Privatus baseinas namuose skirtas savininko, jo šeimos ir svečių poreikių tenkinimui. Jis suteikia galimybę poilsiauti, sportuoti ir pramogauti neišvykstant iš namų. Po COVID-19 pandemijos ir karantino padaugėjo žmonių, norinčių turėti baseiną savo namuose ar kieme. Karštą vasaros dieną baseine smagu pramogauti vaikams, o suaugusiems atsigaivinti, atsipalaiduoti. Vis daugiau žmonių gali dirbti nuotoliniu būdu, o galimybė dirbti iš sodo ar privataus namo kiemo prie baseino iš tiesų viliojanti. Šiandien baseinas namuose ar kieme jau nestebina, tai - gyvenimo būdas.
Kokį baseiną rinktis ir kokios šiandieninės lauko baseinų dizaino tendencijos Lietuvoje?
Lauko baseinas.
Baseinas pradedamas projektuoti kartu su namo projektavimo darbais, visos detalės derinamos su užsakovu ir/ar architektais. Apgalvojamas baseino dydis, funkcionalumas, dizainas ir baseino įrangos komplektacija. Baseino projektavimo etape derinamos techninės detalės: vandens cirkuliacijos, pašildymo būdai, filtracija, dezinfekavimas, apšvietimas, papildomų elementų įrengimas.
Baseinas gali būti planuojamas ne tik naujai statomo namo kieme, bet ir prie esamo namo. Svarbu numatyti ne tik vietą baseinui, bet ir techninę patalpą baseino įrangai. Jeigu baseinas įrengiamas prie namo, techninę patalpą galima įrengti namo rūsyje, garaže arba šalia baseino po terasa požeminėje patalpoje.
Baseino vieta kieme parenkama individualiai pagal esamą situaciją, pastatų išdėstymą sklype ir kt. Baseinas turi harmoningai derėti su kitais statiniais, mažosios architektūros elementais, apželdinimu.
Baseino projektas
Baseinų įrengimu ir projektavimu Lietuvoje užsiimančios įmonės “PoolPro” specialistų teigimu, kokybiškas projekto įgyvendinimas priklauso nuo šių esminių sąlygų ir jų sekos realizavimo:
- Konsultacija su visomis susijusiomis šalimis: užsakovu, namo statytoju, kraštovaizdžio specialistu, dizaineriu;
- Efektyviai išnaudota erdvė;
- Dizaino nuoseklumas;
- Kietų ir minkštų paviršių balansas.
Baseino erdvės planavimas
Neretai mažuose sklypuose statomi dideli namai, tad namų šeimininkai susiduria su užduotimi, kaip įsirengti baseiną, kad jis neužimtų viso kiemo erdvės.
Baseino ir baseino aplinkos projektavime svarbus praktinis erdvės panaudojimas. Baseinas ir jo aplinka turi užimti ne daugiau kaip 25 proc. viso ploto, ypač jei šeimoje auga vaikai. Likusią erdvę reiktų skirti pramogų ir poilsio zonai, pievai, augalams. Baseinas turėtų būti pastatytas taip, kad matytųsi iš namo, taip pat, kad būtų matoma jo aplinka, prie baseino žaidžiantys vaikai.
Erdvės paskirstyme svarbu nepamiršti sezoniškumo. Karštuoju metų laiku netoli baseino reikalingas pavėsis. Šaltuoju metų laiku kiemo erdvė naudojama kiek kitaip nei vasarą, baseinas atlieka tik vizualinę funkciją. Rekomenduojama skirti vietos vejos plotams, vaikų ir gyvūnų žaidimo aikštelėms – jos naudojamos ištisus metus.
Baseino kraštovaizdis su pavėsio zona ir kiemo erdve. Baseino įrengimo darbus atliko įmonė “PoolPro”.
Baseino dizainas
Baseinas turėtų būti gyvenamojo namo architektūros tęsinys, bet ne atskiras komponentas. Baseino forma derinama su namo stiliumi, pavyzdžiui, moderniam tiesių linijų namui idealiai tinka stačiakampio formos baseinas. Svarbiausias veiksnys baseino planavime yra baseino dydis. Nuo jo priklauso vandens šildymo sąnaudos. Didesnis baseinas reiškia didesnes išlaidas vandens šildymui. Norint baseine užtikrinti nuolatinę 27-30º C vandens temperatūrą, reikalinga papildomai sumontuoti specialią baseino vandens pašildymo įrangą.
Jei šeimoje auga vaikai, baseino dizainas planuojamas atsižvelgiant į jų poreikius, saugumą. Ir vaikai, ir suaugusieji naudojasi netoli baseino įrengta poilsio erdve. Taip pat svarbu nuosekliai apgalvoti kelią nuo namo durų iki įlipimo į baseiną.
Baseino aplinka ir laiptai į vandenį. UAB “PoolPro” profesionalų suprojektuotas ir įrengtas baseinas.
Baseinų tipai
Baseino tipą apsprendžia medžiagos, iš kurios jie pagaminti (betonas, plastikas, stiklo pluoštai, nerūdijantis plienas), ir techninės sistemos. Esminis inžinerinis baseinų skirtumas - vandens surinkimo būdas. Priklausomai nuo jo skiriami du baseinų tipai: skimeriniai ir persipilantys. Pasirinkta technologija lemia ir baseino dizainą.
Skimeriniai baseinai turi išskirtinį bruožą - juose vandens paviršius visada būna 10-15 cm žemiau bortų. Pavadinimas kilo nuo žodžio “skimeris” - tai vandens surinktuvas, įtaisytas baseino sienoje, įtraukiantis vandenį filtravimui, valymui, pašildymui. Skimeriniai baseinai populiaresni, kadangi juos paprasčiau sumontuoti ir aptarnauti, kas, be abejo, atsispindi ir daugeliui priimtinoje jų kainoje. Nereikalingas tarpinis vandens rezervuaras taip kaip persipilančio tipo baseinuose.
Skimerinis baseinas (montavo baseinų įrengimo įmonė “PoolPro”).
Persipilantys baseinai - tai tie, kuriuose vandens lygis yra ne žemiau bortų, o viename lygyje su baseino kraštu ir grindimis. Persipilančio baseino vanduo surenkamas į latakus, įrengtus už kraštų, kuris savitakiu patenka į tarpinį vandens rezervuarą. Baseino vanduo techninėje patalpoje filtruojamas, papildomas, šildomas naujam ciklui. Tokia technologija reikalauja didesnių investicijų į montavimą ir įrangą, nes skirtingai nuo skimerinių baseinų, persipilančiuose yra tarpinis rezervuaras, automatika, nuolatinio papildymo vandeniu funkcija ir kt. papildoma įranga. Persipilančio tipo baseinas dizaino požiūriu yra modernesnis.
Inžineriniai sprendimai atveria dideles galimybes baseinų dizainui. Persipilantys baseinai pagal persipylimo technologiją ir dizainą gali būti kelių modelių. Vieni populiariausių pasaulyje yra Infinity, Evolution, Underflow baseinai.
Plačiai naudojamas ir labai madingas Infinity baseino modelis dažnai sutinkamas sklypuose su skirtingų aukščių reljefu, kur natūralus kraštovaizdis leidžia formuoti kaskadinius aukščius. Infinity modelyje vanduo tarsi natūraliai liejasi per baseino kraštą, už kurio akis malonina plačios panoramos.
Persipilantis baseinas Infinity. UAB “PoolPro” projektas ir montavimas.
Persipilančio tipo vidaus baseinas (montavo baseinų įrengimo įmonė “PoolPro”).
Persipilančio tipo vidaus mini baseinas (sūkurinė vonia arba „džiakuzi“. Montavimą atliko baseinų įrengimo įmonė “PoolPro”).
Baseinų medžiagos
Betoniniai baseinai. Betono populiarumas paaiškinamas tuo, kad yra ilgaamžiškas, iš jo galima pagal kliento poreikius formuoti įvairių matmenų, konfigūracijų baseinus - tradicinius stačiakampius, apvalius, kitas įdomias nestandartines formas, pritaikyti prie sklypo konfigūracijos. Be to, ši medžiaga yra patvari ir tarnauja ilgiau.
Plastikiniai baseinai. Lauko baseinai, gaminami iš atsparaus polipropileno. Atvežus į užsakovo sklypą įrengimo technologija panaši į betoninių, šiek tiek greitesnis įrengimas. Plastikinis korpusas sveria mažiau.
Stiklo pluošto baseinai. Įrengiami lauke, korpusui pagaminti naudojama stiklo pluošto, epoksidinių dervų, keramikos ir poliesterio sluoksnių medžiaga, pasižyminti atsparumu UV spinduliams ir smūgiams. Įrengimo darbai lengvesni.
Metaliniai baseinai. Dažniau įrengiami patalpų viduje, dizainas labai šiuolaikiškas. Gamybai naudojamas nerūdijantis plienas. Labai patvarūs ir sandarūs baseinai. Montuojami greičiau nei betoniniai, bet plienas yra sunkesnis negu plastikas ar stiklo pluoštai. Metalinio baseino korpuso kaina yra gerokai brangesne negu iš kitų medžiagų.
Betoninio baseino įrengimas
Parengus projektą, prasideda baseino įrengimas. Bendrastatybiniai darbai reikalauja specialių žinių ir įrangos. Visų pirma, įvertinus gruntą ir požeminio vandens lygį, iškasama duobė būsimam baseinui.
Jeigu gruntiniai vandenys labai aukštai, tuomet reikia įrengti išorinę drenažo sistemą po būsimu baseino dugnu. Betoniniams lauko baseinams šis apsauginis drenažas būtinas, nes požeminis vanduo iš apačios gali jį ardyti bei patekti į baseino vandenį.
Toliau, naudojant kietas polistireninio putplasčio plokštes, vyksta baseino apšiltinimo darbai, kad vanduo ilgiau išliktų šiltas ir laikytųsi reikiama baseino vandens temperatūra.
Klojiniuose formuojamos būsimos technologinės angos skimeriams, povandeniniams žibintams, grįžtamojo vandens vamzdžiams ir purkštukams, latakai vandens persipylimo sistemai, skirtai pašalinti perteklinį baseino vandenį ir grąžinti jį į cirkuliacijos sistemą. Svarbu, kad klojiniai atlaikytų hidrostatinį betono spaudimą, drėgmės poveikį ir nesideformuotų. Į sumontuotus klojinius pilamas betonas. Baseinų sienų ir dugno storis siekia 20-25 cm. Betonas sukietėja maždaug per 2- 3 savaites.
“PoolPro” specialistų statomas betoninis baseinas.
Atliekami hidroizoliacijos darbai, įrengiamos inžinerinės sistemos, įvairios įrangos pajungimas: filtracijos, šildymo, dezinfekcijos. Įrengiama techninė patalpa, atliekami apdailos darbai.
Betoninio baseino įrengimo darbai.
Betoninio baseino apdaila
Baseino apdailai naudojamos glazūruotos plytelės, lakštinė mozaika arba hidroizoliacinė apdailos plėvelė (su mozaikos tekstūros imitacija arba vienspalvė). Baseino dugnui tinka plytelės grublėtu paviršiumi.
Išklojus vidinį baseino paviršių plytelėmis ar apdailinus kita medžiaga, pradedama grindų ir terasų aplink baseiną apdaila. Dažnai pasirenkamos impregnuotos maumedžio grindlentės, terasinės lentos iš WPC kompozito. Kad būtų mažiau slidžios, rekomenduojama naudoti lentas su išilginiais grioveliais paviršiuje. Grindų plotas aplink baseiną gali būti dengiamas trinkelėmis, plytelėmis.
Baseino apdaila plytelėmis.
Baseinų dizaino tendencijos
Pirmenybė teikiama betoniniams baseinams, nes jie gali būti įvairių dydžių, formų, atsižvelgiant į kiekvieno užsakovo poreikius. Betoniniai baseinai yra ilgaamžiai, patvarūs ir tinka Lietuvos klimato sąlygose. Gyvenamųjų namų savininkai planuodami baseiną savo kieme atsižvelgia į vyraujančias dizaino tendencijas.
Vyraujanti betoninio baseino forma – taisyklingas stačiakampis. Tokia baseino forma buvo pirmųjų privačių kiemo baseinų. Šiandien stačiakampio forma itin populiari ne tik dėl estetinės išvaizdos. Stačiakampis baseinas puikiai prisitaiko prie daugelio namų architektūrinio stiliaus. Pailga ir tiesi forma labai palanki plaukimo treniruotėms. Be to, prie tokios baseino formos paprasčiau pritaikyti papildomą baseino įrangą, pavyzdžiui, uždangą ant baseino. Netaisyklingos formos baseino uždangos kaina didesnė.
Dar viena betoninio baseino detalė – laiptai į vandenį. Dažnai pasirenkami laiptai per visą baseino plotį su platesne pirma pakopa. Toks laiptelis yra tarsi aikštelė, seklioji vieta, kurioje vaikai su suaugusiųjų priežiūra gali pliuškentis, žaisti, braidyti, pramogauti. Suaugusieji tokią aikštelę naudoja pagal savo poreikius, o lipimas į baseiną primena bridimą į natūralų vandens telkinį gamtoje.
Baseino dizaino tendencija – baseino laiptai, kurių pirma pakopa platesnė už kitas.
Prie tendencijų galima priskirti vandens pramogas. Kad baseinas nebūtų tik talpa su vandeniu, užsakovai dažnai pageidauja vandens pramogų. Tai gali būti vandens priešsrovė (turbo vandens srovė), kuri masažuoja, leidžia atlikti tam tikrus sportinio plaukimo pratimus. Kaskados, vandens srovės, atrakcionai labai patinka vaikams, o įsirengus masažuojančias sroves namuose turėsite savo SPA.
Baseino spalva
Daugiau laiko praleidžiama ne baseine, o šalia jo, todėl bendram vaizdui labai svarbu tinkamai parinktos spalvos. Baseinui spalvas parenka dizaineris, atsižvelgdamas į aplinkos detales, vandens gylį. Populiariausi yra neutralūs atspalviai. Žmonės dažniausiai pageidauja mėlynos, žydros spalvos baseino vidaus apdailos ir gamtos spalvų baseino terasos.
Tamsių atspalvių baseino apdaila.
Baseino apšvietimas
Tinkamas baseino apšvietimas suteikia daugiau nei atmosferą, šviesa ramina ir puošia aplinką bei prailgina maudynių laiką. Apšvietimas suteikia reikiamą matomumą, apsaugo nuo nelaimingų atsitikimų. Šviestuvai rodo, kokiame gylyje yra dugnas, kur yra išlipimo laiptai, turėklai. Suplanuotas apšvietimas pabrėžia baseino grožį, paryškina seklias baseino vietas.
Baseinų apšvietimui naudojami skirtingos galios šviesos diodų LED žibintai suvartojantys mažiau elektros energijos. Baseino vandeniui apšviesti naudojami povandeniniai žibintai. Baseinų apšvietimo prietaisai glaudžiai kontaktuoja su vandeniu, todėl jų korpusų sandarumo klasė - IP68.
Baseino apšvietimas.
Baseino valymas ir dezinfekcija
Baseino vanduo be dezinfekavimo ir valymo taptų uždara terpe, palankia kenksmingiems mikroorganizmams veistis. Šiandien jau sveikatai palankesnių dezinfekavimo priemonių, galima baseino dezinfekcija su minimaliu chloro kiekiu, naudojami vario dozatoriai, ozonatoriai, ultravioletinės lempos, jonizatoriai, kuriuos valdo automatika.
Jei vanduo nepakankamai dezinfekuojamas, jei greta baseino yra medžių, vasarą baseino vanduo gali pradėti žaliuoti, vystosi dumbliai bei mikroorganizmai. Dumbliai matosi baseino vandenyje ir ant baseino sienų. Ypatingai paprastoms cheminėms priemonėms atsparūs juodieji dumbliai. Dumblius efektyviai naikina specialios biocidinės medžiagos – algicidai (saugūs besimaudančiųjų sveikatai). Algicidai efektyviau veikia kartu su UV-C lempomis.
Baseino ir aplinkos dermė.
Baseino kraštovaizdžio dizainas
Kiekviename baseino projekte svarbi gerai suplanuota mikroaplinka. Harmonija turi jaustis žiūrint iš namo į baseiną ir iš baseino į namą. Gyvenant mieste, žmonės siekia susikurti ramią namų aplinką, su daug žalumos ir tyvuliuojančiu vandeniu. Visgi vertėtų gerai apsvarstyti, kokius augalus sodinti kieme, netoli baseino. Sodindami tinkamas augalų rūšis sutaupysite laiko ir galėsite mėgautis baseino aplinka, negalvodami apie lapų graibstymą iš baseino. Aplinka taip pat turi būti saugi pramogauti ir žaisti vaikams.
Baseino nepatariama įrengti labai arti medžių ir augalų, nes tai pareikalaus didesnės vandens priežiūros dėl į jį krentančių lapų, šapų ir kitų nešvarumų. Itin didelę netvarką daro vaismedžiai, nes vaisiai krenta į vandenį ir aplink baseiną.
Baseino aplinkai tinka neaukšti augalai, kurie auga kompaktiškai ir sujungia baseiną su gyvatvore bei supančiu kraštovaizdžiu, pavyzdžiui, drėgmę mėgstančios viksvos, papirusas. Nors rožių ar erškėčių krūmai atrodo ir kvepia nuostabiai, visgi arti baseino jų sodinti nerekomenduojama dėl tikimybės susižeisti į spyglius.
Baseino kraštovaizdis su veja ir dekoratyviniais spygliuočiais.
Lauko baseiną patariama uždengti specialia baseinams skirta uždanga. Baseino uždanga gali būtį teleskopo tipo, žaliuzių tipo ar paprasta burbulinė plėvelės tipo uždangą.
Taip greičiau baseino vanduo sušyla, jis mažiau nugaruoja, į jį nepatenka žiedadulkės ir įvairūs nešvarumai, o svarbiausia – apsaugo mažamečius vaikus nuo netyčinio įkritimo į baseiną.
Teleskopinė uždanga yra plačiau apgaubianti baseino paviršių tad, nėra tarpų per kuriuos pateku žiedadulkės ir įvairūs nešvarumai. Tokios uždangos turi užraktus.
Teleskopinė uždanga
Žaliuzės uždanga yra viena efektyviausių priemonių vandens šilumai sulaikyti. Žaliuzinė uždanga turi ne tik apsauginę funkciją, bet ir termoizoliacinę. Naktimis ir vėsesniu oru žaliuzės iš viršaus uždengia vandenį, o atšilus orams suvyniojantis mechanizmas įtraukia jas į specialią nišą baseino dugne arba sienoje, atidengdamas vandens paviršių maudynėms. Efektyviau sulaiko vandens šilumą pilnavidures žaliuzes, pasižyminčios didesne šilumos izoliacija.
Žaliuzės uždanga
Bet tokio tipo uždanga reikalauja papildomų statybinių darbų. Reikia papildomai betonuoti nišą baseino dugne arba sienoje. Daugiau reikalauja aptarnavimo darbų tokiu kaip, reikia valyti nišą, valyti žaliuzių lamelės ir kt.
Burbulinė plėvelės uždangą sulaiko vandens, chemikalų ir šilumos garavimą. Bet tokia uždanga nuo netyčinio įkritimo į baseiną apsaugo tik minimaliai.
Burbulinė plėvelės tipo uždanga.
Baseino kraštovaizdis. Augalai sodinami toliau nuo baseino
Baseino filtravimo sistema
Nors ir naudojama baseino uždanga, į vandenį vis tiek patenka įvairių nešvarumų nuo augalų bei žmonių. Norint turėti švarų ir skaidrų baseino vandenį, jį reikia reguliariai filtruoti.
Per skimerį ar latakus surenkamas baseino vanduo patenka į tarpinį rezervuarą, iš kurio cirkuliacinis siurblys perpumpuoja vandenį į baseino filtravimo įrangą. Ten vanduo valomas filtrais nuo įvairių nešvarumų, žiedadulkių, purvo. Tuomet išvalytas vanduo šildomas ir dezinfekuojamas, o pašalinės dalelės lieka baseino filtre. Šiandien filtrų praplovimui naudojamos pažangios specialios sklendės, valdomos mechaniniu arba automatiniu būdu pagal iš anksto suprogramuotus nustatymus. Pasirinkus reikiamą veikimo režimą, galima sutaupyti elektros energijos ir vandens bei baseino savininko laiko.
Tobulėjant technologijoms, baseinų vandens filtravimui vis dažniau naudojami specialus užpildas - stiklo rutuliukų užpildai, skirti baseino vandens filtrui. Ši medžiaga ne tik pagerina vandens filtravimo efektyvumą, bet ir taupo filtro plovimui reikalingo vandens kiekį, yra ilgaamžė.
Indrė Ulozaitė
Parengta bendradarbiaujant su UAB “Tvarkdarys”, įmonės nuotraukos
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka