Virtuvės įrengimo taisyklės ir išimtys
Kartais naujakuriai virtuvės įrengimą pradeda nuo baldų ir spintelių spalvos. Svarbiausi dalykai virtuvėje yra ne baldai, o patogi maisto gaminimo vieta ir jauki valgymo zona. Idėjos mažai virtuvei.
Nors atrodo, kad jokia čia išmintis teisingai sustatyti virtuvės baldus ir įrangą – juk jų vietą lemia kanalizacijos, vandens, elektros įvadai, o spintelių kiekį – virtuvės dydis. Tačiau taip nėra. Vieno ir to paties dydžio bei formos virtuvėje baldų grupavimas gali būti patogus ir nepatogus, virtuvė gali būti jauki arba nelabai – tai priklauso nuo planavimo, o gaminimo malonumą lemia prietaisų kokybė.
Pirma taisyklė – prisiminkite funkcijas ir planuokite
Apie trikampio taisyklę virtuvėje ir virtuvės baldų išdėstymą „U“, „L“, „I“, „II„ ar „G“ raidės forma informacijos yra daug ir tai, galima sakyti, yra standartas. Plačiau apie tai – „Kaip įsirengti tobulą virtuvę“.
Tačiau kiekviena virtuvė individuali, tiek pagal plotą, tiek pagal ją besinaudojančių žmonių skaičių. Todėl pirmiausia planuodami virtuvę įsivaizduokite veiksmus, kuriuos reikia atlikti gaminant valgį, pavyzdžiui, kepant žuvį. Teisingai: pirmiausia eisite prie šaldytuvo, po to stovėsite prie plautuvės ir darbastalio, reiks pasiimti prieskonius, paskui viryklė ar orkaitė, nepamirškite garų ir kvapų surinktuvo, galų gale vėl šaldytuvas, indaplovė. Atlikti visus šiuos veiksmus turi būti patogu, kad būtų kuo mažiau vaikščiojimo, lankstymosi, ieškojimo.
Prisiminkite, kad darbastalis yra pagrindinė maisto gaminimo vieta, jis turi būti didelis, ilgas, greta turi būti vietos puodui ar keptuvei pasidėti. Bet tuo pačiu netoli turėtų būti šaldytuvas, plautuvė, produktų bei prieskonių laikymo vieta. Taip pat prisiminkite, kad patogu, jei prie šaldytuvo yra pastatoma spintelė, ant kurios galima ką nors pasidėti imant ar dedant produktus į šaldytuvą. Nemažai žmonių šaldytuvą įkurdina vos ne svetainėje. Reikia erdvės ir prie orkaitės, kad netektų su karšta skarda keliauti per visą virtuvę. Jei konservuojate daržoves ir vaisius, turi būti vietos stiklainiams susidėti.
Todėl geriausia, jei virtuvę suplanuosite ir baldus išdėstysite būtent taip, kaip jums patogiausia gaminti valgį. Jei virtuvėje komunikacijos jau išvedžiotos, netgi protingiau yra perkelti kištukinį elektros lizdą ar vandens įvadą, nei paskui dešimtmečius taikytis prie nepatogios viryklės ar plautuvės vietos.
Tad verta padirbėti prie virtuvės plano ir galbūt pavyks rasti rasti racionalesnį ir patogesnį sprendimą nei diktuoja trikampio taisyklė.
Nerekomenduojama grupuoti baldų vienoje linijoje palei sieną. Tačiau siauroje patalpoje labai dažnai nėra kitos išeities. Tuomet reikėtų paieškoti atsvaros baldų linijai. Tai gali būti stalas ar suolas kitoje pusėje, svarbu, kad jie nesudarytų tiesios linijos.
Pailgos „I“ formos virtuvėje darbastalis su plautuve ir virykle vienoje pusėje, kitoje –suolas su stalu ir papildomos spintelės.
Pasistenkite baldus ir įrangą išdėstyti taip, kad reiktų kuo mažiau sukiotis, lankstytis, vaikščioti. Darbastalio aukštis turi atitikti gaminančio maistą ūgį – nuo 90 laipsnių kampu sulenktos alkūnės aukščiau per 10-15 centimetrų.
Šiuolaikinė virtuvė yra vieta, kur praleidžiama daugiausia laiko ir tai nėra vien tik maisto gaminimo vieta – tai šeimos ir svečių susibūrimo vieta, joje turi būti malonu leisti laiką gurkšnojant kavą ar arbatą, žiūrėti TV. Todėl virtuvėje būtinai reikalinga ne tik valgio gaminimo, bet ir valgymo bei poilsio zona, daugelis pageidauja televizoriaus.
Stačiakampio formos virtuvė padalinta į maisto ruošimo ir valgymo-poilsio zonas.
Kadaise buvę madingi virtuvės kampai dabar primiršti be reikalo – minkštas kampas ar sofa virtuvės erdvėje ir pietų stalas yra puiki vieta, kur galima prisėsti kavos puodeliui ar pokalbiui su kepsnį prižiūrinčia šeimininke ar šeimininku. Tuo pačiu toks sprendimas suteikia virtuvės erdvei jaukumo.
Jaukiausia virtuvės vieta yra ten, iš kurios matyti visa patalpa. Ją ir reikėtų skirti kavos gėrimui, valgymui ir poilsiui. Funkcinių zonų paskirstymas gali padėti rasti nestandartinį baldų išdėstymą ir įsirengti jaukesnę virtuvę.
Sprendimas siaurai virtuvei – jaukiausioje vietoje prie lango, iš kurios matoma visa patalpa, stovi minkštasuolis su stalu.
Yra ne viena baldų detalė, kurią irgi įmanoma išspręsti netradiciškai. Juolab, kad dažniausiai baldai projektuojami ir užsakomi. Pavyzdžiui, standartinė šiukšlių kibiro ir maisto atliekų konteinerio vieta yra spintelėje po plautuve. Tačiau kiekvieną kartą laikant rankoje išmetamą daiktą atsitraukti per žingsnį nuo plautuvės ir atidaryti spintelę nėra labai patogu – galbūt verta atliekų ir šiukšlių konteinerius patalpinti greta plautuvės esančiame stalčiuje, kad nereiktų lenktis, daryti papildomų žingsnių norint ką nors išmesti.
Kad nereiktų nuolat valyti spintelių rankenėlių, verta rinktis virtuvės baldus be rankenų, jas gali atstoti į tarpus dedamas profilis, į kurį, įkišus pirštus, durelės lengvai atsidaro. Bet kuriuo atveju baldininkai turėtų pasiūlyti tokį spintelių ar stalčių atidarymo būdą, kad neliktų žymių nuo nešvarių ar šlapių rankų.
Pagalvokite, ar ne patogesnis sprendimas šiukšlių talpa greta plautuvės.
Daugelis virtuvės spintelių fasadų spalvą derina su svetainės baldų spalva. Tikrai nebūtina, o kai kuriais atvejais net ir vengtina, nes šios zonos turi skirtingą paskirtį. Jei jau derinate, geriau derinti tik korpusinių baldų detalių spalvas.
Antra patogios virtuvės taisyklė – kuo daugiau erdvės
Erdvė yra bet kurios patalpos pagrindinis elementas – kuo daugiau erdvės, tuo labiau išryškėja visi kiti interjero elementai, medžiagos. Būtent dėl šio principo dabar pas mus vyraujantis skandinaviškas ar minimalistinis stilius diktuoja uždarų spintelių kultą, tačiau tai nėra taisyklė, kurios privalu laikytis. Kai kuriuos indus ar rakandus galima „eksponuoti“ atvirose lentynose, kabinti ant laikiklių, žinoma, jei tai daroma estetiškai.
Nebūtina visų virtuvės sienų apstatyti uždaromis spintelėmis, lentynose ar ant sienų pritvirtintuose laikikliuose galima įkurdinti nemažai daiktų.
Kadangi virtuvės baldus daugelis gaminasi individualiai, pagal užsakymą, pagalvokite kiek reikia uždarų spintelių, kad būtų galima sudėti virtuvės rakandus. Baldų gamintojai paprastai pataria, kokias spinteles rinktis, kur jas pastatyti, tačiau jie linkę priimti standartinius sprendimus.
Užsakydami virtuvės baldus nepasiduokite baldininkų norui pagaminti kiek įmanoma daugiau spintelių. Prisiminkite, kad didesnius puodus ir keptuves, virtuvės techniką geriausia laikyti pastatomose spintelėse, indus – pakabinamose spintelėse su stiklinėmis durelėmis ar indaujose. Stiklas suteikia patalpai lengvumo ir neapsunkina erdvės. Pagalvokite, kiek turite virtuvės technikos ir indų, ar kiek jų reikia, stenkitės neperkrauti virtuvės spintelėmis.
Virtuvei jaukumo suteikia minkšti baldai.
Jeigu virtuvės erdvėje yra vitrininis langas ir gražus vaizdas pro jį, būtinai tai išnaudokite įkurdinę prieš langą valgomojo stalą.
Trečia virtuvės įrengimo taisyklė – vieningas dizainas
Jeigu yra pakankamai vietos, kad būtų galima iš visų pusių apeiti virtuvės salą, kartais ir jos vienos gali užtekti visam virtuvės apstatymui. Beje, naujausia Vakarų Europos mada – kompaktiškos virtuvės salos, kuriose yra plautuvė, indukcinė kaitlentė su garų surinktuvu, darbastalis, o apačioje – spintelės puodams ir keptuvėms. Paprasta, estetiška ir funkcionalu, nereikia sukti galvos dėl spintelių ir stalo suderinimo.
Franke Mythos 2gether virtuvės įranga, telpanti saloje – plautuvė, indukcinė kaitlentė su garų surinktuvu, darbastalis. Paprasta, elegantiška, funkcionalu.
Virtuvės salos korpusas iš norimos medžiagos užsakomas baldų gamintojams, jame galima patalpinti ne tik kaitlentę, gartraukį, plautuvę, bet ir spinteles bei orkaitę, netoliese liks tik įkurdinti šaldytuvą.
Kad garai būtų efektyviai surinkti, „Franke“ gamintojo į kaitlentę integruojamo gartraukio modulis yra kaitlentės viduryje. Stiprios ketaus grotelės yra tokios tvirtos, kad ant jų galima nustumti net ir sunkius puodus ar keptuves. Net ir tuo atveju, kai kažkas išsilieja, gartraukyje yra numatytos dvi vandens surinkimo talpos, gartraukio variklis ir elektronikos komponentai atsparūs vandeniui. Ketaus groteles galima lengvai nuimti ir išplauti indaplovėje.
Savaime suprantama, kaitlentės su integruotu gartraukiu kaina didesnė nei paprastos kaitlentės ir atskiro gartraukio. Tačiau idėją visą virtuvės įrangą sutalpinti saloje galima realizuoti ir kitais būdais, pavyzdžiui, dekoratyvų gartraukį pakabinus virš viryklės arba įmontavus lubose.
Dekoratyvus Franke pakabinamų ir įmontuojamų gartraukių dizainas dera su kita virtuvės įranga.
„Franke“ virtuvinės įrangos gamintojas turi kelias produktų linijas, kurios realizuoja skirtingas koncepcijas, tačiau atskirose koncepcijose visos įrangos modeliai yra vieningo dizaino, o modelių įvairovė - didžiulė. Vieningo dizaino gartraukiai, plautuvės, maišytuvai, orkaitės, kaitlentės kuria organišką virtuvės stilių, išvengiama spalvų, formų kakofonijos, nepaisant ar virtuvė didelė, ar maža, atskira ar sujungta, sala tai ar spintelės palei sienas. Pasirinkus vieną „Franke“ gaminių liniją visa įranga harmoningai dera tarpusavyje – plautuvė, maišytuvas, gartraukis, kaitlentė ir kt. Kokybiška ir vientiso dizaino įranga bet kokią virtuvę pakelia aukštesnį lygį.
Franke Mythos linija – nesenstantis klasikinis dizainas ir bekompromisė prietaisų kokybė.
Maris virtuvė apjungia įvairių spalvų, medžiagų ir formatų garų surinktuvų ir kriauklių asortimentą. Dėl šios įvairovės virtuvinės įrangos linija yra pritaikoma tiek mažoms, tiek didelėms virtuvėms.
Smart virtuvė skirta jaunai auditorijai, kuri, nepaisant mažesnio biudžeto, nenori eiti į kompromisus dėl dizaino ir funkcionalumo.
Modulinėje Franke Frames virtuvės sistemoje yra apie 50 įrangos modelių – tai plautuvės, gartraukiai, maišytuvai, viryklės, orkaitės.
„Franke“ virtuvės įrangoje sėkmingai dera medžiagų kokybė, technologijų pažanga ir aukšto lygio dizainas, už kurį gamintojas kone kasmet pelno tarptautinius apdovanojimus. Šio gamintojo virtuvės prietaisai nėra tik tiesmukiška funkcija – vandens maišytuvas ne tik leidžia vandenį, vandens srovė gali būti laminarinė, paprasčiau šnekant - nesitaškanti į visas puses, o maišytuvas – sensorinis – vėlgi, paprasčiau sakant, vanduo pradeda tekėti priartinus ranką. Kuris, nors kartą gaminęs valgį, nežino situacijos, kai miltuota ranka tenka atsukti vandenį ir mintyse nusikeikti, kad ir vėl teks valyti maišytuvo rankenėlę...
Kad nereiktų pirkti plastikinių butelių su vandeniu, „Franke“ turi maišytuvus su integruotu filtru geriamajam vandeniui. Patogu, tvaru ir sveika.
Franke Vital maišytuvas - užpatentuota filtravimo technologija, telpanti labai mažoje filtro kapsulėje.
Tad virtuvei, kurioje nuolat verda gyvenimas, neverta taupyti – kad būtų skanu, maisto gaminimas turi būti malonus.
Kaip įsirengti mažą virtuvę
Šveicarijos virtuvinės įrangos gamintojas „Franke“ nesiorientuoja vien į didelio biudžeto virtuves. Šio gamintojo asortimente dalis gaminių skirti mažesnio biudžeto ir mažoms virtuvėms, išlaikant aukšto lygio gaminių kokybę ir dizainą, pirmenybę teikiant gamtą tausojantiems sprendimams. Gamintojas mano, kad ateitis priklauso tvarioms medžiagoms ir technologijoms, mažiems namams. Besaikis vartojimas tampa nemadingu ir netgi žalingu. Namai ir virtuvės irgi patiria tam tikrą transformaciją – jie tampa maži, bet išmanūs.
Vokietijos statybų finansavimo įmonė „Schwäbisch Hall“, bendradarbiaudama su 16 partnerių, pastatė demonstracinį 25 kv. m ploto išmanųjį gyvenamąjį namą, kuriame yra visos pilnaverčiam gyvenimui reikalingos erdvės – virtuvė-svetainė, miegamasis, vonios kambarys.
25 kv. m ploto namas ir vidaus patalpų planas.
Namas valdomas per mobiliuosius įrenginius, balsu, gestais, jutikliniuose ekranuose ar jungikliais. Visos naudotos medžiagos ir gaminiai yra mažo ir efektyvaus energijos vartojimo koncepcijos dalis.
„Franke“ išmaniojo namo virtuvėje įrengė Vital maišytuvą su filtru. Vos 7 cm ilgio kompaktiškoje filtro kapsulėje yra patalpinta unikali filtravimo membrana su anglies filtru. Iš geriamojo vandens pašalinamos bakterijos ir mikroskopinės plastiko daleles, chloro likučiai, neutralizuojami kvapai, bet vandenyje lieka naudingi organizmui mineralai. Turint tokį filtrą nereikalingi vietą užimantys ąsočiai, filtrų kasetės, nelieka būtinybės naudoti plastikinę tarą.
Maža virtuvė išmaniajame name.
Pirma mažos virtuvės taisyklė – nenaudokite masyvių baldų ir masyvios technikos, ją pasistenkite integruoti į baldus. Antra taisyklė – kuo mažiau skirtingų faktūrų paviršių, skirtingų formų.
Kai plautuvė ir maišytuvas tampa dizaino elementais... Franke Mythos linijos gaminiai.
kad mažoje virtuvėje būtų patogu gaminti ir palaikyti švarą būtina turėti bent keletą priedų ir indų, kurie darbą prie plautuvės palengvina ir pagreitina. Iki šiol "Franke" plautuvių priedai buvo derinami prie atskirų plautuvių modelių, o dabar dėl reguliuojamo teleskopinio bėgelio jie tapo universalūs, tinka nuo 340 iki 540 mm dydžio plautuvėms.
Verdančio vandens kranas
Jeigu mažos virtuvės erdvės nesinori apkrauti arbatinukais ir filtrais, yra dar kompaktiškesnis sprendimas – Franke Mondial maišytuvas, kuris yra 4 arba 3 viename: karštas, šiltas, šaltas vanduo ir filtruotas.
Franke Mondial maišytuvas vietoje virdulio ir filtravimo įrangos – iš čiaupo bėga šaltas, filtruotas šaltas, karštas ir filtruotas verdantis (iki 100 laipsnių C) vanduo.
Vienoje maišytuvo pusėje yra karšto ir šalto vandens rankenėlė, o kitoje - filtruoto vandens rankenėlė, turinti LED apšvietimą. 33 cm aukščio verdančio vandens maišytuvas yra iš nerūdijančio plieno, turi klasikinę valdymo svirtį, snapelį galima pasukti 360° kampu, maišytuvo dizainas dera su kita „Franke“ virtuvės įranga. Spalvotas šviesos žiedas ant valdymo rankenėlės vizualiai rodo, kada leidžiamas karštas, kada šaltas vanduo. Kad vaikai nesugebėtų atsukti verdančio vandens, jį paleisti galima tik sukamuoju judesiu ir slegiant, verdantis vanduo bėgs tik atsukus rankenėlę iki galo, spaudžiant ir laikant. Iš LED apšvietimo intensyvumo galima matyti leidžiamo vandens temperatūrą.
Tad kavą ar arbatą galima pasiruošti be virdulio, kuris užima vietą ir dana dažnai genda, nenaudojant elektros.
Mažos virtuvės svarbu neapkrauti indais, puodais, buitine technika, nedidelėje erdvėje rekomenduojama sukurti šviesią aplinką, erdvės pojūtį. Erdvę praplečia neutralios spalvos liejamos besiūlės grindys. Jos, beje, itin patogios valymui.
Erdvės pojūtį padeda sukurti sienų spalva – nebūtinai tai turi būti balta. Tai gali būti persiko, dramblio kaulo, kreminio ar kitų pastelinių atspalvių sienos bei baldai. Dėl įvairovės galima rinktis apatines spinteles tamsesnių spalvų, o viršutines – šviesesnių, bet mažoje erdvėje nereiktų naudoti daugiau kaip trijų spalvų. Mažoje virtuvėje reiktų vengti ornamentų, stambių interjero detalių, ryškių akcentų. Dizaineriai rekomenduoja vengti kontrastingų stalviršių, žodžiu, visko, kas spalva, dydžiu traukia dėmesį ir okupuoja erdvę.
ASA.LT informacija, parengta bendradarbiaujant su „Franke“ atstovybe Lietuvoje
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka