Kaip elgtis darbo pokalbio metu?
Atnaujinta: 2020-05-18

Darbo pokalbis - tai pirmas įspūdis apie darbdavį ir darbdavio apie darbuotoją. Kaip visada jis labai svarbus, pakeisti susidariusią nuomonę būna labai sunku. Atsižvelgiant į tai, kad nuo pokalbio priklausys jūsų karjera ir net galimas atlygis, verta jam kruopščiai pasiruošti. Neturite laiko ruoštis kiekvienam pokalbiui? Tada pasiruoškite  vaikščioti į darbo pokalbius tarsi į darbą. Tiems, kas nori gauti gerą darbą ir atlygį,  turėtų padėti šie elgesio darbo pokalbyje patarimai. Pakalbinome ir kelis neseniai įsidarbinusius specialistus. 

 

Pasirinkite tinkamą įmonę

Įsidarbinimas kažkuo panašus į santuoką. Galima susirasti tinkamą partnerį, su kuriuo bus malonu gyventi ilgą laiką. Galima susipažinti bare ir kitą dieną eiti prie altoriaus. Juokinga? Tačiau taip elgiasi didelė dalis ieškančiųjų darbo. Darbo skelbimus talpinančios įmonės gauna apie du trečdalius CV kandidatų, kurie visiškai netinka. Atrodytų,  patarimas pasirinkti tinkamą įmonę prilygsta patarimui „kaip pasirinkti tinkamą profesiją“, tačiau išties tai svarbus žingsnis. Nes galima išsirinkti  kelias įmones ir joms skirti daugiau laiko. Aišku, geriausias variantas - tai bandyti įsidarbinti pagal profesiją, tačiau gana dažnai žmonės darbo ieško visai ne pagal išsilavinimą, nes baigę mokslus supranta, kad mokytasi ne ten, kur norėtųsi dirbti. Ypač tai būdinga humanitarinių ir IT profesijų studentams. 

Matas mokėsi informacinių technologijų specialybės vienoje Lietuvos aukštųjų mokyklų. Programuoti pradėjo nuo antro kurso ir būdamas bakalauru jau gaudavo rimtų programavimo darbų. Atlyginimas didelis, darbas švarus, tačiau Matui nepatiko monotoniškas sėdėjimas prie kompiuterio.  Po kelių susitikimų su naujais klientais Matas suprato, kad jam daug labiau patinka bendrauti ir įtikinėti klientus kompanijos darbų privalumais. Susidėliojęs prioritetus Matas suprato, kad nori užsiimti IT paslaugų pardavimu, nori dirbti su dideliais projektais. Užėmė laiko išsiaiškinti, kas yra kas Lietuvoje ir kaip atskirti patikimą įmonę užsienyje. Tokią darbo vietą galėjo suteikti tik kelios Lietuvos įmonės ir daugiau tarptautinių kompanijų. Jis susidarė įmonių sąrašą, stebėjo darbuotojų paieškos skelbimus. Tinkamas skelbimas pasirodė po kelių savaičių po to, kuomet Matas pradėjo darbo paieškas. Tą pastebėjęs paskyrė kelias dienas informacijos apie kompaniją surinkimui. Tai buvo ne šiaip prieinama informacija apie darbuotojų skaičių, apyvartas ir akcininkus,  abstrakti tinklapio informacija apie misijas ir vizijas. Matas išsiaiškino, kokius klientus įmonė turi, kokius gavo paskutiniu metu, kokius projektus darė. Rado keletą laimėjimų konkursuose, suprato, kas svarbu komandai. Panaudojęs rastą informaciją, kruopščiai paruošė motyvacinį laišką. Kvietimo pokalbiui skambučio sulaukė po kelių dienų ir jis pasistengė kalbėti taip, tarsi būtų kompanijos darbuotojas. Gyvas pokalbis su kompanijos vadovais  įvyko po savaitės. Dar po savaitės jis buvo didžiulės tarptautinės kompanijos pardavimų vadovo asistentas. Kaip pasakė jo naujas vadovas – kai mes pamatėme,  jog žinai vos ne daugiau nei mes, supratome, kad labai nori šio darbo ir daug vargti aiškinant, ką tau teks pardavinėti, nereikės. O jei sugebi surinkti dėlionę iš smulkių detalių, reiškia, ir pardavimo techniką greitai perprasi.

 

Sužinokite daugiau apie įmonės veiklą

Oficialioji informacija apie įmonę  ne visada gali suteikti tikslų vaizdą apie ją. Įmonė gali turėti kontroliuojančių, dukterinių ar giminingų įmonių, per kurias praeina pagrindiniai mokėjimai, kuriose įdarbinti darbuotojai. Dabar yra daugybė įmonių, ypač IT, reklamos, žiniasklaidos, skaitmeninių sprendimų srityje, kurios samdo darbuotojus pagal autorines sutartis,  individualią veiklą. Tačiau jums svarbiausia yra suprasti, ką įmonė veikia, su kokiais projektais dirba, kuo konkrečiai jums teks užsiimti siūlomoje darbo pozicijoje. Tam,  kad pokalbio metu užduotumėte specifinių klausimų ir atrodytumėte profesionalas.Karolis baigė sporto srities mokslus. Padirbėjęs metus pagal išsilavinimą, suprato, kad tai ne jam. Kai malonumas tampa darbu, jis praranda malonumą. Karolis nutarė savo malonumui aktyviai sportuoti, o dirbti daugiau galimybių galintį suteikti darbą. Po poklabių su vyresniais aplinkiniais nutarė siekti karjeros Digital agentūroje. Savo taikiniu pasirinko tarptautinę agentūrą Londone. Daug laiko skyrė bendravimui su šioje srityje dirbančiais pažįstamais, kurie paaiškino, kas, kur ir  kaip veikia šioje rinkoje. Darbo pasiūlymą rado Linkedin‘e ir nusiuntė CV, kuriame pristatė asmenines ir šiai pozicijai svarbias savybes, nuoširdžiai paaiškino, kodėl nori konkrečiai šios vietos. Laukė trys pokalbių etapai. Pirmas buvo trumpas telefoninis pokalbis, kurio metu kompanija aiškinosi, ar tai ne atsitiktinis CV siuntėjas. Daug įtarimų kompanijos atstovui kėlė tai, kad Karolis mokėsi ir dirbo visai kitoje srityje. Tačiau parodytos srities žinios atvėrė kelią į kitą etapą, kai video konferencijoje buvo kalbamasi su HR vadove. Buvo užduota daugiau klausimų apie motyvaciją, aiškintasi, kokio gylio profesinės žinios, mąstymo logika. Kai Karolis buvo priimtas, jis sužinojo, kad konkuravo beveik su pusšimčiu kandidatų, tarp kurių buvo dešimtys srities profesionalų. Pasak galutinį žodį pasakiusio skyriaus vadovo, nulėmė entuziazmas. Srities žinių kompanijoje reikėtų mokyti netgi profesionalus, o permokyti netgi sunkiau, nei išmokyti motyvuotą žmogų. Labai daug pagelbėjo papildoma informacija apie pokalbyje galinčius dalyvauti asmenis, rasta socialiniuose tinkluose. Tai leido suformuoti keletą sakinių prisistatyme, kurie kompanijos atstovams sukėlė simpatiją.  Karolis paminėjo, jog gana sėkmingai pasirodė skyriaus vadovo mėgstamose sporto varžybose. 

 

Kokie klausimai užduodami darbo pokalbyje 

Darbo pokalbio metu darbdavys bando išsiaiškinti kandidato asmenines ir darbines savybes. Greičiausiai bus paprašyta trumpai prisistatyti. 

Tam pasiruoškite  apie 10 konkrečių sakinių, trumpai jus apibūdinančių. Pagalvokite, ką manytumėte pats, išgirdęs tokį kito žmogaus prisistatymą.  Parepetuokite, kad kalbėtumėte sklandžiai. Tai signalas darbdaviui, kad mokate dėlioti mintis trumpai ir aiškiai. Tai ypač svarbu profesijoms, kur tenka bendrauti su klientais.  Stenkitės į pristatymą įtraukti kiek daugiau asmeninės informacijos, susijusios su būsimu darbu. Jei kandidatuojate į pardavimus, paminėkite, kad vaikystėje pardavinėjote senelių užaugintas šilauoges kaimynams. Darbinantis marketinge labai pravers informacija apie organizacinį darbą mokyklos ar studentų organizacijose. Pabandykite surasti gyvenimo įvykių, pasiekimų, kurie iliustruotų jūsų gerąsias asmenines sąvybes. Darbdaviui svarbu žinoti, kad jūs darbštus, sugebate pabaigti darbus, esate atkaklus ir kruopštus. Pavyzdžiui, jei paminėsite studijų metu dėstytojų patikėtą vadovavimą projektui, darbdavys supras, kad buvote pažangesnis, patikimesnis už kitus grupėje. Gal buvo projektas, kurį kiti metė, o jūs jį pabaigėte iki galo. Tik neminėkite to, kuris nepavyko, tai gali rodyti, kad nemokate tinkamai pasirinkti. Tokie pavyzdžiai labai svarbūs techninėms profesijoms. 

Po prisistatymo greičiausiai bus užduodami konkretūs klausimai apie asmenines savybes, darbinę patirtį, ateities viziją.

Kas jums patinka, kokia veikla užsiimate su malonumu? Tai darbdaviui leidžia suprasti jūsų prioritetus. Ką mėgstate veikti laisvalaikiu? Šis ar panašus  klausimas leis darbdaviui suprasti darbo ir asmeninių pomėgių suderinamumą. Ką veikiate su draugais? Tai gana retai užduodamas klausimas, tačiau aktualus pardavimų srities specialybėms. Tai darbdaviui leis suprasti, ar jūs komunikabilus, ar jums patinka bendravimas. Kuo užsiima tėvai, kokie jūsų santykiai, ar rinkotės tai, ką dirba jie? Atrodytų, nekorektiški klausimai, užduodami gana retai. Tačiau jie leidžia suprasti galimus santykius su vyresniais amžiumi ir pareigomis. 

Kaip studijos susijusios su jūsų darbu? Kokį savo sėkmingą projektą galite paminėti? Tai darbdaviui leidžia suprasti darbinę patirtį ir suvokimą apie projektų apimtis.Kas geriausiai sekėsi ankstesniame darbe, kokie buvo darbo rezultatai? Kokie darbai nepatiko ir kodėl? Kokie buvo santykiai su bendradarbiais? Tai gali būti klausiama ne tiesiogiai, o, pavyzdžiui, ar dalyvaudavote bendruose renginiuose, ką įdomaus veikėte kartu su bendradarbiais, ar patiko bendrauti? Greičiausiai tai kompanijai yra svarbu ir geriau sąžiningai atsakyti, nes, jei jums nepatinka bendrauti su bendradarbiais, taip gali būti ir naujoje darbovietėje.Kodėl palikote ankstesnę darbovietę? Kokios priežastys? Rekomenduotina neversti visos kaltės kompanijai, bendradarbiams ar bandyti atrodyti paslaptingais. Pasistenkite maksimaliai neutraliai apibūdinti išėjimo priežastis. Neišduokite situacijos buvusioje kompanijoje, nes bus aišku, kad daug plepate ir nėra garantijos, kad nepasakosite ir apie kompaniją, kurioje norite įsidarbinti. Jeigu tai tos pačios srities kompanija, darbdavys tikrai turi savo nuomonę. 

Kaip tobulinote/tobulinate savo žinias ir įgūdžius? Seminarai, konferencijos jau nerodo  didelio noro gilinti žinias. Daug pozityviau atrodo savarankiškas mokymasis ir modernesnių užduočių sprendimas.  Po žvalgomojo pokalbio apie jus, darbdavys ar jo atstovas bandys išsiaiškinti, ar nesate atsitiktinis kandidatas. Bus užduota klausimų apie įmonės veiklą, darbo specifiką. Jie gali būti:  Ar žinote ką mes veikiame? Paaiškinkite kiek daugiau, nei parašyta tinklapyje. Google paieška įvedus įmonės pavadinimą, įmonės darbuotojus, vadovų ir darbuotojų socialiniai tinklai gali suteikti labai daug informacijos. Kaip įsivaizduojate savo darbo dieną? Ruošiantis labai padeda pokalbis su panašų darbą dirbančiu specialistu. 

Kodėl norite šio darbo? Verta sieti savo pomėgius ir pasiekimus su naujo darbo specifika.Ko tikitės iš mūsų, kokių norėtumėte darbo sąlygų? Turėtumėte pakankamai aiškiai išdėstyti, ko tikitės, kuklumas gali būti suprastas kaip menkos žinios apie šį darbą.Kokio atlygio tikitės? Turite pakankamai gerai išanalizuoti tos srities atlyginimus. Paprašysite mažai, kils įtarimų, kad per maža savivertė, paprašysite per daug, kils įtarimas, kad neįsivaizduojate rinkos.Taktinį, strateginį, loginį mąstymą darbdavys gali išsiaiškinti klausdamas apie ateities viziją. Kaip savo karjerą įsivaizduojate po penkerių metų? Trumpas paaiškinimas, kad noriu būti direktoriumi ar turėti savo verslą, darbdaviui gali signalizuoti apie mąstymo skurdumą. Reikėtų pasiruošti bent keletą sakinių apie ateities viziją. Kokią naudą  jūs galite suteikti kompanijai? Atsakydami tinkamai dar kartą galite parodyti, kad suprantate verslą ir galite pretenduoti į profesionalo atlygį. Jie kalbėsite abstrakčiai, vardindami savo gerąsias savybes, greičiausiai pateksite į naujoko atlygio rėmus. Pasiruoškite bent keletą naujų idėjų, gal jos atrodys juokingos, tačiau rodys, kad bandote mąstyti ir jau esate nors kiek pažengę srityje. Kodėl reikėtų rinktis jus? Yra toks USP, kuo jūs unikalūs. Bent kiek pasiruoškite šiam klausimui, nes keli nestandartiniai sakiniai išskirs jus iš devyniasdešimt procentų, kurie atsako standartinėmis frazėmis.

 

Kokius klausimus užduoti darbo pokalbio metu

Darbdaviai daug sužino apie darbuotojus iš jų užduodamų klausimų. Klausimai bus vertingi, jei juos užduosite panagrinėję situaciją. Tačiau ir jums klausimai turi padėti išsiaiškinti daugiau apie kompaniją.

Sužinokite, kodėl ieškomas darbuotojas šiai darbo vietai. Kaip atrodys jūsų darbo diena ir kokios užduotys laukia? Paklauskite, kuo įmonė skiriasi nuo kitų šios srities įmonių. Kokie įmonės privalumai? Jei vadovas to nežino, greičiausiai atsidursite vegetuojančioje įmonėje, kur vargu ar įgysite vertingos patirties. Kokios šios pozicijos perspektyvos? Ko tikėtis iš šios pozicijos?Nebijokite patys paklausti apie planuojamą atlygį. Paklauskite, ar kompanijoje vertinam iniciatyva, aišku, jei mėgstate rodyti iniciatyvą. 

 

Kaip apsirengti einant į darbo pakalbį 

Darbo pokalbiui verta apsirengtis klasikine ar bent tvarkinga apranga. Darbinantis net demokratiškiausiose kūrybinėse reklamos agentūrose neverta rengtis ir šukuotis iššaukiančiai. Tai gali sukelti įtarimus dėl savivertės ar dėmesio trūkumo. Nors visada verta peržiūrėti įmonės vadovų, darbuotojų socialinius tinklus ir suprasti aprangos kodą. Aštriai nesikvėpinkite, šiais alergijų laikais čiaudintis ar  ašarojantis darbdavio atstovas nepridės jums pliusų. 

 

Kaip elgtis darbinio pokalbio metu

Auksinis viduriukas - tai natūralus, o ne apsimestinis pasitikėjimas savimi. Patyrę vadovai atskiria apsimestinį pasitikėjimą ir tai jiems sukels įtarimų. Natūralų pasitikėjimą suteiks išankstinis pasiruošimas pokalbiui. Labai padeda pokalbio stuburo paruošimas ir net parepetavimas. Pardavimuose tam daromi skriptai, kad sklandžiai perteiktumėte pagrindinius argumentus ir turėtumėte laiko sugalvoti nestandartiniams atsakymams. Pasistenkite atsakymų labai neišplėsti, nesikartokite. 

 

Kaip pabaigti pardavimo pokalbį?

Nebijokite išsiaiškinti, kiek jūs patikote darbdaviui. Neklauskite darbdavio, kiek yra kandidatų, paklauskite, kiek, jo ar jos nuomone, jūs esate tinkamas ar tinkama šiai pozicijai. Kokios jūsų galimybės įsidarbinti kompanijoje. Jei darbas tikrai patinka, taip ir sakykite, nes pasirengimas ir ryžtas dažniausiai darbdaviams patinka. Jei kyla abejonių, geriau paprašykite laiko apsvarstyti. 

 

Kaip elgtis po darbo pokalbio

Dar kartą permąstykite pokalbį, įvertinkite detales ir bandykite suprasti, kas jūsų laukia naujoje darbovietėje. Jei darbas pakankamai patrauklus, bet sulaukėte geresnio pasiūlymo, nusiųskite mandagų atsisakymo laišką. Gal pasirinkta darbovietė pasirodys ne tokia jau ir patraukli. 

Kartais vyksta ne vienas darbo pokalbis. Apsvarstykite praėjusį ir pasiruoškite naujam.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vyno gamybos įranga

Vynuogynų įranga, vyno įrangos paroda.

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Geriausi autoservisai Vilniuje

Kaip ir kokį autoservisą Vilniuje rinktis pagal paslaugas - kompiuterinė diagnostika, variklio, duslintuvo, važiuoklės remontas, kėbulo remontas ir dažymas

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Google reklama

Reklama Google, kaip reklamuotis Google, Google reklamos formatai, kaip dominuoti Google paieškoje

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Geriausios profesijos 2024

Geriausios profesijos, kurioms prognozuojama sėkmė ateityje. Šiuo metu geriausiai apmokamos profesijos.

Džiovinimo linijos įranga

Pramoninė džiovinimo įranga, žaliavos džiovinimui paruošimo įranga

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
duslintuvo remontas Vilnius Automobilio remontas Vilniuje Automobilių Remontas Vilniuje, Kėbulo Dažymas Vilniuje, Duslintuvų Remontas Vilnius, Kėbulo Remontas Vilniuje, Važiuoklės Remontas Vilnius, Kompiuterinė Diagnostika Vilnius, Variklio Remontas Vilnius
stabdzių remontas Vilnius Autoservisas Vilniuje Automobilių Remonto Paslaugos Vilniuje, Autoservisas Vilniuje, Duslintuvų Remontas Vilnius, Važiuoklės Remontas Vilnius, Kėbulo Dažymas Vilniuje, Kėbulo Remontas Vilniuje, Variklio Remontas Vilnius, Kompiuterinė Diagnostika Vilnius
Buhalterinės apskaitos tvarkymas Buhalterijos paslaugos Vilniuje Buhalterijos Paslaugų įmonės Vilniuje, Buhalterinės Apskaitos Tvarkymas, Buhalterijos Paslaugos Kaina
naujų traktorių kainos Nauji traktoriai kaina Naujų Traktorių Kainos, Naujo Traktoriaus Kaina, Vidutinio Galingumo Traktorius, Mažo Galingumo Traktorius
profesionalios  motorola racijos Profesionalios racijos Profesionalios Radijo Stotelės, Motorola Radijo Stotelės, Motorola Radijo Ryšio Sistemos, Motorola Racijos
Racijos kaina Racijos kaina Radijo Stotelės Kaina, Motorola Racijų Kaina, Gera Radijo Ryšio Sistemos Kaina
Motorola_racijos Racijų nuoma Radijo Ryšio įrangos Nuoma, Radijo Stotelės Nuoma, Radijo Ryšio įrangos Nuoma Vilnius

Vedantieji

Vyno gamybos įranga

Vynuogynų įranga, vyno įrangos paroda.

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Kaip elgtis darbo pokalbio metu?

Kaip pasiruošti darbo pokalbiui, kaip apsirengti darbo pokalbiui, kaip elgtis darbo pokalbyj

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Google reklama

Reklama Google, kaip reklamuotis Google, Google reklamos formatai, kaip dominuoti Google paieškoje

Verslo idėjos regionuose

Verslai, kurie Vakarų Europoje sudaro regioninės ekonomikos pagrindą ir išlaiko regionuose nedidelius šeimos ūkius, tačiau nepopuliarūs Lietuvoje

Geriausios profesijos 2024

Geriausios profesijos, kurioms prognozuojama sėkmė ateityje. Šiuo metu geriausiai apmokamos profesijos.

Džiovinimo linijos įranga

Pramoninė džiovinimo įranga, žaliavos džiovinimui paruošimo įranga

Investavimo būdai

Kas yra investavimas? Finansinės piramidės, finansinės piramidės požymiai, investavimas į kripto valiutas, investicijos per rizikos kapitalo fondus, investicijos į akcijas, investicijos į nekilnojamą turtą.

Kaip elgtis darbo pokalbio metu?

Kaip pasiruošti darbo pokalbiui, kaip apsirengti darbo pokalbiui, kaip elgtis darbo pokalbyj

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: