ir paroda „Vinitaly“, kasmet balandžio mėn. vykstanti Veronos mieste yra didžiausia vyno paroda pasaulyje. Renginys skirtas tik vyno profesionalams, jame vidutiniškai pristatoma apie 3000 vynų iš kelių dešimčių šalių. Renginys pritraukia restoranų ir vyno pramonės profesionalus bei vyno gerbėjus iš viso pasaulio. 1967 m. pirmą kartą surengta paroda yra pirmasis tokio pobūdžio vyno ir spiritinių gėrimų renginys.

„Wine Town Firenze“ taip pat yra gana gerai žinomas tarptautinis vyno festivalis, kasmet vykstantis Florencijoje. Renginys skirtas aukštos kokybės vynui ir suburia vyno gamintojus iš viso pasaulio. „Wine Town Firenze“ yra puikus renginys tiek vyndariams ir profesionalams, tiek vyno mėgėjams, turistams ir florentiečiams. Festivalis vyksta įvairiose miesto centro vietose, įskaitant gražius vienuolynus, rūmus ir sodus, kurie paprastai nėra atviri visuomenei. Pagrindinis festivalio taškas yra Piazza Pitti aikštė, kurioje pristatomos kitos 8 vyno sostinės, jų tradicijos ir vynai. Piazza della Repubblica ir Piazza Santissima Annunziata aikštėse veikia vyno turgūs. Santissima Annunziata aikštėje taip pat vyksta užsiėmimai vaikams, pavyzdžiui, „Vinopoli“ – smagus žaidimas, skirtas vynui, kurį gali žaisti ne tik vaikai. Keturias festivalio dienas vyksta muzikos koncertai ir pasirodymai, seminarai ir konferencijos, taip pat specialios parodos ir teminės vakarienės.

Kiek mažiau žinomas, tačiau puikiai atspindintis vyno gamybos tradicijas, tarptautinis vyno festivalis Palio del Chiaretto di Bardolino, kasmet vykstantis ant Gardos ežero kranto įsikūrusiame Bardolino mieste. Renginys skirtas Bardolino Chiaretto – šiame regione gaminamam gaiviam rausvajam vynui. Šis festivalis – tai ilgas degustavimo maršrutas, prasidedantis nuo Cisano ir besitęsiantis iki Punta Cornicello, esančio kraštutinėje Bardolino gyvenamojo rajono šiaurėje. Vietos vyninės siūlo paragauti įvairių Bardolino Chiaretto rūšių „Classico DOC“ ir „Spumante DOC“ versijų, kartu aiškindamos lankytojams šio vyno organoleptines savybes ir ypatybes. Renginio metu galima paragauti maisto ir vyno, išgirsti muzikos, susipažinti su kultūra ir papramogauti.

Keliaujant po Italiją verta apsilankyti bent viename iš daugelio šios šalies festivalių, taip geriau susipažinsite su Italijos kultūra ir tradicijomis, paragausite vietinio vyno ir maisto, ir, aišku, patirsite neužmirštamų akimirkų.

Kelionė iš Italijos automobiliu

Nuo Venecijos iki Lietuvos apie 1700 kilometrų kelio ir daugybė kelių grįžimui. Galima grįžti kertant Alpes vingiuotais keliukais pro Liublianą ir Klagenfurtą. Galima magistrale pro Klagenfurtą, Gracą. Nuo čia galima sukti link Vienos arba Budapešto.

Greičiausias kelias: Venecija - Viena -  Varšuva. Galite važiuoti su nakvyne Brno arba dar aplankyti Vieną. Pakeliui taip pat galima rasti garsiąsias Veličkos druskos kasyklas. 

Galima į Budapeštą važiuoti per Slovėniją. Iki jo 700 kilometrų ir 7 valandos kelio. Galima apsistoti Budapešte, pasilepinti terminėmis pirtimis, skaniu maistu, pasigrožėti vaizdu į Dunojų nuo Žvejų rūmų.

   Pasinaudokite proga prasiplaukti Dunojumi, ši pramoga Budapešte labai populiari, tad ir kainų variacijos didelės, galite rasti valandos trukmės pasiplaukiojimą vos už 10 ar 20 eurų. Vengrija garsėja terminiais baseinais, miesto centre rasite net kelias tokias maudyklas, visgi populiariausia - Széchenyi vonios. Kaina svyruoja tarp 25 - 30 eurų žmogui priklausomai, nuo savaitės dienos ir apsilankymo laiko. O kur dar visa gausybė lankytinų objektų - Budos pilis, parlamento rūmai, centrinio turgaus halė, Vajdahunyad pilis ir tai tik maža dalelė to, ką gali pasiūlyti šis miestas. 

Automobiliu_Budapeste


 Grįžtam per Liubliną užsukant į Tokajų. Galima nuo Venecijos pasiekti Tokajų, nes Budapeštą aplankyti paprasčiau čia atskridus. Iki Tokajaus kiek daugiau kaip 900 kilometrų ir apie 9 valandos kelio. Išvažiavus anksti galima dar pasigrožėti Tokajaus vaizdais. Greičiausiai į terminius baseinus nesuspėsit. Tokie yra Sarospatak, yra pakeliui esančiame Egeryje ir Miškolce. Labai gera kelionės pabaigos programa atpalaiduoti pavargusį nuo aktyvaus poilsio kūną. 
  Galima pasipildyti savo atsargas Tokajaus baltais, putojančiais ir vėlyvojo derliaus vynais.  Tokajaus vynai gana išskirtiniai. Jie pirmieji pradėjo gaminti saldžius vėlyvo derliaus vynus. Soternas atsirado po Aszu išgarsėjimo. Apie Tokajų ir kelią toliau galima surasti paspaudus saugią aktyvią nuorodą kelionė į Rumuniją. Dažniausiai Tokajui skiriam pusdienį ir toliau važiuojam iki Lenkijos pasienio. Jau nuo Lenkijos pasienio iki vakaro pasiekiam Vilnių. 

Kelių mokesčiai Europoje

Lenkijoje keliai lengviesiems automobiliams vis dar nemokami, tačiau važiuojant pro Čekiją, Austriją, Vengriją ar Italiją teks susimokėti. Įvažiavus į Čekiją vinjetę galima nusipirkti degalinėse arba internetu (nuoroda). Vinjetę pirkite mėnesiui, tokiu atveju ji galios ir grįžtant atgal į Lietuvą. Kaina - 18 eurų. Ta pati sistema ir Vengrijoje (nuoroda), vinjetės kaina - 9.90 eurų dešimčiai dienų. Tuo tarpu Italijoje kiekvienas ruožas turi savo kainą, už kurį susimokėti reikės privažiavus prie kelių kontrolės punkto. Pasiimkite kelių bilietėlį, jo nepameskite ir išvažiuodami iš mokamo kelio pateikite kontrolieriui arba įdėkite į automatinio mokėjimo aparatą. Keliaujant ilgus atstumus taupyti ant kelių mokesčių tikrai neverta - sutaupysite nervų bei laiko, apsaugosite automobilio pakabą ir stabdžius nuo prastų nemokamų kelių. 

Kelių mokesčiai Europoje

 

Viva Italia ir gero kelio!

Kelionės į šiaurės Italiją žemėlapis. Čia rasite lankytinas vietas, rekomendacijas nakvynėms ir kavinėms. 

Dominykos siūlomas maršrutas į Italiją automobiliu

1 diena: Vilnius - Brno.

2 diena: Brno - Viena - Heiligenblut.

3 diena: Heiligenblut - Grosglokner - Garda. Grosglokner kelio įveikimui planuokite bent 4 valandas. Nuo čia iki Gardos teks pavažiuoti dar apie 4-5 valandas. 

4 diena: Poilsis prie Gardos ežero. Čia kiekvienas ras laiko praleidimo būdą pagal savo skonį - galima eiti į fantastiško grožio žygius, aplankyti atrakcionų parką arba tiesiog mėgautis maudynėmis ir ežero vaizdais. 

5 diena: Kelionė aplink Gardos miestelius ir pakrantes. Galima važiuoti automobiliu, tačiau smagesnis ir įdomesnis variantas - vietiniai keltai. 

6 diena: Poilsis Genujoje.

7 diena: Išvyka į Činkve Terre parką. Parką sudaro 5 pakrantės miesteliai, iš Genujos visus juos lengvai pasieksite traukiniu. Tarp kai kurių miestelių atstumas toks nedidelis, kad jį galima nueiti. 

8 diena: Išvyka į Portofino.

9 diena: Piza ir Florencija. Pizai užteks valandos - dviejų, likusią dieną praleiskite Florencijoje. 

10 diena: Venecija. Rekomenduočiau apsistoti viename iš kempingų, o į pačia Veneciją vykti viešuoju transportu. 

11 diena: išvyka į  Murano - Burano - Torcello salas ir / arba apsilankymas Veronoje. 

12 diena: Apsilankymas Budapešte. Rekomenduoju pasiplaukioti laivu Dunojumi, aplankyti terminius baseinus ir, žinoma, žymiausias miesto vietas - Budos pilį, parlamento rūmus, centrinio turgaus halę, Vajdahunyad pilį ir krūvą kitų objektų, kuriems aprašyti neužtektų vietos. 

13 diena: kelionė link namų. Greičiausias kelias: Venecija - Viena - Varšuva. Galite važiuoti su nakvyne Brno arba dar aplankyti Vieną. Pakeliui galima aplankyti Veličkos druskos kasyklas. Kitas variantas važiuoti pro Budapeštą.

Maršrutas į Italiją automobiliu potyrių, gražių vaizdų, vyno, maisto gurmanams 

1 diena:  Kelionė iki Brno
2 diena: Kelionė iki Vienos, ekskursijos Vienoje, pirmųjų vyninių aplankymas
3 diena Atvažiuojame iki Zel Am See arba Heigenblut
4 diena Kelionė per Glosklockner, galima praleisti dieną kalnuose 
5 diena:  Kelionė iki Pietinio Tirolio. Kelios vyninės
6 diena: Pėsčiųjų maršrutai kalnuose, vyninių ir sūrinių aplankymas
7diena: Vžiuojame iki Gardos arba Komos ežero, ekskursijos prie ežerų, vyninės lankymas
8 diena: Važiuojame iki Emilijos Romagna, nakvynė Tere di Matilde apylinkėse
9 diena: Sūrinės, gal terminiai baseinai,  jei spėjam užsukam į Spezia žuvies turgų, nuvažiuojame iki Riomagiore, vakarinė ekskursija mieste
10 diena aplankome dar keletą Cinque Terre miestelių, galima nakvynė Pizoje
11 diena Grožimės Toskana, nakvojame San Gimignano
12 diena Kelionė į Veneciją pro Florenciją ir Boloniją
13 diena ekskursija po Veneciją
14 diena važiuojame iki Budapešto, galima apsistoti prie Balatono
15 diena Važiuojame iki Tokajaus, terminiai baseinai, vyno degustacijos, nakvynė prie Lenkijos Sienos
16 diena grįžtame į Vilnių

 

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Pėsčiųjų takai Lietuvoje

Geriausias pėsčiųjų takas Lietuvoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Dzūkijoje, pėsčiųjų takai Aukštaitijoje, pėsčiųjų takai Labanore, pėsčiųjų takai Pajūryje, pėsčiųjų takai Žemaitijoje.

Panemunės kelias

Kur keliauti Lietuvoje, maršrutas Panemunės kelias žemėlapis, dienos kelionė Lietuvoje, Panemunės pilių kelias, savaitgalio kelionės Lietuvoje, Panemunės kelias iš Vilniaus, Panemunės kelias iš Kauno, Panemunės kelias iš Jurbarko, Panemunės kelias kur pavalgyti, kelionės po Lietuvą

Ką veikti pajūryje

Atostogos pajūryje, aktyvios veiklos pajūryje, lankytinos vietos pajūryje, ką veikti Palangoje, Švenojoje, Klaipėdoje, Kuršių nerijoje.

Kelionė į Veneciją

Ekskursijos venecijoje, kelionės į Veneciją organizavimas, Venecijos lankytinos vietos

Kelionė į Rumuniją automobiliu

Automobiliu po Rumuniją, lankytinos vietos Rumunijoje, ką veikti Rumunijoje, maršrutas automobiliu po Rumuniją

Kelionė į Italiją automobiliu

Automobiliu į Italija, kelionė automobiliu į šiaurės Italiją, Ką veikti Italijoje, Kelionė automobiliu į Italiją

Priemonės nuo uodų

Prevencija nuo uodų, kaip apsisaugot nuo uodų keliaujant, uodų sukeliamos ligos, priemonės atbaidančios uodus, purškalai nuo uodų, priemonės nuo uodų gyvūnams, priemonės po uodų įkandimo

Ką veikti Utenoje

Lankytinos vietos Utenoje, poilsis Utenoje, maršrutas automobiliu po Utenos rajoną

Ką pamatyti Širvintose

Ką pamatyti Širvintose bei Širvintų rajone, lankytinos vietos Širvintose, pažintiniai ir dviračių takai Širvintų rajone, Kernavė, ką pamatyti ir aplankyti Kernavėje.