Elektros ir šilumos energiją taupantys sprendimai bute, senos ir naujos statybos name.
Energijos taupymas bute ir name
Daugiabučio gyventojai elektrą taupyti gali individualiai, kiekvienas savo bute, kolektyvinio gyventojų sutarimo reikia nebent įsirengiant jungiklius su judesio davikliu (jutikliu) prie laiptinės durų ir laiptinėje. Tuomet sąskaita už suvartotą bendro apšvietimo elektrą tikrai bus mažesnė. Tas pats pasakytina ir apie individualaus namo įėjimo apšvietimą – judesio daviklis prie vartų ir durų yra būtinas. Tik šiuo atveju reiktų atkreipti dėmesį, kad judesio daviklis būtų pritaikytas laukui, taip pat reiktų pasižiūrėti, ar pakankama yra jo jautrumo - veikimo zona.
Elektros energiją bute ir name taupo:
- LED lemputės;
- Lokalus arba taškinis apšvietimas; Nebūtina laikyti įjungtą lubinį apšvietimą, jei žiūrite televizorių.
- Perjungėjų naudojimas, kuomet šviesos įjungimą ar išjungimą galima valdyti iš dviejų ar daugiau taškų; Nors tai daugiau patogumo reikalas, bet yra ir taupymo efektas;
- Vonios kambario, tualeto jungiklį taip pat galima pakeisti judesio jutikliu, kuris tuo pačiu reguliuoja apšvietimo ryškumą.
- Iš elektros lizdų ištraukti nenaudojamų prietaisų laidai;
- A+, A++ klasės buities prietaisai. Lyginant su žemesnės klasės prietaisais jie suvartoja iki 60 proc. mažiau elektros energijos.
- Indaplovę ir skalbyklę junkite tik tuomet, kai pilnai pakrauta;
- Jei planuojate keisti elektrinę viryklę, rinkitės indukcinę kaitlentę – ji naudoja mažiau elektros energijos;
- Jei keičiate kištukinius lizdus, rinkitės tokius, kurie automatiškai nenaudojamus prietaisus atjungia nuo budėjimo režimo;
- Kai elektros skaitikliai bus pakeisti išmaniaisiais, tuomet bus galima rinktis kintamą elektros kainos planą ir, pavyzdžiui, skalbimą ar anties kepimą elektrinėje orkaitėje atidėti laikui, kai elektros kaina biržoje bus mažesnė;
Elektrą naujos statybos name gali gaminti saulės jėgainė, tiesa, dabar pasigirsta abejonių dėl ilgalaikio jų efektyvumo. Statant naują namą vertėtų pasikonsultuoti su keletu specialistų, ką geriau rinktis – investuoti į nuosavą saulės jėgainę, į nuotolinį saulės modulių parką ar į vėjo elektrinių parką?
Šilumos taupymas bute
Kadangi butuose vyrauja centralizuotas šilumos tiekimas, jį reguliuoja šilumos tiekėjas. Tačiau šiek tiek reguliuoti temperatūrą ir sąskaitas už šildymą padeda ant radiatorių montuojami termostatai ir šilumos paskirstymo dalikliai, tačiau tokiu atveju turi būti įdiegta dvivamzdė šildymo sistema. Tačiau šildymo kaina iš esmės priklauso nuo kilovatvaladės kainos, reguliuojant galima šiek tiek sumažinti jų kiekį.
Šilumos energiją ir karšto vandens ruošimo kaštus taupo visos šildymo sistemos balansavimas, apimantis stovų balansavimą, balansinių vožtuvų sumontavimą, automatika šilumos punkte. Visos šios priemonės priskiriamos mažajai renovacijai, iš dalies jos kainą kompensuoja valstybė, tačiau mažajai renovacijai būtinas daugiau kaip pusės butų savininkų pritarimas.
Jeigu daugiabutis nemodernizuotas ir neapšiltintas, temperatūrą bute 2-4 laipsniais galima pakelti apšiltinus išorines lauko sienas, nors šiltinimas iš vidaus prieštarauja statybinės fizikos dėsniams, nes vidinė sienos dalis turi būti labiau laidi vandens garams nei išorinė. Bet kartais kitos išeities tiesiog nėra. Trumpai tariant, šiltinimo iš vidaus sprendimas gali būti: klijuoti polistireninio putplasčio plokštes, kloti garo plėvelę ir apdailinti sieną gipskartonio plokštėmis.
Šiltinimo iš vidaus būdas turi savo trūkumų ir pranašumų:
- neatnaujinami jautriausi atmosferos poveikiams fasadai; Tačiau fasadų keitimas draudžiamas senamiesčių kultūrinio paveldo zonose, todėl apšiltinimas iš vidaus – vienintelis sprendimas senamiesčių butuose;
- apšiltinus iš vidaus yra rizika, kad nulinės temperatūros zona gali atsidurti sienos viduje, siena ims drėkti ir pelyti, bet tai priklauso nuo termoizoliacinės medžiagos sluoksnio storio ir esamos sienos varžos;
- mažinamas patalpos plotas;
- sudėtinga apšiltinti langų angokraščius;
Nepaisant trūkumų, apšiltinimas iš vidaus turi ir pranašumų:
- nekeičiama fasadų išvaizda, nereikia statybos leidimo;
- apšiltinimo darbus galima atlikti bet kuriuo metų laiku;
- apšiltinimas iš vidaus yra nebrangus;
Pagrindinė šios technologijos problema – kaip apsaugoti iš vidaus apšiltintas sienas nuo vandens garų kondensacijos sienos viduje. Sušildyti lauko sieną ir perkelti rasos tašką į išorę neišeina, nes šiltinimo iš vidaus tikslas yra priešingas – užblokuoti lauko sieną nuo šilumos patekimo į ją.
Pirmiausia labai svarbu teisingai parinkti termoizoliacinės medžiagos storį.
Rasos taško susidarymo taškas uždaroje sienos konstrukcijoje priklauso nuo sienos šiluminių savybių, kiekvieno sluoksnio storio ir medžiagų bei jų padėties. Siekiant išvengti galimo garų kondensato susidarymo, labai svarbu teisingai apskaičiuoti izoliacinės medžiagos storį, tinkamai panaudoti garo izoliacinę plėvelę.
Nustatyta, jog jeigu termoizoliacijos sluoksnio storis didesnis nei 4 cm, ant sienų vidinio paviršiaus būtina vandens garų izoliacija (garo izoliacinė plėvelė). Šiltinti iš vidaus mažiau rizikinga, jeigu šiltinamos sienos šiluminė varža didesnė nei 1 kv. m K/W. Tais atvejais, kai lauko sienos varža yra mažesnė, šiltinamosios medžiagos sluoksnis, jeigu neįrengiama garo izoliacija, turėtų būti apie 2–3 cm.
Eksperimentiškai nustatyta, kad šiltinamosios medžiagos storis šiltinant iš vidaus, jeigu nėra vandens garų izoliacijos, turėtų būti iki 4 cm. Didinant šiltinimo medžiagos storį, būtinai reikalinga vandens garų izoliacija. Taip pat būtina apgalvoti, kaip bus užtikrintas patalpų vėdinimas.
Galima kondensato susidarymo zona tarp termoizoliacijos sluoksnio ir lauko sienos.
Buvo atliktas bandymas su 100 mm storio „Kauno šilas“ Šiloporas NEO EPS 70 plokštėmis, kuriomis buvo apšiltintas vidinės blokinio namo sienos. 240 mm gelžbetoninė siena iš vidaus apšiltinta 100 mm storio putplasčiu, tarp vandens neįgeriančios gipso kartono plokštės ir EPS plokštės panaudota garo izoliacinė plėvelė. Bandymas parodė, jog šiuo atveju vandens garų pasišalinimo per konstrukciją kreivė neliečia kondensavimosi kreivės, konstrukcija laikoma teisinga.
Kitaip tariant, rasos taškas nesusidaro, konstrukcijoje nesikaupia drėgmė. Toks apšiltinimo būdas tinkamas ir teisingas, bet, ar nesikaups drėgmė, iš esmės priklauso nuo išorinės sienos varžos ir apšiltinimo storio. Todėl svarbu šiltinant iš vidaus įvertinti išorinės sienos varžą, parinkti tinkamą polistireninio putplasčio sluoksnio storį.
Garų kondensavimosi kreivės. Žalia linija – prisotintų garų slėgis, mėlyna – garų slėgis konstrukcijos viduje.
Eksperimentais nustatyta, kad šiltinamosios medžiagos storis šiltinant iš vidaus, jeigu nėra vandens garų izoliacijos, gali būti apytikriai apie 4 cm. Didinant termoizoliacijos storį, būtinai reikalinga vandens garų izoliacija – garo izoliacinė plėvelė.
Nors įrodyta, kad garo izoliacinė plėvelė reikalinga tik esant storesniam kaip 4 cm šiltalo sluoksniui, visgi, siekiant apsidrausti nuo garų kondensavimosi, ją verta naudoti bet kuriuo atveju. Ir labai svarbu, kad patalpos būtų vėdinamos, kad būtų kuo mažesnis vandens garų slėgis į atitvaras. Sienos ir tarpaukštinės perdangos bei langų angokraščių šiltinimas iš vidaus.
Norint išvengti drėgmės kondensato dėl gretimų šaltesnių paviršių, reiktų apšiltinti ir dalį vidinių atitvarų – gretimų sienų ir perdangų. Polistireninio putplasčio plokštės prie šiltinamo paviršiaus klijuojamos padengus jų nugarinę dalį vientisu klijų sluoksniu. Svarbu, kad plokštės priglustų visu paviršiumi, kad neliktų oro tarpų. Rekomenduojama apšiltinti ir dalį perdangos – maždaug apie 50 cm.
Vidinėms sienoms apšiltinti geriausiai tinka didelę šiluminę varžą turinčios „Kauno šilas“ Šiloporas EPS arba NEO plokštės, garo izoliacijai geriausia naudoti garo izoliacinę plėvelę, kurios Sd vertė ne mažesnė nei 3,6 m. Kuo didesnis garo izoliacijos Sd koeficientas, tuo mažiau drėgmės pateks į konstrukcijas, tačiau reikia turėti omenyje, kad aukšta Sd koeficiento reikšmė neleidžia išgarinti drėgmės iš konstrukcijų vasaros metu.
Galima sakyti, kad savotiškas šiltinimo iš vidaus būdas yra balkonų įstiklinimas ir apšiltinimas. Nors jie buvo suprojektuoti kaip poilsio erdvė ir papildomas vėdinimas, visgi, įsitiklinus balkoną, sutaupoma šilumos, nes izoliuojamas vėjas, ne taip skverbiasi šaltis. Be to, į gyvenamąsias patalpas patenka kur kas mažiau dulkių, sumažėja gatvės triukšmo lygis.
Šilumos energijos taupymas naujoje statyboje
Tobulėjant technologijoms, galima sakyti, kad naujoje statyboje šilumos taupymui nėra ribų.
Kartais manoma, kad kuo storesniu termoizoliacinės medžiagos sluoksniu pastatą apvilksime, tuo jis bus šiltesnis. Tačiau statybinės fizikos dėsniai nepaneigiami – šilto namo esmė yra optimalus nepertraukiamas apšiltinimo sluoksnis ir jo sandarumas.
Nors daugelis dar skeptiškai vertina sandarumo testą, bet jis yra vienas pagrindinių namo kokybės rodiklių. Rekomenduojama jį atlikti prieš galutinę apdailą ir po jos.
Ne vieno tyrimo rezultatai akivaizdžiai parodė, kad pastatuose šilumos taupymo pagrindas yra sandarumas. Sandarios šiltinimo medžiagos sluoksnio šiluminę varžą padidinus 100 proc. (sluoksnį pastorinus nuo 10 cm iki 20 cm), sutaupoma tik 3 proc. daugiau šilumos. Todėl tokia investicija nėra labai efektyvi, daug efektyviau yra investuoti į šiltinamojo sluoksnio sandarumą.
Viena iš kritinių sandarumo vietų yra sienos ir balkono plokštės sandūra. Apšiltinant gyvenamųjų pastatų sienas dažnai paliekamos neapšiltintos balkono plokštės. Sakysite, kam gi to reikia, juk visa balkono plokštė yra lauke. Bet jos kraštas remiasi į apšiltintos sienos laikančiąją dalį, kuri visa yra viduje. Dažnai balkono plokštė yra vidinės perdangos plokštės tęsinys. Čia, kaip ir neapšiltinto pamato atveju, turime labai didelį šilumos tiltelį, kuris, atšaldydamas vidines pastato konstrukcijas, niekais paverčia taip brangiai kainuojančias pastangas apšiltinti sienas. Ką daryti? Ogi reikia visiškai nedaug - apšiltinti balkono plokštę iš apačios ir iš viršaus. Apšiltinimo storis gali būti kintamas – prie sienos storesnis ir plonėjantis į išorės pusę.
Naujai statomų pastatų balkonų tvirtinimui prie pastato naudojamos specialios konstrukcijos detalės, kurios nutraukia šilumos tiltą. Apšiltinimo medžiaga šitose detalėse yra polistireninis putplastis, o laikantys elementai pagaminti iš nerūdijančio plieno, kurie sudaro labai siaurus šilumos tiltelius, neturinčius įtakos vidinės pastato konstrukcijos temperatūrai.
Sandarumo požiūriu taip pat problematiška yra sienų ir stogo konstrukcijų sandūros, priklausomai nuo stogo konstrukcijos, sprendimų yra labai įvairių. Dažniausiai pasitaikančios yra sienos sandūra su sutapdintu stogu ir sienos sandūra su šlaitiniu stogu.
SVARBU
Pagrindinė sienos ir stogo sandūros taisyklė: sienos ir stogo apšiltinimo sluoksniai turi sueiti be tarpų ir šilumos tiltelių.
Sutapdinti stogai dažnai apriboti parapetais, kurie iškyla virš stogo dangos. Parapetas yra sienos tęsinys, dažniausiai mūrijamas iš blokelių ar plytų. Jo neapšiltinus viršutinė sienos dalis bus šalta, dėl ko gali kondensuotis drėgmė ir pradėti pelyti sienos viršutinis kraštas ir ypač kampai. Apšiltinus parapetą iš abiejų pusių šios problemos nelieka.
Kai stogo kraštai užbaigiami karnizais su vandens surinkimo latakais, karnizai irgi turi būti apšiltinti.
Pastato sienos ir šlaitinio stogo sandūroje labai svarbu sandariai užtvirtinti garo izoliacinę plėvele ir užsandarinti tarpą tarp sienos ir stogo konstrukcijos, kad neliktų plyšelių garui patekti į apšiltinimo sluoksnį. Garas prasiskverbęs pro garo izoliacijos nesandarumus kondensuosis išoriniame šiluminės izoliacijos sluoksnyje ir jį drėkins, padidės izoliuojančios medžiagos šilumos laidumas, o kondensato vanduo ims lašėti nuo lubų. Dažnai stogo karnizas formuojamas iškišant gegnes už sienos krašto į išorę. Norint išvengti šilumos tiltelių per gegnes, būtina patalpoje po gegnėmis įrengti papildomą apšiltinimo medžiagos sluoksnį, nutraukiant tiesioginį šaltesnių gegnių kontaktą su vidaus apdailos sluoksniu. Kitos stogo konstrukcijos (sijos ir santvaros) turėtų būti patalpos viduje, šiltoje pusėje.
Svarbu užsandarinti garo izoliacine plėvele sandūrą aplink kaminą. Jo viršutinė dalis, išeinanti į išorę turi būti apšiltinta, o viduje turėtų būti apšiltintas kamino įdėklas. Jeigu įrengiant palėpę neįmanoma apšiltinti kamino iš išorės, jis turi būti apšiltintas iš palėpės vidaus. Kaminų apšiltinimui negalima naudoti degių medžiagų, šiuo atveju tinka tik akmens vata.
Stogo dangos privedimai aplink kaminą turi būti atlikti taip, kad atmosferos kritulių vanduo neturėtų jokios galimybės patekti į vidų. Visi stogdengiai puikiai žino, kaip tą padaryti. Kartais kaminai įrengiami sutapdintame stoge. Šiuo atveju su kaminu elgiamasi panašiai kaip ir su parapetu – viršstoginė kamino dalis apšiltinama.
Sandarumas užtikrinamas įvairiomis priemonėmis, tam tikslui naudojamos lipnios plėvelės, sandarinimo putos, mastikos, tarpinės.
Vėdinimo kaminėlio ir medinės konstrukcijos praėjimai sandarinami putomis ir lipnia juosta.
Labai svarbu, kad langai būtų šiltinimo sluoksnyje, kad teisingai būtų užsandarinti jų angokraščiai. Nors langų iškėlimas į termoizoliaciją gana sudėtingas, bet būtent per langų rėmų ir sienų sandūras prarandama daugiausia šilumos. Kad langai šiltinimo sluoksnyje turėtų stabilią atramą, naudojami specialūs profiliai arba kronšteinai.
Langų montavimui šiltinimo sluoksnyje naudojami specialūs kieto polistireninio putplasčio profiliai.
Šildymo energijos taupymo sprendimai
Taupymas neturėtų tapti gyvenimo tikslu, svarbūs aspektai yra gyvenimo kokybė ir patogumas. Šiuos dalykus šimtu procentų realizuoja bet kuris šilumos siurblys, juolab, kad jį įsirengti galima tiek naujos, tiek senos statybos name. Be viso to, naujausių modelių šilumos siurbliai elektros energijos vartoja nedaug, o ir ypatingai šaltų žiemų jau nebūna. Klausimas lieka vienas – kokį šilumos siurblį rinktis?
Pats svarbiausias šilumos siurblio pasirinkimo momentas – namo šilumos nuostoliai. Juos skaičiuoja energinio efektyvumo ekspertai, senų namų gyventojams reiktų orientuotis į sezonines kuro sąnaudas. Jeigu sunaudojate daug kuro, vadinasi, namas nėra sandarus, šilumos nuostoliai dideli, šilumos siurblys gali naudoti daug elektros energijos. Abejojantiems geriausia pasikonsultuoti su keliais siurblų pardavėjais ar ŠVOK specialistais ir tik tuomet apsipręsti.
Šilumos siurblio pasirinkimą palengvina gamintojų rekomendacijos. UAB „Ekoklima“ – oficialus didžiausio ir vieno iš seniausių Europoje Švedijos Nibe šilumos siurblių gamintojo atstovas, šilumos siurblius grupuoja pagal pastato šilumines savybes: naujos statybos namams ir renovacijai. Pirmieji gali būti oras-vanduo arba geoterminiai, tai optimalus pasirinkimas grindinio šildymo sistemai. Seną kieto kuro katilą irgi galima keisti oras-vanduo ar geoterminiu šilumos siurbliu, iš Nibe modelių parenkami tokie, kurie gali generuoti aukštesnę šilumnešio temperatūrą, jnes dažniausiai naudojami aukštesnės temperatūros radiatorinėje šildymo sistemoje.
Geoterminis šilumos siurblys ir horizontalus vamzdynas arba giluminis zondas labiau tinka sklype, kur požeminis spūdinis vanduo nėra labai giliai, o gruntas yra drėgnas. Geoterminis šilumos siurblys gali vasarą patalpas vėsinti beveik nenaudodamas elektros energijos. Horizontaliam vamzdynui reikia maždaug dvigubai daugiau ploto nei šildomų patalpų plotas, o giluminio gręžinio kaina yra nemenka, ypač dabar, kai padidėję technikos ir darbo jėgos kaštai. Dėl šių priežasčių daugelis renkasi mažesnę investiciją ir pigesnį oras-vanduo šilumos siurblį.
Oras-vanduo šilumos siurblys žemo potencialo oro energiją paverčia aukšto potencialo energija ir taip užtikrina reikiamą temperatūrą. Išorėje sumontuotas šilumos siurblio modulis surenka šilumą ir išskiria šaltį. Vidinis modulis transformuoja šilumos energiją ir perduoda ją į sistemą. Jei reikia, sistema gali būti komplektuojama su įvairiomis papildomomis funkcijomis, pavyzdžiui, saulės kolektoriais ar saulės jėgainės moduliais.
Vienas iš tyliausių, žemų energijos sąnaudų ir efektyviausių Nibe oras-vanduo S serijos šilumos siurblių S2125 - generuoja iki 75°C srauto temperatūrą, net lauke esant -25°C srauto temperatūra yra apie 65°C.
Palyginti su kitomis šildymo sistemomis, Nibe siurblių pranašumas yra ekonomiškas energijos vartojimas. Tuo pat metu našumo koeficientas yra 4,5- 4,4, kai darbinė temperatūra 15 laipsnių C. Nibe oras-vanduo šilumos siurbliai efektyviai veikia iki -20-25 laipsnių šalčio. Pavyzdžiui, Nibe BA-SVM esant lauke - 20 °C, gali tiekti į sistemą +58 °C. Esant išorėje aukštoms temperatūroms, įrenginys patalpas gali vėsinti. Kai kurių Nibe šilumos siurblių modeliai yra išmanūs, jų valdymą galima susieti su elektros tinklų serveriu, pagal elektros energijos tiekėjo duomenis karšto vandens ruošimas ar šildymas gali vykti esant mažiausioms elektros energijos kainoms, arba, jei yra dujinis katilas, šildymo sistema pati parenka kuro šaltinį, atsižvelgiant į tai, kurio tarifas yra mažesnis.
Tad aišku, kad ateityje nereiks kankintis ir spręsti, kaip taupyti šilumos ar elektros energiją – išmani įranga tą atliks pati.
Elektros ir šilumos energijos valdymas
Instaliavus automatinį šildymo sistemos ir elektros valdymą visų pirma turėsite komfortą ir mažas išlaidas šiam komfortui palaikyti. Kaip tai įmanoma? Labai paprastai – pasirinkus sisteminį valdymą.
Atskirų funkcijų, pavyzdžiui, kiemo vartų ar šviesos, valdymas jau nebėra naujiena, tačiau visoms šioms funkcijoms reguliuoti dažniausiai įrengiami atskiri gamintojų valdikliai. Taip namuose ir išmaniajame telefone susikaupia galybė pultelių, valdiklių, programėlių.
JUNG elektrotechnikos prietaisų gamintojai turi kelių lygių viso pastato valdymo sistemas, kurias galima rinktis pagal valdymo funkcijų skaičių, kainą ir įrengimo būdą.
Sudėtingiausias, laidinis, brangokas, bet ir pats universaliausias ir plačiausias bei tuo pačiu daugiausiai taupantis yra KNX valdymo standartas, kurį į savo prietaisus yra įdiegę daugiau nei 500 pasaulio gamintojų. Praktiškai tai reiškia, kad galimas bet kurio prietaiso, naudojančio elektros energiją, valdymas, jo sąsaja su kitais.
KNX valdymo standartas – praktiškai be apribojimų.
Laidinę KNX sistemą racionaliausia suprojektuoti iš anksto ir įsirengti statant naują pastatą, namą, nes statybos metu kartu su elektros instaliacija galima nutiesti automatinės valdymo sistemos kabelius, kurie slepiami sienose, lubose. Pradžioje galima nutiesti magistralinį, pavyzdžiui, KNX standarto kabelį KNX/EIB, prie kurio jungiami atskiri kabeliai ir prietaisai. KNX standarto protokolas yra atviras, prie jo galima jungti daugybės gamintojų prietaisus ir programuoti valdymą. Patogu ir tai, kad iš pradžių galima pasirinkti minimalų, kelių prietaisų valdymą, ilgainiui papildant sistemą prietaisais be remonto darbų.
„JUNG Vilnius" specialistai yra paskaičiavę, kad, pavyzdžiui, 100 kv. m namo svarbiausių inžinerinių sistemų valdymo įrangos kaina prasideda nuo 30 Eur /1 kv. metrui. Svarbiausios sistemos – tai šildymo, vėdinimo, apšvietimo, garso, saugos funkcijų, kištukinių lizdų vietinis bei nuotolinis valdymas pagal laiką, scenarijus ir kt.
Belaidė valdymo sistema
Paprasčiau instaliuojama ir pigesnė yra belaidė valdymo sistema JUNG Home, kurią galima įdiegti tiek naujos statybos pastatuose, tiek ir jau eksploatuojamuose. Kas tai yra ir kaip ji veikia?
JUNG Home sistemoje vietoje paprastų jungiklių, kištukinių lizdų, termostatų daviklių montuojami elektroniniai, veikiantys kaip jutikliai ir davikliai, t.y., imtuvai ir siųstuvai. Sistema veikia autonomiškai, uždarame tinkle, kuriame komandos nuo vieno prietaiso yra perduodamos kitam. Ryšys tarp sistemos elementų palaikomas per Bluetooth Mesh - atskirą užšifruotą Bluetooth technologijos ryšį, kuris gerokai viršija įprasto belaidžio ryšio ribas. Visi tinklo prietaisai bendrauja vienas su kitu, stiprina signalą ir plečia jo diapazoną. Teoriškai diapazonas gali būti pratęstas be galo, ir jį riboja tik jūsų tinklo įrenginių skaičius. Sistemą galima įsivaizduoti kaip kompiuterių tinklą, palaikantį ryšį tarp daugelio komunikacinių įrenginių, tik joje nėra nei serverio, nei interneto ryšio. Pastarasis reikalingas tik tuo atveju, jei norime namo sistemas valdyti nuotoliniu būdu ar balsu.
Paprastas pavyzdys: kištukinis lizdas, į kurį įjungta kalėdinės eglutės girlianda. Jei tai yra JUNG Home sistemos rozetė, telefonu galima prisijungti prie rozetės ir nustatyti laiko grafiką, kad elektros energiją girlianda gautų nuo 16 val. po pietų iki vidurnakčio. Jokių rūpesčių, saugumas namams ir elektros energijos taupymas. Pasibaigus šventėms rozetę perjungiame į įprastinio darbo režimą.
JUNG Home sistemoje yra galimybė sekti atskirų ir visų prietaisų kartu elektros energijos sąnaudas per parą, mėnesį ir, atitinkamai sureguliavus, jas sumažinti.
JUNG Home sistemoje galima matyti elektros prietaisų sunaudojamos elektros kiekius.
Tarp JUNG Home sistemos įrangos yra kištukiniai lizdai, jungikliai, judesio jutikliai, termostatai, kuriais galima valdyti daug namo įrangos.
Šildymo termostatai
Kitoks ryšys tarp aplinkos temperatūros ir šildymo sistemos naudojamas naujos kartos JUNG termostatuose. Šildymo valdymo algoritmas iš paprasto jutiklio reakcijos į aplinkos temperatūrą pakeistas skaitmeninio valdymo (PWM) ryšiu. Signalą šildymo prietaisai gauna skaitmeniniu impulsų pločio moduliacijos būdu, toks valdymo principas leidžia sumažinti perkaitinimą ar peršildymą dėl šildymo sistemos inertiškumo. Dėl to žymiai sumažėja temperatūros šuoliai, savaime aišku, padidėja komfortas patalpose ir taupoma šilumos energija. Naujieji termostatai itin tinka šildomų grindų sistemoms, taip pat ir elektrinei, radiatorinei, konvektorinei šildymo sistemoms, žemos įtampos vožtuvų termopavaroms. Kai kurie termostatai turi dar ir dviejų taškų laidinį valdymą.
Naujos kartos JUNG termostatai perduoda komandas šildymo sistemai impulsų pločio moduliacijos būdu, dizainas atitinka JUNG kištukinių lizdų ir jungiklių dizaino linijas.
Naujos technologijos termostatai valdomi labai paprastai - sukamu ir spaudžiamu ratuku - rankenėle. Paspaudus sukamąją rankenėlę, šildymo sistema persijungia į apsaugos nuo užšalimo režimą. Norint nustatyti temperatūrą, pakanka pasukti rankenėlę. Termostatai tinka šildymui ir vėsinimui valdyti. Trys naujieji JUNG termostatų modeliai yra vidiniai temperatūros jutikliai. Be to, jie turi temperatūros kritimo aptikimo funkciją ir išjungia šildymą, jei, pavyzdžiui, atidaromas langas. FTR 231 modelyje yra išorinis temperatūros matavimas, kuris fiksuoja temperatūrą kartu su elektriniu grindų šildymu ir naktinis Eco režimas. Išskyrus RTR 230 modelį, termostatai gali būti valdomi naudojant dviejų taškų valdymą arba impulsų pločio moduliacijos būdu.
Termostato montavimas su tvirtinimo spyruoklėmis yra greitas ir palengvina montuotojo darbą.
Šildymo energijos taupymas
Jeigu sename name ar bute darote remontą, verta pasidomėti kapiliarine šildymo sistema, kuri nematoma ir neužima vietos. Ją galima sumontuoti ant grindų, sienų ar netgi lubų. Kapiliarinė šildymo sistema – tai tankiai išdėstyti, ploni nuo 3,3 iki 4,5 mm skersmens polipropileno vamzdeliai. Grindyse juos galima kloti tiesiog po grindų danga, klijų arba išlyginamajame sluoksnyje. Palyginti su tradiciniu grindiniu šildymu, kapiliarinė sistema yra mažiau inertiška, greičiau įšyla, jai tinka žemos temperatūros srautas, todėl tai idealus variantas šilumos siurblio sistemai.
Racionalus ir dekoratyvus sprendimas – kapiliarinio šildymo kilimėliai po ažūrine lubų danga.
Kaip kapiliarinė sistema taupo energiją? Taupymas vyksta dėl specifinio šilumos atidavimo - vamzdeliais cirkuliuojantis vanduo 90 proc. šilumos energijos atiduoda spinduliavimo būdu, 10 proc.– konvekcijos būdu. Šildantis paviršius yra vientisas, šiluma sklinda tolygiai, nesusidaro oro srovės, šilumos, palyginti su kitomis sistemomis, tai pačiai oro temperatūrai pasiekti, reikia mažiau.
Tuo pačiu kapiliarinė šildymo sistema vasarą gali būti vėsinimo sistema, nes vamzdeliais cirkuliuojantis šaltas vanduo patalpas maloniai atvėsina.
Kapiliarinės sistemos kilimėlius galima montuoti slepiant po danga arba atvirai, jie gana dekoratyvūs.
Juostinės lubos, po kuriomis sumontuoti šildymo-vėsinimo kilimėliai.
Kapiliarinės sistemos kilimėlius galima integruoti į įvairias statybines konstrukcijas, kilimėlių konfigūraciją, šildymo galią kiekvienam objektui parenka UAB „Tenko Baltic“ specialistai.
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka