Vyno gamybos įranga
Atnaujinta: 2023-11-15

Vyninės įranga ir vyndario patirtis yra svarbiausi norint gauti gerą vyną. Šiuolaikinė įranga, vynmedžių auginimo ir priežiūros, derliaus nuėmimo ir perdirbimo technologijos leidžia rentabiliau pagaminti vyną. Lietuvoje vyninių verslas yra gana perspektyvus, tik reikėtų surasti originalius sprendimus.Šylant klimatui vynuogynai plečiasi į šiaurę. Daug vynuogių veislių geresnius vynus subrandina vėsesnio klimato zonoje. Vaisiniai, gėlių vyno aromatai ir skoniai šiltėjant keičiasi į tropinius vaisius. Jau ir tarptautiniai ekspertai randa tarp Lietuvos gamintojų išties puikių baltųjų vynų, galinčių konkuruoti su Reino ar Trentino regiono vynais.

vyno gamybos įranga

Naujieji vyndarystės regionai daug efektyviau už tradicinius išnaudoja patirčių enokulinarinį turizmą. Gaminami nedideli kiekiai vyno, kurie nepatenka į parduotuvių lentynas, o dažniausiai yra išperkami degustuojančių keliautojų ir susiformavusios gerbėjų bendruomenės. Vynai dažniausiai būna išraiškingi, jiems pagaminti naudojama mažiau priedų. Tačiau laimėtojo taisyklė – vynas turi būti kokybiškas. Naujiesiems vyninių savininkams dar nusimato daugybė atradimų ir klaidų. Protingi mokosi iš kitų patirties bei klaidų. Didžiausia žinių koncentracija būna vyno įrangos parodose.

Vyno technologijų parodos

Vyno mėgėjai savo žinias lavina vyno parodose. Turime puikias kasmetines Vyno dienų, Žalio Vyno, Pažink Lietuvišką vyną parodas. Į vyno technologijų ir marketingo parodas tenka vykti į užsienį. Tarptautinėse vyno įrangos parodose pristatoma įranga, kuri tinkama visose klimato zonose. Kiek privalumų turi vėsesnio klimato zonose vykstančios parodos, nes tuo pačiu galima aplankyti ir pačias vynines. Mes apsilankėme Pordenone vykstančioje vyndarystės parodoje, kurioje pristatoma vyndarystės įranga, marketingas ir technologijos. Taip pat parodos organizatoriai nuvežė į kelis vyndarystės ūkius. 

Kas dvejus metus organizuojama RIVE paroda Pordenone, Italijoje. Parodoje savo įrangą pristato apie 300 įmonių, vyksta apie 40 renginių. Iki Pordenone miesto atvykti nėra sudėtinga - patogu skrendant į Venecijos Marko Polo oro uostą.

Vynmedžių sodinukai

Viena iš daugelio RIVE parodoje dalyvavusių įmonių - Rauscedo - parodoje pristatė ne tik jų gamybos vynus, iš kurių didelį įspūdį paliko raudonieji Pinot, Merlot cantus ir baltieji Soreli vynai, bet ir tiems vynams pagaminti naudotų vynuogių sodinukus. Jeigu kalbėtume apie Lietuvos klimatui tinkamus sodinukus, geriausias variantas - PIWI vynuogių veislių selekcija. PIWI (Pilzwiderstandsfähige) santrumpa yra kilusi iš vokiečių kalbos ir reiškia grybelinėms ligoms atsparias vynuoges. Sodinukai taip pat yra labiau atsparūs šaltam klimatui, todėl nesunkiai augtų mūsų klimate. Didžioji dalis šių, Rauscedo siūlomų, sodinukų yra įskiepyti į filokserai atsparius poskiepius. Atsparioms veislėms reikia mažiau pesticidų. Deja, bet norint įsigyti PIWI veislės sodinukų, pirkti juos reikės tūkstančiais vienetų, o laukti gali reikėti bent du sezonus.

Dalis iš laukų atvežtų Rauscedo vynmedžių sodinukų.

Taip pat turėjome progą apsilankyti Rauscedo vynuogyne. Rauscedo yra didelis koooperatyvas, auginantis vynmedžių sodinukus, taip pat jungiantis vynines auginančias vynuoges. Per metus šis kooperatyvas parduoda apie 6 milijonus sodinukų ir pagamina apie 25 milijonus litrų vyno. Apsilankius šiame vynuogyne supratome, koks svarbus yra tinkamų vynmedžių parinkimas. Norint juos išrinkti, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokie gali būti potencialios rinkos poreikiai, tuomet pagal juos yra atrenkamos geriausiai vartotojų skonį atitinkančios vynuogių veislės.

Vynmedžių sodinimo įranga

Kaip ir visus augalus ir medžius, norint, kad vynmedžiai klestėtų, juos reikia sodinti į tinkamai paruoštą žemę. Vynuogynai užima nuo kelių iki dešimčių hektarų dydžio laukus,  todėl rankomis  tinkamai žemės paruošti yra neįmanoma, tam yra naudojama įvairi žemės ūkio technika, kuri ir buvo pristatyta RIVA parodos metu. Naujų vynuogynų laukai yra ariami, lėkščiuojami ir kultivuojami, taip žemė padaroma puri ir atsikratoma visomis piktžolėmis. Į tokią žemę jau galima mechanizuotai sodinti ir vynmedžių sodinukus, kurie yra sodinami pasinaudojant našia žemės įdirbimo technika ir sodinimo įranga.

Mechanizuotas vynmedžių sodinimas. Šios įrangos pagalba sodinukai yra sodinami vienodu atstumu kas 2-3 sekundes.

Vynmedžių atramos

 Didesnį kiekį vynmedžių auginantys vynuogynai, tarp jų ir didelė dalis Lietuvos vynuogynų, naudoja šiuolaikines vynmedžių atramas, kurios tarpusavy yra sujungiamos viela, taip užtikrinant stiprią atramą augantiems vynmedžiams. 

Šiuolaikinės cinkuotos vynmedžių atramos, kurios tarnauja apie 30 metų. Papildomas dengimas prailgina tarnavimo laiką iki 60 metų.

Ant atramų ir vielos patogiai galima užkabinti tinklelį, kuris uždengia visą krūmą, todėl vynmedis bus apsaugotas nuo apačios iki viršaus. Tokie tinkleliai yra naudojami norint apsaugoti vynuogių krūmus nuo  paukščių ir gyvūnų.

Apsauginis tinklelis, kuris puikiai apsaugo nuo paukščių.

Vynuogių ravėjimo įranga

Piktžolių kontrolė vynuogynuose skatina naujai pasodintų vynmedžių įsitvirtinimą ir gerina jau pasodintų vynmedžių augimą bei derlių. Išravėjus tarpus tarp vynuogių eilių kiek padidėja dirvožemio temperatūra, todėl vynuogės gali prikaupti daugiau cukraus ir paankstinti derlių. 

Kadangi vynuogių plantacijos būna be galo didelės, ravėjimui yra naudojamos įvairūs mechanizuoti prietaisai, kurie lengvai ir greitai pašalina nereikalingas žoles. RIVA parodoje buvo pristatyta daug skirtingo pobūdžio ravėjimo įrangos.

Vienas iš parodoje pristatytų ravėjimo įrenginių. Nuotraukoje matomi ilgi, ploni vamzdeliai piktžoles išverčia su šaknimis, tuo pačiu purendami žemę.

Vienas įdomesnių parodoje matytų žolės šalinimo prietaisų. Iš prietaiso pučiami karšti garai, kurie šutina žolę ir ją sunaikina.

žolės ravėjimo būgnai
Žolės ravėjimo būgnai su minkštais vamzdeliais. Greitai besisukantys būgnai išdrasko žolę su šaknimis. Minkti vamzdeliai nepažeidžia vynuogių stiebų. Taip galima greitai išravėti sunkiai prieinamose vietose po vynmedžiais.

Vynuogių krūmų genėjimo įranga

Genėjimas yra svarbi vynuogių medžių priežiūros dalis. Jei vynmedis nebūtų genimas, vynuogių kekių skaičius būtų per didelis, todėl krūmas negalėtų subrandinti didelio derliaus ir išlaikyti tinkamo vegetatyvinio augimo. Norint gauti maksimalų aukštos kokybės vynuogių derlių ir sudaryti sąlygas tinkamam vegetatyviniam augimui kitą sezoną, genėti vynmedžius yra būtina. RIVA parodoje teko pamatyti nemažai genėjimui skirtos įrangos, kuri vis labiau tobulėja.

Vynuogių krūmų genėjimo prietaisas kuris skirtas grubiam vynuogių apipjaustymui prieš tikslujį genėjimą. Šakelės susmulkinamos. 

Vynmedžių genėjimo įranga.

Vynuogių genėjimo būgnai su davikliais, galinčiais nustatyti konkretaus krūmo charakteristikas ir prie jų prisitaikyti.

Šlavimo šluota, kurią galima sušluoti stambesnes nugenėtas šakas.

Vynuogių drėkinimo įranga

Kadangi RIVA paroda vyko Italijoje, joje pagrinde buvo eksponuojami šioje šalyje naudojami vynuogynų priežiūros prietaisai. Italijos klimatas skiriasi nuo Lietuvos, ten vasaros būna daug karštesnės ir sausesnės, todėl parodoje dėmesys buvo skirtas ir vynuogių drėkinimo įrangai.

Automatizuota vynuogių drėkinimo įranga, kurioje yra daug skirtingų purkštukų. Galima panaudoti pavasariniam purškimui nuo šalnų poveikio. 

Vynuogių purškimo įranga

Augalų purškimas taip pat yra svarbi vynuogynų priežiūros dalis. Purškiant, augalai ne tik yra tręšiami per lapus, bet ir yra apsaugomi nuo ligų arba jos yra naikinamos. RIVA parodoje purškimo įrangos gamintojai pristatė daug naujų ir įdomių purškimo įrenginių. Tobulinant šiuos įrenginius daug dėmesio yra skiriama išpurškiamų lašelių dydžiui ir koncentravimuisi į tam tikrą nustatytą plotą. Visa naujausia įranga yra su įvariomis automatinės priežiūros sistemomis, todėl labai palengvina darbą.

Vynmedžių purkštuvai, vienu metu purškiantys kelias eiles. Įrangoje įmontuoti specialūs lašelių smulkintuvai sukeliantys rūką, taip geriau padengiant augalą nenaudojant didelio kiekio skysčio.

Vynuogių krūmų purkštuvas, smulkius lašelius purškiantis viena eile naudojant stiprų oro srautą.

Dažnai prieš purškimo įrangą yra montuojama genėjimo įranga, taip atliekant du darbus vienu metu. 

Ligų ir jų sukelėjų naikinimo įranga, naudojanti ultravioletinius spindulius.

Vynuogių rinkimo įranga

Kadangi vynuogynai dažniausiai užima be galo didelį sklypą, rankomis rinkti prinokusias uogas yra nepraktiška ir ganėtinai sudėtinga. Kai kurie mažesni vynuogynai vynuoges renka rankomis, tačiau, atitinkamai, jų produkcijos kaina yra žymiai didesnė. Siekiantys aukšto rentabilumo vynuogynai naudoja mechanizuotą vynuogių rinkimo įrangą, kuriai didelis dėmesys buvo skirtas ir RIVA parodoje. 

Pilnai automatizuota vynuogių rinkimo įranga. Šis prietaisas iš karto atskiria augalų kotelius ir į atskirą konteinerį sumeta tik atskirtas uogas.

Uogas renkantis važinėjantis namelis, kurį vairuoją ir darbą prižiūri tam tikri žmonės. Priekyje taip pat yra genėjimo įranga.

Vynuogių sulčių spaudimo įranga

Prieš spaudžiant vynuogių sultis, jas reikia tinkamai tam paruošti. Parodoje buvo pristatyta nemažai sulčių spaudimo paruošimo įrangos, kuri pagrinde tinka dideliems ūkiams. Paruošus uogas, iš jų jau gali būti spaudžiamos sultys. RIVE parodoje buvo eksponuoti keli sulčių spaudimo presai, taip pat ir sulčių laikymo ir pervežimo talpos.

Būgnas, vibracijos būdu uogas atskiriantis nuo kotelių.

Prietaisas, kuris kotelius nuo uogų atskiria vibracijos ir viduje esančių strypelių pagalba.

Vynuogių sulčių spaudimo presas. Uogos šiame prese yra spaudžiamos naudojant suslėgto oro maišus.

Vynuogių sulčių pervežimo talpa, dažniausiai naudojama didesniuose ūkiuose, išspaudus didelį kiekį sulčių.

Vynuogių fermentacijos talpos

Vynuogių sulčių fermentavimas yra bene svarbiausia vyno gamybos dalis. Išspaustos vynuogių sultys supilamos į pirminio fermentavimo talpas, kurios, priklausomai nuo vynuogyno, būna įvairiausių dydžių. Po pirminio fermentavimo, vynas yra filtruojamas naudojant šiuolaikinę, specialiai šiam procesui skirtą, įrangą. Po filtravimo, dalis vyno  supilama į ąžuolines statines, kuriuose yra brandinamas atitinkamą laiko tarpą.

Pirminės fermentacijos talpos Rauscedo vyno gamykloje. Nuotraukoje matomoje talpoje fermentuojama 25 tonas vyno.

Vyno fermentavimo talpos Rauscedo vyno gamykloje, kurių talpa yra nuo 5 iki 10 tonų.

Vyno filtravimo įranga.

Ąžuolinės statinės, skirtos vyno brandinimui. Tokios statinės vyno gamyboje yra naudojamos nuo senų laikų ir yra be galo svarbios galutiniam rezultatui. RIVA parodoje buvo pristatytos naujos technologijos, kurios patikrina kiekvieną statinės lentą ir nustato, kokios yra jos savybės ir kokį skonį įgaus jose brandinamas vynas.

Traktoriai vynuogynams

Net ir didesniuose vynuogynuose yra naudojami mažesni nei įprasti traktoriai. Tarpai tarp vynuogių krūmų eilių dažniausiai būna tarp 2 ir 2,5 metro, todėl naudojamas traktorius turi tilpti į tokio dydžio tarpą. Traktoriai dažniausiai turi ne vieną paskirtį - naudojami ne tik vynuogynuose, bet ir  transportuojant surinktas uogas, produkcijos krovimui.

Nedidelis traktorius, naudojamas darbui tarp vynuogių eilių. 

Specializuota vynuogyno technika, kuri gali važiuoti virš vynuogių krūmų.

Vynuogynuose naudojama įranga, kuri važiuoja virš vynmedžių eilių.

Putojančio vyno gamybos įranga

Veneto regionas garsėja Prosecco putojančio vyno gamyba, todėl nenuostabu, jog RIVA parodoje dėmesys buvo skirtas ir šio vyno gamybai. Eksponuotą įrangą galima pritaikyti ir sidrų gamybai, kadangi procesas yra gana panašus. 

Putojančio vyno gamyboje naudojama šiuolaikinė šaldymo įranga, kuri butelio kamštelyje susirinkusias nuosėdas sušaldo vos per 10 minučių.

Vyno išpilstymo įranga

Dideliuose vynuogynuose kasmet gaminamas labai didelis kiekis vyno, todėl, norint greitai ir lengvai jį paruošti prekybai, reikalinga vyno išpilstymo, etiketavimo ir pakavimo įranga. 

Vyno išpilstymo įranga.

Vyno butelių etiketavimo ir pakavimo įranga.

Vyndarystės Lietuvoje perspektyvos

Lietuvoje turime pakankamai unikalią žaliavą vynams - juoduosius serbentus. Tai gerokai imlesnė darbui kultūra nei vynuogės, tačiau gali būti originali lietuviško vynuogininkystės verslo sudedančioji. Taip pat Lietuvos klimatas gali būti palankus kokybiško ir skanaus putojančio vyno gamybai. Išanalizavus, galima atrasti ir daugiau Lietuvos privalumų, kurie gali prisidėti prie vyndarystės klestėjimo. Norintiems pradėti vyndarystės verslą, kaip ir kiekvienam kitam verslui, reikia ruošti verslo planą, kuriame reikėtų atsižvelgti į vietinę darbo ir pardavimo rinką, kitus vietinius verslus, taip pat į tokius kriterijus kaip vietinis dirvožemis ir reljefas. Viena svarbiausių verslo plano sudedamųjų dalių - SSGG (angl. SWOT) analizė. Žemiau pateikiame trumpą, labiau globalią, vyndarystės SSGG analizę. 

Vyndarystės SSGG (angl. SWOT) analizė

Stiprybės Silpnybės Galimybės Grėsmės

Dėl Lietuvos klimato, čia nėra tokių parazitų kaip filoksera, todėl galima auginti neskiepytus vynmedžius, kurie yra ilgaamžiškesni ir stipresni.

Šaltesnis klimatas, dažnos šalnos. Dėl šiltėjančio klimato vartotojų pamėgtos vėsaus klimato veislės ir jų skoniai yra stumiami vis labiau į šiaurę, todėl Lietuva turi galimybę perimti jau paruoštus vartotojus. Per didelis klimato šilimas gali drastiškai pakeisti Lietuvos klimatą, taip atnešdamas įvairius parazitus, pavyzdžiui, filokserą. Tokiu atveju esami vynuogynai labai nukentėtų ir juos reikėtų keisti.
Lietuvoje vyndaryste užsiimantys asmenys, kitaip nei tradicinėse vyndarystės šalyse, gali greitai prisitaikyti ir perimti tobulėjančias technologijas, kadangi nėra pripratę prie vyno gamybos tradicijų ir yra mokymosi stadijoje. 

Lietuvoje pagrinde veikia maži ūkiai, kurie negali įsigyti ir naudoti naujausias technologijas bei rentabiliai dirbti.

Šalyje priimtas vienas griežčiausių Europoje alkoholio kontrolės įstatymas.

Dideli biurokratiniai barjerai, kompetencijos trūkumas vyndarystės ir kitų alkoholinių gėrimų gamybos srityse.

Distiliatų gamybos draudimas.

Gali būti naudojamasi ES paramos skiriamomis lėšomis vynininkystei vystyti. 

Kooperacijos galimybės.

Naujų alkoholio gamybos draudimų įstatymų grėsmė pasikeitus valdžiai.

Korupcija skirstant ES paramą.

Daug nenaudojamų vynuogininkystei tinkamų žemės plotų. Didelis kiekis draudimų, neleidžiančių naudoti žemės plotų ant šlaitų ir prie vandens telkinių.    
Vis didėjančios ir stiprėjančios vyndarių asociacijos, kurios populiarina vyndarystę ir vyno kultūrą. Vietinės vynuogininkystės mokslinės bazės trūkumas.    
Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vyno gamybos įranga

Vynuogynų įranga, vyno įrangos paroda.

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Geriausi autoservisai Vilniuje

Kaip ir kokį autoservisą Vilniuje rinktis pagal paslaugas - kompiuterinė diagnostika, variklio, duslintuvo, važiuoklės remontas, kėbulo remontas ir dažymas

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Google reklama

Reklama Google, kaip reklamuotis Google, Google reklamos formatai, kaip dominuoti Google paieškoje

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Geriausios profesijos 2024

Geriausios profesijos, kurioms prognozuojama sėkmė ateityje. Šiuo metu geriausiai apmokamos profesijos.

Džiovinimo linijos įranga

Pramoninė džiovinimo įranga, žaliavos džiovinimui paruošimo įranga