Medienos impregnavimas
Atnaujinta: 2022-09-29

Net šiais laikais mediena išlieka paklausiausia statybine medžiaga. Tikriausiai net neverta vardinti visų medienos privalumų, kadangi visi ir taip juos puikiai žinome. Papasakosime apie tai, kaip medienai suteikiamas ilgaamžiškumas.

Bet kokiems darbams naudojama mediena prieš tai tinkamai apdorojama. Ji turi būti gerai išdžiovinta, po to impregnuojama. Tik vėliau galima ją apdoroti toliau - gruntuoti, dažyti ir t.t. Plačiau išnagrinėsime medienos impregnavimą. Tai - vienas iš svarbiausių gaminio paruošimo eksploatavimui etapų.

Impregnavimas - tai gaminių (šiuo atveju - medienos) įmirkymas apsaugos priemonėmis. Impregnacija būtina, norint sutikti medienai ilgaamžiškumo ir apsaugoti nuo drėgmės, purvo, kenkėjų ir t.t. įsiskverbimo. Impregnuojami sodo baldai, tvoros lentos, lauko gaminiai, grindys bei visi kiti medienos gaminiai, kuriems reikalinga patikima apsauga.

medienos impregnavimas

Paprasčiausias būdas medienos impregnavimui ištepti impregnuojančiu mišiniu. Gasmykloje paruoštas mišinys dažniausiai skirtas kompleksinei medienos apsaugai.

Nuo ko impregnuojama mediena

  • Visų pirma, impregnuota mediena tarnauja keletą kartų ilgiau, kadangi mediena turi būti apsaugota nuo įvairių ją ardančių faktorių ( drėgmės, pelėsių, parazitų, grybelių ir t.t.)

medienos impregnavimas nuo grybelio

Medieną veikia grybelis galintis pilnai sunaikinti net storas lentas. Prevencijai naudojami vario sulfato preparatai ir fungicidai 

medienos apsauga nuo kinivarpu

Nuo medienos kenkėjų profilaktiškai tepami insekticidai. Efektyviausia insekticidus naudoti profilaktiškai, kad vabzdžiai į medieną nedėtų kiaušinėlių ir jie nesivystytų. Jei jau kinivarpos įsimetė į medieną išnaikinti bus sunkiau. Skylutės išsiurbiamos, įšvirškiama insekticidų.

     Antra, specialiomis medžiagomis apdorota mediena įgyja atsparumą drėgmei - taip sumažėja medienos išbrinkimo ir deformacijos tikimybė.

fasadinės medienos impregnavimas

Specialūs impregnantai padaro medienos paviršių hidrofobiniu. Mediena neįgeria, bet atstumia vandenį.

  • Trečia, pagerėja atsparumo karščiui charakteristikos. Be to, impregnuotos medienos struktūra lygesnė, o išvaizda - gražesnė ir patrauklesnė.

Medienos impregnavimo būdai

Šiuo metu efektyviausia impregnavimo technologija - tai vakuuminis impregnavimas. Toks apdorojimo metodas leidžia impregnuojančiai medžiagai giliai įsiskverbti į medieną. Ji patalpinama į vakuuminę kamerą (aukšto slėgio cilindrą), iš kurios išpumpuojamas oras. Po to į kamerą leidžiamas apdorojimui skirtas chemikalas. Po kurio laiko, pakėlus slėgį, chemikalas išpumpuojamas. Kameroje vėl susidaro vakuumas. Pašalinamas impregnanto perteklius. Dėl slėgių skirtumo impregnuojanti medžiaga užpildo medienos ląsteles. Galutinėje stadijoje slėgis kameroje sulyginamas su atmosferos slėgiu. Po to mediena keletą parų laikoma džiovykloje arba sandėlyje. Šis impregnavimo metodas reikalauja specialios įrangos ir atliekamas pramoninėmis sąlygomis.

Priklausomai nuo pasirinkto impregnavimo tipo, o taip pat nuo medienos rūšies, matmenų ir drėgnumo impregnavimo procesas gali trukti nuo 0,5 iki 4 val.

Medieną taip pat galima impregnuoti ir savarankiškai. Akivaizdu, jog tokio tipo impregnacija nebus efektyvesnė už pramoninę, tačiau tinkamai ir reguliariai prižiūrint bei naudojant profilaktikos priemones mediena bus gan patikimai apsaugota nuo agresyvių faktorių.

Giluminis medienos impregnavimas galimas objekte. Impregnuojama sausa ir padžiovinta mediena. Padaroma vonia iš polietileno ir įpilamas impregnantas. Mediena gana giliai įgeria impregnantą, įgėrimo gylis priklauso nuo laikymo laiko. Dažniausiai vonioje su impregnantu laikoma apie 6 - 12 valandų, tada verčiama ir vėl panašiai laikoma. Apvertus ir palaikius visas keturias puses mediena paruošiama naudoti lauke. Impregnuota  mediena džiovinama, lygiai sudedama, kad nesideformuotų ir vėdintusi. 

  giluminis medienos impregnavimas

Giluminiu būdu impregnuota mediena gali būti naudojama lauke, patalpose kur aukštesnė drėgmė. 

Paviršinis medienos impregnavimas tinkamas apsaugoti medieną kur drėgmės poveikis numatomas tik retkarčiais. Tai gali būti grebėstai, gegnės, vėdinamo fasado tašeliai. Apsaugos priemonę denkite keliais sluoksniais (ne mažiau nei dviem) ant sauso ir švaraus paviršiaus. Jeigu mediena drėgna, padengus impregnantu drėgmė bus „užrakinta" viduje - taip bus sukurtos puikios sąlygos kenkėjams. Jeigu paviršius anksčiau buvo dažytas, nuo jo būtina nuvalyti dažus.

 

Kitas gamyklinis impregnavimo būdas - medienos mirkymas kontrastinėje vonioje. Tuo atveju, jeigu medienos drėgnumas neviršija 30 proc., naudojamas metodas, kai mediena iš pradžių patalpinama į apsauginės medžiagos, kaitintos iki 98°C, vonią, ir laikoma ten kelias valandas. Po to procesas kartojamas, tačiau apsaugos priemonė jau būna atšaldyta. Drėgnai medienai apdoroti naudojamos petrolatumo  (petrolatumas - nafta, hidrogrynintas sudėtingas angliavandenilių mišinys) vonios (temperatūra - apie 130°C). Taip medienoje glūdinti drėgmė greitai išgaruoja. Po to mediena talpinama į šaltą apsauginę medžiagą. Šio proceso metu tuo pat metu vyksta ir medienos džiovinimas, ir jos impregnavimas. Po to mediena laikoma sandėliuose 2-3 dienas. Toks metodas reikalauja specialios įrangos.

   Šiuo metu rinkoje yra daugybės gamintojų siūlomų apsauginių medžiagų. Todėl, klausdami pardavėjo patarimo, pateikite jam kuo daugiau informacijos apie pastato tipą, medienos gaminio paskirtį, medienos rūšį it t.t. Tai padės pasirinkti apsaugos priemonę, tinkančią būtent jūsų atvejui. Prieš dengdami paviršių apsaugos priemone, įdėmiai perskaitykite naudojimo instrukciją.

 

   Įmirkymui naudojant antipireninius impregnantus galima ženkliai pagerinti priešgaisrines medienos savybes. Degdamos tokios medžiagos išskiria nedegias dujas, „nuvarydamos" deguonį nuo medienos - taip sukuriama savotiška apsauginė plėvelė. Šiomis medžiagomis mediena dengiama  mirkant voniose ar apipurškiant.

Kaip prailginti medienos gaminių tarnavimo laiką

  • Medienos pasirinkimas. Įsigydami pirmos klasės medieną, galite būti tikri, jog medienos sudėtyje yra mažai drėgmės, o džiovinimas, pjaustymas bei apdorojimas buvo vykdomi laikantis atitinkamų reikalavimų. Priminsime, jog atspariausios puvimui medienos rūšys - pušis, ąžuolas, beržas; vidutinio atsparumo - eglė, kėnis, kedras; mažai atsparūs - alksnis, drebulė, liepa.
  • Apsaugos priemonės, t.y. impregnanto pasirinkimas. Atkreipkite dėmesį ne tik į impregnavimo priemonių apsaugines, bet ir į dekoratyvines savybes. Žinotina, kad gamintojo pateikta spalvų gama yra tik sąlyginė, kadangi po dengimo gauta spalva priklauso nuo medienos rūšies, gaminio šlifavimo kokybės bei dengiamo sluoksnio storio.
  • Oro sąlygos impregnavimo metu. Venkite atlikti medienos apdorojimo darbus veikiant tiesioginiams saulės spinduliams. Nereikėtų to daryti ir lietingomis ar vėjuotomis dienomis. Geriausias laikas apdoroti medieną - sausa, bet nekaršta ir nevėjuota diena.
  • Profilaktiškai bent kartą per metus kruopščiai apžiūrėkite savo „valdas". Tinkamiausias laikas tam - pavasaris. Laiku pastebėję ir pašalinę kenkėjų užuomazgas, galėsite ilgiau išsaugoti medinių statinių grožį bei tvirtumą.
    - Patikrinti, ar reikia pakartotinai padengti paviršius apsauginėmis medžiagomis, galima, užlašinus ant medienos paviršių lašą vandens. Jeigu skystis greitai susigėrė, reiškia, reikia imtis apsaugos priemonių.

 

Asa.lt

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Namo statyba iš blokelių

Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.

Terasos stiklinimas

Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?

Statybinis gruntas

Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams

Vandeniu šildomų grindų įrengimas

Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.

Šiltinimas poliuretano putomis

Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos

Vėjo izoliacinė plėvelė

Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas

Difuzinės plėvelės montavimas

Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas

Daugiabučio renovacija

Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas

Karkasinio namo šiltinimas

Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?