Laminuotos grindys populiarios dėl natūralios išvaizdos, paprasto klojimo ir kainos. Kokybiškas laminatas lengvai montuojasi, nekaukši, gali būti atsparus drėgmei. Svarbu nesuisgundyti pigiais laminatais dėl kurių vaikšto prasti atsiliepimai apie laminato grindis. straipsnyje kaip išsirinkti kokybišką laminatą, laminato grindų montavimo instrukcija.
Laminuotos grindų lentos yra daugiasluoksnis gaminys, sudarytas mažiausiai iš trijų skirtingų medžiagų sluoksnių: dekoratyvinio ir apsauginio paviršiaus, supresuoto medienos plaušo ir apatinio, stabilizuojančio sluoksnio.
0,2-0,9 mm storio paviršiaus sluoksnį sudaro apsauginė plėvelė ir piešinio medžiaga. Tai taipogi gali būti sutapadinama.
Viduriniojo medienos plaušo dulkių sluoksnio storis būna nuo 6 iki 10 mm, o tankis įvairus: nuo vidutinio - 650-850 kg/ kub. ir didelio, kai medienos plaušo yra daugiau kaip 850 kg/kub.m. Bet būtent nuo šio sluoksnio tankio priklauso laminato mechaninis atsparumas dėvėjimuisi, trinčiai, įbrėžimams, smūgiams.
Apatinis, stabilizuojantis 0,1-0,2 mm sluoksnis gaminamas iš amortizuojančių ir garsą izoliuojančių medžiagų. Nuo jo labai priklausys ar laminatas nekaukšės ir kiek sumažės garso perdavimas žemyn.
Visi šių medžiagų sluoksniai presuojami aukštoje temperatūroje ir gaunamos laminato grindlentės, kurių storis gali būti nuo 6 iki 12 mm.
Anksčiau daugelis vartotojų privengdavo laminato grindų dėl kieto paviršiaus ir triukšmingumo, jautrumo vandeniui, elektrinimosi. Šiuolaikinių technologijų pagalba gaminamos laminato grindlentės daug geriau pritaikytos vartotojams - jų paviršius impregnuotas, turi storesnę, šiltesnę, patvaresnę dangą. Yra laminato atsparesnio drėgmei ir vandeniui, kai kurie gamintojai turi specialius akustinius laminato paklotus, kai kurie akustinį paklotą integruoja į sudėtį - lentučių apačią dengia minkštu audiniu.
Pirmas rodiklis, į kurį reikia atkreipti dėmesį - laminato atsparumo klasė, rodanti atsparumą trinčiai ir dėvėjimuisi. Dabar Žemiausia klasė prasideda nuo 31, daugiausia gaminamos ir naudojamos 33 atsparumo klasės laminato lentelės, tinkamos tiek komercinėms, visuomeninėms, tiek gyvenamosioms patalpoms.
Tokie įrašai kaip Water resistant, PVC free, eco friendly gali nieko nereikšti. Atsparumas nusitrynimui ( šiuo atveju AC5 - itin aukštas) turi būti patvirtintas nepriklausomų laboratorijų. 33 atsparumo kalsė tinkama dažnai naudojamoms patalpoms kaip svetainė, biuras. Nors vėlgi ne visi atsako už nurodytą klasę ir realiai pas nežinomą gamintoją tai gali būti 31 klasė. Negali pigios laminato lentos būti aukštos klasės.
Dėl menkesnio atsparumo trinčiai ir dėvėjimuisi bei neatitikimo kitiems europietiškiems standartams rekomenduojama vengti pigaus laminato. Europos gamintojai naudoja savo prekės ženklus ir kokybės patikrą, turi sertifikatus, bandymų protokolus. Tai svarbu dėl laminato cheminės sudėties. Europoje jau yra gamintojų, kurie gamina laminuotas grindis be dirbtinių cheminių tirpiklių.
Antras kokybiško laminato rodiklis - lentelės storis: kuo storesnės, tuo jos bus tvirtesnės. Tačiau šildomoms grindims dėl šiluminio laidumo reiktų plonesnio laminato, bet nerekomeduojamas ploniausias 6 mm laminatas. Gyvenamųjų patalpų šildomoms grindims reiktų rinktis 8 mm storio lenteles. Kai kurie gamintojai ant šildomų grindų klojamo laminato lenteles rekomenduoja ne tik sujungti užraktu (Clic sistema), bet ir suklijuoti tarpusavyje, kad dėl temperatūros skirtumų nesusidarytų plyšių. Tačiau tai priklauso nuo Clic užrakto kokybės, kokybiškas laminatas deformacijas dėl temperatūros atlaiko. Dar svarbesnis kokybės rodiklis yra laminato tankis.
Daugiau apie laminatą ir jo montavimą filme laminato klojimo instrukcija Youtube
Renkantis laminato lentelių formatą reikia turėti omenyje, kad didesnėje patalpoje organiškiau atrodys didesnio formato lentutės, mažesnėje - mažesnės ir ne itin ryškaus rašto.
Apie laminato lentelių formatą, spalvas, dizainą neverta daug kalbėti - laminato grindis galima pritaikyti bet kokio stilaus interjerui, bet kokios paskirties patalpoms. Yra ne tik įvairius medienos raštus imituojančių laminato grindų lentelių, bet ir akmens, keraminių plytelių ar betono išvaizdos. Geros kokybės laminatu drąsiai galima iškloti ne tik gyvenamųjų patalpų, virtuvės grindis, bet ir bet kurios komercinės bei visuomeninės paskirties patalpas - parduotuvių, bankų, teatrų, medicinos įstaigų grindis ir pan.
Laminato jungimas taip pat gali būti kokybės rodiklis. Griovelis dažniausiai būna brangesniame laminate. Laminatas kiek vaikščioja keičiantis drėgmės ir temperatūriniam režimui. Jei lentos jungiamos be griovelio tarpai ima neestetiškai matytis.
Laminato klojimas
Reikalingas laminato lentelių kiekis apskaičiuojamas pagal patalpos plotą + 5 proc. atsarga, ji reikalinga dėl to, kad kai kurias lenteles tenka pjauti, todėl atsiranda likučių. Kad lentelės įgautų patalpos drėgmės lygį, jas rekomenduojama 48 valandas palaikyti patalpoje, kurioje bus klojamos, ypač tai aktualu žiemos metu. Patalpos temperatūra turėtų būti 18-22 laipsniai šilumos ir 40-65 proc. drėgnumo. Laminatą išpakuoti tik prieš klojimą.
Prieš klojant laminatas patalpoje turi pastovėti 48 valandas.
Laminatą galima kloti ant visų pagrindų, bet jis turi būti lygus, švarus ir visiškai sausas. Leistinas grindų nelygumo nuokrypis - 2-3 mm bėginiame metre. Jeigu didesnis, grindų pagrindą reikia išlyginti naudojant išlyginamąjį mišinį. Labai svarbu, kad naujai išlygintos ar betonuotos grindys būtų gerai išdžiūvusios.
Ant grindų tiesiama mažiausiai 0,2 mm storio polietileno plėvelė ar kitoks paklotas, kad drėgmė iš apačios nepatektų į laminato sujungimo vietas. Plėvelės kraštai užleidžiami ant sienų, o siūlės suklijuojamos lipnia juosta. Ant plikų betoninių grindų kloti laminatą griežtai draudžiama (išskyrus atvejus, kai ant laminato lentelių apačios paklotas jau būna priklijuotas).
Kitas, papildomas pakloto sluoksnis gali būti iš kamštinės medžiagos, iš 3-5,5 mm storio polietileno plėvelės arba 5-7 mm storio presuotos medžio plaušo plokštės. Kuo storesnis paklotas, tuo daugiau sugeria sklindančio garso, tuo geriau išlygina pagrindo nelygumus. Rekomenduojama naudoti plokščių paklotą, toks yra standesnis, ilgiau tarnaus ir dar papildomai izoliuos garsą. Nepamirškite lipnios juostos pakloto siūlėms užsandarinti. Iš karto neklokite pakloto visame grindų plote, tik tiek, kad užtektų kelioms eilėms lentelių. Taip bus mažesnė tikimybė paklotą pažeisti nukritus įrankiui.
Kloti pradėkite nuo sienos, kurioje yra langas. Klokite lygiagrečiai krintančiai šviesai (taip matysis mažiau jungimo vietų ir danga atrodys gražiau).
Pirma lenta klojama išėma į sienos pusę, prie visų sienų, kolonų, vamzdžių, durų angų būtina palikti 8-10 mm kompensacinius plėtimosi tarpelius, į juos įstatant specialius kaiščius.
Pirmoji eilė turi būti visiškai lygi, nes pagal ją lygiuosis kitos eilės. Dažnai dedant pirmąją eilę suklaidina kreiva siena, o klojant kokią penktą eilę jau matyti, kad darosi sunkiau sujungti lenteles, lieka tarpeliai ir pan.
Jei pirmojoje eilėje klojote nenupjautą lentą, tai antrojoje eilėje viso ilgio lentą klokite maždaug 40 cm nuo krašto, o trečią eilę vėl galite pradėti kloti nuo sveikos lentos. Stenkitės, kad eilės gale netektų dėti lentos gabaliuko, trumpesnio nei 40 cm.
Lentų neprikalkite, neveržkite varžtais ir jokiu būdu neklijuokite prie pagrindo - jas paprasčiausiai reikia sujungti išėmomis be jokio papildomo tvirtinimo. Eiles junkite įstatę klojamą lentelę į paklotą maždaug 12-20 laipsnių kampu, lengvai spusteldami.
Laminato spynos gali būti labai skirtingos. Vienas reikės pakalti spaudžiant, kitos susijungs tik spūstelėjus. Nors pigias laminato lentas gali tekti jungti visa eile. Tai itin nepatogu, atkreipkit dėmesį ar laminatas gali būti montuojamas po vieną lentą. Taip pat laminatas gali būti montuojamas atvirkščiai. Tai ypač praverčia jei klojama per kelis kambarius perskirtus pertvara.
Laminato lenteles dažniausiai reikia kiek pakalti. Tada galutinai susijungia spynos. Pradžioje pakalama per vidurį, tada iš kraštų. Lentutė turėtų nusileisti pilnai. Tada kalama iš galo. Gana dažnai reikia prispausti sujungimo išorinį kampą.
Laminato kraštai pakalami specialiu įrankiu. Taip pat panašiai pakalama paskutinė laminato eilė.
Laminato lentos lengvai pjaustomos siaurapjūkliu. Reikėtų pasižiūrėti kuri pusė išdraskoma pjūklelio. Dažniausiai išdraskoma ta pusė į kurią nukreipti pjūklelio dantukai.
Deformacinėms siūlėms prie sienų, aplink išsikišimus paliekami 10 mm tarpai, išpjovos aplink vamzdžius suklijuojamos.
Laminatas šildomoms grindims
Laminato grindys tinka kloti ant vandeniu šildomų grindų ir ant infraraudonųjų spindulių plėvelės. Geriausiai tiks tankesnio pluošto laminatas.
Infraraudonųjų spindulių plėvelė uždengiama stabilizuota polietileno plėvele.
Apie laminato grindų montavimą žemiau esančiame filme laminato montavimas Youtube
Laminato grindų eksploatavimas
Eksploatuojant laminato grindis patariama po baldų kojelėmis pritvirtinti veltinio gabaliukus, baldus perstatant juos kelti, o ne stumti, kėdžių ratukai turi būti minkšti. Laminato grindų nevalykite šlapiu skuduru, naudokite tik lengvai drėgną skudurą ir tik laminatui skirtas valymo priemones. Nenaudokite šveičiančių arba šlifuojančių valymo priemonių, grindų nelakuokite.
Laminato grindlentės pasižymi pagrindinėmis teigiamomis parketo savybėmis: jos lengvai valomos, tvirtos, didžiulis spalvų ir faktūrų pasirinkimas, tačiau pigesnės, atsparios įbrėžimams ir įdubimams, neišblunka nuo saulės. Vienintelis laminato grindų trūkumas - negalima ilgam palikti palieto vandens, tačiau virtuvėje, kur tokia rizika dažna, verta pakloti drėgmei atsparesnį laminatą.
ASA.LT informacija
Kategorijos straipsniai
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Laminato klojimas
Laminato grindys, kaip kloti laminuotas grindis, laminato lentų montavimo instrukcija
Liejamos grindys
Liejamų grindų įrengimas. Cementinės dekoratyvinės, mikrocementinės grindys. Privalumai, trūkumai, dizaino galimybės.
Grindų pagrindo išlyginimas
Kaip išlyginti pagrindą savaime išsilyginančiais mišiniais, kaip paruošti pagrindą išlyginimui, grindų išlyginimo pažingsninė instrukcija
Plytelių klijavimas
Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka