Įėjus į butą ar namą, pirmiausia į akis krenta vidaus durų išvaizda, nes jos visada yra akių lygyje. Dėl šios priežasties vidaus durims svarbiausia yra dizainas, ryšys su interjeru, spalva, faktūra. Bet gražios durys turi būti ir kokybiškos. Vidinių durų kokybę išduodančios detalės.
„Ar pastebėjote, jog 90-čia atvejų iš šimto interjerų nuotraukose nepamatysite vidaus durų? O jei netyčia papuola į objektyvą, atrodo kaip nereikšmingos detalės, dėl erdvės stengiamasi jas palikti atviras. Nekalbu apie vadinamąsias nematomas duris, jų funkcija kita. Turiu omenyje tradicines, vidaus patalpas skiriančias duris. Antraeilis vaidmuo joms tenka tik nuotraukose, o realus vaizdas visai kitoks. Peržengę buto ar namo slenkstį, pirmiausia pamatysime daug durų - jų reikia miegamojo, vonios, tualeto, drabužinės durims ir kt. Tuomet ir išryškėja tikrasis vaizdas - ar durys estetiškos, ar dera interjere, ar pasirinktos atmestinai, tik tam, kad reikia.
Nors gyvename facebook'ų ir instagram'ų amžiuje, kur karaliauja nuotraukos, visgi laiką leidžiame, svečius priimame, vaikus auginame realiuose namuose, kuriuos stengiamės įsirengti pagal savo suvokimą ir skonį. Gaila, kad durims - gana reikšmingai ir reikalingai interjero detalei, kartais skiriame per mažai dėmesio. Vidaus durys nėra tik patalpas skiriančių angų uždengimas", - sako „Delta durys" vadovė Marta Repečkienė.
Iš tiesų, vidaus durys yra kur kas daugiau nei praėjimo angos uždengimas. Geras interjero dizainas pasižymi tuo, kad visame namo ar buto interjere vyrauja vienoda dizaino kalba.
Kokią reikšmę šioje dizaino kalboje turi vidinės durys? Jos yra labai svarbi interjero dalis ir gali sumenkinti arba atvirkščiai - kilstelti į aukštesnį lygį viso interjero, baldų stilių. Kadangi vidaus durys turi didelę įtaką kambario atmosferai, išsirinkti tinkamas dažnai tampa iššūkiu - ar tai turėtų būti klasikinės durys su apvadais, ar modernus variantas? O gal galimas dar kitoks, kombinuotų stilių variantas? Ar svetainės durys turėtų vizualiai susilieti su siena, ar veikiau su ja kontrastuoti? Kokį efektą jos darys kambaryje, kaip atrodys iš koridoriaus?
Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus yra labai svarbūs renkantis naujas kambario duris. „Delta durys" specialistai pateikia keletą naudingų patarimų, į ką atsižvelgti renkantis vidaus duris.
Vidaus durų dizainas
Kadangi interjerą kuriame pagal savo skonį, vidaus duris irgi rinkimės tik pagal savo skonį, kad ilgainiui jūsų neerzintų nė viena jų detalė.
- Duris derinkite prie viso interjero stiliaus arba prie atskirų jo elementų. Pavyzdžiui, jeigu interjere yra medienos tašelių ar stiklo, arba grindys yra medinės, durys gali turėti medienos išvaizdą, stiklo intarpų ir pan.
- Nebūtinai klasikiniame interjere durys turi būti tradicinės klasikinės išvaizdos. Klasika gali būti labai įvairi, klasikiniame intejere gali būti prancūziškos (dvivėrės) durys, durys su stiklu, su išfrezuota varčia ar apvadais, svarbu, kad durų detalės derėtų prie kitų kambario interjero detalių.
- Baltos durys yra minimalizmo klasika, beveik nematomos, derančios beveik visuose interjeruose. Bet reikia turėti omenyje, kad balta spalva turi daug atspalvių, prieš renkantis baltas duris reiktų peržvelgi RAL baltų spalvų paletę: pavyzdžiui, RAL 9010 yra šilta gryna balta spalva, RAL 9016 turi nedidelį pilką atspalvį, RAL9003 yra labiausiai spindinti balta spalva ir pan.
- Durų spalvą galima derinti prie sienų, grindų, baldų arba interjero detalių spalvos. Galima kurti kontrastingą vaizdą: jeigu sienos švelnių pastelinių spalvų, durys gali būti intensyvesnio to paties atspalvio. Labai šviesiame kambaryje durys gali būti tamsesnės ir atvirkščiai.
- Jeigu nebūtina aklina durų varčia, pavyzdžiui, jei tai durys ne į vonios kambarį ar miegamąjį, rinkitės duris su stiklu, per kurį į patalpą patenka daugiau natūralios šviesos. Kuo daugiau patalpoje natūralaus apšvietimo, tuo daugiau komforto.
- Jeigu norisi vizualiai didesnės nei iš tiesų yra kambario erdvės, geras pasirinkimas yra nematomos durys (apie jas atskirai) arba į sieną sustumiamos durys. Tiesa, jų montavimas sudėtingesnis, bet, kaip sakoma, prioritetų klausimas.
- Durų varčios ir apvadų frezavimas, varčios raštas yra įnoringi elementai, labai svarbu įvertinti, ar iš tiesų tinka jūsų interjerui. Lygi durų varčia ištirpsta sienos fone, o frezuotas ar raštuotas paviršius - išryškėja.
- Paslėpti vyriai ir kai kurie kiti montavimo būdai leidžia sumontuoti duris vienoje plokštumoje su siena, tokiu atveju mažiau suskaidoma sienos plokštuma ir visa erdvė yra vientisesnė.
- Jeigu naudojami ne paslėpti vyriai, atkreipkite dėmesį į jų spalvą, jie nėra visiškai nereikšminga detalė. Pavyzdžiui, juoda vyrių spalva labai įdomiai dera su šviesia ąžuolo mediena, bet tik tokiu atveju, jei interjere yra juodos spalvos detalių. Su medinių durų išvaizda gerai dera nerūdijančio plieno, žalvario vyrių spalvos.
Baltos durys - minimalizmo klasika. „Delta durys" nuotrauka.
Vidaus durų konstrukcija
Vidaus durys nėra sudėtinga konstrukcija, kuriai pagaminti reikia ypatingų staklių, todėl daugelio gamintojų durys yra panašios kokybės, svarbu, kad gamintojas ar pardavėjas galėtų pateikti europinį gaminio atitikties sertifikatą, suteiktų garantiją.
Paprastai namuose durys tarp kambarių neatlieka nei garso, nei šilumos izoliacijos funkcijos, todėl vidaus durims vidinė konstrukcija nėra labai svarbi. Bet, priklausomai nuo konstrukcijos, durys gali būti sunkesnės arba lengvesnės, gali daugiau ar mažiau sulaikyti garsą. „Delta durys" asortimente yra vidaus durų, kuriose naudojamas gerai garsą izoliuojantis MDP užpildas.
Vidaus durys gali būti karkasinės-skydinės, kuomet varčios karkasas konstruojamas iš medienos tašų, MDF ar kitų medžiagų tašelių, užpildomas korio tipo kartonu, poliuretanu, akmens vata ar šių medžiagų kombinacija.
Emale dažytos skydinės MDF durys. „Delta durys"nuotrauka.
Durų užpildas gali būti lengvesnis ar sunkesnis, mažiau ar daugiau izoliuojantis garsą. Durų karkasas iš abiejų pusių dengiamas įvairiomis medžiagomis. Priklausomai nuo varčios paviršiaus padengimo, skiriamos faneruotos, laminuotos, dažytos, ekofaneruotės durys.
Šiuolaikiniuose būstuose populiariausios yra karkasinės konstrukcijos vidaus durys, dengtos natūralia faneruote, ekofaneruote arba dažytos, laminuotos. Visų padengimų durys praktiškai gali būti įvairaus dizaino - modernaus, minimalistinio, klasikinio, su stiklo, veidrodiniais intarpais ir pan.
Faneruotos vidaus durys
Durų MDF ar kitokių plokščių paviršiaus padengimui naudojamas natūralios medienos lukštas - faneruotė. Mediena, kaip žinia, yra šilta ir nepabostanti medžiaga, su charakteriu ir gyvybe. Faneruotės durys atrodo lyg būtų iš medžio masyvo, naudojama įvairių medienos rūšių - ąžuolo, pušies, uosio, riešutmedžio ir kitokia faneruotė.
Kiekviena medienos rūšis pasižymi savita išvaizda, spalva ir faktūra. Net ir padengtos pigmentine dažyve tokios durys išlaiko natūralumo pojūtį. Skaidriu laku ar alyva dengtos faneruotės durys, kaip ir tikra mediena, metams bėgant gali keisti spalvą, ypač, jei jas pasiekia UV spinduliai.
Beje, iš vieno rąsto pagaminami keli tūkstančiai kvadratinių metrų faneruotės - tai ekonomiškas žaliavos panaudojimas.
Ekofaneruotės vidinės durys
Tai populiariausias vidinių durų tipas, nes viename gaminyje yra sujungta natūrali medienos išvaizda ir geros eksploatacinės savybės. Kiekviena durų detalė atskirai dengiama dirbtine, medienos lukštą imituojančia plastikine plėvele, kuri nelabai ir skiriasi nuo natūralios faneruotės, ypač kai yra pagaminta 3D technologija.
Ekofaneruotės duris nesudėtinga suderinti su medinėmis grindimis ir interjero detalėmis. „Delta durys" nuotrauka.
Įpresuota medienos plėvelė neatsilupa, briaunų padengimas vientisas, durų dizainas praktiškai neribotas, gaminys ilgaamžis, durų paviršius atsparus, o priežiūra paprasta. Ekofaneruotės durys yra optimalus kokybės ir kainos santykio gaminys, jų yra didelė dizaino įvairovė.
Dažytos vidaus durys
Pastaruoju metu išpopuliarėjo balta ar kita spalva dažytos MDF plokštėmis dengtos durys. Jos irgi gali būti įvairiausių stilių ir dizaino, jas lengva pritaikyti bet kuriame interjere, baltos durys pašviesina patalpą ir jos neapsunkina. Dėl palyginti neutralios išvaizdos baltai dažytos durys dera daugelyje kambarių.
Baltai dažytos durys ir juoda furnitūra - elegantiška ir praktiška."Delta durys" nuotrauka.
Durų gamintojai dažymui naudoja visų RAL spalvų ekologišką emalę, paprastai durys dažomos keliais sluoksniais, kurie sudaro tvirtą paviršių. Dėl lygios ir kietos dangos dažytas duris lengva valyti.
Laminuotos vidaus durys
Laminuotos durys, panašiai kaip faneruotos bei ekofaneruotės durys dengiamos plėvele, tačiau laminatas yra plonesnė nei ekofaneruotė plėvelė, paviršius lygus, neturi tekstūros, todėl šios durys atrodo ne taip natūraliai. Tačiau laminato spalvų yra daugiau, laminatas dengiamas naudojant slėgį ir laminuotos durys yra pakankamai kokybiškos, galima priderinti daugelyje interjerų.
Nematomos vidaus durys
Nematomos durys taip pavadintos todėl, kad jos su siena sudaro vientisą plokštumą, durų kontūrą rodo tik varčios linija. Kambariai su nematomomis durimis atrodo didesni nei yra iš tikrųjų, ypač jei durų spalva nesiskiria nuo sienos spalvos. Nematomos durys ypač pasiteisina mažuose butuose, kur durys į miegamąjį yra iš svetainės. Daugelis įsivaizduoja, kad nematomos durys yra lygios su siena iš abiejų pusių. Taip nėra, kadangi durys yra plonesnės nei siena, jos gali būti lygios su siena tik iš vieno kambario, kitame kambaryje jos bus įgilintos į sieną.
Nematomos duris montuojamos prieš sienų apdailą - t.y. galutinė sienų apdaila atliekama po nematomų durų sumontavimo. Norint duris nudažyti sienos spalva, reikia iš anksto susiderinti sienų ir durų spalvą, kadangi duris rekomenduojama dažyti medienos dažais.
„Delta durys" nematomos durys sukomplektuojamos ir paruošiamos montavimui, jų paviršius nugruntuojamas ir paruošiamas dažymui.
Vidaus durų rankenos
Pats paprasčiausias būdas pasirinkti rankeną vidaus durims - atsižvelgti į durų stilių ir dizainą: jei vyrauja tiesios linjos, durys yra minimalistinio dizaino, geriau rinktis tiesių linijų rankeną, jei durys turi raštą - geriau tiks suapvalintų formų rankenos. Bet tai nėra taisyklė, kaip minėjome, durų furnitūra, detalės gali būti derinamos su interjero detalėmis.
Durų dizainą gali paryškinti išraiškinga furnitūra - rankenos, vyriai. „Delta durys" nuotrauka.
„Dažniausiai durų rankenos gaminamos iš kietų ir atsparių metalų mišinio, rekomenduojame italų gamintojo Morelli rankenas, kurios yra aukso vidurys tarp rafinuoto italų dizaino ir prieinamos kainos. Mes visada patariame durų pirkėjams išbandyti rankeną savo delne - jei suėmus ir spaudžiant rankeną ji beveik nejaučiama, tarsi būtų prilipusi prie delno, vadinasi, tinka", - patirtimi dalijasi „Delta durys" vadovė.
Nors durų rankeną pakeisti nesudėtinga, visgi geriau nemėtyti pinigų nedaug ką pigesniems, bet nepatvariems azijietiškiems gaminiams. Nepamirškite tylaus uždarymo spynų.
„Delta durys" interneto svetainėje labai patogu susikomplektuoti visas buto ar namo duris - yra nurodyti standartiniai galimi matmenys, pačių durų ir furnitūros kainos, yra galimybė užsisakyti nestandartinių matmenų gaminius.
Rankena - durų plokštumos akcentas, pasirinkimas irgi neturėtų būti atsitiktinis.
Vidaus durų vyriai ir spynos
Durų vyriai skirstomi pagal apkrovas, montavimo būdą. Kadangi vidaus durys nėra sunkios, vyrių apkrovos klasė iš esmės neturi reikšmės, o tai, ar vyriai išoriniai, matomi, ar paslėpti, yra reikšminga detalė. Paslėpti vyriai - tai tokie, kurių uždarius duris visiškai nesimato, jie itin naudingi švariame minimalistiniame interjere, turi didesnes reguliavimo galimybes. Tiesa, jie brangesni ir juos sumontuoti truputį sudėtingiau. Užsakant duris „Delta durys" įpjovos paslėptiems vyriams padaromos iš anksto.
Vidaus durims ypatingų spynų nereikia. Dažniausiai naudojamos įleidžiamos spynos, kurios paprasčiausiai užfiksuoja varčią angoje, kai durims nereikalingas rakinimas. Jeigu reikalingas užrakinimas iš vidaus, pavyzdžiui, vonios kambario, tualeto durims, tam tikslui naudojamos rankenos su užrakinimo iš vidaus fiksatoriumi. Fiksatoriaus liežuvėlis gali būti metalinis arba plastikinis, metalinis liežuvėlis užsispaudžia gana garsiai, plastikinis tylesnis. Rankena - fiksatorius gali turėti spyną, atrakinimą iš išorės.
Magnetinės spynos veikia labai tyliai, todėl jas tinka montuoti miegamuosiuose ir vaikų kambariuose, neturi judančių dalių. Prie durų staktos pritvirtinta magnetinė juosta, o spyna turi feritinę šerdį, kuri suveikia uždarius duris. Durys atsidaro be triukšmo, šios spynos yra labai patikimos ir ilgaamžės, todėl jų populiarumas auga nepaisant didesnės kainos.
Vidaus durų angos matavimas
Nors galima išsikviesti specialistą, kuris tiksliai išmatuos angą, bet tai galima padaryti ir patiems, svarbu nepasikliauti vienu matavimu ir permatuoti 3-4 kartus. Taip pat reiktų žinoti, kad durų angos matmenys yra ne tas pats, kas durų varčios matmenys.
Prieš užsakydami duris pamatuokite angos plotį, aukštį ir sienos storį. Angos plotį reiktų matuoti trijose vietose: viršuje, per vidurį ir apačioje. Jei nesutampa, gali tekti angą išlyginti, jei nesutapimas nedidelis, imkite siauriausios vietos plotį. Idealu, jei tarpas tarp sienos ir staktos bus apie 15 - 20 mm. Matuojant durų angos aukštį geriau, jei grindys jau sudėtos, o jei grindų dar nėra, reikia atimti būsimų grindų storį. Turėdami šiuos duomenis „Delta durys" darbuotojai parinks ar užsakys tinkamas duris. Prisiminkite, kad durų bloko įstatymas - paskutinis apdailos darbų etapas.
Paprastai standartinis durų angos aukštis yra 2060-2100 mm, plotis - 700-1000 mm. Gyvenamųjų kambarių durų angos neturėtų būti siauresnės nei 800-900 mm, svetainės durų angos gali būti 800 - 1000 mm pločio. Vonios bei tualeto patalpoms durų angų pločiai svyruoja nuo 700 mm iki 900 mm. Durų storis paprastai yra 35-55 mm.
Matuodami durų angą kol dar nėra galutinės sienų apdailos pasitikrinkite:
● Ar sienų tinkas jau įskaičiuotas į sienos storį?
● Ar sienos dar bus padengtos plytelėmis arba faktūriniu tinku?
● Kokia planuojama grindų danga? Nustatant angos aukštį reikia atsižvelgti į plytelių, parketo, kiliminės dangos, laminato, vinilo ar kitos dangos storį.
„Vidaus duris susimontuoti patiems nesudėtinga. Mūsų interneto svetainėje deltadurys.lt „Atsisiuntimai" rubrikoje yra patalpintos išsamios durų montavimo ir priežiūros instrukcijos, galimų nestandartinių RAL spalvų sąrašas, informacija apie nematomas duris. Jeigu reikia, galime rekomenduoti montuotojus. Svarbiausia, kad apie vidaus duris būtų pagalvota iš anksto, tuomet nekils jokių nesusipratimų, o rezultatas tenkins ilgus dešimtmečius", - primena „Delta durys" specialistai.
ASA.LT informacija, parengta bendradarbiaujant su deltadurys.lt specialistais, „Delta durys" nuotraukos
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka