Langų montavimas šiltinimo sluoksnyje
Atnaujinta: 2024-08-07

Plastikinių langų kaina dėl didelės gamintojų konkurencijos per pastaruosius metus padidėjo nedaug, jų kokybė vis aukštesnė, bet A++ energinė klasė priklauso ne tik nuo langų, bet ir nuo jų montavimo vietos. Lango „išnešimas" naudojant termoprofilius.

Langų montavimas šiltinimo sluoksnyje
Pastato langai sumontuoti M FRAME sistemos profiliuose, skirtuose langų tvirtinimui šiltinimo sluoksnyje.

A, A+, A++ energinės klasės pastatams keliamas reikalavimas, kad ilginio šiluminio tiltelio šilumos perdavimo koeficientas ties lango ar durų angokraščiu neviršytų 0,05 W/mK (žr. STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas"). Paprastai kalbant, reikalaujama, kad langai būtų įstatyti taip, kad jų perimetru nesusidarytų pernelyg dideli šilumos tilteliai, kad siena neperšaltų ir šiluma neplūstų lauk. Bet neretai gyvenamųjų namų projektuose lango montavimo mazgas nėra detalizuojamas, o prie langų specifikacijos nurodoma - langas montuojamas šiltinimo sluoksnyje. Tokia sąlyga gali būti realizuojama keliais būdais: lango angą šiltinant putplasčiu arba langą montuojant už mūro sienos, t.y., ant specialių kronšteinų ar termoprofilių. Pastarasis būdas, kaip rodo teoriniai skaičiavimai ir praktika, yra patikimiausias dėl langų statikos, šilumos ir visiškai atitinka aukštos energinės klasės reikalavimus.

Schemoje ir termovizinėse nuotraukose pateikti du skirtingi lango montavimo šiltinimo sluoksnyje pavyzdžiai - kai langas sumontuotas į angą, ją apšiltinus 20 mm Finnfoam XPS sluoksniu ir kitas, kai langas montuojamas ant Warmotech PRO 80 termoprofilių.

Lango šiltinimo sluoksnyje montavimo schema
Lango šono ilginio šilumos tiltelio vertės tvirtinant langą Warmotech Pro termoprofilių sistemoje (kairėje) bei tvirtinant apšiltintoje angoje (dešinėje).

Abiem atvejais šoninio angokraščio mazgo ilginio šiluminio tiltelio šilumos perdavimo koeficientas yra mažesnis nei 0,05 W/mK ir atitinka energinei klasei keliamus reikalavimus. Bet yra kitų detalių, kurios svarbios tiek šiluminiams parametrams, darbo sudėtingumui, tiek namo estetikai.

Taigi, kokį montavimo būdą pasirinkti, kokie šių ir kitų montavimo būdų privalumai ir trūkumai?

Lango montavimas apšiltintoje angoje
Lango anga apšiltinta ekstruziniu polistirenu.

Didžiausias lango montavimo ekstruziniu polistirenu apšiltintoje angoje privalumas - kaina. Šis būdas yra pigiausias iš minėtų, ir dažnu atveju paprasčiausias statytojams, kadangi mažėja darbų apimtis. Toks montavimo būdas dažnai pasirenkamas nekilnojamo turto vystytojų kaip pigesnė alternatyva.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad, šiuo būdu sumontavus langus, ilginio šilumos tiltelio vertės yra artimos 0,05 W/mK, nors kai kuriais atvejais nepasiekia reglamente reikalaujamos vertės. Dėl šios priežasties montavimas ekstruzinio polistireno sluoksnyje turėtų būti parenkamas individualiai, skaičiuojant ilginius šilumos tiltelius pagal naudojamų medžiagų šiluminio laidumo koeficientus, storius ir kt. Taip pat, tvirtinant langus šiuo būdu, dažnai pasitaikanti problema - langas tvirtinamas tiesiai į blokelį, kuris dėl didesnių svorio bei vėjo apkrovų lango tvirtinimo vietose gali skilti ar įtrūkti. Ypatingai tai aktualu sienoms iš keraminių ar akyto betono - dujų silikato blokelių, kurie yra trapesni.

Schemoje žemiau pateiktas apatinis angokraščio mazgas, kurio ilginio šiluminio tiltelio šilumos perdavimo koeficientas neatitinka energinei klasei keliamo reikalavimo (vertė 0,0718 W/mK), o palyginimui - mazgas su Warmotech PRO 80 sistemos profiliu, kuris žymiai sumažina ilginio šilumos tiltelio vertę ( 0,0347 W/mK).

Lango šilumos izoliacijos skaičiavimai
Lango apačios ilginio tiltelio vertės palyginimas tvirtinant langą Warmotech Pro sistemoje (kairėje) bei tvirtinant apšiltintoje angoje (dešinėje).

Kitas esminis montavimo būdo angoje trūkumas - estetika. Norint pasiekti energinei klasei keliamus reikalavimus, sienų šiltinimo sluoksnio storis gali siekti 25 ar net 30 centimetrų. Jei langas montuojamas angoje, suformuojamas itin plati lauko palangė, kas sąlygoja prastesnę pastato išvaizdą, taip pat į patalpą patenka mažiau šviesos, mažėja matymo kampas.

Nuotraukose matome, kaip atrodo sumontuotas angoje ir 10 cm „išneštas" langai. Skirtumai itin akivaizdūs užbaigtame namo fasade, o viduje, jei langas montuojamas į sieną, šie skirtumai pasireiškia mažesniu šviesos kiekiu ir matymo kampu.

Išnešamo lango montavimas
Langas sumontuotas Warmotech Pro profilių sistemoje (kairėje) bei angoje (dešinėje) analogiškame kartotiniame namo projekte.

Lango montavimas šiltinimo sluoksnyje
Langas Warmotech Pro sistemos profiliuose (kairėje) bei angoje (dešinėje) kartotiniame namo projekte.

Kai langas montuojamas apšiltintoje angoje, didėja atstumas tarp kietų paviršių, t.y. naudojami ilgesni varžtai, dėl ko silpnėja lango statika, langas gali būti lengviau išklibinamas vėjo apkrovos, o ties angokraščiu gali atsirasti tarpelių ir nesandarumų.

 

Lango išnešimas naudojant kampus ir kronšteinus

Kitas montavimo būdas - kai langai montuojami šiltinimo sluoksnyje ant specialių kronšteinų, pagamintų iš metalo ar stiklo audinio. Tokį montavimo būdą dažnai pasirenka montuotojai bei statytojai, kai siekiama susiaurinti lauko angokraštį ir atitikti energinės klasės reikalavimus.

Išnešamo lango montavimas ant kronšteinų
Išnešamo lango montavimas ant metalinių kampų.

Kadangi montuojant ant kampų ar kronšteinų nereikia spec. termoprofilių ar klijuoti angų polistirenu, nereikia laukti, kol sukietės klijai, langai ir kronšteinai gali būti montuojami tą pačią dieną. Toks montavimo būdas dažnai yra pigesnis, tačiau šiuo atveju reikėtų atkreipti dėmesį, kokios medžiagos naudojamos - ar tai langų montavimui skirti kronšteinai, ar pigūs, tam neskirti metaliniai kampai. Langas, sumontuotas ant tam tikslui nepritaikytų kampų, gali klibėti, dėl to gali atsirasti plyšių ir nesandarumų.

Dar vienas didelis tokio montavimo būdo minusas - po lango montavimo labai sunku privesti šiltinimo medžiagą iki pat lango rėmo, lango montavimo metu nėra sandarinamas ir juostomis apklijuojamas angokraštis, to rezultate gali nukentėti pastato sandarumas. Šį darbą dažnu atveju atlieka jau ne langą montavę meistrai, o fasado šiltintojai, kurie turi atsakyti ir už anksčiau objekte dirbusių meistrų darbo kokybę. Meistrų atsakomybės ribos nėra apibrėžtos ir, esant problemoms, gali kilti nesutarimų, kas turėjo kokybiškai ir iki galo atlikti darbus.

Jei pastato eksploatacijos metu prireiktų pakeisti langus, taip sumontuotų langų pakeitimas yra itin sudėtingas, kadangi reikia ardyti dalį apšiltinimo ir fasado apdailos aplink langą.

 

Langų išnešimas su termoprofiliais

Savo privalumus jau įrodė lango montavimo būdas, kai langai montuojami naudojant specialius termoprofilius. Bėgant metams šis lango montavimo būdas tampa standartiniu, ir, nors šiek tiek brangesnis už anksčiau išvardintus langų montavimo būdus, vis dažniau naudojamas kaip pasiteisinęs, kokybiškas šiltų langų garantas. Beje, naujų butų pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį į langų sumontavimo būdą. Langų montavimas termoprofiliuose rodo, kad NT turto vystytojai supranta, kas užtikrina langų stabilumą, šilumą ir komfortą.

Montuojant langą į termoprofilius, formuojamas ne tik mažesnis lauko angokraštis, taip sukuriant patrauklesnę pastato išvaizdą ir užtikrinant daugiau šviesos pastate, bet ir užtikrinama puiki lango statika, gera garso izoliacija ir lengvai pasiekiami A, A+ ir A++ energinėms klasėms keliami reikalavimai.

Termoprofilio langams tvirtinimas
Langai sumontuoti šiltinimo sluoksnyje Warmotech PRO bei M FRAME termoprofiliuose.

 

Kokius termoprofilius pasirinkti?

Rinkoje yra įvairių termoprofilių. Dažniausiai šie profiliai gaminami iš padidinto tankio polistireninio putplasčio arba didelio tankio poliuretano. Pagrindiniai šių medžiagų skirtumai - šiluminis laidumas ir mechaninės savybės. Šias medžiagas nesudėtinga palyginti pagal visiems gerai pažįstamų akyto betono ir silikato blokelių analogiją - polistireninio putplasčio profiliai yra šilti, tačiau nėra tokie tvirti (atitikmuo akyto betono blokeliams), o poliuretano profiliai turi šiek tiek prastesnes šilumines savybes, bet daug didesnį mechaninį stiprumą (atitikmuo silikato blokeliai). Tačiau ir vieni, ir kiti termoprofiliai atlieka pagrindinę savo funkciją - neleidžia peršalti sienai, sulaiko šilumą ir padeda pasiekti energinės klasės reikalavimus. Taip pat skiriasi ir kitos savybės - garso izoliacija, degumas ir kita.

Statytojams taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, ar įsigyjami termoprofiliai nėra tiesiog įprastos į profilius supjaustytos šiltinimo medžiagos (ekstrudinis polistireninis putplastis (XPS) ar putų polistirenas (EPS), kurios neskirtos varžtų tvirtinimui ar mechaninėms apkrovoms atlaikyti. Tokią informaciją galima rasti gaminių techniniuose duomenų lapuose ar kituose dokumentuose, kuriuos pardavėjas turėtų pateikti paprašius klientui.

Termoprofiliams tinkamų medžiagų nėra daug, todėl Lietuvos įmonė UAB „Anderus" 2020 metais, tapusi tarptautinės statybos gaminių kompanijos „Finnfoam" dalimi, ėmėsi Warmotech termoprofilių gamybos. Warmotech profiliai atitinka ES standartus, turi aplinkosauginę EPD poveikio aplinkai deklaraciją (Environmental Product Declaration).

Išnešami termoprofiliai langams
Warmotech PRO termoprofiliai poliuretano pagrindu.

Dėl itin didelio mechaninio atsparumo, geros garso izoliacijos, matmenų stabilumo, gerų šiluminių savybių Warmotech produktų asortimente dominuoja profiliai poliuretano pagrindu. Pavyzdžiui, populiariausi Warmotech PRO sistemos profiliai gaminami iš poliuretano plokštės klijuojant ją su Finnfoam XPS F-700 sluoksniu. Išorinis ekstruzinio putų polistireno sluoksnis užtikrina gerą profilių šilumos izoliaciją, taip pat yra puikus paviršius stipriam sandarinimo produktų sukibimui (sandarinimo juostoms), o poliuretano dalis užtikrina tvirtą pagrindą langų apkrovai ir tvirtinimui.

Be gerų šiluminių savybių ir atsparumo gniuždymui, Warmotech profiliai pasižymi gera garso izoliacija. Šie profiliai yra itin vertinami Vakarų Europoje dėl ypatingai gerų techninių savybių ir dėl to, jog jie gaminami iš perdirbtų medžiagų, taip tausojant aplinką bei siekiant tvaresnių statybos sprendimų.

Kito tipo profiliai UAB „Anderus" asortimente - HDE (High Density EPS) - juodos arba baltos spalvos didelio tankio polistireninio putplasčio profiliai. Jie pasižymi šiek tiek geresnėmis šiluminėmis savybėmis negu Warmotech PRO sistema, tačiau yra silpnesni mechaniškai, turi prastesnę varžto ištraukimo jėgą.

Termoprofiliai langams gera kaina
Polistireninio putplasčio pagrindo Warmotech HDE profiliai.

Šiuos profilius rekomenduojama naudoti langams, kurių svoris ir apkrova yra mažesni. HDE langų montavimo termoizoliaciniame sluoksnyje profiliai yra pigesnė alternatyva, taip pat tinka langų pakėlimui nuo cokolio ar kitose statybos bei pramonės srityse.

Kita naudinga Warmotech gaminių grupė - langų pakėlimo profiliai. Šie profiliai skirti pakelti langams nuo cokolio į reikiamą grindų aukštį.

Lango pakėlimo profiliai
Warmotech lango pakėlimo profiliai.

Cokoliniai profiliai tvirtinami ne prie angokraščio, o prie lango rėmo ir turi specialus griovelius, kurie atitinka lango rėmą. Įvairių gamintojų bei skirtingų tipų ir medžiagų (plastikas, aliuminis, medis) langai turi skirtingus rėmus bei profilių apačią. Kitaip sakant, kiekvienas langas turi savo rėmą bei lango rėmo apačioje esančius „dantukus".

Montuojant pakėlimo profilį ant lango rėmo apačios, tam, jog lango rėmas tvirtai laikytųsi bei būtų užtikrintas lango ir profilio jungties sandarumas, profiliai yra išfrezuojami pagal pasirinkto langų gamintojo rėmą. Šis sprendimas vadinamas išfrezavimu pagal lango rėmą. Išfrezuoti pakėlimo profiliai yra priklijuojami ir prisukami prie lango rėmo, o tuomet visas langas montuojamas į angą ar termoprofilius.

Langų termoprofiliuose montavimas
Warmotech lango pakėlimo profilis montuojamas prie lango rėmo, rėmas su pakėlimo profiliu įstatomas į angą.

Langų montavimas šiltinimo sluoksnyje anksčiau atrodė sudėtingas dėl tinkamų medžiagų trūkumo šiems mazgams suformuoti. Termoprofilių nauda akivaizdi - jie ne tik tenkina A++ klasei keliamus reikalavimus, bet svarbiausia - užtikrina kokybišką, sandarų ir tvirtą lango montavimą, puikų garso sulaikymą bei ilgaamžį sprendimą. Aukštos kokybės įvertinimą rinkoje jau užsitarnavę Warmotech sistemos profiliai sumontuojami greitai ir patikimai, o ateityje, prireikus pasikeisti langus, nereikės rūpintis dėl fasado ardymo.

 

UAB „Anderus" - Warmotech informacija, gamintojų nuotraukos ir brėžiniai

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Langų montavimas šiltinimo sluoksnyje

Termoprofiliai, langų išnešimo profiliai, išnešamo lango montavimas

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Vidaus durys

Geriausios vidaus durys, vidaus durų pasirinkimas, vidaus durų dizainas,

Palangės montavimas

Vidinė palangė, vidinės palangės montavimo instrukcija

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Angokraščių šiltinimas

Kaip apšiltinti lango ir durų angokraščius iš vidaus, angokraščių apdaila

Montavimo putos

Statybinės montavimo ir izoliacinės putos, putų tipų pritaikymas prie konkrečios situacijos, kaip teisingai naudoti montavimo putas

Langų montavimas karkasiniame name

Kaip teisingai sumontuoti langus karkasiniame name. Dažniausios langų montavimo klaidos.