Patalpose turi būti nedaug šviestuvų, bet daug šviesos. Modernus apšvietimas nematomas, bet komfortiškas ir reguliuojamas automatiškai.
„Padėliojome šviestuvus, pažiūrėkite, ar užteks šviesos, ar ne per mažai, o gal per daug?“, - tokias abejones iš architektų labai dažnai girdi apšvietimą projektuojantys specialistai. Deja, kartais apšvietimo svarba suprantama labai primityviai.
Iš tiesų, projektuojant apšvietimą svarbu teisingai išdėstyti šviestuvus, parinkti apšvietimo intensyvumą. Bet tai ne vieninteliai gero apšvietimo rodikliai. Higienos normos reglamentuoja tik darbo vietų apšvietimą biuruose, gamybos patalpose, privačiame būste dirbtinis apšvietimas nereglamentuojamas, tačiau tai nereiškia, kad įrengus daugybę šviestuvų lubose ar ant sienų būstas bus kokybiškai apšviestas. Kartais net gerai suprojektuotame, bet netinkamai apšviestame interjere galime jaustis nejaukiai, o tinkamas šviestuvas tinkamoje vietoje gali pagyvinti net patį nuobodžiausią interjerą. Todėl kai kurie interjero dizaineriai netgi laikosi nuomonės, kad pagrindinis interjero elementas yra ne baldai ir jų išdėstymas, bet apšvietimas.
Dirbtinis apšvietimas yra vienas didžiausią įtaką turinčių technologinių komforto veiksnių kartu reikalaujantis nemažai kaštų ir energijos. Europoje apšvietimui sunaudojama apie 20 – 30 proc. visos pagaminamos elektros energijos. Gyvenamųjų būstų sektoriuje jis sudaro apie 15 – 20 proc. bendros sąskaitos už elektrą. Šiandien šį skaičių galima sumažinti, tačiau mėgautis tokiu pat arba netgi dar komfortiškesniu apšvietimu pasitelkiant pažangias valdymo technologijas.
Projektuoti patalpų apšvietimą rekomenduojama kol dar neišvedžiota elektros instaliacija, nėra apdailos, nes po to šviestuvų ir šviesos, kaip interjero elemento, naudojimą riboja elektros instaliacijos išvedimo vietos, nebėra galimybės integruoti šviestuvų į lubas, sienas.
Projektuojant apšvietimą namuose reiktų nepamiršti intensyviau apšvieti darbo vietą, pasirūpinti dekoratyviniu, įėjimo bei lauko apšvietimu.
Patalpų apšvietimo intensyvumą nusako paviršiaus apšvieta. Tai šviesos srauto į apšviečiamą plokštumą ir tos plokštumos paviršiaus ploto santykis matuojamas liuksais. 1 lx - tai paviršiaus apšvieta, kurią sukelia 1 liumeno šviesos srautas, krentantis į 1 kv. metro ploto paviršių (1 lx = 1 liumenas/kv.m.) Tiesa, apšvietimo intensyvumas priklauso ir nuo patalpos dydžio, interjero spalvų – tamsios spalvos šviesą tarsi „sugeria“. Labai svarbu nepamiršti, kad tiek biuro, tiek gyvenamosiose patalpose svarbiau ne šviesos kiekis, o jos kokybė.
Apšvietimo projektavimas
Skiriami keli apšvietimo būdai – tai bendrasis arba pagrindinis, kuris naudojamas bendrai patalpos apšvietai, orientacijai patalpoje, jos riboms išryškinti. Pagrindinis apšvietimas turi būti tolygus visoje patalpoje, ne per ryškus ir ne per tamsus. Jo intensyvumas paprastai siekia 200-300 lx. Dažniausiai bendrajam apšvietimui naudojami lubiniai šviestuvai ar jų grupės. Lubiniai šviestuvai visada sukuria tolygų šviesos srautą ir neakina.
Bendro ir akcentinio apšvietimo kombinacija.
Kitas patalpos apšvietimo būdas – akcentinis arba tikslinis, zoninis, kai šviesa koncentruojama į tam tikrą erdvę, daiktą, baldą, juos išskiriant iš bendro patalpos vaizdo. Akcentinis apšvietimas projektuojamas ryškesnis nei pagrindinis, jo šviesos intensyvumas siekia 500-1000 liumenų/kv.m, aplinkos ir akcentuojamo objekto apšvietos stiprumas turi skirtis apie 3-5 kartus.
Akcentinis apšvietimas yra dekoratyvus, jis sukuria vizualinį efektą. Projektuojant akcentinį apšvietimą svarbu išvengti akinimo, todėl projektuotojas turi tiksliai žinoti, kas ir kur bus apšviečiama bei nustatyti komfortišką šviesos intensyvumą. Akcentinis apšvietimas realizuojamas įleidžiamais, pasukamais, dekoratyviniais šviestuvais. Taip pat zoninis arba akcentinis apšvietimas gali būti išgaunamas naudojant matomus šviestuvus. Pastarieji montuojami netoli apšviečiamo objekto ir atlieka dekoratyvinę bei akcentinio apšvietimo funkciją. Yra šviestuvų, turinčių du šviesos šaltinius ir atliekančių tiek akcentinio, tiek bendro apšvietimo funkcijas. Tokiu atveju sumažiname šviestuvų skaičių, neapkrauname interjero.
Akcentinis vertikalus apšvietimas išryškinantis mūro faktūrą.
Dar vienas apšvietimo būdas – karnizinis arba paslėptas apšvietimas. Dažniausiai šiam tikslui naudojamos LED lempos arba juostos, galimas šviesos srautas į viršų, į šoną arba žemyn.
Apšvietimui realizuoti naudojami keli šviesos srauto sklidimo būdai: vertikalus, perimetrinis, karnizinis, sieninis. Dažniausiai tarpusavyje kombinuojami keli šviesos sklidimo būdai.
Paslėpto apšvietimo šaltinių tvirtinimo būdai - prie karnizo arba lubų. Kiekvienu atveju skiriasi į aplinką sklindančios šviesos srautas ir kiekis.
Norint, kad šviesa sklistų kuo tolygiau, naudojami šviestuvai su asimetrine optika, kurie išdėstomi palei sieną, bet tarp jų būtina išlaikyti tam tikrus atstumus. Galima naudoti į konstrukcijas įleidžiamus ir reguliuojamus šviestuvus, kurių šviesos kritimo kampą galima kaitalioti.
Paslėpto apšvietimo pavyzdžiai. Šiuo atveju labai svarbu parinkti tokius šviestuvus ir šviesos intensyvumą, kad perėjimas į tamsesnę zoną būtų tolygus.
Parenkant šviestuvus būtina atsižvelgti į akinimo suvaldymą, akinimo padeda išvengti šviestuvų išdėstymas, specialios dvigubos technologijos šviestuvai, kuriuose šviesa pirmiausia patenka į specialius lęšius ir tik po to pro reflektorių sklinda į aplinką.
Tam, kad būtų patogu naudotis skirtingais apšvietimo būdais, visa jų kombinacija ir keisti šviesos intensyvumą, spalvą, netgi kambario charakterį pagal savo poreikius, reikalingas apšvietimo valdymas.
Apšvietimo valdymas
Paprasčiausias apšvietimo valdymo būdas – tam tikrų šviestuvų grupavimas ir grupių įjungimas/ išjungimas įprastais jungikliais. Jungikliai gali turėti kelis klavišus, jais galima valdyti atskirus šviestuvus, jų dalis arba grupes. Vieno didžiausių ir labiausiai vertinamų elektros instaliacijos elementų gamintojo JUNG asortimente galima rasti didžiulį jungiklių pasirinkamą. Nuo skirtingo funkcionalumo, išvaizdos iki savito stiliaus – retro ar modernaus industrinio. Kad būtų aišku, kuriuo klavišu, kas valdoma, yra galimybė grafinio įrankio pagalba juos pažymėti norimais simboliais ar užrašais.
Pasirinkus jungiklio dizainą, JUNG gamintojo programėlėje graviravimo ar spausdinimo būdu galima susikurti reikalingus užrašus ar simbolius ir užsakyti pas gamintoją.
Patogesnis apšvietimo valdymas yra naudojant perjungiklius. Pavyzdžiui, elementarus patogumas yra virtuvės ir svetainės šviestuvų valdymas iš kelių vietų – nuo lauko durų, iš miegamojo, vaikų kambario. Juk patogu įjungti apšvietimą nuo lauko durų nepėdinant į svetainę. Arba vaikui naktį einant į tualetą iš savo kambario uždegti šviesą vonios kambaryje.
Aukštesnis šviesos valdymo lygis - kai yra galimybė nustatyti šviesos ryškumą, pasiskirstymą, keisti šviesos spalvą – tai paįvairina interjerą, sukuria skirtingas nuotaikas.
JUNG šviesos reguliatoriumi patogu įjungti ir palaipsniui stiprinti ar silpninti įvairių apšvietimo prietaisų šviesos stiprumą.
Šviesos scenarijų yra labai daug – ji gali būti intensyvi, blanki, šilta, šalta, spalvota. Tokiems efektams išgauti reikalingi atitinkami šviesos šaltiniai – lempos ir jų valdymas. Šviesos intensyvumą gana plačiose ribose leidžia reguliuoti JUNG DALI prietaisai - potenciometrai. Potenciometrai, kurie valdo ne vien tik šviesos intensyvumą, bet ir temperaūrą turi vadinamą Tunable White funkciją.
Šalta šviesa ryte ir jaukiai šilta bei pritemdyta vakare kuria skirtingas nuotaikas ir skirtingai veikia.
JUNG DALI potenciometru galima reguliuoti ir šviesos intensyvumą, ir šviesos temperatūrą. DALI potenciometras veikia su DALI standarto šviestuvais. Tai plačiai pasaulyje paplitęs šviesustuvų ir lempų standartas - faktiškai tokius šviestuvus turi kone visi gamintojai, o visas šviestuvų savybes (šviesos temperatūrą) galima išnaudoti naudojant lempas, pažymėtas užrašu Tunable White. Tai reiškia, kad jos turi galimybę reguliuoti šviesos spektrą. Taip pat yra funkcija, kai mažinant šviesos srautą automatiškai keičiasi šviesos spektras.
Šviesos temperatūros skalė ir išraiška kelvinais. DALI potenciometro Tunable White funkcija lempos šviesos spalvą gali keisti nuo šiltai geltonos iki akinančiai baltos.
Šviesos intensyvumas ir spalva (temperatūra) turi įtakos darbingumui ir aktyvumui. Pavyzdžiui, kai kuriuose moderniuose biuruose naudojamos skirtingos apšvietimo programos, kuomet per patį darbymetį šviesa būna šiek tiek ryškesnė ir šaltesnė - kad dirbantys būtų maksimaliai produktyvūs, o per poilsio pertraukėlę apšvietimas tampa jaukesnis, švelnesnis, kad žmonės atsipalaiduotų ir pailsėtų. Šviesos intensyvumo reguliatoriai gana populiarūs, nes instaliavus taupoma elektros energija, ilgėja lempų tarnavimo laikas, bet, svarbiausia - šviesa pritaikoma skaitymui ar darbui, mažiau pavargsta akys.
Valdyti apšvietimą šiandien galima įvairiais būdais: mechaniškai, sukant ar spaudžiant jungiklio mygtuką, išmaniuoju valdikliu, radijo ryšiu, kuomet jungikliai su šviestuvais bendrauja radijo signalu per nuotolį, naudojant integruotą KNX sistemą liečiamame ekrane, galimas valdymas balsu.
JUNG apšvietimo ir kitų protingo namo funkcijų valdymo įranga.
Bevieliai apšvietimo jungikliai
Ne visur yra galimybė apšvietimo valdymui sumontuoti naujus jungiklius. Šiems atvejams JUNG kartu su „Philips“ sukūrė bevielę apšvietimo valdymo sistemą, kurią galima įdiegti bet kuriame būste ar biure – jungiklį tiesiog priklijuoti ant sienos ar pritvirtinti varžteliais seno jungiklio vietoje.
Apšvietimo valdymas vyksta tradicinio A 550 arba LS990 dizaino JUNG radijo bangų jungikliu, susietu su Philips Hue Bridge duomenų šakotuvu. Šiai sistemai reikalingas Philips Hue šviestuvas, Philips Hue Bridge duomenų šakotuvas, tvirtinamas ant hrozontalaus arba vertikalaus paviršiaus, Philips Hue programėlė, JUNG bevielis jungiklis.
JUNG bevielis jungiklis gali valdyti iki 50 lempų, šviestuvų bei priedų viduje ir lauke. Valdyti galima šviesos intensyvumą, spalvą, susikurti šviesos efektų scenarijus. JUNG radijo bangų sieniniai jungikliai – siųstuvai veikia ZigBee protokolo ryšiu. Be to, tokios sistemos įdiegimas labai paprastas – turint Philips Hue Bridge šakotuvą, jis susiejamas su JUNG jungikliu spaudžiant dešinįjį klavišą. Po to jungiklis programėlėje susiejamas su atskirų patalpų šviestuvais, lempomis, nustatomos reikalingos apšvietimo funkcijos ir scenarijai.
Bevieliu jungikliu valdomos apšvietimo funkcijos.
Apšvietimo valdymas ir saugumas
Daugelis žmonių savo kiemuose jau naudoja judesio jutiklius su automatiniais jungikliais, įjungiančiais šviesą atsiradus judėjimui ir išjungiančiais, kai jo nebelieka. Toks momentinis kiemo ar takų apšvietimas taupo elektros energiją ir yra patogus, nes nereikia rūpintis apšvietimo įjungimu ar išjungimu. Tačiau dar ne visi žino, kad tokių jutiklių funkcijos gali būti daug platesnės. Įsirengus apšvietimo valdymą su laikmačiu, galimas veiklos imitavimas tuščiuose namuose, kai viduje tam tikrais laiko intervalais užsidega šviesa, įsijungia garso aparatūra, atitraukiamos ar užtraukiamos užuolaidos ir pan. Toks sprendimas dažnai pasitelkiamas kaip prevencinė priemonė apsisaugoti nuo vagių, kai iš namų išvykstama ilgesniam laikui.
Kai šeimininkų nėra namuose, galima įjungti šviesos jutiklio ir garso signalizacijos sinchronizaciją, garsinis įspėjimas mažų mažiausiai išgąsdina vagis. Priklausomai nuo įrengtos apsaugos sistemos, gal net turėsite galimybę pabendrauti su teritorijos pažeidėjais tiesiogiai, pvz., per garso sistemas įspėsite, kad saugos įmonės darbuotojai jau pakeliui, o įsibrovėliai dar ir įamžinti stebėjimo kamerose.
Kaip sako „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis, tie, kas išbando nors vienos sistemos valdymą, būtinai instaliuoja ir kitų prietaisų valdymą, juolab, kad visa tai veikia kaip vieninga sistema, nereikia skirtingų valdymo programėlių ar pultų. Akivaizdžiausiai naudingas yra šildymo valdymas ir nustatytos temperatūros palaikymas patalpose su automatine ir programuojama funkcija. Tiek apšvietimo, tiek šildymo valdymas reikalauja minimalių investicijų, o sutaupo ir suteikia komforto tikrai daugiau nei kainuoja juos įdiegti.
Parengta pagal „JUNG Vilnius“ informaciją, gamintojų ir licht.de nuotraukos
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka