Sausosios grindys yra grindų dangos pagrindas, jam įrengti nereikia sunkaus betono, nėra šlapių darbų. Sausų grindų įrengimas ir medžiagos.
Kaip grindų pagrindas ir išlyginamasis sluoksnis dažniausiai naudojamas betonavimas, tačiau ne visur jis tinka, betonas sunkus, sudėtinga užkelti į viršutinius aukštus, reikia laukti, kol išdžius. Be to, tai papildoma statybinė drėgmė, kuri nepageidaujama, ypač šaltuoju metų laiku. Tuo tarpu juodgrindes iš sauso išlyginamojo sluoksnio ir specialių grindims skirtų gipskartonio plokščių galima įsirengti patiems, nereikia specifinių įrankių ir kėlimo technikos. Tai lengva ir greitai įrengiama konstrukcija, ypač tinka renovacijoje, remontuojant senus butus ir namus. Ant grindinių Knauf Brown plokščių pagrindo galima kloti beveik visas grindų dangas, išskyrus didelio formato (daugiau kaip 33x33 cm) plyteles ir klijuojajamas medines parketlentes.
Ant vieno sluoksnio gipso plaušo plokščių Knauf Brio galima kloti 40x40 cm plyteles, norint klijuoti didesnes plyteles (iki 120 cm kraštinės), reikia naudoti skiriamuosius sluoksnius, pvz. hidroizoliacinę ir skiriamąją plėvelę Knauf Abdichtungs und Entkopplungsbahn. Ant šių plokščių galima klijuoti sluoksniuotą parketą arba masyvias medines dangas. Tačiau galioja bendra taisyklė, kad medinės dangos storis neviršytų 2/3 pagrindo storio, t.y., ant 18 mm Knauf Brio plokštės galima klijuoti daugiausia 12 mm storio medines dangas. Norint klijuoti didesnio storio dangas, reikia kloti storesnes Knauf Brio plokštes (23 mm ) arba dėti du sluoksnius (18 mm + 18 mm arba 18 mm + 23 mm, arba 23 mm + 23 mm).
Sausų grindų konstrukcija
Kas sudaro sausąsias grindis? Pagrindinės sudedamosios dalys yra išlyginamasis perlito arba keramzito sluoksnis ir gipskartonio Knauf Brown arba gipso plaušo Knauf Brio plokštės.
Biraus posluoksnio paskirtis – išlyginti nelygų pagrindą. Jeigu įrenginėjamos visai naujos konstrukcijos grindys, tai patogiau ir paprasčiau išsilyginti grindis, pavyzdžiui, ant medinių sijų naudojant apkrovas laikančią plokštę (OSB, MDP ar pan.) ar lentas. Birus posluoksnis yra patogus pagrindo išlyginimui ar komunikacijų išvedžiojimui, tačiau nėra būtinas ir, jeigu galima išvengti, tai geriau jo neįrenginėti. Jis nesuteikia geresnės smūginio garso izoliacijos (izoliaciją užtikrina termoizoliacinis mineralinės vatos sluoksnis), be to, birus posluoksnis kažkiek silpnina konstrukciją, t.y., mažina apkrovų laikomą galią. Paprastai gyvenamosiose patalpose apkrovų laikymo pakanka, tačiau kitais atvejais, pavyzdžiui, visuomeniniuose pastatuose ar komercinėse patalpose jei įmanoma biraus posluoksnio reikėtų vengti.
Smūginį garsą geriausiai izoliuoja speciali vata. Jos paskirtis – „pakabinti“ grindų dangą, neleisti garsui patekti į pastato konstrukcijas, t.y., į perdangas, sienas, kolonas ir t.t. Grindų konstrukcija turi būti atribota, ir tai daro vata.
Sausos grindys gali būti įrengiamos ant išlyginto grunto, betono perdangos, medinių lentų ar OSB plokščių.
Sausosios grindys tinka sausoms patalpoms, kur palaikoma normali temperatūra ir nėra pastovios drėgmės, agresyvios aplinkos bei didelių apkrovų. Tai idealus variantas individualiuose namuose, palėpėse, senamiesčiuose, visur, kur perdangos medinės. Jeigu ant sausų grindų įrengiama hidroizoliacija, jos tinkamos ir virtuvėse bei vonios kambariuose. Svarbu, kad į šių grindų konstrukciją nepatektų vanduo.
Drėgnoms patalpoms labiau pritaikytos gipso plaušo plokštės Knauf Brio, nes jos yra impregnuotos. Pagal europinį standartą jų tipas – GF-W1. W1 - reiškia impregnuotos.
Sausų grindų montavimas
Pirmiausia ant grunto ar betoninės perdangos klojama polietileno plėvelė. Skiriamajam sluoksniui ant grunto ar betoninės perdangos naudojama 0,2 mm storio polietileno plėvelė, ant medinės – specialus vaškuotas popierius Knauf Schrenzlage.
Knauf Schrenzlage popierius gali būti naudojamas visais atvejais. Ant betono jis gali būti keičiamas į PE plėvelę, tačiau popieriaus klojimas yra patogesnis, nes jis yra standesnis ir nesibanguoja. Patiesti ir ištempti PE plėvelę yra sudėtingiau.
Plėvelės ar popieriaus juostų kraštų klijuoti nebūtina. Perimetru perdengimas gaunamas automatiškai, nes perimetro izoliacinė juosta Knauf Randdammstreifen turi „sijoną“ iš plėvelės, tad pakanka palei sieną nupjauti PE plėvelės ar specialaus popieriaus juostas ir ant viršaus užleisti perimetro juostos „sijono“ plėvelę.
Po to visu patalpos perimetru ant sienų vertikaliai uždedama perimetrinė sandarinimo juosta Knauf Randdammstreifen. Perimetrinė izoliacinė juosta tvirtinama ≥ 5 cm aukščiau nei grindų dangos lygis. Galima naudoti putplasčio atraižas, tačiau patogiau naudoti tam tikslui skirtą specialią elestingą juostą Knauf Randdämmstreifen FE, kuri užtikrina sandarumą ir garso izoliaciją bei perima konstrukcijų deformacijas, jei tokių būna.
Tais atvejais, kai grindų konstrukcijai keliami atsparumo ugniai ir/arba padidintos garso izoliacijos reikalavimai, palei sieną reikėtų tvirtinti standžios mineralinės vatos juostas (10-12 mm storio). Jos nedegios ir geriau izoliuoja garsą.
Jei svarbu tik garso izoliacija, tai reikia naudoti arba mineralinės vatos juostas, arba galima pjaustyti vatą, kuri klojama visa plokštuma po gipsinėmis plokštėmis.
Juosta tvirtinama prie sienos, apatinis juostos kraštas glaudžiamas prie grindų pagrindo.
Perimetrinė sandarinimo juosta Knauf Randdämmstreifen FE turi lipnią juostą, kuria prikimba prie sienos.
Priklijavus juostą pilamas sausas grindų sluoksnis. Išlyginamasis sluoksnis formuojamas iš 2-4 mm frakcijos sauso keramzito arba perlito, jis negali būti drėgnesnis nei 1 proc.
Birus keramzito sluoksnis labai patogus pagrindo nelygumų išlyginimui ir instaliacijos (elektros, šildymo vamzdžiamas ir pan.) pravedimui. Ant šio sluoksnio klojamos gipso plokštės (Knauf Brown arba Knauf Brio), kurios tvirtinamos tarpusavyje, bet ne prie pagrindo, t. y., sumontuojama plūdrioji grindų pagrindo konstrukcija. Abejos plokštės tinkamos sausoms grindims įrengti, bet jos skiriasi medžiagos sudėtimi, galimomis apkrovomis, atsparumu drėgmei, sujungimu.
Išlyginamasis keramzito sluoksnis.
Jeigu sausosios grindys įrengiamos ant grunto, kaip termoizoliacinis sluoksnis naudojamos kietos, grindims skirtos polistireninio putplasčio plokštės arba kietos akmens vatos plokštės. Jei yra šildymo vamzdžiai, jie turi būti pritvirtinti prie pagrindo, kad sausas barstalas nejudėtų.
Knauf Brown arba Knauf Brio plokštes galima kloti ant sauso barstalo arba termoizoliacijos sluoksnio. Pirmųjų reikia dviejų sluoksnių, o Knauf Brio – vieno.
Jei naudojamos Knauf Brown plokštės, pagrindinis sluoksnis formuojamas iš dviejų sluoksnių. Antras sluoksnis klojamas skersai pirmojo, perstumiant siūles 20-25 cm.
Knauf Brown plokštės yra specialios grindų įrengimui skirtos 12,5 mm storio plokštės, turi tvirtą viršutinį kartono sluoksnį ir gipso šerdį su stiklo pluošto siūlais (dėl mechaninio ir gaisrinio atsparumo), paviršius padengtas rudos spalvos kartonu. Plokštės atsparios slėgiui. Pirmajam ir antrajam Knauf Brown sluoksniams suklijuoti naudojami PVA klijai.
Abu Knauf Brown plokščių sluoksniai tarpusavyje suklijuojami PVA klijais tepant juos 3 mm dantyta mentele.
Paklojus viršutinį plokščių sluoksnį jį reikia tvirtai prispausti per visą plotą ir papildomai sujungti kabėmis, kad galima būtų grindimis bent minimaliai vaikščioti ir dirbti kitus darbus. Jei kabės nenaudojamos, vaikščioti galima tik po 12-os valandų, antraip yra pavojus, kad plokštės pasislinks.
Ant plokščių galutinę grindų dangą galima kloti jau kitą dieną po grindų pagrindo sumontavimo.
Sausų grindų plokščių siūlių nei klijuoti, nei glaistyti nereikia.
Įrengiant grindis su Knauf plokštėmis nereikia specialių įrankių, tinka visi, naudojami darbui su gipskartoniu, plokštės lengvai pjaunasi su pjūkliuku.
Kaip pagerinti grindų garso izoliaciją
Jeigu reikia iš esmės pagerinti grindų garso izoliaciją ar gaisrinę saugą, geriau naudoti gipso plaušo Knauf Brio plokštes. Jos naudojamos tiek naujose statybose, tiek senuose renovuojamose namuose ir biuruose, atsparios kėdžių ratukų apkrovoms. Pagerina grindų garso izoliaciją ir gaisrinę saugą. Knauf Brio galima kloti ir drėgnose gyvenamųjų namų patalpose bei ant šildomų grindų. Tinka praktiškai visoms grindų dangoms, taip pat ir didelio formato plytelėms. Yra tam tikrų sąlygų ir ribojimų, bet yra ir sprendimų. Pavyzdžiui, klijuojant medines parketlentes yra taisyklė, kad medinės dangos storis negali viršyti 2/3 pagrindo storio, tad turint 18 mm plokštę galima klijuoti 12 mm parketą. Jei parketas storesnis, reikia storinti pagrindą, t.y., arba kloti 23 mm Brio plokštę, arba kloti kelis sluoksnius plokščių, tarpusavyje jas suklijuojant. Lygiai taip pat su plytelėmis: be papildomų priemonių galima klijuoti plyteles iki 40 cm kraštinėmis. Klijuojant didesnio formato plyteles reikėtų naudoti specialius skiriamuosius sluoksnius ir tada yra galimybės klijuoti iki 120 cm plyteles.
Grindų pagrindo iš Brio plokščių montavimas panašus kaip ir Brown plokščių, tik Brio montuojamos vienu sluoksniu ir tarpusavyje jungiamos per išfrezuotas išėmas – „špuntus“.
Knauf Brio plokštės jungiamos per išfrezuotus „špuntus“, ant „špunto“ laiptelio papildomai išspaudžiant dvi linijas klijų.
Plokštėms klijuoti naudojami Knauf Falzkleber klijai. Plokštės sujungiamos per „špuntus“ pristumiant vieną prie kitos ir stengiantis, kad neliktų tarpų. Klojant plokštes prie sienos, „špuntas“ nupjaunamas siaurapjūkliu arba diskiniu pjūklu. Plokštės klojamos tęstiniu būdu, t. y., vienos klojimo eilės gale likusi nupjauta plokštės dalis panaudojama kaip kitos eilės pirmoji plokštė, nuopjovų nelieka. Klojant kitas eiles, būtina atkreipti dėmesį, kad nesusidarytų kryžminių siūlių, t. y., kad siūlės būtų ne mažiau kaip per 20 cm viena nuo kitos.
Paklotas plokštes reikia mechaniškai pritvirtinti kabėmis arba savisriegiais. Savisriegiai tvirtinami maždaug kas ≤ 30 cm, iš anksto skylių gręžti nereikia. Knauf Falzkleber klijai yra poliuretaniniai, todėl, kad klijai neišsipūstų (poliuretanas plečiasi), mechaninis tvirtinimas yra būtinas. „Susirišus“ klijams su plokšte, mechaninės tvirtinimo priemonės tampa nereikalingomis, tačiau dėl patogumo paliekamos, eksploatacijai jos netrukdo.
Ant paklotų Brio grindų negalima vaikščioti maždaug 4 val. Galutinę grindų dangą galima kloti kitą dieną.
Parengta bendradarbiaujant su UAB „Knauf“, Sergejaus Jeriomenko ir „Knauf“ nuotraukos
Jei Jums reikia konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf" specialistus telefonu +370 5 213 2222
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka