Vėdinimo sistemos įrengimas
Atnaujinta: 2021-01-29

Vėdinimo projektas, ortakiai, A++ klasės rekuperatoriai. Rekuperacija – tai laukan neišleidžiama šiluma ir švarus patalpų oras. Ventiliacijos ir oro kokybės svarbą  itin išryškino karantino laikotarpis.

vedinimo-sistemos-irengimas-_

Daugelis žinome, kad patalpų oro kokybė turi įtakos jose esančių žmonių savijautai ir sveikatai. Nesileisdami į ilgus apmąstymus, galime pasakyti, kad moksliniais tyrimais įrodyta, jog oro poreikis žmogui sudaro 88 procentus. Tai nepalyginamai daugiau už kitus gyvybiškai svarbius ir funkcionuoti reikalingus poreikius: maistą (3 proc.) ir vandenį (9 proc.). Vadinasi, atitinkamos svarbos yra ir oro kokybė.

Iki šiol pas mus vėdinimas buvo daugiau akcentuojamas kaip šilumos praradimų šaltinis, tačiau  pandemija papildomai išryškino ne tik patalpų vėdinimo, bet ir oro kokybės svarbą. Rekuperacinė vėdinimo sistema užtikrina ne tik šilumos energijos taupymą, bet ir šviežią bei kokybišką patalpų orą. 

Nuo 2021 metų naujos statybos pastatuose privaloma įrengti ne mažesnio kaip 80 proc. efektyvumo rekuperacinę vėdinimo sistemą. Tai reiškia, kad 80 proc. per vėdinimo sistemą prarandamos šilumos turi sugrįžti į patalpas, taip pat ir tai, kad įsirengę rekuperacinę vėdinimo sistemą kvėpuos švaresniu oru.

 

Vėdinimo sistemos projektas

Namo, buto, biuro ar gamybos patalpų vėdinimo sistemos projektas yra dalis inžinerinių sistemų projektų, vėdinimo projektas rengiamas atsižvelgiant į patalpų tūrį, žmonių skaičių ir norminį oro kaitos poreikį.

Skaičiuojant vėdinimo sistemos galingumą vertinami šie faktoriai: pastato tūris ir sandarumas bei konstrukcinės savybės, orientacija pasaulio šalių atžvilgiu ir vyraujanti vėjo kryptis, lauko oro kokybė, patalpų šiluminės ir drėgminės savybės, gyventojų ar darbuotojų skaičius ir kt.

Projektuojant vėdinimo sistemą apskaičiuojami tiekiamo ir šalinamo oro srautai, oro srautui būtinas išorinis statinis slėgis. Pagal reikalingą pralaidumą vėdinimo projekte nurodomas ortakių skersmuo, apėjimo, cirkuliacijos ir uždarymo sklendės, oro paėmimo ir išleidimo angos, rekuperatoriaus vieta, oro filtro klasė, išmetamo oro temperatūros ir drėgmės specifikacija ir kiti specifiniai vėdinimo sistemos parametrai. Nurodoma techninė ortakių ir rekuperatoriaus specifikacija, angų padėtis ir kiti rekuperacijos įrengimui būtini duomenys.

 

vedinimo ortakiu schema

Vėdinimo sistemos ortakių išdėstymo schema.

Individualaus namo šildymo sistemos projekte didelis dėmesys turėtų būti skirtas ortakių vietai, galimybei slėpti juos po apdaila, taip pat rekuperatoriaus vietai, kad nebūtų girdimas jo veikimas, numatomas jo valdymas.

 

vedinimo-sistemos-ortakiai

Ortakiai gali būti slepiami lubų, grindų, sienų konstrukcijose.

Taip pat individualiame name atkreipkite dėmesį į vonios kambario vėdinimą – jei vonios kambarys didesnis nei 5 kv. m, rekomenduojama įrengti 2 ar net 3 ištraukimo angas – tam, kad vonios kambaryje b ūtų pakankamas vėdinimas ir neužsilaikytų drėgmė.

 

     Vėdinimo ortakių įrengimas

Kad įsivaizduotume, kokia turi būti oro apykaita, grubiai skaičiuojant gyvenamosiose patalpose oras turėtų pasikeisti 1-1,2  karto per valandą, vidutiniškai apie 25 kub.m vienam žmogui. Tikslenė oro apykaita apskaičiuojama naudojant įvairias vėdinimo sistemos projektavimo programas.  Žinant riekiamo pakeisti oro kiekį, apskaičiuojamas reikalingas ortakių skersmuo. Vidutinis oro srauto greitis ortakiuose yra apie 2,5-3 m/s. Esant didesniam greičiui, ortakiuose gali būti girdimas triukšmas. Oro judėjimo ortakiais greitis labai priklauso nuo ortakio vidinių sienelių paviršiaus bei alkūnių skaičiaus. Ortakiuose, turinčiuose daug 90 laipsnių alkūnių, nelygų vidinį paviršių, oro judėjimo greitis arba pralaidumas būna mažesnis.

Vėdinimo sistemos įrengimui naudojami plastikiniai arba cinkuotos skardos ortakiai. Tiek plastikiniai, tiek skardiniai ortakiai gali būti apvalūs arba ovalūs, plokšti, stačiakampiai, jie parenkami pagal numatomą montavimo vietą.

ortakiu-formos

Ortakių formos.

Dėl geresnio laidumo ir patogesnio montavimo bei vietos taupymo pastaruoju metu pirmenybė teikiama  lankstiems plastikiniams  HDPE (HDPE - aukšto tankio polietilenas) ortakiams, nors jie lengviau pažeidžiami nei skardiniai ortakiai. Tačiau ortakių pažeidimai iš esmės galimi tik ortakių montavimo metu, tad svarbu, kad vėdinimo sistemą montuotų profesionalai. Jie mokės oratkius sujungti, sumontuoti apėjimus bei alkūnes, kas labai svarbu, kad ortakiai neskleistų triukšmo. Atkreipkite dėmesį, ar vidinis ortakio paviršius padengtas atistatine ir antibakterine danga, nes vėdinimo sistemos ortakiai turi būti visada švarūs.

Yra specialių akustinių ortakių, kurių izoliacinė medžiaga sugeria triukšmą, bet jie brangesni ir paprastai naudojami specifiniuose objektuose, prabangaus būsto klasėje.

Individualiuose namuose dažniausiai naudojamų ortakių skersmuo yra 75 mm, optimalus jų pralaidumas 20 kub.m/h.

Lauko bei išmetamo oro ortakiai turi būti izoliuoti atsparia drėgmei šilumos/šalčio izoliacija. To nepadarius šaltas lauko oras (efektyvaus rekuperatoriaus atveju tap pat ir išmetamas oras) gali šilti nuo šildomos patalpos, didindamas šios patalpos šilumos nuostolius, o ant atvėsintų ortakių paviršių kondensuosis patalpos drėgmė.

 

Lauko ir išmetamo oro ortakiai izoliuojami kondensatui atsparia izoliacija  arba naudojami specialūs izoliuoti pūsto polietileno (EPE) ortakiai, kurių papildomai izoliuoti nereikia.

     Rekuperatoriaus pasirinkimas

A++ klasės pastatuose privaloma įrengti mechaninę vėdinimo sistema su rekuperacija, vėdinimo įrenginio - rekuperatoriaus naudingo veikimo koeficientas  turi būti 0,80  (A+ buvo min. 75 proc., o A++  klasei reikia min. 80 proc.). Atskirų srautų rekuperatoriaus naudingumo koeficientas A++ klasės pastatui privalo būti ne mažesnis nei 0,68. Tokio efektyvumo rekuperatorių gamintojų nėra itin daug, efektyvesni yra atskirų oro srautų rekuperatoriai. Rinkoje yra tiek rotorinių, tiek atskirų oro srautų arba plokštelinių  rekuperatorių, tačiau visgi vyrauja rotaciniai dėl į patalpas sugrąžinimos drėgmės, dėl to, kad neužšąla esant žemesnei lauko temperatūrai.

Rekuperatoriaus galia nustatoma vėdinimo sistemos projektuotojų, orientaciniai rekuperatoriaus galią galima nusakyti patalpų tūrio skaičių dauginant iš oro kaitos per valandą skaičiaus. Pavyzdžiui, 200 kvadratinių metrų namui vienkartiniam oro pasikeitimui reikės rekuperatoriaus, kurio galingumas yra 400-600 kubinių metrų/val. Apsisprendus dėl rekuperatoriaus tipo ir turint projektą bei techninę specifikaciją, galima siųsti paklausimus vėdinimo sistemomis prekiaujančimss įmonėms, daugelis jų ne tik prekiauja įranga, bet ir turi atestuotus montuotojus.

Renkantis rekuperatorių ir norint, kad jis tiktų A++ klasės namui, reiktų atkreipti dėmesį į ventiliatorių elektros sąnaudas. Pagal STR reikalvaimus A++ klasės pastatuose rekuperatoriaus ventiliatorių elektros sąnaudos 1 kub.m oro cirkuliacijai turi būti ne didesnės nei 0,45 Wh/kub.m.  A+ klasės pastatų rekuperatoriams šis reikalavimas buvo 0,55 Wh/kub.m.

Rekuperatorius A++ klasės namui

A++ klasės reikalavimus atitinka  kompaktinė Systemair SAVE VTR rotacinių rekuperatorių serija, skirta iki 550 kv. m ploto patalpoms.  Pavyzdžiui, SAVE VTR 300 rekuperatoriaus, skirto iki 240 kv. m patalpoms, šiluminis efektyvumas siekia iki 85 proc. (pagal EN 13141-7 standartą), toks rekuperatorius tinka pasyviesiems pastatams, jis yra sertifikuotas Vokietijos pasyviųjų namų instituto laboratorijoje ( žr. https://database.passivehouse.com/en/components/list/ventilation_small).

Veikiančio rekuperatoriaus garso lygis iš esmės priklauso nuo ventiliatorių skleidžiamo garso. Ventiliatoriai tiekia ir šalina orą, tad svarbu ne tik ventiliatorių elektros sąnaudos, bet ir garso lygis.  

Systemair SAVE VTR elektros ventiliatoriaus sąnaudos tesiekia vos 0,333 Wh/kub.m, garso lygis – 44 dB. Jeigu lygintume su šaldytuvų garsu, tai pastarųjų jis yra 35-45 dB. Tai vieni kompaktiškiausių ir tyliausių rekuperatorių rinkoje.

rekuperatorius

SAVE VTR rekuperatorių serijoje galimas šoninis (dešinės ir kairės) ir viršutinis prietaiso pajungimas.

Systemair rekuperatoriuose naudojami EC tipo ventiliatorių varikliai. Jų veikimo principas paremtas integruotu elektroniniu valdymu, kurio dėka pašalinami variklio slydimo nuostoliai. Tad ventiliatoriaus variklis visada dirba su optimalia apkrova. Todėl šio tipo varikliai yra efektyvesni ir sunaudoja perpus mažiau elektros energijos, palyginti su kintamosios srovės varikliais.

Oro kokybei yra svarbūs oro filtrai, kurie išvalo orą nuo teršalų ir palaiko sveiką patalpų mikroklimatą. Systemair naudoja filtrų kasetes, kuriose filtrai greitai ir lengvai keičiami, o apie jų keitimą, priklausomai nuo naudojimo trukmės, informuoja priminimas valdymo ekrane. Filtrus rekomenduojama keisti kas 6 mėnesius.

rekuperatoriaus-filtro-keitimas

Rekuperatoriaus filtro keitimas.

Systemair SAVE VTR 300 rekuperatoriaus ištraukiamo oro filtro efektyvumas yra 50 proc., tiekiamo oro – 70 proc.

Systemair rekuperatoriai valdomi nuotoliniu arba rankiniu būdu  ekrane, integruotame rekuperatoriaus korpuse arba kabinamame atskirai, ant sienos.  Nuotolinis valdymas vykdomas Systemair  progamėle  Home Solutions.

Rekuperatoriaus valdymo ekraną patogu pakabinti prieškambaryje, kambaryje arba namų mikroklimatą reguliuoti išmaniuoju telefonu. Naudotojas gali lengvai reguliuoti oro srautą, tiekiamo oro temperatūrą, veikimo laiką ar kitus oro kokybės parametrus. Taip pat galima pasirinkti skirtingus režimus, tokius kaip: „atostogos“, „židinys“ ar „svečiai“.

Su Systemair gamintojo rekuperatoriumi komplektuojami visi rekuperatoriaus montavimui reikalingi priedai: įvairūs ortakiai, difuzoriai, jutikliai, šildytuvai, garso mažinimo grotelės ir kt. priedai. Tačiau, kaip ir visur, svarbiausia yra specialistų kompetencija – geri specialistai niekada neparduos netinkamo, nesukomplektuoto gaminio, nes jiems reputacija yra kur kas daugiau nei gauti eurai.

„Systemair" - daugiau kaip prieš keturis dešimtmetmečius Švedijoje įkurta vėdinimo įrangos gamintoja, dabar turinti dukterines įmones 49 pasaulio šalyse. Lietuvoje veikia trys pardavimų skyriai didžiuosiuose miestuose ir gamykla Ukmergėje. Tai garantuoja kompetetingas konsultacijas, operatyvų pristatymą, greitą bet kokio gedimo šalinimą. 

 Systemair

Parengta pagal UAB „Systemair“ informacijąvvv

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Benzininis generatorius nuoma Vilnius Benzininio generatoriaus nuoma Vilniuje Benzininis Generatorius
betono maišyklė Altrad nuoma Betono maišyklės nuoma Vilniuje Betono Maišyklė
betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Betono šlifavimo Mašina
Dailylentės pirčiai Vilniuje Dailylentės pirčiai Vilniuje Pirties Dailylentės Vilniuje, Liepos, Juodalksnio, Drebulės Dailylentės Vilnius
diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinio pjūklo nuoma Vilniuje Diskinis Pjūklas
drėgmės surinkėjo nuoma Vilniuje Drėgmės surinktuvo nuoma Vilniuje Drėgmės Surinktuvas, Drėgmės Surinkėjas, Oro Džiovintuvas, Oro Sausintuvas
mūrvinių pistoleto nuoma Vilniuje Dujinio mūrvinių kaliklio nuoma Vilniuje Dujinis Mūrvinių Kaliklis, Dujinė Viniašaudė, Mūrvinių Montavimo Pistoletas, Dujinės Mūrvinių šaudyklės Nuoma Vilniuje
Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinio šildytuvo nuoma Vilniuje Dujinis šildytuvas
grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto tankintuvo nuoma Vilniuje Grunto Tankintuvas, Vibracinės Plokštės Nuoma
Būgninio šlifuoklio nuoma Vilniuje Juostinės parketo šlifavimo mašinos nuoma Vilniuje Juostinė Parketo šlifavimo Mašina, Būgninė Grindų šlifavimo Mašina, Būgninio šlifuoklio Nuoma Vilniuje

Vedantieji

Pakabinamų lubų montavimas

Gipskartonio lubų montavimas

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Pamatų įrengimas

Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Ūkis

Karkasinio namo statyba

Karkasinio namo konstrukcija, mediena karkasiniam namui, statybos etapai, izoliacija, šiltinimas, stogo įrengimas

Pakabinamų lubų montavimas

Gipskartonio lubų montavimas

Plytelių klijavimas

Grindinių plytelių klijavimas: pagrindo paruošimas, plytelių klijai, didelio formato plytelių klijavimas, siūlių glaistymas.

Pamatų įrengimas

Pamatų tipai ir įrengimo etapai: grunto tyrimai, betonavimas ir pamatų hidroizoliacija.

Dekoratyvinio landšafto įrengimas

Kaip įrengti dekoratyvinį landšaftą

Vidaus apdaila

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų.

Virtuvės plautuvės

Virtuvės kriauklių medžiagos ir priedai. Plautuvių montavimo būdai. Sifonas, taupantis vietą po kriaukle.

Rozečių ir jungiklių montavimas

Rozečių ir jungiklių keitimas ir montavimas nėra labai sudėtingas darbas, bet reikia žinoti kai kurias detales, nusipirkti kokybiškus elektros instaliacijos prietaisus, turėti įrankius.

Apšvietimo valdymas

Apšvietimas, valdymo būdai bei sinergija su kitomis sistemomis

Sodybos statyba

Kaip pastatyti sodybą, sodybos renovacija, kaip įvertinti sodybos stovį, reikalingų darbų kiekius ir investicijas

Vėdinimo sistemos įrengimas

Kaip įrengti modernų vėdinimą, vėdinimo sistemos projektavimas, ortakių pravedimas, rekuperatoriaus pasirinkimas ir įrengimas,