Sienų tinkavimas gipsiniu tinku
Atnaujinta: 2022-09-12

  Gipsinis tinko mišinys yra vienas iš paprasčiausių būdų išlyginti nelygų mūro paviršių. Išlyginti galima iki tapetavimui tinkamo paviršiaus. Papildomai vieną kartą paglaisčius paviršius padaromas tinkamas dažymui. Gipsinius mišinius mėgsta dėl lengvesnio darbo, jų plastiškumo. Ištinkuoti sieną gipsiniu mišiniu gali daug patirties neturintys tinkuotojai. Gipsinio mišinių sąnaudos kiek mažesnės nei cemento mišinių. 

   Tinkuojama nadojantis lyginimo lyniuotėmis, glaistyklėmis. Tinko užmetimas ant sienos gali būti rankinis ir mašininis. Didesniame objekte mašininis užmetimas itin pagreitina darbus ir eilinis tinkuotojas gali ištinkuoti 10 - 15 kvadratinių metrų sienos. 

 Kaip tinkuoti galima pasižiūrėti žemiau esančiame tinkavimo darbų filme "Sienų tinkavimas". 

 

 

Pasiruošimas tinkavimui

 Darbų organizavimas pagreitins darbus. Dažnai objekte nebūna vandens, reikia pasiruošti didelę talpą vandeniui. Tinko mišinio maišai sunesami į sausą patalpą, geriausiai netoli tinko maišymo aparato. 

 

potinkine elektros instaliacija

Elektros instaliacija pravedama ant sienos, įgilinti nereikia. Labai patogu kai instaliacinės dėžutės yra uždengiamos specialiais dangteliais su useliais. Kai bus užtinkuota matosi išlindę ūseliai už kurių patraukus nusiima dangtelis. 

Gipsinis tinkas puikiai prikimba prie įvairių muro paviršių. Tinkas prikimba prie silikatinių plytų, keraminių, putbetonio ir keramzitbetonio blokelių. Prieš pradedant darbus paviršius gruntuojamas. Dažniausiai naudojami giluminiai gruntai surišantys dulkes ir netvarius paviršius. Betoniniai paviršiai kaip tik būna slidūs ir naudojami sukibimą didinantys gruntai. 

 

Sienų paruošimas tinkavimui

   Tinkavimo darbai atliekami kai oro ir paviršiaus temperatūra būna ne mažesnė kaip +5° C. Darbai pradedami kai išdžiūsta gruntas. 
   Prieš pradedant tinkavimo darbus sumontuojami išlyginimo profiliai. Profiliai gerokai pagreitina darbus, todėl juos tikrai verta sudėti. Naudojami 6 arba 10 milimetrų aukščio profiliai.
   Profiliai pritvirtinami vertikaliai įspaudžiant juos į gipsinio tinko kauburėlius. Tinko kauburėliai dedami kas 0,7 m staigiu judesiu užteškiant ant sienos. Profiliai lyginami su gulščiuku, pravers ilgesnis, apie 2 metrų. Siekiant išlaikyti plokštumą horizontaliai ištempiama virvelė sienos apačioje ir viršuje. Sudėti reikia greitai kol nesukietėjo gipsinis tinkas. Atstumai tarp profilių priklauso nuo naudojamos liniuojamos ilgio. Įpratus dirbti su 1,5 metro liniuote atstumas 1,3 metro. Kai liniuotė 2 metrų atstumas tarp profilių 1,8 metro. Pradedama nuo sienos krašto apie 0,3 metro atstumu.
  Prieš tinkavimo darbus sudedami kampiniai profiliai. Prie langų angokraščių sienų išorinių jungimų. Jie taip pat tvirtinami gipsiniu skiediniu. Nors dažniausiai šis darbas paliekamas apdailininkams.

tinkavimo zymekliu sudejimas

Sudėjus žymeklius labai pagreitėja tinkavimo darbai. 

   

Sienos tinkavimas

  Tinko kiekis ruošiamas priklausomai nuo tinkuotojo kvalifikacijos. rankiniu būdu tinkuojant per kartą paruošiama apie kibiras tinko. Reikia paruošti tinko mišinio kuris bus išnaudotas per 20 - 30 minučių. Į kibirą pilama trečdalis šalto vandens ( šiltas greitina stingimą) ir pilant gipsinį tinką maišoma. Geriausia maišyti elektriniu maišytuvu nepaliekant gumulėlių. Paliekama apie 2 minutėms ir vėl  permaišoma. Maišoma su ne mažesne kaip 10 centimetrų maišykle. 

  Didesniam objektui neabejotinai labiau tinka mašininis tinko maišymas ir padavimas vamzdžiais ant sienos. 

masininis tinkavimas

Tinkavimo mašina pritaikyta paprastam naudojimui. Maišas su tinku prabrėžiamas per specialų peilį ant grotelių ir perlenkiamas. Tinkas pamažu byra į mašiną grotelėms vibruojant. Maišyklėje maišoma su vandeniu ir vamzdžiais tinkas paduodamas į vietą.

Vamzdžiais paduodamas itin plastiškas gipso mišinys. Jis gana takus, storo sluoksnio nededama. Minimalus sluoksnis iki 5 milimetrų, dažniausiai dedamas 2 - 2,5 centimetro storis. Tinkas purškiamas nuo viršaus į apačią. Plotas priklauso nuo tinkuotojo kvalifikacijos, patyrę tinkuotojai vienu kartu uždengia apie 6 kvadratinių metrų plotą. 

 

tinko uzputimas ant sienos

Tinko užpurškimas ant sienos. Purškiama nuo sienos viršaus į apačią. 

Tinkavimo darbai

Užpurškus tinką paviršius lyginamas liniuote. Čia ir pasimato žymeklių patogumas. Liniuote braukiama palei žymeklius iš apačios į viršų. Jei likę gabalai be tinko dar kartą purškiamas tinkas. Vėl išlyginama. Pirmame etape gipsas gana plastiškas ir slenka žemyn. Liniuote jį nubraukiame ir keliame aukštyn.
  Dirbant naudojama mentelė su kuria nuo liniuotės nubraukiamas tinko mišinys ir uždrebiamas ant sienos. 

 

pirmasis sienu tinkavimo etapas

Pirmasis uždrėbto tinko sluoksnio išlyginimas stumiant liniuotę į viršų. 

trukstamo tinko uzputimas

Išlygintas paviršius kuriame pritrūko kiek tinko. Purškiamas papildomas tinkas.

tinkavimo zymekliu istraukimas

Po pirmojo tinko išlyginimo žymekliai išimami. Tinkas paliekamas apie valandą stingti. Stingimo laikas gali priklausyti nuo drėgmės patalpoje ir temperatūros. 

 

sienos tinkavimas

Antras tinkavimas pradedamas kai tinkas kiek sukietėja ir praranda plastiškumą. Lyginama su ilga tinkavimo liniuote. Lyginimas vyksta vertikaliai ir horižontaliai, įstrižai. Kampai su sienomis ir lubomis išlyginami trumpesne glaistykle. Dar paliekama stingti apie 20 minučių. 

 

tinkas su poromis

Po antrojo tinkavimo gaunamas gana porėtas paviršius ant kurio galima klijuoti plyteles.

Praėjus 20 minučių po antrojo tinkavimo paviršius skutamas - reikuojamas. Didesnius nelygumus nuskusime specialia trapecine liniuote ar mažesne glaistykle. Skutamas gipsinis tinkas užpildo porėtą paviršių ir griovelius.  

 

antrasis sienu_ tinkavimas

Kairėje išlygintas pavuršius, dešinėje porėtas, antrojo lyginimo paviršius.

 

antro sienų tinkavimo etapo tinkas

Po trečiojo tinkavimo sieną galima naudoti tapetavimui. Tačiau dažymui paviršius daug kam nepatinka dėl dar liekančio grubumo ir burbuliukų. 

 

tinko uztrynimas

Po 15 minučių kai kiek apstings paviršius, tinkas apipurškiamas vandeniu. Sudrėkintas paviršius trinamas kempine, po kiek laiko dar pagludinamas glaistykle. Dar kelis kartus pakartojus bus gaunamas dažymui tinkamas paviršius. Gludinant pašalinami visi įbrėžiamai, gruoblėtumai.

Tinkuotos sienos paliekamos džiūti porai savaičių. Džiuvimo laikas priklauso nuo patalpos temperatūros, drėgnio ir sluoksnio storio. Kai išdžiūna galima uždėti papildomą glaisto sluoksnį. Vidutiniškai 10 mm sluoksnio džiūsta savaitę.  

Pagreitinant džiuvimą galima šildyti patalpą, vėdinti. Tačiau itin staigus džiovinimas gali privesti prie sutrūkinėjimo, ypač jei sluoksnis storesnis. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?