Vėdinimo sistemos įrengimas
Atnaujinta: 2023-08-30

Vėdinimo projektas, ortakiai, A++ klasės rekuperatoriai. Rekuperacija – tai laukan neišleidžiama šiluma ir švarus patalpų oras. Ventiliacijos ir oro kokybės svarbą  itin išryškino karantino laikotarpis.

vedinimo-sistemos-irengimas-_

Daugelis žinome, kad patalpų oro kokybė turi įtakos jose esančių žmonių savijautai ir sveikatai. Nesileisdami į ilgus apmąstymus, galime pasakyti, kad moksliniais tyrimais įrodyta, jog oro poreikis žmogui sudaro 88 procentus. Tai nepalyginamai daugiau už kitus gyvybiškai svarbius ir funkcionuoti reikalingus poreikius: maistą (3 proc.) ir vandenį (9 proc.). Vadinasi, atitinkamos svarbos yra ir oro kokybė.

Iki šiol pas mus vėdinimas buvo daugiau akcentuojamas kaip šilumos praradimų šaltinis, tačiau  pandemija papildomai išryškino ne tik patalpų vėdinimo, bet ir oro kokybės svarbą. Rekuperacinė vėdinimo sistema užtikrina ne tik šilumos energijos taupymą, bet ir šviežią bei kokybišką patalpų orą. 

Nuo 2021 metų naujos statybos pastatuose privaloma įrengti ne mažesnio kaip 80 proc. efektyvumo rekuperacinę vėdinimo sistemą. Tai reiškia, kad 80 proc. per vėdinimo sistemą prarandamos šilumos turi sugrįžti į patalpas, taip pat ir tai, kad įsirengę rekuperacinę vėdinimo sistemą kvėpuos švaresniu oru.

 

Vėdinimo sistemos projektas

Namo, buto, biuro ar gamybos patalpų vėdinimo sistemos projektas yra dalis inžinerinių sistemų projektų, vėdinimo projektas rengiamas atsižvelgiant į patalpų tūrį, žmonių skaičių ir norminį oro kaitos poreikį.

Skaičiuojant vėdinimo sistemos galingumą vertinami šie faktoriai: pastato tūris ir sandarumas bei konstrukcinės savybės, orientacija pasaulio šalių atžvilgiu ir vyraujanti vėjo kryptis, lauko oro kokybė, patalpų šiluminės ir drėgminės savybės, gyventojų ar darbuotojų skaičius ir kt.

Projektuojant vėdinimo sistemą apskaičiuojami tiekiamo ir šalinamo oro srautai, oro srautui būtinas išorinis statinis slėgis. Pagal reikalingą pralaidumą vėdinimo projekte nurodomas ortakių skersmuo, apėjimo, cirkuliacijos ir uždarymo sklendės, oro paėmimo ir išleidimo angos, rekuperatoriaus vieta, oro filtro klasė, išmetamo oro temperatūros ir drėgmės specifikacija ir kiti specifiniai vėdinimo sistemos parametrai. Nurodoma techninė ortakių ir rekuperatoriaus specifikacija, angų padėtis ir kiti rekuperacijos įrengimui būtini duomenys.

vedinimo ortakiu schema

Vėdinimo sistemos ortakių išdėstymo schema.

Individualaus namo šildymo sistemos projekte didelis dėmesys turėtų būti skirtas ortakių vietai, galimybei slėpti juos po apdaila, taip pat rekuperatoriaus vietai, kad nebūtų girdimas jo veikimas, numatomas jo valdymas.

vedinimo-sistemos-ortakiai

Ortakiai gali būti slepiami lubų, grindų, sienų konstrukcijose.

Taip pat individualiame name atkreipkite dėmesį į vonios kambario vėdinimą – jei vonios kambarys didesnis nei 5 kv. m, rekomenduojama įrengti 2 ar net 3 ištraukimo angas – tam, kad vonios kambaryje b ūtų pakankamas vėdinimas ir neužsilaikytų drėgmė.

 

Vėdinimo ortakių įrengimas

Kad įsivaizduotume, kokia turi būti oro apykaita, grubiai skaičiuojant gyvenamosiose patalpose oras turėtų pasikeisti 1-1,2  karto per valandą, vidutiniškai apie 25 kub.m vienam žmogui. Tikslenė oro apykaita apskaičiuojama naudojant įvairias vėdinimo sistemos projektavimo programas.  Žinant riekiamo pakeisti oro kiekį, apskaičiuojamas reikalingas ortakių skersmuo. Vidutinis oro srauto greitis ortakiuose yra apie 2,5-3 m/s. Esant didesniam greičiui, ortakiuose gali būti girdimas triukšmas. Oro judėjimo ortakiais greitis labai priklauso nuo ortakio vidinių sienelių paviršiaus bei alkūnių skaičiaus. Ortakiuose, turinčiuose daug 90 laipsnių alkūnių, nelygų vidinį paviršių, oro judėjimo greitis arba pralaidumas būna mažesnis.

Vėdinimo sistemos įrengimui naudojami plastikiniai arba cinkuotos skardos ortakiai. Tiek plastikiniai, tiek skardiniai ortakiai gali būti apvalūs arba ovalūs, plokšti, stačiakampiai, jie parenkami pagal numatomą montavimo vietą.

ortakiu-formos

Ortakių formos.

Dėl geresnio laidumo ir patogesnio montavimo bei vietos taupymo pastaruoju metu pirmenybė teikiama  lankstiems plastikiniams  HDPE (HDPE - aukšto tankio polietilenas) ortakiams, nors jie lengviau pažeidžiami nei skardiniai ortakiai. Tačiau ortakių pažeidimai iš esmės galimi tik ortakių montavimo metu, tad svarbu, kad vėdinimo sistemą montuotų profesionalai. Jie mokės oratkius sujungti, sumontuoti apėjimus bei alkūnes, kas labai svarbu, kad ortakiai neskleistų triukšmo. Atkreipkite dėmesį, ar vidinis ortakio paviršius padengtas atistatine ir antibakterine danga, nes vėdinimo sistemos ortakiai turi būti visada švarūs.

Yra specialių akustinių ortakių, kurių izoliacinė medžiaga sugeria triukšmą, bet jie brangesni ir paprastai naudojami specifiniuose objektuose, prabangaus būsto klasėje.

Individualiuose namuose dažniausiai naudojamų ortakių skersmuo yra 75 mm, optimalus jų pralaidumas 20 kub.m/h.

Lauko bei išmetamo oro ortakiai turi būti izoliuoti atsparia drėgmei šilumos/šalčio izoliacija. To nepadarius šaltas lauko oras (efektyvaus rekuperatoriaus atveju tap pat ir išmetamas oras) gali šilti nuo šildomos patalpos, didindamas šios patalpos šilumos nuostolius, o ant atvėsintų ortakių paviršių kondensuosis patalpos drėgmė.

Lauko ir išmetamo oro ortakiai izoliuojami kondensatui atsparia izoliacija  arba naudojami specialūs izoliuoti pūsto polietileno (EPE) ortakiai, kurių papildomai izoliuoti nereikia.

 

Rekuperatoriaus pasirinkimas

A++ klasės pastatuose privaloma įrengti mechaninę vėdinimo sistema su rekuperacija, vėdinimo įrenginio - rekuperatoriaus naudingo veikimo koeficientas  turi būti 0,80  (A+ buvo min. 75 proc., o A++  klasei reikia min. 80 proc.). Atskirų srautų rekuperatoriaus naudingumo koeficientas A++ klasės pastatui privalo būti ne mažesnis nei 0,68. Tokio efektyvumo rekuperatorių gamintojų nėra itin daug, efektyvesni yra atskirų oro srautų rekuperatoriai. Rinkoje yra tiek rotorinių, tiek atskirų oro srautų arba plokštelinių  rekuperatorių, tačiau visgi vyrauja rotaciniai dėl į patalpas sugrąžinimos drėgmės, dėl to, kad neužšąla esant žemesnei lauko temperatūrai.

Rekuperatoriaus galia nustatoma vėdinimo sistemos projektuotojų, orientaciniai rekuperatoriaus galią galima nusakyti patalpų tūrio skaičių dauginant iš oro kaitos per valandą skaičiaus. Pavyzdžiui, 200 kvadratinių metrų namui vienkartiniam oro pasikeitimui reikės rekuperatoriaus, kurio galingumas yra 400-600 kubinių metrų/val. Apsisprendus dėl rekuperatoriaus tipo ir turint projektą bei techninę specifikaciją, galima siųsti paklausimus vėdinimo sistemomis prekiaujančimss įmonėms, daugelis jų ne tik prekiauja įranga, bet ir turi atestuotus montuotojus.

Renkantis rekuperatorių ir norint, kad jis tiktų A++ klasės namui, reiktų atkreipti dėmesį į ventiliatorių elektros sąnaudas. Pagal STR reikalvaimus A++ klasės pastatuose rekuperatoriaus ventiliatorių elektros sąnaudos 1 kub.m oro cirkuliacijai turi būti ne didesnės nei 0,45 Wh/kub.m.  A+ klasės pastatų rekuperatoriams šis reikalavimas buvo 0,55 Wh/kub.m.

 

Rekuperatorius A++ klasės namui

A++ klasės reikalavimus atitinka  kompaktinė Systemair SAVE VTR rotacinių rekuperatorių serija, skirta iki 550 kv. m ploto patalpoms.  Pavyzdžiui, SAVE VTR 300 rekuperatoriaus, skirto iki 240 kv. m patalpoms, šiluminis efektyvumas siekia iki 85 proc. (pagal EN 13141-7 standartą), toks rekuperatorius tinka pasyviesiems pastatams, jis yra sertifikuotas Vokietijos pasyviųjų namų instituto laboratorijoje

Veikiančio rekuperatoriaus garso lygis iš esmės priklauso nuo ventiliatorių skleidžiamo garso. Ventiliatoriai tiekia ir šalina orą, tad svarbu ne tik ventiliatorių elektros sąnaudos, bet ir garso lygis.  

Systemair SAVE VTR elektros ventiliatoriaus sąnaudos tesiekia vos 0,333 Wh/kub.m, garso lygis – 44 dB. Jeigu lygintume su šaldytuvų garsu, tai pastarųjų jis yra 35-45 dB. Tai vieni kompaktiškiausių ir tyliausių rekuperatorių rinkoje.

rekuperatorius

SAVE VTR rekuperatorių serijoje galimas šoninis (dešinės ir kairės) ir viršutinis prietaiso pajungimas.

Systemair rekuperatoriuose naudojami EC tipo ventiliatorių varikliai. Jų veikimo principas paremtas integruotu elektroniniu valdymu, kurio dėka pašalinami variklio slydimo nuostoliai. Tad ventiliatoriaus variklis visada dirba su optimalia apkrova. Todėl šio tipo varikliai yra efektyvesni ir sunaudoja perpus mažiau elektros energijos, palyginti su kintamosios srovės varikliais.

Oro kokybei yra svarbūs oro filtrai, kurie išvalo orą nuo teršalų ir palaiko sveiką patalpų mikroklimatą. Systemair naudoja filtrų kasetes, kuriose filtrai greitai ir lengvai keičiami, o apie jų keitimą, priklausomai nuo naudojimo trukmės, informuoja priminimas valdymo ekrane. Filtrus rekomenduojama keisti kas 6 mėnesius.

rekuperatoriaus-filtro-keitimas

Rekuperatoriaus filtro keitimas.

Systemair SAVE VTR 300 rekuperatoriaus ištraukiamo oro filtro efektyvumas yra 50 proc., tiekiamo oro – 70 proc.

Systemair rekuperatoriai valdomi nuotoliniu arba rankiniu būdu  ekrane, integruotame rekuperatoriaus korpuse arba kabinamame atskirai, ant sienos.  Nuotolinis valdymas vykdomas Systemair  progamėle  Home Solutions.

Rekuperatoriaus valdymo ekraną patogu pakabinti prieškambaryje, kambaryje arba namų mikroklimatą reguliuoti išmaniuoju telefonu. Naudotojas gali lengvai reguliuoti oro srautą, tiekiamo oro temperatūrą, veikimo laiką ar kitus oro kokybės parametrus. Taip pat galima pasirinkti skirtingus režimus, tokius kaip: „atostogos“, „židinys“ ar „svečiai“.

Su Systemair gamintojo rekuperatoriumi komplektuojami visi rekuperatoriaus montavimui reikalingi priedai: įvairūs ortakiai, difuzoriai, jutikliai, šildytuvai, garso mažinimo grotelės ir kt. priedai. Tačiau, kaip ir visur, svarbiausia yra specialistų kompetencija – geri specialistai niekada neparduos netinkamo, nesukomplektuoto gaminio, nes jiems reputacija yra kur kas daugiau nei gauti eurai.

„Systemair" - daugiau kaip prieš keturis dešimtmetmečius Švedijoje įkurta vėdinimo įrangos gamintoja, dabar turinti dukterines įmones 49 pasaulio šalyse. Lietuvoje veikia trys pardavimų skyriai didžiuosiuose miestuose ir gamykla Ukmergėje. Tai garantuoja kompetetingas konsultacijas, operatyvų pristatymą, greitą bet kokio gedimo šalinimą. 

 

Vėdinimo sistemos montavimas

Be rekuperatoriaus ir ortaklių vėdinimo sistemai sumontuoti reikia dar daug įvairių detalių, nes ortakiai nebūna tiesioje linijoje, jie turi daug lenkimų, praėjimų, jungčių. UAB „Ivalta yra ortakių ir kitų skardos komponentų, reikalingų vėdinimo sistemai, gamintoja, taip pat montuoja vėdinimo ir kitas inžinerines sistemas, turi visus reikalingus komponentus lanksčiai vėdinimo sistemai įrengti. Kai vėdinimo sistemos komponentų gamyba ir montavimas yra vienose rankose, kūrybingai sprendžiami net ir sudėtingiausi ventiliacijos įrengimo uždaviniai, nes kone kiekvienas objektas unikalus, praktiškai nebūna visiškai vienodų vėdinimo sistemų.

UAB „Ivalta“ meistrai gali pagaminti oro padavimo - ištraukimo pajungimo difuzoriaus registrus pagal kiekvieno objekto vėdinimo sistemos ir montavimo poreikį. Labiausiai montuotojų pamėgti difuzorių registrai yra standartinių 1x75 mm – Dn100, H-300, 2x75 mm – Dn125, H-300, 3x75 mm – Dn125-160, H-300 matmenų, bet galimi ir kitokie difuzorių išmatavimai. Kievienas „Ivalta“ difuzoriaus registras turi tvirtinimo auseles, kurių pagalba standžiai ir patikimai pritvirtinimas prie lubų. Difozoriaus pajungimo atvamzdis gaminamas 300 mm ilgio, nereikalingas ilgis nukerpamas žinant tikslų lubų aukštį, taip montuotojai taupo savo darbo laiką, nereikalingi papildomi sujungimai, prailginimai. Registrai pritaikyti montuoti su Dn75 mm lanksčiu ortakiu, galimi ir kiti ortakių skersmenys ir difuzoriai, sandarumą užtikrina specialios sandarinimo tarpinės.

difuzorių pajungimai

UAB „Ivalta“ ceche gaminami įvairūs difuzoriaus pajungimo registrai: 1x75 – Dn100 , 2x75mm – Dn125, 3x75mm – Dn125-160 ir kiti.

Dar vienas ne mažiau svarbus komponentas montuojant lanksčią vėdinimo sistemą - oro skirstytuvas, montuotojų vadinamas kolektoriumi. Tai ortakių paskirstymo dėžė, gaminama iš cinkuoto lakštinio plieno, kiekvieno oro skirstytuvo vidus triukšmui sumažinti dengiamas specialia medžiaga - akustine izoliacija. Ortakiuose cirkuliuojantys oro srautai gali skleisti nemenką triukšmą, o tai ne tik erzina gyventojus, bet ir rodo vėdinimo sistemos montavimo kokybę. UAB „Ivalta“ meistrai kolektorių vidui padengti naudoja specialią garsą sugeriančią medžiagą, izoliuoja ortakius, naudoja triukšmo slopintuvus. Gerai įrengta vėdinimo sistema neturi skleisti triukšmo.

vėdinimo sistemos garso izoliacija
Izoliacija vėdinimo sistemos kolektoriaus vidinėje pusėje slopinanti oro srautų keliamą triukšmą.

UAB „Ivalta“ gaminamus oro skirstytuvus galima pritaikyti daugelyje projektų, skirstytuvai gali turėti nuo 5 iki 14-os pajungimo taškų: nuo 5x75 mm iki 14x75 mm. Standartiniai minėtų dydžių oro skirstytuvai sandėliuojami, nereikia laukti, kol bus pagaminti.

vėdinimo sistemos oro skirstytuvai
Standartiniai oro skirstytuvai - nuo 5-6 iki 14-os pajungimo taškų.

Atitinkamai pagal Dn75 mm pajungimo taškų skaičių skirstytuvų pajungimai (iš galinės pusės) pritaikyti nuo 125 mm iki 200 mm ortakiams. Pavyzdžiui, oro skirstytuvas 5x75mm – pajungimas Dn125mm, 14x75mm – pajungimas Dn 200 mm.

Dirbant su įvairiuose objektuose pasitaiko įvairių situacijų, kur standartinis oro skirstytuvas yra netinkamas, pavyzdžiui, dėl vietos trūkumo, dėl numatomo lubų aukčio ir pan. Tokiu atveju UAB „Ivalta“ meistrai gali pasiūlyti nestandartinius oro skirsytuvus, padedančius sutaupyti vietos ir palengvinti vėdinimo sistemos montavimą. Yra oro skirstytuvų, kuriuose lankstaus ortakio pajungimas išdėliotas vienoje eilėje (iki 6 pajungimo taškų), o paties skirstytuvo aukštis vos 150 mm. Arba apatinio pajungimo skirstytuvuose yra galimybė pajungti nuo 5 iki 14-os 75 mm skersmens ortakių.

vėdinimo sistemos kolektoriai
Nestandartiniai vėdinimo sistemos oro skirstytuvai – kolektoriai 5x75 mm – Dn125 ir 12x75 – Dn160.

Systemair

Parengta pagal UAB „Systemair“ ir UAB "Ivalta" informaciją

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

SIP namo statyba

SIP namai, SIP namų statyba, SIP plokštės, SIP namo statybos kaina

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?

Vidaus durys

Geriausios vidaus durys, vidaus durų pasirinkimas, vidaus durų dizainas,

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Balkonų stiklinimas Alytuje Balkonų stiklinimas Alytuje įstiklintas Balkonas Alytuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Alytaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Alytaus Rajone
Balkonų stiklinimas Jonavoje Balkonų stiklinimas Jonavoje įstiklintas Balkonas Jonavoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Jonavos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Jonavos Rajone
Balkonų stiklinimas Kaune Balkonų stiklinimas Kaune Balkono Stiklinimas Kaina Kauno Rajone, Balkonu Stiklinimas Aliuminio Konstrukcijomis Kaune, įstiklintas Balkonas Kauno Apskrityje, Balkono Stiklinimo Variantai Kauno Rajone, Aliuminio Sistemos, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kauno Rajone
Balkonų stiklinimas Klaipėdoje Balkonų stiklinimas Klaipėdoje įstiklintas Balkonas Klaipėdoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Klaipėdos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Klaipėdos Rajone
Balkonų stiklinimas Kėdainiuose Balkonų stiklinimas Kėdainiuose įstiklintas Balkonas Kėdainiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Kėdainių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Kėdainių Rajone
Balkonų stiklinimas Marijampolėje Balkonų stiklinimas Marijampolėje įstiklintas Balkonas Marijampolėje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Marijampolės Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Marijampolė
Balkonų stiklinimas Mažeikiuose Balkonų stiklinimas Mažeikiuose įstiklintas Balkonas Mažeikiuose, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Mažeikių Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Mažeikių Rajone
Balkonų stiklinimas Panevėžyje Balkonų stiklinimas Panevėžyje įstiklintas Balkonas Panevėžyje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Panevėžio Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Panevėžio Rajone
Balkonų stiklinimas Utenoje Balkonų stiklinimas Utenoje įstiklintas Balkonas Utenoje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Utenos Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Utenos Rajone
Balkonų stiklinimas Vilniuje Balkonų stiklinimas Vilniuje įstiklintas Balkonas Vilniuje, Aliuminis Balkonų Stiklinimas, Rėminės Ir Berėmės Aliuminio Konstrukcijos Vilniaus Apskrityje, Terasu, Verandu, Plastikiniu Balkonu Stiklinimas Vilniaus Rajone

Geriausios video instrukcijos

Lauko durų montavimo instrukcija

Kaip montuoti lauko duris, video instrukcija apie rėmo montavimą, išramstymą, išlyginimas, įtvirtinimas, montavimo putų purškimas ir apsauga

Šildomų grindų įrengimo instrukcija

Šildomų grindų įrengimas, Filmas kaip įrengti elektra šildomas grindis, infraraudonųjų spindulių grindinis šildymas

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: