Vonios kambario įrengimas
Atnaujinta: 2024-09-05

Vonios kambario planavimas, hidroizoliacija, didelių plytelių klijavimas.

Vonios kambario įrengimas

 

Vonios kambario planavimo principai 

Jau seniai vonios kambarys iš maudymosi ar prausimosi patalpos tapo poilsio vieta. Nepaisant to, kad daugėja įvairios įrangos ir jų funkcijų, vonios kambarys pirmiausia turi būti praktiškas, patogus, lengvai valomas.

Pirmoji užduotis įrengiant vonios kambarį – patogiai suplanuoti erdvę, išdėstyti santechnikos prietaisus. Jeigu vonią planuojate be dizainerio pagalbos, pirmiausiai tiksliai išmatuokite patalpą ir pabandykite pagal matmenis bei įvadus išdėlioti santechniką ir baldus. Kuo tikslesni bus matavimai, tuo mažiau streso patirsite, kai reiks įmontuoti ir pajungti santechnikos prietaisus. Tai liečia tiek didelį, tiek mažą vonios kambarį, nes ši patalpa reikalauja daugiausia investicijų – plytelės, hidroizoliacija, brangi vonios keramika ir maišytuvai. O kur dar paslėpti nematomi vamzdžiai ir jų jungtys. Todėl viskas turi būti tiksliai suplanuota.

Neužtenka vien išmatuoti vonios kambario ilgį, plotį ir aukštį. Į mastelio planą taip pat reikia įtraukti langus ir duris su varstymo kryptimi, nišas, stogo šlaitus, sijas, šachtas, nepamirškite pažymėti elektros instaliacijos vietų, tikslaus grindų aukščio, kai bus išklijuotos plytelės, stacionarių radiatorių, gyvatuko ir svarbiausia – vandens ir kanalizacijos įvadų vietų.

vonios kambario planavimas
Retai kada vonios kambarys būna taisyklingos formos, tikslūs matavimai ir pagal atitinkamus matmenis parinkti prietaisai yra svarbiausi planavimo etapai.

 

Atkreipkite dėmesį į judėjimo kryptis ir santechnikos prietaisų montavimo aukštį. Klozetas neturi būti tolimiausiame kampe, nes juo naudojamasi dažniau nei dušo kabina. Prieš praustuvą ar klozetą būtina ne mažiau kaip 75 cm gylio ir vieno metro pločio erdvė, dušo plotas turėtų būti ne mažesnis kaip 80 cm x 80 cm. Patogiausia, jei viršutinis klozeto kraštas yra 41–45 cm virš grindų, praustuvo – 85–90 cm. Tarp sanitarinių objektų turi būti išlaikytas ne mažesnis kaip 20 cm atstumas. Santechnikai paprastai laikosi šių standartų, bet, jeigu šeimoje yra mažų vaikų ar aukšto ūgio žmonių, galima rinktis kitus aukščius. Tačiau apie tai reikia pagalvoti iš anksto.

santechnikos prietaisų montavimo_auksciaiStandartiniai santechnikos prietaisų montavimo aukščiai.

 

Dabar stengiamasi drabužių skalbimo ir džiovinimo funkciją iškelti į atskirą patalpą, o vonios kambarį paversti tarsi nedideliu namų SPA, kur praleidžiama vis daugiau laiko. Taigi vonios kambaryje reikia gerai apgalvoti ir numatyti visus būtinus prietaisus ir juos tinkamai išdėstyti, ne mažiau svarbus geras apšvietimas.

Kad vonios interjeras nebūtų nuobodus, vonios kambaryje gali būti vienas kitas akcentas – paveikslas, plytelių intarpas, vaza su gėlėmis ir pan. O jeigu yra galimybė gulint vonioje grožėtis pro langą atsiveriančiu vaizdu, tokią progą būtina išnaudoti.

 

vonios kambario interjerasKuriant vonios interjerą verta prisiminti, kad vonios kambarys yra ne tik higienos, bet ir poilsio vieta.

 

Hidroizoliacija vonios kambaryje 

Nepaisant, kokia bus galutinė sienų ir grindų apdaila, vonios kambaryje reikalinga dalies sienų ir viso grindų ploto hidroizoliacija. Hidroizoliacija reikalinga grindims ir sienų plotams, kuriuos gali veikti vanduo.

Hidroizoliacijos medžiagos pasirinkimą lemia pagrindo tipas ir vandens apkrovos lygis, t.y., reikia įvertinti, ar paviršių reikia apsaugoti tik nuo besitaškančio vandens, ar reikia izoliuoti vandenį, kuris sukuria slėgį, koks yra, pavyzdžiui, dušo pado arba trapo grindyse zonoje. Rekomenduojama hidroizoliuoti visą vonios kambario grindų plotą ir dušo kabinos, vonios bei praustuvo zonas.

hidroizoliuojamos zonos vonioje 
Šių zonų hidroizoliacija rekomenduojama pagal Vokietijos standartus. Skandinavijos šalyse yra priimta hidroizoliuoti visas vonios kambario plokštumas (sienas ir grindis).

 

Hidroizoliacijai dažniausiai naudojama teptinė mastika arba speciali plėvelė. Ką rinktis, priklauso nuo pagrindo. Jei pagrindas yra stabilus, gelžbetonio, mūro, betono, išlyginamasis grindų sluoksnis, tinka teptinė hidroizoliacija, pavyzdžiui, Knauf Flächendicht – tai naudojimui paruošta tepama dispersinė masė. Ją galima naudoti ant beveik visų įprastų paviršių. Vandens pratekėjimui jautrios vietos – sandūros tarp sienos ir grindų, zonos aplink vamzdžius papildomai izoliuojamos Flächendichtband elastinga hidroizoliacine juosta, kuri įplukdoma į užteptą hidroizoliaciją, prispaudžiama ir užtepama tuo pačiu arba antru Knauf Flächendicht sluoksniu.

Hidroizoliacinė juosta Flachendicht naudojama sandūrų tarp sienų ar sienų ir grindų izoliavimui, t.y. vidaus kampams. Vamzdžių išvadų izoliavimui ši juosta netinka, tam naudojami manžetai - plačiau: https://www.knauf.lt/produktai-ir-sistemos/produktu-a-z/dichtmanschetten.html, jie pritaikomi pagal izoliuojamų vamzdžių skersmenį. 

tepama hidroizoliacijaTepama Knauf Flächendicht hidroizoliacija dengiama dviem sluoksniais. Pirmas sluoksnis išdžiūsta vidutiniškai per 5-6 valandas, ant jo tepamas antras sluoksnis.

 

Svarbus momentas tas, kad hidroizoliacijai paprastai vienos medžiagos nepakanka, reikalingos papildomos juostos kampams, manžetai aplink vamzdžius ir kt. Rekomenduojama naudoti vieno gamintojo medžiagas – t.y., hidroizoliacinę mastiką, gruntą, juostas kampams, manžetus, plytelių klijus, silikoną ir siūlių užpildą. Tokia rekomendacija atsirado ne dėl noro parduoti kuo daugiau medžiagų, bet dėl medžiagų sąveikos – vieno gamintojo medžiagų sąveika, tarpusavio sukibimas yra išbandyti ir garantuoti.

medžiagos vonios hidroizoliacijaiVonios kambario apdailai dėl medžiagų suderinamumo rekomenduojama naudoti vieno gamintojo sistemos medžiagas.

 

Hidroizoliacinės plėvelės klojimas

Jei sienų ar grindų paviršius ne visai stabilus, linkęs trupėti, jei tai kelių medžiagų derinys ir kyla abejonių, ar teptinė hidroizoliacija gerai sukibs su pagrindu, patikimiau naudoti specialią, hidroizoliacijai skirtą polipropileno pagrindo plėvelę Knauf Abdichtungs- & Entkopplungsbahn.

Kaip ir tepama hidroizoliacija, ritininė gali būti naudojama ant tų pačių pagrindų, be to, ant OSB plokščių, naudojant pagrindą atitinkančius gruntus, klijuojama cementiniais plytelių klijais. Ši plėvelė tinka net ir ant OSB, MDP, Cetris plokščių.

Tai elastinga, specialaus pluošto lanksti, plona (1,5 mm) plėvelė, iš abiejų pusių padengta flisu. Plėvelė nelaidi vandeniui ir patikimai uždengia nedidelius plyšius, didesnius plyšius reikia užtaisyti remontiniu glaistu Knauf Reparaturspachtel. Plėvelės rulono ilgis – 5 m, plotis -1 m.

Dėl geresnio sukibimo hidroizoliuojamą paviršių pirmiausia reikia nugruntuoti giluminiu Knauf Tiefengrund arba, jei pagrindas silpnai įgeriantis - Knauf Specialhaftgrund (Spezialhaftgrund) gruntu. Grunto džiūvimo laikas – apie 3 valandos, tačiau geriausia nugruntuoti paviršius iš vakaro, o kitą dieną tęsti darbus.

Ant išdžiūvusio grunto tepamas plonas K6 klijų sluoksnis, Abdichtungs- & Entkopplungsbahn ritininės hidroizoliacijos juosta klojama ant šviežiai padengto plytelių klijų sluoksnio. 

Išspaudžiamos oro pūslės ir plėvelės juosta prispaudžiama bei išlyginama mentele. Kai paklota viena plėvelės juosta, klijais dengiamas kitai juostai skirtas plotas, plėvelių kraštus užleidžiant per 6 cm (ši zona plėvelės kraštuose yra pažymėta). Ant šios zonos būtinai reikia užtepti Knauf Power-Elast hermetiko ir paskirstyti 2 mm dantyta mentele. Sandūros zoną prispausti ranka ir perbraukti plastikine mentele arba buku metaliniu glaistikliu.

Sandūras galima formuoti ir neperdengiant plėvelės kraštų. Tokiu atveju plėvelės kraštai suglaudžiami, o ant sandūros tepamas Knauf Power-Elast hermetikas, o ant viršaus klijuojama Knauf Flächendichtband elastinga hidroizoliacinė juosta.

Hidroizoliavus visą plokštumą seka kitas darbų etapas – plytelės klijuojamos tiesiog ant hidroizoliuojančios dangos.

hidroizoliacinė plėvelė
Hidroizoliacinė plėvelė klojama ant plytelių klijų sliuoksnio. Plytelės klijuojamos ant hidroizoliacinės plėvelės tepant plytelių klijus.

Jeigu planuojate vonios kambarį klijuoti didelio formato plytelėmis, reiktų naudoti būtent hidroizoliuojančią plėvelę, nes ji amortizuoja pagrindo įražas ir neleidžia plytelėms suskilti. Didelio formato plytelėmis laikomos tokios, kurių karštinės yra 60-120 cm ilgio.

hidroizoliacija po didelio formato_plytelemisDidelio formato plytelėms klijuoti vonios kambaryje rekomenduojama naudoti hidroizoliuojančią ritininę plėvelę Knauf Abdichtungs- & Entkopplungsbahn ir Knauf K3 klijus.

 

Didelių plytelių klijavimas 

Didesnio formato plytelėms klijuoti ant grindų rekomenduojami Knauf K3 klijai, o ant sienų - K4 arba K5 klijaijuos tepant ant pagrindo ir ant plytelių. Šie klijai yra skystesnės konsistencijos ir gerai užpildo visas ertmes nepalikdami tuščių vietų. Tuo pačiu pasižymi stipriu sukibimu ir elastingumu, tinka tiek vandeniu, tiek elektra šildomoms grindims.

Klijuojant dideles plyteles sudėtingiausia yra jas išdėlioti taip, kad į akis nekristų nupjautos plytelės. Didelio formato plytelės vizualiai padidina erdvę, o nupjautos tą įspūdį sugadina, todėl nupjautas plyteles reiktų stengti pakloti tose vietose, kur jos bus mažiausiai matomos. Geriausia plytelių išdėstymo planą pasiruošti prieš klijavimą.

Jei nenumatytas konkretus aukštis, iki kurio bus klojamos plytelės, dideles plyteles pradėkite klijuoti nuo apačios. Jei numatėte plytelių dangą klijuoti iki konkrečios sienos vietos, plyteles pradėkite kloti nuo viršaus, o apačioje klijuokite pjaustytas plyteles.

Stačiakampėse patalpose, kad ant grindų išlaikytumėte tolygų plytelių raštą, nustatykite grindų centrą ir per jį, lygiagrečiai su šoninėmis sienomis įtempkite virvę. Pagal ją sulygiuokite pirmąją plytelių eilę. Plyteles pradėkite klijuoti nuo vidurio palei lygiavimo virvę.

Jei grindų ir sienų plytelės yra vienodo dydžio, grindų siūles lygiuokite su sienų siūlėmis.

Pirmiausia klijais dengiamas 1-2 plytelių ploto grindų pagrindas, tada dantyta glaistykle klijais tepama plytelė, truputį reikia luktelti, kol klijai šiek tiek apsausės ir prispausti plytelę. Prispausta plytelė keliose vietose pastuksenama guminiu plaktuku, kad garantuotai neliktų oro ertmių. Patikrinamas lygumas su gretima plytele.

Didelio formato plytelių klijavimasDidelio formato plytelės klijuojamos tepant klijus ant plytelės ir pagrindo, svarbiausia – nepalikti oro ertmių.

 

Plytelių klojimo trukmė ir galimybė koreguoti plytelės padėtį priklauso nuo pagrindo ir plytelių įgeriamumo bei aplinkos temperatūros, vidutiniškai tai yra 10-15 minučių. Lygiems tarpams suformuoti naudojami pleištai ir jų stoveliai, kurie išdžiūvus klijams tiesiog nulaužiami.

Kad galutinis rezultatas būtų nepriekaištingas, svarbu tinkamai užglaistyti siūles.

siūlės tarp plytelių
Didelio formato plytelių negalima kloti be siūlių, siūlės tarp plytelių būtinos, o jų plotis negali būti mažesnis nei 3 mm.

Didelių matmenų plytelės vizualiai praplečia net mažiausią vonios kambarį. Tad savo 5 kv. m voniai drąsiai galite rinktis 30x60 ar net didesnes plyteles – mažiau dalijimų, daugiau erdvės.

Kuo siauresnės bus siūlės tarp plytelių, tuo elegantiškiau atrodys. Patartume net šviesių plytelių siūles glaistyti asfalto spalvos pilku užpildu – taip bus praktiškiau, nes valomos šviesios siūlės patamsėja netolygiai ir akivaizdu, kur dažnai valoma, o kur šeimininkė rečiau prideda ranką.

Per daug nesižavėkite spalvotais užpildais – retai kada pavyksta parinkti spalvas taip, kad jos tiktų prie plytelių, ir tai labai pastebima. Geriau neutralesnis pilko užpildo ir spalvotos plytelės derinys

Labai svarbios papildomos pastabos, klijuojant didelio formato plyteles:

  • Būtinas ypač lygus pagrindas, rekomenduojama tolerancija 2 mm/2 m;
  • Rekomenduojama plyteles kloti įrengiant kryžmines siūles, t.y., vengti siūlių prakeitimo;
  • Būtinos temperatūrinės siūlės, maks. kas 5 metrus (šis reikalavimas labiau tinkamas didesnio ploto patalpose arba įrengiant terasas ar balkonus);
  • Didelės plytelės stipriai pailgina klijų rišimosi laiką, t.y., vėliau galima vaikščioti, glaistyti siūles ir apkrauti eksploatacinėmis apkrovomis, lyginant su įprastinio formato plytelėmis, vėliau.

Praustuvas ir maišytuvas 

Vonios kambaryje patogiausias praustuvas yra apie 60 cm ilgio ir maždaug 50 cm pločio, bet gali būti ir siauresnis bei ilgesnis, pavyzdžiui, 80x40 cm. Taip pat galite rinktis iš skirtingų praustuvo tipų – atskirai kabantį, pakabinamą arba pastatomą virš stalviršio bei įleidžiamą į stalviršį. Yra praustuvų, klijuojamų po stalviršio apačia. Tokius praustuvus lengviau valyti, vonioje dominuoja baldas, o ne sanitarinė keramika, nes pastaruoju metu vyrauja tendencija paversti vonios kambarį tikru kambariu – su foteliais, gėlėmis, žvakidėmis, krištoliniais švietuvais ir užuolaidomis iki žemės – tarsi ištrinti ribą tarp vonios ir kitų patalpų. Vietoj plytelių tokia patalpa klijuojama drėgmei atspariais tapetais arba dažoma drėgmei atspariais dažais.

praustuvo aukstisPasirinkus virš baldų montuojamą praustuvą, reiktų atkreipti dėmesį į aukštį nuo grindų, kartu su spintele jis neturėtų būti aukščiau kaip 80-90 cm.

 

Jeigu WC numatytas atskirai, jame būtinas praustuvas rankoms nusiplauti. Todėl visi santechninės keramikos gamintojai komplektuoja ir mažus praustuvėlius, kurių plotis gali būti iki 20 cm, taigi telpa ir mažiausioje patalpoje. Aišku, tokiame praustuve bus nepatogu valytis dantis ir praustis veidą, bet rankoms nusiplauti visiškai pakanka.

Kitas svarbus prietaisas - praustuvo ir vonios maišytuvas: jo aukštis ir snapelio ilgis bei pasukimo kampas, maišytuvo pasvirimo kampas. Kad vanduo sklandžiai nubėgtų, kai kurių formų praustuvams labiau tinka pasvirę maišytuvai.

Maišytuvo aukštis, atsukimo ir užsukimo sklandumas irgi svarbūs, ypač jei šeimoje yra vaikų - ar jie pasieks, ar atsisuks vandenį patys, ar sugebės jį uždaryti, ar jiems bus patogu plautis rankas?

Kad vanduo netykštų į šalis, maišytuvo aukštį reiktų rinktis pagal praustuvo gylį ir formą. Santechnikos gamintojai paprastai turi visą vonios kambario santechnikos komplektą: įvairaus aukščio maišytuvus pritaikytus kriauklių (praustuvų) dydžiui ir formai, dušo, dušo-vonios sistemas su dušo pajungimu, dušo galvas, aksesuarus ir kt. Taip gamintojai garantuoja, kad įranga bus maksimaliai funkcionali ir tarpusavyje derės pagal stilių bei dizainą.

maišytuvo pasvirimo kampasMaišytuvo pasvirimo kampas, aukštis turi būti tokie, kad vanduo netykštų į šalis.

 

Dušas ar vonia? 

Kas geriau – dušo kabina ar vonia? Tai priklauso nuo šeimos įpročių. Vaikus maudyti patogiau vonioje, kurioje jie gali plukdyti laivelius bei ančiukus ir džiaugtis vonios putomis. Vonia patogesnė ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes jiems sunkiau ilgiau išstovėti duše. Be to, senjorams patogiau, jeigu prie vonios krašto bus pritvirtintos specialios rankenos. Tiesa, dušo kabina su sėdyne patenkins ir jų poreikius. Taigi, esant galimybei, geriausia planuoti ir vonią, ir dušo kabiną, nuolat skubantiems žmonėms.

Jeigu nepakanka vietos dušui su vonia ir renkatės vonią, galima užsakyti specialią stiklo sienelę, tvirtinamą prie sienos ant vonios krašto.

Kita vertus, net ir nedideliam vonios kambario kampui galima rasti tinkamą dušo kabiną. Dušo kabiną galima suformuoti tarsi nišą tarp dviejų sienų, tuomet sutaupysite užsakydami vien dušo duris. Didesnės erdvės pojūtį suteiks skaidri dušo kabina – kvadratinė, stačiakampė, suapvalinta ar penkiakampė. Pastaroji labiausiai ergonomiška – užima mažiausiai vietos ir yra pakankamai patogi. Kad stiklo nereikėtų itin kruopščiai valyti, atkreipkite dėmesį, kad stiklas būtų padengtas antikalkiniu sluoksniu. Tonuota plėvele dengti stiklai – skonio ir interjero koncepcijos dalykas.

Kaip kurios įmonės  gamina įvairių formų dušo kabinas, taip pat dušo kabinas su nuolydžiais po šlaitiniu stogu, išpjovomis, kai reikia pritaikyti prie potinkinio WC/bide, su lentynėlėmis, žodžiu, galimi įvairūs nestandartinių dušo kabinų variantai, kuriuos galima sumontuoti mažame vonios kambaryje ar pritaikyti nestandartinei situacijai. Tai dušo sienelės, stačiakampės su vieneriomis ar dviem durimis, pusapvalės, penkiakampės dušo kabinos.

Vizualiai vonios kambarį didina berėmės dušo kabinos. Berėmių dušo kabinų  yra įvairaus dydžio, su į vidų ir išorę atsidarančiomis durimis berėmių dušo kabinų. 

Juoda dušo kabina

Pastaruoju metu madingos dušo kabinos juodais rėmais.  Iš tiesų dušo kabina ar dušo sienelė su juodais profiliais puikiai dera beveik visuose vonios kambariuose, ypač kai juoda spalva atkartojama kitose detalėse, prietaisuose, aksesuaruose.

Juoda dušo kabina

Juodos spalvos dušo kabinos rėmai – išskirtinis akcentas, kurį nesudėtinga suderinti su kitais vonios kambario prietaisais ar aksesuarais.

Vertikalūs ir horizontalūs dušo kabinos metalo profiliai yra padengti juoda matine spalva (gali būti naudojama bet kuri kita RAL paletės spalva), pagal profilių spalvą pritaikomi vyriai, rankenos, magnetiniai sandarikliai ir kita furnitūra.

Dušo kabinos įrengimas

Juoda dušo kabinos spalva harmoningai kontrastuoja su balta.

Juodų rėmų dušo kabinų stiklo plokštumos gali būti suskaidytos mažesniais ar didesniais langais, toks sprendimas tampa dar stipresniu interjero akcentu. Langų vaizdas išgaunamas dekoruojant stiklą šilkografijos būdu.

Madingos dušo kabinos

Dušo kabinos stiklo plokštumos suskaidymas - juodų linijų efektą sustiprinantis akcentas.

 

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su UAB "Knauf" 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?