Automatinės katilinės įrengimas
Atnaujinta: 2023-01-23

Jei šildymo sistemoje yra akumuliacine talpa, šildymas efektyvesnis ir ekonomiškesnis, o išmanus valdymas - tai patogumas ir komfortas. Tokia šildymo sistema iš esmės kainuoja tiek, kiek reikia pradinių investicijų, tačiau jos veikimą galima prilyginti centralizuoto šildymo patogumui. Įrodymus pateikia šildymo sistemų specialistas.

Išmanioji katilinė su akumuliacine talpa

Žinome, kad bet kuris šildymo katilas efektyviausiai veikia dirbdamas visu pajėgumu. Tačiau mūsų klimate visa katilo galia reikalinga labai trumpą laiką, todėl akumuliacinė talpa šilumai kaupti yra optimalus variantas tiek visam katilo efektyvumui išgauti, tiek kūrenimo patogumui. O jeigu katilinės įranga automatizuota, netgi kieto kuro katilas gali tapti visai nedaug priežiūros reikalaujančia šildymo sistema.

„Ar važinėdami automobiliu minimaliu 10 ar 20 km/val greičiu eksploatuosime jį ilgiau, nei važinėdami normaliu greičiu? Greičiausiai ne, nes automobilio sistemos sukonstruotos normaliam vidutiniam greičiui. Panašiai yra ir su šildymo katilais.

Daugiausia smalų kieto kuro malkiniame ar granuliniame katile bei dūmtraukyje kaupiasi tuomet, kai katilas kūrenasi ne visu pajėgumu. Šildymo katilo darbas ne visu pajėgumu tikrai jam ne į naudą, iki galo neišnaudojamas ir kuro kaloringumas. Juolab, kad dienų, kai katilą reikalinga kūrenti visu pajėgumu, dabar būna tikrai nedaug -per žiemą 3-4, daugių daugiausia savaitė. O juk katilo galią pasirenkame atsižvelgdami į žemiausią lauko temperatūrą, antraip rizikuojame sušalti užėjus šalčiams. Tad logika diktuoja, kad racionalu kūrenti rečiau ir intensyviau, o perteklinę šilumą kaupti. Tam ir skirtos akumuliacinės talpos", - apie kieto kuro katilų veikimą populiariai pasakoja šildymo sistemų specialistas.

Jei šildymo sistemoje yra šilumos siurbliai, saulės kolektoriai, sukauptai šilumai laikyti akumuliacinė talpa yra kone būtina, antraip dalis išgautos žemės ar saulės šilumos tiesiog nepanaudojama.

Taigi, kas šildymo sistemoje yra akumuliacinė talpa, arba „bačka", kaip ją vadina aukštaičiai?

Akumuliacinės talpos katilinei

Akumuliacinė talpa - tai tarsi įkraunama baterija, kuri sukaupia perteklinę šilumą ir ją atiduoda, kai reikia. Talpos forma primena statinę, aukštaičiai ją vadina bačka.Šilumą kaupia joje esantis vanduo. Kadangi karštas vanduo, kaip ir šiltas oras, laikosi viršuje, akumuliacinėje talpoje esant kelių lygių prijungimo vietoms, galima kaupti skirtingų temperatūrų vandenį, pavyzdžiui, reikalingą radiatoriniam ir grindų šildymui.

Akumuliacinių talpų yra įvairaus tūrio ir kelių rūšių: jos gali būti pratekančios, nepratekančios, su papildomu šilumokaičiu, su vieta elektriniam tenui įstatyti, su papildomu rezervuaru buitiniam vandeniui pašildyti (vadinamosios kombinuotos, su boileriu), emaliuotos, neemaliuotos ir t. t. Kokią pasirinkti, priklauso nuo šildymo sistemos ypatumų, kur akumuliacinė talpa bus jungiama ir šilumos poreikio. Vienokios talpos reikės perteklinei šilumai kaupti iš dviejų šilumos šaltinių, kitokios - iš vieno.

Gamykloje pagamintos akumuliacinės talpos būna izoliuotos 50 mm storio akmens arba 100 mm storio poliuretano putų sluoksniu ir dengtos dekoratyviniu metaliniu arba dirbtinės odos apvalkalu. Gera talpos izoliacija užtikrina labai mažus šilumos nuostolius į aplinką.

akumuliacinė talpa
Akumuliacinė talpa SG(K) Kumulo be spiralinio šilumokaičio (kairėje) ir kombinuota su dviem spiraliniais šilumokaičiais (dešinėje), vienas jų - emaliuotoje buitinio vandens šildytuvo vidinėje talpoje. Integruotas vandens šildytuvas taupo vietą katilinėje. Galimas šių talpų tūris - nuo 200 iki 800 litrų.

Pagrindiniai akumuliacinės talpos privalumai:

  • Kuro katilas kūrenasi optimaliu pajėgumu, todėl pasiekiamas didžiausias katilo naudingo veiksmo koeficientas;
  • Maksimaliai išnaudojamas katilo pakuros dydis, kuras efektyviai sudega, atiduodamas visą koloringumą, trumpėja kūrenimo laikas;
  • Eliminuojamas katilo perkaitimo ir sistemos užvirimo pavojaus;
  • Tolygus šildymo sistemos darbas be didesnių temperatūros svyravimų;
  • Talpa veikia kaip hidraulinis indas, todėl lengvai suderinamas siurblių darbas;
  • Galimybė pasirinkti didesnės galios katilą ir kūrenti rečiau;
  • Saulės kolektorių pašildytas vanduo naudojamas, kai saulės nėra;
  • Talpoje sluoksniuojasi skirtingos temperatūros vanduo, todėl vanduo vėsta ir šyla palaipsniui.

Kaip parenkamas akumuliacinės talpos tūris

Praktiškai pagal katilo nominalinį galingumą: vienam katilo galios kilovatui skiriama 25-50 litrų talpos tūrio, taip pat priklausomai nuo šildomo ploto, karšto vandens poreikio ir kt.

200 kv. m ploto pastatui reiktų  maždaug 500-1000 litrų talpos akumuliacinės talpos.

Jei sistemoje naudojama akumuliacinė talpa, skaičiuojama, kad kieto kuro katilo galia gali būti 1,3-1,6 karto didesnė už šildymui reikalingą galią. Kaip žinia, reikiamas katilo galingumas nustatomas atsižvelgiant į šalčiausių dienų temperatūras. Dalį kitų šildymo sezono dienų galima naudoti šilumą sukaupiamą akumuliacinėje talpoje.

Katilinės rekunstrukcija įsirengiant akumuliacinę talpą

Ar galima akumuliacinę talpą integruoti į jau veikiančią šildymo sistemą?

„Be jokių problemų, tik reikia išanalizuoti esamos šildymo sistemos parametrus ir parinkti atitinkamą talpą. Šiuolaikinių akumuliacinių talpų skersmuo yra 70-80 cm, tad netgi įgabenti ją pro duris nesudaro problemų", - teigia  šildymo sistemų specialistas.

Jo nuomone, akumuliacinių talpų naudą pajunta netgi tie, kas tokią įsirengia keisdami kietą kurą į granulinį, taip pat į sistemą įtraukę saulės kolektorius. Tokiu atveju iš esmės sukuriama nuosavas centralizuotas šildymas, kurio priežiūra minimali.

Specialisto pasakojimu, jo paties 400 kv. m šildomo ploto namo katilinėje yra 4-ios akumuliacinės talpos ir kieto kuro katilas, kurį šalčiausiomis dienomis tenka užkurti vieną kartą, šiltesnėmis dienomis - kas antrą dieną. Vasarą veikia viena 1000 litrų akumuliacinė talpa, kurioje yra 200 litrų karšto vandens šildytuvas - boileris. Vandenį vasarą šildo 10 kv.m ploto saulės kolektoriai. Jei kurią dieną saulės nėra, pašildyto karšto vandens 8 asmenų šeimai pakanka 2 dienoms. Kadangi vasarą dienų be saulės nedaug, tad karštas vanduo vasarą nekainuoja, išskyrus siurblių darbo sąnaudas.

Žiemą 400 kv.m plotui apšildyti kartą per dieną įkraunamas malkinis katilas, kuris kūrenasi maždaug 4-ias valanadas. Šilumą akumuliuoja keturios akumuliacinės talpos po 1000 litrų. Specialisto nuomone, netgi sistema su malkiniu katilu reikalauja nedaug laiko ir  priežiūros - katilas užkuriamas ryte ir jo pagamiintos šilumos, sukauptos talpose, pakanka parai. Jo nuomone, toks kūrenimas ir valymas daug patogesnis, nes kuras labai gerai sudega, nesusidaro smalų.

Smalos katile  - tai lėtai degančio ir ne iki galo sudegusio kuro apnašos, kurių sudėtyje esanti rūgštis ilgainiui sugraužia katilo korpusą ir, kaip pastebi specialistas, kartais žmonės mano, kad suplonėjusios katilo sienelės yra nekokybiškos įrangos požymis. Kad tai netinkamo kūrenimo pasekmė, susivokia nedaugelis.

Turint akumuliacinę talpą katilas dirba visu pajėgumu, kuras visiškai sudega, nesusidaro smalų, kūrenti reikia rečiau, valyti irgi rečiau.

Automatinė katilinė su akumuliacine talpa

Kadangi pastaruoju metu atpigo kokybiški šilumos siurbliai, daugelis naujai statomų privačių namų savininkų renkasi šilumos siurblio oras-vanduo ar geoterminio žemė-vanduo siurblio sistemą.Šildymo  specialisto nuomone, ir šioje sistemoje akumuliacinė talpa labai naudinga, nes šviesiuoju paros metu sukaupiama daugiau šilumos.

Pasirenkantiems tradicinį malkinį kuro katilą ir akumuliacinę talpą, kūrenimas irgi daug patogesnis, nes per dieną užtenka vieną sykį įkrauti malkų, katilas, dirbdamas visu pajėdumu, įkaitina vandenį, kurio šilumos sistemai pakanka visai parai, kuras efektyviau atiduoda visą šilumą, geriau sudega, rečiau reikia valyti katilą, išnešti pelenus.

700 kv.m ploto  biuro patalpas šildančiam 40 kW galios malkiniam katilui per dieną užtenka 2 įkrovų malkų visam plotui apšildyti, bet sistemoje yra 3470 litrų akumuliacinė talpa.

O granulinio katilo su sistemoje esančia akumuliacine talpa šildymas, galima sakyti, visiškai centralizuotas, lyginant su tiesioginiu šilumos padavimu efektyvesnis, nes granulės dega intensyviau, akumuliuojant šilumą talpoje katilas kuriasi rečiau, tokiai sistemai reikia labai minimalios priežiūros.

Katilinės on-line darbo rėžimo grafinė išraiška
Katilinės su granuliniu katilu, akumuliacine talpa ir saulės kolektoriais schema.

 

Automatinės katilinės įrengimas

Labai svarbi salyga maksimaliai efektyviam šildymo sistemos su akumuliacine talpa darbui - tinkamas įrangos sujungimas. Viena iš pagrindinių klaidų, kuri daroma atnaujinant arba įrengiant sistemą su akumuliacine talpa, ta, jog neteisingai parenkamas išsiplėtimo indas. Jungiant akumuliacinę talpą, kurios tūris 500, 750 arba 1000 litrų, reikalingas atitinkamo tūrio išsiplėtimo indas. Yra ir daugiau niuansų.

Todėl teisingai sukomplektuoti katilinę gali tik šildymo srities specialistai, nepatikėkite šio darbo santechnikui, kuris giriasi, jog  „aš visą gyvenimą taip jungiau" - tai nereiškia, kad jis visą gyvenimą teisingai jungia.

Ar sistemoje atsiperka saulės kolektoriai karštam vandeniui ruošti?

„Saulės kolektoriai realiai pradeda dirbti kovo mėnesį, nes jiems reikia saulės šilumos. Mano patirtis rodo, kad vasaros dieną, kai saulė šviečia ir šildo visą dieną, 10 kv. m kolektorių per dieną pakaitina toną vandens iki 70 laipsnių C temperatūros. Tiek visiškai užtenka 8 asmenims maždaug dviem- pusantros paros netaupant, nes vanduo iš šulinio, šildymas - saulės", - tvirtina  šildymo sistemų specialistas.

 Automatinė katilinė

  Šildymo specialistas sako, kad išmaniojo valdymo esmė ta, jog nereikia galvoti, prisiminti, kokia ir kada nustatyta temperatūra, ar bėgti į katilinę ir sukioti sklendžių.

Ar verta kieto kuro katilo sistemoje montuoti išmanųjį valdymą?

„Jei jums smagu vaikščioti į katilinę kas valandą ar dvi, atidarinėti pakuros dureles ir sekti, ar nereikia pridėti malkų, gal ir neverta.

Bet jei norite tik ryte pakrauti į katilą malkų ir paspausti mygtuką - išmaniojo valdymo sistema, netgi malkiniam katilui, sprendimas, taupantis laiką ir nervus. Įvairūs davikliai, sumontuoti kambariuose, lauke, dūmtraukyje, akumuliacinėje talpoje, kontūruose ir kitur analizuoja duomenis ir reguliuoja šilumos srautą. Absoliučiai viskas numatyta, nereikia nieko galvoti, užtenka kartą nustatyti norimą patalpų temperatūrą. Galima nustatyti skirtingą temperatūrą skirtinguose kambariuose, jei reikia, galima dalį patalpų šildyti minimaliai.

Dar labiau išmanusis valdymas praverčia granulinio katilo sistemoje - prie katilo tereikia prieiti, kai prisipildo pelenų talpa ar reikia nuvalyti degiklį. Jei granulių padavimas vyksta vakuuminiu būdu, tai tokios sistemos aptarnavimui jums užteks keliolika minučių per mėnesį.

 

 

Išmaniojoje sistemoje galima reguliuoti oro kiekį degimo procese, todėl iš kuro paimamas maksimalų šiluminės energijos kiekis. Katilinės darbas visiškai automatizuotas, jį sekti ir nustatinėti parametrus galima nuotoliniu būdu, išmaniosios katilinės šeimininkas išlaisvinamas nuo „kūriko" darbo", - protingos arba išmaniosios katilinės privalumus vardija  šildymo sistemų specialistas.

Ką rodo išmaniojo valdymo sistema? Visų pirma visų daviklių duomenis, vandens, į sistemą paduodamo ir grįžtančio temperatūrą, patalpų temperatūrą, gaminamos šilumos kiekį, leidžia reguliuoti procesus nuotoliniu būdu. Antra, įvykus gedimui, galima lengviau atsekti, kur jis - nereikia gaišti laiko paieškoms, galima nusistatyti aliarmo signalą įvykus netikėtam įvykiui, pavyzdžiui, padidėjus temperatūroms ir pan.

 Automatinės katilinės privalumus pristatė išbandę sistemą

 

Katilinės su granuliniu katilu, akumuliacine talpa ir saulės kolektoriais schema

Katilinės on-line darbo rėžimo grafinė išraiška.

„Jaučiu, kad išsiugdžiau savotišką tinginio sindromą, nes nereikia vaikščioti, bent jau vasarą, į katilinę, užtenka žvilgtelti į telefono ekraną. Kadangi mano šildymo sistemoje be malkinio katilo dar yra ir dujinis katilas, toje namo dalyje, kur yra grindinis šildymas, labai patogu palaikyti minimalų dujinį šildymą išvykstant iš namų ilgesniam laikui, nes visiškai išjungus grindinį šildymą patalpos vėliau lėtai įšyla. Ir visa tai galima įjungti neinant prie katilo", - savo patirtimi dalijasi išbandęs automatinės katilinės privalumus.

Šildymo sistemų specialistas  teigia, kad  bet kurią katilinę galima paversti išmaniąja ir su specialisto pagalba sukurti optimalų individualius poreikius ir piniginę atitinkantį sprendimą, šiuolaikinė kuro katilų automatika ir internetas šildymą paverčia tokiu pat patogiu, koks yra centralizuotas - tik pigesniu.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius