Medienos išvaizdos fibrocementinės dailylentės - alternatyva medinėms dailylentėms: atrodo kaip mediena, bet neturi medienos ydų, ilgaamžės kaip klinkeris, bet pigesnės, tinka tiek klasikiniam, tiek moderniam pastatų stiliui.
Medienos imitacijos cementinės dailylentės.
Viename iš statybinių forumų kilo diskusija: jeigu reikia tamsesnės spalvos fasado, geriau tinkuoti ir dažyti tamsia spalva ar montuoti vėdinamą fasadą iš tamsių plokščių? Profesionalai tuoj pat paaiškino, kiek problemų gali sukelti tamsiai dažytas tinkuotas fasadas. Tuo tarpu vėdinamam fasadui tamsi spalva visiškai nerizikinga, be to, ant fasado apdailai galima montuoti plokštes, dailylentes, kurios turi didesnes architektūrinės išraiškos galimybes.
Cementinės fasado apdailos dailylentės
Kadangi Lietuvoje mėgstamos natūralios medžiagos, nemaža dalis individualių namų, komercinių ir visuomeninių fasadų apdailinami mediena ar jos intarpais. Bet mediena - trumpalaikis sprendimas, nes gerai įgeria drėgmę, pūva, neatspari ugniai, tenka susitaikyti su tuo, jog fasadus teks kas keletą metų impregnuoti ir perdažyti. Su fibrocementinėmis fasado dailylentėmis išgaunamas medienos efektas be medienos ydų.
Fibrocementinės dailylentės ir plokštės gaminamos iš natūralios kilmės medžiagų, į jų sudėtį įeina portlandcementis, smėlis, vanduo ir celiuliozės pluoštas. Fibrocemento sudėtyje nėra asbesto, formaldehidų, stiklo pluošto ar kitų gamtai nedraugiškų medžiagų.
Fibrocementinio pluošto dailylentės sudėtinės dalys: cementas, vanduo, smėlis ir celiuliozė.
Cementinių dailylenčių, kaip ir rodo jų pavadinimas, medžiagos pagrindas yra portlandcementis, savo ruožtu sudarytas iš klinkerio, gipso ir mineralinių priedų. Cementinių dailylenčių sudėtyje yra sutvirtinančių natūralių organinių ir sintetinių priedų. Autoklavinio gamybos proceso metu žaliavų masė sukietėja ir gaunama tvirta bei ilgaamžė pluoštinio cemento kompozitinė medžiaga, kuri atspari atmosferos poveikiams, vandeniui, ugniai, vabzdžiams, cheminei korozijai ir yra stabili bei gana lengva.
Dėl savo sudėties medžiaga yra vidutinio tankio, kieta, laikui bėgant tik dar labiau kietėja, o tai savo ruožtu reiškia, kad, palyginti su pradiniu tankiu, cementinės dailylentės fasadui įgauna dar daugiau atsparumo drėgmei, šalčio-šilumos ciklams, iš esmės jų neveikia aplinkos faktoriai.
Balkonų apdaila fibrocemento dailylentėmis.
Cementinės plokštės ir dailylentės laikomos viena iš ilgaamžiškiausių fasado apdailų. Įvairioms paviršiaus spalvoms išgauti naudojami vandens pagrindo akriliniai ar kiti dažai. Nespalvotas nugarinis paviršius, lentelių galai ir natūralios spalvos cementinės dailylentės dengiamos bespalviu, vandeniui atspariu impregnantu.
Naudingiausios cementinių dailylenčių savybės yra tai, kad jos nebijo drėgmės, nepūva, ant jų neauga grybeliai, pelėsiai (cemento reakcija yra šarminė - pH 7), jų nepažeidžia kenkėjai, jos atsparios ugniai (degumo klasė A2-s1,d0), UV spinduliams ir nereikalauja ypatingos ir dažnos priežiūros. Fibrocemento apdaila gerai izoliuoja garsą, vasarą sulaiko šilumos skverbimąsi, neturi statinio krūvio, todėl netraukia dulkių, jas nuo dailylenčių paviršiaus - tiek lygaus, tiek faktūrinio, lengvai nuplauna lietus. Dėl išvardintų savybių cementinių dailylenčių ar plokščių apdaila nepakeičiama miškingose vietovėse, arti medžių, vandens telkinių - ten, kur labai dažnai tinkas ir kitos medžiagos pasidengia dumbliais, apauga kerpėmis.
Pačios populiariausios - medienos išvaizdos cementinės dailylentės.
Medinės cementinės dailylentės
UAB „Paladija", atstovaujančios pasaulinio lygio didžiausius „Shera", „Olar" ir „Headerboard" plokščių ir dailylenčių gamintojus, vadovas Aurimas Poška sako, kad per 25-erius įmonės gyvavimo metus dar niekada jie neturėjo taip tikroviškai atrodančių medienos išvaizdos cementinių dailylenčių. Medienos spalvų Shera dailylentės iki galo paruošiamos gamykloje, todėl jų atsparumas UV spinduliams ir visiems kitiems poveikiams, lyginant su dažytomis dailylentėmis, dar didesnis. Kitomis spalvomis fibrocemento lentelės dažomos Kaune.
Gamintojai suteikia 10 metų garantiją cementinių dailylenčių spalvai - reiškia, jūsų neerzins išblukę fasado plotai, apsilupęs paviršius. Realus cementinių dailylenčių fasado tarnavimo laikas yra 50-60 metų. Dėl ilgaamžiškumo jos itin tinka stogo pakalai, nesvarbu, ar fasadas dengiamas cementinėmis dailylentėmis ar kita medžiaga.
Cementinių lentelių apdaila ir stogo pakala.
Pastogė yra ta vieta, kuri ne taip greitai išdžiūsta po lietaus, kur yra pavojus kauptis drėgmei, apnašoms, ją sunku pasiekti ir nuvalyti. Net jei namo sienos apdailintos kitomis medžiagomis, cementinių dailylenčių pakala yra garantija, kad ji ilgus metus nekels rūpesčių. Kaip minėjome, cementinių dailylenčių medžiaga yra šarminės reakcijos (pH 7), todėl fasadų paviršius atsparus samanojimui.
Lietuvoje populiariausias dailylenčių paviršiaus tipas - atkartojantis gilias medienos rieves.
Giliai rievėta cementinių fasado dailylenčių medienos faktūra, sukuria natūralumo įspūdį.
Cementinių dailylenčių parinkimas
Dailylentės gali būti montuojamos horizontaliai su persidengimu - taip, kaip tradiciškai dengiamos medinės dailylentės arba vertikaliai, su tarpais. Skirtingais montavimo būdais galima pasiekti vis skirtingą vaizdą ir architektūrinį rezultatą.
Cementinių dailylenčių tvirtinimas su persidengimu.
Dailylenčių tvirtinimas su tarpais.
UAB „Paladija" vadovas sako, kad Lietuvoje ypač mėgstamos tradicinių medienos spalvų ir gilesnių rievių rašto cementines dailylentes - riešuto, sendinto ąžuolo, tikmedžio, taip pat pilkos spalvos medienos imitacija. Įmonės sandėlyje visada yra gamyklinių šių medienos dailylenčių spalvų bei pilkų Shera dailylenčių, nereikia laukti, kol bus atvežtos. Cementinių dailylenčių privalumas tas, kad sugadinus ar sulaužius vieną lentelę, ją nesudėtinga pakeisti.
Išryškintos medžio rievės atkartoja medienos vaizdą. Cementinių dailylenčių medžiaga yra šarminės reakcijos (pH 7), todėl fasadų paviršius atsparus samanojimui.
Cementinių fasado dailylenčių paviršiai, montavimo būdai įleidžia sukurti išskirtinius fasadus, juolab, kad fibrocemento apdaila yra optimalus kainos ir kokybės santykis.
Jeigu reikia modernesnės nei natūrali mediena apdailos, galima rinktis nedažytas, natūralios spalvos cementines dailylentes, arba galima jas nudažyti norima spalva. Didesni Shera dailylenčių kiekiai dažomi ceche, iki 80 kv.m kiekius gali nusidažyti užsakovai.
Cementinės fasado lentelės dažomos akriliniais, silikoniniais, akrilo lateksiniais dažais, spalvų gama, galima sakyti, begalinė. Spalvos tolygumui prieš dažymą rekomenduojama lenteles gruntuoti, o nugarinę pusę irgi nudažyti arba impregnuoti, taip pat dėl geresnės apsaugos nuo vandens įgeriamumo rekomenduojama impergnuoti ir lentelių galų pjūvius. Lentelės dažomos dviem sluoksniais - prieš montavimą ir sumontuotos, galima abiem dažų sluoksniais dengti ir prieš montavimą.
Dažytų cementinių lentelių apkala itin mėgstama Vakarų Europos šalyse, jos pirmauja tarp fasado apdailos medžiagų Vokietijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Norvegijoje, Airijoje, Anglijoje.
Ilgaamžiškumo, spalvų stabilumo požiūriu cementinės dailylentės lenkia daugelį apdailos medžiagų, lyginti galima būtų nebent su klinkeriu, tačiau nepalyginama šių medžiagų kaina.
Cementinių dailylenčių montavimas
Išsirinkti fasado apdailos medžiagą - pusė darbo. Reikia nepamiršti ir montavimo darbų, nes jie šiais laikais nepigūs. Fibrocementinės dailylentės montuojamos kaip ir visi vėdinami fasadai - ant karkaso, tai gali būti medienos, aliuminio, cinkuoto plieno karkasas. Karkaso profilų storį apsprendžia šiltinimo medžiagos storis, standartinis vertikalių profilių montavimo žingsnis - 600 mm.
Jeigu pasirenkami medienos tašeliai, jie turi būti paruošti: išdžiovinti, impregnuoti. Pavojaus, kad medieną veiks drėgmė nėra, nes tai yra vėdinamas fasadas ir tarpe tarp apšiltinimo bei apkalos cirkuliuojantis oras juos nuolat džiovina.
Vėdinamo fasado konstrukcija su cementinių dailylenčių apkala.
Standartiniai cementinių dailylenčių matmenys: storis - 8 mm, plotis -200 mm, ilgis - 3000 mm, kaip minėjome, tvirtinti galima dviem būdais: horizontaliai su užleidimu arba su tarpais, galimas ir vertikalus tvirtinimas su tarpais, tvirtinimo būdų kombinacija.
Cementinės lentelės lengvai pjaustomos, nereikia specialių įrankių, kokių reikia, pavyzdžiui, kitoms apdailos plokštėms pjaustyti. Pakanka įprasto rankinio arba automatinio pjūklelio su deimantiniu disku.
Kadangi pačios populiariausios yra medienos išvaizdos dailylentės, dažniausiai pasirenkamas horizontalus jų tvirtinimas su horizontaliuoju užleidimu - kai dailylentės horizontaliai tvirtinamos prie vertikalių tašelių užleidžiant vieną ant kitos 30 mm, lygiai taip, kaip tradiciškai kalamos medinės dailylentės. Dėl temperatūrinio judėjimo galų sandūrose paliekami 4-6 mm tarpeliai.
Horizontalus montavimas su užleidimu. Suklojus cementines dailylentes šiuo būdu, fasado paviršius labai gerai nuplaunamas greitai nubėgančio lietaus.
Vertikalus montavimas - kai lentelės ant horizontalių tašelių tvirtinamos vertikaliai, paliekant tarpą. Vertikalusis tvirtinimas mėgstamas modernios architektūros šalininkų. Matomi tvirtinimo savisriegiai, po sumontavimo jie gruntuojami ir uždažomi. Visi Shera dailylenčių tvirtinimo elementai komplektuojami kartu su lentelėmis.
Vertikalus montavimas su tarpu. Pastato architektūros dinamiškumui pasiekti dažnai derinamas horizontalus ir vertikalus dailylenčių montavimas.
Tvirtinant pirmuoju būdu, t.y., su horizontaliuoju užleidimu, savisriegių, išskyrus paskutinę eilę, nesimato. Paruošus karkasą, lentelių montavimo darbas gana greitas, angokraščių apdailai galima naudoti nuo fasado likusias nupjovas.
Angokrasčių apdaila.
Iš esmės fibrocementinių dailylenčių montavimas nėra sudėtingas, tereikia laikytis technologinių reikalavimų, o darbo trukmė daug priklauso nuo įgūdžių. Patyręs montuotojas vidutinio dydžio namo apdailą sumontuos per 3-4 savaites, mėgėjui gali prireikti ir poros mėnesių. Taip pat darbo trukmę lemia ir langų kiekis. Patogu, kad darbus galima atlikti bet kokiu oru, svarbu iš anksto pasiruošti karkasą.
Cementinės dailylentės ant spygliuočių medienos tašelių arba metalinių profilių karkaso tvirtinamos su savisriegiais, visada naudojant tarpinę. Tarp dailylenčių ir karkaso, ant profilių visada turi būti naudojama EPDM arba PCV kompensacinė juosta juosta, tarp cokolio ir apdailos nepamirškite cokolinio perforuoto profilio, saugančio termoizoliaciją nuo graužikų.
Karkaso paruošimas fibrocemento apdailos montavimui: kompensacinė juosta ant profilių ir cokolinis profiliuotis.
Kad ant vidinės apdailinių lentelių pusės nesikondensuotų garai, vėdinamas oro tarpas tarp lentelių ir šiltinamosios medžiagos turi būti ≥30 mm, bet ne daugiau kaip 100 mm, viršutinė ir apatinė fasado dalys, taip pat langų ir durų angokraščiai turi turėti tiesiogines vėdinimo angas orui patekti.
Viena lentelė per visą savo ilgį ant skirtingų profilių dviejuose taškuose tvirtinama stabiliai, kiti tvirtinimo taškai turi būti paslankūs. Stabilus tvirtinimo taškas - kai tvirtinama tradiciškai standžiai. Paslankus taškas - kai savisriegiui gręžiama didesnio skersmens skylė nei jo storis. Pavyzdžiui, savisriegiui, kurio storis 4 mm, gręžiama 5,5 mm kiaurymė ir savisriegis tvirtinamas kiaurymės centre.
Paslankus savisriegio tvirtinimas.
Lentelių galai tarpusavyje jungiami paliekant 4-6 mm tarpą, jungties piešinys - pagal pageidavimą. Dažniausiai, kad jungtys nebūtų pernelyg ryškios, jos išdėstomos šachmatine tvarka. Tarpas lentelių galuose reikalingas dėl terminio judėjimo, nors vėdinamo fasado konstrukcija ir lentelių medžiaga į aplinkos pokyčius bei temperatūrą reaguoja palyginti nedaug.
Tvirtinant su tarpais savisriegiai yra matomi ir turi būti uždažomi arba savisriegiai turi atitikti dailylenčių spalvą.
UAB „Paladija" atstovai sako, kad cementinių dailylenčių apkalą daug kas montuoja patys, lenteles nesunku susipjaustyti ir pačiam susimontuoti ant nuosavo namo fasado. Sugebės net niekada to nedaręs žmogus, žinoma, pasikonsultavęs su įmonės specialistais, meistrais. Įmonėje dirba patyrę konsultantai, tad tiek profesionalams, tiek mėgėjams žinios pasiekiamos nesunkiai, plokstes.net svetainėje yra išsami montavimo instrukcija.
Parengta pagal UAB „Paladija" informaciją, gamintojų nuotraukos
Kategorijos straipsniai
Namo statyba iš blokelių
Namų statyba iš blokelių pagreitino procesą lyginant su statyba iš plytų. Atsirado naujų medžiagų, kurios sumažino blokelių svorį ir statybą padarė paprastesne.
Terasos stiklinimas
Kuriuo momentu reiktų pasirūpinti terasos stiklinimu? Kokie galimi terasos įstiklinimo būdai?
Statybinis gruntas
Statybiniai gruntai, statybinio grunto parinkimas pagal paviršiaus tipą, statybinis gruntas vidaus ir lauko darbams
Vandeniu šildomų grindų įrengimas
Ekonomiškas grindinis šildymas ir šilumos siurblys oras vanduo. Kokiais atvejais ši šildymo sistema tinka, ką apie ją reiktų žinoti.
Šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putų šiltinimas, poliuretano putų charakteristikos skirtingiems mazgams, kuo skirasi atvirų ir uždarų porų poliuretano putos
Vėjo izoliacinė plėvelė
Sienų plėvelės montavimas, vėjo izoliacijos įrengimas, lauko plėvelės sandarinimas
Difuzinės plėvelės montavimas
Stogo plėvelės įrengimas, difuzinės stogo plėvelės klojimas, kondesato nukreipimo lovelio montavimas, difuzinės plėvelės sandarinimas
Daugiabučio renovacija
Daugiabučių renovacija, parama daugiabučio renovavimui, šilumos punkto modernizavimas, daugiabučio investicinis planas
Karkasinio namo šiltinimas
Karkaso šiltinimas, karkasinių namų šiltinimas, ką reikia žinoti apie karkasinio namo apšiltinimą?
Naujausi straipsniai
Verslo skelbimai
Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą
Straipsniai
Instrukciniai straipsniai abėcėlės tvarka