Elektros instaliacija mediniame name
Atnaujinta: 2023-06-14

Elektros instaliacijos mediniame name ypatumai, taisyklės, gaisrinė sauga, kabelių ir laidų degumo klasės, atvira ir paslėpta instaliacija, medžiagų ir instaliacijos pavyzdžiai, paskirstymo skydelio komplektavimas, elektros instaliacijos atnaujinimas.

elektros instaliacija mediniame name

„Kai rąstiniame name reikėjo instaliuoti elektrą, vienas elektrikas paskaičiavo, kad reikės apie 800 metrų kabelio, kitas - kad užteks dviejų paskirstymo skydelių (skirstytuvų) ir 200 metrų kabelio. Supratau, kad reikia viską pačiam kontroliuoti, ačiū, padėjo jūsų portale rastas straipsnis", - rašo skaitytojas.

Taip pat sulaukiame nemažai klausimų, ar elektros instaliacija mediniame name tokia pat, kaip ir kito tipo pastatuose, kaip renovuoti seną elektros instaliaciją mediniame name, todėl papildome anksčiau publikuotą straipsnį „Elektros instaliacija mediniame name".

 

Vidinės elektros instaliacijos taisyklės

Prieš įrengiant elektros instaliaciją bet kokiame pastate, būtina bent apytiksliai  apskaičiuoti būsimas apkrovas (naudojamų elektros prietaisų galingumą). Daugiau 2-3 kW galios jungti į vieną liniją nerekomenduojama. Priklausomai nuo prietaisų išdėstymo ir galios, gali keistis saugiklių ir laidų parametrai, instaliacijos schema. Taip pat reikia numatyti patogiausias vietas kištukiniams lizdams (rozetėms) ir jungikliams. Reikia numatyti papildomus sujungimus ir vietas, technines galimybes, parinkti atitinkamus sujungimo ir komutavimo elementus. Tiek naujame, tiek sename name elektros instaliaciją reikia išvedžioti iki apdailos darbų.

Įrengiant elektros instaliaciją mediniame name, pirmiausia reikia atsižvelgti į gaisrinės saugos reikalavimus. Didelė dalis gaisrų mediniuose namuose kyla dėl netvarkingos elektros instaliacijos - pasenusių laidų, neizoliuotų jungčių, nekokybiškai sujungtų laidų, netinkamai parinktų apsaugos aparatų ir pan.

Elektros instaliavimą pastatuose iš esmės reglamentuoja trys taisyklių rinkiniai:  "Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklės", "Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės", ir "Apšvietimo elektros įrenginių įrengimo taisyklės".

Nuo 2017 metų birželio 1 d. įsigaliojo nauja elektros kabelių klasifikacija:

  • pagal degumą elektros kabeliai yra  Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca, Fca;
  • pagal dūmų susidarymą - s1, s2, s3, papildomai - s1a, s1b;
  • pagal liepsnojančių dalelių ir (arba) dalelių susidarymą - d0, d1, d2;
  • pagal rūgštingumą - a1, a2, a3.

Reikalavimai elektros kabeliams ir laidams mediniame name nesiskiria nuo reikalavimų elektros instaliacijai vienbučiuose ir dvibučiuose namuose, mažiausia elektros kabelių ir laidų degumo klasė - Eca. Labai svarbu, kad visa instaliacija būtų apsaugota nuo mechaninių pažeidimų.

 

Elektros instaliavimo vietos

Vidinė elektros instaliacija gali būti atvira arba paslėpta. Pastarosios yra dvi atmainos: instaliacija įvairiuose vamzdžiuose ir instaliacijos laidai statybinėse konstrukcijose be vamzdžių.

Jeigu kalbame apie naujos statybos skydinio ar karkasinio namo elektros instaliaciją, tai tokiuose problemų dėl instaliacijos vietos nekyla - ji paslėpta, instaliacinės dėžutės būna sudėtos į skydus gamykloje, o karkasiniame name ertmė tarp šiltinimo apkalos (dažniausiai OSB plokščių) ir apdailos panaudojama instaliacijai.

Kiek kebliau yra rąstiniame name, kurio interjere paliekami  atviri rąstai. Tokiu atveju galimi du instaliacijos variantai: paslėpti instaliaciją frezuojant rąstuose kanalus arba naudoti paviršinę instaliaciją. 

paslepta instaliacija rastiniame name

 

Naudojant paviršinio montavimo elektros jungiklius, kištukinius lizdus elektros instaliaciją galima paversti dekoratyviu interjero elementu, sename name dėl to reikia mažiau remonto darbų.

Ten kur nereikalingas estetinis vaizdas, pavyzdžiui, techninėse patalpose, dažniausiai naudojami paviršiniai vamzdžiai.

Tiek paviršinės instaliacijos, tiek paslėptos instaliacijos atvejais laidai ir kabeliai turi būti montuojami instaliacijai skirtoje zonoje. Horizontaliųjų instaliacijos zonų plotis yra 30 cm, o vertikaliųjų - 20 cm. Horizontaliosios prasideda 15 cm nuo lubų ir grindų. Vertikaliosios zonos prasideda 10 cm nuo langų, durų ir kitų angų kraštų ir 10 cm nuo patalpų kampų. Jungikliai, kištukiniai lizdai ir komutacinės dėžutės turi būti įrengtos instaliacijos zonose. Elektros jungikliai įrengiami 105 arba 115 cm, o kištukiniai lizdai - 30 ir 115 cm nuo grindų.

Tačiau, kaip rodo praktika, jungiklius patogiausia montuoti  90 cm aukštyje nuo grindų.  Kištukiniai lizdai stacionariai buitinei technikai ir elektronikai montuojami 30 cm aukštyje nuo grindų. Darbo vietoje ir virtuvės prietaisams lizdai montuojami virš stalviršio, kad būtų patogu pasiekti. Verta įrengti ne vieną kištukinį lizdą, o jų bloką, kad pritrūkus lizdų nereiktų ieškoti ilgiklio (prailgintuvo), kurie labai dažnai būna nekokybiški - nepakankamos galios.

Elektros irangos ir kabeliu zonavimas ir atstumai

 

Elektros instaliacijos vietų planas.

 

Specialistai pataria laidus iki įrangos tiesti tik vertikaliai, stačiu kampu nuo lubų ar grindų, bet ne įstrižai ar horizontaliai. Tada bus mažiausia tikimybė, kad gręždami sieną kliudysite laidą.

Elektros mašinos, aparatai ir prietaisai, kurių vardinė srovė didesnė negu 16 A (daugiau kaip 2 kW), turi būti prijungti prie skirstomojo skydo atskira elektros linija

 

SVARBU

Prieš jungiant galingesnius elektros prietaisus (skalbykles, šildytuvus, orkaites) į seną elektros instaliacijos tinklą, reikia patikrinti leistinas laidų apkrovas ir prireikus padidinti jų skerspjūvius. Jeigu laidų apkrova viršijama, tokie buities prietaisai turi būti jungiami į tinklą atskira linija arba gali tekti didinti tinklo maitinimo sistemos galią. Tačiau galią galima didinti ne savavališkai įrengiant ,,didesnius automatinius jungiklius ar saugiklius", bet tik gavus pasirašytą elektros energijos tiekėjo leidimą.

 

Paslėptos instaliacijos vamzdžiai, kanalai ir lanksčios metalinės rankovės turi būti sandarūs, kanalai - uždari.

Atviros instaliacijos laidai ir kabeliai gali būti tiesiami loveliuose arba be jų. Tiesiant be lovelių, laidai tvirtinami 2 m nuo grindų, kintamai įtampai esant aukštesnei kaip 50 V ir 75 V nuolatinės srovės įtampai.

Jei kabeliai ar laidai kerta vamzdynus, tai tarp jų turi būti ne mažiau negu 50 mm, o iki dujų vamzdžio - ne mažiau kaip 100 mm atstumas. Jei nuo laidų ar kabelių mažiau negu 250 mm, jie 250 mm į abi puses nuo vamzdyno turėtų būti apsaugoti nuo mechaninių pažeidimų.

Suplanuotos elektros instaliacijos aparatų grupės ir jų specifikacija.
Suplanuotos elektros instaliacijos aparatų  grupės ir jų specifikacija.

 

Elektros instaliacijos kabeliai, dėžutės, instaliaciniai vamzdžiai

Kabelių naudojimas reglamentuotas pagal patalpų paskirtį minėtose "Elektros įrenginių įrengimo bendrosiose taisyklėse". Elektros laidai ir kabeliai turi būti parenkami atsižvelgiant į šioje lentelėje nurodytus patalpų gaisrinės saugos reikalavimus.

 

Elektros laidų ir kabelių degumas patalpose pagal gaisrinės saugos reikalavimus

Statinių (pastatų ir patalpų) požymiai ir techniniai rodikliai

Statinio, statinio gaisrinio skyriaus atsparumo ugniai laipsnis

I arba II

III

Elektros laidų ir kabelių klasė ne žemesnė kaip: pagal degumą, pagal dūmų susidarymą, pagal liepsnojančių dalelių ir (arba) dalelių susidarymą, pagal rūgštingumą

Evakavimo (-si) keliai (koridoriai, laiptinės, vestibiuliai, fojė, holai ir pan.)

Cca s1,d1,a1

Eca

Patalpos, kuriose gali būti virš 50 žmonių

Dca s2,d2,a2

Eca

Vaikų darželių, lopšelių, ligoninių, klinikų, poliklinikų, sanatorijų, reabilitacijos centrų, specialiųjų įstaigų sveikatos apsaugos pastatų, gydyklų pastatų, medicininės priežiūros įstaigų slaugos namų, viešbučių pastatai

Dca s2,d2,a2

Eca

Gyvenamosios patalpos (daugiabučiai pastatai)

Dca s2,d2,a2

Eca

Gyvenamosios patalpos (vieno, dviejų butų pastatai )

Eca

Eca

Statinio vietos kur tiesiami kabeliai: šachtos, tuneliai, techninės nišos, erdvės virš kabamųjų lubų, po pakeliamomis grindimis ir pan.

Dca s2,d2,a2

Eca

Gamybos ir pramonės, sandėliavimo patalpos

Eca

Eca"

 

Mediniame name dėl saugumo rekomenduojama naudoti dvigubos arba trigubos izoliacijos behalogenius kabelius, kurių izoliacijos medžiagos gaisro metu, skirtingai nei PVC izoliacija, neišskiria nuodingų dūmų. Šie kabeliai, izoliuoti halogenų neturinčiomis medžiagomis, yra mažo dūmingumo ir gaisro metu neišskiria žmonių sveikatai pavojingų nuodingų korozinių dujų. Dėl šių savybių behalogeniai kabeliai būtini visuomeninių pastatų, požeminių perėjų, metro ir panašių visuomeninės paskirties statinių elektros instaliacijai, kad galimo gaisro metu būtų lengvesnė žmonių ir brangios įrangos evakuacija. Dažniausiai jie yra pilkos spalvos, apvalūs, sunkiau lankstosi.

Vienas iš daugelio behalogeninių kabelių

Vienas iš behalogeninių kabelių. Degimo nepalaikantis kabelis

 

Dabar kabelių su PVC izoliacija jau nerekomenduojama naudoti ir gyvenamosios paskirties pastatuose, nors taisyklės jų nedraudžia, o gamintojai deklaruoja, jog šiuolaikiniai PVC izoliaciją turintys kabeliai irgi nepalaiko degimo.

Pagal standartą visų kabelių pakuotės turi būti pažymėtos CE ženklu, ant produkto etiketės turi būti nurodyti gaminio parametrai ir standartai (tarp jų ir gaisrinės saugos klasė), visa tai turi būti pateikta tos šalies, kurioje kabelis parduodamas, kalba.

Tačiau mediniame neme laidų su PVC izoliacija instaliacijoje verčiau nenaudoti. Paprastai PVC laidai montuojami degimo nepalaikančiuose plastikiniuose gofruotuose instaliavimo vamzdžiuose, kurie atsparūs karščio poveikiui, o per gaisrą neliepsnoja, bet lydosi ir nepalaiko degimo.

Paviršinės ir paslėptos kištukinių lizdų bei jungiklių dėžutės mediniame name turėtų būti nedegios, laikančios šilumą, t.y. neleidžiančios įkaisti aplinkinėms medžiagoms.

elektros instaliacijos irengimai
Instaliacinė dėžutė jungti laidmas, instaliacinė vidinė dėžutė, išoriniai jungikliai ir kištukiniai lizdai

 

Laidų ir kabelių perėjas per vidaus ir lauko sienas, pertvaras bei perdangas tarp aukštų reikia įrengti taip, kad jos būtų lengvai pakeičiamos. Dėl to perėjos turi būti vamzdyje, latake, kanale ir pan. Tarpus tarp laidų, kabelių ir vamzdžių, lovių perėjose per sienas, pertvaras ir perdangas reikia per visą konstrukcijos storį užsandarinti nedegiomis medžiagomis ir lengvai pašalinamu užpildu, kad negalėtų prasiskverbti ir susikaupti vanduo, plisti ugnis. Dažniausia tam naudojamos nedegios montavimo putos - jos įpurškiamos į tarpą tarp medienos ar kitos medžiagos ir vamzdžio. Užsandarinti reikia taip, kad būtų galimybė pakeisti laidus ir kabelius ir nutiesti naujus. Užsandarinimo atsparumas ugniai turi būti ne mažesnis nei sienos, pertvaros ar perdangos.

 

gofruoti instaliaciniai vamzdziai

 

Gofruoti instaliaciniai vamzdžiai.

 

Jei laidai pereina iš sausos arba drėgnos patalpos į šlapią patalpą, iš vienos šlapios į kitą šlapią patalpą arba išeina iš patalpos į lauką, kiekvienas laidas turi būti tiesiamas atskirame izoliaciniame vamzdyje. Laidai ir kabeliai kanaluose tiesiami keliais sluoksniais, atsižvelgiant į gamintojų nustatytas jų apkrovas ir klojimo būdų reikalavimus. Jei reikalavimai nežinomi, tai laidų ir kabelių skerspjūvių suma kanale, skaičiuojant pagal jų išorinį skersmenį, įskaitant izoliaciją ir išorinius apvalkalus, neturi būti didesnė kaip 35 proc. uždaro kanalo skerspjūvio ir 40 proc. dangčiu uždengiamo latako skerspjūvio. Kiekvieno pluošto laidai ir kabeliai tarpusavyje turėtų būti sutvirtinti.

 

 

Montuojant elektros laidus drėgnose  ir šlapiose patalpose, laidininkų apsaugai naudotinas automatinis jungiklis su nuotėkio rele.

Elektrinei viryklei ar kitiems elektros prietaisams pajungti naudojami specialūs, patogūs montuoti lizdai, gaminami iš nedegaus polikarbonato (PC), atsparūs braižymuisi, lengvai valomi.

 

Laidų jungimas

Pati didžiausia gaisro tikimybė elektros instaliacijoje yra dėl per didelių apkrovų, neteisingo ir neizoliuoto laidų jungimo, dėl kaistančių kištukinio lizdo ar jungiklio kontaktų, netinkamai parinktų apsaugos aparatų.

Laidai mediniame name turi būti jungiami degimo nepalaikančiose - nedegiose instaliacinėse dėžutėse.

Kabelius, drėgnose patalpose rekomenduojame jungti hermetinėse montavimo-pajungimo dėžutėse, kurios nepraleis drėgmės į laidų susijungimo vietą. 

 

Laidų negalima sujungti susukant ir apsukant izoliacija. Jungimui galima naudoti srieginius susukimus, jais laidai greičiausiai susukami, jų kontaktas tvirtas. Arba jungti sujungimo kaladėlėmis, kurių yra keli tipai.

Kaladėlių, kur įkišti laidai priveržiami varžteliu, kontaktas gana patikimas, bet juos įrengti sunkiau, reikia kruopščiai nuvalyti izoliaciją.

Varžtiniai laidų gnybtai laikomi pasenusiais dėl savo nepatogumo ir papildomų pastangų, jie nuolat reikalauja kontrolės dėl kontakto patikimumo, t.y. tokius gnybtus reikia nuolat tikrinti, ar neatsilaisvino varžtas, laikantis gyslos galą, ar pakankamai pritvirtintas laidas, ar nelūžo viela, nes, per stipriai prispaudus varžtu, ją galima pažeisti.

Netinkamai izoliuoti laidai pilnoje laidų dėžutėje gali vienas su kitu susiliesti.

Pastaruoju metu išplito kaladėlės su spyruokline jungtimi, kurios yra labai patikimos, sujungimo jėga juose tiksliai apskaičiuota, eliminuotas žmogiškasis faktorius, kai vienam atrodo, kad sujungimas per standus, o kitam - per laisvas. Naudojant profesionalius prietaisus, sujungimas bus patikimas, nes ir prietaisai neleidžia jungti neteisingai.

elektros laidu gnybtai

Laidų jungimo kaladėlės su priveržiamais, spyruokliniais ir užspaudžiamais gnybtais.

 

Šviestuvai ir ekonomiškas elektros instaliacijos valdymas

Šviestuvai mediniame name neturėtų prispausti laido ta dalimi, kuri gali kaisti. Jeigu ant medinės konstrukcijos tvirtiname lubinį ar sieninį šviestuvą, reikia atkreipti dėmesį į papildomą izoliaciją nuo konstruktyvo - patikimi gamintojai į šviestuvo komplektą visada įdeda silikoninius izoliacinius vamzdelius.

Šviesos įjungimas ir užgesinimas iš kelių vietų ir judesio davikliai - optimaliausias ir ekonomiškiausias apšvietimo valdymas, kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, vaiko kambaryje, gali praversti laikmatis.

Itin patogūs yra jungikliai - perjungėjai, skirti šviestuvams ar kitiems prietaisams valdyti iš dviejų vietų. Pavyzdžiui, laiptų apačioje ir viršuje, kai apsišvietus laiptus ir jais užlipus galima užgesinti šviesą. Taip pat yra galimybė tarp dviejų jungiklių dar įterpti vieną ar daugiau kryžminių perjungiklių, kad būtų patogu valdyti elektros grandinę iš įvairių vietų. Perjungikliai gali būti vieno klavišo arba dviejų, kryžminiai perjungikliai būna tik vieno klavišo.

 

Verta nepamiršti, kad svetainėje gali būti naudingas šviesos reguliatorius, kuriuo palaipsniui padidinamas arba sumažinamas apšvietimo lygis. Renkantis šviesos reguliatorių, reiktų atkreipti dėmesį, kokioms šviestuvo lempoms jis pritaikytas.

 

 

Kitos įrangos - šildymo, vėdinimo, kondicionavimo valdymas - atskira tema, valdymo pasirinkimas priklauso nuo norimo komforto lygio ir apsisprendimo - ką ir kiek valdyti.

Nors pinigų elektros instaliacijai paprastai trūksta, bet verta rinktis prietaisus, kurie ateityje taupys. Koridoriuose verta sumontuoti judesio daviklius, pagalvokime apie šviesos valdymą, tinklo įtampos atjungiklių įrengimą miegamuosiuose ar svetainėse. Ekonomiškai suplanuokime teritorijos apšvietimą. Brangesniems valdikliams įsigyti išleisti pinigai greitai atsipirks. Ten, kur šviesa dega ilgesnį laiką, naudokite LED lempas, o ten kur jos reikia tik trumpai, tiks ir pigesnės kaitrinės.

 

Elektros instaliacijos atnaujinimas

Keisti ar modernizuoti elektros instaliaciją gali tik specialistai, turintys valstybinių įmonių išduotus pažymėjimus ar sertifikatus. Jokiu būdu nesusigundykite pigesniu, bet neaiškios kvalifikacijos specu. Šiuo atveju taupant centus, galima prarasti tūkstančius ar net gyvybes.

Šiek tiek apie specą ir specialistą. Specialistas pirmiausia įvertina darbų apimtis, sąlygas ir jūsų namų ūkio poreikius ir tik po to skaičiuoja išlaidas, o sutartą kainą keičia tik pasikeitus jūsų reikalavimams. Specas nustato kainą iš karto ir ją keičia po kiekvieno pirkinio.

Specialistas ne tik gerai atlieka darbą, bet ir palieka tvarkingą darbo vietą, išneša šiukšles, medžiagų atliekas. Jis visuomet iš anksto perspės ir nurodys vietas, kur bus daugiausia teršiama, paprašys uždengti ar iškelti daiktus, kurie gali būti sutepti. Specialistas pirmiausia pasiteirauja projekto, o jeigu tokio nėra, pats paskaičiuos reikiamas galias, apkrovas, medžiagų kiekius, jų nepadidindamas ir nesukčiaudamas.

Specialistas visuomet patars, kur geriau įrengti pagrindinį maitinimo skydelį, kištukinius lizdus ar jungiklius. Specas viską žino, viską moka, iš karto viską paskaičiuoja ir įvertina. Atskirti specą nuo specialisto ne taip paprasta - juk pirmasis irgi gali paskaityti panašų straipsnį ir pakelti „kvalifikaciją" apsimetinėdamas. Geriausiai naudotis patikimomis rekomendacijomis.

Gana dažnai situacija, kai remontuojant butą ar namą pinigų elektros instaliacijos atnaujinimui nebelieka. Tokiu atveju elektros ūkio modernizavimą galima įvykdyti keliais etapais: pirmiausia atliekami būtini darbai, kurie susiję su remonto darbais, vėliau - visi kiti.

 

Pagrindiniai senos elektros instaliacijos modernizavimo darbai

  • Jei senoje instaliacijoje yra dviejų gyslų kabeliai, nepavyks prijungti kai kurių prietaisų, todėl tose vietose reikia išvedžioti trigyslius arba penkiagyslius kabelius ir, jeigu nėra, padaryti įžeminimo kontūrą. Iš esmės tokiu atveju būtinas visas instaliacijos kabelių ir skydelio keitimas, nes prie senų kabelių priderinti naujus sudėtinga.
  • Atnaujinti vonios elektros instaliaciją, įrengiant RCD įrenginius su I∆n= 30 mA jautrumu. RCD įrenginiai atjungs pažeistas grandines daug greičiau nei automatiniai jungikliai ar saugikliai. Paprastai atjungimo laikas neviršija 40 ms prie 5 I∆n. Net nutrūkus apsauginiam laidininkui, RCD apsauga bus efektyvi ir apsaugos žmogų nuo tiesioginio prisilietimo.
  • Planuojant skalbyklę ar džiovyklę, patikrinti leistinas laidų apkrovas ir prireikus padidinti jų skerspjūvius (gali prireikti pakeisti ir tinklo maitinimo sistemą).
  • Vonioje patikrinti arba iš naujo atlikti papildomą potencialų suvienodinimą. Papildomam potencialų suvienodinimui turi būti naudojamas ne plonesnis kaip 4 kv. mm varinis laidas. Potencialų suvienodinimas gali būti atliekamas prijungiant objektus prie patalpos ar pastato skirstomojo skydelio PE šynos, jeigu ji pati prijungta prie įžeminimo įrenginio ne plonesniu kaip 4 kv. mm variniu laidu. Jei taip nėra, reikia nutiesti laidą iki pagrindinės potencialų suvienodinimo šynos, suvienodinimo šynos ar įžemintuvo, tačiau jo skerspjūvis taip pat turi atitikti įžeminimo laidininko skerspjūvį.
  • Laidus pigiau kloti sienų ar grindų kanaluose nei naudoti potinkinį instaliacijos būdą.
  • Pagrindinis skirstomasis maitinimo skydelis parenkamas pagal apkrovą, patalpų plotą, reikalingas apsaugas, pridedamas rezervas ir skaičiuojamas skydelio dydis. Skydelį rekomenduojama įrengti kuo arčiau didžiausios apkrovos (pavyzdžiui, arčiau virtuvės). Maitinimo skydelis turi būti gerai matomas, prieinamas, švarus.
  • Jei renovuojamas senas maitinimo skydelis su plombuotu elektros skaitikliu ir saugikliais, jo keitimą ir pertvarkymą reikia derinti su tinklo operatoriumi.
  • Iš maitinimo skydelio numatyti pakankamą kiekį linijų, įrengiant jose apkrovas atitinkančius kištukinius lizdus ir prijungiant leistinos galios imtuvus. Numatyti rezervines grandines ir rezervinius apsaugos įtaisus - automatinius jungiklius ar saugiklius.
  • Didinant galias, elektros instaliacijos renovacijos darbai turi būti suderinti su elektros tinklo operatoriumi.

 

Atliekant pastatų renovaciją, gali prireikti esamą laido ar kabelio atkarpą apsaugoti nuo mechaninių sužalojimų pavojaus. Tam gali praversti specialūs surenkami vamzdžiai. Šiuolaikiniai estetiški skirstomieji skydeliai negadins bendro vaizdo ir pritvirtinti ant sienos. Prikabinus vamzdį ir nutiesus liniją, vamzdis pasukamas atgal. Quick-Pipe užsidaro automatiškai. Jungiamosios detalės garantuoja puikų ir lengvą sujungimą.

 

Elektros instaliacijos priežiūra ir patikra

Kiek metų jūsų name esančiai elektros instaliacijai? Jei daugiau nei 15, patartina įvertinti jos būklę detaliau:

  • Turi būti atliktas kabelių varžų matavimas. Buitinei instaliacijai matuojamos leistinosios izoliacijos varžų vertė turi būti ne mažesnė negu 0,5MΩ. Jei matavimo rezultatai neatitinka, būtina planuoti kabelių pakeitimą.
  • Būtina atlikti vizualią instaliacijos sujungimų patikrą. Taip įvertinama sujungimo vietų galima korozija, izoliacijos trukinėjimas. Koroduotose sujungimuose sumažėja srovės pralaidumas ir tos vietos ilgainiui pradeda kaisti. Tai gali tapti gaisro priežastimi. Tokiu atveju, sujungimus bei izoliaciją reikia atnaujinti.
  • Atkreipkite dėmesį į tai, kiek yra laidų kištukinius lizdus maitinančiame kabelyje. Jei vienfazės sistemos instaliacija dvilaidė (yra tik fazė ir neutralė), patartina pakeisti ją į trilaidę (su įžeminimo laidininku). Taip bus užtikrinta žmonių apsauga prisilietus prie tinklo įtampos prijugtų prietaisų (nes prietaisai bus įžeminti).
  • Patartina įvertinti instaliacijos apsaugos elementus elektros skyde. Jei įranga yra sena, būtina ją pakeisti. Taip jūs busite užtikrinti, kad trumpo jungimo arba perkrovos metu nekils gaisras bute ir kabeliai nenusvils.
  • Keičiant įrangą pasirinkite patikimą gamintoją, kuris garantuoja tinkamą įrangos funkcionavimą visu eksploatacijos metu. Patikrinkite, ar yra instaliuoti nuotėkio srovės apsaugos elementai, užtikrinantys žmonių saugumą.
  • Renovacijos darbus geriausiai atlikti kompleksiškai (sutarus visiems namo gyventojams). Tokiu atveju elektrikas kokybiškas medžiagas galės įsigyti už mežesnę kainą.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?