Saulės elektrinės įrengimas
Atnaujinta: 2024-07-03

Augančios elektros energijos kainos, populiarėjantis šildymas šilumos siurbliais, didėjantis įvairių elektrinių prietaisų skaičius namuose skatina individualių namų savininkus domėtis saulės modulių įsigijimu ir saulės elektrinės montavimu ant stogo. Nuo 2020-ųjų saulės energetikos apimtys išaugo daugiau nei 8 kartus, daugiausiai - dėl dešimteriopai augusio gaminančių vartotojų skaičiaus. ESO duomenimis, šiuo metu gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje siekia beveik 106 tūkstančius, o jų bendra galia sudaro 1,17 GW, kai visa saulės elektrinių galia tinkle yra 1,43 GW.

Saulės elektrinių bumas sukėlė ir kainų karą atsirado nemažai pasiūlymų su gerokai mažesne kaina. Saulės elektrinė yra labai svarbi namo energetinės sistemos dalis, sąveikaujanti su visais namų elektriniais prietaisais, lemianti kaip pasikeis elektros energijos kaštai, todėl jos pasirinkimas yra labai atsakingas žingsnis

saules_elektrines_irengimas
Saulės elektrinės montavimas ant dviejų stogo šlaitų. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės ir susisiekite su Zenerga, UAB specialistais, turinčiais ilgametę saulės elektrinių projektavimo, komplektavimo ir įrengimo patirtį. Palankios saulės elektrinių komponentų ir montavimo darbų kainos.

 

Kokios galios saulės elektrinės reikia

Svarstant galimybę montuoti saulės elektrinę namie labai svarbu įvertinti namų ūkio energijos suvartojimą, tad iš pradžių, turėtumėte atidžiai išanalizuoti savo namo elektros energijos poreikius. Dabartinius poreikius apskaičiuoti nesuku, tereikia peržiūrėti metų sąskaitas už elektrą, tačiau reikia įvertinti, kad jūsų energijos suvartojimas gali pasikeisti dėl įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, įsigijus naujų elektros prietaisų, pasikeitus gyventojų įpročiams, įsigijus elektromobilį ir t.t.

Paprastai Lietuvoje į horizontalaus paviršiaus kvadratinį metrą per metus patenka 900 - 1100 kWh/m² saulės energijos, todėl 1 kW galios saulės elektrinė per metus gali sugeneruoti 950 - 1050 kWh elektros energijos. Taigi, žinant kiek per metus suvartojama energijos, galima apytiksliai apskaičiuoti saulės elektrinės galią. Skaičiavimai nesudėtingi: jei per metus namų ūkis suvartoja 10 000 kWh, rekomenduojama saulės elektrinės galia bus apie 10 kW.

Svarstant saulės elektrinės galimybę, reikia įvertinti, kad kuo elektros kaina didesnė, tuo saulės elektrinė atsipirks greičiau. Skaičiuojama, kad elektros kainai viršijus 0,2 Eur / kWh ribą, saulės elektrinė atsiperka maždaug per 4-5 metus, o su valstybės parama - per 2-3 metus.

Apibendrinant galima teigti, kad investicijų į saulės elektrinę pelningumas priklauso nuo įrengimo išlaidų, energijos suvartojimo ir būsimų elektros energijos kainų. Todėl, norint priimti pagrįstą investicinį sprendimą, verta atidžiai apsvarstyti visus aspektus ir pasikonsultuoti su ekspertais.

Požiūris į saulės elektrinę turi būti kompleksinis, nes jau netolimoje ateityje labiau apsimokės saulės elektrinės pagamintą elektrą ne atiduoti elektros tinklams, o pasaugoti namuose įrengtame kaupiklyje. Todėl būtina pasidomėti ir elektros energijos kaupiklio įrengimu, nes tai leis suvartoti gerokai didesnę dalį pačių pasigamintos elektros energijos. Šiuo metu saulės elektrinių savininkai tiesiogiai suvartoja apie 30 - 35 proc. pagaminamos energijos. Sumontavus namie energijos kaupiklį, tiesiogiai suvartojamos saulės elektrinės pagamintos elektros dalį galima padidinti iki 70 proc.

Kokios galios saulės elektrinės reikia
Žinant kiek per metus suvartojama energijos galima paskaičiuoti saulės elektrinės galią. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės skaičiuoklė ir išbandykite Zenerga, UAb skaičiuoklę. Ji padės sužinoti kokios saulės elektrinės jums reikia.

 

Saulės elektrinės montavimo vieta

Namų ūkyje yra du saulės elektrinės montavimo vietos pasirinkimai: ant stogo arba ant žemės. „Pasirinkimas priklauso nuo kelių veiksnių. Gali būti, kad namas yra su vienšlaičiu stogu, kurio kryptis nedėkinga - orientuota į Šiaurę. Tada elektrinė dirba mažiau efektyviai. Kiti nenori, kad saulės elektrinės moduliai darkytų stogo dizainą. Tokiais atvejais saulės elektrinė statoma ant žemės. Optimaliausias saulės elektrinės ant stogo variantas yra tada, kai ji montuojama ant į Pietus orientuoto stogo šlaito, kurio pasvyrimo kampas yra 35°. Tinka ir į Vakarus ar Rytus orientuoti stogų šlaitai, tik reikia įvertinti, kad tokiu atveju saulės elektrinė generuos apie 10 proc. mažiau elektros energijos", - sako saulės elektrinių projektavimu ir montavimu užsiimančios įmonės „Zenerga" direktorius Zigmantas Vagonis.

Pasak Zigmanto Vagonio, jei elektrinė statoma ant žemės, tada ją jau galima orientuoti į Pietų pusę, parinkti optimaliausią kampą ir taip gauti geriausią rezultatą. Tokiu atveju saulės elektrinė bus mažesnės galios nei montuojama ant stogo šlaito, kurio orientacija ir posvyrio kampas neatitinka idealių sąlygų.

Saulės elektrinių parkuose kartais saulės moduliais montuojami ant judančių konstrukcijų, kurios lakui bėgant ir saulei keičiant padėtį pasisuka, kad modulių orientacija tam tikru dienos metu būtų optimaliausia. Bendrovės „Zenerga" vadovas Zigmantas Vagonis sako, kad toks sprendimas reikalauja gerokai didesnių investicijų ir namų ūkiuose pasirenkamas labai retai. Be to, judančios sistemos nėra tinkamos Lietuvos sąlygomis, nes žiemą kai šalčius keičia atlydžiai, o šiuos vėl šalčiai, besisukančių mechanizmų pavaros užšąla, jas reikia atjunginėti ir ši priežiūra tampa didžiausiu galvos skausmu.

Pasak „Zenerga" vadovo tokia investicija neturi ir finansinės prasmės, nes geriau investuoti į kelis papildomus saulės elektrinės modulius ir tokiu būdu pasiekti didesnę saulės elektrinės generaciją.

 

Leidimai saulės elektrinei

Pirmus du žingsnius aptarėme:

  • Nustatyti, kokios galios elektrinė būtų tinkamiausia.
  • Pasirinkti, koks montavimo sprendimas tinka geriausia.

Atlikus šiuos žingsnius reikia kreiptis į ESO dėl gaminančio vartotojo statuso suteikimo. Paraiškos teikiamos prisijungus prie ESO savitarnos portalo.

Tam, kad įsirengtumėte saulės elektrinę, turi būti išpildytos ESO keliamos sąlygos. Tada pasirinktas elektrinės įrengimo darbų rangovas, kuris pagal ESO prijungimo sąlygas turi parengti projektą (|jei jis reikalingas) ir jį suderinti su atsakingomis institucijomis. ESO prijungimo sutartis (sąlygos) galioja 90 kalendorinių dienų. Sutartį pasirašius, elektrinę reikia įsirengti per 9 mėnesius. Dėl griežtų terminų rekomenduojama paraišką tapti gaminančiu vartotoju teikti tik tada, kai jau žinote tikslią montavimo datą. ESO pateiktoje prijungimo sutartyje gali būti numatytos ir papildomos išlaidos dėl reikalingų tinklo pertvarkymo darbų.

Po tinklo paruošimo darbų į objektą gali atvykti rangovai bei įrengti saulės elektrinę ir atlikę darbus paruošti rangovo deklaraciją, kuri pateikiama ESO. Ji patvirtinama per 7 darbo dienas, suformuojami visi likę dokumentai ir perprogramuojamas elektros skaitiklis, kad būtų galima naudotis saulės elektrinės generuojama elektra.

 

Saulės elektrinės moduliai

Saulės elektrinė - būdas saulės energiją paversti elektra. Procesas labai paprastas. Fotovoltinės plokštės saulės spindulių energiją paverčia nuolatine elektros srove, o keitiklis (inverteris) ją paverčia kintamąja elektros srove ir tokiu būdu saulės energija gali būti naudojama visiems jūsų namuose esantiems elektros prietaisams maitinti.

Daugeliui investuotojų įdomu, koks yra tikrasis šiandieninių saulės elektrinių našumas ir tarnavimo laikas. Fotovoltinių saulės elektrinės modulių efektyvumas priklauso tiek nuo pačių fotovoltinių elementų savybių, tiek nuo to, kur ir kaip įrengta saulės elektrinė. Vieni svarbiausių parametrų, darančių esminę įtaką efektyvumui yra modulių galia, naudingumo koeficientas ir nuo Lietuvos atmosferos sąlygų priklausanti energijos gamyba.

Šiais laikais saulės elektrinės modulių gamintojų yra labai daug, tad kaip nepasiklysti, išsirinkti patį geriausią variantą? Saulės modulių gamintojai reitinguojami įvairiausiose tam skirtose platformose, kaip Solar Analytica, Energysage, jų reitingus skelbia ir žiniasklaidos gigantai kaip CNN, Forbes.

„Egzistuoja žinomi gamintojai, kurie patenka į pasaulinį TOP 10 saulės modulių gamybos reitingą, yra daug kur kas mažiau žinomų ar visai nežinomų gamintojų. Mes daug metų dirbame su žinomų ir laiko patikrintų gamintojų produktais, kurie saulės elektrinių rinkoje darbuojasi dešimtmečius ir yra, ne tik modulių, bet ir pačių fotovoltinių celių, iš kurių surenkami moduliai, gamintojai. Yra daug bendrovių, kuris pačios negamina celių, o tik užsiiminėja modulių surinkimu" - pasakoja Zenerga direktorius Zigmantas Vagonis.

Saulės elektrinės moduliai
Saulės elektrinės moduliai gali būti visiškai juodi. Taip jie susilieja su tamsi stogo danga. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės moduliai ir užsisakykite patikimus modulius iš Zenerga, UAB

 

Saulės modulių efektyvumą nusako jų naudingumo koeficientas, parodantis kiek saulės energijos fotovoltinis elementas gali paversti elektros energija. Naudingumo koeficientas išreiškiamas procentais. Jis apskaičiuojamas standartizuotomis bandymo sąlygomis, t. y. kai į kvadratinio metro paviršių krenta 1 000 W/m² saulės energijos, esant 25°C temperatūrai.

Dabartinių monokristalinių fotovoltinių modulių efektyvumas gali siekti 20-23 proc., o polikristalinių - 16-18 proc., tačiau polikristalinės plokštės praktiškai nebenaudojamos, nes tobulėjant technologijoms ir atpigus monokristalinių plokščių kainai, pastarąsias naudoti kur kas racionaliau. Pasak Zigmanto Vaigonio, polikristaliniai moduliai buvo populiaresni anksčiau, nes jie buvo gerokai pigesni, nors ir mažesnio našumo, tačiau dabar, kai monokristalinių modulių kainos sumažėjo, polikristalinių modulių niekas nesiūlo.

Reiktų pažymėti, kad dėl pastaraisiais metais pasiektos pažangos fotovoltinių technologijų srityje vidutinis saulės elektrinių modulių efektyvumas padidėjo nuo 15 proc. iki daugiau kaip 23 proc. Dėl tokio didelio efektyvumo šuolio standartinio dydžio plokštės galia padidėjo nuo 250 W iki daugiau kaip 440 W.

 

Populiariausi saulės elektrinių moduliai

Nominalioji saulės modulių galia (kWp) nustatoma bandymų sąlygomis, tačiau bandymų sąlygomis į modulį krentantis šviesos srautas ir aplinkos temperatūra yra pastovūs, o realiomis sąlygomis veikiant šie veiksniai nuolat kinta (saulės šviesos kritimo kampas, debesuotumas, temperatūra, krituliai) ir turi įtakos fotovoltinių modulių našumui. Rinkoje dažniausiai parduodamų fotovoltinių elementų nominalioji galia yra 350 - 450 W.

Svarbu paminėti ir tai, kad eksploatacijos metu fotovoltinių elementų efektyvumas mažėja. Šis reiškinys vadinasi modulių degradacija ir tai natūralus procesas. Šiuolaikiniai, tinkamai sumontuotų saulės elektrinių moduliai per metus praranda apie 0,3-0,5 proc. savo pradinės galios. Didžiausias modulių galios sumažėjimas įvyksta per pirmuosius eksploatavimo metus, bet maždaug po 3 saulės elektrinės eksploatacijos metų galios praradimo greitis žymiai sumažėja. Po 25 eksploatavimo metų jų didžiausia galia neturėtų būti mažesnė nei 80 proc. pradinės galios.

Saulės elektrinių modulių gamintojai paprastai suteikia 25 metų našumo garantiją, kuri apsaugo investuotoją, jei dėl kažkokių priežasčių modulių našumas sumažėtų pernelyg ženkliai.

Saulės elektrinė modulio galia gali būti ir 300 W, ir 600 W, tačiau tai nereiškia , kad abu moduliai bus vienodi - tiesiog dvigubai galingesnis modulis bus dvigubai didesnis.

Populiariausi yra 300 -400 W galios moduliai, nes tokių modulių aukštis 1,7 m, o plotis - 1 m - kuo mažesni moduliai, tuo įvairiau juos galima išdėstyti, nes mūsų stogai nėra lygūs, iš jų kyšo kaminai, vėdinimo elementai, kartais stoglangiai. Pasak Zenerga direktoriaus Zigmanto Vagonio, darbas ant stogo visada yra sudėtingas: dirbama dideliame aukštyje, ant pasvirusios pagrindo, todėl labai sudėtinga dirbti su dideliais ir labai sunkiais moduliais, kur kas racionaliau naudoti mažesnius ir lengvesnius modulius, be to, juos žymiai lanksčiau galima išdėstyti ant stogo. „Mes kiekvienu atveju vykstame pas klientą, drono pagalba padarome stogo nuotraukas, išmatuojame stogą, įvertiname krentančius šešėlius, žiūrime kaip reiktų išdėstyti modulius, kad jie dirbtų efektyviausiai, neatsidurtų kokios nors konstrukcijos šešėlyjeׅ", - sako Zigmantas Vagonis.

Populiariausi saulės elektrinės moduliai
Populiariausi yra 300 - 400 W galios moduliai, kurių aukštis 1,7 m, o plotis - 1 m - kuo mažesni moduliai, tuo įvairiau juos galima išdėstyti. Nuotraukoje Longi gamintojo Hi - MO X6 Explorer Full black 430 W saulės moduliai . Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinių moduliai ir sužinokite apie modulių dydžius ir jų galią.

 

Labiausiai paplitę yra šie modulių standartai:

  • 60 elementų (120 pjaustytų elementų, plotas apie 1,7 m²)
  • 72 elementų (144 pjaustytų elementų, plotas didesnis apie 2,1 m²)
  • 78 elementų (156 pjaustytų elementų, plotas apie 2,6 - 2,7 m²)

Didesnių išmatavimų modulių saulės elektrinės montavimas sąlyginai yra pigesnis, nes mažiau modulių - mažiau montavimui reikalingų medžiagų ir detalių, tačiau kaip jau minėta, stogo plotas yra ribotas, montavimas sudėtingas, tad labai svarbu ir modulių išdėstymas, o šiuo aspektu mažesni moduliai yra parankesni.

Saulės modulių dizaino pasirinkimas nėra labai didelis, bet galimi keli skirtingi variantai, galintys išryškint ar užmaskuoti saulės elektrinės modulius. Pavyzdžiui, jei norime, kad saulės elektrinė susilietų su tamsiu stogu, galima rinktis visiškai juodus modulius, kurie tikrai gražiai atrodo ant tam tikros spalvos ir dangų stogų. Jei norisi išryškinti saulės elektrinę, galima rinktis modulius su juodu rėmu ir balto metalo spalvos modulio celių apvadais. Yra ir modulių su metalo spalvos rėmu, bet tokie dažniau pasirenkami ant žemės sumontuotoms saulės elektrinėms.

 

Geriausia vieta saulės elektrinei

Standartiniai fotovoltiniai moduliai yra pagaminti taip, kad dalies skydo užtemdymas smarkiai sumažina jo efektyvumą. Kadangi moduliai sujungti nuosekliai, net ir vienas mažiau efektyviai dirbantis modulius lemia mažesnį visos sistemos našumą.

Dėl šios priežasties daug dėmesio reikėtų skirti tam, kad saulės elektrinė būtų sumontuota taip, kad šviesa bet kuriuo metų laiku (skirtingų metų laikais šešėlis krenta skirtingai) galėtų laisvai pasiekti jos modulius. Geriausiai fotovoltiniai elementai veikia, jei jie yra sumontuoti ant viengubo, į pietus orientuoto stogo šlaito, kuriame nėra jokio šešėlio nuo kaimyninių pastatų, stulpų ir medžių. Ypatingą dėmesį reikia atkreipti į nuo kaimyninių pastatų, medžių, stogo konstrukcijos elementų krintančius šešėlius, ne jie gali gerokai sumažinti saulės elektrinės efektyvumą.

Saulės elektrinės laikančioji konstrukcija, jos tvirtinimas, detalių kokybė, tinkami matmenys turi įtakos ar saulės elektrinė bus saugiai pritvirtinta ir atlaikys uraganinį vėją, ar ji bus tinkamai vėdinama. Sertifikuotose sistemose atsižvelgiama į tinkamus fotovoltinių modulių atstumus nuo stogo paviršiaus, užtikrinant pakankamą aušinimą tinkamam sistemos veikimui.

Geriausia vieta saulės elektrinei
Nuo kaimyninių pastatų, medžių, stogo konstrukcijos elementų krintantys šešėliai gali gerokai sumažinti saulės elektrinės efektyvumą, todėl svarbią reikšmę vaidina modulių išdėstymas. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės moduliai ir sužinokite apie modulių dydžius.

 

Saulės elektrinės įrengimas ant žemės

Saulės elektrinės montavimas ant žemės yra brangesnis konstrukcinis sprendimas nei montavimas ant stogo. Montuojant ant žemės, reikalinga speciali saulės elektrinės modulius laikanti konstrukcija.

Antžeminės konstrukcijos leidžia montuoti fotovoltinius modulius ant įvairių paviršių. Tokio tipo sprendimai yra pasirenkami jei sklypas didesnis, yra laisvos vietos saulės elektrinei montuoti arba kai namo savininkas nenori darkyti stogo dizaino. Saulės elektrinės montavimas ant žemės paprastesnis, nereikia dirbti ant stogo, be to, kur kas lengviau orientuoti modulius tinkama kryptimi, atlikti techninę saulės elektrinės priežiūrą ar remontą. Karštomis dienomis ant žemės sumontuoti saulės elektrinės moduliai dirba efektyviau, neperkaista, nes oras aplink juos cirkuliuoja laisvai. Be to, montuojant saulės elektrinę ant žemės, parenkama optimali saulės modulių orientacija. Tačiau ne visada yra galimybė saulės elektrinę montuoti ant žemės - jei sklypą juosia aukšti medžiai, gali būti sunku rasti vietą į kurią nekristų šešėlis.

Antžeminės laikančios konstrukcijos elementai turi būti pagaminti iš kokybiškų, tvirtų medžiagų, pasižymėti dideliu atsparumu išorinių veiksnių (vėjo, lietaus ir sniego, UV spindulių, drėgmė, aukštų ir žemų temperatūrų, korozijos ir t.t.) poveikiui.

Saulės elektrines įrengimas ant žemes
Montuojant saulės elektrinę ant žemės galima parinkti optimalią jos orientaciją ir posvyrio kampą. Spauskite saugią aktyvią nuorodą UAB „Zenerga" ir sužinokite apie skirtingus saulės elektrinių variantus.

 

Saulės elektrinės įrengimas ant stogo

Fotovoltinius modulius galima montuoti ant bet kokio tipo stogo dangos, įskaitant visų tipų čerpių dangas. Būtina įrenginio saugumo ir ilgaamžiškumo sąlyga - išsami stogo konstrukcijos analizė ir tinkamų montavimo komponentų parinkimas. „Saulės elektrinių gamintojai siūlo įvairiems stogams skirtas saulės elektrinių tvirtinimo konstrukcijas, taip pat ir čerpių stogams ant kurių saulės elektrinių montavimas yra sudėtingesnis, nes reikia demontuoti čerpes, po to jas atgal sudėti. Sudėtinga montuoti saulės elektrines ant stataus šlaito stogų, vien dėl jų statumo. Kalbant apie metalines stogų dangas irgi negalima vertinti montavimo sudėtingumo vienareikšmiai, nes dangos būna skirtingos: valcuotas tradicinis skardos profilis, trapecinis, čerpių imitacija ir kt.", - sako Zigmantas Vagonis.

Saulės elektrinės įrengimas ant stogo
Saulės elektrinės montavimas ant valcuoto plieninio stogo. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės ir gaukite puikaus kainos ir kokybės santykio pasiūlymą iš Zenerga, UAB

 

Saulės elektrinės visada tvirtinama prie stogo gegnių - niekada prie kitų elementų. Kartais, prieš montuojant saulės elektrinę, tenka patikrinti stogo konstrukcijos laikomąją galią - gali paaiškėti, kad sunkių čerpių danga maksimaliai apkrauna stogo laikančiąją konstrukciją, ir tokiu atveju sumontavus saulės elektrinę saugi stogo apkrova gali būti viršyta.

 

Saulės elektrinė - stogo danga

Gaminami ir tokie saulės elektrinės moduliai kurie patys tarnauja kaip stogo danga, t.y. vietoje įprastos dangos, namo stogas uždengiamas saulės elektrinės moduliais. Tačiau bendrovės Zenerga vadovas Zigmantas Vagonis sako, kad nepaisant puikaus estetinio vaizdo, tokia elektrinė turi trūkumų - saulei šviečiant moduliai kaista, o kuo labiau jie kaista, tuo mažėja jų efektyvumas. Ant stogo montuojami moduliai yra ventiliuojami ir iš viršaus ir iš apačios, kai modulis tampa stogo danga, jis nėra ventiliuojamas iš apačios ir labiau kaista. Didelių problemų kils ir tada, kai toks modulis suges ir jį teks keisti kitu. Tokiu atveju, stoge atsiras modulio dydžio kiaurymė, kurią laikinai reikės kažkuo uždangti, kol sugedęs modulis bus pakeistas nauju.

 

Saulės elektrinės inverteris

Nors kalbant apie saulės elektrines dažniausiai kalbama apie modulius, nes būtent jie yra gerai matoma saulės elektrinės dalis, tačiau vienas svarbiausių saulės elektrinės įrenginių yra keitiklis (inverteris). Saulės elektrinės moduliai generuoja nuolatinę elektros srovę, o mes namuose naudojame kintamą, todėl keitiklis nuolatinę srovę pakeičia kintama. Tačiau tai ne vienintelė keitiklio funkcija. Yra keli keitiklių tipai:

  • keitikliai galintys sinchronizuotis su tinklu, dėl to perteklinė pagaminta elektros energija gali būti atiduota į tinklą „pasaugoti" ir vėliau susigrąžinta;
  • hibridiniai keitikliai galintys veikti sinchroniškai su elektros tinklu, kaupti elektros energiją baterijoje ir tuo pačiu nepriklausomai nuo jo;
  • išmanieji elektros energijos kaupikliai su integruotu keitikliu (inverteriu).

„Išmanūs kaupikliai su integruotu inverteriu turi dirbtinio intelekto funkciją, kuri leidžia nuskaičius rytojaus „NordPool" biržos kainas, jas įvertinti ir pagal tai reguliuoti saulės elektrinės sistemos darbą: jei biržoje elektros kaina žema, saulės elektrinės pagaminta energija siunčiama kaupikliui bet ne elektros tinklams, o kai biržoje kaina aukšta, tada elektros energija parduodama tinklams. Šiandien tokie kaupikliai aktualūs verslui, tačiau netolimoje ateityje bus labai aktualūs ir gyventojams, nes sekant įvairių Europos šalių Vokietijos, Belgijos, Lenkijos ir kt. tendencijas, galima tikėtis, kad perteklinės elektros „pasaugojimo" paslaugos nebeliks ir saulės elektrines turintys gyventojai, turės biržos kainomis pirkti trūkstamą ir parduoti perteklinę energiją. Turint kaupiklį jį nebūtina įkrauti vien saulės energijos pagaminta elektra, jei, pavyzdžiui naktį elektros kaina biržoje nukrenta, kaupiklį galima įkrauti pigia elektros tinklų energija" - pasakoja saulės elektrinių projektavimu ir montavimu užsiimančios įmonės „Zenerga" direktorius Zigmantas Vagonis.

Saulės elektrinės inverteriai
Hibridinis saulės elektrinės keitiklis gali veikti sinchroniškai su elektros tinklu, kaupti elektros energiją baterijoje. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinės inverteriai ir sužinokite daugiau apie šios įrangos savybes.

 

Saulės elektrinės keitiklio galia

Saulės elektrinės keitiklio galia priklauso ir nuo saulės elektrinės galios, ir nuo jos orientacijos. „Jei turime10 kW galios saulės elektrinę, kurios 5 kW moduliai orientuoti į vakarų, o 5 kW į pietų pusę, tokiu atveju tikrai pakaks 8 kW galios keitiklio, nes tokia saulės elektrinė niekada negeneruos 10 kW. Net jei elektrinė orientuota į pietus, ji maksimalią galią galbūt generuos 2 - 3 kartus per metus - tą rodo patirtis. Atrodytų, kad 10 kW saulės elektrinei reikia 10 kW keitiklio, tačiau realybėje taip daroma ne visada. Mes naudojame specialias programas, sumodeliuojame realią situaciją ir pagal tai parenkame tinkamiausią saulės elektrinei keitiklį" - sako Zigmantas Vagonis.

Saulės elektrinių komponentų gamintojai rekomenduoja, kad bendras saulės elektrinių modulių galingumas būtų didesnis nei keitiklio galingumas, nes taip efektyviau išnaudojamas keitiklis, jis efektyviau veikia esant mažesniam apšvietimui. Rekomenduojama, kad saulės modulių instaliuota galia būtų apie 15-20 proc. didesnė už keitiklio galią. Tokio pasirinkimo nauda yra ta, kad esant mažesniam apšvietimui (ryte, vakare, apniukusiomis dienomis, rudenį ir pan.) mažesnės galios keitiklis dirba efektyviau ir saulės elektrinė pagamina daugiau elektros energijos nei su didesnės galios keitikliu.

Dauguma šiuolaikinių keitiklių turi bent du maksimalios galios sekimo MTTP įėjimus. Tokie keitikliai efektyviai dirba su tomis saulės elektrinėmis, kurių moduliai orientuoti į skirtingas pasaulio puses ir į juos krenta skirtingas apšvietimas. Tokiu atveju saulės elektrine pagamina apie 15 - 20 proc. daugiau elektros energijos lyginant su senesnių modelių keitikliais neturinčiais, MTTP įėjimų.

Dauguma šiuolaikinių keitiklių yra ne žemesnės nei IP65 atsparumo dulkėms ir drėgmei klasė, o tai reiškia, kad jie visiškai atsparūs dulkėms ir vandens purslams.

 

Saulės elektrinės baterijos

Kol kas perteklinė energija „pasaugojama" elektros tinkluose, tačiau ateityje ją gali tekti saugoti patiems saulės elektrinių savininkams, nes pasaugojimo paslauga išnyks.

Kalbant apie energijos kaupiklius, reiktų įvertinti kiek konkrečiai saulės elektrinės pagamintos energijos suvartojama. Namų ūkis gali tiesiogiai panaudoti apie 30 proc. saulės elektrinės pagamintos energijos. Jei buitinių prietaisų darbą suderinsime su saulės elektrinės darbu, t.y. dienos metu įjungsime indaplovė, skalbyklę ar džiovyklę, tiesioginę saulės elektrinės pagamintos elektros vartojimo dalį galime padidinti iki 40 proc.

Šiuo metu elektros kaupiklius sparčiai perka Vokietijos gyventojai, kur dominuoja nedidelės talpos nuo 4 iki 8 kWh nedideli energijos kaupimo įrenginiai.

Pradiniame energijos kaupiklių, dirbančių su saulės elektrinėmis vystymo etape konkuravo dviejų tipų baterijos - ličio jonų ir tradiciniai švino - rūgštiniai akumuliatoriai. Tačiau pirmųjų savybės (energijos tankis, maksimalus įkrovimo - iškrovimo ciklų skaičius) buvo kur kas geresnės ir mažos galios saulės elektrinių pagamintos energijos kaupiklių rinkos segmente ličio jonų baterijos tapo dominuojančiomis. Tam turėjo įtakos ne tik didėjantis baterijų efektyvumas, bet ir dinamiškas jų kainų kritimas.

Įvairios energijos kaupimo sistemos skiriasi svarbiomis detalėmis, funkcijomis, pajungimo galimybėmis, tad norint išsirinkti tinkamą, išsiaiškinti kuo skiriasi įvairūs variantai, kokios jų galimybės. Energijos kaupiklių kainos labai skiriasi. Gana populiarūs yra 10 kWh talpos kaupikliai, užimantys vietos mažiau nei skalbyklė ar indaplovė ir naudojami kartu su standartinėmis 5-10 kW galios namų saulės elektrinėmis. Reikiama akumuliavimo talpa, žinoma, priklauso nuo per dieną suvartotos energijos kiekio ir nuo to, kiek energijos reikia sukaupti tam paros metui, kai saulės elektrinė nebedirba. Didesnės talpos baterijų kaina patrauklesnė yra dėl to, kad jas įsigyjant paprastai už 1 kWh mokama mažiau, nei įsigyjant mažesnės talpos bateriją.

Energijos kaupimas baterijoje yra trumpalaikio energijos kaupimo principas. Todėl dažnai energijos saugykla parenkama taip, kad ji galėtų patenkinti mažesnį nei vienos paros namų ūkio energijos poreikį.

Saulės elektrinės baterijos

Naujausi yra išmanieji saulės elektrinės kaupikliai baterijos su integruotu inverteriu. Jie stebi namo gyventojų elgseną, paskirsto energiją pagal gyvenimo būdą. Taip pat stebi elektros biržos kainas ir parduoda elektrą brangiausiu metu. Tai ličio jonų ir geležies fosfatų LFP naujos kartos baterijos. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saulės elektrinė ir susisiekite su Zenerga, UAB specialistais.

 

Saulės elektrinės montavimas savarankiškai

Saulės elektrinė yra ilgalaikis sprendimas, didelė investicija, todėl vartotojas turi pagalvoti iš ko jis perka, pasidomėti ar bendrovė iš kurios įsigijo saulės elektrinė ir atliko saulės elektrinės montavimą, spręs eksploatacinius iššūkius, jei tokie kils ateityje.

Eksploatacinis saugumas yra vienas svarbiausių dalykų, tačiau netolimoje ateityje, labai svarbus bus ir saulės elektrinės integravimo į viso namo energetinę sistemą galimybės, nes saulės elektrinių skaičius sparčiai didėja ir elektros tinklai susiduria su dideliais iššūkiais.

Vienas svarbiausių pasirinkimo kriterijų yra saulės elektrinę montuojančios bendrovės atsakomybė. Labai svarbu kaip bendrausite su rangovu po to, kai elektrinė jau bus sumontuota ir paleista, kai galbūt teks pasinaudoti garantija praėjus keliems metams nuo montavimo? Perkant saulės elektrinę iš bendrovės, kuri prekiauja patikimų ir žinomų gamintojų produkcija, bei užsiima saulės elektrinių montavimu, saulės elektrinės aptarnavimu rūpinasi elektrinę įrengusi bendrovė - ji turi visus reikiamus komponentus, gali pakeisti iš rikiuotės išėjusį modulį atlikti keitiklio garantinį remontą ir pan. Saulės elektrinė nėra pigi, todėl ją įsigijęs individualaus namo savininkas turi jaustis saugus, o kilusios problemos sprendžiamos greitai ir profesionaliai. Siekiant mažiausios kainos ir perkant saulės elektrinę iš neaiškių bendrovių, po kelių metų jų jau galite nerasti - tiesiog bus bankrutavusios ir užsidariusios.

Saulės elektrinės montavimas_savarankiskai
Saulės elektrinę įrengti turi patikima bendrovė, kuri vėliau atliks ir garantinį aptarnavimą. Spauskite saugią aktyvią nuorodą saules elektrines montavimas ir sužinokite kokius gamintojus atstovauja ši bendrovė..

 

Parama saulės elektrinėms

Naujas 40 mln. € kvietimas gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines

Aplinkos projektų valdymo agentūros naujo 2024 m. paramos kvietimo gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią kvietimo skelbimo diena - birželio 11 d. Iš viso šiai paramos priemonei Energetikos ministerija skyrė 40 mln. eurų. Skaičiuojama, jog naujausia parama galės pasinaudoti mažiausiai 15 tūkst. namų ūkių.

Iš viso skelbiami 4 kvietimai:

1) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (naujai įrengiama saulės elektrinė);

2) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (didinama jau esamos elektrinės galia);

3) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (naujai įrengiama saulės elektrinė);

4) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (didinama jau esamos elektrinės galia).

Ruošiantis teikti paraišką paramai, derėtų iš anksto pasirūpinti AB „Energijos skirstymo operatoriaus" (ESO) išduotos elektrinės prijungimo prie elektros energijos skirstomųjų tinklų sąlygomis, net jei elektrinė jau yra įrengta. Jei paraišką teikia įgaliotas atstovas, reikėtų turėti notariškai patvirtintą arba elektroninėmis priemonėmis sudarytą įgaliojimą. Jei elektros vartojimo objekte yra registruota įmonė ar fizinio asmens individuali veikla pagal pažymą ar verslo liudijimą reikia pateikti ir  „Vienos įmonės" deklaraciją.

Dotacijos dydis:

Dotacija įsirengiant naują saulės elektrinę - 254,93 Eur už 1 kW įrengtosios galios.

Dotacija didinant esamos elektrinės įrengtąją galią - 191,99 Eur už 1 kW įrengtosios galios.

Vienam elektros vartojimo objektui galima maksimali dotacijos suma - ne daugiau kaip už 10 kW.

Į dotaciją gali pretenduoti ne tik gyventojai, įsirengę arba padidinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. bet ir dar tik planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Saulės elektrinės įrengimas

Saulės elektrinės, saulės elektrinių moduliai, inverteriai, saulės baterijos, parama saulės elektrinėms, saulės elektrinės montavimas

4 pagrindinės taisyklės kaip vaikams sukurti tobulą kambarį

Kaip įrengti vaikų kambarį, vaikų kambario planavimas, vaikų kambario baldai, vaikų kambario apšvietimas

Apšvietimo projektavimas: pagrindiniai principai ir dažniausios klaidos

Apšvietimo tipai, šviestuvai, spalvinė šviesos temperatūra, apšvietimo valdymas.

Elektros kabelio parinkimas

Kaip pasirinkti elektros kabelį, kabelio skerspjūvio skaičiavimas, kabelio parinkimas pagal kW

Elektros instaliacija mediniame name

Kaip pravesti laidus mediniame, karkasiniame ar rąstinaime name, elektros instaliavimo taisyklės, elektros instaliaciniai įrenginiai

Elektros kabeliai

Geriausi elektros kabeliai, elektros kabelių parinkimo kriterijai, elektros kabelių skerspjūvio skaičiuoklė, behalogeniniai ir ekranuoti elektros kabeliai

Elektros projektavimas

Elektros projektas, svarbios detalės rengiant elektros instaliacijų projektą, žaibosauga ir apsauga nuo viršįtampių.

Elektros instaliacija name ir bute

Svarbiausi momentai, kuriuos reikia žinoti rengiant elektros instaliacijos planą ir atliekant instaliacijos darbus. Elektros instaliacijos keitimas bute. Instaliacijos klaidos.

Jungiklių dizainas

Jungiklių dizainas ir funkcijos, jungiklių projektavimas BIM aplinkoje, greita ir patogi jungiklių medžiagų, dizaino, specifikacijų bei kainų peržiūra.