Montavimo putos
Montavimo putos smarkiai palengvino statybos darbus. Montavimo putos naudojamos įvairiems tarpams užsandarinti ir užtikrinti šilumos bei garso izoliaciją. Kiekvienais metais putų sudėtis tobulinama ir yra pritaikoma konkrečiai problemai spręsti. Kad putos pasiektų deklaruojamus parametrus, labai svarbu laikytis darbo technologijos. Taip pat svarbu putas tinkamai apsaugoti nuo aplinkos poveikio, nes jos nėra atsparios UV spinduliams, drėgmei.
Montavimo putų sudėtis
Putos būna vienkomponentės ir dvikomponentės. Putų pagrindą sudaro poliuretanas. Putos plečiasi joms reaguojant su oru, plečiantis suskystintoms dujoms, tokioms kaip butanas, propanas, izobutanas. Proceso metu reikalingas nedidelis vandens kiekis. Pažangūs montavimo putų gamintojai didelius finansinius išteklius skiria montavimo putų tobulinimui. Be pagrindinių komponentų naudojami dešimtys papildomų komponentų, kurie užtikrina stabilų plėtimąsi, parametrų nekintamumą eksploatacijos metu, pritaikymą konkrečioms salygoms.
Daug kas skirsto montavimo putas į buitines ir profesionalias. Dažniausiai buitinėmis vadinamos montavimui paruošta putų talpa su vamzdeliu. Profesionalių montavimo putų flakonai užsukami ant putų pistoleto. Vis dėl to montavimo putas geriau skirstyti pagal kokybines klases. Ekonominės klasės montavimo putos dominuoja statybiniuose prekybos centruose. Tai pigios montavimo putos, iš jų neverta laukti atitikimo deklaruojamoms savybėms ir naudoti atsakingų bei ilgaamžių mazgų sandarinimui. Sunkiausia išsirinkti vidutinės klasės sandarinimo putas, nes sunku orientuotis pagal kainą. Gali būti ir brangesnės, bet ekonominės klasės putos. Nors neretai premium klasės montavimo putų gamintojai pažymi jas atskiru prekiniu ženklu ir parduoda už vidutinę kainą. Atsakingų vietų sandarinimui reikėtų rinktis vidutinės ir premium klasės montavimo putas.
Skirtingų gamintojų padidinto užpildymo montavimo putos su panašiomis deklaruojamomis savybėmis. Dešinėje - premium klasės putos. Tolygus užpildymas, eksploatacijos metu parametrai nekinta. Kairėje - ekonominės (kaina vidutinė) klasės montavimo putos, kurios pradžioje pilnai užpildė ertmę. Po kurio laiko putos susitraukė palikdamos skyles. Konstrukcijoje tai būtų rimtas izoliacijos ir sandarumo pažeidimas sukuriantis šilumos tiltelį.
Kaip dirbti su montavimo putomis
Montavimo putų atitikimas gamintojo deklaruojamoms savybėms labai priklauso nuo teisingo montavimo būdo.
Tinkamiausią užsipildymą montavimo putos pasieks sušildžius flakonėlį iki kambario temperatūros. Prieš purškiant flakonėlį reikia supurtyti, kad susimaišytų visi komponentai. Nesupurčius pirmiausia pasišalina dujos ir viduje lieka kietieji komponentai. Ilgai nenaudotas flakonas purtomas apie 50 kartų. Jei tarpai tarp darbų neilgi, purtoma apie 20 kartų. Anga, kur bus purškiamos putos, išvaloma ir įpurškiama vandens. Be vandens putos blogai išsiplės, susidaro dideli burbulai su trapiomis sienelėmis. Taip sukietėjusios putos būna neilgaamžės ir prastesnių šilumos izoliacinių savybių.
Dešinėje supurtytos, tačiau įpurkštos į indelį be sudrėkinimo
Montavimo putos langams ir durims
Montavimo putos dažniausiai naudojamos tarpų tarp sienos ir langų bei durų sandarinimui. Labai jautri vieta veikiama karščio, šalčio, drėgmės, apkrovų ir parametrų kitimo. Putos turi būti ilgaamžės ir geriausia elastingos. Tarp elastingų verta pasirinkti padidinto tankumo putas su pagerintomis termoizoliacinėmis ir garso izoliacinėmis savybėmis.
Tarpai tarp lango ir angokraščio sudrėkinami. Prieš tai langas turi būti gerai pritvirtintas prie angokraščių. Montavimo putos yra tik šilumą izoliuojanti, o ne įtvirtinanti medžiaga. Montavimo putos įtvirtina duris ar langą, tačiau nėra skirtos laikymui.
Prieš purškiant putas langas ar durys išramstomi. Sudrėkinama anga ir putos purškiamos iš abiejų angos pusių.
Išsiplėtusių montavimo putų perteklius nupjaunamas. Kai kas siūlo suspausti kol nesustingo, tačiau tai klaidingas patarimas, putos tokiu atveju praras izoliacines savybes. Nupjovus atviros ertmės apsaugomos plėvele arba stingstančia mastika.
Montavimo putas būtina apsaugoti nuo išorės poveikio. Iš išorės patogiausia padengti stingstančia mastika. Tai garams laidi mastika, kuri puikiai sukimba su visais paviršiais. Išdžiuvusi ji tampa patikima plėvele. Prieš tepant, jei nėra apsauginės lango ar durų plėvelės, kraštas dengiamas apsaugine dažų juosta. Užtepus mastiką juosta arba lango apsauginė plėvelė nuimama. Taip gaunamas lygus kraštas. Negalima laukti kol išdžius, nes nusiplėš kartu su sukietėjusia mastika.
Montavimo putas galima apsaugoti juostomis. Jų yra pritaikytų išorei ir vidui. Jei klijuojama prie medienos, verta papildomai naudoti klijus ir kabes.
Mastika, kaip ir juostos, turi būti taip pat apsaugota nuo ultravioletinių saulės spindulių.
Purškiami klijai plokštėms
Įvairius montavimo darbus labai pagreitina purškiami klijai. Jais galima klijuoti įvairias plokštes. Klijai turi itin geras adhezines savybes ir klijuojasi net prie tokių paviršių kaip stiklas.
Grindinių plokščių klijavimas. Montavimo putoms reikia sudrėkinti paviršių. Putos purškiamos tolygia juosta apie 1 centimetro atstumu nuo paviršiaus (priklauso nuo pistoleto atidarymo). Taip užpurkštas paviršius padengia apie 40 proc. plokštės paviršiaus. Plokštė glaudžiama prie klijuojamo paviršiaus praėjus apie 2 minutėms po užpurškimo, prispaudus palaikoma apie 1 minutę.
Purškiamos putos gali būti naudojamos viduje ir lauke. Lauke purškiamomis putomis galima klijuoti polistireninio putplasčio plokštes šiltinant fasadus. Galima klijuoti fasadinės apdailos plokštes. Svarbu uždengti montavimo putų kontaktą su lauku apsauginėmis juostomis arba stingstančia mastika.
Buto šiltinimas iš vidaus yra efektyvus būdas senos statybos renovuojamame name vidaus temperatūrą greitai pakelti keliais laipsniais. Ypač rekomenduojamas pastatams, kurių negalima šiltinti iš išorės. Tik reikėtų pasitikslinti dėl apšiltinimo medžiagos storio, specialistai nerekomenduoja naudoti storesnio nei 5 centimetrų sluoksnio. Šiuo klausimu gana daug nuomonių, vieni primygtinai rekomenduoja naudoti didesnio garų pralaidumo plokštes, kiti nemato problemų ir su polistireniniu putplasčiu.
Ant polistireninio putplasčio efektyviausia klijuoti gipskartonio plokštes. Tai vienas iš greitų ir sausų sienų apdailos būdų. Užklijavus plokštes ir gipskartonį nuglaisčius, galima klijuoti tapetus arba dažyti. Karkasinėje gipskartonio apdailoje patogu montuoti elektros instaliaciją.
Neoporo plokštės priklijuotos naudojant purškiamus klijus, darbas truko vieną dieną. Dar dieną užėmė gipskartonio plokščių klijavimas ir tarpų užglaistymas.
Purškiami klijai labai patogūs angokraščiams apklijuoti. Užpurškus palaukiame keletą minučių, priglaudžiama, prispaudžiama, verta išramstyti.
Didelio išsiplėtimo montavimo putos
Anksčiau montavimo putas skirstydavo į mažo ir didelio išsiplėtimo. Mažo išsiplėtimo putos būdavo naudojamos langams, durims montuoti, kad neišplėstų rėmų. Dabar tai nėra tiek svarbu, nes net didelio išsiplėtimo putos gali turėti mažą spaudimo jėgą. Jos itin tinkamos, kai reikia užpildyti didesnes angas, tarpus.
Didelio išsiplėtimo putos gali būti panaudotos palangių montavimui. Palangė nesiremia ant putų, ji turi remtis ir išlyginama ant kaladėlių. Uždėjus palangę, uždedami svoriai ir putos užpildo visus tarpus. Gipskartonis prie neoporo ir neoporas prie sienos priklijuoti Soudabond Easy purškiamais klijais.
Prekyboje yra gana didelis padidintos išeigos montavimo putų asortimentas. Padarėme eksperimentą, kurio metu gautas netikėtas rezultatas. Pasirodo, kai kurios putos gali ne tik plėstis, bet po išsiplėtimo ir susitraukti. Eksperimentas atliktas vienodose sąlygose - paviršiai sudrėkinti, putos laikytos šiltoje aplinkoje.
Dvikomponentės poliuretano putos
Kitomis savybėmis pasižymi dvikomponentės poliuretano putos. Jas dažnai naudoja karkasinių konstrukcijų apšiltinimui. Tai pramoninės poliuretano putos. Taip pat yra poliuretaninių dvikomponenčių putų mažesniuose balionuose. Jas dažniausiai naudoja meistrai sudėtingesnėms vietoms sandarinti.
Yra daug vietų, kur neįmanoma montavimo putų uždengti apsauginiu sluoksniu. Pavyzdžiui, vamzdžių šiluminė izoliacija sunkiai prieinamose vietose. Dvikomponentės poliuretano putos užpurškiamos plonu sluoksniu ir vėliau išsiplečia. Jos būna kietesnės nei įprastos montavimo putos, jų nereikia papildomai apsaugoti.
Parengė Sergejus Jeriomenko, autoriaus nuotraukos
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka