Vandentiekio, kanalizacijos, šildymo sistemų, gręžinių vamzdynai, vamzdžiai laukui ir vidui. Vamzdynų nesandarumo ir avarijų priežastys.
Vandentiekio vamzdžių medžiagos
Pagal naudojamas medžiagas, vamzdžių asortimentas didžiulis: yra jų iš plieno, ketaus, keramikos, net brangesnių spalvotųjų metalų - švino ir vario. Šiuo metu populiariausi vamzdynai iš dirbtinių medžiagų - polipropileno, polivinilchlorido, polietileno, modifikuoti daugiasluoksniai iš kelių medžiagų.
Palyginti su metalu, dirbtinės medžiagos turi daug pranašumų: atsparios korozijai, turi lygų vidaus paviršių, kuris užtikrina žemą, jei lyginsime su metalo vamzdžiais, hidraulinį pasipriešinimą. Be to, dirbtinių medžiagų vamzdžiai yra lengvi, patogūs montuoti, palyginti nebrangūs, o svarbiausia - ilgas jų eksploatavimo laikas.
Lauko vamzdynų standartai
Vamzdžių fizines savybes ir matmenis reglamentuoja standartai. Šiuo metu Lietuvoje galioja Europos standartai (jie tik patvirtinami Standartizacijos departamento). Dažniausiai standartai išverčiami į lietuvių kalbą ir dedamas prierašas LST. Pavyzdžiui, polivinilchlorido (PVC) nuotekų vamzdis žymimas „LST EN 13476-2 Beslėgio požeminio drenažo ir nuotakyno plastikinių vamzdynų sistemos" žyma, o analogiškas vamzdis, pagamintas Vokietijoje, žymimas taip pat, tik pridedant nacionalinio standarto pradžią: DIN EN 13476-2.
Tik Lietuvoje galiojančių nacionalinių standartų nėra, bet produkciją vietinei rinkai tiekiančios įmonės gali vamzdžių gamybai naudoti savo susikurtą standartą, o gaminių atitiktį atitinkamu sertifikatu turi patvirtinti Lietuvos statybos produkcijos sertifikavimo centras.
Į Lietuvos rinką atkeliauja nemažai vandentiekio ir nuotekų vamzdžių, skirtų kaimyninių šalių rinkoms ir pažymėtų tų šalių gamintojų susikurtu standartu. Tai nereiškia, kad šie gaminiai netinkami, tačiau Lietuvoje jie gali būti realizuojami tik su Statybos produkcijos sertifikavimo centro išduotais atitikties privalomiesiems reikalavimams sertifikatais. Kad būtų užtikrinti, jog įsigyja kokybiškus gaminius, pirkėjai turėtų pardavėjų paprašyti parodyti ar išduoti atitikties deklaraciją ir atitiktį patvirtinančius sertifikatus.
Vandentiekio vamzdžiai iš antrinio plastiko
Sveikintina, kad vis daugiau gamintojų stengiasi naudoti antrines žaliavas, juolab kad plastikiniai vamzdžiai yra šimtu procentų perdirbami. Tačiau naujų vamzdžių gamyboje naudojant perdirbtą žaliavą tai turi būti daroma atsižvelgiant į vamzdžių paskirtį ir standartų reikalavimus.
Jei perkate vamzdžius vandentiekiui, t,y., geriamajam vandeniui, patikrinkite, ar jie skirti būtent vandentiekiui. Jeigu nusipirksite iš antrinio PE pagamintą kabelių apsaugai skirtą vamzdį, tai turės poveikį vandens savybėms ir skoniui visą vamzdžių eksploatavimo laiką.
Vandentiekiui skirti produktai žymimi „LST EN 12201-2 Vandentiekio ir slėginio drenažo bei nuotakyno plastikinių vamzdynų sistemos" standarto žyma ir mėlynomis juostelėmis ant vamzdžio paviršiaus arba mėlyna vamzdžių spalva.
Gamindami ne vandentiekiui skirtus produktus iš antrinių žaliavų, gamintojai gerokai sumažina savikainą, bet dažnai tokio vamzdžio stipruminės savybės nusileidžia net minimaliems reikalavimams pagal paskirtį. Vizualiai tokio gaminio atskirti praktiškai neįmanoma, nors ne šimtaprocentinis būdas identifikuoti medžiagą yra.
SVARBU Iš perdirbtos žaliavos pagaminto vamzdžio sienelė iš vidaus gali būti grublėta, neretai su mažomis pūslelėmis ar įdubomis, matomi pridegę kitokios struktūros plastiko intarpai. |
Jeigu parenkami tinkamų parametrų vamzdžiai ir eksploatacijos metu darbinis slėgis neviršija nominalaus dydžio, o vamzdžio temperatūra, kuri prilyginama tekančių skysčių temperatūrai, neviršija 20°C, vamzdyno iš vidaus neveikia cheminiai junginiai, iš išorės - UV spinduliai, laikoma, kad toks vamzdynas gali tarnauti 50 ir daugiau metų.
Vandentiekio vamzdžių skersmuo ir sienelių storis
Vandentiekiui naudojami vamzdžiai pagal žaliavas gali būti žymimi PE80 arba PE100. Mažų skersmenų vamzdžiams (DN20-DN40) dažniausiai naudojama PE80 žaliava. Jei vamzdžiai nepažymėti PE80 arba PE100, tai veikiausiai ne vandentiekiui skirti vamzdžiai, jie pagal žaliavą paprastai žymimi PEHD.
Renkantis vamzdyną reikėtų atkreipti dėmesį ir į analogiškų skersmenų vamzdžių sienelių storį ir žaliavą. Pasirinkus vandentiekio vamzdžius plonesnėmis sienelėmis, slėgio klasės pakaks, tačiau naudojant užveržiamas jungtis vamzdis gali deformuotis arba mova gali pažeisti vamzdį ir įvyks avarija.
Individualiuose namuose įrengiant išorės vandentiekio vamzdynus praktiškai naudojami polietileniniai (PE) vamzdžiai. Standartiniam namui pakaktų 25 mm skersmens vamzdžių, bet populiaresni 32 mm skersmens.
Nuotekoms naudojami iš polivinilchlorido (PVC) pagaminti vamzdžiai, o didesniems nuotekų vamzdynams (nuo 400 mm skersmens) vis dažniau pasirenkami dvisieniai nuotekų vamzdžiai iš polipropileno (PP).
Pagal slėgio apkrovas parenkamas vamzdžių sienelių storis.
Mažiausio, 110 mm skersmens nuotekų vamzdžiai paprastai naudojami individualaus namo kiemo nuotakyne. Jei gyventojų kiekis didesnis, nuotakyno vamzdžių skersmuo turi būti skaičiuojamas.
Lietuvoje individualaus namo nuotekoms kitos medžiagos be polivinilchlorido praktiškai nenaudojamos, nors Europoje daug kur išorės nuotekoms naudojama monolitinio polipropileno (PP) vamzdžiai ar Lietuvoje jau užmiršti keraminiai vamzdžiai.
Praktiški Lietuvos vartotojai renkasi šiuo metu pigiausius, bet tikrai ne prasčiausius produktus (žinoma, jeigu jie gaminami pagal europinius standartus).
Reikėtų vengti SN2 klase pažymėtų vamzdžių. Tai mažesnio žiedinio standumo vamzdžiai, kurių stipris 2 kN/kv. m. Tradiciškai Lietuvoje naudojami SN4 (4 kN/kv.m) žiedinio standumo vamzdžiai.
Nuotekų vamzdžiai ir jungiamosios detalės, kurie skirti naudoti po žeme ir po pastato konstrukcijomis, turi būti paženklinti raidėmis UD. Vidaus kanalizacijos vamzdžiai neturėtų būti naudojami žemėje po pastato konstrukcijomis.
Rekomenduojame atkreipti dėmesį į vamzdžių sienelės storį ir spalvą. Mėlynos spalvos vamzdžiai skirti geriamajam vandeniui, o sienelės storis turi įtakos vamzdžio atsparumui dėl grunto spaudimo. Rinkoje pasitaiko, kad nežinomų gamintojų pilkos spalvos gręžinių apsaugos vamzdžiai markiruojami PN10 slėgio klase, nors turi plonesnes sienelės nei analogiški žinomų gamintojų vamzdžiai.
Vandens gręžinių apsauginėms kolonoms ir filtrams naudojami polivinilchlorido (PVC) vamzdžiai. Kai kurie gręžėjai naudoja pigesnius PVC vamzdžius, kurių medžiagoje yra mažiau plastifikatorių. Tokie vamzdžiai yra kietesni ir trapūs, nors užsakovams rodomi tinkami sertifikatai. Individualių namų vamzdynas nėra ilgas- 10-15 metrų, todėl tokiam kiekiui vamzdžių taupyti ir naudoti prastesnius tiesiog neapsimoka.
Lauko vamzdynai ir izoliacija
Montavimui lauke skirti vamzdžiai yra atsparesni žemai temperatūrai ir gniuždymo jėgoms, lygiant su vidaus sistemoms skirtais vamzdžiai jų sienelės yra storesnės. Sumontavus lauke žemai temperatūrai nepritaikytus vamzdžius plastikas gali sutrūkinėti.
Remiantis Lietuvoje galiojančiu STR'u, vandentiekis turi būti klojamas tokiame gylyje, kad vamzdžio išorės sienelės apačia būtų 0,5 m giliau nei nulinės oro temperatūros prasiskverbimo į gruntą gylis. Šis gylis apskaičiuojamas atsižvelgiant į vietovės klimato sąlygas, t. y., faktišką įšalo gylį, nustatytą daugiamečiais stebėjimais, bei vandentiekio naudojimo patirtį, įvertinant galimą įšalo gylio sumažėjimą dėl teritorijos charakteristikų pokyčių (sniego valymas, susisiekimo komunikacijos, netradicinės dangos ir pan.).
Lauko Vamzdynų izoliavimas nebūtinas, jeigu jie įrengti pagal STR reikalavimus. Įrengus vamzdžius sekliau ir jei vanduo prateka nepakankamu debitu (stovi), vamzdyne, įrengtame be papildomų šildymo priemonių (šildymo kabelių), vanduo užšals.
Praktiškai individualaus namo statytojas Lietuvoje turėtų įgilinti vandentiekio vamzdžius bent į 1,5 metro gylį. Savitakis lauko nuotakynas turi būti klojamas tokiame gylyje, kad vamzdžio viršus būtų ne aukščiau kaip 0,8 m nuo žemės paviršiaus.
Lauko inžinerinėse sistemose gali būti naudojami izoliuoti vamzdžiai - jie lauko sąlygoms paruošiami gamyklose arba apšiltinami montavimo metu.
Vamzdžių izoliacijai naudojamos poliuretano putos, mineralinis pluoštas, pūstas polietilenas, sintetinė guma. Žemėje įrengtą izoliaciją labiausiai veikia drėgmė, todėl efektingiausias sprendimas vamzdynų izoliacijai yra minimaliai drėgmę įgeriančios XPS polistireninio putplasčio plokštės ar kevalai.
Vidaus nuotekų vamzdžiai
Jie naudojami pastato nuotekų (kanalizacijos), vandentiekio ir šildymo, vėsinimo sistemose.
Nuotekų vamzdžiai gaminami iš polivinilchlorido (PVC), polipropileno (PP), mineralizuoto plastiko (t. y. PP su mineralinėmis medžiagomis). Pastarieji įvardijami kaip mažatriukšmiai vamzdžiai.
PVC vidaus nuotekų vamzdžių sistemos privalo atitikti LST EN 1329 ar 1453 standartų reikalavimus, PP - LST EN 1451, o mineralizuotų plastikų vamzdžiams atskiro standarto nėra, tad lieka pasikliauti gamintojo susikurtu standartu.
Atkreipkite dėmesį, ar vidaus kanalizacijos vamzdžiai tikrai yra minėtų standartų, nes kai kurie pardavėjai ir statybininkai vietoj jų mėgsta naudoti lietvamzdžiams skirtus vamzdžius plonesnėmis sienelėmis.
Nuotekų vamzdynas slepiamas konstrukcijose, po apdaila. Avarijos dažniausiai pasitaiko, kai keičiama dalis vamzdyno ir nauji vamzdžiai jungiami su senais. Taip pat prie jungiant buitinius prietaisus (skalbykles, indaploves) su senais kanalizacijos vamzdžiais. Tokios avarijos būdingos daugiabučiuose, kai prie seno ketaus ar plastiko vamzdžio jungiamas naujas. Kad tampriai įsimautų naujas vamzdis, senas pakaitinamas arba pakalamas ir deformuojasi, jungimo vieta tampa nepatvari, išjudinamas stovas ir ilgainiui tokia vieta tampa nesandari, ima sunktis vanduo.
Šalto ir karšto vandens vamzdžiai
Vidaus vandentiekio ir šildymo sistemų vamzdynų tipų yra daugiau, bet pas mus populiariausi yra daugiasluoksniai vamzdžiai, kurie gaminami iš kelių medžiagų arba sluoksnių (pavyzdžiui, PE-Xc/AL/PE, PB/EVOH/PB ir kt.). Daugiasluoksniai vamzdžiai privalo atitikti LST EN ISO 21003 standartą.
Vidaus vandentiekiui ir šildymo sistemoms skirtų vamzdžių (t. y. šalto ir karšto vandens) rinkoje yra daug ir įvairių gamintojų. Jie visi beveik panašūs, o kokybė ne visada aiški.
Šilto ir karšto vandens sistemų vamzdžiai turėtų būti pažymėti standarto numeriu, turėti nurodytą gamintoją, skersmenį, sienelių storį, tikslią medžiagą, iš kurios pagaminti (tikslią, o ne tik apibendrintą medžiagos pavadinimą: pavyzdžiui, PE-Xa, ne tik PE-X).
Medžiagos žymėjimas svarbus dėl to, kad jos nevienodai atsparios temperatūroms ir slėgiams. Taip pat turi būti nurodyta vamzdžio klasė pagal reikalavimus, ne tik žodžiais, pavyzdžiui, hot water. Turi būti ir pagaminimo data. Patikimi gamintojai dar nurodo ir laboratorijų ar sertifikavimo centrų, kuriuose bandyti vamzdžiai, santrumpas.
Kodėl visa tai svarbu? Todėl, kad tik pagal paskirtį panaudoti vamzdžiai nekelia problemų eksploatacijos metu. Pavyzdžiui, sumontavus plonesnių sienelių nuotekų vamzdyną jis kels daug didesnį triukšmą nei tinkami vamzdžiai, sienelės gali neatlaikyti slėgio ir trūkti.
Dėl vandentiekio vamzdyno susidėvėjimo senuose daugiabučiuose įvyksta daug avarijų. Todėl gyventojai ima keisti vamzdyną savo bute, bet bendras stovas lieka tas pats. Jungiant naują vamzdyną su senu, ne visada sumontuojamos sandarios jungtys, nes tai gana sudėtinga. Tai tampa avarijos priežastimi kituose butuose. Net ir pakeitus visą vamzdyną bute, kituose butuose lieka seno vamzdyno dalys, kurios savo laiką jau atitarnavo, todėl atsiranda nesandarumų, senas vamzdis gali trūkti ir užlieti net ir naujai suremontuotą butą. Geriausia kooperuotis su kaimynais ir pakeisti visą vandentiekio ar kanalizacijos stovą ir vamzdžius.
Jeigu daugiabučio vamzdynas jau atitarnavęs savo laiką, racionaliausia jį keisti, renkantis vieno gamintojo sertifikuotus vamzdžius, su kuriais pateikiamos ir visos reikalingos jungtys, movos, žiedai, tarpinės, trišakiai ir kt. Tik toks sprendimas garantuos ramų miegą. Tiesa, dar lieka kvalifikuotų meistrų, prisiimančių atsakomybę už savo darbą, problema. Bet tai jau kita tema.
ASA.LT informacija
Kategorijos straipsniai
Kanalizacijos vamzdžių remontas negriaunant ir neardant visoje Lietuvoje
Prakiurusio vamzdžio remontas, Cipp lining vamzdynų remontas iš vidaus
Kanalizacijos įrengimas
Kaip įrengti kanalizaciją, kanalizacijos projektavimas, kanalizacijos įrengimo darbai, kanalizacijos vamzdžiai ir įranga
Lietaus kanalizacija
Lietaus kanalizacijos įrengimas, lietaus vandens infiltravimo sistema
Lauko baseino įrengimas
Betoninio baseino įrengimas. Baseino dizainas: apdaila, konstrukcijos tipas, medžiaga, baseino projektas, kraštovaizdžio dizainas aplink
Namo statyba iš polistireno blokelių
Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas
Nuotekų valymo įrengimas
Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius
Rotaciniai rekuperatoriai
Rotacinių rekuperatorių veikimo principas, priežiūra ir valdymas. Rotacinių rekuperatorių tipai: palubiniai, šoninio ir viršutinio pajungumo, su gartraukiu
Vamzdžiai vandentiekiui ir kanalizacijai
Vandentiekio, kanalizacijos, šildymo sistemų, gręžinių vamzdynai, vamzdžiai laukui ir vidui. Vamzdynų nesandarumo ir avarijų priežastys.
Elektros instaliacija mediniame name
Kaip pravesti laidus mediniame, karkasiniame ar rąstinaime name, elektros instaliavimo taisyklės, elektros instaliaciniai įrenginiai
Paveikslėlis | Pavadinimas | Trumpas aprašymas | Kaina |
---|---|---|---|
Lieptų statyba Kaune | Liepto Statyba Kaune, Liepto įrengimas Kaunas, Medžiagos Liepto Statybai, Pontoniniai Ir Poliniai Lieptai Kaunas | ||
Lieptų statyba Klaipėdoje | Liepto Statyba Klaipėdoje, Liepto įrengimas Klaipėda, Medžiagos Liepto Statybai, Pontoniniai Ir Poliniai Lieptai Klaipėda | ||
Lieptų statyba Vilniuje | Liepto Statyba Vilniuje, Liepto įrengimas Vilnius, Medžiagos Liepto Statybai, Pontoniniai Ir Poliniai Lieptai Vilnius | ||
Nuotekų valymo įrengimas Vilnius | Biologiniai Nuotekų Valymo įrenginiai Vilniuje | ||
Nuotekų valymo įrenginys Vilnius | Buitinių Nuotekų Valymo įrenginiai Vilniuje |
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka