Vidaus apdaila
Atnaujinta: 2024-04-30

Patalpos vidaus apdailos variantai gali skirtis, priklausomai nuo buto ar namo amžiaus, išplanavimo ir vidaus konstrukcijų medžiagų. Šiais laikais plačiai paplitę apdailos variantai yra tokie:

  • Senos statybos buto apdaila. Ilgesnis ir sudėtingesnis variantas, atsižvelgiant į tuometinius išplanavimus, pasenusias konstrukcijas ir inžinerines sistemas.
  • Karkasinio namo vidaus apdaila.
  • Mūrinio namo apdaila.

Vidaus apdailos sąvoką apima dvi neatsiejamos sudedamosios dalys:

  • Paruošiamieji inžineriniai darbai: elektros instaliacija, komunikacijų ir vėdinimo ortakių, šiltinimo/garo/garso izoliacijos sluoksnių montavimas bei visų "vidaus organų", slepiamų už sienų, lubų, grindų paviršiaus, įrengimas.
  • Kosmetinė apdaila (konstrukcijų paviršiaus baigiamasis apdailinimas, viskas, kas suteikia butui estetinį grožį).

 

Senos statybos buto apdaila

Paruošiamieji darbai iki kosmetinės apdailos. Štai čia ir prasideda šokiai, reikės paplušėti. Kokie darbai laukia:

1. Sienų paviršiaus paruošimas (senų dažų, tapetų, tinko pašalinimas, apdorojimas giluminiu gruntu).
2. Elektros instaliacija mūro/betono sienoje (senų aliuminio laidų keitimas į varinius, griovelių pjovimas sienoje. Sienos sluoksnyje įrengiami vamzdžiai laidams ir paskirstymo dėžutės elektros sujungimams).
3. Langų angokraščiai ir jų sutvarkymas.
4. Sienų apšiltinimas (polistireninio putplasčio plokščių montavimas, prieš tai išlyginus sienų paviršių).
5. Gipso kartono montavimas ant sienos apšiltinimo sluoksnio (kartu ir gipskartonio siūlių užglaistymas bei gipskartonio paviršiaus glaistymas prieš dažymą).
6. Vėdinimo ortakių ir rekuperatorių įrengimas lubų ertmėje. Ortakių izoliavimas dėl kondensato susidarymo.
7. Pakabinamų lubų montavimas iš gipskartonio plokščių.
8. Grindų paruošimas (senų demontavimas, gulekšnių išlyginimas, ant jų dedamos pagrindo plokštės, o vėliau ant plokščių - grindų danga).

 

Sienų paviršiaus paruošimas

Norint užtikrinti geresnį naujo glaisto ir tinko sukibimą su sienos paviršiumi, nuo sienų šalinamas senų dažų, tinko, tapetų sluoksnis. Po to plikos betono sienos apdorojamos giluminiu gruntu. Gruntavimo tikslas - pagerinti ir užtikrinti sienos paviršiaus  bei apdailos medžiagos sukibimą. Gruntas iš dalies išlygina sienos akytumą ir nelygumus. Daugelis gruntų turi antiseptinių savybių: užkerta kelią pelėsių, grybelių, bakterijų atsiradimui, drėgnose patalpose atlieka ir hidroizoliacinę funkciją. Gruntavimas neleidžia apdailos medžiagai įgerti drėgmės iš sienos, supelyti ir deformuotis. Giluminiai gruntai įsiskverbia į kiekvieną mikroplyšelį, permerkia kiekvieną akytumą, tarsi "suklijuoja" sienos paviršiuje esančias dulkes, smėlį, sukuria plėvelę ir paruošia gerą pagrindą apdailai.

 

Elektros instaliacija

Daugelyje  30-60 metų amžiaus butų dar likę aliuminio elektros laidai. Laikui bėgant aliuminio savybės prastėja. Žymiai geresnis elektros laidininkas yra varis. Kol sienos dar plikos - pats laikas senų laidų keitimui į varinius ir naujų instaliacijos takų frezavimui. Tik jokiu būdu nejunkite aliuminio laidų tiesiogiai su variniais - šie du metalai nesuderinami tarpusavyje, prasidės korozija. Jeigu keičiate elektros instaliacijos laidus - tai tik į varinius visame bute.

laidu_keitimas_sename_bute_v
Sienoje galima išpjauti ar iškalti griovelius variniams laidams kloti pagal naują elektros instaliacijos planą. Laidai bus paslėpti sienoje,  jų nesimatys paviršiuje. Griovelių sieneles  irgi galima apdoroti giluminiu gruntu.

 

Saugesnis sprendimas -  laidus patalpinti į nedegius lanksčius plastikinius vamzdžius ir šiuos išvedžioti grioveliuose. Tai gera laidų apsauga nuo mechaninių ir cheminių pažeidimų, o kartu ir priešgaisrinė apsauga.

Sienoje įrengiamos paskirstymo dėžutės elektros sujungimams, prieš tai išpjovus joms stačiakampes nišas. Grioveliai ir nišos slepiami po gipso tinku. Kad griovelių visiškai nesimatytų, o sienos paviršius būtų lygus, prireiks 2-3 tinko sluoksnių.

 

Langų angokraščiai ir jų sutvarkymas

Dažnos angokraščių problemos - pelijimas dėl kondensato, naudojant netinkamą šiam atvejui gipso kartono plokščių tvirtinimo būdą, ir montavimo putų trupėjimas, laiku neizoliavus jų apsauginėmis juostomis.

Montavimo putos  neatsparios tiesioginiams saulės spinduliams ir jų skleidžiamam ultravioletui. Paveiktos ultravioletinių spindulių putos pradeda irti, trupėti ir tamsėti. Nuo saulės spindulių jas gali apsaugoti šviesai nepralaidi apsauginės juostos plėvelė arba bent dažų sluoksnis. Kita  silpnoji putų vieta - nupjaunant sukietėjusių putų perteklių pažeidžiama uždara akyta struktūra. Dėl to putų medžiaga tampa nesandari ir laidi vandeniui.

Angokraščius apdailinant gipskartonio plokštėmis daroma klaida - plokštės tvirtinamos prie profilių, o ne klijuojamos prie sienos. Dėl to ertmėje tarp profilių susidaro šilumos tilteliai ir rasos taškas pačioje sienoje. Todėl, montuojant langų angokraščius, gipskartonio plokštes galima prie sienos paviršiaus tik klijuoti.

gipskartonio_klijavimas_v
Lango angokraščiai apdailinti priklijuotomis gipskartonio plokštėmis. Montavimo putos uždengtos apsauginėmis juostomis.

 

Rasos taškas susidaro esant tam tikroms sąlygoms - tam tikram oro drėgnumo ir temperatūros santykiui. Maksimali paviršiaus temperatūra, kurioje šiomis sąlygomis atsiras kondensatas, vadinama rasos tašku. Šiltas oras susiliečia su šaltu paviršiumi ir atvėsta. Iš atvėsusio oro iškritusi  drėgmė ir yra kondensatas, kuris sudaro sąlygas pelėsiams veistis. Pvz., esant 70 proc. drėgnumui ir +22° C oro temperatūrai, kondensatas atsiras ant paviršiaus, atvėsusio iki +16° C (ir ne žemiau +6° C). Jeigu paviršiaus temperatūra būtų didesnė, kondensatas nesusidarytų.

Dar viena rasojimo priežastis yra plastikinių langų stiklo paketai be įmontuoto vėdinimo vožtuvo. Taip, jie sandariai izoliuoja patalpą, bet pažeidžia natūralų vėdinimą, o kartais visai nutraukia oro apykaitą ir cirkuliaciją. Visa drėgmė, išgaruojanti bute, nusėda ir kondensuojasi ant angokraščių paviršiaus šimtais rasos lašelių. Ši drėgmė ir sukelia pelijimą.

 

Sienų apšiltinimas

Teisingas apšiltinimas iš vidaus padeda pakeisti rasos taško susidarymo sąlygas savo naudai. Laikantis tinkamos šiltinimo medžiagų įrengimo technologijos galima perkelti rasos tašką nuo paviršiaus į sienos vidinę ertmę.

Šiltinimui galima naudoti polistireninio putplasčio plokštes, tvirtinant jas klijavimo būdu. Tam skirtos purškiamos iš balionėlių klijuojančios putos. Vidutiniškai 1 balionėlio užtenka priklijuoti 10 m² polistirolo plokščių (išeiga maža). Klijuojančios putos laimi tuo, kad yra atsparios drėgmei, žymiai greičiau suveikia, geriau sukimba su paviršiais.

Sienos paviršių prieš tai būtina išlyginti. Tarp kitko -  išlyginti galima ir klijų putų masės sluoksniu, purškiant ant sienos paviršiaus ir lyginant glaistykle pagal gulsčiuką. Plokštės geriau laikosi ant lygaus pagrindo.

Klijuojančių putų balionėlis įdedamas į statybinį pistoletą. Putos tolygiai išspaudžiamos ant polistirolo plokštės (bent 40 proc. plokštės paviršiaus būtina padengti klijų sluoksniu).

sienu_siltinimas_is_vidaus_v

Pagal gamintojų instrukciją užpurkštas klijų putas reikia palaikyti ant šiltinimo plokštės paviršiaus apie 10 minučių. Ir tik po to klijuoti plokštę prie sienos, tvirtai prispaudus palaikyti kelias minutes. Jeigu tarp polistirolo plokščių liko ploni tarpeliai, juos galima užpildyti klijuojančiomis putomis.

 

Gipso kartono plokščių klijavimas ant putų polistirolo

Yra keli šiltinimo sluoksnio apdailos variantai: vieni polistirolo sluoksnį iš viršaus tinkuoja (bet toks sienos paviršius būtų trapesnis), kiti - montuoja apkalą iš gipso kartono plokščių (GKP). Antrą variantą galima taip pat atlikti klijavimo būdu, be tradicinių aliuminio profilių. Klijuojant GKP:

  • atsisakius profilių, sutaupomas naudingas plotas,
  • išvengiama rasos taško susidarymo patalpos viduje,
  • sutaupomas laikas ir pinigai.

Gipskartonio tvirtinimui galima naudoti purškiamas klijuojančias putas. Vienos iš gerai užsirekomendavusių - Soudabond Easy.

Sausoje patalpoje verta montuoti populiarias baltas gipso kartono plokštes - jos yra skirtos būtent šiai patalpų kategorijai. Plokščių spalva balta. O drėgnose patalpose ir langų angokraščiuose - žalias plokštes, atsparias drėgmei.

Ant plokštės paviršiaus išspaudžiamos klijų putos. Jas reikia palaikyti apie 5 minutes, prieš prispaudžiant pačią plokštę. Paskui plokštė priklijuojama prie polistirolo sluoksnio, tvirtai prispaudžiant ir taip laikant keletą minučių.

Priklijuojant GKP svarbu nepamiršti, kad durų ir langų tarpangių viršutinėje dalyje reikia palikti iki 15 cm pločio laisvus tarpus.

gipso_kartono_siuliu_glaistymas
GKP siūlės ir likę tarpai užglaistomi su armuoto tinklelio juostomis.

Po to visą GKP paviršių verta paruošti dažymui arba tapetams - nuglaistyti. Išlyginimas daromas švitrinėmis kempinėmis, trintuvėmis, tinkleliais, šlifavimo mašinėlėmis. Būtent šlifavimo metu idealiai išlyginami visi glaistymo nelygumai.

 

PATARIMAS:

  • Jeigu užglaistytą sieną planuojate apklijuoti tapetais - pernelyg kruopščiai šlifuoti ir lyginti lyg per mikroskopą neverta. Tapetai paslėps nedidelius  nelygumus. 
  • Tačiau, sieną, ruošiamą dažymui, būtina išlyginti idealiai, nes dažų sluoksnis labai išryškins visas menkiausias duobeles. Tokiam šlifavimo darbui rekomenduojame naudoti lempą iš šono, pridėjus ją prie sienos. Lempos šviesa išryškins nelygumus. Tinkamiausias švitrinio popieriaus grūdėtumas prieš dažymą - 120-150. 

 

Vėdinimo takų ir rekuperatorių įrengimas lubų ertmėje

Kalbant apie lubas, naudingesnis variantas būtų montuoti pakabinamas lubas. Jų ertmėje galima paslėpti vėdinimo, šilto oro takų sistemą ir rekuperatorius. Senos statybos butų lubose patogu horizontaliai sumontuoti mažus ir vidutinius rekuperatorius. Svarbu ir tinkamai pasirinkti rekuperatoriaus įrengimo vietą - lubų ploto centriniame taške, nes iš lubų centro prietaisas galės tolygiai skirstyti šiltą orą į visas buto puses.

Rekuperatoriaus tiekiamo ir ištraukiamo oro ortakius naudinga izoliuoti, taip užkertant kelią kondensato susidarymui ant jų paviršiaus.

Papildomas veiksmas, susijęs su vėdinimu ir ortakiais - naujas kambarių duris reikia įrengti taip, kad po jomis liktų būtinas tarpas nevaržomam oro judėjimui.

Po visų ortakių išdėstymo ir įrengimo lieka tik pritvirtinti pakabinamas lubas (pvz., iš gipso kartono plokščių), jas užglaistyti ir išlyginti prieš dažymą.

 

Grindų paruošimas

Vienas iš labiausiai varginančių paruošiamųjų darbų - senų girgždančių duobėtų grindų keitimas arba nelygių betono juodgrindžių išlyginimas.

Demontuojamos senos grindlentės, paskui gulsčiuko ir įtemptos virvės pagalba tikrinamas gulekšnių lygis ir paviršiaus lygumas. Nustačius gulekšnių problemas, jų lygis pakoreguojamas arba, jei jie seni, supuvę, montuojami nauji gulekšniai.

grindu_lyginimas_v
Įtemptos virvės pagalba tikrinamas grindų paviršiaus lygumas ir lygis.

 

Galima dar papildomai apšiltinti grindis putų polistirolo plokštėmis, dedant jas tarp gulekšnių. Per neapšiltintas grindis prarandama iki 20 proc. šilumos.

Vėliau ant gulekšnių tvirtinamos medinės pagrindo plokštės, o ant jų - baigiamoji grindų danga: grindlentės, vinilas, parketlentės, laminatas, grindjuostės, kitos grindų dangos. Grindlenčių išdėstymo kryptis - lygiagrečiai šviesos krypčiai nuo lango, antraip saulės šviesa labai išryškins siūles tarp lentų.

 

Medienos lazūra natūralesnė nei lakas

Visi žinome, kas yra medienos lakas - tai medžiaga, kuri medienos paviršiuje suformuoja plėvelę, apsaugančią medieną. Medienos lako komponentai, išdžiūvę ant  nulakuotos medienos, sudaro kietą plėvelę. Medienos lazūros veikimas kitoks - ji giliau įsiskverbia į medieną. Lazūros dažnai turi pigmentų, kurie medienai dar papildomai suteikia vienokį ar kitokį atspalvį.

Pagrindiniai lakų ir lazūrų komponentai iš esmės yra vienodi: tirpikliai, rišikliai, pigmentai, užpildai ir įvairios pagalbinės medžiagos. Skirtumas slypi komponentų natūralume ir santykyje. Kai kurios dervos ir aliejai taip pat turi konservuojančių savybių kaip ir sintetinės medžiagos. Vokietijos gamintojas „Remmers GmbH" šią natūralių medžiagų savybę panaudojo medienos apsaugai skirtoje lazūroje Wohnraum-Lasur, kurios sudėtyje yra dervų ir linų sėmenų aliejaus. Lazūra yra vandens pagrindo ir  pritaikyta vidaus patalpų medienai - būtent ten, kur labiausiai norisi turėti kuo daugiau natūralių medžiagų: baldams, sienų ir lubų dailylentėms, laiptams ir parketui, medinėms luboms.

lazura-medienai
Lazūra yra natūralesnė medžiaga medienos apsaugai viduje, ji gali būti bespalvė arba medienos atspalvių.

Bespalvė apsauga išryškina medienos faktūrą ir rieves, galimi baltos, pilkos, beržo, ąžuolo, vyšnios atspalviai, kurie nepaslepia medienos raštų, bet suteikia atspalvį. Taip pat yra balintos medienos atspalvis, suteikiantis medienos paviršiams ypatingą švaros ir jaukumo įspūdį, tinka medienos atnaujinimui.

medienos-lazura

Medienos lazūra dengiama vienu arba dviem sluoksniais, jei dengiamas antras sluoksnis rekomenduojama paviršių pašiurkštinti švitriniu popieriumi. Vidutinės lazūros sąnaudos - 50-100 ml/kv.m.

Kadangi lazūroje yra vaško ir sėmenų aliejaus, ja galima atnaujinti baldus tepant ploną sluoksnį su lininine šluoste, taip pat galima naudoti ir medienai drėgnose patalpose - vonioje, virtuvėje.

 

Kosmetinė apdaila

Kai visi aukščiau įvardyti paruošiamieji darbai senos statybos bute yra baigti, ateina laikas užsiimti estetika - kosmetine apdaila. Tai dažymas, tapetavimas, plytelių klijavimas, lubų tinkavimas ir kt.

Paprastesnis variantas - dažymas. Renkantis dažus verta atsižvelgti į kokybę, gamintoją, savybes ir paskirtį:

  • Virtuvės zonai - daug plovimo ciklų atlaikančius dažus.
  • Drėgnoms patalpoms ir vonios kambariams - drėgmei atsparius tamprius dažus.
  • Miegamajai zonai - ekologiškus dažus.
  • Visoms zonoms - kokybiškus dažus su mažesne išeiga, taupančius sluoksnių kiekį.

 

Karkasinio namo vidaus apdaila

Paruošiamieji darbai iki kosmetinės apdailos:

  1. Garo izoliacinės plėvelės montavimas.
  2. Elektros instaliacijos, vėdinimo ortakių ir šilumos izoliacijos išdėstymas tarp garo plėvelių profilių ertmėje.
  3. GKP pritvirtinimas prie profilių.
  4. Sieninių pertvarų montavimas iš GKP.
  5. Durų tarpangių tvarkymas.

Karkasiniai namai patogūs tuo, kad visus inžinerinius "vidaus organus" galima paslėpti karkasų ertmėje, uždengiant apdailinės dangos sluoksniu.

 

Garo izoliacinės plėvelės montavimas

Norint išsaugoti ir užtikrinti sienų, grindų ir stogo apšiltinančio sluoksnio savybes, reikia sukurti garus izoliuojantį sluoksnį. Tam naudojamos izoliacinės medžiagos - pvz., plėvelė, dengta aliuminio folija. Ji atspindi iš patalpos skleidžiamą šilumą ir gražina ją atgal į patalpą. Ši savybė aktyviai naudojama drėgnose patalpose: vonios kambaryje, baseine, pirtyje, saunoje. Standartinės garo izoliacinės plėvelės veikia kaip barjeras, saugantis nuo garų, užkerta kelią kondensato susidarymui sienų ir stogo šiltinimo sluoksnyje. Mediniuose pastatuose iš tašų ar rąstų garo izoliacijos galima atsisakyti. Ant medienos paviršiaus kondensatas nesusidaro.

Plėvelės montavimo pradžioje reikia nustatyti kritines zonas, reikalaujančias didesnės garo izoliacijos. Pirmiausia reikia apsaugoti zonas, kontaktuojančias su drėgnu ir šiltu oru. Tai paviršiai, kurie yra pastato šaltų ir šiltų zonų riboje: rūsių perdangos, stogo-palėpės-lubų perdangos, palėpė, sienos.

karkasinio_namo_vidaus_apdaila_v

  1. Plėvelės ritiniai išritinami iš viršaus į apačią.
  2. Medžiaga pritvirtinama prie metalinių profilių cinkuotais profiliniais bėgeliais, priveržiant juos savisriegiais. Prie medinių karkasų plėvelė pritvirtinama statybiniais arba baldų segikliais.
  3. Plėvelių lakštai turi sudaryti vientisą dangą - joje neturi būti nė menkiausių plyšelių, angų ar skylučių. Kitaip pro jas skverbsis garai. Svarbu netyčia nepradurti plėvelės laisvoje vietoje.
  4. Dėl vientisumo plėveles kloja su 10 cm užlaida - vienas plėvelės kraštas turi dengti kitos plėvelės kraštą 10 cm.
  5. Plėvelių užlaidas suklijuoja lipnia juosta. Ta pačia juosta glaudžiai priklijuoja plėvelių kraštus palei durų ir langų angokraščius, grindų ir sienų sandūrose.
  6. Garo izoliacinės plėvelės sluoksnis turi glaudžiai dengti paviršių, bet nereikia pernelyg įtempti plėvelės, nes vėliau temperatūros svyravimai gali ją pažeisti.

Inžinerinių komunikacijų ir apšiltinimo išdėstymas tarp garo plėvelių profilių ertmėje. Visi elektros instaliacijos laidai, vėdinimo ir šilto oro takai, šilumos izoliacijos plokštės sutalpinamos profilių konstrukcijos ertmėje tarp garo plėvelių.

 

GKP tvirtinimas prie profilių

Priklausomai nuo garo izoliacinės plėvelės gamintojo, gipskartonio plokštes kartais galima tvirtinti tiesiog prie plėvelės ant profilių, o kartais - ne. Pvz., drėgnoje patalpoje privalu sudaryti laisvą tarpą tarp plėvelės ir gipskartonio.

vidaus_apdaila_gipsokartoniu_v

Sieninių pertvarų montavimas iš GKP

Pertvaros tarp kambarių įrengiamos tradiciškai - iš pradžių montuojamas būsimos pertvaros karkasas iš aliuminio profilių. Prie jų priveržiamos gipso kartono plokštės.

vidaus_pertvaru_montavimas_v
Montuojamas būsimas vonios kambarys (drėgna zona).

 

Montuojant pertvaras svarbu pasirūpinti garso izoliacija. Gerai slopina garsą specialios gipso kartono plokštės.

Kitas gipskartoio plokštes naudinga montuoti 2 ir 3 sluoksniais su persidengimais - taip, kad vienos plokštės plotas dengtų po ja esančių plokščių siūles. Daug reikšmės turi pertvaros ertmę užpildanti medžiaga (mineralinė vata) ir oro tarpo plotis. Būtina kruopščiai sandarinti visus vatos sudūrimus, nepalikite plyšių tarp vatos plokščių.

Garsą izoliuojančios konstrukcijos efektyvumas matuojamas oro triukšmo izoliavimo indeksu Rw (matuojamas decibelais). Kuo didesnis Rw - tuo geresnė garso izoliacija.

Žemiau pavaizduotos įvairios karkasinių pertvarų schemos (pagal Rw indeksą ir izoliacines savybes). Pvz., išnagrinėkime pertvarą Nr 5:

garso_izoliacijos_schema
Jeigu šios pertvaros viduje sumontuoti dar du papildomus gipso kartono sluoksnius, oro tarpas būtų padalintas į keletą plonų tarpelių. Tai žymiai pablogintų garso izoliaciją, ypač žemųjų dažnių. Rw indeksas iš karto sumažėtų. Oro tarpų pločio mažinimas neigiamai atsiliepia izoliacijai, nepaisant to, kad pertvaros masė ir masyvumas padidėja. Tačiau, jeigu iš išorės prie abiejų pertvaros pusių pritvirtinti po papildomą gipso kartono plokštę - pertvaros garso izoliacinės savybės žymiai padidėtų. Rw pašoktų nuo 57 iki 63.

Atkreipkite dėmesį, kad pertvarų Nr 3 ir Nr 6 statybai buvo sunaudotas vienodas kiekis medžiagų. Akivaizdžiai matosi, kaip keičia rezultatą teisingas medžiagų montavimas.

 

Durų tarpangių tvarkymas

Angas, kuriose bus įrengiamos durys, montuoja naudojant stipresnius ir storesnius (2 mm) UA metalinius profilius, o pagrindinį karkasą - iš plonesnių (0,6 mm) UW profilių.

 

Tolesnė GKP paviršių apdaila

Toliau seka tradicinis sieninių pertvarų ir lubų paviršiaus gruntavimas, glaistymas ir išlyginimas.

 

Mūrinio namo apdaila

Paruošiamieji darbai iki kosmetinės apdailos:

  1. Šiltinimo putų polistirolo montavimas.
  2. Elektros instaliacijos nutiesimas sienomis, vėdinimo takai po pakabinamomis lubomis.
  3. Į mūrą įmontuojamos dėžutės instaliacijai.
  4. Tinkavimas.
  5. Tinko sluoksnio išlyginimas.
  6. Tinko sluoksnio užglaistymas.
  7. Grindų pagrindo sutvarkymas.

 

Šiltinimo putų polistirolo montavimas

Mūro sienos iš vidaus apšiltinamos putų polistirolo plokštėmis, naudojant purškiamas klijuojančias putas pagal tą pačią technologiją, kuri aprašyta aukščiau senos statybos buto dalyje:

  1. Mūro paviršius išlyginamas klijuojančių putų mase.
  2. Ant polistirolo plokščių tolygiai išspaudžiamos klijuojančios putos, laukiama iki 10 minučių.
  3. Polistirolo plokštės prispaudžiamos prie mūro, tvirtai laikant kelias minutes.
  4. Siūlės tarp plokščių užpildomos klijuojančiomis putomis.

 

Elektros instaliacijos montavimas mūro sienose

Elektros instaliacijos laidai (galima ir lanksčiuose plastikiniuose vamzdžiuose) nutiesiami mūro sienomis. Į sieną įmontuojamos paskirstymo dėžutės instaliacijai (su apsauginiais dangteliais nuo tinko. Po tinkavimo tokį dangtelį nuima).

 

Vėdinimo takai po pakabinamomis lubomis

Po lubų perdanga, prieš montuojant pakabinamas lubas, nutiesiami vėdinimo takai. Vėliau įrengta kabanti danga paslėps juos savo ertmėje.

 

Tinkavimas

Tinko purškimo mašina žymiai palengvina šią užduoti. Mašinos pagalba tinko sluoksnis tepamas ant mūro paviršiaus lengviau ir greičiau. 

vidaus_apdaila_tinku_v
Dirba ne jūsų rankos, o tinko purškimo mašina.

 

Tinko sluoksnio išlyginimas

Didesnį šviežio tinko sluoksnį priimta išlyginti, naudojant vadinamus "švyturėlius" - profilinius tinko išlyginimo žymeklius.

apdaila_tinkuojant_v

Žymeklių sudedamosios dalys - 2 vertikalūs profiliai-bėgeliai ir 1 horizontalus tiesiklis, judantis jais ir išlyginantis šviežio tinko sluoksnį.

Žymeklių montavimą pradėkite nuo sienos kampų. Atstumą tarp dviejų vertikalių profilių pasidarykite 10 cm mažesnį už horizontalaus tiesiklio ilgį. Tam, kad vertikalūs žymeklio profiliai laikytųsi patikimai, jų pritvirtinimui prie sienos naudokite savisriegius ir gipsinio tinko mišinį. Iš pradžių į sieną įveržiami tik savisriegiai. Vėliau ant jų bus kabinami žymekliai ir prilipdomi gipsinio tinko "blyneliais". Stenkitės įveržti savisriegius tokiu atstumu, kad iki sienos krašto būtų 30 cm, o tarp pačių žymeklių profilių - 1,3-1,5 m.

Tinkui dar neišdžiūvus reikės atlikti 2-3 išlyginimus. Kampus tarp sienos ir grindų ar lubų lyginkite, kai pagrindinė tinko masė jau po truputį pradėjo kietėti, bet dar drėgna. Šiai operacijai atlikti naudojama kampuota mentė, skirta vidinių kampų formavimui.

Po to, kai išlyginta siena jau išdžiūvo, galima nuimti žymeklius. Neužtinkuotas juostas, likusias po žymeklių profiliais, užtinkuokite tuo pačiu tinko mišiniu. Naudokitės išdžiūvusiais tinko kraštais aplink šias juostas kaip žymekliais, judinkite mažesnę tinkavimo mentelę sulig jų paviršiais.

Išlygintas ir išdžiūvęs tinko sluoksnis užglaistomas, siekiant geresnio lygumo prieš dažymą.

 

Buto vidaus apdaila

Po paruošiamųjų darbų laukia kosmetinė apdaila: dažymas, tapetai, akmens masės plytelės, vinilinės grindys, šiuolaikiniai šviestuvai, modernios durys.

 

Dažymas

Dažus, kaip minėjome aukščiau, verta rinktis pagal išeigą, kokybę, plovimo ciklus ir patalpos paskirtį (drėgna, sausa ir kt.).

vidaus_apdaila_dazant_1_

Dažymui patogesnis įrankis yra volelis. Volelį prideda prie sienos paviršiaus ir paritina vertikaliai arba horizontaliai. Kryptis priklauso nuo patalpos konstrukcijos, nuo sienų medžiagos:

vidaus_apdaila_dazant

  • Dažant sienas voleliu, reikia ritinti nuo viršaus į apačia, vertikaliai, pradėjus nuo vieno sienos kampo ir taip - iki kito kampo. Tačiau, jeigu tai siena iš horizontalių medinių lentų - potėpiai irgi turėtų būti horizontalūs.
  • Dažant lubas voleliu, reikia ritinti saulės spindulių nuo lango kryptimi.
  • Kiekvienas naujas dažų potėpio kraštas turi dengti ankstesnį 5 cm. Naujais potėpiais denkite tik šlapius ankstesnius potėpius kol jie neišdžiūvo, kitaip matysis nevienalytis dažymas ir atspalvių skirtumas.

Nepatogumų gali iškilti norint nudažyti kampus tarp sienų, tarp grindų ir sienos (būsimų grindjuosčių vietose), kitus iškilius ir įgaubtus sienų elementus, sunkiai pasiekiamas vietas. Tokie sunkiai pasiekiami ploteliai iš pradžių nudažomi mažo pločio voleliais arba teptukais, o vėliau - platesniu voleliu.

 

Tapetavimas

Šių apdailos medžiagų rinka niekada nestokoja asortimento gausos: tradiciniai popieriniai, viniliniai, šiuolaikiniai flizelino tapetai, skysti tapetai (sudėtingesnės technologijos).

vidaus_apdaila_tapetais_v

Flizelino tapetai - neaustinė medžiaga iš celiuliozės pluoštų, naudojamų popieriaus gamybai. Savo sudėtimi flizelinas yra giminingas popieriui, iš kurio paveldėjo geriausias savybes: ekologiškumą ir gebėjimą "kvėpuoti". Tačiau jis yra žymiai atsparesnis susidėvėjimui, vandeniui, plyšimui ir ugniai. Flizelino tapetai nuo popierinių skiriasi ir tuo, kad juos galima plauti. Pačiupinėjus flizelino lapas primena marlę, tik yra kietesnis už ją.

vidaus_apdaila_tapetais
Įdomiausia tai, kad daugumą flizelino tapetų galima ir reikia dažyti. Jie yra kaip pagrindas dažų sluoksniui. Šie tapetai yra bespalviai ir beveik permatomi. Jie turi reljefinį faktūrinį paviršių, imituojantį dekoratyvinį tinką arba vaizduojantį kokį nors ornamentą, raštą.

 

Akmens masės plytelės

Akmenį imituojančios plytelės (arba paprasčiau tariant - dirbtinis akmuo) - ganėtinai patvari, atspari ir graži apdailos medžiaga, imituojanti natūralaus akmens reljefą ir paviršių.  Dėl patvarumo akmens masės plytelėmis dažnai apdailina fasadus, lauko sienas, bet galima naudoti ir interjere.

vidaus_apdaila_
Akmens masės plytelės įgeria labai mažai vandens ir drėgmės, todėl šioms plytelėms nekenkia šaltis. Kitą vertus, mažas įgeriamumas reiškia, kad akmens masės plytelėms reikalingi specialūs klijai ir kad jų klojimo technologija yra ypatinga. Bet nesudėtinga, todėl kiekvienas nagingas šeimininkas gali užsiimti tuo pats.

 

Grindys

nauju_grindu_klojimas_v

Paplitusi ir mėgstama grindų dangos medžiaga - vinilinės grindys. Šios medžiagos plokštės pasižymi ilgaamžiškumu, atsparumu mechaniniams paviršiaus pažeidimams, nesudėtinga montavimo technologija. Kai kur vinilinės grindys išstūmė tradicines keramines plyteles vonios kambariuose.

 

Šviestuvai

Moderniame interjere dominuoja minimalizmas ir lemia netgi šviestuvų pasirinkimą. Vietoj anksčiau naudotų  plafonų, gaubtų ir sietynų dabar toną diktuoja patogūs LED šviestuvai, taupantis elektrą ir naudingą patalpos plotą.

 

Apšvietimo valdymas 

Atnaujinant elektros instaliaciją verta sumontuoti bent minimalų apšvietimo valdymą. Bet kurio lygio valdymas suteikia daugiau komforto, taupo elektros energiją, sukuria skirtingas interjero nuotaikas. Galimas automatinis, rankinis ir JUNG Home apšvietimo valdymas.

Rankinis ar mechaninis apšvietimo valdymas – tai ne tik klasikinis šviesos įjungimas/išjungimas jungikliu, reiktų nepamiršti, kad kai kuriose būsto vietose labai patogus dvigubas jungiklis, kuriuo yra galimybė valdyti du šviesos šaltinius. 

Apšvietimo valdymas iš dviejų vietų

Dvigubas jungiklis patogus prie įėjimo durų, kuomet atėjus galima įjungti šviesą virtuvės arba svetainės zonoje, arba iš karto abejose.

 

Dvigubo jungiklio nereikėtų painioti su trijų krypčių jungikliu, kuris naudojamas šviesai valdyti iš dviejų skirtingų taškų, pavyzdžiui, ilgame koridoriuje su jungikliais kiekviename gale arba miegamajame nuo durų ir lovos. Pastaruoju atveju naudojamas ne paprastas jungiklis, bet perjungiklis, jų funkcijos ir pritaikymas skiriasi.

Norint valdyti šviestuvą iš dviejų vietų, reikės dviejų perjungiklių, o norint valdyti iš trijų vietų – dviejų perjungiklių ir vieno kryžminio perjungiklio. Dažniausiai vienam šviestuvui valdyti užtenka dviejų taškų: kelio pradžioje ir pabaigoje, todėl dažniausiai naudojami du perjungikliai. 

Pavyzdžiui, norint miegamajame junginėti lubinį šviestuvą nuo durų ir nuo lovos, reikia dviejų perjungiklių ir pravesti laidą (3x1,5) nuo durų iki lovos. Dar prie lovos gali būti sieninis šviestuvas, jo maitinimą galima atvesti nuo rozetės. Jungiklis ir rozetė turėtų būti maždaug 25 cm virš gulėjimo aukščio, kad jį būtų galima pasiekti nesikeliant iš lovos, nuo spintelės paviršiaus – ne mažiau kaip 10 cm.

Apšvietimo valdymas miegamajame

Jungiklio prie lovos aukštis – apie 20-25 cm nuo čiužinio aukščio, sieninių šviestuvų aukštis prie lovos – apie 40-50 cm nuo gulėjimo aukščio.

 

Prie lovos geriausią naudoti dvigubą jungiklį viename rėmelyje – vienas klavišas lubų šviestuvui, kitas sieniniam šviestuvui prie lovos. Tokiu atveju lubinis šviestuvas valdomas iš trijų taškų – nuo durų ir iš abiejų lovos pusių, kad nereiktų žaisti žaidimo, kas paskutinis užmiega, tas išjungia.

Prie lovos patogu turėti ne tik paprastą rozetę, bet ir USB kištukinį lizdą telefono, planšetės ar belaidžių ausinių įkrovimui.

Visa tai iliustruoja, kaip svarbu prieš elektros instaliaciją ir apdailą apgalvoti visus scenarijus, kad paskui gyvenimas būtų patogus.

perjungiklio pajungimo schema

Dvigubo jungiklio arba perjungiklio pajungimo schema.

 

Automatinis apšvietimo valdymas realizuojamas judesio ir būvio jutiklių pagalba. Tai patogus būdas valdyti apšvietimą ten, kur jis reikalingas ribotą laiką – laiptinėje, prie nuosavo namo laukųjų durų, tualete, koridoriuje.

 Apžvietimo valdymas su jutikliais 

Reguliuojamo laiko ir šviesos ryškumo judesio jutikliai, gamintojas - JUNG. Šviesos dimeriavimas arba šviesos intensyvumo, stiprumo reguliavimas tampa interjero elementu, galinčiu jį pakeisti iš esmės. Dimeris arba intensyvumo reguliatorius parenkamas pagal šviestuvo lempų tipą, dažniausiai tai LED. Lempos turi būti pritaikytos dimeriavimui, ši funkcija žymima įvairiai, bet gana suprantamai.

Šviesos reguliavimo žymėjimas ant lempų 

Lempų gamintojai šviesos intensyvumo reguliavimo galimybę žymi įvairiai, jei lempa tokios galimybės neturi, dimeriavimo ženklas būna užbrauktas arba jo visai nėra.

Jei šviestuvas turi integruotą LED lempą, reiktų pasitikslinti, ar šviesos šaltinis dimeriuojamas ir kokio tipo jungikliu. Jei šviestuvo lempos keičiamos, tuomet problemų nekyla, lieka tik pasirinkti atitinkamas lemputes. Plačiausiai yra naudojama Triac šviesos intensyvumo valdymo technologija. JUNG asortimente yra kelių tipų dimeriavimo prietaisų: mechaninis arba automatinis sukamas jungiklis, Power Dali šviesos intensyvumo ir spavos temperatūros reguliatorius (lempoms su Dali sąsaja), universalus mini šviesos reguliatorius, kuris montuojamas į standartinę įleidžiamą dėžutę, taip pat universalus LED apšvietimo stiprumo reguliatorius, montuojamas ant LED bėgelių arba pakabinamose lubose. Šio tipo dimeriavimo prietaisus nesudėtinga sumontuoti, tinka standartiniai elektros instaliacijos laidai, intensyvumo valdymas atliekamas pasukama rankenėle, prisilietimu arba per Wi-Fi veikiančios mobiliosios programėlės pagalba.

 Šviesos valdymas dimeriais

Galimi dimeriavimo valdymo būdai.

 

Šviesos stiprumo reguliavimas leidžia pasirinkti, ar ji bus ryški, šviečianti visu 100-u procentų, ar 50-čia procentų pritemdyta romantiškam vakarui ar naktinė, skleidžianti vos 10 procentų savo ryškumo. Šviesos stiprumo reguliatorius tuo pačiu yra ir jungiklis. Bevielis šviesos (ir kitų prietaisų) valdymas lengvai realizuojamas pasirinkus elektroninius jungiklius, kurie perduoda signalą vienas nuo kito 10-30 metrų atstumu. JUNG Home sistema leidžia valdyti kelias šviestuvų grupes, reguliuoti šviesos intensyvumą, kurti įvairius scenarijus. Sistema veikia be interneto, saugiu Bluetooth Mesh ryšiu, internetas reikalingas tik tuo atveju, jei yra poreikis valdyti sistemos prietaisus nuotoliniu būdu. Kad būtų galima išplėsti funkcionalumą JUNG Home sistema suderinama su Samsung SmartThings ir mediola.

Naudodami 1/2 jungčių mygtukinį JUNG Home jungiklį, galite pasirinkti vieną iš dviejų arba keturių skirtingų veikimo funkcijų. Skirtingai nuo įprastų jungiklių ar mygtukų, JUNG Home mygtukuose yra viršutinis ir apatinis valdymo paviršiai. Tai reiškia, kad vienai svirčiai galima priskirti iki dviejų funkcijų.

Išmanus apšvietimo jungiklis

JUNG Home sistemos jungiklis.

JUNG Home prietaisai veikia nuo 230 V įtampos ir yra sujungti išmaniai ir saugiai be serverio ar interneto ryšio. Tai reiškia, kad esamą elektros instaliaciją galima greitai ir lengvai išmaniai pritaikyti JUNG Home sistemai. Įdiegimas į eksploataciją yra lengvai ir intuityviai suprantamas naudojant JUNG Home programėlę.

  • Visi JUNG Home prietaisai sujungti per Bluetooth® Mesh. Šis pasaulinis standartas užtikrina patikimą ryšį tarp prietaisų.
  • Šiam saugiam ryšiui naudojamas šifravimas pagal AES-128 standartą. Taip užtikrinama, kad nebūtų galima perskaityti jokių duomenų.
  • Daugelio prietaisų sujungimas sukuria decentralizuotą tinklą, pasižymintį didžiausiu įmanomu stabilumu. Sugedus vienam įrenginiui, sistema veikia toliau.
  • Visi įrenginiai, tiekiami su 230 V įtampa, yra siųstuvai ir imtuvai bei kartotuvai. Kartotuvo funkcija leidžia sukurti didelės apimties tinklą įvairiose patalpose ir skirtinguose aukštuose.
  • Įrenginiams konfigūruoti (nustatymams) naudojama JUNG Home Be rankinio prietaisų valdymo, JUNG Home programėlę galima naudoti ir valdymui.

Daugiau informacijos apie bevielę JUNG Home namų valdymo sistemą - praktiškai apie protingų namų sistemos įdiegimą, rasite paspaudę saugią nuorodą „Bevielė namo valdymo sistema“. 

 

Durys (varstomos, slenkančios, įstumiamos)

vidaus_duru_irengimas_v

Didelis gyvenamųjų patalpų vidaus durų asortimentas ir dizainas leidžia jas organiškai suderinti su grindų medžiaga ir su sienų spalva.

Piotr Sičiov

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?