Šildymo sistemos renovacija daugiabutyje
Atnaujinta: 2023-12-20

Norint mažiau mokėti už šildymą, nebūtina šiltinti viso namo sienų.  Daugiabučio šildymo sistemos modernizavimas paprastesnis ir greitesnis, bet irgi padeda sumažinti sąskaitas bei padidinti butuose komfortą.

Šildymo sistemos renovacija daugiabutyje

Klaipėdos daugiabučio namo savininkų bendrija „Vėtrungė", kaip ir privaloma, keletą metų rinko kaupiamąsias lėšas einamiesiems namo remontams. Kai jau susikaupė solidi suma, tam, kad pinigai nenuvertėtų, nutarė atnaujinti namo šildymo sistemą. Kadangi Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ES fondo lėšomis finansuoja 80 proc. mažosios renovacijos projektų vertės, gyventojams liko pridėti 20 procentų. Ši suma kaip tik susidarė bendrijos kaupiamųjų lėšų sąskaitoje, tad galima sakyti, kad bendrijos gyventojams pavyko atnaujinti šildymo sistemą iš sukauptų lėšų, nereikėjo naujų rinkliavų, ginčytis ir agituoti tų, kas nenori ar negali mokėti už mažąją renovaciją.

Daugiabutyje buvo atnaujintas šilumos punktas ir visa šildymo sistema: karšto vandens vamzdynas bei cirkuliacinė sistema. Kaip sakė „Vėtrungės" bendrijos pirmininkė, atnaujinta namo šildymo sistema buvo įjungta 2023 metų spalio 15 dieną. Ji pati už 78 kv. m trijų kambarių buto šildymą 2023 metų lapkričio mėnesį gavo 33 Eur sąskaitą. 2022 metais už lapkritį mokėjo 78,80 Eur. Tiesa, mažesnius šildymo kaštus lėmė ne vien tik šildymo sistemos atnaujinimas, bet ir kiti faktoriai: „Klaipėdos energija" šilumos kaina 2022 metų lapkritį buvo 9,36 ct/kWh, 2023 metų lapkritį - 7,18 ct/kWh, nors šilumininkai tvirtina, kad 2023 metų lapkritis buvo neįprastai šaltas... Kaip ten bebūtų, efektas žymus, ekspertai, analizuojantis šilumos kainas, teigia, kad šildymo sistemos renovacija gali sumažinti šildymo sąskaitas iki 30 proc.

Parama šildymo sistemos atnaujinimui daugiabučiuose

Kaip pranešė APVA atstovas, vyriausybė patvirtino 2022-2025 m. Klimato kaitos programos investicijų plano pakeitimus, kuriais naujoms finansavimo kryptims paskirstoma 111,7 mln. eurų. Šios lėšos bus naudojamos Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane (NEKSVP) 2021-2030 m. numatytoms šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį mažinančioms priemonėms finansuoti. Pastatų atnaujinimui (modernizavimui) skiriama 64 mln. eurų - iš jų 44 mln. eurų individualių namų renovacijai ir 20 mln. eurų daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.

Jeigu daugiabučio gyventojai nelinkę modernizuoti viso namo, verta pagalvoti apie šildymo sistemos renovaciją, nes ji atliekama greičiau ir paprasčiau, yra pigesnė, galima panaudoti kaupiamosios sąskaitos lėšas. Anksčiau šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemoms modernizuoti buvo teikiama 30 proc. parama, paskutinis kvietimas numatė 80 proc. kompensaciją, koks procentas bus kompensuojamas naujame kvietime, dar neaišku, bet, kaip minėjome, šiai priemonei skirta 20 mln. eurų. Beje, iki šiol, įgyvendinat mažąją renovaciją, kompensacija buvo teikiama ir už gyventojų keičiamus radiatorius.

Vidutinė daugiabučio šildymo sistemos modernizavimo kaina siekia iki 20 proc. viso namo renovacijos kainos.

Šilumos punkto ir šildymo sistemos atnaujinimas

Pirmiausia reiktų žinoti, jog būtina modernizuoti senus, itin neefektyvius elevatorinio tipo šilumos punktus, nes juose tiekiama šiluma nereguliuojama pagal lauko oro temperatūrą.

Šilumos punkto atnaujinimas_daugiabutyje
Elevatoriniame šilumos punkte norint padidinti ar sumažinti termofikato temperatūrą, reguliuoti reikia rankiniu būdu. Žinia, kad niekas to nedaro, todėl, pasikeitus lauko oro temperatūrai, butuose per šalta arba per karšta.

Priklausomai nuo šildymo sistemos tipo (vienvamzdė ar dvivamzdė) bei šildymo sistemos būklės, galimi įvairūs renovacijos lygiai ir įvairių priemonių deriniai: vienvamzdės sistemos keitimas į dvimazdę, dvivamzdės modernizavimas, šildymo sistemos balansavimas, praplovimas, nešvarumų šalinimo įrangos sumontavimas, šilumos ir karšto vandens valdymo automatikos, stovų balansavimo įrangos, balasinių ventilių sumontavimas, cirkuliacinio siurblio, radiatorių keitimas ir kt.

Pirmasis žingsnis, nusprendus renovuoti daugiabučio šildymo sistemą - esamos būklės įvertinimas. Jeigu yra šildymo sistemos projektas - gerai, jei ne - specialistai orientuojasi pagal šilumos suvartojimus, atlieka vizualinę šilumos punkto apžiūrą. Šilumos punktą būti modernizuoti, jei:

●      nėra automatikos, reguliuojančios ir palaikančios karšto vandens tiekimo temperatūrą;
●      nėra automatinio stovų balansavimo;
●      nusidėvėjusi ir sena techninė šilumos punkto įranga;
●      jei dėl susikaupusių nešvarumų sumažėjęs vamzdynų pralaidumas;
●      jei dažni šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemų gedimai ir avarijos;

Šildymo sistemos modernizavimo įranga

Šilumos taupymas daugiabutyje daug priklauo nuo slėgio ir temperatūros subalansavimo, automatinio valdymo, sistemos švaros, priežiūros. Pagrindiniai prietaisai efektyviam balansavimui ir valdymui yra:

šildymo sistemos modernizavimo įranga

Pagrindinė šildymo sistemos modernizavimui reikalinga įranga:

1 - diferencialinio slėgio reguliatorius DA 616 arba DAF 516. Jis išlygina slėgio perkryčius, kuriems esant nesutrinka šilumos punkto darbas. Montuojant diferencialinio slėgio reguliatorius kartu su rankiniais balansiniais vožtuvais užtikrinamas ne tik reikiamas slėgis, bet ir tikslus projektinis šilumnešio srautas ir jo matavimo galimybės:

 Šildymo sistemos diferencialinio-slegio-reguliatorius

2 - STAD arba STAF rankiniai arba automatiniai balansiniai vožtuvai tiksliam projektiniam srautui nustatyti bei matuoti:

šildymo sistemos balansiniai-voztuvai

3 - Dvieigis valdymo vožtuvas CV216RGA su elektrinėmis pavaromis MC55Y šilumnešio srautui reguliuoti:

Šildymo sistemos valdymo voztuvas

4 - Šilumokaitis:

Šildymo sistemos šilumokaitis

5 - Elektroninis valdiklis su temperatūros davikliais:

šildymo sistemos elektroninis valdiklis

6 - Zeparo ZUT - automatinis nuorintojas efektyviam mikroburbulų ir oro atskyrimui šildymo sistemos termofikate:

Šildymo sistemos automatinis-nuorintojas

7 - Šildymo sistemos radiatoriai:

šildymo sistemos radiatoriai

8 - Zeparo Cyclone - specialios konstrukcijos cikloninis purvo ir magnetito separatorius. Dėl unikalios konstrukcijos, jo išvalymui nereikia stabdyti ar išleidinėti sistemos:

Šildymo sistemos purvo separatorius

9 - Cikloninis vakuuminis degazatorius Vento Connect - skirtas visu tipų orui iš sistemų šalinti. Naudojamas vandeninėms šildymo sistemoms:

Šildymo sistemos degazatorius

10- Cirkuliacinis siurblys:

Cirkuliacinis siurblys daugiabučio šildymo sistemai

 

11 - Statico išsiplėtimo indas su orui nelaidžia butilo kamera, skirtas vandens tūriui, dėl temperatūros padidėjimo ar sumažėjimo, kompensuoti. Dėl jame įmontuotos butilo kameros sistemoje esantis termofikatas nekontaktuoja su metalinemis indo sienelemis ir nesukelia indo paviršių korozijos. „Imi Hydronic Engineering" išsiplėtimo indams suteikiama 5 metų garantija:

 

Daugiabučio šldymo sistemos išsipletimo indas

Kadangi kiekvienas šilumos punktas yra skirtingo laikotarpio, skirtingai įrengtas ir skirtingai remontuotas, galima sakyti, kad standartinių jų nėra, ir šildymo sistemos renovacija bei įranga yra individuali. Todėl norint modernizuoti šilumos punktą, pirmiausia reikia kreiptis į tokius darbus atliekančią įmonę. Jos meistrai, išsiaiškinę šilumos suvartojimą, ir apžiūrėję šilumos punktą parengs projektą. Tik tuomet bus aišku, kokia įrangą reikalinga, kiek ji gali kainuoti.

UAB „Imi Hydronic Engineering" yra ŠVOK pramonės lyderio atstovas Lietuvoje, įmonėje dirba patyrę ir kvalifikuoti specialistai. Todėl čia gausite ne tik reikalingus geros kokybės, nevienadienius prietaisus, bet ir kvalifikuotą konsultaciją, patarimą, mokymus.

 

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su UAB „Imi Hydronic Engineering", gamintojų nuotraukos

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šildymo sistemos renovacija daugiabutyje

Norint mažiau mokėti už šildymą, nebūtina šiltinti viso namo sienų.  Daugiabučio šildymo sistemos modernizavimas paprastesnis ir greitesnis, bet irgi padeda sumažinti sąskaitas bei padidinti butuose komfortą.

Geriausi šilumos siurbliai

Remiantis ES energetikos strategija, šilumos siurbliai tampa pagrindine skatinama ir remiama šilumos išgavimo priemone. Technologiniai, ekonominiai ir ekologiniai šilumos siurblių pranašumai.

Šildymo valdymas termostatais

Šildymo sistemos valdymo termostatai, temperatūros reguliavimo termostatai

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Kieto kuro katilai

Kaip išsirinkti kieto kuro katilą, kieto kuro katilo galingumo skaičiavimas

Šildymo sistemos įrengimas

Šilumos šaltinio ir šildymo sistemos pasirinkimas. Šildymo poreikio ir šilumos siurblio galios skaičiavimas. Elektros poreikis šilumos siurbliui.