Agrariniame versle nuolat auga darbų mastai, plečiasi įdirbimui ir augalininkystei skirti laukai. Šie pokyčiai įtakoja ŽŪ technikos parko, kurį daugiausia sudaro traktoriai, augimą ir tobulėjimą. Nauji traktoriai tampa populiariu pirkiniu tarp modernių ūkininkų.
Geriausio traktoriaus beieškant, būtina atsižvelgti į įvairius veiksnius, įskaitant, bet neapsiribojant, turimo ūkio specifiką, numatomą žemės ūkio praktiką, vyraujančius klimato ypatumus ir traktoriaus techninių specifikacijų suderinimą su minėtais veiksniais. Vėliau pasirenkamas technikos gamintojas ir perkamo traktoriaus tipas.
Geriausio traktoriaus charakteristikos
Smulkiems ir vidutiniams ūkiams, turintiems ribotą plotą ir mažesnį darbų frontą, būtų naudinga pasirinkti jų eksploatacinius reikalavimus atitinkantį naują traktorių. Esant tokioms aplinkybėms, patartina vengti įsigyti galingą traktorių, o vietoj to apsvarstyti tinkamą alternatyvą iš vidutinės arba mažos galios traktorių klasės. Pažymėtina koreliacija tarp dirbamos žemės ploto ir traktoriaus našumo bei išteklių panaudojimo. Kompaktiškų ir vidutinio dydžio traktorių yra daug kartu su gerbiamų gamintojų gausa. Norint pasirinkti geriausią traktorių smulkiam ūkininkavimui, reikia atsižvelgti į jo tinkamumą jūsų vietovės aplinkai, į jo technines galimybes ir specifikacijų laikymąsi bei į kompanijos-gamintojo pasiekimus kuriant kokybiškus traktorius.
Vienas iliustratyvus atvejis yra populiarus traktorių, skirtų mažo ir vidutinio ūkio darbams, gamintojas - kompanija „TYM“, kuri klesti nuo savo įkūrimo Pietų Korėjoje, žinomoje savo aukštų standartų automobilių pramone, elektronika, buitiniais elektros prietaisais. Korėjos automobilių pramonė yra aukštai reitinguojama pasaulyje. TYM įmonės mažų ir vidutinių traktorių asortimentas itin išpopuliarėjo tarp JAV ūkininkų. Be to, TYM įsitvirtina ir Europos rinkoje – 35 prekybos centrai rūpinasi regiono ūkininkų gerove.
TYM traktoriai priskiriami mažos ir vidutinės galios žemės ūkio mašinoms, skirtoms naudoti ūkiuose iki 100 hektarų. Pačios Korėjos kraštovaizdį daugiausia sudaro maži ūkiai. Dėl to bendrovė TYM daugiausia dėmesio skiria mažos galios (19–46 AG) ir vidutinės galios (55–100 AG) traktorių projektavimui ir gamybai, kartu su mini traktoriais. Traktorius TYM T1304, klasifikuojamas kaip vidutinio galingumo traktorius, pasižymi 127 AG galia ir kai kuriomis patraukliomis charakteristikomis:
- Modelyje įtaisytas Vokietijoje pagamintas Deutz variklis su turbokompresoriumi, 4 cilindrais, 3621 cm³ darbiniu tūriu ir 2300 aps./min. Variklyje yra dvigubas oro valymo filtras, vandeninis aušinimas vandeniu. Degalų sąnaudos neviršija 12 litrų per valandą.
- Maksimalus 4,3 m apsisukimo spindulys – tai kone svajonių manevringumas. Naudodamas tvirtą hidraulinį vairo stiprintuvą T1304 gali apsisukti 3,5–4,3 metro spinduliu, nereikalaujant daug traktorininko manipuliacijų.
- TYM T1304 standartinis komplektas gali pasigirti 2 hidrauliniais siurbliais, 3 hidraulinėmis poromis, priekiniu ir galiniu hidrauliniu kranu – viskas bazinėje kainoje. Baziniame komplekte yra ir hidraulinių skirstytuvų svirtis. Didžiausias šios mašinos siurblio našumas yra 76 litrai per minutę.
- Į standartinį komplektą įskaičiuotas oro kondicionierius ir apšvietimas kabinoje, tad žemdirbys gauna visiškai įrengtą kabiną nepatirdamas papildomų išlaidų.
- T1304 turi 4 bėgių lėtos eigos pavarą, kuri leidžia operatoriui patogiau mažinti eigą arba pasirinkti konkretų sulėtinto riedėjimo tempą.
- Pavarų sistemą sudaro dviejų tipų dėžės, kurios sklandžiai veikia kartu. Tai pasiekiama naudojant mechaninę pavarų dėžę su „Power Shift“ funkcija. Atsižvelgdamas į situaciją, traktorininkas turi galimybę naudoti Power Shift arba visiškai mechaninį Power Shuttle.
Nuotraukoje - vidutinio galingumo traktorius TYM T1304 iš UAB "Livila"
Ieškantiems tinkamo traktoriaus smulkiam ar vidutiniam ūkiui – rekomendacija iš UAB „Livila“ (TYM traktorių atstovo Lietuvoje) – daugiau pasidomėti šiomis būdingomis techninėmis charakteristikomis:
- Hidraulinė sistema, pasižyminti darniu efektyviu veikimu, ekonomiškumu ir automatizavimu.
- Pavarų diapazonas ir dėžės variantas (automatinė arba mechaninė) turi įtakos važiavimui į priekį, atbulinės eigos ir lėtos eigos valdymo galimybėms.
- Traktoriaus gebėjimui lanksčiai manevruoti mažame lauke įtakos turi platus jo apsisukimo spindulys.
- Traktoriaus kabinos komplektaciją lydi darbo komfortą didinantys veiksniai, tokie kaip temperatūros reguliavimas, triukšmo ir vibracijos lygio mažinimas, gero matomumo užtikrinimas, laisvų rankų sistema.
- Moderni traktorių valdymo įranga.
- Galingumas. Tai apima ir variklio galią, ir protingą kuro išnaudojimą, ir galimybę tempti, kelti ir vilkti sunkius krovinius.
- Teisingos padangos lemia traktoriaus gebėjimą sklandžiai važiuoti tam tikru dirvos tipu ir išlaikyti puikų sukibimą su paviršiumi.
- Tarp ekologiškų traktoriaus savybių yra mažesnis dujų išmetimas į aplinką.
Geriausių traktorių varikliai
Nuo variklio veikimo būdo priklauso, kaip efektyviai veikia traktorius, kiek sunaudoja degalų ir kiek laiko tarnaus. Ekspertai rekomenduoja ūkininkams variklio klausimu laikytis išvardytų standartų:
- Galia (žymima arklio jėgomis arba kilovatais). Pagal variklio galingumą traktoriai skirstomi į didelės, vidutinės arba mažos galios.
- Variklio cilindrų darbinis tūris, matuojant kubiniais centimetrais (cm³).
- Ekonomiškumas, kuris gali būti išreikštas degalų sąnaudomis litrais per valandą.
- Galimybė valdyti automatiškai ir elektroniniu būdu.
- Sukimo momento matavimo indeksas niutonmetrais (Nm), atsižvelgiant į greitį.
- Tvarumas (pvz., kenksmingų dujų išleidimo į atmosferą klausimu).
- Aušinimo ir perkaitimo mažinimo būdas.
- Pagal vibracijų ir triukšmo slopinimo lygį.
- Apsauginių filtrų pasirinkimo procesas.
- Naudojamų degalų tipas.
Naujų traktorių varikliuose esantys šiuolaikiniai įdiegimai užtikrina variklio komponentų ilgaamžiškumą, taip pat apsaugo nuo priešlaikinio gedimo. Šios funkcijos apima keletą naujovių, pavyzdžiui, nuolat drėkinami cilindrai, palaikant optimalų jų veikimą ilgesnį laiką, sustiprintą alkūninį veleną, pagerintą purkštukų technologiją ir CO² išmetimo slopinimą.
Svarbu paminėti, kad naudojant patobulintus variklius gali prireikti tiksliai laikytis nurodymų ir susilaikyti nuo atlaidaus eksploatavimo.
Įprastai traktoriuose montuojami varikliai, sukurti originalaus gamintojo arba autoritetingų trečiųjų šalių gamintojų. Idealiu atveju variklio gamintojas turėtų turėti išbandytų ir patikrintų technologijų naudojimo patirtį. Traktoriuose dažniausiai montuojami komponentai, kuriuos gamina žinomi variklių gamintojai, tokie kaip Deutz, Mitsubishi, Perkins, Yanmar, Caterpillar, Doosan.
Traktoriaus variklio generuojamos galios kiekis yra esminis rodiklis, į kurį reikia atsižvelgti kaip ir į tinkamą variklio gabaritų ir galios pusiausvyrą. Vidutinis ar smulkus ūkis pasielgtų nepraktiškai, investavęs į traktorių, kurio variklis yra pernelyg galingas. Kompaktiškas mažas variklis šiais laikais būna taip pat pažangus ir pakankamai galingas, tinkantis fermai iki 100 hektarų. Apgalvota galios ir gabarito pusiausvyra padidina mašinos tempiamąją jėgą nedidinant kuro sąnaudų.
Kalbant apie kurą ir galingumą, lemiamas santykis yra galios kiekis, sugeneruotas vienam sunaudoto kuro vienetui. Idealus naujas traktorius turi turėti taupų degalų naudojimo efektyvumą ir reikiamą galią konkrečioms agrarinėms užduotims atlikti, kad būtų optimizuota ekonominė nauda. Traktoriaus produktyvumas neturėtų didinti degalų išnaudojimo ir neturėtų neigiamai paveikti ūkininko biudžeto. Ekonomiškas kuro panaudojimas gali būti pasiektas įdiegus oksidų katalizatorius ir suodžių filtrus varikliuose.
Geriausių traktorių išmanusis valdymas
Šiuolaikiniuose pažangiuose traktorių modeliuose valdymo įranga sukomplektuota iš prietaisų skydelio, išmaniojo terminalo, porankio ir interaktyvaus sensorinio ekrano. Šios sąsajos palengvina naudotojų pasirinkimo ir konfigūravimo režimus, taip pat rodo visas traktoriaus veikimo metu atliekamas operacijas ir modifikacijas.
Naudojant ISOBUS padargo valdymo funkciją, tempiamo padargo nustatymus galima reguliuoti tiesiai iš kabinos per joje įrengtą išmanųjį terminalą. ISOBUS jungtis įrangai pritvirtinti yra traktoriaus gale ir gali būti integruota su autopiloto technologija.
Naudojant autopilotą yra galimybė nustatyti optimalų riedėjimo maršrutą, sumažinti degalų išeigą ir didinti produktyvumą sudėtingomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, dirbant tamsoje. Kai hidraulinė sistema suderinama su automatiniu vairavimo valdymu, o traktoriaus minimali galia siekia 250 AG, galima jį aprūpinti autopilotu.
Traktoriaus pavaros - kiekis ir pavarų dėžės tipas
Pažangi technologinė tendencija – traktoriaus pavarų diapazono išplėtimas. Turėdami daugiau pavarų galite pasirinkti geriausią greitį (tuomet variklio apkrova paskirstoma protingai bei taupomi degalai). Dėl šios priežasties šiuolaikinių traktorių gamintojai sukonstruoja itin plataus diapazono pavarų sistemą, kurią sudaro 32 pavaros, skirtos važiuoti į priekį ir 32 važiuoti atbuline eiga. Tokia 32 x 32 sistema leidžia žymiai sumažinti degalų sąnaudas ir padidinti produktyvumą.
24 x 24 pavarų sistemoje greičių perjungimas jau ne toks platus, dėl to gali būti sunaudojama daugiau kuro. Mažesniuose traktoriuose, skirtuose siauros paskirties darbams atlikti, pavarų pasirinkimas dar siauresnis - 16 x 16 arba 12 x 12 pavarų.
Jeigu pavarų dėžė universali - ji tinkama tiek greitai atbulinei eigai, tiek lėtos eigos operacijoms. Norint, kad traktoriai galėtų efektyviai važiuoti sodo eilėmis derliaus nuėmimo metu, būtina turėti optimizuotą išplėstų galimybių lėtos eigos pavarą. Šia funkciją atlieka išplėstinis eigos lėtintuvas, skirtas keisti lėtos eigos parinktis arba palaikyti pastovų iš anksto nustatytą režimą.
Yra dviejų tipų pavarų dėžės: mechaninė ir mechaninė su automatikos funkcijomis. Grynai mechaninė dėžė ilgą laiką buvo laikoma patikima ir nebrangia, jos pavaras ir greitį galima reguliuoti rankiniu būdu. Naujausia mechaninė dėžė, žinoma kaip „Power Shuttle“, leidžia sklandžiai perjungti pavaras, kai traktorius juda. Mechaninės dėžės dažniausiai dedamos į mažus traktorius, kuriems trūksta galios, nes brangesnių ir sudėtingesnių automatinių pavarų dėžių įrengimas nėra ekonomiškas tokioms mašinoms, kurios turi ribotą darbų frontą.
Dabartinis mechaninių pavarų dėžių variantas su automatinėmis funkcijomis žinomas kaip „Power Shift“. Dėl šio mechanizmo pavarų perjungimas vyksta greitai ir be pastangų, todėl tausojamas kuras, variklis neperkaista. Šioje sistemoje koordinuotai naudojamos dviejų tipų pavaros, kurios žymiai padidina traktoriaus eksploatacines galimybes. Priklausomai nuo situacijos ir atšiaurumo lygio, traktoriaus vairuotojas gali lanksčiai pasirinkti, ar naudoti “Power Shift" arba mechaninį “Power Shuttle”.
„Power Shift“ – tai didelio ir vidutinio galingumo traktorių prioritetas, siekiantis atitikti eksploatacines specifikacijas.
Pasirinkus “Power Shift” galimos didesnės priežiūros ir remonto išlaidos. Kai kur, perkant naują traktorių, „Power Shift“ pavaros tipas neįtraukiamas į standartinį paketą. Tokios įmonės jį siūlo įsigyti už papildomą mokestį už atskirą montavimą. Bet ne visur.
Geriausių traktorių hidraulinė sistema
Traktorininkai teikia pirmenybę abipusiai suderintam variklio ir hidraulikos veikimui, kuris reguliuotų ir mažintų degalų sąnaudas. Šiuolaikiniuose hidrauliniuose siurbliuose įdiegtos pažangios sukimo momento ir apkrovos valdymo funkcijos, kad būtų išvengta variklio perkrovos. Tai leidžia efektyviai veikti hidraulikai nepadidinant kuro išeigos.
Vidutinės galios traktoriams geresnis pasirinkimas yra 2 hidrauliniai siurbliai. Principe traktoriai, kurių galingumas siekia 70–130 AG, gali dirbti sklandžiai, kai siurblio našumas sudaro apie 45–60 l/min. Svarbu įsitikinti, kad pasirinktas hidraulinis siurblys gali atitikti visus reikiamus reikalavimus.
Iš pradžių gali atrodyti, kad pagrindinėms užduotims atlikti pakanka, jei vidutinės galios traktoriuose standartiškai būtų sumontuotos tik dvi hidraulinės poros. Bet su dabartiniu polinkiu į ŽŪ įrangos modernizavimą, šios kategorijos traktoriuose patartina turėti tris hidraulines poras – atvejams, kai agrarinių darbų apimtis smarkiai išauga.
Hidraulinių skirstytuvų sinchronizavimas yra veiksmingas būdas padidinti efektyvumą. Patartina, kad bazinėje traktoriaus kompletacijoje būtų ir skirstytuvų svirtys.
Kai hidraulikos žarnos intensyviai trinasi sistema gali sugesti. Apsaugai nuo trinties sukeltų sutrikimų geriausi traktorių hidraulika aprūpinama pažangia valdymo sistema, kuri leidžia operatoriui aiškiai matyti visus gedimus per prietaisų skydelio ekraną.
Kai hidraulinio skysčio sistema įrengta atskirai, transmisijoms negręsia pažeidimai skysčiams išsiliejus. Transmisijų ir jų alyvos montavimas skirtingose talpose yra optimaliausias būdas.
Geriausių traktorių transmisijos
Variklio gaminama galia turi būti efektyviai nukreipta į esminius traktoriaus veikimo komponentus (pvz., į padargus) per transmisijas, o taip pat reguliuoti reikiamą sukimo momento lygį. Todėl didėja susidomėjimas išmaniųjų transmisijų panaudojimu žemės ūkyje. Šiuolaikiniai traktoriai turi elektroninės transmisijos valdymo galimybes, naudojant išmanųjį terminalą kabinoje.
Efektyvus metodas apima atskirų skyrių transmisijai ir atskirų transmisijos skysčio rezervuarų panaudojimą. Tuomet transmisijos išvengia netikėtų užpylimų alyva.
Naudojant pažangias šiuolaikines transmisijas, galima greitai ir lengvai reguliuoti pavaras ir greitį, kad jie atitiktų įvairius darbinius scenarijus ir dirbamo lauko reljefą. Patobulinta naujausia bepakopės transmisijos versija suteikia geresnes tempimo ir prisitaikymo prie skirtingų greičių galimybes, taip pat efektyviai veikia esant šaltesniam orui.
Geriausio traktoriaus apsisukimo spindulys ir manevringumas
Ūkininkai entuziastingai sveikina labai manevringus traktorius už jų universalumą riedant per smulkių ir vidutinių ūkių (nuo 20 iki 100 hektarų) laukų reljefą. Traktoriaus gebėjimas laisvai manevruoti kelio posūkiuose arba apsisukti lauko pabaigoje tempiant padargą vertinamas pagal apsisukimo spindulio metrų kiekį. Manevruojasi lengviau, kai apsisukimo spindulys didesnis. Nedidelio ploto lauke reikia atlikti daugiau apsisukimų.
Geriausi traktoriai – tai tuo pačiu ir labai manevringi. Neblogai, jeigu jų apsisukimo spindulys gali sudaryti 3,3–3,5 metro. Dar geriau, kai jų apsisukimo spindulys patenka į 3,8–4,3 m diapazoną – tuomet laikoma, jog šie vidutinės galios traktoriai pasižymi idealiu manevringumu.
Traktoriaus gebėjimas važiuoti kalvų šlaitais ir įkalnėmis be grėsmės apvirsti taip pat vertinamas kaip geras manevringumas. Optimizuoti traktoriai gali lengvai įveikti nuokalnes nuo 26 iki 28 laipsnių.
Vikšriniai traktoriai su keturiomis trikampėmis vikšrinėmis važiuoklėmis pasižymi geresnėmis manevravimo galimybėmis, o ne su dviem pailgomis važiuoklėmis, kurių apsisukimo galimybės yra ribotos.
Traktoriaus kabina
Pritaikius ergonomišką salono dizainą, galima vizualiai stebėti plačią lauko perspektyvą įvairiais kampais. Novatoriška sėdynė su antivibraciniu amortizavimu ir su hidrauline pakėlimo sistema leis traktoriaus operatoriui dirbti patogiai, su galimybe reguliuoti sėdynę pagal savo ūgį ir kūno sudėjimą.
Vidutinio galingumo traktoriuje esanti difuzinė šildymo sistema padeda sušildyti kabiną vėsiu oru žiemą. O vasarą salonas bus vėsinamas per oro kondicionavimo sistemą. Stoglangis ir šoniniai langeliai gali būti visiškai atidaryti. Papildomą komfortą suteikia triukšmo izoliacija ir įdiegtas muzikos grotuvas.
Strategiškai išdėstytos valdymo svirtys ir mygtukai fiziškai palengvina traktorininko galimybę valdyti techniką ir prižiūrėti visų techninių įvykių eigą.
Kai kurie traktorių gamintojai ir jų partnerių agentūros dabar parduoda traktorius su oro kondicionieriumi ir kabinos apšvietimu, kurie yra standartinio paketo dalis. Žemdirbiams tai atveria galimybę pirkti traktorių su visiškai įrengta kabina nepatiriant papildomų išlaidų. Kiek daugiau apie traktorius straipsnyje "Nauji traktoriai".
Geriausių traktorių padangos
Traktorių padangų skirtumą sudaro vidinis pripūtimo slėgis, konstrukcija ir struktūra, gumos sluoksniai, protektoriaus rašto konfigūracija, atsižvelgiant į svorį, reljefą, metų laiką, numatomą technikos naudojimą ir turimų ratų tipą.
Priklausomai nuo traktoriaus modelio naudojami tik konkretūs padangų matmenys. Ratlankio skersmuo turi svarbų vaidmenį. Įprastai priekinės ir galinės padangos būna skirtingos. Tinkama padanga dideliam traktoriui, kurio ratlankio skersmuo sudaro 28 cm, yra 16,9-28 dydžio. 6.50-16 dydžio kategorijos padangos tinka kompaktiškam traktoriui su 16 cm skersmens ratlankiu.
Vidinių sluoksnių sudėtis klasifikuoja padangas į diagonalines ir radialines. Jų sukibimas su žeme, amortizacija, standumas ir elastingumas priklauso nuo šių dviejų klasifikacijų:
- diagonalinės padangos pasižymi didesniu kietumu ir standumu, o karkasą sudaro keli sluoksniai, kurie yra pinti įstrižai. Šių padangų kaina mažesnė, tačiau protektoriui trūksta stabilizavimo ir tenka įdėti daugiau pastangų važiuojant minkštesniu reljefu.
- radialinės padangos susideda iš mažesnio karkaso sluoksnių kiekio, pasižymi didesniu elastingumu, geresniu sukibimu su dirva ir stabilizuotu protektoriumi – visa tai prisideda prie lengvesnio ir greitesnio vairavimo.
Lauko paviršiaus reljefas ir kokybė turi didelę reikšmę užtikrinant efektyvų traktoriaus veikimą. Konkretus protektoriaus raštas tinka tik būdingų savybių dirvožemiams – pvz., „eglutės“ raštas itin populiariai naudojamas agrariniuose darbuose. Protektoriaus rašto konfigūracija ir „eglutės“ segmentų išsidėstymas turėtų būti didesnis, kai dirva labai klampi ar minkšta.
Riedant per purvynus, bekelę ar nestabilią purią dirvą, protingiausia naudoti didesnio įmanomo pločio padangas. Jų didelis plotis padeda sumažinti traktoriaus slydimo ir buksavimo grėsmę, padidina sukibimo su dirva plotą. Platesnio dydžio padangos tolygiau paskirsto traktoriaus svorį dirbamoje žemėje, todėl sumažėja spaudimas dirvai ir išvengiama jos sutankėjimo. Minkštų padangų dėka dirvai daromas minimalus spaudimas. Derliui tai bus naudinga.
Traktoriaus padargų prikabinimo mechanizmas
Novatoriškos jungčių sistemos suteikia galimybę lanksčiai keisti atstumą padargui prikabinti, kad jis atitiktų riedėjimo sąlygas ir užduoties sudėtingumą.
Kai ūkininkas turi traktorių su universalia sąsaja padargams prikabinti, jis gali naudoti kelių tipų tempimo įrangą. ISO 500 standarto universali sistema leidžia naudoti ir kitų gamintojų sukabinimo įtaisus, ne vien originalius.
Kituose traktorių modeliuose įdiegtos progresyvios padargų valdymo galimybės, kurios padidina našumą ir reguliuoja kuro sąnaudas.
Siekiant finansiškai optimalaus žemės dirbimo, rekomenduojama rinktis tokį traktoriaus ir padargo santykį, kad būtų išvengta papildomų kuro išlaidų. Pasirinkite tinkamą plūgą, kuris tinka jūsų traktoriui. Kai lengvas traktorius naudojamas stambiam padargui tempti, variklis apkraunamas daugiau ir kuro sąnaudos didėja. Ir atvirkščiai, jei nedideliam padargui tempti naudojamas galingas traktorius, jis sunaudos daugiau laiko ir degalų papildomiems važinėjimams laukuose.
Labai geras straipsnis apie traktorius "Nauji traktoriai". Spauskite saugią aktyvią nuortodą.
Kategorijos straipsniai
Siloso gamyba
Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai
Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką
Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas
Geriausi traktoriai
Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos
Raudonųjų serbentų auginimas
Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės
Žiedinė ekonomika regionuose
Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą
Automatinės katilinės įrengimas
Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga
Triušių auginimas
Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės
Namo statyba iš polistireno blokelių
Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas
Nuotekų valymo įrengimas
Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka